Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

βοηθα με τις μαλαξεις οταν τρωει..

δεν ειναι κατι περιεργο αυτο που περιγραφεις..τα μωρα συνηθιζουν να παιρνουν ατελειωτες ωρες τον πρωτο καιρο θηλαζοντας..εφοσον οι πανες και το βαρος ειναι ικανοποιητικες δεν εχεις λογο να ανησυχεις..το να βγαζεις με το θηλαστρο ειναι μια ταλαιπωρια που δεν εχεις πραγματικο λογο για να ξεκινησεις..

το να αντλεις συστηματικα με το θηλαστρο που εχεις οντως μπορει να οδηγησει σε μειωση σταδιακα..γενικα αποφευγουμε να παρεμβαινουμε σε κατι που εχει ικανοποιητικα αποτελεσματα!

θα σου προτεινα να κανεις λιγο υπομονη γιατι οσο μεγαλωνει θα θηλαζει πιο γρηγορα..βοηθα και με τις μαλαξεις..

οι αντλησεις και το μπιμπερο μπορουν να προκαλεσουν προβληματα προς το παρον..καθυστερησε το λιγο ακομα...

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Για τι είδους χρήση το θέλεις; Για ποιο λόγο δηλαδή χρειάζεσαι την άντληση;

 

Αρχικα να αντλω και να αφηνω ενα γευμα σε περιπτωση που θα χρειαστει να λειπω 2-3 ωρες απο το σπιτι... σε 3 μηνες ομως θα ξεκινησω δουλεια και σκεφτομαι οτι λογικα θα χρειαστω ενα θηλαστρο για αντλησεις τοσο στο σπιτι οσο και στο γραφειο. εχω διαβασει για το medela swing, για το ameda δεν εχω ιδιαιτερες αναφορες, απλα επειδη ειναι διπλης αντλησης το σκεφτομουν για να μειωσω τον χρονο αντλησης...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αρχικα να αντλω και να αφηνω ενα γευμα σε περιπτωση που θα χρειαστει να λειπω 2-3 ωρες απο το σπιτι... σε 3 μηνες ομως θα ξεκινησω δουλεια και σκεφτομαι οτι λογικα θα χρειαστω ενα θηλαστρο για αντλησεις τοσο στο σπιτι οσο και στο γραφειο. εχω διαβασει για το medela swing, για το ameda δεν εχω ιδιαιτερες αναφορες, απλα επειδη ειναι διπλης αντλησης το σκεφτομουν για να μειωσω τον χρονο αντλησης...

 

Για περιστασιακή χρήση θεωρητικά σε καλύπτει οποιοδήποτε θήλαστρο.

 

Για επιστροφή στη δουλειά, τα πράγματα έχουν να κάνουν με το πόσο θα είναι τότε το μωρό σου, πόσες ώρες θα λείπεις συνολικά (εργασία και διαδρομές), αν θα μπορείς να αντλείς στη δουλειά και πόσες φορές και πόσες φορές περίπου θηλάζει τώρα το μωρό σου μέσα στο 24ωρο. Θα έλεγα ότι καλύτερο είναι το διπλής άντλησης αλλά υπάρχει περίπτωση να σε καλύπτει και το μονής.

Link to comment
Share on other sites

Για περιστασιακή χρήση θεωρητικά σε καλύπτει οποιοδήποτε θήλαστρο.

 

Για επιστροφή στη δουλειά, τα πράγματα έχουν να κάνουν με το πόσο θα είναι τότε το μωρό σου, πόσες ώρες θα λείπεις συνολικά (εργασία και διαδρομές), αν θα μπορείς να αντλείς στη δουλειά και πόσες φορές και πόσες φορές περίπου θηλάζει τώρα το μωρό σου μέσα στο 24ωρο. Θα έλεγα ότι καλύτερο είναι το διπλής άντλησης αλλά υπάρχει περίπτωση να σε καλύπτει και το μονής.

