Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπέρα,μία ερώτηση θέλω να κάνω.Θηλάζω αποκλειστικά και σιγά σιγά έχουμε ξεκινησεί κρεμούλες.Επειδή έχω αγοράσει κρέμες holle και θέλω να βγάζω το γάλα μου,μιλάμε για μία άντληση την ημέρα,το απόγευμα συγκεκριμένα ήθελα να μου πείτε πιο θήλαστο της medela να αγοράσω.Κλασσικά στην αρχή που δεν γνώριζα για τον θηλασμό αγόρασα της chicco θήλαστρο και δεν βγάζω σχεδόν τίποτα.Επίσης θα αντλώ για αρκετώ καιρό αλλά για μία φορά μόνο.Για αυτό εάν μπορείται να μου προτείνεται κάποιο της medela που έχετε χρησιμοποιήσει και σας έχει κάνει δουλειά κορίτσια.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εδώ και 20 μέρες χρησιμοποιώ το medela symphony για να αντλώ το γάλα μου και να ταίζω το μωράκι μου. Παράλληλα παίρνω και μαγιά μπύρας, αλλά παρόλο που το χρησιμοποιώ πολύ συστηματικά δεν έχει αυξηθεί καθόλου η ποσότητα που μπορώ να αντλήσω (40 ml), με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να αντλώ κάθε 1 ώρα, για να μπορέσω να καλύψω τις ανάγκες του μπέμπη. Έτσι είμαι όλη μέρα με το θήλαστρο, δεν κοιμάμαι καθόλου και έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Γιατί δε λειτουργεί σε εμένα, γιατί δεν αυξάνεται η παραγωγή μου? Είχα αντιμετωπίσει τρομερά προβλήματα με το θηλασμό, γι αυτό και στράφηκα στη λύση του θήλαστρου, για να συνεχίσει το μωρό μου να πίνει μητρικό γάλα, αλλά φοβάμαι ότι θα τα παρατήσω, αφού ούτε έτσι τα καταφέρνω.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 20 μέρες χρησιμοποιώ το medela symphony για να αντλώ το γάλα μου και να ταίζω το μωράκι μου. Παράλληλα παίρνω και μαγιά μπύρας, αλλά παρόλο που το χρησιμοποιώ πολύ συστηματικά δεν έχει αυξηθεί καθόλου η ποσότητα που μπορώ να αντλήσω (40 ml), με αποτέλεσμα να αναγκάζομαι να αντλώ κάθε 1 ώρα, για να μπορέσω να καλύψω τις ανάγκες του μπέμπη. Έτσι είμαι όλη μέρα με το θήλαστρο, δεν κοιμάμαι καθόλου και έχουν σπάσει τα νεύρα μου. Γιατί δε λειτουργεί σε εμένα, γιατί δεν αυξάνεται η παραγωγή μου? Είχα αντιμετωπίσει τρομερά προβλήματα με το θηλασμό, γι αυτό και στράφηκα στη λύση του θήλαστρου, για να συνεχίσει το μωρό μου να πίνει μητρικό γάλα, αλλά φοβάμαι ότι θα τα παρατήσω, αφού ούτε έτσι τα καταφέρνω.

 

Απάντησε σε παρακαλώ αναλυτικά σ' αυτό το ερωτηματολόγιο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

Link to comment
Share on other sites

Απάντησε σε παρακαλώ αναλυτικά σ' αυτό το ερωτηματολόγιο:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40795

 

Είχα απαντήσει και στο παρελθόν, τα μεταφέρω και εδώ εκ νέου.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 41

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΡΡΕΝ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΝΑΙ 13,4-17,3

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

11/6 3280

15/6 3060

29/6 3360

4/7 3460

8/7 3560

15/7 3690

19/7 3830

2/8 4320

8/8 4570

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ ΠΙΝΕΙ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΓΑΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. medela symphony

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο περίπου 15

7β. ποιες ώρες αντλείτε το βράδυ ανά 2 ώρες, τη μέρα ανά 1,5 ώρα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15-20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 7-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5-6

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Μέχρι τις 23/7 το μωρό θήλαζε αποκλειστικά. Πολλές φορές ενώ πεινούσε, το έβαζα στο στήθος και δεν έτρωγε, αλλά έκλαιγε, χτυπούσε χέρια και πόδια και ούρλιαζε. Αυτό μπορεί να κρατούσε ώρες με συνεχείς προσπάθειες από μέρους μου να το ηρεμήσω με άλλους τρόπους, να το κοιμίσω και να το βάλω ξανά μετά στο στήθος. Αυτό μου δημιουργούσε την αίσθηση ότι το μωρό εκείνη την ώρα δεν έβρισκε να φάει ή ίσως το γάλα δεν είχε τη ροή που περίμενε και εκνευριζόταν. Αυτό αρχικά γινόταν κάποιες φορές την εβδομάδα, στη συνέχεια κάθε μέρα και με είχε φτάσει σε απόγνωση, καθώς ένιωθα ότι τυρρανούσα το μωρό μου για να ικανοποιήσω το καπρίτσιο μου να μην του δίνω ξένο γάλα. Έτσι αποφάσισα να νοικιάσω το θήλαστρο, ώστε να συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο να δίνω μητρικό γάλα στο μωρό μου. Ξεκίνησα να αντλώ στις 23/7 και από τότε μέχρι τώρα δεν έχω δει βελτίωση στην ποσότητα γάλακτος που αντλώ κάθε φορά. Σε κάθε άντληση βγάζω 40-50 ml. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είμαι όλη μέρα με το θήλαστρο, προκειμένου να καταφέρω να βγάλω τα ΄700 περίπου ml που τρώει ο μπέμπης.

Δεν κοιμάμαι πλέον καθόλου, προκειμένου να προλάβω να ασχοληθώ με το μωρό, με το σπίτι και να αντλήσω και το γάλα που χρειάζομαι. Διάβαζα σε άλλα post ότι όλα τα κορίτσια που χρησιμοποίησαν το συγκεκριμένο θήαλστρο, μετά από συστυματική χρήση είδαν θεαματική αύξηση της ποσότητας που αντλούσαν και αναρωτιέμαι γιατί σε μένα δεν λειτουργεί έτσι. Έχω ξεκινήσει να π[αίρνω και μαγιά, αλλά ούτε αυτό βοήθησε. Τι να κάνω? Είμαι σε απόγνωση. Φοβάμαι ότι πολύ σύντομα θα εξαντληθώ και θα τα παρατήσω και δε θέλω καθώς ο μπέμπης είναι μόνο 2 μηνών και χρειάζεται το γάλα της μαμάς.

Link to comment
Share on other sites

Είχα απαντήσει και στο παρελθόν, τα μεταφέρω και εδώ εκ νέου.

