Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

θα μπω σε άλλο τοπικ για το θηλασμο ,οχι στα θηλαστρα ,για να ζητησω βοηθεια και να απαντησω το ερωτηματολογιο EvaMD

ευχαριστώ

ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ ΕΜΕΙΣ Τ ΕΙΠΑΜΕ Κ ΤΗΛ θ βρεθη λυσει θ δεισ σουμτσσσσσ:D:D:D

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40 παρα 2 μερες

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) Φυσιολογικος

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Ναι βγηκαμε με 12,5 την ελαχιστη δεν την ξερω

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.Οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 13-12 3230,17-12 3040(εξοδος απο κλινικη)30-12 3520

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει,Κανενα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Γυρω στα 400μλ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.mini electric medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο,5-6

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι,Καθε 3 ωρες περιπου απο τις 8 το πρωι ως τις 12-1 το βραδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση,15-20 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο,1-2

Απο την κλινικη γενικα ηταν δυσκολη δεν επιανε και μου δωσαν ψευδοθηλες,με αυτες καθοταν μετα απο λιγη προσπαθεια ρουφουσε λιγο(εγω ομως γινομουν μουσκεμα σταζαν τα γαλατα πανω μου και πανω στα ρουχα του μωρου,δηλαδη δεν ξερω αν καταπινε η αν πεφταν ολα εξω)και μετα επεφτε σε λιθαργο.Οταν πηγαμε σπιτι στην αρχη καθοταν αλλα το ιδιο σκηνικο και δεν μπορουσα να την ξυπνησω με τιποτα.Μετα αρχισε να κλαιει και να μου ξεκολαει τις θηλες και δεν καθοταν ουτε λεπτο,εγω δοκιμαζω καθε μερα να τη βαλω χωρις τις θηλες πλεον,καμια φορα το πετυχαινω αλλα παλι κοιμαται αμεσως και μετα απο μιση ωρα ξυπναει τη βαζω παλι και τα ιδια.Γενικα τρωει πολυ αργα και με το μπιμπερο ζοριζομαι,κανω περιπου μιση ωρα να της το δωσω.Και επειδη δεν εχω βοηθεια πελαγωνω γιατι αν πρεπει να ειμαι ολη την ωρα με το μωρο στο στηθος ποτε θα φροντισω το αλλο παιδι?Τουλαχιστον με τις αντλησεις τις κανω οταν ειναι ταισμενα και τα δυο.Την πρωτη μου ξεκινησα να την θηλαζω με ψευδοθηλες παλι,και μου φαινοταν οτι ετρωγε,κοιμοταν γρηγορα κι αυτη βεβαια,εχανε βαρος και φοβηθηκα,πηρα το θηλαστρο και δοκιμασα αλλα δεν εβγαινε τιποτα 20 μλ ολη μερα,απελπιστηκα και το σταματησα.Σημερα εβγαλα παλι 160 μλ μεχρι τωρα δεν ξερω τι να κανω.

line_flow_rose_beg_39_time_1228194000_text_c720ccf0eff5f1ecf0eff5ebe7e8f1e120eceff520e5e9ede1e9.gif
Link to comment
Share on other sites

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 40 παρα 2 μερες

Β. Το φύλο του βρέφους κοριτσι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) Φυσιολογικος

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Ναι βγηκαμε με 12,5 την ελαχιστη δεν την ξερω

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο.Οχι

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες 13-12 3230,17-12 3040(εξοδος απο κλινικη)30-12 3520

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. 7-8

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει,Κανενα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο)

Γυρω στα 400μλ

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.mini electric medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο,5-6

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι,Καθε 3 ωρες περιπου απο τις 8 το πρωι ως τις 12-1 το βραδυ

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση,15-20 λεπτα

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει.4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο,1-2