 

EvaMD σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. Σαραντησαμε πριν μερικες μερες, στο γραφειο θα επιστρεψω οταν θα ειναι περιπου 4 μηνων. Το διπλης αντλησης το σκεφτομουν για να μειωσω τον χρονο στο γραφειο, θεωρητικα θα μπορω να αντλω, απλα αν καταφερνα να λειπω λιγοτερο απο την θεση μου θα ηταν καλυτερα φανταζομαι! Ο ολος μου προβληματισμος ειναι οτι ενω για το medela εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες, για το ameda δεν εχω δει αναφορες... ουφ, μηπως πνιγομαι σε μια κουταλια νερο? οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες νομιζω...:?

Link to comment
Share on other sites

Ameda είχα δοκιμάσει στο μαιευτήριο και medela ήταν αυτό που τελικά ενοικίασα. Δεν είχαν και καμια διαφορα να πω την αλήθεια. Όποιο και να πάρεις το ίδιο είναι. Σίγουρα διπλής άντλησης. Φοβερή εξοικονόμηση χρόνου γιατί μετά απο κάποιους μήνες ΔΕΝ παλεύεται η άντληση :) Οπότε διπλής για να μην βαρεθείς, αλλά και για όλα τα άλλα οφέλη της διπλής άντλησης.

Link to comment
Share on other sites

EvaMD σ'ευχαριστω για την απαντηση σου. Σαραντησαμε πριν μερικες μερες, στο γραφειο θα επιστρεψω οταν θα ειναι περιπου 4 μηνων. Το διπλης αντλησης το σκεφτομουν για να μειωσω τον χρονο στο γραφειο, θεωρητικα θα μπορω να αντλω, απλα αν καταφερνα να λειπω λιγοτερο απο την θεση μου θα ηταν καλυτερα φανταζομαι! Ο ολος μου προβληματισμος ειναι οτι ενω για το medela εχω διαβασει πολυ καλες κριτικες, για το ameda δεν εχω δει αναφορες... ουφ, μηπως πνιγομαι σε μια κουταλια νερο? οι τιμες ειναι σχεδον ιδιες νομιζω...:?

Και οι δύο εταιρίες θεωρούνται πολύ καλές. Το διπλής άντλησης έχει περισσότερο όγκο, ίσως και βάρος, όμως δεν συγκρίνεται με τα μονής άντλησης (από χρόνο και καλύτερο ερέθισμα).

 

Και οι δύο εταιρίες έχουν διπλής άντλησης που μπορείς να αγοράσεις. Αν έχεις ήδη εξαρτήματα από αυτό που νοίκιαζες (μπουκαλάκια κλπ) ρώτα αν ταιριάζουν στο διπλής άντλησης (συνήθως συμβαίνει) οπότε το κόστος θα είναι μικρότερο.

Link to comment
Share on other sites

Και οι δύο εταιρίες θεωρούνται πολύ καλές. Το διπλής άντλησης έχει περισσότερο όγκο, ίσως και βάρος, όμως δεν συγκρίνεται με τα μονής άντλησης (από χρόνο και καλύτερο ερέθισμα).

 

Και οι δύο εταιρίες έχουν διπλής άντλησης που μπορείς να αγοράσεις. Αν έχεις ήδη εξαρτήματα από αυτό που νοίκιαζες (μπουκαλάκια κλπ) ρώτα αν ταιριάζουν στο διπλής άντλησης (συνήθως συμβαίνει) οπότε το κόστος θα είναι μικρότερο.

 

Τελικα κατεληξα στο ameda, το μπουκαλακι που εχω ταιριαζει στο συστημα, αλλα επειδη μου εχει κανει ηδη καλυτερη τιμη (υποτιθεται) δεν μου το κατεβαζει αλλο... περιμενω να μου το φερει ο αντρας μου να το δοκιμασω αυριο! ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
Μόνο αν κάποια γνωστή σας έχει θήλαστρο μπορείτε να το δοκιμάσετε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες όπως σε όλα τα ήδη που μπορείτε να βρείτε στην αγορά.

 

Τα ενοικιαζόμενα μπορείτε να τα νοικιάσετε για λίγες μέρες, αλλά το/τα μπουκαλάκι/κια θα τα αγοράσετε αναγκαστικά.

 

Αν θέλετε να σας πω πιο θήλαστρο είναι κατάλληλο για σας, να μου γράψετε πόσο συχνά θέλετε να λείπετε από το μωρό και για πόσες ώρες κάθε φορά.

