Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας!

Έγινα κι εγώ μανούλα στις 31/3 και παλεύω με την μπεμπούλα μου για να την θηλάσω. Τις πρώτες 8 μέρες της ζωής της έχασε 500 γραμμάρια αν και κρεμότανε συνεχώς από ένα στήθος μου και ο γιατρός μου είπε να της δίνω 15 με 20 λεπτά από κάθε στήθος και μετά να της δίνω ξένο γάλα 60ml και να βλέπω πόσο πίνει...

Αυτές τις μέρες που ακολούθησα την συμβουλή του γιατρού, η μπεμπούλα ηρέμησε και κοιμάται 3 με 4 ώρες συνεχόμενα, πράγμα που δεν έκανε στην αρχή.

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ βλέπω ότι έχω αρκετό γάλα, μετά από τον θηλασμό πίνει και τα 60 ml από το ξένο γάλα... Σκεφτόμουνα λοιπόν να αγοράσω ένα θήλαστρο για να δω πόσο γάλα βγάζω και για να της δίνει μόνο δικό μου γάλα.

Επίσης σκέφτομαι ότι αν βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο και της το δίνω μόνο με μπιμπερό, θα τελειώνω πιο γρήγορα και με το φαγητό της, το οποίο τώρα κρατάει 1,5 ώρα (30' στο δεξί στήθος, 30' στο αριστερό στήθος, 10' τάϊσμα με το μπιμπερό - ξένο γάλα & 20' όρθια μέχρι να κατέβει το γάλα στο στομαχάκι της)...

Ποια είναι η γνώμη σας γι'αυτό? Θα ήθελα να μου πείτε τα υπέρ και τα κατά αυτού που σκέφτομαι, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω τι είναι καλύτερο για το παιδί.

Εύχομαι η εμπειρία σας να με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

και εγω αντλω γιατι δεν εχω πολυ γαλα και δινω και ξενο αν και τελευταιες μερες θηλαζω περισσοτερο μηπως αυξηθει λιγο η παραγωγη...να σε ρωτησω αφου εχεις γαλα πως και δεν πινει το παιδι;κοιμαται;αν ναι να το ενοχλεις λιγο να ξυπνα. μηπως δεν πιανει καλα το στηθος και απλα πιπιλαει και δεν τρωει;το καταλαβαινεις οτι τρωει;αν ψαξεις στην ενοτητα θηλασμος θα δεις βιντεο που δειχνει σωστες στασεις, πως φαινεται οτι τρωει το παιδι και ποτε οταν πιπιλιζει. ΑΝ πιεσεις το στηθος για να τρεχει λιγο γαλα και πινει το παιδι...;;; αν ειναι για θηλαστρο να νοικιασεις νοσοκομειακο, εγω πηρα το symphony medela, νομιζω οτι εχουν βγαλει και ενα καινουριο που δεν ειναι τοσο ογκωδες, δες στο πρωτο ποστ για πληροφοριες, αθηνα και θεσσαλονικη αλλα στο στελνουν οπου εισαι με κουριερ. νομιζω η αγλαια, η κριστινα και οι αλλες θα σε βοηθησουν περισσοτερο απο εμενα.

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ρε συ κριστινα να πω το παραπονο μου;;;τι μινι υπερπαραγωγη με fenugreek;;; εγω καμια διαφορα δεν ειδα...σνιφ, γιατι ρε παιδια, εγω στο πηγαδι... (ενα παραπονο εκανα!)

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλες σας!

Έγινα κι εγώ μανούλα στις 31/3 και παλεύω με την μπεμπούλα μου για να την θηλάσω. Τις πρώτες 8 μέρες της ζωής της έχασε 500 γραμμάρια αν και κρεμότανε συνεχώς από ένα στήθος μου και ο γιατρός μου είπε να της δίνω 15 με 20 λεπτά από κάθε στήθος και μετά να της δίνω ξένο γάλα 60ml και να βλέπω πόσο πίνει...

