Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπερα και απο μενα! Γεννησα πριν 2 μηνες ενα υγιεστατο κοριτσακι βαρους 4 κιλων με κτ! Την θηλαζω αποκλειστηκα απο την 1η μερα και συνεχομενα για εναμιση μηνα! εδω και μισο μηνα περιπου βγαζω το γαλα μου με ενα χειροκινητο θηλαστρο της medela λογω οτι ειχαν πληγωθει πολυ οι θηλες μου και με το μωρο στο στηθος υπεφερα!

Μεχρι τωρα καταφερνα και εβγαζα ολα τα γευματα της μικρης (8 γευματα) απο 100 ως 120ml την φορα! Το θεμα μου ειναι οτι την τελευταια βδομαδα τα γαλα μου εχει μειωθει τραγικα στα 50 με 60ml την φορα και απο τα 2 στηθη με αποταλεσμα εγω να αντλω περισσοτερες φορες μεσα στην μερα,κατι που με εχει κουρασει υπερβολικα, για να βγαζω την ποσοτητα της μπεμπας και να φτασω να της δινω 1 με 2 γευματα ξενο γαλα γιατι το δικο μου δεν την καλυπτε!:-( Εχω στεναγχωρηθει πολυ που βλεπω πως μειωνεται το γαλα μου! Το στηθος μου τωρα που ειναι καλυτερα προσπαθησα να ξαναβαλω την μικρη αλλα εκεινη σπαραζε απο το κλαμα και δεν το επιανε καν!:-( Μαλλον συνιθησε στο μπιμπερο και στην ευκολη ροη!

Πιστευετε πως αν νοικιασω ενα νοσοκομειακο πχ το symphony της medela θα επανερχοταν η γαλουχια κανονικα και στην ποσοτητα που θελω για να καλυπτω τις αναγκες της μπεμπας; Ειναι μολις 2 μηνων και δεν θελω να κοψω απο τωρα τον θηλασμο! Ειχα βαλει σαν στοχο τους 5 με 6 μηνες και δυστυχως βλεπω πως δεν τα καταφερνω:-(!

Σας παρακαλω οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυ χρησιμη!

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αμα νοικιάσεις το symphony και κάνεις ότι γράφει στο forum για την αύξηση της παραγωγής θα τα καταφέρεις σίγουρα. Εγώ στο πρώτο μου παιδί έβγαζα 250-300 ml σε κάθε άντληση. Το μωρό χόρταινε και αποθήκευα και το υπόλοιπο. Απλά ήταν πολύ κουραστικό στην αρχή, καλό κουράγιο.

Έλενα Μπ.

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι να αντλω απο τωρα 1 φορα την ημερα και να το αποθηκευω στην καταψυηξη ωστε να συνεχισει να παιρνει μονο δικο μου γαλα μεχρι να παει τουλαχιστον 6 μηνων.

Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά, καλό θα είναι να έχεις αποθηκευμένα 5-10 γεύματα. Μπορείς να ξεκινήσεις τις αντλήσεις 3-4 εβδομάδες πριν επιστρέψεις στη δουλειά.

 

Γιατί θέλεις να αρχίσεις από τώρα της αντλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα! Γεννησα πριν 2 μηνες ενα υγιεστατο κοριτσακι βαρους 4 κιλων με κτ! Την θηλαζω αποκλειστηκα απο την 1η μερα και συνεχομενα για εναμιση μηνα! εδω και μισο μηνα περιπου βγαζω το γαλα μου με ενα χειροκινητο θηλαστρο της medela λογω οτι ειχαν πληγωθει πολυ οι θηλες μου και με το μωρο στο στηθος υπεφερα!