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 41

Β. Το φύλο του βρέφους ΑΡΡΕΝ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΦΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. ΝΑΙ 13,4-17,3

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

11/6 3280

15/6 3060

29/6 3360

4/7 3460

8/7 3560

15/7 3690

19/7 3830

2/8 4320

8/8 4570

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει ΣΕ ΟΛΑ ΠΙΝΕΙ ΑΝΤΛΗΜΕΝΟ ΓΑΛΑ

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα ΟΧΙ

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) ΟΧΙ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. medela symphony

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο περίπου 15

7β. ποιες ώρες αντλείτε το βράδυ ανά 2 ώρες, τη μέρα ανά 1,5 ώρα

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15-20 λεπτά

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 7-8

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 5-6

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Μέχρι τις 23/7 το μωρό θήλαζε αποκλειστικά. Πολλές φορές ενώ πεινούσε, το έβαζα στο στήθος και δεν έτρωγε, αλλά έκλαιγε, χτυπούσε χέρια και πόδια και ούρλιαζε. Αυτό μπορεί να κρατούσε ώρες με συνεχείς προσπάθειες από μέρους μου να το ηρεμήσω με άλλους τρόπους, να το κοιμίσω και να το βάλω ξανά μετά στο στήθος. Αυτό μου δημιουργούσε την αίσθηση ότι το μωρό εκείνη την ώρα δεν έβρισκε να φάει ή ίσως το γάλα δεν είχε τη ροή που περίμενε και εκνευριζόταν. Αυτό αρχικά γινόταν κάποιες φορές την εβδομάδα, στη συνέχεια κάθε μέρα και με είχε φτάσει σε απόγνωση, καθώς ένιωθα ότι τυρρανούσα το μωρό μου για να ικανοποιήσω το καπρίτσιο μου να μην του δίνω ξένο γάλα. Έτσι αποφάσισα να νοικιάσω το θήλαστρο, ώστε να συνεχίσω με αυτόν τον τρόπο να δίνω μητρικό γάλα στο μωρό μου. Ξεκίνησα να αντλώ στις 23/7 και από τότε μέχρι τώρα δεν έχω δει βελτίωση στην ποσότητα γάλακτος που αντλώ κάθε φορά. Σε κάθε άντληση βγάζω 40-50 ml. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα να είμαι όλη μέρα με το θήλαστρο, προκειμένου να καταφέρω να βγάλω τα ΄700 περίπου ml που τρώει ο μπέμπης.

Δεν κοιμάμαι πλέον καθόλου, προκειμένου να προλάβω να ασχοληθώ με το μωρό, με το σπίτι και να αντλήσω και το γάλα που χρειάζομαι. Διάβαζα σε άλλα post ότι όλα τα κορίτσια που χρησιμοποίησαν το συγκεκριμένο θήαλστρο, μετά από συστυματική χρήση είδαν θεαματική αύξηση της ποσότητας που αντλούσαν και αναρωτιέμαι γιατί σε μένα δεν λειτουργεί έτσι. Έχω ξεκινήσει να π[αίρνω και μαγιά, αλλά ούτε αυτό βοήθησε. Τι να κάνω? Είμαι σε απόγνωση. Φοβάμαι ότι πολύ σύντομα θα εξαντληθώ και θα τα παρατήσω και δε θέλω καθώς ο μπέμπης είναι μόνο 2 μηνών και χρειάζεται το γάλα της μαμάς.

 

Γλυκιά μου νομίζω ότι κάνεις υπερπροσπάθεια και έχεις εξαντληθεί... Το πρωτόκολλο μιλάει για τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο με μία άντληση τη νύχτα αφού η μαμά έχει κοιμηθεί για 6 ώρες (αυτό έχει να κάνει με την προλακτίνη)! Δηλαδή κάνουμε μία άντληση στις 12 το βράδυ και την επόμενη στις 6 το πρωί (όχι αργότερα αλλά όχι και νωρίτερα...). Μετά, προγραμματίζουμε να κάνουμε αντλήσεις ανά 2 ώρες περίπου ώστε και να καθυστερήσουμε λίγο να μπορέσουμε να κάνουμε τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο.

 

Οι 15 που κάνεις είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ και σ' έχουν κουράσει. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο, κάνοντας αντλήσεις με το διπλό σύστημα για 15 με 20 λεπτά τη φορά (αν ενδιάμεσα σταματήσει η ροή, ξαναπάτα το κουμπάκι με τις σταγόνες κι άσε να ξαναγυρίσει μόνο του στην άντληση, περίπου 2 λεπτά μετά). Εξάλλου, ήδη η παραγωγή σου είναι τέτοια που καλύπτει το μωρό σου.

 

Η εξάντληση της μαμάς είναι ανασταλτικός παράγοντας για την παραγωγή της. Ανάλογα με το πώς θα είσαι μετά από αυτό το πρόγραμμα, βλέπουμε αν χρειαστεί να κάνεις κάτι επιπλέον για την παραγωγή σου.

 

Η αποκλειστική άντληση είναι πολύ δύσκολη και θα πρέπει να την αντιμετωπίσεις ως δρομέας μαραθωνίου: δεν βάζουμε όλες μας τις δυνάμεις από την αρχή γιατί γρήγορα θα εξαντληθούμε... :wink:

 

Παράλληλα, προσπάθησε να βάζεις το μωρό στο στήθος: Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο τελικά στράφηκες στην άντληση: η παραγωγή σου είναι όση χρειάζεται το μωρό σου (το οποίο φαίνεται από το βάρος του ότι τρέφεται πολύ καλά) και το μωρό έπιανε το στήθος... Είναι κρίμα να μπλοκαριστείς με την αποκλειστική άντληση, τη στιγμή που φαίνεται ότι μπορείς να θηλάσεις απευθείας το μωρό σου!

 

Μερικοί τρόποι για να μείνει το μωρό στο στήθος και τελικά να τρέφεται μόνο από αυτό είναι:

1. Επαφή σώμα με σώμα, ακόμα κι αν το μωρό δεν θηλάζει.

2. Βάζουμε το μωρό στο στήθος χωρίς πίεση όταν είναι ήρεμο και συνεργάσιμο, ακόμα κι αν το χρησιμοποιεί μόνο ως πιπίλα. Αν δεν πιάνει, αλείφουμε τη θηλή με λίγο γάλα ή βγάζουμε λίγο γάλα με το χέρι.

3. Βάζουμε το μωρό στο στήθος όταν κοιμάται ή/και ξαπλώνουμε δίπλα του.

4. Χρησιμοποιούμε το βοηθητικό σύστημα ταίσματος (SNS της Medela ή αντίστοιχο) με το αντλημένο γάλα.

 

Τα πηγαίνεις πάρα πολύ καλά και προφανώς έχεις πολύ γάλα. Μην απογοητεύεσαι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλυκιά μου νομίζω ότι κάνεις υπερπροσπάθεια και έχεις εξαντληθεί... Το πρωτόκολλο μιλάει για τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο με μία άντληση τη νύχτα αφού η μαμά έχει κοιμηθεί για 6 ώρες (αυτό έχει να κάνει με την προλακτίνη)! Δηλαδή κάνουμε μία άντληση στις 12 το βράδυ και την επόμενη στις 6 το πρωί (όχι αργότερα αλλά όχι και νωρίτερα...). Μετά, προγραμματίζουμε να κάνουμε αντλήσεις ανά 2 ώρες περίπου ώστε και να καθυστερήσουμε λίγο να μπορέσουμε να κάνουμε τουλάχιστον 8 αντλήσεις το 24ωρο.

 

Οι 15 που κάνεις είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ και σ' έχουν κουράσει. Η γνώμη μου είναι να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο, κάνοντας αντλήσεις με το διπλό σύστημα για 15 με 20 λεπτά τη φορά (αν ενδιάμεσα σταματήσει η ροή, ξαναπάτα το κουμπάκι με τις σταγόνες κι άσε να ξαναγυρίσει μόνο του στην άντληση, περίπου 2 λεπτά μετά). Εξάλλου, ήδη η παραγωγή σου είναι τέτοια που καλύπτει το μωρό σου.

 

Η εξάντληση της μαμάς είναι ανασταλτικός παράγοντας για την παραγωγή της. Ανάλογα με το πώς θα είσαι μετά από αυτό το πρόγραμμα, βλέπουμε αν χρειαστεί να κάνεις κάτι επιπλέον για την παραγωγή σου.

