Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

και 60ρια να αποθηκεύω, πάλι 3 δοχεία δε θα βγάζω την προηγούμενη μέρα από την κατάψυξη στη συντήρηση για να ξεπαγώνουν? Οπότε το αποτέλεσμα το ίδιο δε θα είναι πάλι? Υπολογίζω 3 γεύματα και όχι 2 γιατί η μικρή έχει μια αστάθεια στον ύπνο την τελευταία εβδομάδα (μάλλον έχει αντιληφθεί το άγχος μου) και θέλω να έχω προβλέψει το ενδεχόμενο να ξυπνήσει νωρίτερα.

 

 

Όχι δεν είναι το ίδιο γιατί είναι διαφορετικό να ζεστάνεις 180 μλ σε ένα μπιμπερό να το έχεις σε θερμοκρασία δωματίου και να το δίνεις σε διάστημα 3 ώρου και διαφορετικό να έχεις ξεχωρίσει ποσότητες και να ζεσταίνεις και να δίνεις ξεχωριστά (για λόγους υγιεινής)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

σκεφτόμουν να βάζω στη συντήρηση από την προηγούμενη το δοχείο με τα 180 και την επόμενη (που θα είναι ξεπαγωμένα) να τα βγάζει η μητέρα μου ανά 60 και να τα ζεσταίνει. Και τα υπόλοιπα να μένουν στη συντήρηση μέχρι να έρθει η ώρα τους. Μήπως έχω θολώσει απ το άγχος? μου φαίνονται ίδιες και οι 2 λύσεις.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

σκεφτόμουν να βάζω στη συντήρηση από την προηγούμενη το δοχείο με τα 180 και την επόμενη (που θα είναι ξεπαγωμένα) να τα βγάζει η μητέρα μου ανά 60 και να τα ζεσταίνει. Και τα υπόλοιπα να μένουν στη συντήρηση μέχρι να έρθει η ώρα τους. Μήπως έχω θολώσει απ το άγχος? μου φαίνονται ίδιες και οι 2 λύσεις.

 

 

όχι δεν έχεις θολώσει απλά τώρα το κατάλαβα καλύτερα...:D

Link to comment
Share on other sites

γεια χαρα σε ολο το forum.. χρειαζομαι την βοηθεια ολων σας και ιδιαιτερα τη δικη σου αγλαια...

γεννησα το κοριτσακι μου με καισαρικη πριν απο 25 μερες.κατα την διαρκεια της εγκυμοσυνης ημουν παρα πολυ θετικη στον αποκλειστικο θηλασμο..αυτος ομως κρατησε 3 μερες!!το μωρο μου εχασε 250γρ στο νοσοκομειο και επεσαν ολοι πανω μου να με φανε..ο γυναικολογος μου,η παιδιατρος,γονεις,φιλοι κλπ δωσε συμπληρωμα, το παιδι θα αφυδατωθει, θα παθει, θα δειξει...και φυσικα σαν γνησια ελληνιδα μανα που εχει βαθια στο dna της το κατοχικο συνδρομο..της εδωσα!!!το θεμα ομως ειναι οτι απο τοτε δεν εχω σταματησει καθολου το συμπληρωμα!!τις πρωτες 15 μερες την εβαζα πρωτα στο στηθος μου και μετα της εδινα και το ξενο..κι αυτο γιατι μετα απο καθε θηλασμο η μικρη λυσαγε στο κλαμα απο την πεινα.πιστεψα λοιπον οτι εχω πολυ λιγο γαλα και οτι δεν της φτανει μεχρι που καποια στιγμη και το λιγο εγινε ανυπαρκτο..εχω λοιπον 10 μερες να θηλασω!!διαβαζοντας διαφορα post του forum πηρα κουραγιο και θελω να ελπιζω οτι καποια στιγμη θα καταφερω να εχω τετοια παραγωγη γαλακτος που θα εξυπηρετει τις αναγκες της μπεμπας μου!!ενοικιασα ηδη το symfony της medela με διπλη αντληση (θα το παραλαβω το απογευμα :P)

καθε ποσες ωρες πρεπει να αντλω??καθε 3??

και για ποση ωρα??για ενα τεταρτο??