Μεχρι τωρα καταφερνα και εβγαζα ολα τα γευματα της μικρης (8 γευματα) απο 100 ως 120ml την φορα! Το θεμα μου ειναι οτι την τελευταια βδομαδα τα γαλα μου εχει μειωθει τραγικα στα 50 με 60ml την φορα και απο τα 2 στηθη με αποταλεσμα εγω να αντλω περισσοτερες φορες μεσα στην μερα,κατι που με εχει κουρασει υπερβολικα, για να βγαζω την ποσοτητα της μπεμπας και να φτασω να της δινω 1 με 2 γευματα ξενο γαλα γιατι το δικο μου δεν την καλυπτε!:-( Εχω στεναγχωρηθει πολυ που βλεπω πως μειωνεται το γαλα μου! Το στηθος μου τωρα που ειναι καλυτερα προσπαθησα να ξαναβαλω την μικρη αλλα εκεινη σπαραζε απο το κλαμα και δεν το επιανε καν!:-( Μαλλον συνιθησε στο μπιμπερο και στην ευκολη ροη!

Πιστευετε πως αν νοικιασω ενα νοσοκομειακο πχ το symphony της medela θα επανερχοταν η γαλουχια κανονικα και στην ποσοτητα που θελω για να καλυπτω τις αναγκες της μπεμπας; Ειναι μολις 2 μηνων και δεν θελω να κοψω απο τωρα τον θηλασμο! Ειχα βαλει σαν στοχο τους 5 με 6 μηνες και δυστυχως βλεπω πως δεν τα καταφερνω:-(!

Σας παρακαλω οποιαδηποτε συμβουλη θα μου ηταν πολυ χρησιμη!

 

Χρειάζεσαι οπωσδήποτε ενα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλισης.

Οι αντλήσεις που θα κάνεις να είναι 8 των 15 λεπτων.

Με το θήλαστρο που εχεις το γαλα που βγάζεις είναι παρα πολύ.....

Επίσης αν θελεις να προσπαθήσεις να επιστρεψει το μωρό στο στήθος μπορείς να απαντήσεις στις ερωτήσεις εδώ

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

να δουμε αν μπορουμε να σε βοηθησουμε:-D

Link to comment
Share on other sites

Όταν θα επιστρέψεις στη δουλειά, καλό θα είναι να έχεις αποθηκευμένα 5-10 γεύματα. Μπορείς να ξεκινήσεις τις αντλήσεις 3-4 εβδομάδες πριν επιστρέψεις στη δουλειά.

 

Γιατί θέλεις να αρχίσεις από τώρα της αντλήσεις;

 

Αγλαια, σκεφτηκα να αρχισω απο τωρα αντλησεις 1ον για να μην αγχωθω οταν γυρισω στην δουλεια και 2ον γιατι η μπεμπα την νυχτα ξυπναει μονο μια φορα γυρω στις 5.00 τρωει μονο 5 λεπτακια, κοιμαται αμεσως κ μετα ξανατρωει στις 8.00 παλι μονο 5 λεπτα κ ξανακοιμαται! το επομενο γευμα της ειναι γυρω στις 10 και κραταει κανονικα δηλ γυρω στα 10 λεπτακια. οποτε αναγκαζομαι να βγαζω γαλα με το χερι για να αποσυμφοριζω το στηθος μου. Αντι λοιπον αυτο το περισσευμα να το πεταω το βγαζω με το θηλαστρο στις 8 το πρωι αφου φαει και το βαζω καταψυξη. Δεν ειναι κ πολυ μεγαλη ποσοτητα, γυρω στα 90-100 ml. Ετσι ομως σε ενα 2μηνο που εχω θα εχω μαζεψει αρκετο αποθεμα. Βρισκεις σε αυτο το σκεπτικο μου καποιο λαθος? υπαρχει περιπτωση η χρηση θηλαστρου μια φορα την ημερα να μου δημιουργησει καποιο προβλημα?

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια, σκεφτηκα να αρχισω απο τωρα αντλησεις 1ον για να μην αγχωθω οταν γυρισω στην δουλεια και 2ον γιατι η μπεμπα την νυχτα ξυπναει μονο μια φορα γυρω στις 5.00 τρωει μονο 5 λεπτακια, κοιμαται αμεσως κ μετα ξανατρωει στις 8.00 παλι μονο 5 λεπτα κ ξανακοιμαται! το επομενο γευμα της ειναι γυρω στις 10 και κραταει κανονικα δηλ γυρω στα 10 λεπτακια. οποτε αναγκαζομαι να βγαζω γαλα με το χερι για να αποσυμφοριζω το στηθος μου. Αντι λοιπον αυτο το περισσευμα να το πεταω το βγαζω με το θηλαστρο στις 8 το πρωι αφου φαει και το βαζω καταψυξη. Δεν ειναι κ πολυ μεγαλη ποσοτητα, γυρω στα 90-100 ml. Ετσι ομως σε ενα 2μηνο που εχω θα εχω μαζεψει αρκετο αποθεμα. Βρισκεις σε αυτο το σκεπτικο μου καποιο λαθος? υπαρχει περιπτωση η χρηση θηλαστρου μια φορα την ημερα να μου δημιουργησει καποιο προβλημα?