Απο την κλινικη γενικα ηταν δυσκολη δεν επιανε και μου δωσαν ψευδοθηλες,με αυτες καθοταν μετα απο λιγη προσπαθεια ρουφουσε λιγο(εγω ομως γινομουν μουσκεμα σταζαν τα γαλατα πανω μου και πανω στα ρουχα του μωρου,δηλαδη δεν ξερω αν καταπινε η αν πεφταν ολα εξω)και μετα επεφτε σε λιθαργο.Οταν πηγαμε σπιτι στην αρχη καθοταν αλλα το ιδιο σκηνικο και δεν μπορουσα να την ξυπνησω με τιποτα.Μετα αρχισε να κλαιει και να μου ξεκολαει τις θηλες και δεν καθοταν ουτε λεπτο,εγω δοκιμαζω καθε μερα να τη βαλω χωρις τις θηλες πλεον,καμια φορα το πετυχαινω αλλα παλι κοιμαται αμεσως και μετα απο μιση ωρα ξυπναει τη βαζω παλι και τα ιδια.Γενικα τρωει πολυ αργα και με το μπιμπερο ζοριζομαι,κανω περιπου μιση ωρα να της το δωσω.Και επειδη δεν εχω βοηθεια πελαγωνω γιατι αν πρεπει να ειμαι ολη την ωρα με το μωρο στο στηθος ποτε θα φροντισω το αλλο παιδι?Τουλαχιστον με τις αντλησεις τις κανω οταν ειναι ταισμενα και τα δυο.Την πρωτη μου ξεκινησα να την θηλαζω με ψευδοθηλες παλι,και μου φαινοταν οτι ετρωγε,κοιμοταν γρηγορα κι αυτη βεβαια,εχανε βαρος και φοβηθηκα,πηρα το θηλαστρο και δοκιμασα αλλα δεν εβγαινε τιποτα 20 μλ ολη μερα,απελπιστηκα και το σταματησα.Σημερα εβγαλα παλι 160 μλ μεχρι τωρα δεν ξερω τι να κανω.

 

Κατ' αρχήν να πούμε τα καλά, ότι δηλαδή το μωρό από βάρος πάει καλά: έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης εντός του αναμενόμενου χρόνου κι έχει βάλει κι άλλο βάρος. Αυτό δείχνει να τρέφεται καλά, αν και η ποσότητα που λες ότι τρώει το 24ωρο και οι πάνες είναι μάλλον λίγα.

 

Αυτό που με απασχολεί είναι ο ίκτερος: παρότι η τιμή με την οποία βγήκατε είναι απ' όσο ξέρω ασφαλής για να δοθεί εξιτήριο στο μωρό, αν δεν έχει πέσει ιδιαίτερα μπορεί να κάνει το μωρό ληθαργικό και γι' αυτό να συμβαίνουν αυτά που λες: κοιμάται εύκολα, δυσκολεύεσαι να την ξυπνήσεις, τρώει αργά με το μπιμπερό κλπ.

 

Πρέπει να σιγουρεύεσαι ότι το μωρό τρέφεται επαρκώς ακόμα κι αν χρειαστεί να δώσεις ξένο γάλα και παράλληλα να νοικιάσεις άμεσα νοσοκομειακό θήλαστρο διπλής άντλησης (π.χ. Medela symphony: http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/contact-us-new)

και να ακολουθήσεις το πρωτόκολλο των αντλήσεων, δηλαδή 8 αντλήσεις το 24ωρο, με μία άντληση οπωσδήποτε μεταξύ 12 και 6 το πρωί, προκειμένου να αυξήσεις και να εδραιώσεις την παραγωγή σου. Το 6ωρο τη νύχτα δεν πρέπει να το ξεπερνάς - αυτό είναι σημαντικό για τη διέγερση της παραγωγής σου.