Αυτές τις μέρες που ακολούθησα την συμβουλή του γιατρού, η μπεμπούλα ηρέμησε και κοιμάται 3 με 4 ώρες συνεχόμενα, πράγμα που δεν έκανε στην αρχή.

Το πρόβλημά μου είναι ότι ενώ βλέπω ότι έχω αρκετό γάλα, μετά από τον θηλασμό πίνει και τα 60 ml από το ξένο γάλα... Σκεφτόμουνα λοιπόν να αγοράσω ένα θήλαστρο για να δω πόσο γάλα βγάζω και για να της δίνει μόνο δικό μου γάλα.

Επίσης σκέφτομαι ότι αν βγάζω το γάλα μου με θήλαστρο και της το δίνω μόνο με μπιμπερό, θα τελειώνω πιο γρήγορα και με το φαγητό της, το οποίο τώρα κρατάει 1,5 ώρα (30' στο δεξί στήθος, 30' στο αριστερό στήθος, 10' τάϊσμα με το μπιμπερό - ξένο γάλα & 20' όρθια μέχρι να κατέβει το γάλα στο στομαχάκι της)...

Ποια είναι η γνώμη σας γι'αυτό? Θα ήθελα να μου πείτε τα υπέρ και τα κατά αυτού που σκέφτομαι, γιατί πραγματικά δεν γνωρίζω τι είναι καλύτερο για το παιδί.

Εύχομαι η εμπειρία σας να με βοηθήσει.

 

Η αποκλειστική άντληση είναι απείρως πιο δύσκολη από το θηλασμό:

1. Με το θήλαστρο (ακόμα και νοσοκομειακό) μπορεί να μην αντλείς όσο γάλα θα παρήγαγες με το μωρό στο στήθος. Όσο περνάει ο καιρός η άντληση γίνεται πιο δύσκολα αποδοτική.

2. Ο χρόνος -μακροπρόθεσμα- είναι περισσότερος απ' ό,τι αν θηλάζεις. Όταν ξεφύγουμε από τη φάση του νεογέννητου τα μωρά δεν είναι συνέχεια στο στήθος. Ακόμα κι αν θηλάζουν πολλές φορές, η κάθε φορά μπορεί να κρατάει λίγο. Για την άντληση θα πρέπει να έχεις ρουτίνα (συγκεκριμένες ώρες και φορές την ημέρα, κάθε μέρα), αποστείρωση σχεδόν συνέχεια, προκειμένου για την καλή διατήρηση του γάλακτος, πλύσιμο και φυσικά μετά από ολα αυτά το τάισμα του ίδιου του μωρού.

3. Δέσμευση. Ενώ με το θηλασμό πας όπου θες με μια πάνα για το μωρό, αν αντλείς αποκλειστικά χρειάζεσαι πολύ περισσότερα πράγματα ακόμα κι απο το ξένο γάλα...

4. Μονόδρομος. Κάποια στιμγή το μωρό θα πάψει να πιάνει το στήθος και από ένα σημείο και μετά δεν θα μπορείς να το επαναφέρεις.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια θελς να κανω μια ερωτηση.....η αδερφη μου γεννησε την παρασκευη ενα μικρουλη 2500 κιλα.ΤΟΝ θηλαζει αποκλειστικα μεσα στο μαιευτηριο ....ο μικρος ειναι φαγανος αλλα η αδερφη μου εχει πολυ γαλα και επειδη εχει πολυ μεγαλο στηθος την ποναει τρομερα .Θελει αν παρει ενα θηλαστρο να βγαζει το γαλα μετα που θηλαζει το ποντικακι μας ε το μωρο ηθελα να πω :Ρ να το αποθηκευει για πιθανη μελλοντικη χρηση αν και θα μεινει σπιτι για κανα 6μηνο σιγουρα

Να της παρω το symphony ths medela η το swing που ειναι απλο?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια θελς να κανω μια ερωτηση.....η αδερφη μου γεννησε την παρασκευη ενα μικρουλη 2500 κιλα.ΤΟΝ θηλαζει αποκλειστικα μεσα στο μαιευτηριο ....ο μικρος ειναι φαγανος αλλα η αδερφη μου εχει πολυ γαλα και επειδη εχει πολυ μεγαλο στηθος την ποναει τρομερα .Θελει αν παρει ενα θηλαστρο να βγαζει το γαλα μετα που θηλαζει το ποντικακι μας ε το μωρο ηθελα να πω :Ρ να το αποθηκευει για πιθανη μελλοντικη χρηση αν και θα μεινει σπιτι για κανα 6μηνο σιγουρα

Να της παρω το symphony ths medela η το swing που ειναι απλο?