 

Αν δεν σε κουράζει και δεν σου στερεί χρόνο από κάτι άλλο, έχει καλώς.

 

Το να μαζέψεις όμως γάλα 2 μηνών (100Χ60=6000 ml, 6 λίτρα, σε 60 σακουλάκια), δημιουργεί ένα πρόβλημα στην αποθήκευση, αν δεν έχεις αρκετό αποθηκευτικό χώρο. Επιπλέον τα σακουλάκια κοστίζουν αρκετά.

 

Στην κατάψυξη χρειάζονται λίγα γεύματα για μια περίπτωση ανάγκης. Το περισσότερο γάλα που θα δίνεις στο μωρό θα είναι φρέσκο (αυτό που έχεις αντλήσει την προηγούμενη μέρα)

 

Μερικά μωρά δεν δέχονται το γαλα της κατάψυξης.

Link to comment
Share on other sites

http://www.medela.com/IW/en/breastfeeding/products/pumping/freestyle.html

 

Αγλαια ξερεις αν ειναι καλο αυτο το θηλαστρο?

Το θελω για οταν θα γυρισω στην δουλεια,το μωρο θα ειναι 5 μηνων(αν παρω μια ειδικη αδεια που εχω στο μυαλο μου αλλιως νωριτερα).

Στην κορη μου ειχα αγορασει το swing αλλα μου χαλασε.Εμεινα μεν ευχαριστημενη με το σουινγκ, αλλα με το παραπανω θηλαστρο( αν ειναι καλο) κερδιζω χρονο γιατι ειναι διπλης αντλησης.

Το θελω για μια αντληση στη δουλεια 8ωρο.

Το συμφονυ θα το εχω ετσι κι αλλιως στο σπιτι για μια ''ωρα αναγκης'' και για να κανω και αποθηκευση,απλως χρειαζομαι και ενα ''μικρο'' για τη δουλεια.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σε κουράζει και δεν σου στερεί χρόνο από κάτι άλλο, έχει καλώς.

 

Το να μαζέψεις όμως γάλα 2 μηνών (100Χ60=6000 ml, 6 λίτρα, σε 60 σακουλάκια), δημιουργεί ένα πρόβλημα στην αποθήκευση, αν δεν έχεις αρκετό αποθηκευτικό χώρο. Επιπλέον τα σακουλάκια κοστίζουν αρκετά.

 

Στην κατάψυξη χρειάζονται λίγα γεύματα για μια περίπτωση ανάγκης. Το περισσότερο γάλα που θα δίνεις στο μωρό θα είναι φρέσκο (αυτό που έχεις αντλήσει την προηγούμενη μέρα)

 

Μερικά μωρά δεν δέχονται το γαλα της κατάψυξης.

 

Για την αποθηκευση εχω καταψυκτη οποτε ειμαι οκ. Το κοστος ειναι σιγουρα ενα θεμα αλλα πιθανοτατα δεν θα μπορω να αντλω γαλα στην δουλεια μου..για αυτο κ το αγχος! Με προβληματισες παντως...λες να μην το παιρνει το γαλα κ να παει χρονος κ χρημα τσαμπα?:roll::roll:

dSYDp3.png
Link to comment
Share on other sites

Για την αποθηκευση εχω καταψυκτη οποτε ειμαι οκ. Το κοστος ειναι σιγουρα ενα θεμα αλλα πιθανοτατα δεν θα μπορω να αντλω γαλα στην δουλεια μου..για αυτο κ το αγχος! Με προβληματισες παντως...λες να μην το παιρνει το γαλα κ να παει χρονος κ χρημα τσαμπα?:roll::roll:

 

 

 

Αυτο ισως ειναι και στο παιδι.