 

Η αποκλειστική άντληση είναι πολύ δύσκολη και θα πρέπει να την αντιμετωπίσεις ως δρομέας μαραθωνίου: δεν βάζουμε όλες μας τις δυνάμεις από την αρχή γιατί γρήγορα θα εξαντληθούμε... :wink:

 

Παράλληλα, προσπάθησε να βάζεις το μωρό στο στήθος: Δεν κατάλαβα για ποιο λόγο τελικά στράφηκες στην άντληση: η παραγωγή σου είναι όση χρειάζεται το μωρό σου (το οποίο φαίνεται από το βάρος του ότι τρέφεται πολύ καλά) και το μωρό έπιανε το στήθος... Είναι κρίμα να μπλοκαριστείς με την αποκλειστική άντληση, τη στιγμή που φαίνεται ότι μπορείς να θηλάσεις απευθείας το μωρό σου!

 

Μερικοί τρόποι για να μείνει το μωρό στο στήθος και τελικά να τρέφεται μόνο από αυτό είναι:

1. Επαφή σώμα με σώμα, ακόμα κι αν το μωρό δεν θηλάζει.

2. Βάζουμε το μωρό στο στήθος χωρίς πίεση όταν είναι ήρεμο και συνεργάσιμο, ακόμα κι αν το χρησιμοποιεί μόνο ως πιπίλα. Αν δεν πιάνει, αλείφουμε τη θηλή με λίγο γάλα ή βγάζουμε λίγο γάλα με το χέρι.

3. Βάζουμε το μωρό στο στήθος όταν κοιμάται ή/και ξαπλώνουμε δίπλα του.

4. Χρησιμοποιούμε το βοηθητικό σύστημα ταίσματος (SNS της Medela ή αντίστοιχο) με το αντλημένο γάλα.

 

Τα πηγαίνεις πάρα πολύ καλά και προφανώς έχεις πολύ γάλα. Μην απογοητεύεσαι!

 

Στράφηκα στο θήλαστρο γιατί είχα καταλήξει να παλεύω όλη μέρα με ένα μωρό που χτυπιόταν στο στήθος και τσίριζε-έκλαιγε γοερά και εγώ δεν το άντεχα, ένιωθα ότι βασάνιζα το μωρό. Το μωρό από τότε που χρησιμοποιώ το θήλαστρο έχει ηρεμήσει τελείως και έχει αρχίσει να παίρνει πολύ βάρος. Αντλήσεις κάνω τόσο συχνά για να καταφέρνω να αντλώ την ποσότητα που χρειάζομαι. Αν κάνω όσες λέει το πρωτόκολλο θα έχω μικρότερη ποσότητα και αναγκαστικά το υπόλοιπο θα το καλύπτω με γάλα σε σκόνη, το οποίο δε θέλω. Λες δηλ. να δοκιμάσω λίγες μέρες να το κάνω έτσι και να δω μήπως πάει καλύτερα και αυξηθεί η ποσότητα που αντλώ?

Link to comment
Share on other sites

Στράφηκα στο θήλαστρο γιατί είχα καταλήξει να παλεύω όλη μέρα με ένα μωρό που χτυπιόταν στο στήθος και τσίριζε-έκλαιγε γοερά και εγώ δεν το άντεχα, ένιωθα ότι βασάνιζα το μωρό. Το μωρό από τότε που χρησιμοποιώ το θήλαστρο έχει ηρεμήσει τελείως και έχει αρχίσει να παίρνει πολύ βάρος. Αντλήσεις κάνω τόσο συχνά για να καταφέρνω να αντλώ την ποσότητα που χρειάζομαι. Αν κάνω όσες λέει το πρωτόκολλο θα έχω μικρότερη ποσότητα και αναγκαστικά το υπόλοιπο θα το καλύπτω με γάλα σε σκόνη, το οποίο δε θέλω. Λες δηλ. να δοκιμάσω λίγες μέρες να το κάνω έτσι και να δω μήπως πάει καλύτερα και αυξηθεί η ποσότητα που αντλώ?

 

Είδα και προηγούμενα μηνύματά σου και τις απαντήσεις που έλαβες τότε από την ΚΡΙΣΤΙΝΑ. Δεν καταλαβαίνω γιατί το μωρό εμφάνιζε αυτή την εικόνα, καθώς η παραγωγή σου δεν είναι/ήταν προβληματική. Άρα δεν μπορεί να "βασάνιζες" το μωρό.

 

Το ότι "τώρα" άρχισε να παίρνει καλό βάρος δεν σημαίνει απαραίτητα κάτι, καθώς πάλι με το δικό σου γάλα τρέφεται... Άρα αυτό θα γινόταν ούτως ή άλλως.

 

Πιστεύω ότι για κάποιο λόγο έχεις ιδιαίτερο άγχος/ανασφάλεια με το θηλασμό ή την παραγωγή σου αλλά ειλικρινά δεν βλέπω το λόγο.

Νομίζω ότι έχεις μπλοκαριστεί με τις αντλήσεις κι ότι δεν θα έπρεπε να αποκλείσεις τον απευθείας θηλασμό, όσο έχεις τα περιθώρια να αντιστρέψεις την κατάσταση. Με τους ρυθμούς που πας νομίζω ότι γρήγορα θα εξαντληθείς και θα εγκαταλείψεις. Γι' αυτό σου μίλησα για το πρωτόκολλο και το ρυθμό που προτείνεται ακόμα και για μαμάδες που κάνουν επαναγαλακτισμό, που προσπαθούν δηλαδή να φτιάξουν παραγωγή σχεδόν από το μηδέν! Εσένα η παραγωγή σου είναι πλήρης και έχεις ήδη σαραντίσει, άρα έχεις εγκαταστήσει γαλουχία...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Γεννησα και γω το πρωτο μου παιδακι πριν απο 1 μηνα και κάτι. Η μπουμπου ηταν προωρακι γεννηθηκε 2.200γρ και λογω προωροτης νοσηλευτηκε στην απλη ΜΕΝΝ. Κατα την διαρκεια που νοσηλευοταν αντλουσα με θηλαστρο mini electric MEDELA και της διναμε και συμπληρωμα το υπολοιπο ALMIRON 1. Mετα απο 8 μερες την πηραμε σπιτι αλλα μου ειχαν πει μεχρι 2.400 να μην την θηλαζω για να μην κουραζεται και χανει βαρος...και ετσι την εβαζα μονο για λιγο. Οι θηλες μου ειναι πολυ μεγαλες τις επιανε αμεσως αλλα νιωθω οτι δεν τραβαει για πολυ ωρα απο το στηθος, μετα απο 5 λεπτα εξακολουθει να κανει την θηλαστικη κινηση αλλα πολυ απαλα...και δεν ειναι οτι εχει χορτασει γιατι μετα της δινω συμπληρωμα και το τρωει. Σας παραθετω παρακατω και το ερωτηματολογιο που εχετε αναρτησει στο Parents. Nα σας αναφερω οτι χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια τρωει γυρω στα 70 γρ τα υπολοιπα με πιεση.....

Απο σημερα μετα απο συμβουλες σας ενοικιασα το MEDELA SYMPHONY, και θα το ξεκινησω απο το απογευμα που θα μου το φερουν. Καμια αλλη ενισχιση για να παραγω πιο πολυ γαλα και να σταματησω να της δινω συμπληρωμα???????(Αυτα τα χαπακια μαγιας μπυρας θα καναν δουλεια στην περιπτωση μου????)

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 35 και 1 ημερα

Β. Το φύλο του βρέφους : θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : καισαρικη τομη

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : επισκληριδιο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Η μεγιστη τιμη ηταν 13,7 και την πειραμε με 10,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : νοσηλευτικη στην απλη μοναδα λογω προωρότητας για χαμηλο βαρος (γεννηθηκε 2.2200 και την πηραμε 2.030)για 8 μερες

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :

Γεν. 05-07-2011: 2.200gr και την πηραμε απο το μαιετηριο 2.030γρ στις 13-07-2011.