 

Να μην αντλεί καθόλου τουλάχιστον για τις πρώτες 6 εβδομάδες για να ρυθμίσει την παραγωγή το μωρό. Αν αρχίσει να αντλεί τώρα θα δημιουργήσει χειρότερα προβλήματα υπερπαραγωγής που θα είναι δύσκολο να χειριστεί. Η υπερπαραγωγή δεν είναι καλή ούτε για την μαμά (αν το στήθος δεν αδειάζει καλά μπορεί να πάθει μαστίτιδα) αλλά ούτε και για το μωρό γιατί δεν θα φθάνει στο λιπαρό γάλα που είναι πολυ σημαντικό για την ανάπτυξή του.

Είναι πολύ σημαντικό να μην παρεμβαίνουμε τον πρώτο καιρό.

Αν το στήθος της πονάει να βγάζει πολύ λίγο γάλα με το χέρι ίσα και μόνο για ανακούφιση.

Δεν χρειάζεται να βιάζεται για το θήλαστο. έχει 6 ολόκληρους μήνες μπροστά της. Ας απολαύσει τώρα και στο 2μηνο 3μηνο βλέπει ποιες είναι οι ανάγκες της και πράττει ανάλογα.:D

Link to comment
Share on other sites

ρε συ κριστινα να πω το παραπονο μου;;;τι μινι υπερπαραγωγη με fenugreek;;; εγω καμια διαφορα δεν ειδα...σνιφ, γιατι ρε παιδια, εγω στο πηγαδι... (ενα παραπονο εκανα!)

 

Στις περισσότερες περιπτώσεις κάνει:(

Βέβαια ανέφερες κάποια στιγμή θέμα προλακτίνης και εκτιμώ καλό να κάνεις έναν ορμονολογικό έλεγχο

Έχεις κάνει κάποια κίνηση?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κορίτσια! Θα σας απασχολήσω λίγο με το δικό μου θεματάκι.

 

Από τότε που σαράντησα χρησιμοποιώ καθημερινά το swing της medela και κάνω μία άντληση την ημέρα. Την τελευταία εβδομάδα μου σταματάει συνέχεια κάθε ένα ή δύο λεπτά. Με το ζόρι βγάζω τα 120 ml που χρειάζομαι. Τι συμβαίνει; Έχει αρχίσει και τα παίζει; Δεν το 'κουράζω' και πολύ... Ούτε έξι μήνες δεν το έχω. Χρειάζεται σέρβις; Τι μπορώ να κάνω;

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Στις περισσότερες περιπτώσεις κάνει:(

Βέβαια ανέφερες κάποια στιγμή θέμα προλακτίνης και εκτιμώ καλό να κάνεις έναν ορμονολογικό έλεγχο

Έχεις κάνει κάποια κίνηση?

 

ρωτησα τη γιατρο μου και μου ειπε να μην το κουραζω με τις ορμονες και οσο γαλα εχω οτι ειναι καλο. ειναι αληθεια βεβαια οτι χρονια το παλευα με τις ορμονες να τις στρωσω αλλα μια εξεταση ισως δεν βλαπτει. ισως παρω τον παλιο μου το γιατρο που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα και με ειχε "φτιαξει" γιατι ταλαιπωρουμουν χρονια. και που προσπαθουσα να μεινω εγκυος ειχα θεμα ορμονικο...

