Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Εγώ νοίκιασα το lactaline personal της ameda γιατί η μπέμπα είναι ακόμα πολύ μικρή και αδύναμη για να πιάσει στήθος (προσπάθησα και πιάνει υπο προυποθέσεις και μόνο για λίγο μετά της κόβεται η ανάσα). Το αποστειρώνω μετά απο κάθε χρήση (όλα τα γεύματα) αλλά δεν ξέρω πως να καθαρίσω τα λάστιχα.. Κατα τα άλλα τί γνώμη έχετε για το μηχάνημα αυτό; Είναι καλό;;;

Και κάτι δευτερεύον... όταν έχεις φυλάξει γάλα στον καταψύκτη (-18ο) ποιός είναι ο σωστός τρόπος να το αποψύξεις, σε πόση ώρα μετά την πλήρη απόψυξη πρέπει να καταναλωθεί, ή μπορεί να μείνει στη συντήρηση του ψυγείου;;;;

Μαμά της Ναταλίας και της Λυδίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Και κάτι δευτερεύον... όταν έχεις φυλάξει γάλα στον καταψύκτη (-18ο) ποιός είναι ο σωστός τρόπος να το αποψύξεις, σε πόση ώρα μετά την πλήρη απόψυξη πρέπει να καταναλωθεί, ή μπορεί να μείνει στη συντήρηση του ψυγείου;;;;

 

Δεν ξέρω το συγκεκριμένο θήλαστρο...

 

Για το 2ο που ρώτησες, το αποψύχεις ή στην συντήρηση του ψυγείου ή για πιο γρήγορα κάτω από τρεχούμενο κρύο νερό.. Μόνο αυτοί οι 2 τρόποι υπάρχουν, κανένας άλλος.

 

Μετά την πλήρη απόψυξη πρέπει να καταναλωθεί μέσα σε 24 ώρες αλλιώς το πετάς.

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ νοίκιασα το lactaline personal της ameda

 

το θήλαστρο αυτό δεν τηρεί τις προϋποθέσεις για ενοικίαση. Επιτρέπεται η χρήση μόνο από ένα άτομο. Μπορείς να δεις και στα site της εταιρείας στο εξωτερικό.

 

Η εδώ αντιπροσωπία αυθαιρετεί και τα ενοικιάζει.... :?

 

Επίσης το θήλαστρο αυτό δεν είναι κατάλληλο για να υποστηρίξει όλα τα γεύματα του μωρού.

 

Μπορείς να μπεις εδώ και να δεις πιο θήλαστρο της εταιρείας αυτής είναι κατάλληλο:

http://www.ameda.com/products/finder/

 

Το αποστειρώνω μετά απο κάθε χρήση (όλα τα γεύματα) αλλά δεν ξέρω πως να καθαρίσω τα λάστιχα.. Κατα τα άλλα τί γνώμη έχετε για το μηχάνημα αυτό; Είναι καλό;;;

 

Το μηχάνημα είναι καλό αλλά δεν είναι ασφαλές όταν το έχει χρησιμοποιήσει άλλος.

 

Τα λάστιχα δεν χρειάζονται πλύσιμο αποστείρωση, αν λερωθούν τα καθαρίζεις με οινόπνευμα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαια διαβασα πως δεν προτεινεις καν το mini electric σε σχεση με το swing.τι διαφορες εχουν? ποναει καποιο ΄λιγοτερο?εχω πολυ ευαισθητες θηλες κ φοβαμαι να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε.το nuk βεβαια το αλλαξα αλλα τωρα δε ξερω πιο να παρω.το θελω για περιστασιακη χρηση.το πολυ μια φορα τη μερα να μπορω να λειψω κανενα δυωρο ή να αδειασω το στηθος μου οταν η μπεμπα δεν εχει φαει καθολου το βραδυ κ ξυπνοντας τρωει ελαχιστα με αποτελεσμα να μη το αδειαζει κ να ποναω.Επισης ποσα γραμμαρια περιπου πρεπει να αφηνω ωστε να πω πως αφησα ενα ολοκληρομενο γευμα?