 

Όσον αφορά τις αντιδράσεις του μωρού, αυτές εξηγούνται αφενός από τον ίκτερο αφετέρου από τη σύγχιση θηλών. Για ποιο λόγο χρησιμοποιείς ψευδοθηλές; Στις περισσότερες περιπτώσεις δεν χρειάζονται. Ωστόσο επειδή είναι δύσκολο να τα αντιμετωπίσεις όλα μαζί, αν το μωρό δεν πιάνει καθόλου απευθείας, συνέχισε να τις χρησιμοποιείς και δοκίμαζε να βάζεις το μωρό στο στήθος σε όσα περισσότερα γεύματα μπορείς: αυτό θα κρατήσει την επαφή του μωρού με το στήθος και θα σε βοηθήσει στην παραγωγή σου. Σε επόμενη φάση, μπορείς να δοκιμάσεις να κόψεις τις ψευδοθηλές (επηρεάζουν την παραγωγή αρνητικά καθώς το στήθος δεν δέχεται το ίδιο ερέθισμα).

 

Καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά το πόσο δύσκολο σου είναι όλο αυτό, το έχω ζήσει με το γιο μου και σκέψου ότι δεν είχα άλλο παιδί (ο τετράποδος γιος μου δεν συγκρίνεται σε απαιτήσεις ;) ). Ωστόσο να ξέρεις ότι η αποκλειστική άντληση είναι μακροπρόθεσμα πιο δύσκολη. Αν το μωρό δεν παραμείνει στο στήθος, θα είναι δύσκολο έως αδύνατο να ξαναπιάσει ακόμα κι αν έχεις πλήρη παραγωγή. Αξίζει να το προσπαθήσεις. Ζήτα από τους γύρω σου όση βοήθεια μπορούν να σου προσφέρουν, παραμέλησε ό,τι δεν έχει μεγάλη σημασία, τρώγε καλά και ξεκουράσου όσο περισσότερο μπορείς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα,

γεννησα στις 11/1/2011.μεχρι και σημερα κατεβαζω 120 με 150 γραμμαρια γαλα την ημερα και αυτο με θηλαστρο AVENT ISIS.μηπως υπαρχει καποιος τροπος να αυξησω το γαλα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εχω το swing της madela, γνωριζεται εαν υπαρχει διπλο συστημα αντλησης που να προσαρμοζετε και που μπορω να το αγορασω?

επισης ενδιαφερομαι να αγορασω το συστημα που μπορεις να αντλησεις χωρις να κρατας την χοανη.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΠΟΥΛΑΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΟ ΘΗΛΑΣΤΡΟ ΤΗΣ?ΓΕΝΝΗΣΑ ΤΟ 2 ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΠΡΙΝ 27ΜΕΡΕς ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ!ΣΤΟ ΠΡΩΤΟ ΗΜΟΥΝΑ ΠΙΟ ΧΑΛΑΡΗ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΑ ΤΩΡΑ ΟΜΩΣ ΤΡΕΧΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΤΑΝΩ ΜΕ ΤΟΝ ΜΕΓΑΛΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΡΑΒΑΕΙ ΤΟ ΣΤΗΘΟς ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΠΕΜΠΑ!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω το swing της madela, γνωριζεται εαν υπαρχει διπλο συστημα αντλησης που να προσαρμοζετε και που μπορω να το αγορασω?

επισης ενδιαφερομαι να αγορασω το συστημα που μπορεις να αντλησεις χωρις να κρατας την χοανη.

 

Σας ευχαριστω εκ των προτερων!

 

Όχι, το swing είναι για μονή άντληση...κι εγώ θα το ήθελα το hands free! Πρέπει να'ναι άλλη εμπειρία!:D

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

γεννησα στις 11/1/2011.μεχρι και σημερα κατεβαζω 120 με 150 γραμμαρια γαλα την ημερα και αυτο με θηλαστρο AVENT ISIS.μηπως υπαρχει καποιος τροπος να αυξησω το γαλα?