εχω αρχισει και βαζω το παιδι στο στηθος καθε φορα και δινω μετα και συμπληρωμα, εχει μειωθει το συμπληρωμα, το βραδι ταλαιπωρουμε γιατι ειχα συνηθισει να αντλω και χθες για παραδειγμα που εφαγε ο μικρος μονο απο το ενα στις 4 μεχρι να φαει παλι στις 830 τα ειδα ολα, δεν ηξερα αν επρεπε να το βγαλω, εφαγε απο το γεματο αλλα οχι ολο γιατι ειδα οτι ειχε κι αλλο και μεχρι τις 10 παλι περιμενα και ηπιε και αλλα 50 απο δικο μου που ειχα σε μπιμπερο κρατημενο απο προχθες...το παλευω, ελπιζω να δικαιωθω ετσι και να ειναι καλυτερα απο τις αντλησεις...ξαναρχισα και μαγια μπυρας μπας και...τι να πω, υπομονη, αν κρατηθω αλλους 2-3 μηνες μετα αρχιζουν τα στερεα οποτε μειον 1 γευμα, μετα μειον 2 και μπορει να τα καταφερουμε...μακαρι. βεβαια σε ενα μηνα παω στη δουλεια αλλα θα κοιταξω να κανω εκει μια αντληση αν το επιτρεπουν οι δουλειες εκει γιατι θα παω στο σχολειο...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ρωτησα τη γιατρο μου και μου ειπε να μην το κουραζω με τις ορμονες και οσο γαλα εχω οτι ειναι καλο. ειναι αληθεια βεβαια οτι χρονια το παλευα με τις ορμονες να τις στρωσω αλλα μια εξεταση ισως δεν βλαπτει. ισως παρω τον παλιο μου το γιατρο που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα και με ειχε "φτιαξει" γιατι ταλαιπωρουμουν χρονια. και που προσπαθουσα να μεινω εγκυος ειχα θεμα ορμονικο...

εχω αρχισει και βαζω το παιδι στο στηθος καθε φορα και δινω μετα και συμπληρωμα, εχει μειωθει το συμπληρωμα, το βραδι ταλαιπωρουμε γιατι ειχα συνηθισει να αντλω και χθες για παραδειγμα που εφαγε ο μικρος μονο απο το ενα στις 4 μεχρι να φαει παλι στις 830 τα ειδα ολα, δεν ηξερα αν επρεπε να το βγαλω, εφαγε απο το γεματο αλλα οχι ολο γιατι ειδα οτι ειχε κι αλλο και μεχρι τις 10 παλι περιμενα και ηπιε και αλλα 50 απο δικο μου που ειχα σε μπιμπερο κρατημενο απο προχθες...το παλευω, ελπιζω να δικαιωθω ετσι και να ειναι καλυτερα απο τις αντλησεις...ξαναρχισα και μαγια μπυρας μπας και...τι να πω, υπομονη, αν κρατηθω αλλους 2-3 μηνες μετα αρχιζουν τα στερεα οποτε μειον 1 γευμα, μετα μειον 2 και μπορει να τα καταφερουμε...μακαρι. βεβαια σε ενα μηνα παω στη δουλεια αλλα θα κοιταξω να κανω εκει μια αντληση αν το επιτρεπουν οι δουλειες εκει γιατι θα παω στο σχολειο...

 

άσε τη μαγιά μπύρας

διαφοροποιεί πολύ τη γεύση του γάλακτος και σε μερικά μωρά δεν αρέσει.

σε κάνει ευάλωτη σε καντιντίαση(είναι μύκητας τρέφεται απο τη μαγιά)

πόσο είναι το συμπλήρωμα ξένου που πίνει το μωρό?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κορίτσια! Θα σας απασχολήσω λίγο με το δικό μου θεματάκι.

 

Από τότε που σαράντησα χρησιμοποιώ καθημερινά το swing της medela και κάνω μία άντληση την ημέρα. Την τελευταία εβδομάδα μου σταματάει συνέχεια κάθε ένα ή δύο λεπτά. Με το ζόρι βγάζω τα 120 ml που χρειάζομαι. Τι συμβαίνει; Έχει αρχίσει και τα παίζει; Δεν το 'κουράζω' και πολύ... Ούτε έξι μήνες δεν το έχω. Χρειάζεται σέρβις; Τι μπορώ να κάνω;

 

σταματάει η συσκευή να λειτουργεί ή σταματάει το γάλα σου να ρεει?