14- 07-2011: 2.080gr

19- 07-2011: 2.340gr

21- 07-2011: 2.400gr

24- 07-2011: 2.490gr

26- 07-2011: 2.600gr

28- 07-2011: 2.710gr

01- 08-2011: 2.900gr

04- 08-2011: 2.980gr

11- 08-2011: 3.220gr

*Οι ημερομηνιες με ροζ ειναι οι μετρησεις ανα βδομαδα.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. : 7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Στα 5-6 την βαζω στηθος και μετα της δίνω δικο μου που εχω αντλησει με το θηλαστρο ή συμπηρωμα.

 

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: Οταν περνει το συμπηρωμα περνει τρεις μεζουρες σε 100 ml νερο.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Περνει 4 * 3 μεζουρες* 100ml νερο συμπληρωμα ALMIRON 1

Και απο μενα στηθος και αντληση με θηλαστρο στο συνολο 250ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. MEDELA mini electric

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: παντα μετα τον θηλασμο η το ταισμα της.

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : 7-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι : ανα 3- 4ωρο

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: Oσο εχω γαλα περιπου 15 λεπτα απο τον καθε μαστο

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 12- 15 παννες αλλαζω

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο : 5 φορες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Η παιδιατρος μου εχει πει οτι τεμπελιαζει και για υτο πρεπει να της κανω τα γευματα 7 για να πειναει πολυ και να τρωει αμεσως.....αλλα η μπεμπα πειναει σε πιο συντομο χρονικο διαστημα και το φαγητο το τρωει με τα χιλια ζορια.....δεν μπορω να την κρατησω στις 3.5 ωρες γιατι τσιριζει και τρωει τα χερια της η ψαχνει το στηθος...αλλα ενω τρωει ζωηρα κανενα 10 μετα για το υυπολοιπο της κανουμε τουλαχιστον μιση ωρα τις πιο πολλες φορες!!!!!!!!!! Με αποτελεσμα να αποσυντονιζεται το προγραμμα ....και αλλες φορες μετα απο ½ ωρα να πειναει ξανα και να τις δινω οτι εχει αφησει....δεν ξερω τι να κανω help please!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω εκ τον πρωτερον για το χρονο που καταβαλατε να με διαβασετε.....και βεβαια δεχομαι συμβουλες απ΄οποια κοπελα θεωρει οτι μπορει να με βοηθησει....

__________________

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια.

Γεννησα και γω το πρωτο μου παιδακι πριν απο 1 μηνα και κάτι. Η μπουμπου ηταν προωρακι γεννηθηκε 2.200γρ και λογω προωροτης νοσηλευτηκε στην απλη ΜΕΝΝ. Κατα την διαρκεια που νοσηλευοταν αντλουσα με θηλαστρο mini electric MEDELA και της διναμε και συμπληρωμα το υπολοιπο ALMIRON 1. Mετα απο 8 μερες την πηραμε σπιτι αλλα μου ειχαν πει μεχρι 2.400 να μην την θηλαζω για να μην κουραζεται και χανει βαρος...και ετσι την εβαζα μονο για λιγο. Οι θηλες μου ειναι πολυ μεγαλες τις επιανε αμεσως αλλα νιωθω οτι δεν τραβαει για πολυ ωρα απο το στηθος, μετα απο 5 λεπτα εξακολουθει να κανει την θηλαστικη κινηση αλλα πολυ απαλα...και δεν ειναι οτι εχει χορτασει γιατι μετα της δινω συμπληρωμα και το τρωει. Σας παραθετω παρακατω και το ερωτηματολογιο που εχετε αναρτησει στο Parents. Nα σας αναφερω οτι χωρις ιδιαιτερη προσπαθεια τρωει γυρω στα 70 γρ τα υπολοιπα με πιεση.....

Απο σημερα μετα απο συμβουλες σας ενοικιασα το MEDELA SYMPHONY, και θα το ξεκινησω απο το απογευμα που θα μου το φερουν. Καμια αλλη ενισχιση για να παραγω πιο πολυ γαλα και να σταματησω να της δινω συμπληρωμα???????(Αυτα τα χαπακια μαγιας μπυρας θα καναν δουλεια στην περιπτωση μου????)

 

 

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος : 35 και 1 ημερα

Β. Το φύλο του βρέφους : θηλυ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) : καισαρικη τομη

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. : επισκληριδιο

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. Η μεγιστη τιμη ηταν 13,7 και την πειραμε με 10,2

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. : νοσηλευτικη στην απλη μοναδα λογω προωρότητας για χαμηλο βαρος (γεννηθηκε 2.2200 και την πηραμε 2.030)για 8 μερες

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες :

Γεν. 05-07-2011: 2.200gr και την πηραμε απο το μαιετηριο 2.030γρ στις 13-07-2011.

14- 07-2011: 2.080gr

19- 07-2011: 2.340gr

21- 07-2011: 2.400gr

24- 07-2011: 2.490gr

26- 07-2011: 2.600gr

28- 07-2011: 2.710gr

01- 08-2011: 2.900gr

04- 08-2011: 2.980gr

11- 08-2011: 3.220gr

*Οι ημερομηνιες με ροζ ειναι οι μετρησεις ανα βδομαδα.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. : 7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Στα 5-6 την βαζω στηθος και μετα της δίνω δικο μου που εχω αντλησει με το θηλαστρο ή συμπηρωμα.

 

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα: Οταν περνει το συμπηρωμα περνει τρεις μεζουρες σε 100 ml νερο.

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Περνει 4 * 3 μεζουρες* 100ml νερο συμπληρωμα ALMIRON 1

Και απο μενα στηθος και αντληση με θηλαστρο στο συνολο 250ml

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. MEDELA mini electric

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις: παντα μετα τον θηλασμο η το ταισμα της.

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο : 7-8

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι : ανα 3- 4ωρο

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση: Oσο εχω γαλα περιπου 15 λεπτα απο τον καθε μαστο

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 12- 15 παννες αλλαζω

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο : 5 φορες

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Η παιδιατρος μου εχει πει οτι τεμπελιαζει και για υτο πρεπει να της κανω τα γευματα 7 για να πειναει πολυ και να τρωει αμεσως.....αλλα η μπεμπα πειναει σε πιο συντομο χρονικο διαστημα και το φαγητο το τρωει με τα χιλια ζορια.....δεν μπορω να την κρατησω στις 3.5 ωρες γιατι τσιριζει και τρωει τα χερια της η ψαχνει το στηθος...αλλα ενω τρωει ζωηρα κανενα 10 μετα για το υυπολοιπο της κανουμε τουλαχιστον μιση ωρα τις πιο πολλες φορες!!!!!!!!!! Με αποτελεσμα να αποσυντονιζεται το προγραμμα ....και αλλες φορες μετα απο ½ ωρα να πειναει ξανα και να τις δινω οτι εχει αφησει....δεν ξερω τι να κανω help please!!!!!!!!!!!

Ευχαριστω εκ τον πρωτερον για το χρονο που καταβαλατε να με διαβασετε.....και βεβαια δεχομαι συμβουλες απ΄οποια κοπελα θεωρει οτι μπορει να με βοηθησει....