γνωριζω οτι μπορει να διατηρηθει το γαλα στο ψυγειο 24 ωρες..επειδη ομως στην αρχη θα ειναι πολυ λιγο (εως και ανυπαρκτο) μπορω να το βαζω στο ψυγειο και στην επομενη αντληση να συνεχισω τη συλλογη στο ιδιο μπουκαλακι??

υπαρχει καποια βιταμινη η συμπληρωμα διατροφης που να βοηθαει στην παραγωγη γαλακτος??μια φιλη μου ειπε για την μαγια μπυρας, ισχυει??

συνεχιζω και παιρνω σιδηρο,ασβεστιο και μαγνησιο οπως στην εγκυμοσυνη λογω αναιμιας και ελλειψης των παραπανω..επηρεαζουν αρνητικα τον θηλασμο??

μπορω πριν απο τις αντλησεις να καπνιζω??

 

σας ευχαριστω εκ των προτερων...

χρονια πολλα και καλες γιορτες...

 

 

emena h mpempa tis 3 meres sto nosokomeio exase 400 gr , isws na biastikes na dwseis sumplhrwma. kai genika den ebaze polu baros , apo ton 1o ston 2o mhna eixe balei 450gr alla twra ston 3o mhna ebale 800gr me thilasmo, opote pame kala!!!!!!

 

 

egw hthela na rwthsw kati allo, exw to swing ths medela mou to eferan dwro sto nosokomeio, twra pou h mpempa paei ston 4o thelw na arxisw na thn bgazw eksw,k otan pame se kapoio spiti den me peirazei paw se ena dwmatio kai thn thilazw, otan pame omws gia kafe h gia psonia thelw na exw h to thilastro h antlimeno gala, omws me to swing den katafera na antlhsw oses fores prospathisa arketh posothta, gia thn akribeia otan to xrhsimopoiw afou exei thilasei h mpempa bgazw 30ml se 30 lepta, mia fora to xrisimopoihsa prin thilasw to mwro kai ebgala 60ml. pali kala to mwro pernei baros giati alliws tha nomiza oti toso kairo trwei mono 50ml kathe fora :oops: , kanw kati lathos me thn antlhsh??? h apla eimai atuxh ??

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Θελει χρόνο το στήθος να ανταποκριθεί στην άντληση. Και μην το ταλαιπωρείς τόσο, 30 λεπτά είναι πολύυυς χρόνος! 10 λεπτά ανα στήθος θα το βάζεις, και ό,τι βγάλει. Αν το κάνεις συστηματικά, σιγά σιγά θα αυξάνεται η ποσότητα. Το τι τρώει το μωρό δεν εχει καμια σχέση με το τι βγάζεις εσύ με το θηλαστρο. Υπαρχουν μαμάδες που δε μπορουν ούτε σταγόνα να βγάλουν με το θηλαστρο, ενω το μωρό τους θηλάζει μια χαρά.

Δοκίμασε να αντλήσεις το βράδυ ή νωρίς το πρωί, θα δεις ότι η ποσότητα θα ειναι μεγαλύτερη.

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

emena h mpempa tis 3 meres sto nosokomeio exase 400 gr , isws na biastikes na dwseis sumplhrwma. kai genika den ebaze polu baros , apo ton 1o ston 2o mhna eixe balei 450gr alla twra ston 3o mhna ebale 800gr me thilasmo, opote pame kala!!!!!!

 

 

egw hthela na rwthsw kati allo, exw to swing ths medela mou to eferan dwro sto nosokomeio, twra pou h mpempa paei ston 4o thelw na arxisw na thn bgazw eksw,k otan pame se kapoio spiti den me peirazei paw se ena dwmatio kai thn thilazw, otan pame omws gia kafe h gia psonia thelw na exw h to thilastro h antlimeno gala, omws me to swing den katafera na antlhsw oses fores prospathisa arketh posothta, gia thn akribeia otan to xrhsimopoiw afou exei thilasei h mpempa bgazw 30ml se 30 lepta, mia fora to xrisimopoihsa prin thilasw to mwro kai ebgala 60ml. pali kala to mwro pernei baros giati alliws tha nomiza oti toso kairo trwei mono 50ml kathe fora :oops: , kanw kati lathos me thn antlhsh??? h apla eimai atuxh ??