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή σταματάει κάθε 1 ή 2 λεπτά.

 

να πάρεις τηλέφωνο εκεί που το πείρες και να τους το πεις λογικά θα έχει εγκύση ακόμα.

έτυχε να περάσει γάλα στο σωλινάκι? να σου πέσει?

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστώ Κριστίνα!

Ευτυχώς έχω την εγγύηση. Πάντως δε μου έπεσε κάτω και δεν παρατήρησα γάλα στο σωληνάκι. Θα το προσέξω καλύτερα πάντως!

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

ρωτησα τη γιατρο μου και μου ειπε να μην το κουραζω με τις ορμονες και οσο γαλα εχω οτι ειναι καλο. ειναι αληθεια βεβαια οτι χρονια το παλευα με τις ορμονες να τις στρωσω αλλα μια εξεταση ισως δεν βλαπτει. ισως παρω τον παλιο μου το γιατρο που ειναι ειδικος σε τετοια θεματα και με ειχε "φτιαξει" γιατι ταλαιπωρουμουν χρονια. και που προσπαθουσα να μεινω εγκυος ειχα θεμα ορμονικο...

 

δηλαδή σύμφωνα με το γιατρό σου είναι καλύτερα να προσπαθείς χωρίς αποτέλεσμα με αρύθμιστες ορμόνες;

 

έχεις πρόβλημα με πολυκυστικές ωοθήκες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα κοριτσια θελς να κανω μια ερωτηση.....η αδερφη μου γεννησε την παρασκευη ενα μικρουλη 2500 κιλα.ΤΟΝ θηλαζει αποκλειστικα μεσα στο μαιευτηριο ....ο μικρος ειναι φαγανος αλλα η αδερφη μου εχει πολυ γαλα και επειδη εχει πολυ μεγαλο στηθος την ποναει τρομερα .Θελει αν παρει ενα θηλαστρο να βγαζει το γαλα μετα που θηλαζει το ποντικακι μας ε το μωρο ηθελα να πω :Ρ να το αποθηκευει για πιθανη μελλοντικη χρηση αν και θα μεινει σπιτι για κανα 6μηνο σιγουρα

Να της παρω το symphony ths medela η το swing που ειναι απλο?

 

μπορεί να αντλεί γάλα με το χέρι;

 

αν ναι, τότε είναι καλύτερα να μην χρησιμοποιήσει θήλαστρο, να αντλεί λίγο, τόσο όσο χρειάζεται για να νιώσει ανακουφισμένη

 

αν όχι τότε ίσως χρειάζεται θήλαστρο, αλλά θα πρέπει να προσέξει πολύ να μην δημιουργήσει υπερπαραγωγή που δεν θα είναι εύκολο να διαχειριστεί

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια θελς να κανω μια ερωτηση.....η αδερφη μου γεννησε την παρασκευη ενα μικρουλη 2500 κιλα.ΤΟΝ θηλαζει αποκλειστικα μεσα στο μαιευτηριο ....ο μικρος ειναι φαγανος αλλα η αδερφη μου εχει πολυ γαλα και επειδη εχει πολυ μεγαλο στηθος την ποναει τρομερα .Θελει αν παρει ενα θηλαστρο να βγαζει το γαλα μετα που θηλαζει το ποντικακι μας ε το μωρο ηθελα να πω :Ρ να το αποθηκευει για πιθανη μελλοντικη χρηση αν και θα μεινει σπιτι για κανα 6μηνο σιγουρα

Να της παρω το symphony ths medela η το swing που ειναι απλο?

 

Alcestis, αν η αδερφή σου γέννησε την παρασκευή 9/4 και εσύ γράφεις 11/04 είναι ακριβώς στις μέρες που θα αρχ'ισει η πρώτη αύξηση παραγωγής της.