__________________

 

Κατ' αρχήν να ξεκινήσω με την "οδηγία" της παιδιάτρου: θεωρώ απάνθρωπο να αφήνουμε ένα μωρό να πεινάει "πολύ" γιατί δήθεν έτσι τρώει καλύτερα! Το σίγουρο είναι ότι το μωρό ταλαιπωρείται έτσι, και λαμβάνοντας υπ' όψιν ότι το στομαχάκι του είναι συγκεκριμένης χωρητικότητας (περίπου 30γραμ ανά κιλό βάρους του) όσο πεινασμένο και να είναι δεν μπορεί να φάει περισσότερο άρα τελικά μάλλον χάνει γεύματα.

 

Επίσης σε κάθε μωρό αλλά ειδικά σ' ένα πρόωρο και "μικρό" μωρό το κλάμα και η όλη ανησυχία λόγω πείνας στοιχίζει πολλές πολύτιμες θερμίδες.

Από την άλλη, η πείνα, ειδικά στα πολύ μικρά μωρά μπορεί να φέρει λήθαργο λόγω καταβολής, οπότε το μωρό να μας φαίνεται "ήσυχο" ενώ στην πραγματικότητα δεν έχει καν τις δυνάμεις να ξυπνήσει και να κλάψει για φαγητό...

 

Η σωστή οδηγία είναι ταΐζουμε ένα μωρό - είτε θηλάζει είτε πίνει από το μπουκάλι- όταν πεινάει και για όσο θέλει: δεν στερούμε, δεν πιέζουμε. Άρα, ξέχνα το "πρόγραμμα" της παιδιάτρου που είναι εντελώς απάνθρωπο και εν δυνάμει επικίνδυνο και ακολούθα αυτό που κάνεις.

 

Αυτά που επιπλέον μπορείς να κάνεις είναι:

 

Α. Σε σχέση με την άντληση:

1. Αντλείς με το symphony τουλάχιστον 8 φορές το 24ωρο κάνοντας τελευταία άντληση στις 12 το βράδυ και την επόμενη στις 6 το πρωί. Αυτό το διάστημα είναι σημαντικό - δεν πρέπει να είναι ούτε λιγότερο ούτε περισσότερο. Μέσα στην ημέρα προγραμματίζεις αντλήσεις ανά 1,5 με 2 ώρες ώστε και να χάσεις κάποια στο τέλος να έχεις αντλήσει 8 φορές το 24ωρο.

2. Αντλείς για 15-20 λεπτά πάντα με το διπλό σύστημα άντλησης είτε βγάζεις γάλα είτε όχι. Η διάρκεια παίζει μακροπρόθεσμα ρόλο γι' αυτό και πρέπει να συνεχίζεις ακόμα κι αν το στήθος βγάζει μόνο σταγόνες ή δεν βγάζει άλλο γάλα.

3. Το σημαντικό είναι να αντλείς πολλές φορές όχι λιγότερες φορές με μεγαλύτερη διάρκεια.

 

Αν ακολουθήσεις ακριβώς το πρωτόκολλο μπορεί να μην χρειάζεται να πάρεις κανένα συμπλήρωμα. Το πρωτόκολλο συνήθως είναι αρκετό για να παράγεις όλο το γάλα που χρειάζεται το μωρό σου. Απλά είναι πολύ σημαντικό να το ακολουθήσεις επακριβώς.

 

Β. Για το τάισμα του μωρού:

1. Προσπαθείς να βάζεις το μωρό στο στήθος όσο περισσότερο μπορείς ώστε να κρατάει την επαφή και σταδιακά να μειώνει το συμπλήρωμα και να τρέφεται καλύτερα από το στήθος.

2. Αντί για μπιμπερό (και τον κίνδυνο σύγχισης θηλών κλπ.) μπορείς να ταΐζεις το μωρό με το βοηθητικό σύστημα sns (πχ. medela www.klinikum.gr)

3. Μαθαίνεις να αναγνωρίζεις τα πρώτα σημάδια πείνας του μωρού (γυρνάει το κεφαλάκι δεξιά-αριστερά, μετά βάζει τα χεράκια στο στόμα και στο τέλος πλέον κλαίει) και ταΐζεις αμέσως.

4. Δεν πιέζεις το μωρό να φάει περισσότερο από όσο μπορεί κάθε φορά. Είναι προτιμότερο να κάνεις περισσότερα γεύματα: δεν αφήνεις να περάσει 3ωρο την ημέρα και 4ωρο τη νύχτα.

 

Γ. Για σένα:

1. Ζητάς βοήθεια και τη δέχεσαι με χαρά από όποιον μπορεί να προσφέρει κάτι.

2. Ξεκουράζεσαι όταν το μωρό κοιμάται.

3. Τρως καλά για να έχεις δυνάμεις.

4. Υπενθυμίζεις στον εαυτό σου ότι κάνεις το καλύτερο για το μωρό σου κι ότι σύντομα τα πράγματα θα είναι πολύ πιο εύκολα.:wink:

 

Υπομονή και καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

EvaMD σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ακολουθω κατα γραμα αυτα που μου λες και ελπιζω να εχω αποτελεσμα. Αποτελεσματα σε ποσο καιρο να περιμενω???????Οσο για το sns θα περασω τις επομενες μερες απο klinikum να το παρω..να δουμε και με αυτο...Μακαρι κοριτσακι μου να τα καταφερω, πολυ θα ηθελα να την θηλασω αποκλειστικα....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κανω και εγω αντλησεις με το symphony στο συνολο καθε μερα 8-10. Απλα μεχρι στιγμης εκανα την τελευταια στις 1:30 το βραδυ (με αποκλιση μιση ωρα μπροστα ή πισω) και η επομενη ηταν στις 5-6 το πρωι. ΚΑι μετα καθε 2ωρο, αν με αφηνε ο μπεμπης. Ειναι λαθος εντελως αυτο, να προσπαθω για την τελευταια στις 12 οπωσδηποτε; Τι προσφερει το εξαωρο χωρις αντληση;

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

EvaMD σε ευχαριστω για την απαντηση σου. Ακολουθω κατα γραμα αυτα που μου λες και ελπιζω να εχω αποτελεσμα. Αποτελεσματα σε ποσο καιρο να περιμενω???????Οσο για το sns θα περασω τις επομενες μερες απο klinikum να το παρω..να δουμε και με αυτο...Μακαρι κοριτσακι μου να τα καταφερω, πολυ θα ηθελα να την θηλασω αποκλειστικα....

 

Θα τα καταφέρεις! Μετά την εβδομάδα θα δεις κάποια διαφορά. Από κει και πέρα το πόσο γρήγορα θα αυξάνεται η παραγωγή σου δεν μπορούμε να το ξέρουμε εκ των προτέρων.

Το sns αν το βολευτείς, θα δίνει περισσότερο ερέθισμα στο στήθος οπότε λογικά θα έχεις ταχύτερη αύξηση της παραγωγής.

Καλή συνέχεια!

Link to comment
Share on other sites

Κανω και εγω αντλησεις με το symphony στο συνολο καθε μερα 8-10. Απλα μεχρι στιγμης εκανα την τελευταια στις 1:30 το βραδυ (με αποκλιση μιση ωρα μπροστα ή πισω) και η επομενη ηταν στις 5-6 το πρωι. ΚΑι μετα καθε 2ωρο, αν με αφηνε ο μπεμπης. Ειναι λαθος εντελως αυτο, να προσπαθω για την τελευταια στις 12 οπωσδηποτε; Τι προσφερει το εξαωρο χωρις αντληση;

 

Δεν πρόκειται απλά για 6ωρο, αλλά για βραδυνό 6ωρο συνήθως ύπνου για τη μαμά. Μ' αυτή τη λογική προτείνεται το 12-6. Αν εσένα σε βολεύουν λίγο διαφορετικές ώρες οκ, αρκεί στο ενδιάμεσο να κοιμάσαι (το κατά δύναμιν). Ο λόγος είναι ότι έτσι αυξάνεται η προλακτίνη, η ορμόνη που ρυθμίζει τη γαλουχία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται απλά για 6ωρο, αλλά για βραδυνό 6ωρο συνήθως ύπνου για τη μαμά. Μ' αυτή τη λογική προτείνεται το 12-6. Αν εσένα σε βολεύουν λίγο διαφορετικές ώρες οκ, αρκεί στο ενδιάμεσο να κοιμάσαι (το κατά δύναμιν). Ο λόγος είναι ότι έτσι αυξάνεται η προλακτίνη, η ορμόνη που ρυθμίζει τη γαλουχία.

