Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

ειναι 129 με ανωτατο οριο για ενηλικες το 29, βεβαια εννοειται οτι πρεπει να ειναι αυξημενη καθως θηλαζω αλλα ειναι αρκετα μεγαλη η τιμη της. δε μου δινει χαπια γιατι ειναι μεγαλη η τιμη οχι για καποιο αλλο λογο, μου ειχε πει οταν τον ρωτησα να κανω την εξεταση και να δουμε μηπως μπορουμε να αυξησουμε την παραγωγη με χαπια αλλα ειναι ηδη μεγαλη η τιμη, μετα θα εχουμε αλλα προβληματα...παντως το θεμα φαγητου παραμενει, ο μικρος θηλαζει περιπου 6-7 λεπτα και απο τα δυο, εκτος απ οταν θελει να κοιμηθει που θηλαζει περισσοτερο και μετα τρωει 50μλ ξενο..

εντωμεταξυ εγω το βραδι που κοιμοταν ο μικρος ειχα συνηθισει να βγαζω γαλα, χθες ειπα να μη βγαλω να τον θηλασω γιατι ξυπνα στις 5 και ξυπνησε στις 7 με αποτελεσμα να γινω χαλια, απο πανω μεχρι κατω ολη η μπλουζα και το σεντονι μεσα στο γαλα. τι να κανω, να κανω αντληση το βραδι αλλα και παλι δεν το πινει ο ατιμος απο το μπιμπερο...ε ρε παλι σας ζαλισα με τα προβληματα του.

εννοειται οτι θελω οσο γινεται να το παλεψω και για αυτο σας ρωταω συνεχεια...ευχαριστω πολυ

 

Αρχισε να του μειώνεις το συμπληρωμα ειδικά στα πρωινα γεύματα

π.χ αντί για 50 μλ βάλε 30 μλ και μετά το βάζεις ξανά στο στήθος.

Ξεκίνα με 3-4 γεύματα κατά 20 μλ λιγότερο (δηλ συνολικά 80 μλ λιγότερο στο 24ώρο)

Κρατάς την ποσότητα σταθερή για 3-4 μέρες και περνάς σε επόμενη μείωση π.χ 30 μλ λιγότερο σε 3-4 γεύματα και το μωρό στο στήθος να θηλάσει αν δεν χόρτασε.

Κρατάς το μωρό σε θέση θηλασμού όταν δίνεις το μπιμπερό με το στήθος έτοιμο έξω μόλις πιει την ποσότητα που έβαλες βγάζεις το μπουκάλι απαλά και περνάς στο στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το αγορακι μου ειναι 6 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα απο την πρωτη μερα-παρα τις οποιες δυσκολιες ειχα στην πορεια. Εχω νοικιασει το Symphony της Medela, που το χρησιμοποιησα περισσοτερο για να αυξησω την παραγωγη μου οταν υπηρχε προβλημα. Τωρα σταδιακα εχω αρχισει να του δινω με μπιμπερο για να μπορω να δουλευω καποιες ωρες ενω χρησιμοποιω δικο μου γαλα για το ρυζαλευρο του.Κανω 1-2 αντλησεις την ημερα.

Το ερωτημα ειναι...να κρατησω το Symphony για να κανω τις αντλησεις η να αγορασω καποιο αλλο που θα μου μεινει και για το επομενο παιδι? σκεφτομουν το swing που ειναι και σχετικα προσιτο στην τιμη... Σε περιπτωση που για καποιο λογο μειωθει το γαλα μου, μπορει το swing να με καλυψει?

Link to comment
Share on other sites

Το αγορακι μου ειναι 6 μηνων και τον θηλαζω αποκλειστικα απο την πρωτη μερα-παρα τις οποιες δυσκολιες ειχα στην πορεια. Εχω νοικιασει το Symphony της Medela, που το χρησιμοποιησα περισσοτερο για να αυξησω την παραγωγη μου οταν υπηρχε προβλημα. Τωρα σταδιακα εχω αρχισει να του δινω με μπιμπερο για να μπορω να δουλευω καποιες ωρες ενω χρησιμοποιω δικο μου γαλα για το ρυζαλευρο του.Κανω 1-2 αντλησεις την ημερα.