 

Aγλαια Καλησπέρα / Καλημέρα! Εγω λειπω. Κάθε μέρα για 4 ώρες. Ποιο θηλαστρο Μου ταιριαζει??? σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν κάποια γνωστή σας έχει θήλαστρο μπορείτε να το δοκιμάσετε. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Ισχύουν οι ίδιοι κανόνες όπως σε όλα τα ήδη που μπορείτε να βρείτε στην αγορά.

 

Τα ενοικιαζόμενα μπορείτε να τα νοικιάσετε για λίγες μέρες, αλλά το/τα μπουκαλάκι/κια θα τα αγοράσετε αναγκαστικά.

 

Αν θέλετε να σας πω πιο θήλαστρο είναι κατάλληλο για σας, να μου γράψετε πόσο συχνά θέλετε να λείπετε από το μωρό και για πόσες ώρες κάθε φορά.

 

Aγλαια Καλημέρα! Εγω λειπω. Κάθε μέρα για 4 ώρες. Ποιο θηλαστρο Μου ταιριαζει??? σε ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγορασα προσφατα το παρακατω θηλαστρο ....

http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/pumping/freestyle.html

 

 

Απο το γερμανικο e-bay,320ευρω,εκτος απο το θηλαστρο στο πακετο ηταν και 4 μπουκαλακια,το ψυγειακι για τη μεταφορα του γαλακτος,το πανω μερος (θηλη)του μπιμπερου calma ,κατι λαστιχακια για να στερεωνονται τα μπουκαλακια στο σουτιεν την ωρα της αντλησης,1 ζευγαρι επιθεματα για το στηθος,μια μεγαλυτερη τσαντα,μια ζωνη για να βαζουμε το θηλαστρο στη μεση μας.

Σε συγκριση με το swing το freestyle ειναι πολυ καλυτερο,πιο ''δυνατο'' θηλαστρο,δυστυχως το swing μου χαλασε,τα ''εβγαλε'' ομως τα λεφτα του στην κορη μου.....

Σε 26 ημερες γυριζω κι εγω στη δουλεια....:|Τουλαχιστον θα ''ξεμπερδευω'' γρηγορα με την αντληση που θα κανω εκει μιας και ειναι διπλης αντλησης :P

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

αγλαια μου θηλαζω το 7 μηνων μωρο μου και θελω να παω δουλεια πια.το μωρο τρωει πια δεκατιανο και μεσημεριανο.ολα τα υπολοιπα θηλασμος.

εχω το swing δανεικο αλλα δεν την παλευω.δεν βγαζω πανω απο 30 ml και αυτο σπανιο.συνηθως τπτ...

εχω και το μπουκαλακι της ameda οχι τον μηχανισμο.να παρω τον μηχανισμο της ameda.

να παρω καποιο αλλο θηλαστρο απο την αρχη;θελω να βγαζω 2 φορες το 10ωρο-11ωρο που θα λειπω.

ευχαριστω εκ των προτερων

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

αγλαια μου θηλαζω το 7 μηνων μωρο μου και θελω να παω δουλεια πια.το μωρο τρωει πια δεκατιανο και μεσημεριανο.ολα τα υπολοιπα θηλασμος.

εχω το swing δανεικο αλλα δεν την παλευω.δεν βγαζω πανω απο 30 ml και αυτο σπανιο.συνηθως τπτ...

εχω και το μπουκαλακι της ameda οχι τον μηχανισμο.να παρω τον μηχανισμο της ameda.

να παρω καποιο αλλο θηλαστρο απο την αρχη;θελω να βγαζω 2 φορες το 10ωρο-11ωρο που θα λειπω.

ευχαριστω εκ των προτερων

 

Από τη στιγμή που το μωρό τρώει ήδη δύο γεύματα, νομίζω ότι δεν συμφέρει να αγοράσεις άλλο θήλαστρο, γιατί λογικά δεν θα χρειαστεί να αντλείς για πολύ ακόμα. Καλύτερα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό που όντας διπλής άντλησης θα σου γλυτώσει χρόνο. Αν αντλείς μόνο στη δουλειά, δεν χρειάζεται και να το κουβαλάς.