 

Μέχρι να εγκαταστήσεις το θηλασμό καλό θα ήταν να χρησιμοποιείς νοσοκομειακό θήλαστρο. Πώς σου φαίνεται αυτό που έχεις; Ενδιαφερόμουν κι εγώ γι'αυτό σε κάποια φάση...Είναι εύκολη η χρήση όταν μετατρέπεται σε ηλεκτρικό;

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα

είμαι μανούλα που ταιζω το παιδάκι μου αποκλειστικά με μητρικό γάλα αλλά το αντλώ!

αντλώ καθε 2 ώρες (10 φορες το 24ωρο)κ καλύπτω τις ανάγκες του μωρού μου και βάζω κ κατάψυξη 1ή 2 γεύματα,αναλόγως...

έχω νοικιασει το νοσοκομειακό symphony ,αντλώ εδώ και 2 μήνες και 3 εβδομάδες, οπότε έχει γίνει εδραίωση θηλασμού ....

η αποροία μου ....αν σταματήσω το νοσοκομειακό και αγοράσω ένα καλό τύπου http://cgi.ebay.com/140506361746

θα μειωθεί το γάλα μου????? θέλω για οσο περισσοτερο καιρό γίνεται να αντλώ κ να δινω δικο μου στο παιδακι μου,οπωσδηποτε δηλ μεχρι κ να γινει 6 μηνων,άλλους 3 μηνες δηλαδή

κ θέλω να βρω πληροφορίες πως θα κανω λιγοτερες τις αντλήσεις αφου εδραιωση έγινε, αλλά να έχω την ίδια ποσότητα γάλατος .είναι εφικτό αυτό???

μήπως βιάζομαι ????

σας ευχαριστώ:P

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μερουλα, θα σου πω τι εκανα εγω με τις αντλήσεις. (δεν ειναι κανονας και δεν ακολουθησα τις συμβουλες των κοριτσιων απο το φορουμ)

Ξεκινησα να αντλω 7-8 φορες τον πρωτο μηνα. Τον επομενω μειωσα στις 6 και ειδα οτι καλυπατα τις αναγκες μας(το παιδι μου ομως ειναι λιγοφαγω). Μετα απο δυο μηνες μειωσα στις 5 και αθου ειδα οτι με καλυπτε συνεχισα. Οταν στον 6 ο μηνα αρχισα στερεες μειωσα ατις 4 και μετα στις 3. Τωρα μετα απο 11 μηνες αντλω 2 φορες αλλα μερικες φορες δε μου φτανει. Οποτε αντλω και καμια παραπάνω.

Ολα αυτα με το νοσοκομιακο.

Τωρα γι΄αυτο το θηλαστρο που εβαλες λινκ, ειναι πλήρες ή μονο η βαση γιατι δεν το πολυκαταλαβα. Σαν να ειναι μονο η βαση μου φανηκε οποτε θα πρέπει να παρεις και τα υπολοιπα. Και εγω σκέφτηκα να παρω ενα πιο μικρο αλλα φοβηθηκα μην εχω μειωση παραγωγης και δεν πηρα.

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση ditop:D.

η βαση ειναι μονο αυτο που βλεπεις τα υπολοιπα σωληνακια ,μπουκαλια τα εχω ,αφου εχω το swing της medela αλλα δεν κανει την δουλεια που θελω...

θα κρατησω το νοσοκομειακο κ αλλο καιρο;)

αναρωτιεμαι ομως οσες αντλουσαν για πολυ καιρο με νοσοκομειακο μονο το έκαναν????

