Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

 

interesting........ αφού το πείρες θα μας πεις εντυπώσεις (δεν είναι μόνο το μπουκάλι το θέμα είναι το σύνολο η αγκαλιά σου, απλά λες αφού δεν γίνεται αλλιώς τουλάχιστον να μοιάζει λίγο...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

interesting........ αφού το πείρες θα μας πεις εντυπώσεις (δεν είναι μόνο το μπουκάλι το θέμα είναι το σύνολο η αγκαλιά σου, απλά λες αφού δεν γίνεται αλλιώς τουλάχιστον να μοιάζει λίγο...)

 

Τα μωράκια που θηλάζουν ικανοποιούν ταυτόχρονα πολλές ανάγκες τους, σίτισης, ασφάλειας, αγάπης, αγκαλιάς, ζεστασιάς και η μανούλα νιώθει ένα απερίγραπτο συναίσθημα ικανοποίησης..Ετσι το βιώνω και λίγο με στεναχωρεί οτι θα την αποχωριστώ που θα πάω στην δουλειά..:(

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τα μωράκια που θηλάζουν ικανοποιούν ταυτόχρονα πολλές ανάγκες τους, σίτισης, ασφάλειας, αγάπης, αγκαλιάς, ζεστασιάς και η μανούλα νιώθει ένα απερίγραπτο συναίσθημα ικανοποίησης..Ετσι το βιώνω και λίγο με στεναχωρεί οτι θα την αποχωριστώ που θα πάω στην δουλειά..:(

 

 

Θα το αναπληρώνετε το απόγευμα μη στεναχωριέσαι;):D

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας. Το μωρό μου είναι σχεδόν ενός μήνα και με το που σαραντίζει επιστρέφω στο πανεπιστήμιο. Εκτός από τα 3ωρα, έχω δυο μέρες 6ωρα. Με αυτό το δεδομένο και το ότι θα πρέπει να αφήνω γάλα όταν θα βγαίνω για καφέ κλπ, ποιο θήλαστρο θα μου προτείνατε; Θα μου προτείνατε το ίδιο σε περίπτωση που θα ήθελα να κάνω μια μικρή τράπεζα γάλακτος; Σας ευχαριστώ!

I believe in miracles, they happen every day:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, χρειάζομαι την πολύτιμη βοήθειά σας. Το μωρό μου είναι σχεδόν ενός μήνα και με το που σαραντίζει επιστρέφω στο πανεπιστήμιο. Εκτός από τα 3ωρα, έχω δυο μέρες 6ωρα. Με αυτό το δεδομένο και το ότι θα πρέπει να αφήνω γάλα όταν θα βγαίνω για καφέ κλπ, ποιο θήλαστρο θα μου προτείνατε; Θα μου προτείνατε το ίδιο σε περίπτωση που θα ήθελα να κάνω μια μικρή τράπεζα γάλακτος; Σας ευχαριστώ!

 

Το μωρό σου είναι πολύ μικρό, οπότε καλύτερα θα ήταν να νοικιάσεις ένα νοσοκομειακό θήλαστρο. Διάλεξε το lactina ή το symphony. Η διπλή άντληση θα σου γλιτώσει πολύτιμο χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσια με εχετε ξαναβοηθησει και γι αυτο επανερχομαι...

ο μικρος μας αυριο γινεται 5 μηνων και σε περιπου 1 μηνα θα αρχισουμε κρεμες.η παιδιατρος οταν της ειπα πως θελω να του δωσω της holle Μου προτεινε να τις φτιαχνω με το δικο μου γαλα για να ειναι πιο ευγευστες

(κατι το οποιο ηθελα κι εγω για να παιρνει ο μικρος οσο το δυνατον περισσοτερο μητρικο γαλα)

θελω να ξεκινησω αντληση για να εχω γαλα για τις κρεμες.ποτε να ξεκινησω και ποτε πρεπει να αντλω?

ξερω μιση ωρα μετα το θηλασμο αλλά σε καθε θηλασμο?