Είτε ameda διαλέξεις είτε medela είναι το ίδιο θεωρητικά. Θα χρειαστείς δύο μπουκαλάκια όμως για να αντλείς ταυτόχρονα και από τα δύο στήθη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη στιγμή που το μωρό τρώει ήδη δύο γεύματα, νομίζω ότι δεν συμφέρει να αγοράσεις άλλο θήλαστρο, γιατί λογικά δεν θα χρειαστεί να αντλείς για πολύ ακόμα. Καλύτερα να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό που όντας διπλής άντλησης θα σου γλυτώσει χρόνο. Αν αντλείς μόνο στη δουλειά, δεν χρειάζεται και να το κουβαλάς.

Είτε ameda διαλέξεις είτε medela είναι το ίδιο θεωρητικά. Θα χρειαστείς δύο μπουκαλάκια όμως για να αντλείς ταυτόχρονα και από τα δύο στήθη.

εχω δυο ameda μπουκαλακια!δεν υπάρχει κατι να αγορασω γι αυτα γιατι θελω κ να του φτιαχνω κρεμες με μητρικο;

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

εχω δυο ameda μπουκαλακια!δεν υπάρχει κατι να αγορασω γι αυτα γιατι θελω κ να του φτιαχνω κρεμες με μητρικο;

 

Δεν αντλούμε για να κάνουμε κρέμες... Αυτό το κάνουμε ΜΟΝΟ για να μην πετάξουμε μητρικό γάλα που περισσεύει ή στην πολύ αρχή για να συνηθίσει δήθεν καλύτερα το μωρό τις νέες γεύσεις των στερεών (λέω δήθεν, γιατί δεν είναι σίγουρο ότι έτσι το πετυχαίνουμε συν ότι ζεσταίνοντας το μητρικό γάλα για να κάνουμε την κρέμα, αλλοιώνουμε σε κάποιο βαθμό το γάλα).

 

Η άντληση πρέπει να γίνεται μόνο όταν και όσο είναι απαραίτητη για το μωρό. Δεν υπάρχει λόγος να κουράζεται η μαμά άδικα και ας μην ξεχνάμε ότι η εισαγωγή στις στερεές είναι η αρχή του αποθηλασμού: δεν συντηρούμε την "εξάρτηση" του μωρού από το γάλα, βάζοντάς το και σε άλλες τροφές ενώ δεν υπάρχει λόγος.

 

Η γνώμη μου είναι, αν θες να αξιοποιήσεις τα 2 ameda μπουκαλάκια που έχεις, να νοικιάσεις το νοσοκομειακό της ameda και να αντλείς μόνο για το γάλα που θα πιει το μωρό όσο λείπεις και για όσο το μωρό χρειάζεται και γάλα τις ώρες που λείπεις. Όταν φτάσει να χορταίνει μόνο με στερεές, σταματάμε και την άντληση.

Link to comment
Share on other sites

εγω ξέρω πολλές κοπέλες που αντι για κρεμες εμπορίου φτιαχνουν με το μητρικο τις κρεμούλες...

σε ηλικια 7 μηνων δεν πρεπει να φαει κ απογευματινο;δεν θελω να αποθηλάσω...νομιζω αλλο απογαλακτισμος και αλλο αποθηλασμος...

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

εγω ξέρω πολλές κοπέλες που αντι για κρεμες εμπορίου φτιαχνουν με το μητρικο τις κρεμούλες...

σε ηλικια 7 μηνων δεν πρεπει να φαει κ απογευματινο;δεν θελω να αποθηλάσω...νομιζω αλλο απογαλακτισμος και αλλο αποθηλασμος...

 

Δεν λέω ότι δεν συμβαίνει, λέω ότι κατά την άποψή μου δεν προσφέρει κάτι, ώστε να το επιδιώκουμε.

 

Σαφώς μπροστά στις κρέμες εμπορίου, η σπιτική κρέμα είναι μακράν καλύτερη. Ωστόσο, η "κρέμα" (δηλ. χυλός δημητριακών με γάλα) δεν είναι το μόνο απογευματινό. Ακόμα κι έτσι όμως, μπορούμε να φτιάξουμε κρέμα π.χ. βρώμης με μπανάνα ή με γιαούρτι.