Σε αυτή τη φάση είναι δεδομένο ότι θα πονά και θα νιώθει κάψιμο στο στήθος ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο το μέγεθος των μαστών. Αυτό ισχύει για όλες μας είτε έχουμε μεγάλο είτε μικρό στήθος (το δικό μου ανήκει στη δεύτερη κατηγορία και πέρασα και από αυτό το σταδιο).

Το στήθος της για πρώτη φορά θα γίνει μονάδα αποθήκευσης, θα φουσκώσει και μέχρι να προσαρμοστεί (2-4 ημέρες παίρνει η όλη φάση) θα πονά.

 

Αν και τώρα που γράφω λογικά τα συμπτώματα περάσανε, να ξέρεις η πιο αποτελεσματική αντιμετώπιση είναι χλιαρές κομπρέσες και τοποθετηση φύλων λάχανου (ΘΑΥΜΑΤΟΥΡΓΟ)

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

άσε τη μαγιά μπύρας

διαφοροποιεί πολύ τη γεύση του γάλακτος και σε μερικά μωρά δεν αρέσει.

σε κάνει ευάλωτη σε καντιντίαση(είναι μύκητας τρέφεται απο τη μαγιά)

πόσο είναι το συμπλήρωμα ξένου που πίνει το μωρό?

 

δικιο εχεις σε αυτο γιατι τον βλεπω δυσανασχετει στο στηθος αλλα και οταν πινει το δικο μου απο το μπιμπερο ενω το ξενο το κατεβαζει αμεσως και με ευχαριστηση...

το συμπληρωμα ειναι 600-700μλ την ημερα εκ των οποιων 100-150 ειναι δικο μου που το εχω αντλησει την προηγουμενη, ειτε το βραδι ειτε μετα τον θηλασμο αν εχω χρονο κανω αντλησεις και ο,τι βγει γιατι ο μικρος στο τελος δεν πινει γιατι προφανως βαριεται να ρουφηξει περισσοτερο...δεν ξερω τελικα τι ειναι καλυτερο να κανω.

οταν εκανα αντλησεις και το στηθος το εδινα κυριως για να ηρεμησει και να κοιμηθει εβγαζα και εδινα περιπου 450-500 την ημερα και το ξενο ηταν αλλο τοσο περιπου, ειναι και πολυ φαγανος ο ατιμος, το βραδι να φανταστειτε πινει 210 που γινονται 240 σχεδον με τη μια...απλα δεν ξερω τι ειναι προτιμωτερο να κανω, αντλησεις αφενος οταν ειμαι μονη μου ειναι δυσκολο να τις πετυχω γιατι ο μικρος δεν πολυκαθεται μονος αλλα απο την αλλη πινει πιο ανετα (εμ μετα απο τοσο καιρο το συνηθισε!) το μπιμπερο...παντως απο τοτε που σταματησα τις αντλησεις και του δινω στηθος τον βλεπω λιγο πιο ανησυχο κυριως το βραδι, δεν κοιμαται τοσο οσο κοιμοταν, τωρα ξυπναει καθε 4ωρο ενω πριν κοιμοταν και 7-9 ωρες σερι, δεν εχω αλλαξει κατι στον βραδινο υπνο, ξενο του εδινα, ξενο του δινω και τωρα.ποιος ξερει μπορει να ειναι ασχετο...τι σας λεω και εσας να βρειτε!

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

δηλαδή σύμφωνα με το γιατρό σου είναι καλύτερα να προσπαθείς χωρίς αποτέλεσμα με αρύθμιστες ορμόνες;

 

έχεις πρόβλημα με πολυκυστικές ωοθήκες;

 

ειχα στα 19-20 μου χρονια αλλα απο τοτε που το ρυθμισα δεν μου ξαναεμφανιστηκε, μετα την πωτη εγκυμοσυνη ειχα δει κατι στον υπερηχο αλλα ο γιατρος μου μου ειχε πει οτι δεν ειναι τιποτα απολυτως, καμια σχεση με πολυκυστικες, ο προηγουμενος γιατρος μου δηλαδη.