θα μου προκαλεσει υπερπαραγωγη?

εχει νοημα να φτιαξω τοσο μεγαλη τραπεζα?εχω το medela mini electric.

να ρωτησω και κατι αλλο? τις τελευταιες μερες τρωει πιο συχνα.αραγε θελει να αυξησει την παραγωγη επειδη μεγαλωνει?

 

Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38+5

Β. Το φύλο του βρέφους αγορι

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. επισκληρηδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστητιμή και ποια η ελάχιστη.

εμφανισε 1 μερα πριν φυγουμε 10 το πρωι,10,4 απογευμα + βγηκαμε με 12,6

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. οχι

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

20/05 3100

21/05 2910

24/05 2890

31/05 2860

07/06 3000

02/07 3500

23/07 4480

07/09 5780

21/09 6100

14/10 6260

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο.

περιπου 10

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει

σε ολα.

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο

περιπου 6

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο

κανει ανα 2-3 μερες 1-2 κενωσεις

 

ευχαριστω πολυ!!!

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ήθελα να ρωτήσω την πραγματικά καταπληκτική σύμβουλό μας Αγλαίτσα (χάρη σε σένα επανέφερα το γάλα 100%) αν οι επιλογές των θηλάστρων μου είναι οι σωστές.Για τις αντλήσεις πριν τη δουλειά στο σπίτι χρησιμοποιώ το sympony.Στη δουλειά χρησιμοποιώ το mini electric plus 1 φορά την ημέρα (σπανίως 2). Είμαι σωστή??

Σ ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια και Αγλαϊα!

θα ηθελα την γνωμη σας αν και μπορει να ειναι λιγο νωρις! Θα χρειαστει να αφηνω το μωρο οταν θα ειναι 3 μηνων περιπου για τουλαχιστον 5 ωρες το απογευμα για να παρακολουθω μαθηματα στην σχολη μου. λογικα θα χρειαστει να δημιουργησω μια τραπεζα γαλακτος απο νωρις ετσι δεν ειναι? να αγορασω ενα θηλαστρο ή να νοικιασω ενα νοσοκομειακο? Τι συμφερει απο αποψη χρονου μιας και θα εχω και διαβασμα για την σχολη?

 

Εχω αγχωθει με το θεμα του θηλασμου (αν θα τα καταφερω) και σκεφτομαι να το προμηθευτω απο την αρχη.

 

Συγνωμη αν σας ζαλισα με τις ερωτησεις μου!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

interesting........ αφού το πείρες θα μας πεις εντυπώσεις (δεν είναι μόνο το μπουκάλι το θέμα είναι το σύνολο η αγκαλιά σου, απλά λες αφού δεν γίνεται αλλιώς τουλάχιστον να μοιάζει λίγο...)

 

 

Χριστίνα ήρθαν όλα τα μπιμπερό ακόμα και αυτό της medela αλλα το μωρό δείχνει να προτιμάει αυτό:

 

naturalnurser3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Για να δούμε αν θα το μάθει!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστίνα ήρθαν όλα τα μπιμπερό ακόμα και αυτό της medela αλλα το μωρό δείχνει να προτιμάει αυτό:

 

naturalnurser3.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Για να δούμε αν θα το μάθει!!!

 

 

Καλή επιτυχία:-D!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε!!!

Και ακόμα ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλα τα κορίτσια που με την πολύτιμη βοήθεια και συμβουλές τους έδωσα και δίνω το ομορφότερο δώρο στο μωρό μου!!!

Ευχομαι να σας ανακαλύψουν ακόμα περισσότερες μανούλες!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Αν κάποια μανούλα ενδιαφέρεται για το θήλαστρο Medela Swing μπορώ να της πουλήσω το δικό μου.Δεν θήλασα καθόλου γιατι δεν είχα γάλα και δε μου χρειάστηκε.Είναι αγορασμένο από το Λητώ πριν 1 μήνα και το δοκίμασα μόνο μια φορά,είναι σχεδόν αμεταχείριστο,στο κουτί του.:)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημέρα!

θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου και σκέφτομαι δειλά δειλά να αρχίσω να δημιουργώ μία τράπεζα γάλακτος για έκτακτες περιπτώσεις, αλλά και για να προπονηθώ για τον Απρίλιο που επιστρέφω στη δουλειά και είναι αδύνατον να αντλώ γάλα εκεί.

προσανατολίζομαι στα medela swing και Medela Mini Electric Plus Double Breastpump. Θα καλύψουν τις ανάγκες μου ή θα χρειαστεί να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό?

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου. Από τη στιγμή που έχεις σαραντίσει και έχει εδραιωθεί η γαλουχία δε χρειάζεται να νοικιάσεις νοσοκομειακό. Ανάμεσα στο άλλα δύο καλύτερα να πάρεις αυτό με τη διπλή άντληση γιατί στη δουλειά, όπου ο χρόνος σου είναι περιορισμένος, θα χρειάζεσαι το μισό χρόνο. Και να θυμάσαι πάντα ότι το στήθος χρειάζεται κάποιο αριθμό αντλήσεων για να προσαρμοστεί, άρα μπορεί στην αρχή να μη βγάζεις ικανοποιητική ποσότητα αλλά αυτό σιγά σιγά θα αλλάξει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπέρα και να σου ζήσει το μωράκι σου. Από τη στιγμή που έχεις σαραντίσει και έχει εδραιωθεί η γαλουχία δε χρειάζεται να νοικιάσεις νοσοκομειακό. Ανάμεσα στο άλλα δύο καλύτερα να πάρεις αυτό με τη διπλή άντληση γιατί στη δουλειά, όπου ο χρόνος σου είναι περιορισμένος, θα χρειάζεσαι το μισό χρόνο. Και να θυμάσαι πάντα ότι το στήθος χρειάζεται κάποιο αριθμό αντλήσεων για να προσαρμοστεί, άρα μπορεί στην αρχή να μη βγάζεις ικανοποιητική ποσότητα αλλά αυτό σιγά σιγά θα αλλάξει.

 

Στη δουλειά θα είναι αδύνατον να κάνω αντλήσεις.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα!

θηλάζω αποκλειστικά τη μπέμπα μου και σκέφτομαι δειλά δειλά να αρχίσω να δημιουργώ μία τράπεζα γάλακτος για έκτακτες περιπτώσεις, αλλά και για να προπονηθώ για τον Απρίλιο που επιστρέφω στη δουλειά και είναι αδύνατον να αντλώ γάλα εκεί.

προσανατολίζομαι στα medela swing και Medela Mini Electric Plus Double Breastpump. Θα καλύψουν τις ανάγκες μου ή θα χρειαστεί να νοικιάσω ένα νοσοκομειακό?

 

 

Έχεις κάποιο θήλαστρο τώρα?

Έχεις ξανακάνει κάποια άντληση με κάποιο θήλαστρο και τι ποσότητα βγάζεις?

Τον Απρίλιο που επιστρέφεις στη δουλειά το μωρό σου θα είναι 7 -8 μηνών θα έχει ξεκινήσει πια τις στέρεες και καλώς εχόντων των πραγμάτων ίσως να σου τρώει τις στέρεες όσο θα λείπεις στη δουλειά και ελεύθερος θηλασμός μετά που επιστρέφεις οπότε και η τράπεζα γάλακτος να είναι περιττή ή οι ανάγκες να είναι πολύ μικρές...

Link to comment
Share on other sites

Κάνω 2 ανλησεις την ημέρα πλέον για να καλύψω τις ανάγκες του μωρού. με το symphony. Μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο αλλο θηλαστρο πλέον και πιο θα ήταν το καλύτερο; Με χειροκινητο θα έχω πρόβλημα μειωσεις;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάποιο θήλαστρο τώρα?