 

Απλά δεν μπορείς να αντλήσεις αρκετά με αυτό το θήλαστρο.

ούτε άτυχη είσαι ούτε κάνεις κάτι λάθος........

υπάρχει πάντα τρόπος να θηλάσεις το μωρό σου διακριτικά και να μην αγχώνεσαι με άντληση κλπ......

με μια εσάρπα στους ώμους όπου και να κάτσεις θα νομίζουν απλά ότι κρατάς αγκαλιά το μωρό

ή σε έναν μάρσιπο αγκαλιάς δεν θα φαίνεται καθόλου........

προσωπικά γύρισα ολόκληρη έκθεση σπιτιού με το μωρό συνδεδεμένο με το στήθος χωρίς να καταλάβει κανείς το παραμικρό(έπαιρνα και προσφορές):D

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν είδα και την τρελή διαφορά που περίμενα. στο μεταξύ είχα την ταχύτητα στο μέγιστο και πάλι αργό μου φαινόταν. μάλλον το δικό μου, της avent, που του δίνεις εσύ το ρυθμό, το είχα στο πολύ γρήγορο και ίσως γι αυτό μου φαίνεται αργό αυτό.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

χμμμ δεν είδα και την τρελή διαφορά που περίμενα. στο μεταξύ είχα την ταχύτητα στο μέγιστο και πάλι αργό μου φαινόταν. μάλλον το δικό μου, της avent, που του δίνεις εσύ το ρυθμό, το είχα στο πολύ γρήγορο και ίσως γι αυτό μου φαίνεται αργό αυτό.

 

δεν το ξέρω το συγκεκριμένο αλλά δώστου χρόνο......θέλεις και μια εβδομάδα να προσαρμοστείς για να δεις που βρίσκεσαι ........αν και τότε είσαι στα ίδια το επιστέφεις

εγώ χρησιμοποιούσα το symphony medela

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Απλά δεν μπορείς να αντλήσεις αρκετά με αυτό το θήλαστρο.

ούτε άτυχη είσαι ούτε κάνεις κάτι λάθος........

υπάρχει πάντα τρόπος να θηλάσεις το μωρό σου διακριτικά και να μην αγχώνεσαι με άντληση κλπ......

με μια εσάρπα στους ώμους όπου και να κάτσεις θα νομίζουν απλά ότι κρατάς αγκαλιά το μωρό

ή σε έναν μάρσιπο αγκαλιάς δεν θα φαίνεται καθόλου........

προσωπικά γύρισα ολόκληρη έκθεση σπιτιού με το μωρό συνδεδεμένο με το στήθος χωρίς να καταλάβει κανείς το παραμικρό(έπαιρνα και προσφορές):D

 

tha prospathisw na kanw antlhseis kathe prwi gia kana 2 bdomades na dw pws tha paei.

 

p.s. na se rwthsw!!! to sign isxuei??? thilases 2 xronia to paidaki s???

Η Ζωηρούλα μου μας άλλαξε την ζωή!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με απορία!

Προς Κριστίνα (κυρίως): Ψάχνοντας σε παλιά πόστς πληροφορίες για το θήλαστρο που νοίκιασα διάβασα κάπου ότι συστήνεις να αντλούμε και να θηλάζουμε μετά από μία ώρα τουλάχιστον. Δε γνωρίζω βέβαια αν η κοπέλα στην οποία το γράφεις είχε εδραιώσει γαλουχία, πάντως εγώ αν το κάνω αυτό θα πρέπει να την αφήσω νηστική τη μικρή μου, που τρώει κάθε μία ώρα! Ως τώρα δεν έχω δει να ενοχλείται, ακόμα και σε φάσεις που μόλις έχω αδειάσει και τα 2 στήθη με το θήλαστρο και καπάκι τη βάζω στο στήθος. Είμαι απλώς τυχερή ως τώρα ή δεν πρόκειται να μου συμβεί ποτέ? Αν αρχίσω να βάζω και αυτή την παράμετρο τώρα για τις αντλήσεις...σώθηκα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με απορία!