Εμενα η κορη μου επινε δικο μου αντλημενο γαλα (ειχα πολυ αποθεμα στην καταψυξη) μεχρι που εγινε σχεδον 2.

Ως το χρονο το επινε με μπιμπερο και μετα με ποτηρακι (δεν ηθελε πλεον το μπιμπερο).

Βεβαια η μαμα μου για να το πιει εκανε τον καραγκιοζη γιατι λυποταν το γαλα μου και δεν ηθελε να παει χαμενο :D.

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα!

 

Θα ήθελα τη βοήθειά σα σχετικά με την επιλογή θηλαστρου.

Θηλάζω αποκλειστικά το 1,5 μηνών αγοράκι μου και σε 2 εβδομάδες επιστρέφω στη δουλειά μου. Θα απουσιάζω περίπου 8 ώρες οπότε θα πρέπει να αντλώ τουλάχιστον 2-3 γεύματα.

Μία ιδέα θα ήταν να ενοικιάσω το Symphony για το σπίτι και να αγοράσω κάποιο μικρότερο π.χ swing για τη δουλειά. Μια άλλη ιδέα θα ήταν το Pump in Style τόσο για το σπίτι όσο και για τη δουλειά. Είναι πρακτικό (λόγω της τσάντας μεταφορας) είναι όμως εφάμιλλο του Symphony για να αντλώ όλα τα γεύματα που χειάζονται;

Τι προτείνετε;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θηλάζω αποκλειστικά το 1,5 μηνών αγοράκι μου και σε 2 εβδομάδες επιστρέφω στη δουλειά μου. Θα απουσιάζω περίπου 8 ώρες οπότε θα πρέπει να αντλώ τουλάχιστον 2-3 γεύματα.

Μία ιδέα θα ήταν να ενοικιάσω το Symphony για το σπίτι και να αγοράσω κάποιο μικρότερο π.χ swing για τη δουλειά.

 

Θα ήταν καλό να εξετάσεις το ενδεχόμενο να κάνεις αντλήσεις μόνο στο σπίτι. Μια καλή πρωινή άντληση, μία μεσημεριανή και μία όποτε ευκαιρείς.

 

Αν με αυτό το πρόγραμμα είσαι εντάξει, δεν θα χρειαστείς το μικρό θήλαστρο για τη δουλειά.

 

Καλό θα ήταν να κάνεις πρόβες απουσίας για να δεις αν αυτό το σχήμα είναι εντάξει.

 

 

Μια άλλη ιδέα θα ήταν το Pump in Style τόσο για το σπίτι όσο και για τη δουλειά. Είναι πρακτικό (λόγω της τσάντας μεταφορας) είναι όμως εφάμιλλο του Symphony για να αντλώ όλα τα γεύματα που χειάζονται;

 

Εφάμιλλο δεν μπορεί να είναι με το 1/3 της τιμής και του βάρους. Ισχύει ό,τι και στα αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..

 

Το σενάριο που προτείνετε για αντλήσεις μόνο στο σπίτι ακούγεται ιδανικό, αναρωτιέμαι ωστόσο: εάν δεν αντλώ στη δουλειά δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την παραγωγή μου; (μειωνω τους θηλασμούς -αντλήσεις άρα μειώνεται το γάλα;). Επίσης, τόσες ώρες το στήθο δεν θα "υπερφορτωθεί";

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς ευχαριστώ για την άμεση απάντηση..

 

Το σενάριο που προτείνετε για αντλήσεις μόνο στο σπίτι ακούγεται ιδανικό, αναρωτιέμαι ωστόσο: εάν δεν αντλώ στη δουλειά δεν θα υπάρξει πρόβλημα με την παραγωγή μου; (μειωνω τους θηλασμούς -αντλήσεις άρα μειώνεται το γάλα;). Επίσης, τόσες ώρες το στήθο δεν θα "υπερφορτωθεί";

 

Οι πρόβες απουσίας θα δείξουν αν αντέχεις. Είναι καλό να ξεκινήσεις άμεσα πρόβες απουσίας 3ωρες και να αυξάνεις σταδιακά το χρόνο ώστε στο τέλος της 2ης εβδομάδας να μπορείς να λείψεις 8ωρο και να δεις αν οι αντλήσεις αρκούν.