Link to comment
Share on other sites

Αγλαια διαβασα πως δεν προτεινεις καν το mini electric σε σχεση με το swing.τι διαφορες εχουν? ποναει καποιο ΄λιγοτερο?εχω πολυ ευαισθητες θηλες κ φοβαμαι να χρησιμοποιησω οποιοδηποτε.το nuk βεβαια το αλλαξα αλλα τωρα δε ξερω πιο να παρω.το θελω για περιστασιακη χρηση.το πολυ μια φορα τη μερα να μπορω να λειψω κανενα δυωρο ή να αδειασω το στηθος μου οταν η μπεμπα δεν εχει φαει καθολου το βραδυ κ ξυπνοντας τρωει ελαχιστα με αποτελεσμα να μη το αδειαζει κ να ποναω.Επισης ποσα γραμμαρια περιπου πρεπει να αφηνω ωστε να πω πως αφησα ενα ολοκληρομενο γευμα?

 

Το swing είναι βελτιωμένη έκδοση του mini electric, έχει άντληση δύο φάσεων δηλαδή στην αρχή διεγείρει τον μαστο και μετά αντλεί πράγμα που κάνει πιο αποτελεσματική την άντληση οπότε να πάρεις αυτό ...

 

Οσο για το γεύμα 120 ml είναι καλά... 150 μλ σούπερ.....

 

Αν δεν τρώει το βράδυ να μην το αδειάζεις τελείως αλλά μέχρι να μην δυσφορείς γιατί αλλιώς θα αυξάνεται η παραγωγή και το πρόβλημα θα διαιωνίζεται...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

το mini electric κάνει 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό ενώ το swing 45-68 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό (ρυθμίζεται) κι έχει και τη φάση της διέγερσης που σημαίνει ότι κατεβαίνει πιο εύκολα το γαλα.

 

οι 34 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό είναι πολύ λίγες, είναι το όριο της δυσφορίας...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νοίκιασα το sympony της medela και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Το έχω δυο μέρες και το χρησιμοποίησα περίπου 2 φορές την ημέρα και έβγαλα κοντά στα 90 γρ. κάθε φορά (σε 35 λεπτά περίπου). Εχω όμως πολλές απορίες. Νοίκιασα το θήλαστρο γιατί θέλω να κόψω το συμπλήρωμα. Μόνο στο στήθος μου το μωρό δεν χορταίνει, ενώ σκέφτηκα πως άν της έχω όλο το γάλα έτοιμο στο μπουκάλι (θέλει περίπου 110 γρ. κάθε τρεις ώρες) θα πίνει μόνο το δικό μου. Είδα όμως πως δεν έχω τόσο πολύ γάλα ακόμα ώστε να βγάζω για να ταϊζω το παιδί μόνο με αυτό. Εχω πελαγώσει λίγο. Μήπως πήρα θήλαστρο πολύ νωρίς; μήπως να επιμένω για να βγάζω κάθε τρεις ώρες και θα έρθει περισσότερο; Πάντως το θήλαστρο μου φαίνεται πάρα πολύ καλό.