Αχ, ξαναπεστο αυτο με την ξεκουραση της μαμας :rolleyes:. Οντως το πρωι που αντλω, βγαζω σχεδον διπλασια ποσοτητα σε σχεση με τις υπολοιπες αντλησεις. Παντως το symphony με βοηθησε πολυ, τοχω τωρα 2 βδομαδες και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Εχει ηδη αυξηθει η παραγωγη μου (στην αρχη εβγαζα 30-40 μλ το πολυ) και ελπιζω να αυξηθει και αλλο γιατι προς το παρον βγαζω ισα ισα τα γευματα του μπεμπη της μερας. Τρεχω κ δεν φτανω με λιγα λογια!

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ, ξαναπεστο αυτο με την ξεκουραση της μαμας :rolleyes:. Οντως το πρωι που αντλω, βγαζω σχεδον διπλασια ποσοτητα σε σχεση με τις υπολοιπες αντλησεις. Παντως το symphony με βοηθησε πολυ, τοχω τωρα 2 βδομαδες και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενη. Εχει ηδη αυξηθει η παραγωγη μου (στην αρχη εβγαζα 30-40 μλ το πολυ) και ελπιζω να αυξηθει και αλλο γιατι προς το παρον βγαζω ισα ισα τα γευματα του μπεμπη της μερας. Τρεχω κ δεν φτανω με λιγα λογια!

 

Ρε κορίτσια λέτε εμένα να μην αυξάνεται η παραγωγή επειδή συνεχίζω να κάνω υπερπροσπάθεια ακόμη και το βράδυ? Μεταξύ 12-6΄συνεχίζω να ξυπνάω ανά 2ωρο και να αντλώ. Νόμιζα πως έτσι θα αυξανόταν ακόμη πιο γρήγορα η παραγωγή μου. Λέτε να το σταματήσω και να ακολουθήσω ακριβώς το πρωτόκολλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρε κορίτσια λέτε εμένα να μην αυξάνεται η παραγωγή επειδή συνεχίζω να κάνω υπερπροσπάθεια ακόμη και το βράδυ? Μεταξύ 12-6΄συνεχίζω να ξυπνάω ανά 2ωρο και να αντλώ. Νόμιζα πως έτσι θα αυξανόταν ακόμη πιο γρήγορα η παραγωγή μου. Λέτε να το σταματήσω και να ακολουθήσω ακριβώς το πρωτόκολλο?

Δεν ξερω να σου πω, αλλα σε εμενα αν και δεν εκανα το βραδυνο ωραριο, εχει αυξηθει αρκετα. Περιμενε να σου απαντησουν τα κοριτσια που ξερουν.

Edit βεβαια εγω κανω 2 βδομαδες με το symphony και ενα μηνα με το elite της ameda.

h0MYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια λέτε εμένα να μην αυξάνεται η παραγωγή επειδή συνεχίζω να κάνω υπερπροσπάθεια ακόμη και το βράδυ? Μεταξύ 12-6΄συνεχίζω να ξυπνάω ανά 2ωρο και να αντλώ. Νόμιζα πως έτσι θα αυξανόταν ακόμη πιο γρήγορα η παραγωγή μου. Λέτε να το σταματήσω και να ακολουθήσω ακριβώς το πρωτόκολλο?

 

Σου απάντησα ήδη παραπάνω στο μήνυμα #1105.

Link to comment
Share on other sites

Θα τα καταφέρεις! Μετά την εβδομάδα θα δεις κάποια διαφορά. Από κει και πέρα το πόσο γρήγορα θα αυξάνεται η παραγωγή σου δεν μπορούμε να το ξέρουμε εκ των προτέρων.

Το sns αν το βολευτείς, θα δίνει περισσότερο ερέθισμα στο στήθος οπότε λογικά θα έχεις ταχύτερη αύξηση της παραγωγής.

Καλή συνέχεια!

 

Mακαρι κοριτσακι μου να τα καταφερω....τωρα μου φαινεται απιαστο ονειρο....:confused:

Link to comment
Share on other sites

Το μασάζ στο στήθος από ότι είδα βοηθάει να βγάλεις περισσότερο γάλα, έτσι δεν είναι? Όσο για το διάστημα 12-6 που πρέπει η μαμά να κοιμάται, φυσικά και δεν είναι εφικτό, εφόσο το μωρό ξυπνάει για να φάει. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

Link to comment
Share on other sites

Το μασάζ στο στήθος από ότι είδα βοηθάει να βγάλεις περισσότερο γάλα, έτσι δεν είναι? Όσο για το διάστημα 12-6 που πρέπει η μαμά να κοιμάται, φυσικά και δεν είναι εφικτό, εφόσο το μωρό ξυπνάει για να φάει. Θα προσπαθήσω να κάνω ότι μπορώ και θα ενημερώσω για τα αποτελέσματα.

 

Δεν είναι απαραίτητο να έχει κοιμηθεί η μαμά συνεχόμενο και αδιάσπαστο 6ωρο. Ωστόσο, θα πρέπει να είναι ένα 6ωρο που η μαμά κατά κύριο λόγο να ξεκουράζεται. Αν η μαμά έχει δίπλα της το μωρό ακόμα κι αν αυτό ξυπνάει, τα πράγματα είναι ευκολότερα, συν ότι η στενή επαφή με το μωρό επίσης αυξάνει την παραγωγή.

 

Το δε μασάζ πρέπει να γίνεται με σωστή τεχνική, διαφορετικά μπορεί να έχει δραματικά αποτελέσματα (π.χ φραγμένους πόρους, μελανιές έως και μαστίτιδα).

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι ΕvaMD με τους προβληματισμους μου.....ενω κανω με το Symphony απο την προηγουμενη Παρασκευη, δηλ. 8 ημερες δεν εχω δει καμια αυξηση μην σας πω μειωση εχω δει.....βαζω και την μπουμπου συνεχεια στο στηθος αλλα τπτ...μηπως πρεπει να ξεκινησω ταμπλετες μαγιας μπυρας, και αν ναι ποιες, για να μην μου σταματησει τελειως που δεν το θελω.....α ξεχασα να πω, πως και το στηθος μου δεν το νιωθω ποτε βαρυ, ουτε καν στις 6 το πρωι, μετα απο τοσες ωρες....να σταζει οπως παλια ...ουτε για δειγμα...περιμενω την συμβουλη σου. Ευχαριστω και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι ΕvaMD με τους προβληματισμους μου.....ενω κανω με το Symphony απο την προηγουμενη Παρασκευη, δηλ. 8 ημερες δεν εχω δει καμια αυξηση μην σας πω μειωση εχω δει.....βαζω και την μπουμπου συνεχεια στο στηθος αλλα τπτ...μηπως πρεπει να ξεκινησω ταμπλετες μαγιας μπυρας, και αν ναι ποιες, για να μην μου σταματησει τελειως που δεν το θελω.....α ξεχασα να πω, πως και το στηθος μου δεν το νιωθω ποτε βαρυ, ουτε καν στις 6 το πρωι, μετα απο τοσες ωρες....να σταζει οπως παλια ...ουτε για δειγμα...περιμενω την συμβουλη σου. Ευχαριστω και παλι.