 

Οι περισσότερες μητέρες αντέχουν 6 ώρες.

Αν νιώσεις υπερφόρτωση, μπορείς να αντλήσεις μια ελάχιστη ποσότητα με το χέρι για να ανακουφιστείς. Συνήθως είναι αρκετό να αντλήσεις 20-30ml.

 

Στις 8 ώρες που θα λείπεις, αντιστοιχούν περίπου 3 γεύματα, αν κάνεις 3 αντλήσεις (πρωί, μεσημέρι και μία ακόμη), τότε ισορροπεί η κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι απο μένα!

 

Θα ηθελα να ρωτησω κατι την Αγλαια:

Σε κανα μηνα γενναω διδυμα (ενα κοριτσακι κι ενα αγορακι) και ψαχνω απο τωρα για θηλαστρο. Θελω οσο τιποτα να θηλασω και ειναι ο μοναδικος μου σκοπος και για τα 2 και μαλιστα αν ειναι δυνατον, ταυτοχρονα και τα 2 μωρα.

Εχω αγχος για το αν θα τα καταφερω αλλα λεω στον εαυτο μου οτι οπως πολλες, ετσι κι εσυ θα τα καταφερεις! Η μαια μου λεει οτι ολα καλα θα πανε.

Να ρωτησω ποιο θηλαστρο θα ηταν το καταλληλο για εμας? Πως να επιλεξω? Σιγουρα θα παρω διπλης αντλησης, αλλα ποιο? Δεν εργαζομαι, οποτε δε θα χρειαστει να λειψω απο το σπιτι και θελω να θηλασω αποκλειστικα. Σκεφτομουνα επισης, τα βραδυνα γευματα (καποια τουλαχιστον) να τα δινει ο συζυγος μου με το μπιμπερο ωστε να μπορω να ξεκουραζομαι κι εγω λιγακι. Η μαια μου μού ειπε να περιμενω να γεννησω και να δουμε τοτε ποιες θα ειναι οι αναγκες μου!

 

Αγλαια εσυ τι θα μπορουσες να με συμβουλευσεις?

Σ'ευχαριστω για το χρονο σου και τις πολυτιμες συμβουλες σου.

Link to comment
Share on other sites

Οι πρόβες απουσίας θα δείξουν αν αντέχεις. Είναι καλό να ξεκινήσεις άμεσα πρόβες απουσίας 3ωρες και να αυξάνεις σταδιακά το χρόνο ώστε στο τέλος της 2ης εβδομάδας να μπορείς να λείψεις 8ωρο και να δεις αν οι αντλήσεις αρκούν.

 

Οι περισσότερες μητέρες αντέχουν 6 ώρες.

Αν νιώσεις υπερφόρτωση, μπορείς να αντλήσεις μια ελάχιστη ποσότητα με το χέρι για να ανακουφιστείς. Συνήθως είναι αρκετό να αντλήσεις 20-30ml.

 

Στις 8 ώρες που θα λείπεις, αντιστοιχούν περίπου 3 γεύματα, αν κάνεις 3 αντλήσεις (πρωί, μεσημέρι και μία ακόμη), τότε ισορροπεί η κατάσταση.

 

Θα ακολουθήσω τη συμβουλή σας και θα επικοινωνήσω ξανά για περαιτέρω οδηγίες εάν υπάρξει πρόβλημα.

 

Κάτι άλλο: Μπορείτε να με κατευθύνετε σχετικά με τον ιδανικό τρόπο άντλησης; Προτείνετε μονή άντληση ταυτόχρονα με το θηλασμό ή διπλή έπειτα από αυτόν;

 

Ευχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σου!!!

 

Έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών και έχω ξεκινήσει εδω κι εναν μηνα δουλεια!