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

το swing ειναι τελικα πολυ καλο θηλαστρο σε 15 λεπτα εβγαλα 150γρ τα οποια η μπεμπα καταβροχθησε οσο ελειπα :) πολυ ευχαριστιμενη!ουτε πονεσα ουτε τιποτα αν κ οι θηλες μου ειναι πολυ ευαιστητες :D:D ευχαριστω για ολες τις πληροφοριες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Νοίκιασα το sympony της medela και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Το έχω δυο μέρες και το χρησιμοποίησα περίπου 2 φορές την ημέρα και έβγαλα κοντά στα 90 γρ. κάθε φορά (σε 35 λεπτά περίπου). Εχω όμως πολλές απορίες. Νοίκιασα το θήλαστρο γιατί θέλω να κόψω το συμπλήρωμα. Μόνο στο στήθος μου το μωρό δεν χορταίνει, ενώ σκέφτηκα πως άν της έχω όλο το γάλα έτοιμο στο μπουκάλι (θέλει περίπου 110 γρ. κάθε τρεις ώρες) θα πίνει μόνο το δικό μου. Είδα όμως πως δεν έχω τόσο πολύ γάλα ακόμα ώστε να βγάζω για να ταϊζω το παιδί μόνο με αυτό. Εχω πελαγώσει λίγο. Μήπως πήρα θήλαστρο πολύ νωρίς; μήπως να επιμένω για να βγάζω κάθε τρεις ώρες και θα έρθει περισσότερο; Πάντως το θήλαστρο μου φαίνεται πάρα πολύ καλό.

 

Αν βάζεις το μωρό στο στήθος όσο πιο συχνά γίνεται, το στήθος θα πάρει το μήνυμα να παράγει περισσότερο γάλα. Άρα τελικά θα φτάσεις στο σημείο εκείνο που το μωρό σου θα τρέφεται αποκλειστικά με το γάλα σου... :wink: Ακόμα και ο μη "παραγωγικός" θηλασμός δίνει την "εντολή" για γάλα :!::!:

Αν το παιδί δε συνεργάζεται πιο συχνά, δοκίμασε τις αντλήσεις να τις κάνεις σε πιο σύντομα διαστήματα.. για να αυξήσεις την ποσότητα! :wink:

Link to comment
Share on other sites

Νοίκιασα το sympony της medela και οι πρώτες εντυπώσεις μου είναι πολύ καλές. Το έχω δυο μέρες και το χρησιμοποίησα περίπου 2 φορές την ημέρα και έβγαλα κοντά στα 90 γρ. κάθε φορά (σε 35 λεπτά περίπου). Εχω όμως πολλές απορίες. Νοίκιασα το θήλαστρο γιατί θέλω να κόψω το συμπλήρωμα. Μόνο στο στήθος μου το μωρό δεν χορταίνει, ενώ σκέφτηκα πως άν της έχω όλο το γάλα έτοιμο στο μπουκάλι (θέλει περίπου 110 γρ. κάθε τρεις ώρες) θα πίνει μόνο το δικό μου. Είδα όμως πως δεν έχω τόσο πολύ γάλα ακόμα ώστε να βγάζω για να ταϊζω το παιδί μόνο με αυτό. Εχω πελαγώσει λίγο. Μήπως πήρα θήλαστρο πολύ νωρίς; μήπως να επιμένω για να βγάζω κάθε τρεις ώρες και θα έρθει περισσότερο; Πάντως το θήλαστρο μου φαίνεται πάρα πολύ καλό.

 

niadk, να σου ζήσει! :)

 

αν πήρες το θήλαστρο για να αντικαταστήσεις τους θηλασμούς με αυτό, τότε μάλλον έχεις παρεξηγήσει τη χρήση του και δεν νομίζω ότι θα βελτιώσεις την κατάσταση.

 

Μπορεί να σου είναι χρήσιμο το θήλαστρο (ακόμη δεν μπορώ να το πω με βεβαιότητα) αλλά θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις με τον καλύτερο τρόπο για να συμβεί αυτό.