Το ερωτημα ειναι...να κρατησω το Symphony για να κανω τις αντλησεις η να αγορασω καποιο αλλο που θα μου μεινει και για το επομενο παιδι? σκεφτομουν το swing που ειναι και σχετικα προσιτο στην τιμη... Σε περιπτωση που για καποιο λογο μειωθει το γαλα μου, μπορει το swing να με καλυψει?

 

Τα δύο θήλαστρα δεν συγκρίνονται. Κανείς δεν ξέρει πώς θα αποδίδεις με το swing και φυσικά αυτό έχει να κάνει και με το τι ποσότητα θέλεις να αντλείς καθημερινά. Αν θέλεις περίπου 1 γεύμα (περίπου 150ml) τότε ίσως μπορείς να τα καταφέρεις με το swing - αν χρειάζεσαι μεγαλύτερες ποσότητες ίσως να παιδευτείς και σαφώς πρέπει να σκεφτείς ότι θα χρειάζεσαι τον διπλάσιο χρόνο με θήλαστρο μονής άντλησης.

 

Σε μείωση παραγωγής μόνο το symphony (ή άλλο νοσοκομειακό) μπορεί να βοηθήσει (αν και δεν καταλαβαίνω γιατί να μειωθεί το γάλα σου τώρα...).

 

Πριν μπεις στο έξοδο της αγοράς αλλά και για να έχεις ιδία άποψη για την απόφασή σου, δες μήπως μπορείς να δανειστείς από κάποια κοπέλα το swing (τα μπιμπερό της άντλησης του symphony ταιριάζουν και στο swing).

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να σας πω πιο θήλαστρο είναι κατάλληλο για σας, να μου γράψετε πόσο συχνά θέλετε να λείπετε από το μωρό και για πόσες ώρες κάθε φορά.

 

 

Αγλαϊα καλησπέρα και καλό Πάσχα! Θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή μου (1 μήνα και 3 εβδομάδες προς το παρόν) και θέλω να αγοράσω ένα θήλαστρο για περιστασική χρήση κατ' αρχήν , δηλ. να μπορεί να υπάρχει αντλημένο γάλα στο ψυγείο ότάν θέλω να λείψω από το σπίτι για λίγες ώρες, ώστε να ταίσει κάποιος τη μικρή, και να μη χρειάζεται να αγοράζω γάλα σκονη για τέτοιες περιπτώσεις. Και με την προοπτική να το χρησιμοποιήσω και όταν γυρίσω στη δουλειά μετά από 8 μήνες (με το καλό να θηλάζω μέχρι τότε βέβαια) ώστε τα γεύματα που δεν θα μπορώ να τη θηλάζω όσο θα λείπω στη δουλειά (8 ώρες) να τις τα δίνει κάποιος με μπιμπερό. Τι έχεις να μου προτείνεις; Επίσης πές μου αν θα μπορούσα, αντί να της δίνει καποιος γάλα εκείνες τις ώρες συμπληρωματικά μετά τις στερεές, να της δίνει μόνο κρέμα πχ και καθόλου γάλα και να της δίνω εγώ γάλα μετά που θα γυρίζω. Σε ρωτάω γιατί αν γίνεται αυτό (είναι το πρώτο μου παιδί και είμαι λίγο άσχετη) θα το προτιμήσω, οπότε λογικά δε θα χρειάζομαι θήλαστρο για πιο συχνή χρήση τότε.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλετε να σας πω πιο θήλαστρο είναι κατάλληλο για σας, να μου γράψετε πόσο συχνά θέλετε να λείπετε από το μωρό και για πόσες ώρες κάθε φορά.