 

Εξάλλου οι κρέμες δημητριακών φτιάχνονται και με νερό και μάλιστα το υγρό στο οποίο θα διαλυθούν θα πρέπει να έχει υψηλή θερμοκρασία για την καταπολέμηση τυχόν μικροοργανισμών (το γράφει στις οδηγίες παρασκευής τους όπου τονίζεται να είναι το νερό σε χ θερμοκρασία και μετά να κρυώσουμε την κρέμα πριν τη δώσουμε στο παιδί). Αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε με το μητρικό γάλα χωρίς να το αλλοιώσουμε (η σκόνη είναι ούτως ή άλλως "πεθαμένη" από ένζυμα κλπ. οπότε το να τη ζεστάνουμε σε υψηλή θερμοκρασία δεν την κάνει πολύ χειρότερη).

 

Όσο για τον αποθηλασμό: εννοείται ότι δεν θα προέτρεπα μια μαμά με μόλις 7μηνών παιδάκι να αποθηλάσει! Εγώ θηλάζω το γιο μου που είναι 28 μηνών και ελπίζω να αποθηλάσει μόνος του όποτε είναι έτοιμος. Ωστόσο, ο αποθηλασμός (που για τον άνθρωπο καλώς ή κακώς δεν είναι πάντα και απο-γαλακτισμός, δηλαδή κόψιμο του γάλακτος, όπως κάνουν τα άλλα θηλαστικά στον πλανήτη) είναι μια μακρά διαδικασία, που αρχίζει όμως από την εισαγωγή των στερεών. Στη διαδικασία αυτή η μαμά οδηγεί το παιδί στοργικά προς την ωρίμανση που θα οδηγήσει από μόνη της στον αποθηλασμό. Θεωρώ ότι σ' ένα παιδάκι που δέχεται καλά τις στερεές το να κάνουμε σκόπιμα κρέμα με μητρικό γάλα, δεν προσφέρει κάτι στην ωρίμανσή του.

Link to comment
Share on other sites

Δεν λέω ότι δεν συμβαίνει, λέω ότι κατά την άποψή μου δεν προσφέρει κάτι, ώστε να το επιδιώκουμε.

 

Σαφώς μπροστά στις κρέμες εμπορίου, η σπιτική κρέμα είναι μακράν καλύτερη. Ωστόσο, η "κρέμα" (δηλ. χυλός δημητριακών με γάλα) δεν είναι το μόνο απογευματινό. Ακόμα κι έτσι όμως, μπορούμε να φτιάξουμε κρέμα π.χ. βρώμης με μπανάνα ή με γιαούρτι.

 

Εξάλλου οι κρέμες δημητριακών φτιάχνονται και με νερό και μάλιστα το υγρό στο οποίο θα διαλυθούν θα πρέπει να έχει υψηλή θερμοκρασία για την καταπολέμηση τυχόν μικροοργανισμών (το γράφει στις οδηγίες παρασκευής τους όπου τονίζεται να είναι το νερό σε χ θερμοκρασία και μετά να κρυώσουμε την κρέμα πριν τη δώσουμε στο παιδί). Αυτό δεν μπορούμε να το κάνουμε με το μητρικό γάλα χωρίς να το αλλοιώσουμε (η σκόνη είναι ούτως ή άλλως "πεθαμένη" από ένζυμα κλπ. οπότε το να τη ζεστάνουμε σε υψηλή θερμοκρασία δεν την κάνει πολύ χειρότερη).

 

Όσο για τον αποθηλασμό: εννοείται ότι δεν θα προέτρεπα μια μαμά με μόλις 7μηνών παιδάκι να αποθηλάσει! Εγώ θηλάζω το γιο μου που είναι 28 μηνών και ελπίζω να αποθηλάσει μόνος του όποτε είναι έτοιμος. Ωστόσο, ο αποθηλασμός (που για τον άνθρωπο καλώς ή κακώς δεν είναι πάντα και απο-γαλακτισμός, δηλαδή κόψιμο του γάλακτος, όπως κάνουν τα άλλα θηλαστικά στον πλανήτη) είναι μια μακρά διαδικασία, που αρχίζει όμως από την εισαγωγή των στερεών. Στη διαδικασία αυτή η μαμά οδηγεί το παιδί στοργικά προς την ωρίμανση που θα οδηγήσει από μόνη της στον αποθηλασμό. Θεωρώ ότι σ' ένα παιδάκι που δέχεται καλά τις στερεές το να κάνουμε σκόπιμα κρέμα με μητρικό γάλα, δεν προσφέρει κάτι στην ωρίμανσή του.