κλεινω τον τριτο μηνα και παω για τεταρτο μηνα με αντληση

lMVOp3.png

 

HcIWp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα χρειαστεί να γυρίσω στη δουλειά σε μία εβδομάδα και επειδή συνέβη έκτακτα δεν είχα φτιάξει τράπεζα γάλακτος. Προσπαθώ λοιπόν να αντλώ με το ηλεκτρικό της avent και η ερώτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί η παραγωγή μου λόγω του θηλάστρου, τις μέρες αυτές που προσπαθώ να αντλώ όσο γίνεται περισσότερο, παρ όλο που παράλληλα θηλάζω κανονικά? Άρχισα να ανησυχώ γιατί σήμερα έβγαλα (με το θήλαστρο) πολύ λιγότερο γάλα από χτες και σκέφτομαι μήπως μου κάνει καμιά ζημιά το θήλαστρο αυτό, μια και λέτε ότι τα μη νοσοκομειακά δεν είναι για πολλά πολλά. Υπάρχει κάποιος περιορισμός? πχ να αντλώ μέχρι 2-3 φορές τη μέρα και όχι περισσότερο?

Ευχαριστώ πολύ.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Θα χρειαστεί να γυρίσω στη δουλειά σε μία εβδομάδα και επειδή συνέβη έκτακτα δεν είχα φτιάξει τράπεζα γάλακτος. Προσπαθώ λοιπόν να αντλώ με το ηλεκτρικό της avent και η ερώτησή μου είναι η εξής: Υπάρχει κίνδυνος να μειωθεί η παραγωγή μου λόγω του θηλάστρου, τις μέρες αυτές που προσπαθώ να αντλώ όσο γίνεται περισσότερο, παρ όλο που παράλληλα θηλάζω κανονικά? Άρχισα να ανησυχώ γιατί σήμερα έβγαλα (με το θήλαστρο) πολύ λιγότερο γάλα από χτες και σκέφτομαι μήπως μου κάνει καμιά ζημιά το θήλαστρο αυτό, μια και λέτε ότι τα μη νοσοκομειακά δεν είναι για πολλά πολλά. Υπάρχει κάποιος περιορισμός? πχ να αντλώ μέχρι 2-3 φορές τη μέρα και όχι περισσότερο?

Ευχαριστώ πολύ.

 

δεν το λέμε γενικά λέμε ότι το θήλαστρο αυτό θα μειώσει την παραγωγή όταν το χρησιμοποίεις αντί του θηλασμού. αν δηλαδή δεν θηλάσεις και αντί αυτού κάνεις άντληση με αυτό το θήλαστρο. το λέμε κυρίως για μαμάδες που για χ ψ λόγο αντλούν τα γεύματα του μωρού χωρίς να θηλάζουν .όταν αντλείς μετά τον θηλασμό δεν μειώνει την παραγωγή σου. μπορείς να αντλείς όσες φορές θέλεις. το νοσοκομειακό το προτείνουμε όταν η μαμά δεν ανταποκρίνεται καλά σε ένα μικρό θήλαστρο για να γλυτώσει τον κόπο των πολλών αντλήσεων.το νοσοκομειακό είναι πιο δυνατό και διπλής άντλησης οπότε αντλεί καλύτερα και γρηγορότερα.

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Χτες παιδεύτηκα πολύ να γεμίσω ένα δοχείο των 180 και αγχώθηκα...μπορεί και να φταίει το γενικότερο άγχος που έχω με την επιστροφή στη δουλειά. Αν θα αντλώ στη δουλειά μία φορά με αυτό για να αποσυμφορηθεί το στήθος (θα λείπω συνολικά 6 ώρες) πάλι δε θα ΄εχω πρόβλημα παραγωγής έτσι? εννοείται ότι την υπόλοιπη μέρα θα θηλάζω πάλι κανονικά. σημειωτέον ότι τις πρώτες 3 από τις 6 που θα λείπω η μικρή δεν τρώει ούτως ή άλλως γιατί κοιμάται.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Χτες παιδεύτηκα πολύ να γεμίσω ένα δοχείο των 180 και αγχώθηκα...μπορεί και να φταίει το γενικότερο άγχος που έχω με την επιστροφή στη δουλειά. Αν θα αντλώ στη δουλειά μία φορά με αυτό για να αποσυμφορηθεί το στήθος (θα λείπω συνολικά 6 ώρες) πάλι δε θα ΄εχω πρόβλημα παραγωγής έτσι? εννοείται ότι την υπόλοιπη μέρα θα θηλάζω πάλι κανονικά. σημειωτέον ότι τις πρώτες 3 από τις 6 που θα λείπω η μικρή δεν τρώει ούτως ή άλλως γιατί κοιμάται.