 

Αγλαϊα καλησπέρα και καλό Πάσχα! Θηλάζω αποκλειστικά τη μικρή μου (1 μήνα και 3 εβδομάδες προς το παρόν) και θέλω να αγοράσω ένα θήλαστρο για περιστασική χρήση κατ' αρχήν , δηλ. να μπορεί να υπάρχει αντλημένο γάλα στο ψυγείο ότάν θέλω να λείψω από το σπίτι για λίγες ώρες, ώστε να ταίσει κάποιος τη μικρή, και να μη χρειάζεται να αγοράζω γάλα σκονη για τέτοιες περιπτώσεις. Και με την προοπτική να το χρησιμοποιήσω και όταν γυρίσω στη δουλειά μετά από 8 μήνες (με το καλό να θηλάζω μέχρι τότε βέβαια) ώστε τα γεύματα που δεν θα μπορώ να τη θηλάζω όσο θα λείπω στη δουλειά (8 ώρες) να τις τα δίνει κάποιος με μπιμπερό. Τι έχεις να μου προτείνεις; Επίσης πές μου αν θα μπορούσα, αντί να της δίνει καποιος γάλα εκείνες τις ώρες συμπληρωματικά μετά τις στερεές, να της δίνει μόνο κρέμα πχ και καθόλου γάλα και να της δίνω εγώ γάλα μετά που θα γυρίζω. Σε ρωτάω γιατί αν γίνεται αυτό (είναι το πρώτο μου παιδί και είμαι λίγο άσχετη) θα το προτιμήσω, οπότε λογικά δε θα χρειάζομαι θήλαστρο για πιο συχνή χρήση τότε.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν, μου δάνεισε μία φίλη μου το MINI ELECTRIC PLUS της MEDELA. Τις χοάνες μπορώ να τις αποστειρώσω και να χρησιμοποιήσω αυτές που έχει,ή πρέπει να αγοράσω καινούριες;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, μου δάνεισε μία φίλη μου το MINI ELECTRIC PLUS της MEDELA. Τις χοάνες μπορώ να τις αποστειρώσω και να χρησιμοποιήσω αυτές που έχει,ή πρέπει να αγοράσω καινούριες;

 

Αν είναι σε καλή κατάσταση μπορείς να τις αποστειρώσεις και να τις χρησιμοποιήσεις.

 

Καλύτερα όμως να αλλάξεις τα φιλτράκια (τα μικρά λευκά πλαστικά που "κουμπώνουν" πάνω στα κίτρινα). Πουλάνε ανταλλακτικά στα μαγαζιά που πουλάνε τέτοια είδη. Τα κίτρινα φιλτράκια και τα λευκά πλαστικά δεν αποστειρώνονται - απλά τα ρίχνεις για λίγο σε πολύ ζεστό νερό.

Link to comment
Share on other sites

Τα κίτρινα φιλτράκια και τα λευκά πλαστικά δεν αποστειρώνονται - απλά τα ρίχνεις για λίγο σε πολύ ζεστό νερό.

 

 

Εγώ τα αποστειρώνω...

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ!

Και, αν θέλω να δημιουργήσω μια μικρή τράπεζα γάλακτος, και δεδομένου ότι δε θέλω να αυξήσω την παραγωγή γάλακτός μου, κάθε πόσες μέρες, πόσες φορές τη μέρα και πχ πριν το θηλασμό ή πριν ή σε άσχετη ώρα πρέπει να κάνω άντληση;

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ τα αποστειρώνω...

 

Όχι, δεν πρέπει. Το λέει και το manual (νομίζω ότι το έχω δει κάπου...) και από την εταιρία το ξέρω και από το βιβλίο της Πατσούρου. Έχω την εντύπωση ότι τα λευκά πλαστικά δεν αντέχουν τόσο υψηλές θερμοκρασίες...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ!