αυτο με την καταπολεμηση των μικροοργανισμων ομολογω δεν το εχω ξανακουσει.ας μας πε κ καμια κοπελα που φτιαχνει με μητρικο αν το εχει συζητησει με τον παιδιατρο της...με απασχολει...

θελω να δικο κ στην κρεμα για να δινω οσο περισσοτερο γαλα μπορω

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

αυτο με την καταπολεμηση των μικροοργανισμων ομολογω δεν το εχω ξανακουσει.ας μας πε κ καμια κοπελα που φτιαχνει με μητρικο αν το εχει συζητησει με τον παιδιατρο της...με απασχολει...

θελω να δικο κ στην κρεμα για να δινω οσο περισσοτερο γαλα μπορω

 

Αν δεις ακόμα και στις βιολογικές κρέμες και στο ξένο γάλα πρώτης και δεύτερης ηλικίας, η οδηγία για πολύ ζεστό νερό είναι σημειωμένη έντονα (άλλο θέμα αν πολλοί γονείς την παρακάμπτουν). Ο λόγος φυσικά δεν λέγεται επάνω στη συσκευασία, προκειμένου να μην θορυβηθούν οι καταναλωτές αλλά και γιατί έμμεσα θα αποτελούσε παραδοχή ότι το προϊόν μπορεί να μην είναι απόλυτα ασφαλές για χρήση. Οι παιδίατροι λογικά γνωρίζουν το γιατί υπάρχει αυτή η οδηγία.

 

Για ποιο λόγο θέλεις να δίνεις "όσο περισσότερο γάλα" μπορείς; Ανησυχείς ότι δεν θηλάζει αρκετά; Αν υπάρχει κάποια ανησυχία, καλύτερα να θηλάσεις περισσότερο. Το μητρικό γάλα προσφέρει τα μέγιστα όταν προσφέρεται από το στήθος. Με όλες τις άλλες μορφές, αναγκαστικά χάνει κάτι...

Εξάλλου, στους 7 μήνες ένα μωράκι μπορεί να μην έχει ξεκινήσει ακόμα τις στερεές (γιατί δεν είναι έτοιμο) ή να τρώει μόνο ένα "γεύμα" (που μπορεί να είναι απλώς 1-2 κουταλίτσες του γλυκού). Η "επιταγή" για "απογευματινό" σ' αυτή την ηλικία, δεν έχει κάποια επιστημονική βάση.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεις ακόμα και στις βιολογικές κρέμες και στο ξένο γάλα πρώτης και δεύτερης ηλικίας, η οδηγία για πολύ ζεστό νερό είναι σημειωμένη έντονα (άλλο θέμα αν πολλοί γονείς την παρακάμπτουν). Ο λόγος φυσικά δεν λέγεται επάνω στη συσκευασία, προκειμένου να μην θορυβηθούν οι καταναλωτές αλλά και γιατί έμμεσα θα αποτελούσε παραδοχή ότι το προϊόν μπορεί να μην είναι απόλυτα ασφαλές για χρήση. Οι παιδίατροι λογικά γνωρίζουν το γιατί υπάρχει αυτή η οδηγία.

 

Για ποιο λόγο θέλεις να δίνεις "όσο περισσότερο γάλα" μπορείς; Ανησυχείς ότι δεν θηλάζει αρκετά; Αν υπάρχει κάποια ανησυχία, καλύτερα να θηλάσεις περισσότερο. Το μητρικό γάλα προσφέρει τα μέγιστα όταν προσφέρεται από το στήθος. Με όλες τις άλλες μορφές, αναγκαστικά χάνει κάτι...