Πριν ξεκινήσω έκανα αντλήσεις με το swing και ειχα φτιάξει μια καλή τράπεζα.

Λειπω 6 ώρες και αφήνω πίσω 2 γεύματα. Στη δουλειά κάνω 20-25 λεπτά άντληση και το φέρνω σπίτι με παγοκύστες.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα: Ενώ σε κάθε άντληση έβγαζα μέχρι και 150 ml το μισάωρο και απο τα 2 στήθη, άρχισε σταδιακά να μειώνεται και τώρα μετα βιας 20-60 ml ανα στήθος και μόνο οταν θηλάζει ταυτόχρονα η μικρή ή όταν λειπω στη δουλειά και το στήθος έιναι γεμάτο! Το αποθεμα τελειώνει και η μικρή εχει αρχισει να πινει 180-200 σε καθε γευμα. Εγώ μετα βιας να μαζεψω ενα γεύμα και δεν μπορώ να ανανεώσω την τράπεζα.

 

Τι λες να συμβαίνει?

Μήπως δεν κάνει με το swing να κάνω τόσες αντλήσεις? (τώρα πια κάνω συνεχεια για να βγάλω τιποτα...)

Θα μου δώσουν το pump in style να το δοκιμάσω. Είναι περιπου το ιδιο με το Swing ή θα κάνω δουλειά? Κινδυνεύει η γαλουχία μου αν συνεχίσω με το Swing ? Να προτιμήσω το Ameda που μου πρότειναν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα θα ήθελα κι εγώ τα φώτα σου!!!

 

Έχω ένα κοριτσάκι 3 μηνών και έχω ξεκινήσει εδω κι εναν μηνα δουλεια!

Πριν ξεκινήσω έκανα αντλήσεις με το swing και ειχα φτιάξει μια καλή τράπεζα.

Λειπω 6 ώρες και αφήνω πίσω 2 γεύματα. Στη δουλειά κάνω 20-25 λεπτά άντληση και το φέρνω σπίτι με παγοκύστες.

Αντιμετωπίζω όμως το εξής πρόβλημα: Ενώ σε κάθε άντληση έβγαζα μέχρι και 150 ml το μισάωρο και απο τα 2 στήθη, άρχισε σταδιακά να μειώνεται και τώρα μετα βιας 20-60 ml ανα στήθος και μόνο οταν θηλάζει ταυτόχρονα η μικρή ή όταν λειπω στη δουλειά και το στήθος έιναι γεμάτο! Το αποθεμα τελειώνει και η μικρή εχει αρχισει να πινει 180-200 σε καθε γευμα. Εγώ μετα βιας να μαζεψω ενα γεύμα και δεν μπορώ να ανανεώσω την τράπεζα.

 

Τι λες να συμβαίνει?

Μήπως δεν κάνει με το swing να κάνω τόσες αντλήσεις? (τώρα πια κάνω συνεχεια για να βγάλω τιποτα...)

Θα μου δώσουν το pump in style να το δοκιμάσω. Είναι περιπου το ιδιο με το Swing ή θα κάνω δουλειά? Κινδυνεύει η γαλουχία μου αν συνεχίσω με το Swing ? Να προτιμήσω το Ameda που μου πρότειναν?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Προφανώς το στήθος σου προσαρμόστηκε γρήγορα στην απουσία στη δουλειά και το θήλαστρο που έχεις δεν αρκεί... Στη θέση σου δεν θα αγόραζα άλλο, θα νοίκιαζα το symphony: απλά θα πρέπει να σκεφτείς το κουβάλημα (Μπορείς να το νοικιάσεις ακόμα και για λίγες μέρες, για να το δοκιμάσεις). Το pump in style είναι η επόμενη επιλογή (λόγω διπλής άντλησης) αλλά πάλι είναι μεγαλύτερο από το swing, οπότε ίσως να αξίζει να πας στο symphony... Τα Ameda θεωρούνται εφάμιλλα της medela.