Και, αν θέλω να δημιουργήσω μια μικρή τράπεζα γάλακτος, και δεδομένου ότι δε θέλω να αυξήσω την παραγωγή γάλακτός μου, κάθε πόσες μέρες, πόσες φορές τη μέρα και πχ πριν το θηλασμό ή πριν ή σε άσχετη ώρα πρέπει να κάνω άντληση;

 

Για ποιο λόγο θέλεις την τράπεζα; Για επιστροφή στη δουλειά; Απλά για να βρίσκεται ένα γεύμα για περίπτωση που θα λείψεις;

Όταν θα αντλείς θα είσαι μαζί με το μωρό;

Κάθε πότε θηλάζει το μωρό σου τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Για ποιο λόγο θέλεις την τράπεζα; Για επιστροφή στη δουλειά; Απλά για να βρίσκεται ένα γεύμα για περίπτωση που θα λείψεις;

Όταν θα αντλείς θα είσαι μαζί με το μωρό;

Κάθε πότε θηλάζει το μωρό σου τώρα;

 

Βασικά θέλω να υπάρχουν γεύματα για περίπτωση που είτε θα λείψω κάποιες ώρες είτε πχ αρρωστήσω ή συμβεί το οτιδήποτε και για κάποιες ώρες ή μέρες δεν μπορώ να τη θηλάσω. Για τη δουλειά δε νομίζω να χρειαστεί γιατί όταν γυρίσω θα είναι 8,5 μηνών οπότε λογικά θα μπορεί να τρώει στερεές όσο θα λείπω, έτσι δεν είναι;

 

Όταν θα αντλώ θα είμαι μαζί με το μωρό.

 

Το μωρό δεν έχει σταθερό ωράριο τώρα στο θηλασμό. Πάει ανάλογα με τις μέρες. Άλλοτε μου κάνει 8-10 γεύματα τη μέρα (βεβαια αυτό δεν είναι πολύ συχνό) και άλλοτε πολύ περισσότερα.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι, δεν πρέπει. Το λέει και το manual (νομίζω ότι το έχω δει κάπου...) και από την εταιρία το ξέρω και από το βιβλίο της Πατσούρου. Έχω την εντύπωση ότι τα λευκά πλαστικά δεν αντέχουν τόσο υψηλές θερμοκρασίες...

 

Γράφει ότι δεν είναι κατάλληλα για αποστείρωση με μικροκύματα, αλλά να πλένονται με ζεστό νερό και σαπούνι.

 

Γιατι να τα αντικαταστήσω αυτά; Φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση.

h3amp2.png

 

 

 

qHAsp2.png

Link to comment
Share on other sites

και γω τα αποστειρωνω... θα επρεπε καθε φορα που θελω να τα αποστειρωσω να τα αφαιρω κ να τα ξανα βαζω?

κοριτσια καθε φορα που αντλειτε γαλα αποστειρωνετε το θηλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, ρώτησα χθες στην εταιρία (klinikum) και μου είπαν ότι αυτό που ανέφερα είναι πλέον παλιά οδηγία. Αρχικά δηλαδή έλεγαν ότι οι μεμβράνες (λευκά πλαστικά) και οι βαλβίδες (κίτρινα πλαστικά) δεν αποστειρώνονταν κι ότι έπρεπε να πλένονται με ζεστό νερό και σαπούνι. Τώρα μου είπαν ότι δίνουν πλέον την οδηγία της αποστείρωσης και αυτών των κομματιών.

Συγγνώμη κορίτσια, εγώ φαίνεται είμαι της πιο παλιάς φρουράς σχετικά με το θήλαστρο...:-P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και γω τα αποστειρωνω... θα επρεπε καθε φορα που θελω να τα αποστειρωσω να τα αφαιρω κ να τα ξανα βαζω?

κοριτσια καθε φορα που αντλειτε γαλα αποστειρωνετε το θηλαστρο?

 

Αρκεί η αποστείρωση 24ώρου.