παντως δεν βλαπτει νομιζω να κανω μια εξεταση...

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

δικιο εχεις σε αυτο γιατι τον βλεπω δυσανασχετει στο στηθος αλλα και οταν πινει το δικο μου απο το μπιμπερο ενω το ξενο το κατεβαζει αμεσως και με ευχαριστηση...

το συμπληρωμα ειναι 600-700μλ την ημερα εκ των οποιων 100-150 ειναι δικο μου που το εχω αντλησει την προηγουμενη, ειτε το βραδι ειτε μετα τον θηλασμο αν εχω χρονο κανω αντλησεις και ο,τι βγει γιατι ο μικρος στο τελος δεν πινει γιατι προφανως βαριεται να ρουφηξει περισσοτερο...δεν ξερω τελικα τι ειναι καλυτερο να κανω.

οταν εκανα αντλησεις και το στηθος το εδινα κυριως για να ηρεμησει και να κοιμηθει εβγαζα και εδινα περιπου 450-500 την ημερα και το ξενο ηταν αλλο τοσο περιπου, ειναι και πολυ φαγανος ο ατιμος, το βραδι να φανταστειτε πινει 210 που γινονται 240 σχεδον με τη μια...απλα δεν ξερω τι ειναι προτιμωτερο να κανω, αντλησεις αφενος οταν ειμαι μονη μου ειναι δυσκολο να τις πετυχω γιατι ο μικρος δεν πολυκαθεται μονος αλλα απο την αλλη πινει πιο ανετα (εμ μετα απο τοσο καιρο το συνηθισε!) το μπιμπερο...παντως απο τοτε που σταματησα τις αντλησεις και του δινω στηθος τον βλεπω λιγο πιο ανησυχο κυριως το βραδι, δεν κοιμαται τοσο οσο κοιμοταν, τωρα ξυπναει καθε 4ωρο ενω πριν κοιμοταν και 7-9 ωρες σερι, δεν εχω αλλαξει κατι στον βραδινο υπνο, ξενο του εδινα, ξενο του δινω και τωρα.ποιος ξερει μπορει να ειναι ασχετο...τι σας λεω και εσας να βρειτε!

 

Νομίζω ότι πρέπει να αποφασίσεις να κάνεις αυτές τις εξετάσεις να δεις τι γίνεται.......

διαφορετικά η προσπάθειά σου είναι καταδικασμένη πιστεύω.

δεν έχει νόημα να παίρνεις συμπληρώματα να κάνεις αντλήσεις κλπ και να μην έχεις λύση ορμονολογικά θέματα.

ετκός και αν πεις και εσύ (γιατί ουσιαστικά η γιατρός αυτό σου είπε) μέχρι εδώ και όσο έχω για όσο καιρό έχω....

Σε κάθε περίπτωση είναι σημαντικό που προσφέρεις στο παιδί σου την ευκαιρεία να πιει μητρικό γάλα.

Link to comment
Share on other sites

εκανα την εξεταση ειναι πολυ μεγαλη η τιμη οποτε μου λεει ο γιατρος μου οτι δεν μπορω να παρω χαπια και οσο εχω εχω.

εντωμεταξυ ο μικρος εδω και 2 μερες αρνειται να πιει το δικο μου γαλα απο το μπιμπερο, βεβαια εχει μειωσει και το ξενο γιατι το γυρισαμε παλι στο ειδικο γαλα γιατι δεν κοιμοταν. το μονο που δεχεται ειναι το στηθος και τρωει και μετα πινει απο 50 μεχρι 120 συμπληρωμα το πολυ που το ηπιε μονο μια φορα, συνηθως τρωει 50...δεν ξερω τι συμβαινει, η μικρη μου πριν απο 3 μερες καταλαθος τον χτυπησε στο κεφαλι με το γονατο ο μικρος εκλαιγε πολυ αλλα δεν ξερω αν κατι τελικα ειγινε, αν ηταν ασχημο το χτυπημα. δεν κανει εμετο, δεν κοιμαται ολη μερα, δεν ξερω αν πρεπει να τον παω στο γιατρο...τι να πω, θα τον παρακολουθησω τις επομενες μερες

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

εκανα την εξεταση ειναι πολυ μεγαλη η τιμη οποτε μου λεει ο γιατρος μου οτι δεν μπορω να παρω χαπια και οσο εχω εχω.