Έχεις ξανακάνει κάποια άντληση με κάποιο θήλαστρο και τι ποσότητα βγάζεις?

Τον Απρίλιο που επιστρέφεις στη δουλειά το μωρό σου θα είναι 7 -8 μηνών θα έχει ξεκινήσει πια τις στέρεες και καλώς εχόντων των πραγμάτων ίσως να σου τρώει τις στέρεες όσο θα λείπεις στη δουλειά και ελεύθερος θηλασμός μετά που επιστρέφεις οπότε και η τράπεζα γάλακτος να είναι περιττή ή οι ανάγκες να είναι πολύ μικρές...

 

Δεν έχω αγοράσει θήλαστρο ακόμη και δεν έχω δοκιμάσει να κάνω αντλήσεις. Απλά θεωρώ σκόπιμο να αρχίσω ώστε και τώρα ώστε να έχω κάποια αποθέματα σε περιπτώσεις που παραστεί ανάγκη (π.χ. απουσία από το σπίτι,λήψη φαρμάκων κλπ)

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω αγοράσει θήλαστρο ακόμη και δεν έχω δοκιμάσει να κάνω αντλήσεις. Απλά θεωρώ σκόπιμο να αρχίσω ώστε και τώρα ώστε να έχω κάποια αποθέματα σε περιπτώσεις που παραστεί ανάγκη (π.χ. απουσία από το σπίτι,λήψη φαρμάκων κλπ)

 

 

Άρα χρειάζεσαι καθαρά ένα θήλαστρο περιστασιακής χρήσης για ένα γεύμα που και που.....

το swing και το mini electric δεν έχουν διαφορά στη δύναμη άντλησης αλλά το swing έχει φάση διέγερσης (κάνει στην αρχή όπως κάνει το μωρό γρήγορες “θηλαστικές κινήσεις” για να κατέβει το γάλα και μετά περνάει στην άντληση)ενώ το mini electric όχι (ξεκινάει να αντλεί κατευθείαν)

Το μίνι ελεκτρικ πλας από την άλλη είναι διπλής άντλησης και φθηνότερο. Είναι στην ίδια κατηγορία πάντως. Ίσως να το επέλεγα και εγώ και να έκανα διέγερση μόνη μου (μασάζ στο στήθος για να ενεργοποιηθεί το ανακλαστικό καθόδου γάλακτος) και άντληση μετά.

Αυτά ....οπότε εσύ αποφασίζεις.

Αν π.χ επέστρεφες στη δουλειά και ήσουν ένα μήνα πριν και ήθελες να φτιάξεις τράπεζα γάλακτος θα σου έλεγα να νοικιάσεις το symphony αλλά δεν βλέπω το λόγω να αρχίσεις να αποθηκεύεις ποσότητες γάλακτος αφού θα επιστρέψεις στη δουλειά όταν το μωρό θα είναι 7-8 μηνών οπότε και τα γεύματα γάλακτος θα είναι από ενα έως κανένα...

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Άρα από ότι κατάλαβα και τα δύο θα με καλύψουν για τη δουλειά που τα θέλω. Τώρα μένει να επιλέξω ποιο από τα δύο. Από οικονομικής πάντως άποψης δεν έχουν διαφορά.

http://www.amazon.co.uk/Medela-030-0005-Swing-Electric-Breastpump/dp/B000LPZTQY/ref=sr_1_1?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=baby&ie=UTF8&qid=1290771439&sr=1-1 & http://www.amazon.co.uk/Medela-Mini-Electric-Double-Breastpump/dp/B000W70FQ0/ref=sr_1_6?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=baby&ie=UTF8&qid=1290771439&sr=1-6.