Link to comment
Share on other sites

Γιατι να τα αντικαταστήσω αυτά; Φαίνονται να είναι σε καλή κατάσταση.

 

Οι μεμβράνες κρατούν λίπος από το γάλα κι είναι το σημείο των αντλητικών που καθαρίζει πιο δύσκολα (εννοώ που πιο δύσκολα από τα άλλα μέρη φτάνει να είναι "τριζάτο", τουλάχιστον με τα ήπια απορρυπαντικά που προτείνονται για τα βρεφικά σκεύη).

Επίσης αν έχουν φθαρεί οι άκρες των μεμβρανών ή το "κούμπωμά" τους δεν λειτουργεί καλά το θήλαστρο (δεν τραβάει).

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θέλω να υπάρχουν γεύματα για περίπτωση που είτε θα λείψω κάποιες ώρες είτε πχ αρρωστήσω ή συμβεί το οτιδήποτε και για κάποιες ώρες ή μέρες δεν μπορώ να τη θηλάσω. Για τη δουλειά δε νομίζω να χρειαστεί γιατί όταν γυρίσω θα είναι 8,5 μηνών οπότε λογικά θα μπορεί να τρώει στερεές όσο θα λείπω, έτσι δεν είναι;

 

Όταν θα αντλώ θα είμαι μαζί με το μωρό.

 

Το μωρό δεν έχει σταθερό ωράριο τώρα στο θηλασμό. Πάει ανάλογα με τις μέρες. Άλλοτε μου κάνει 8-10 γεύματα τη μέρα (βεβαια αυτό δεν είναι πολύ συχνό) και άλλοτε πολύ περισσότερα.

 

Η "τακτική" που ακολουθούμε εξαρτάται από την κάθε μαμά και το κάθε μωρό. Συνήθως ακολουθούμε τα παρακάτω:

1. Πρώτα θηλάζουμε και μετά αντλούμε, τόσο από το στήθος που θήλασε το μωρό όσο και από το άλλο.

2. Προτιμάμε να αντλούμε πρωινές ώρες που η ροή του γάλακτος είναι μεγαλύτερη και αποφεύγουμε την άντληση αργά το απόγευμα ή το βράδυ που η ροή είναι φυσιολογικά μικρότερη. Ωστόσο, αν το μωρό μας κοιμάται π.χ. το βράδυ συνεχόμενα, μπορούμε άνετα να κάνουμε άντληση μετά τον τελευταίο θηλασμό ή και αργότερα.

 

Προσέχουμε πάντα να μην αντλούμε σε βάρος του θηλασμού: Με το θήλαστρο συνήθως αντλούμε το "αποθηκευμένο" γάλα (εξαιρούνται τα νοσοκομειακά θήλαστρα ως προς αυτό). Αν μετά βάλουμε το μωρό στο στήθος, αν το μωρό θηλάσει εντατικά θα κατεβάσει το γάλα που χρειάζεται να πιεί. Ωστόσο, κάποια μωρά εκνευρίζονται με τη μειωμένη ροή και δεν συνεργάζονται σ' εκείνη τη φάση (κλαίνει, τραβιούνται, θηλάζουν νευρικά κλπ.). Αυτό εννοούμε όταν λέμε ότι η άντληση μπορεί να γίνεται σε βάρος του θηλασμού.

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

υπάρχει περίπτωση η μακροχρόνια χρήση του νοσοκομειακού θηλαστρου να μειώσει την παραγωγή? Προσπαθώ να θυμηθώ αν το διάβασα κάπου ή αν είναι απλά φόβος μου. Έχω το symphony της medela και ξεκινάω δουλειά σε μια εβδομάδα. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να πάω στο γραφείο την πρώτη μέρα έβγαλα στις έξι ώρες (τελευταίος θηλασμός 07.30 και άντληση στις 13.30) 150ml και τη δεύτερη στις τέσσερις ώρες 160ml. Μήπως είναι καλύτερα να μην αφήνω μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να αντλήσω?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

ειχα στα 19-20 μου χρονια αλλα απο τοτε που το ρυθμισα δεν μου ξαναεμφανιστηκε, μετα την πωτη εγκυμοσυνη ειχα δει κατι στον υπερηχο αλλα ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα απολυτως, καμια σχεση με πολυκυστικες, ο προηγουμενος γιατρος μου δηλαδη.