 

Αν θέλεις οδηγίες για να καταφέρεις αποκλειστικό θηλασμό γράψε τα εξής:

 

-όλες τις ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

-πόσα γεύματα κάνει το 24ωρο συνολικά

-σε πόσα γεύματα θηλάζει

-σε πόσα γεύματα παίρνει συμπλήρωμα και περίπου πόσο σε κάθε γεύμα

-υπάρχουν γεύματα που είναι μόνο θηλασμός και αν ναι, ποιες ώρες;

-υπάρχουν γεύματα που είναι μόνο συμπλήρωμα και αν ναι, ποιες ώρες και γιατί;

-να υπολογίσεις γράφοντας τη συνολική ποσότητα συμπληρώματος που παίρνει το μωρό το 24ωρο και να την αναφέρεις

 

 

στην ηλικία που είναι το μωρό πρέπει να το ξαναζυγίσεις αν δεν το έχεις κάνει ακόμη

 

Περιμένω νέα και τα ξαναλέμε :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θέλω κι εγώ να μάθω κάποια πράγματα. Στους 2 μήνες γυρίζω στην δουλειά. Θα πηγαίνω στις 9 ως τις 4 και μισή περίπου. Το θέμα είναι ότι εκεί λόγω συνθηκών εργασίας δεν θα μπορώ να βγάζω γάλα. Γίνεται αυτό? Να μην βγάλεις γάλα για τόσες πολλές ώρες εννοώ. Τα απογεύματα δηλαδή και θα τρώει το μωρό από το στήθος και θα αντλώ για την επόμενη μέρα? Είναι εφικτό αυτό? Και το άλλο θέμα είναι ποιο θήλαστρο μου προτείνετε να αγοράσω. Θέλω ηλεκτρικό 2πλής άντλησης για να τελειώνω γρήγορα. Νομίζετε ότι είναι καλή επιλογή για την δουλειά που το θέλω?Το swing από ότι έχω καταλάβει είναι μονής αλλά από ότι είδα δεν είναι και για αποκλειστικό θηλασμό. Σωστά? Αφήστε που τα διπλής μάλλον είναι ακριβά για αγορά και συνήθως νοικιάζονται και εγώ δεν θέλω να νοικιάσω.

 oIKlp2.png

Link to comment
Share on other sites

Θέλω κι εγώ να μάθω κάποια πράγματα. Στους 2 μήνες γυρίζω στην δουλειά. Θα πηγαίνω στις 9 ως τις 4 και μισή περίπου. Το θέμα είναι ότι εκεί λόγω συνθηκών εργασίας δεν θα μπορώ να βγάζω γάλα. Γίνεται αυτό? Να μην βγάλεις γάλα για τόσες πολλές ώρες εννοώ. Τα απογεύματα δηλαδή και θα τρώει το μωρό από το στήθος και θα αντλώ για την επόμενη μέρα? Είναι εφικτό αυτό? Και το άλλο θέμα είναι ποιο θήλαστρο μου προτείνετε να αγοράσω. Θέλω ηλεκτρικό 2πλής άντλησης για να τελειώνω γρήγορα. Νομίζετε ότι είναι καλή επιλογή για την δουλειά που το θέλω?Το swing από ότι έχω καταλάβει είναι μονής αλλά από ότι είδα δεν είναι και για αποκλειστικό θηλασμό. Σωστά? Αφήστε που τα διπλής μάλλον είναι ακριβά για αγορά και συνήθως νοικιάζονται και εγώ δεν θέλω να νοικιάσω.

Σε αυτα που ρωτας mam to be δεν μπορω να σου απαντησω με βεβαιοτητα, η Αγλαια ειναι πιο αρμοδια.Θα δεις βεβαια και πως θα πανε τα πραγματα ως τοτε... :D

Παντως γιατι δεν θελεις να νοικιασεις????

Ο,τι ερχεται σε επαφη με το γαλα και το στηθος, δηλαδη οι αντλιες,το αγοραζεις, αυτο που νοικιαζεις ειναι μονο το μηχανημα, αυτο που στην φωτο φαινεται σαν κιτρινο βαλιτσακι!! :wink:

Με το καλο να ερθει το μπεμπε σου!!! :D

Link to comment
Share on other sites

Αγλαία σε ευχαριστώ πολύ που ενδιαφέρεσαι αλλά και για τις υπερπολύτιμες συμβουλές σου.