82nop2.png
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ. Άρα από ότι κατάλαβα και τα δύο θα με καλύψουν για τη δουλειά που τα θέλω. Τώρα μένει να επιλέξω ποιο από τα δύο. Από οικονομικής πάντως άποψης δεν έχουν διαφορά.

http://www.amazon.co.uk/Medela-030-0005-Swing-Electric-Breastpump/dp/B000LPZTQY/ref=sr_1_1?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=baby&ie=UTF8&qid=1290771439&sr=1-1 & http://www.amazon.co.uk/Medela-Mini-Electric-Double-Breastpump/dp/B000W70FQ0/ref=sr_1_6?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=baby&ie=UTF8&qid=1290771439&sr=1-6.

 

βάση προδιαγραφών ναι.

οι αντλήσεις γενικά δεν εξαρτόνται μόνο από την αντλία αλλά και απο το σόμα μας. π.χ εγώ δεν μπορούσα να αντλήσω μεγάλες ποσότητες και οι αντλήσεις γενικά με προβλημάτιζαν πολύ κάποιες κοπέλες δεν έχουν τέτοιες δυσκολίες....ή μπορούν να αντλήσουν ακόμα και με χειροκίνητο θήλαστρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια!!

ΚΡΙΣΤΙΝΑ ειχαμε μιλησει για το βαρος της μπεμπας μου, τωρα εχω αλλη απορια. Χρησιμοποιω περιστασιακα το swing medela για οοοοοταν χρειαστει να λειψω, μια στο τοσο. Ενω στην αρχη εβγαζα 70-110 μλ απο το ενα στηθος, μετα το σαραντισμα παλευω και απο τα 2 στηθη για πολλη ωρα και εναλλαξ, και ααααν βγαλω 50μλ τυχερη ειμαι.

Το καταλαβαινω οτι το μωρο εχει ρυθμισει την παραγωγη, και εχω τοσο γαλα οσο ακριβως χρειαζεται, αλλα τι μπορω να κανω ωστε να βγαζω αρκετο γαλατακι στις λιγες φορες που το μωρο επιβαλλεται να το αφησω σπιτι??

Εννοειται πως η ερωτηση δεν αφορα μονο την ΚΡΙΣΤΙΝΑ, οποια συμβουλη ειναι ευπροσδεκτη!

GEXxp3.png

Αν ήσουν άνεμος, εγώ σε κράτησα!!

Link to comment
Share on other sites

...θα σου έλεγα να νοικιάσεις το symphony αλλά δεν βλέπω το λόγω να αρχίσεις να αποθηκεύεις ποσότητες γάλακτος αφού θα επιστρέψεις στη δουλειά όταν το μωρό θα είναι 7-8 μηνών οπότε και τα γεύματα γάλακτος θα είναι από ενα έως κανένα...

 

Αχ, Κριστίνα! Αυτό μην το επαναλαμβάνεις με κάθε αφορμή - είναι μαχαιριά στην καρδιά μου:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Κάνω 2 ανλησεις την ημέρα πλέον για να καλύψω τις ανάγκες του μωρού. με το symphony. Μπορώ να το αντικαταστήσω με κάποιο αλλο θηλαστρο πλέον και πιο θα ήταν το καλύτερο; Με χειροκινητο θα έχω πρόβλημα μειωσεις;

 

 

θέλεις να το επιστρέψεις για οικονομικούς λόγους? (είναι κατανοητό μιας και το έχεις τόσο καιρό...)

δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά ότι θα παραμείνεις στις ποσότητες που χρειάζεσαι με τις ίδιες αντλήσεις και πολύ περισσότερο για πόσο καιρό.

Τα δεδομένα είναι

το στήθος παράγει βάση ζήτησης .....(χρειάζεται επαρκές ερέθισμα άρα όσο το δυνατόν καλυτερο θήλαστρο)

οι αντλήσεις με την πάροδο του χρόνου έτσι και αλλιώς ακολουθούν μια φθίνουσα πορεία.

Έχεις βάλει κάποιο χρονικό όριο για πόσο καιρό θα αντλείς?

Θα σε πείραζε π.χ να αντλείς 1-2 φορές παραπάνω να καλύψεις την ποσότητα που θέλεις με ένα λιγότερο καλό θήλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...