παντως δεν βλαπτει νομιζω να κανω μια εξεταση...

 

 

Για την υγεία σου είναι σημαντικό να κάνεις έναν ενδοκρινολογικό έλεγχο.

Αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, αυτό μπορεί να προκαλέσει άλλα προβλήματα υγείας.

Εύχομαι να μην έχεις τίποτα, αλλά αν έχεις είναι πολύ κρίμα τα ταλαιπωρείσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και χρόνια πολλά

 

υπάρχει περίπτωση η μακροχρόνια χρήση του νοσοκομειακού θηλαστρου να μειώσει την παραγωγή? Προσπαθώ να θυμηθώ αν το διάβασα κάπου ή αν είναι απλά φόβος μου. Έχω το symphony της medela και ξεκινάω δουλειά σε μια εβδομάδα. Κάποια στιγμή που χρειάστηκε να πάω στο γραφείο την πρώτη μέρα έβγαλα στις έξι ώρες (τελευταίος θηλασμός 07.30 και άντληση στις 13.30) 150ml και τη δεύτερη στις τέσσερις ώρες 160ml. Μήπως είναι καλύτερα να μην αφήνω μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να αντλήσω?

 

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ εκ των προτέρων

 

Αν αντλείς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό ή επιπλέον, δεν μειώνεται η παραγωγή. Αν συστηματικά αντλείς λιγότερο από όσο χρειάζεται το μωρό, μειώνεται η παραγωγή.

Link to comment
Share on other sites

Αν αντλείς όσο γάλα χρειάζεται το μωρό ή επιπλέον, δεν μειώνεται η παραγωγή. Αν συστηματικά αντλείς λιγότερο από όσο χρειάζεται το μωρό, μειώνεται η παραγωγή.

 

Να σαι καλά Αγλαία. Χίλια ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα.

 

Δεν ξέρω έαν έιναι το σωστό σημείο για να γράψω, αλλά δεν ξέρω που άλλου θα μπορούσα να ρωτήσω σχετικά με ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω με το θήλαστρο που έχουμε.

 

Μάς έκαναν δώρο από Αγγλία ένα Ameda Lactaline, το οποίο δούλευε κανονικά και υπέροχα μέχρι προχθές. Ξαφνικά σταμάτησε να δουλέυει η αντλία του. Πήρα τον εδώ αντιπρόσωπο τηλέφωνο και αφού τους εξήγησα ότι το θήλαστρο έιναι μόλις 5 μηνών και μπορώ να βρώ και την απόδειξη που το αγόρας από Αγγλία, μου είπαν ότι δεν μπορούν να κάνουν τίποτα και ότι πρέπει να το στείλω πίσω για οτιδήποτε χρειάζομαι.

 

Έχετε καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω. Μία επιλογή είναι να το στείλω πίσω, αλλά είναι αρκετά χρονοβόρα και σχετικά ακριβή διαδικασία.

Άλλη επιλογή εχώ?