Προς Κριστίνα (κυρίως): Ψάχνοντας σε παλιά πόστς πληροφορίες για το θήλαστρο που νοίκιασα διάβασα κάπου ότι συστήνεις να αντλούμε και να θηλάζουμε μετά από μία ώρα τουλάχιστον. Δε γνωρίζω βέβαια αν η κοπέλα στην οποία το γράφεις είχε εδραιώσει γαλουχία, πάντως εγώ αν το κάνω αυτό θα πρέπει να την αφήσω νηστική τη μικρή μου, που τρώει κάθε μία ώρα! Ως τώρα δεν έχω δει να ενοχλείται, ακόμα και σε φάσεις που μόλις έχω αδειάσει και τα 2 στήθη με το θήλαστρο και καπάκι τη βάζω στο στήθος. Είμαι απλώς τυχερή ως τώρα ή δεν πρόκειται να μου συμβεί ποτέ? Αν αρχίσω να βάζω και αυτή την παράμετρο τώρα για τις αντλήσεις...σώθηκα.

 

να μην ακολουθείς τίποτα άλλο πέραν αυτού που έχεις δει ότι αποδίδει σε σας. αφού το μωρό δεν γκρινιάζει γιατί να βάλεις αυτήν την παράμετρο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Επανέρχομαι με νέους προβληματισμούς. Δυστυχώς μετά από 1 μήνα χρήση του amenda βλέπω δραματική πτώση της ποσότητας που αντλώ και έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα με το γάλα που αφήνω στο μωρό. μου κάνει όμως πολύ εντύπωση, καθώς αντλώ μόνο 2 φορές τη μέρα, λείπω 6 ώρες και τις υπόλοιπες θηλάζουμε αρκετά συχνά, ακόμα και τη νύχτα. πρόβλημα παραγωγής γενικότερα ευτυχώς δεν έχω διαπιστώσει, αλλά εκεί που αντλούσα πχ το πρωί πριν φύγω άνετα 100-120 ml τώρα με δυσκολία φτάνω τα 60-80. Το δε απόγευμα μαρτυράω για να βγάλω άλλα 80. στο μεταξύ η μικρή τρώει όλο και περισσότερο κι έτσι μας βλέπω πολύ σύντομα να έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Γιατί όμως? Υποτίθεται ότι τα νοσοκομειακά δε μειώνουν την παραγωγή, έτσι δεν είναι? Τι μπορώ να κάνω?

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι με νέους προβληματισμούς. Δυστυχώς μετά από 1 μήνα χρήση του amenda βλέπω δραματική πτώση της ποσότητας που αντλώ και έχω αρχίσει να έχω πρόβλημα με το γάλα που αφήνω στο μωρό. μου κάνει όμως πολύ εντύπωση, καθώς αντλώ μόνο 2 φορές τη μέρα, λείπω 6 ώρες και τις υπόλοιπες θηλάζουμε αρκετά συχνά, ακόμα και τη νύχτα. πρόβλημα παραγωγής γενικότερα ευτυχώς δεν έχω διαπιστώσει, αλλά εκεί που αντλούσα πχ το πρωί πριν φύγω άνετα 100-120 ml τώρα με δυσκολία φτάνω τα 60-80. Το δε απόγευμα μαρτυράω για να βγάλω άλλα 80. στο μεταξύ η μικρή τρώει όλο και περισσότερο κι έτσι μας βλέπω πολύ σύντομα να έχουμε σοβαρό πρόβλημα. Γιατί όμως? Υποτίθεται ότι τα νοσοκομειακά δε μειώνουν την παραγωγή, έτσι δεν είναι? Τι μπορώ να κάνω?

 

στις 6 ώρες που λείπεις κάνεις άντληση??

Link to comment
Share on other sites

έκανα μόνο τις 2 πρώτες μέρες άντληση γιατί:

1) το στήθος ελάχιστα πρήστηκε την πρώτη μέρα μόνο, τη δεύτερη έβγαλα πολύ λιγότερο γάλα από την πρώτη (με το avent όμως, είμαι και σε καινούρια δουλειά, πού να πάω με το μπαούλο)