 

Όσο για το αν κινδυνεύει η γαλουχία: αν συστηματικά βγάζεις λιγότερο απ'

όσο πίνει το μωρό, αναγκαστικά κάποια στιγμή θα χρειαστεί να δώσεις ξένο. Η παραγωγή σου θα είναι οκ για τις ώρες που θα είστε μαζί (αν φυσικά στο διάστημα αυτό θηλάζεις ελεύθερα και απεριόριστα). Αν δεν θέλεις να δώσεις ξένο, θα πρέπει να επιμείνεις με την άντληση, ουσιαστικά μ' ένα πιο αποδοτικό θήλαστρο ή τουλάχιστον μ' ένα διπλής άντλησης που θα σου δώσει το χρονικό περιθώριο να κάνεις έξτρα αντλήσεις για να αναπληρώνεις το γάλα της εβδομάδας.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,

Αναγκαστηκα κ εγω να παρω θηλαστρο λογω προβληματικων θηλων. Μολις χτες το πηρα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα. Παρολο που αν πιεσω το στηθος μου βγαζει γαλα στην αντληση δεν το βγαζει. Ποση ωρα ειναι το ιδανικο να κατσω; Μηπως φταιει οτι ειναι αρχη ακομα; Το πηρα για καλυτερα κ εχω αγχωθει! Αλλο ενα θεμα ειναι οτι το αριστερο ειναι σχεδον αδειο ενω το δεξι ειναι μια χαρα!

Υ.Γ. Το θηλαστρο ειναι το symphony της medela και ειναι πολυ ανετο.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα,

Αναγκαστηκα κ εγω να παρω θηλαστρο λογω προβληματικων θηλων. Μολις χτες το πηρα. Το προβλημα μου ειναι οτι δεν βγαζει μεγαλη ποσοτητα. Παρολο που αν πιεσω το στηθος μου βγαζει γαλα στην αντληση δεν το βγαζει. Ποση ωρα ειναι το ιδανικο να κατσω; Μηπως φταιει οτι ειναι αρχη ακομα; Το πηρα για καλυτερα κ εχω αγχωθει! Αλλο ενα θεμα ειναι οτι το αριστερο ειναι σχεδον αδειο ενω το δεξι ειναι μια χαρα!

Υ.Γ. Το θηλαστρο ειναι το symphony της medela και ειναι πολυ ανετο.

 

Τι προβλημα έχεις με τις θηλές; Το θήλαστρο είναι πάρα πολύ καλό ΑΛΛΑ τίποτα δεν είναι όπως το παιδί. Μην στρέφεσαι στην αποκλειστική άντληση αν δεν ξέρεις τι ακριβώς συνεπάγεται....

Απάντησε στο ερωτηματολόγιο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

για να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε ουσιαστικά.

Link to comment
Share on other sites

Α. 39η εβδομαδα

Β. Αρρεν

Γ. ΦΤ

Δ. Επισκληριδιος

Ε. 8.4

 

1. 9/10/11 3410

13/10/11 3420

27/10/11 3770

3/11/11 4030

 

2. 5-7

3. Απο χτες στα δυο. Πριν σε ολα.

4. 60-90ml

5. 300-400ml

6. Medela symphony

7. α.Χτες το απογευμα το πηρ

β.30 με μια ωρα

γ.δεν ειναι συγκεκριμενες οι ωρες

8. 5-6

9. 6-7

10. Οταν τον βαζω στο στηθος μετα απο λιγο τεντωνεται, το σπρωχνει και γκρινιαζει. Καθεται πανω απο 2 ωρες και μαλλον δεν χορταινει.

 

Αποτι καταλαβα με το θηλαστρο δεν εχω πολυ γαλα. Δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

EvaMD σ'ευχαριστώ για τη γρηγορη απαντηση.

Νοικιασα το AMEDA και μου έδωσε μια γνωστή και το pump in style να δω τι με βολεύει. Δεν έχω παρατηρήσει ακομα σοβαρή βελτίωση. Μέχρι ποση ωρα μπορώ να αντλώ απο το κάθε στήθος?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άλλο: Μπορείτε να με κατευθύνετε σχετικά με τον ιδανικό τρόπο άντλησης; Προτείνετε μονή άντληση ταυτόχρονα με το θηλασμό ή διπλή έπειτα από αυτόν;

 

Δεν υπαρχει ιδανικός τρόπος άντλησης, υπάρχει μόνο βολικός και είναι διαφορετικός για κάθε μητέρα. Δοκίμασε και τους δύο τρόπους για να δεις τι σε βολεύει περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω ποιο θηλαστρο θα ηταν το καταλληλο για εμας? Πως να επιλεξω? Σιγουρα θα παρω διπλης αντλησης, αλλα ποιο?