 

όχι δεν θα έχεις και η ποσότητα που αντλείς είναι πολύ 180 μλ σύνολο την ημέρα με θηλασμούς και αυτό το θήλαστρο είναι πολύ καλά........

δεν χρειάζεται να μπουκώνουν το παιδί όταν λείπεις όσο θέλει από το μπουκάλι και θα θηλάσει καλά όταν γυρίσεις...

Link to comment
Share on other sites

μόνο να σου πω ότι είναι καλύτερα να μην αποθηκεύεις τόσο μεγάλα γεύματα βάζε διαφορετικές ποσότητες π.χ 100μλ και 60 μλ οπότε ανάλογα με το πόσο γάλα θέλει το μωρό να ξεπαγώνεις για να μην πετάς πολύτιμο γαλατάκι...

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν έχω ιδέα πόσο θα τρώει, δεν έχουμε κάνει πολλές δοκιμές με μπιμπερό, το περισσότερο που έχει πιει με τη μία είναι 60 αλλά πεινάει κάθε ώρα κι έτσι θεωρώ ότι 180 είναι το μίνιμουμ που θα χρειάζομαι κάθε μέρα. τέλος πάντων, πήρα ήδη τηλ και θα μου φέρουν της αμέντα σε λίγο, ίσα ίσα για να δημιουργήσω το απόθεμά μου με ευκολία. Κουράστηκα ήδη πάρα πολύ με αυτό που έχω. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το κακό είναι ότι δεν έχω ιδέα πόσο θα τρώει, δεν έχουμε κάνει πολλές δοκιμές με μπιμπερό, το περισσότερο που έχει πιει με τη μία είναι 60 αλλά πεινάει κάθε ώρα κι έτσι θεωρώ ότι 180 είναι το μίνιμουμ που θα χρειάζομαι κάθε μέρα. τέλος πάντων, πήρα ήδη τηλ και θα μου φέρουν της αμέντα σε λίγο, ίσα ίσα για να δημιουργήσω το απόθεμά μου με ευκολία. Κουράστηκα ήδη πάρα πολύ με αυτό που έχω. Σε ευχαριστώ πολύ και πάλι!

 

οπότε σίγουρα είναι καλύτερα να αποθηκεύεις 60άρια

μέχρι 150μλ είναι μια χαρά στο ενδιάμεσο δηλ αν θα δώσουν 3ωρες αφού έχεις φύγει μετά ξανά απο μια ώρα μετά δεν θα χρειάζεται γιατί θα επιστρέψεις εσύ......

βλέποντας και κάνοντας δεν μπορείς να τα προβλέψεις όλα..:D μην αγχώνεσαι στην αρχή σε όλες μας φαινόταν βουνό μετά μπαίνεις σε μια ρουτίνα.........

δες και αυτό το θέμα αν δεν το έχεις δει http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=25473

Link to comment
Share on other sites

και 60ρια να αποθηκεύω, πάλι 3 δοχεία δε θα βγάζω την προηγούμενη μέρα από την κατάψυξη στη συντήρηση για να ξεπαγώνουν? Οπότε το αποτέλεσμα το ίδιο δε θα είναι πάλι? Υπολογίζω 3 γεύματα και όχι 2 γιατί η μικρή έχει μια αστάθεια στον ύπνο την τελευταία εβδομάδα (μάλλον έχει αντιληφθεί το άγχος μου) και θέλω να έχω προβλέψει το ενδεχόμενο να ξυπνήσει νωρίτερα.

tMJnp2.png

W2cQp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...