 

Ευχαριστώ,

 

Γιώργος

 

Υ.Γ εννοείται ότι πήγαμε και νοικίασαμε για να συνεχίσει να πίνει ο μικρός μας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια συμβουλη θα ηθελα παρακαλω απο μια εμπειρη μανουλα..θηλαζω το μωρακι μου 4 μηνες τωρα και ενω δεν εχω προβλημα με το θηλασμο, εχω πρόβλημα με την αντληση με θηλαστρο. Στην αρχη χρησιμοποιουσα ενα χειροκινητο της Chicco και επειτα αγορασα ενα ηλεκτρικο της nuk (e-motion).Και με τα δυο δεν μπορουσα να αντλησω παρα μονο λιγα γραμμαρια και μονο οταν το στηθος μου ηταν πρισμενο. Επειδη όμως τον επόμενο μηνα πρεπει να λειψω 2 μερες απο το σπιτι και πρεπει να μαζέψω γαλα σκεφτηκα να νοικιασω το symphony της medela που είναι και το καλυτερο απ'οτι ειδα στο forum.Η αντιπροσωπος της medela όμως στην πολη μου μου είπε ότι για την περιπτωση μου ίσως είναι καλυτερα να αγόραζα το swing το οποίο δημιουργει το ίδιο αρνητικο πεδιο (τραβηγμα αντλησης) με το symphony απλα δεν είναι για τοσο συχνη χρήση.Παρακαλω αν υπάρχει κάποια που να έχει δοκιμάσει και τα δύο θήλαστρα μπορεί να μου πει αν ισχύει το παραπάνω?Να επισημάνω ότι δεν με ενδιαφέρει η συστηματική αντικατάσταση γευμάτων και μάλλον θα προτειμούσα να αγόραζα το swing αλλα μόνο στην περίπτωση που όντως η αντληση του είναι το ίδιο αποτελεσματική με του symphony.

5cAHp3.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μια συμβουλη θα ηθελα παρακαλω απο μια εμπειρη μανουλα..θηλαζω το μωρακι μου 4 μηνες τωρα και ενω δεν εχω προβλημα με το θηλασμο, εχω πρόβλημα με την αντληση με θηλαστρο. Στην αρχη χρησιμοποιουσα ενα χειροκινητο της Chicco και επειτα αγορασα ενα ηλεκτρικο της nuk (e-motion).Και με τα δυο δεν μπορουσα να αντλησω παρα μονο λιγα γραμμαρια και μονο οταν το στηθος μου ηταν πρισμενο. Επειδη όμως τον επόμενο μηνα πρεπει να λειψω 2 μερες απο το σπιτι και πρεπει να μαζέψω γαλα σκεφτηκα να νοικιασω το symphony της medela που είναι και το καλυτερο απ'οτι ειδα στο forum.Η αντιπροσωπος της medela όμως στην πολη μου μου είπε ότι για την περιπτωση μου ίσως είναι καλυτερα να αγόραζα το swing το οποίο δημιουργει το ίδιο αρνητικο πεδιο (τραβηγμα αντλησης) με το symphony απλα δεν είναι για τοσο συχνη χρήση.Παρακαλω αν υπάρχει κάποια που να έχει δοκιμάσει και τα δύο θήλαστρα μπορεί να μου πει αν ισχύει το παραπάνω?Να επισημάνω ότι δεν με ενδιαφέρει η συστηματική αντικατάσταση γευμάτων και μάλλον θα προτειμούσα να αγόραζα το swing αλλα μόνο στην περίπτωση που όντως η αντληση του είναι το ίδιο αποτελεσματική με του symphony.

 

Το swing δεν είναι το ίδιο αποτελεσματικό καθώς το νοσοκομειακό είναι πολύ πιο δυνατό. Απλά δεν χρειάζεσαι κάτι τόσο δυνατό μιας και θα λείψεις μόνο δυο μέρες. Θα χρειαστείς περίπου 1600 γρ (αν θέλεις γράψε μου το βάρος του μωρού και πόσα γεύματα κάνει την ημέρα για να σου πω αν η ποσότητα αυτή θα σε καλύψει πάντα κατά προσέγγιση) γάλα άρα σε ένα μήνα θα πρέπει να ανλτείς καθημερινά 55γρ περίπου. Δεν νομίζω ότι αυτή η ποσότητα θα σε δυσκολέψει με το swing καθώς είναι σίγουρα ανώτερο από τα δύο προηγούμενα θήλστρα που είχες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...