 

Ποιά τιμή είναι μεγάλη? Αν δεν θέλεις να απαντήσεις εδώ στείλε πμ

Δηλ σου είπε ότι κάτι δεν λειτουργεί σωστά αλλά δεν δίνει χάπια επειδή θηλάζεις?

Link to comment
Share on other sites

ειναι 129 με ανωτατο οριο για ενηλικες το 29, βεβαια εννοειται οτι πρεπει να ειναι αυξημενη καθως θηλαζω αλλα ειναι αρκετα μεγαλη η τιμη της. δε μου δινει χαπια γιατι ειναι μεγαλη η τιμη οχι για καποιο αλλο λογο, μου ειχε πει οταν τον ρωτησα να κανω την εξεταση και να δουμε μηπως μπορουμε να αυξησουμε την παραγωγη με χαπια αλλα ειναι ηδη μεγαλη η τιμη, μετα θα εχουμε αλλα προβληματα...παντως το θεμα φαγητου παραμενει, ο μικρος θηλαζει περιπου 6-7 λεπτα και απο τα δυο, εκτος απ οταν θελει να κοιμηθει που θηλαζει περισσοτερο και μετα τρωει 50μλ ξενο..

εντωμεταξυ εγω το βραδι που κοιμοταν ο μικρος ειχα συνηθισει να βγαζω γαλα, χθες ειπα να μη βγαλω να τον θηλασω γιατι ξυπνα στις 5 και ξυπνησε στις 7 με αποτελεσμα να γινω χαλια, απο πανω μεχρι κατω ολη η μπλουζα και το σεντονι μεσα στο γαλα. τι να κανω, να κανω αντληση το βραδι αλλα και παλι δεν το πινει ο ατιμος απο το μπιμπερο...ε ρε παλι σας ζαλισα με τα προβληματα του.

εννοειται οτι θελω οσο γινεται να το παλεψω και για αυτο σας ρωταω συνεχεια...ευχαριστω πολυ

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

ειναι 129 με ανωτατο οριο για ενηλικες το 29, βεβαια εννοειται οτι πρεπει να ειναι αυξημενη καθως θηλαζω αλλα ειναι αρκετα μεγαλη η τιμη της. δε μου δινει χαπια γιατι ειναι μεγαλη η τιμη οχι για καποιο αλλο λογο, μου ειχε πει οταν τον ρωτησα να κανω την εξεταση και να δουμε μηπως μπορουμε να αυξησουμε την παραγωγη με χαπια αλλα ειναι ηδη μεγαλη η τιμη, μετα θα εχουμε αλλα προβληματα...παντως το θεμα φαγητου παραμενει, ο μικρος θηλαζει περιπου 6-7 λεπτα και απο τα δυο, εκτος απ οταν θελει να κοιμηθει που θηλαζει περισσοτερο και μετα τρωει 50μλ ξενο..

εντωμεταξυ εγω το βραδι που κοιμοταν ο μικρος ειχα συνηθισει να βγαζω γαλα, χθες ειπα να μη βγαλω να τον θηλασω γιατι ξυπνα στις 5 και ξυπνησε στις 7 με αποτελεσμα να γινω χαλια, απο πανω μεχρι κατω ολη η μπλουζα και το σεντονι μεσα στο γαλα. τι να κανω, να κανω αντληση το βραδι αλλα και παλι δεν το πινει ο ατιμος απο το μπιμπερο...ε ρε παλι σας ζαλισα με τα προβληματα του.

εννοειται οτι θελω οσο γινεται να το παλεψω και για αυτο σας ρωταω συνεχεια...ευχαριστω πολυ

 

έκανες μόνο την προλακτίνη δεν κοίταξες θυρεοειδή?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...