2) δεν υπάρχει καθόλου χρόνος στη δουλειά καθ ό,τι υπάρχει επαφή με πελάτες και έχοντας και μειωμένο ωράριο (και καινούρια δουλειά, όπως ξαναείπα) δεν μπορώ να το κάνω με τίποτα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν και δεν διάβασα όλα όσα έχεις γράψει να σου πω οτι εγώ έκανα περιστασιακή χρήση του mini electric της medela και ενώ θήλαζα αποκλειστικά έβγαζα ελάχιστο γάλα. Στους 6 μήνες πήγα για δουλειά και νοίκιασα της medela ένα νοσοκομειακό θήλαστρο του οποίου δεν θυμάμαι το όνομα, αλλά αν μπεις στη σελίδα τους τα έχει όλα. Επεσα απο τα σύννεφα με την ποσότητα που αντλούσε καθώς και με την ταχύτητα! μέσα σε 15 λεπτα στη δουλειά (που ήταν η ώρα του διαλείμματος) αντλούσε 200 ml! Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένη φυσικά! Το μόνο αρνητικό είναι οτι είναι ολόκληρο βαλιτσάκι!

Link to comment
Share on other sites

για πόσο καιρό το χρησιμοποιούσες? Δεν είδες μείωση της ποσότητας που αντλούσες με το πέρασμα του χρόνου? Κι εγώ στην αρχή αρκετό έβγαζα (αν και λιγότερο από 200) αλλά μέρα με τη μέρα βλέπω να μειώνεται η ποσότητα δραματικά, μετά από ένα μήνα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

για πόσο καιρό το χρησιμοποιούσες? Δεν είδες μείωση της ποσότητας που αντλούσες με το πέρασμα του χρόνου? Κι εγώ στην αρχή αρκετό έβγαζα (αν και λιγότερο από 200) αλλά μέρα με τη μέρα βλέπω να μειώνεται η ποσότητα δραματικά, μετά από ένα μήνα.

 

είπαμε κανένα θήλαστρο δεν είναι σε θέση να κάνει αυτό που μπορεί το μωρό. απο κει που νοίκιασες το συγκεκριμένο θήλαστρο υπάρχει η δυνατότητα να σου βρουν το sympony της medela να δοκιμάσεις?

αν θέλεις πάρε fenugreek της solgar (3 χάπια Χ 3φορές την ημέρα) για να φτιάξεις μια μινι υπερπαραγωγή και να μπορείς να αντλείς μεγαλύτερη ποσότητα (για 1-2 εβδομάδες) . επίσης θα σου έλεγα να βάλεις μια άντληση όταν πια έχεις κοιμίσει το μωρό ειδικά μεταξύ 12-6 ανεβάζει πολυ τα επίπεδα προλακτίνης.

αν δεις ότι μπορείς να ξεκλέψεις ενα 10λεπτο για μια μικρούλα άντληση στη δουλειά με το μικρό θήλαστρο δεν θα ήταν καθόλου άσχημο....

οι αντλήσεις έχουν μια φθήνουσα πορεία (είπαμε σε κάθε γυναίκα διαφορετικά) με παρεμβάσεις μπορούμε να τα φτιάξουμε:)

γενικά υπολογίζω ότι θέλεις περίπου 200 μλ την ημέρα (δεν λείπεις πολλές ώρες) δεν θα δυσκολευτείς να το καλυψεις αυτό.

υπομομή μανούλα σε λίγο θα αρχίσουν και οι στέρεες και σιγά σιγά θα σκέφτεσαι ότι οι αντλήσεις θα κοπούν καθώς το μωρό στην απουσία σου θα τρωει .:wink:

για κανενα δίμηνο είναι η ιστορία

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά φαίνεται ότι ο Θεός με λυπήθηκε (!!!) και τα κατάφερα μετά από πολύ ζόρι να μου εγκρίνουν άδεια 2 μηνών για την ανατροφή της μπέμπας μας. Σήμερα μου το ανακοίνωσαν και πετάω απ τη χαρά μου!!! Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κριστίνα μου σ ευχαριστώ πάρα πολύ, αλλά φαίνεται ότι ο Θεός με λυπήθηκε (!!!) και τα κατάφερα μετά από πολύ ζόρι να μου εγκρίνουν άδεια 2 μηνών για την ανατροφή της μπέμπας μας. Σήμερα μου το ανακοίνωσαν και πετάω απ τη χαρά μου!!! Χίλια ευχαριστώ και πάλι!!

:lol::lol::lol: αυτό φυσικά είναι το καλύτερο !!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...