 

Δεν θέλω να αντικαταστήσω τον θηλασμο. Θέλω όμως να πίνει μόνο δικό μου γάλα, κάτι που δεν γίνεται.

 

-Οταν φύγαμε από το μαιευτήριο το μωρό στις 19/3 ζύγιζε 2.550. Στις 26/3 ήταν 3.130 και στις 2/4 ήταν 3.480.

 

-Κάνουμε 7 γεύματα την ημέρα. Κάθε τρεις ώρες εκτός από το βράδυ αφού τις τελευταίες ημέρες κοιμάται σερί 4 ίσως και 5 ώρες.

 

-Σε όλα τα γεύματα την βάζω 20 με 30 λεπτά στο ένα μου στήθος και σε όλα τα γεύματα θέλει και συμπλήρωμα από 60 έως και 90 γρ.

 

- Ολα τα γεύματα γίνονται με αυτό τον τρόπο. Προσπάθησα κάποια στιγμή να κάνω μόνο θηλασμό και αντέξαμε μόνο τρεις ημέρες. Την κρατούσα στο στήθος μου βέβαια πολύ περισσότερο από 30 λεπτά αλλά και πάλι... τζίφος. Το μωρό μισή ώρα μετά το φαγητό στρίγγλιζε από την πείνα και έτρωγε τα χεράκια του. Δεν χόρταινε με τίποτα. Γι' αυτό άλλωστε πήρα το θήλαστρο. Σκέφτηκα πως αν βγάζω περίπου 110 γρ. που θέλει για να χορτάσει δεν θα τρώει ξένο. Ισως κουράζεται να τραβάει από το στήθος μου και σκέφτηκα να το διευκολήνω.

 

-συνολικά όλο το 24ωρο το μωρό τρώει περίπου 500 γρ. συμπλήρωμα.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια. Παίρνω και μαγιά μπύρας μήπως βοηθήσει και κατεβάσω περισσότερο γάλα..

an1cCqX00001110MDAwODM1ZHwwMDAwMTExZGF8RWxlbmkgaXMgaGVyZSBmb3I.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να αντικαταστήσω τον θηλασμο. Θέλω όμως να πίνει μόνο δικό μου γάλα, κάτι που δεν γίνεται.

 

Τώρα δεν γίνεται αλλά μπορεί να γίνει σε λίγο καιρό! :)

 

-Οταν φύγαμε από το μαιευτήριο το μωρό στις 19/3 ζύγιζε 2.550. Στις 26/3 ήταν 3.130 και στις 2/4 ήταν 3.480.

 

Το μωράκι σου μεγαλώνει πολύ γρήγορα!

 

-Κάνουμε 7 γεύματα την ημέρα. Κάθε τρεις ώρες εκτός από το βράδυ αφού τις τελευταίες ημέρες κοιμάται σερί 4 ίσως και 5 ώρες.

 

Ο αριθμός των γευμάτων είναι οριακός, το μωρό δεν θέλει να κάνει πιο πολλά γεύματα;

 

-Σε όλα τα γεύματα την βάζω 20 με 30 λεπτά στο ένα μου στήθος και σε όλα τα γεύματα θέλει και συμπλήρωμα από 60 έως και 90 γρ.

Γιατί σταματάς στα 20 ή στα 30 λεπτά και δεν συνεχίζεις, δεν θέλει το μωρό να συνεχίσει ή νομίζεις ότι πρέπει να σταματήσεις;

 

- Ολα τα γεύματα γίνονται με αυτό τον τρόπο. Προσπάθησα κάποια στιγμή να κάνω μόνο θηλασμό και αντέξαμε μόνο τρεις ημέρες. Την κρατούσα στο στήθος μου βέβαια πολύ περισσότερο από 30 λεπτά αλλά και πάλι... τζίφος. Το μωρό μισή ώρα μετά το φαγητό στρίγγλιζε από την πείνα και έτρωγε τα χεράκια του. Δεν χόρταινε με τίποτα.