 

Μήπως το μωρό στο ενδιάμεσο έχει αυξήσει θηλασμούς; Μήπως δηλαδή θηλάζει πιο αποτελεσματικά και γι' αυτό αντίστοιχα σου έχει μειωθεί η αντλούμενη ποσότητα; Έχει μειώσει το συμπλήρωμα που παίρνει το μωρό;

 

Γράψε σε παρακαλώ πάλι πόσες φορές θηλάζει και πόσες φορές και πόσο συμπλήρωμα (δικό σου ή ξένο) παίρνει το μωρό την τελευταία εβδομάδα.

Γράψε αριθμό αντλήσεων, πότε τις κάνεις και πόσο βγάζεις (αν δεν αντλείς πάντα με το διπλό σύστημα, επίσης γράψτο).

Επιβεβαίωσε επίσης ότι οι πάνες του μωρού είναι καλές.

 

Το στήθος δεν είναι απαραίτητο να είναι βαρύ για να είναι οκ η παραγωγή. Το αντίθετο μάλλον... Το να στάζει είναι ένδειξη υπερπαραγωγής και κανονικά πρέπει να υποχωρεί, οπότε πάλι δεν είναι ανησυχητικό. Αν θηλάζεις και αντλείς πολύ συχνά, τότε λογικά το στήθος θα το νιώθεις σχεδόν άδειο.

Πες μου το πρωί στις 6 αν αντλείς ή θηλάζεις, κι αν αντλείς (από το ένα ή τα δύο; ) πόσο βγάζεις και πόσο έβγαζες παλιά. Επίσης πες μου αν στο ενδιάμεσο (12-6) το μωρό ξυπνά κι αν θηλάζεις.

 

Τα συμπληρώματα πρέπει να παίρνονται όταν είναι εντελώς απαραίτητα. Ας δούμε πρώτα αν όντως τα χρειάζεσαι.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες!!!!!!θα ηθελα τις συμβουλες σας!!!

εχω ενα αγορακι που σε μια βδομαδα γινεται δυομηνων!και θηλαζουμε αποκλειστικα!το βαρος μας ειναι πολυ καλο μας λεει ο παιδιατρος γεννηθηκε 30/06 3500,και πριν τρεις μερες ηταν περιπου 5500 κιλα(τον ζυγισα με μια δικη μας ζυγαρια)και οι πανες του ειναι καλες,τρωει συνηθως καθε 2-3 ωρες το βραδυ μπορει και παραπανω!

το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να ερχομαι στο γραφειο για δυο ωρες 9-11,οποτε νοικιασα το symphony και ξεκινησα τις ανλησεις,δεν ξερω ομως πως τα παω,ενω απο το αριστερο στηθος μπορει να βγαλω και 100 μλ απο το δεξι με το ζορι 50,γιοατι?

το μωρο τρωει κανονικα κια απο τα δυο στηθη,του δινω εναλλαξ σε καθε γευμα.

καθε ποτε πρεπει να αντλω?υπαρχει περιπτωση να παθω υπερπαραγωγη?ποσα μλ πρεπει να βγαζω τη μερα?

σημερα για παραδειγμα εφαγε ο μπεμπης απο το αριστερο στις 6,30 και μετα πηγα να βγαλω απο το δεξι,με το ζορι εβγαλα 40 μλ,

και στις 8,30 τον ξαναταισα απο το αριστερο,για 10 λεπτα εφαγε βεβαια,μπορει να μην πειναγε ή να μην ειχα γαλα?κοτσανα λεω?

 

του αφησα και 100 μλ σε μπιμπερο και τα 40 τα σημερινα(ελπιζω αν πεινασει να τον κρατησουν ωσπου να γυρισω)

τι να κανω ομως με τις αντλησεις?να προσπαθω περισσοτερο απο το αριστερο?ποσες φορες τη μερα?

ελπιζω να μη σας μπερδεψα!ευχαριστω οσες απαντησουν!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες τις μανουλες!!!!!!θα ηθελα τις συμβουλες σας!!!

εχω ενα αγορακι που σε μια βδομαδα γινεται δυομηνων!και θηλαζουμε αποκλειστικα!το βαρος μας ειναι πολυ καλο μας λεει ο παιδιατρος γεννηθηκε 30/06 3500,και πριν τρεις μερες ηταν περιπου 5500 κιλα(τον ζυγισα με μια δικη μας ζυγαρια)και οι πανες του ειναι καλες,τρωει συνηθως καθε 2-3 ωρες το βραδυ μπορει και παραπανω!

το θεμα μου ειναι οτι πρεπει να ερχομαι στο γραφειο για δυο ωρες 9-11,οποτε νοικιασα το symphony και ξεκινησα τις ανλησεις,δεν ξερω ομως πως τα παω,ενω απο το αριστερο στηθος μπορει να βγαλω και 100 μλ απο το δεξι με το ζορι 50,γιοατι?

το μωρο τρωει κανονικα κια απο τα δυο στηθη,του δινω εναλλαξ σε καθε γευμα.

καθε ποτε πρεπει να αντλω?υπαρχει περιπτωση να παθω υπερπαραγωγη?ποσα μλ πρεπει να βγαζω τη μερα?

σημερα για παραδειγμα εφαγε ο μπεμπης απο το αριστερο στις 6,30 και μετα πηγα να βγαλω απο το δεξι,με το ζορι εβγαλα 40 μλ,

και στις 8,30 τον ξαναταισα απο το αριστερο,για 10 λεπτα εφαγε βεβαια,μπορει να μην πειναγε ή να μην ειχα γαλα?κοτσανα λεω?

 

του αφησα και 100 μλ σε μπιμπερο και τα 40 τα σημερινα(ελπιζω αν πεινασει να τον κρατησουν ωσπου να γυρισω)

τι να κανω ομως με τις αντλησεις?να προσπαθω περισσοτερο απο το αριστερο?ποσες φορες τη μερα?

ελπιζω να μη σας μπερδεψα!ευχαριστω οσες απαντησουν!

 

Το μωρό σου υπολογίζω ότι πίνει περίπου ένα λίτρο γάλα τη μέρα. Αν το διαιρέσεις με τον αριθμό των θηλασμών που κάνει την ημέρα, μπορείς να βρεις χονδρικά πόσο περίπου πίνει κάθε φορά, ώστε να υπολογίσεις πάλι στο περίπου πόσο γάλα να αφήσεις.

Στη φάση αυτή πιστεύω ότι 150ml για το 2ωρο που λείπεις είναι υπεραρκετά.

 

Για την άντληση: Όσο είσαι με το μωρό το μάξιμουμ που μπορείς να αντλήσεις τη μέρα είναι περίπου 150ml. Το πώς το αντλείς, δεν παίζει ρόλο: δηλαδή μπορεί να χρειάζεσαι μία ή και πολλές αντλήσεις για να το συγκεντρώσεις.

 

Το ότι τα δύο στήθη έχουν διαφορά, επίσης δεν παίζει ρόλο. Μπορεί να έχει να κάνει με το πώς θήλασε το μωρό πριν από κάθε στήθος ή το ένα στήθος να έχει υπερπαραγωγή. Από την περιγραφή σου υποψιάζομαι ότι ήδη έχεις ήπια υπερπαραγωγή. Όσο το μωρό δεν έχει προβλήματα και παίρνει καλό βάρος μπορείς και να μην κάνεις κάτι ιδιαίτερο, ώστε να αντλείς και πιο εύκολα - απλά απόφυγε τις πολλές εναλλαγές στήθους ανά γεύμα, ώστε να σιγουρεύεσαι ότι το μωρό παίρνει και το τελικό γάλα που είναι πιο κρεμώδες (έχει περισσότερα λιπαρά) και περισσότερες θερμίδες.