Εξάλλου, στους 7 μήνες ένα μωράκι μπορεί να μην έχει ξεκινήσει ακόμα τις στερεές (γιατί δεν είναι έτοιμο) ή να τρώει μόνο ένα "γεύμα" (που μπορεί να είναι απλώς 1-2 κουταλίτσες του γλυκού). Η "επιταγή" για "απογευματινό" σ' αυτή την ηλικία, δεν έχει κάποια επιστημονική βάση.

φρικουλε αυτο που λες αλλα ναι μπορει...δεν αμφιβάλλω...

οσο για το θεμα διατροφη ψαχνω να βρω δουλεια...τι κανω;κανεις δεν προκειτε να μου δωσει σε 7 μηνων μωρο χρονο να βγαζω με το θηλαστρο γαλα.απ'την αλλη ηθελα εστω ενα χρονο να μη δωσω ξενο και κυριως γιατι εχει και παλλινδρομηση...

Το αντράκι μου είναι η ζωή μου!

Link to comment
Share on other sites

φρικουλε αυτο που λες αλλα ναι μπορει...δεν αμφιβάλλω...

οσο για το θεμα διατροφη ψαχνω να βρω δουλεια...τι κανω;κανεις δεν προκειτε να μου δωσει σε 7 μηνων μωρο χρονο να βγαζω με το θηλαστρο γαλα.απ'την αλλη ηθελα εστω ενα χρονο να μη δωσω ξενο και κυριως γιατι εχει και παλλινδρομηση...

 

Κατ΄αρχήν μην αποκλείεις ότι μπορεί να έχεις το περιθώριο να αντλήσεις στη δουλειά. Δεν έχεις παρά να το ζητήσεις - μπορεί και να μην αρνηθούν. Από την άλλη, υπάρχουν και πολλές μαμάδες που κατάφεραν να συνεχίσουν το θηλασμό (και μάλιστα αποκλειστικό) χωρίς να αντλήσουν ποτέ στη δουλειά! Θέλει απλά να είναι αποφασισμένη η μαμά να το κάνει. Μην αποκλείεις τίποτα ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο αναρωτιέμαι πως γίνεται να μην αντλείς για πολλές ώρες και να μην μειωθεί η παραγωγή. Για άντληση 5με6γευμάτων την ημέρα τί προτείνετε.. Και για γρήγορη χρήση στη δουλειά σε περιορισμένο χώρο? Στην κόρη μου είχα πάρει ένα του mothercare χειροκίνητο και από την αρχή έβγαζα πολύ γάλα

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, θα ήθελα τη βοήθειά σας για μία μαμά που έχει ένα μωρό 25 ημερών. Το βρέφος γεννήθηκε 2600, με κτ στην 37η εβδομάδα, (λόγω ιστορικού) και μέχρι στιγμής θηλάζει αποκλειστικά. Στις 10 ημέρες ζωής του ήταν 2500 κιλά και χθες που το ζυγίσανε το βάρος μειώθηκε στα 2200. Η μαμά φαίνεται να έχει γάλα, το μωρό έβρεχε πάνες αλλά τελευταία μειώθηκαν οι κενώσεις του. Το πρόβλημα εστιάζεται στο ότι τρώει ελάχιστα και κοιμάται αρκετά, δηλαδή θηλάζει 1-2 λεπτά και κοιμάται. Μία φίλη της έδωσε χειροκίνητο θήλαστρο της Medela ώστε να δοκιμάσει να αντλεί και να δώσει το βράδυ, για να δουν καταρχήν πόσα ml μπορεί να φάει το μωρό. Προσωπικά, εξέφρασα τις ανησυχίες μου αλλά η μαμά αυτή τη στιγμή είναι πολύ ανήσυχη με την πορεία του μωρού και δύσκολα θα αλλάξει γνώμη. Θα παρακαλούσα για τη γνώση και την εμπειρία σας. Ευχαριστώ :)

Πεινάμε περισσότερο από την έλλειψη αγάπης και εκτίμησης σ΄αυτό τον κόσμο, παρά από την έλλειψη τροφής. Η αγάπη καρπίζει όλες τις εποχές και ο καρπός της είναι προσιτός σε όλους. (Mother Tereza)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...