 

Αν την έβαζες ξανά στο άλλο στήθος; Δηλαδή μετα τα δύο στήθη ξανά στο πρώτο και ξανά στο δεύτερο; Δοκίμασέ το και πες μου αν έτσι μπορεί να φάει κάπως λιγότερο συμπλήρωμα.

 

Γι' αυτό άλλωστε πήρα το θήλαστρο. Σκέφτηκα πως αν βγάζω περίπου 110 γρ. που θέλει για να χορτάσει δεν θα τρώει ξένο.

 

Πώς ξέρεις ότι χρειάζεται αυτή την ποσότητα για να χορτάσει; Το μωρό τρώει περίπου 70ml συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα, από το βάρος που βάζει υπολογίζω ότι σε κάθε γεύμα τρώει κατά μέσο όρο 180ml , δηλαδή περισσότερο από το μισό το πίνει από το στήθος και το υπόλοιπο από το μπουκάλι.

 

Ισως κουράζεται να τραβάει από το στήθος μου και σκέφτηκα να το διευκολήνω.

 

Δεν θα τη διευκολύνεις, το μωρό σου τρώει καλά από το στήθος αλλά χρειάζεται περισσότερο γάλα.

 

Παίρνω και μαγιά μπύρας μήπως βοηθήσει και κατεβάσω περισσότερο γάλα..

Η δοσολογία είναι 7 ταμπλέτες το πρωί, 7 το μεσημέρι και 7 το βράδυ για όλες τις μάρκες εκτός από τη solgar που είναι των 500 και η δοσολογία είναι 4 το πρωί, 4 το μεσημέρι και 4 το βράδυ.

 

Την παίρνεις για 2 εβδομάδες, τη σταματάς για μία εβδομάδα και αν χρειάζεται την ξαναπαίρνεις.

 

Για την ώρα δίνεις στο μωρό συμπλήρωμα σε κάθε γεύμα 50ml (αντί για 70), δηλαδή θα δίνεις συνολικά 350ml συμπλήρωμα το 24ωρο. Μετά από 4 μέρες εφαρμογής του μέτρου το ξανασυζητάμε.

 

Η μείωση που σου προτείνω είναι πολύ μικρή, δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος για την ανάπτυξη του μωρού, μεγαλύτερη μείωση δεν είναι ασφαλής. Συνήθως ο οργανισμός σου μπορεί να καλύψει αυτή τη διαφορά σε 3-4 μέρες.

 

Χωρίς να είμαι σίγουρη ότι θα σε βοηθήσει θα ήθελα να δοκιμάσεις να κάνεις 5 λεπτες αντλήσεις μεταξύ των γευμάτων στη διάρκεια της μέρας και να κάνεις μία νυχτερινή άντληση μία με δύο ώρες μετά τον τελευταίο θηλασμό.

 

Δεν έχει σημασία η ποσότητα που θα αντλήσεις, σκοπός σου είναι να αυξήσεις την παραγωγή και όχι να αντλήσει γάλα. Θα ήθελα να δοκιμάσεις να το κάνεις αυτό για 4 συνεχόμενες μέρες και τα ξαναλέμε.

 

Αν χάσεις κάποια άντληση στη διάρκεια της μέρας δεν πειράζει, τη βραδυνή να την κάνεις οπωσδήποτε.

 

Περιμένω νέα σας! :)

Link to comment
Share on other sites

Εμεις πήραμε το swing γιατί άντε να το χρειαστώ μια φορά το μήνα! Αλλά να πω την αλήθεια δεν ξέρω αν θα μπορω να βγάζω γάλα με οποιοδήποτε θήλαστρο... :(

 

Bon bon, πόσο αγόρασες το swing?

Ευχαριστώ1

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια τι αισθηση εχετε οταν χρησιμοποιειτε το θηλαστρο ?