 

Εν ολίγοις, συνέχισε ό,τι κάνεις σε σχέση με την άντληση. Δεν χρειάζεσαι μεγαλύτερη ποσότητα. Το να επιμείνεις περισσότερο στο στήθος που βγάζει πιο λίγο (αλλά φυσιολογική ποσότητα δεδομένου ότι είσαι συνέχεια με το μωρό που θηλάζει σχετικά συχνά) δεν έχει νόημα.

Αν χρειαστείς άλλη βοήθεια, πες μας.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως το μωρό στο ενδιάμεσο έχει αυξήσει θηλασμούς; Μήπως δηλαδή θηλάζει πιο αποτελεσματικά και γι' αυτό αντίστοιχα σου έχει μειωθεί η αντλούμενη ποσότητα; Έχει μειώσει το συμπλήρωμα που παίρνει το μωρό;

 

Γράψε σε παρακαλώ πάλι πόσες φορές θηλάζει και πόσες φορές και πόσο συμπλήρωμα (δικό σου ή ξένο) παίρνει το μωρό την τελευταία εβδομάδα.

Γράψε αριθμό αντλήσεων, πότε τις κάνεις και πόσο βγάζεις (αν δεν αντλείς πάντα με το διπλό σύστημα, επίσης γράψτο).

Επιβεβαίωσε επίσης ότι οι πάνες του μωρού είναι καλές.

 

Το στήθος δεν είναι απαραίτητο να είναι βαρύ για να είναι οκ η παραγωγή. Το αντίθετο μάλλον... Το να στάζει είναι ένδειξη υπερπαραγωγής και κανονικά πρέπει να υποχωρεί, οπότε πάλι δεν είναι ανησυχητικό. Αν θηλάζεις και αντλείς πολύ συχνά, τότε λογικά το στήθος θα το νιώθεις σχεδόν άδειο.

Πες μου το πρωί στις 6 αν αντλείς ή θηλάζεις, κι αν αντλείς (από το ένα ή τα δύο; ) πόσο βγάζεις και πόσο έβγαζες παλιά. Επίσης πες μου αν στο ενδιάμεσο (12-6) το μωρό ξυπνά κι αν θηλάζεις.

 

Τα συμπληρώματα πρέπει να παίρνονται όταν είναι εντελώς απαραίτητα. Ας δούμε πρώτα αν όντως τα χρειάζεσαι.

 

Καλημερα,

Θα προσπαθησω να απαντησω στα ερωτηματα σου... Το μωρο οντως εχει αυξησει τους θηλασμους, με την διαφορα οτι 3-4 φορες ακουγεται οτι καταπινει και μετα δεν ακουγεται τπτ. Ετσι δεν θεωρω οτι τρωει πιο αποτελεσματικα. Συν του οτι μετα τρωει οποσδηποτε και με μπουκαλι γιατι ειναι νηστικο. Και η ποσοτητα που τρωει συμπληρωμα ειναι σχεδον η ιδια και με τις φορες που δεν θηλαζει.

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. : 7- 9

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει: Στα 4-5 θηλαζει και μετα περνει συμπληρωμα δικο μου ή φορμουλα.

Της τελευταιας βδομαδας τις μετρησεις δεν τις εχω θα σου γραψω των 3 τελευταιων ημερων:

ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ

19-08-11

5:00- θηλασμος 30 λεπτα και απο τα δυο στηθη + 50 ξενο

7:30- 65 ξενο

9:30- 90 ξενο

12:00- θηλασμος μεγαλη ποσοτητα + 30 δικο μου

14:00+ 40 ξενο

16:00- θηλασμος λιγο + 55 ξενο + 20 δικο μου

18:30- θηλασμος για μια ωρα και απο τα δυο στηθη

19:30 80ml ξενο

21:00- 80 ml δικο μου + 20 ξενο

23:30- θηλασμος λιγο + 80ml ξενο

 

20-08-11

6:00- θηλασμος και απο τα δυο στηθη πολυ+ 20 ξενο

8:00- θηλασμος και απο τα δυο στηθη πολυ+ 110 ξενο( εκανε λιγο εμετο μετα)

11:00- θηλασμος 90 ξενο+ 30 δικο μου

13:30- 75 ξενο+ 35 δικο μου

17:00- 40 ξενο + 90 δικο μου

19:00 -60ml ξενο

21:00- 20 ξενο

23:30- 65 ml ξενο

 

21-08-11

4:00 - 60 ξενο

7:30- θηλασμος και απο τα δυο στηθη πολυ +75 δικο μου

10:00- 35 ξενο

11:00- θηλασμος + 100 ξενο +20 δικο μου (εκανε εμετο μετα)

13:30 - 20 δικο μου

15:30- 60 δικο μου

17:30- 90ml ξενο

20:00 70ml δικο μου

23:00- 90 ml ξενο

 

ΠΟΣΟΤΗΤΕΣ ΚΑΙ ΣΥΧΝΟΤΗΤΑ ΑΝΤΛΗΣΕΩΝ ΤΙΣ 3 ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΜΕΡΕΣ

(οι αντλησεις παντα ειναι με το μονο συστημα γιατι στο 2 η ανλια δεν τραβαει και δεν εχω παει να παρω αλλη, οποτε αντλω απο 15-20 λεπτα απο το καθε μαστο)

19-08-11

6:00- 45ml, 9:30- 50 ml, 11:30- θηλασε + 20 ml, 14:00- θηλασμος μεγαλη ποσοτητα , 16:00- θηλασμος + 20 ml, 18:30- θηλασμος, 22:00- θηλασμος + 30ml, 23:30- θηλασμος + 30ml

 

20-08-11

6:00- θηλασμος +25ml, 8:30- θηλασμος +20ml, 11:00- θηλασμος, 13:30- 35 ml, 16:00- 40 ml, 18:00- 30 ml, 21:30- 30ml, 24:00- 40ml

 

21-08-11

7:00- θηλασμος +60ml, 11:00- θηλασμος, 12:30- 40 ml, 15:00- 20 ml, 17:30- 30 ml, 19:30- 20 ml, 22:30- 20ml, 24:00- 25ml

*Τα μεγαλα κενα διαστηματα καποιες φορες ειναι διοτι το προηγουμενο γευμα κρατησε παρα πολυ....μπορει και 1:30 ωρα, καποιες φορες.

 

 

Οι πανες του ειναι καλες, αλλαζουμε 10-12 καθε μερα.

 

 

Να αναφερω και οτι στο διαστημα που χρησιμοποιω το Symphony 2 φορες ο αριστερος μου μαστος εχει κανει κατι μπιλακια μεσα και τον νιωθω βαρυ και ποναει,. Βαζω ζεστες κομπρεσες, μασαζ και αντλησεις και μεσα στη μερα υποχωρει, αυτο εχει να κανει με το θηλαστρο, με παραγωγη παραπανω απο το στηθος, η μου τραυματιζει η μπεμπα τους αδενες????? Και οταν σημβαινει συτο και βαζω ξεστες κομπρεσες νομιζω οτι εχω λιγο περισσοτερο γαλα.

 

 

Να ρωτησω και κατι αλλο, οταν θηλαζει πρεπει να αντλω μετα, δεν το εχω καταλαβει απολυτα αυτο.

 

 

Ελπιζω να σας κατατοπισα και να μην σας μπερδεψα. Και παλι ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...