Αν όλα πάνε καλά με το θηλασμό δεν έχεις λόγο να πάρεις κάποιο θήλαστρο. Αν δεν πάνε καλά θα χρειαστεί να νοικιάσεις νοσοκομειακό. (Τα νοσοκομειακά είναι τα μόνα κατάλληλα θήλαστρα όταν τα μωρά δεν θηλάζουν καλά). Αυτό θα το δεις όταν με το καλό θα έχεις τα μωράκια.

 

Η μαια μου μού ειπε να περιμενω να γεννησω και να δουμε τοτε ποιες θα ειναι οι αναγκες μου!

Συμφωνώ!

 

Με το καλό!

Link to comment
Share on other sites

EvaMD σ'ευχαριστώ για τη γρηγορη απαντηση.

Νοικιασα το AMEDA και μου έδωσε μια γνωστή και το pump in style να δω τι με βολεύει. Δεν έχω παρατηρήσει ακομα σοβαρή βελτίωση. Μέχρι ποση ωρα μπορώ να αντλώ απο το κάθε στήθος?

 

Ευχαριστώ και πάλι

 

Η βελτίωση μπορεί να χρειαστεί μέρες για να φανεί, αρκεί να αντλείς ουσιαστικά: κατά προτίμηση με τη διπλή άντληση ταυτόχρονη, με το δυνατότερο θήλαστρο και στις πιο "παραγωγικές" ώρες.

Πάνω από 20 λεπτά δεν έχει νόημα να επιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Α. 39η εβδομαδα

Β. Αρρεν

Γ. ΦΤ

Δ. Επισκληριδιος

Ε. 8.4

 

1. 9/10/11 3410

13/10/11 3420

27/10/11 3770

3/11/11 4030

 

2. 5-7

3. Απο χτες στα δυο. Πριν σε ολα.

4. 60-90ml

5. 300-400ml

6. Medela symphony

7. α.Χτες το απογευμα το πηρ

β.30 με μια ωρα

γ.δεν ειναι συγκεκριμενες οι ωρες

8. 5-6

9. 6-7

10. Οταν τον βαζω στο στηθος μετα απο λιγο τεντωνεται, το σπρωχνει και γκρινιαζει. Καθεται πανω απο 2 ωρες και μαλλον δεν χορταινει.

 

Αποτι καταλαβα με το θηλαστρο δεν εχω πολυ γαλα. Δυστυχως.

 

Δεν απαντάς τι πρόβλημα έχεις με τις θηλές.

Επίσης, αν το βάρος είναι μόνο από δικό σου γάλα, δεν έχεις πρόβλημα παραγωγής καθώς ο μέσος όρος πρόσληψης βάρους του μωρού ανά μέρα είναι σούπερ ΠΑΡΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΛΙΓΑ ΓΕΥΜΑΤΑ!. Δεν βλέπω λόγο να αντλείς... Αν το μωρό θηλάζει ικανοποιητικά και δεν έχεις υπερπαραγωγή (που δεν είναι επιθυμητή) είναι λογικό να μην αντλείς ποσότητα με το θήλαστρο!

Αύξησε τους θηλασμούς σε τουλάχιστον 8 - λιγοτεροι θηλασμοί μπορεί να μην είναι αρκετοί για την εγκατάσταση της γαλουχίας σου.

 

Το τελευταίο που γράφεις, μήπως συνδέεται και με την άντληση ή τη χρήση του μπιμπερό;;;; Αν μέχρι τις μετρήσεις που δίνεις το μωρό σου θήλαζε αποκλειστικά μόνο από το στήθος (όχι δηλ. και με δικό σου αντλημένο ) τότε συνέχισε απλά να θηλάζεις απευθείας από το στήθος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...