 

Τοσο καιρο ακουγα απο γνωστες μου οτι πονανε, νιωθουν δυσφορια κτλ. Εγω με το mini electric νιωθω λες και με χαιδευει. Ειδικα με ενα χειροκινητο της avent μιας φιλης που δεν εβγαλα ουτε σταγονα δεν ενιωθα τιποτα.

 

Ανησυχω μηπως δεν το χρησιμοποιω σωστα γιατι δεν μπορεσα να βγαλω πανω απο 50 ml :?

Και για αυτα χρειαστηκε μιση ωρα με απειρα διαλειμματα για μασαζακι στο στηθος μηπως και κατεβει το γαλατακι :(

Μπιζουδενια μου γεννήθηκες 29/12/2007 !!!

Ηρθε και ο μαγκας 30/01/2010 !!!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω και τη δική μου περίπτωση να μου πείτε τη γνώμη σας. Η μικρή γεννήθηκε 2170 3,5 εβδομάδες νωρίτερα και έφυγε από την κλινική 2120. Δεν έπιανε την θηλή μου και άρχισα από την κλινική να χρησιμοποιώ ψευδοθηλές. Τις πρώτες 20 μέρες (μέχρι τη Δευτέρα που μας πέρασε) την θήλασα αποκλειστικά με ατελείωτες ώρες μαραθώνιου θηλασμού και οδηγίες από άτομο που ασχολείται με το θηλασμό και συστήνεται και από σύμβουλο θηλασμού για αυτό το σκοπό. Με βοήθησε πάρα πολύ, όπως επίσης και τα βιβλία της Πατσούρου.

Στις 10 μέρες ότνν είδαμε ότι είχε πάρει μόνο 130 γραμμάρια άρχισα τις αντλήσεις και μετα παό κάθε θηλασμό τις έδινα και ένα συμπλήρωμα 30-40 γραμ. Στις 20 μέρες είχε πάρει σύνολο μόνο 280 γραμμάρια και έφτασε τα 2400.

Με υπόδειξη του παιδιάτρου μου άρχισα να δίνω και ξένο γάλα σε δυο γέυματα από τα επτά που κάνει την ημέρα. Στα υπόλοιπα δίνω δικό μου που βγάζω από το θήλαστρο. Από το ξένο πίνει περίπου 80 γραμ. τη φορά και από το δικό μου 100 γραμ τη φορά. Σκέφτομαι να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο γιατί φοβάμαι ότι με τις αντλήσεις του mini electric θα μου κοπέι το γάλα. Βέβαια κάνω πολύ συχνά αντλήσεις μετά από κάθε γέυμα.

Το άλλο μεγάλο ρπόβλημα - αναμενόμενο - είναι ότι η δεσποινίς καλοέμαθε με τα μπιμπερό και όταν μπαινει στο στήθος στην αρχή του γεύματος κλαίει και ωρύεται. Τώρα την βάζω μετά το συμπλήρωμα όταν είναι χορτάτη. Αλλά είμαι σίγουρη ότι δεν τραβάει αρκετά. Αφήστε που αυτό συμβαίνεί όυτως ή άλλως γιατί χρησιμοποιώ τις ωευδοθηλές. Να μην σας πω τι γίνεται όταν προσπαθώ να την βάλω στο στήθος χωρίς ψυεδοθηλή.

Τι λέτε να κάνω; Εμένα με ενδιαφέρει να παίρνει δικό μου γάλα με όποιο τρόπο και αν γίνεται αυτό. Να νοικιάσω επαγγελματικό θήλαστρο ή μου αρκεί να αγοράσω το Pump in Style;

 A6s2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Eleniparis,να σου ζησει!!

θελω μονο να σου πω πως αν συνεχισεις με το mini electric θα σου μειωθει το γαλα!!!θελω να σε ρωτησω:

το pump in style το χρειαζεσαι για ολα τα γευματα του μωρου σου?

ή θελεις να την βαζεις στο στηθος και μετα να αντλεις μεχρι να αυξηθει η παραγωγη σου?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...