Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

rebithoulis καλημερα! Θα μπορουσες να αντλεις μετα τον θηλασμο, αλλα σιγουρα ειναι προτιμοτερο να ειναι πρωινη ωρα οπου η παραγωγη οπως θα εχεις διαπιστωσει κι εσυ ειναι αυξημενη. Προσεξε ομως τωρα:για να μην αγχωθεις τζαμπα οπως αγχωθηκα και στεναχωριομουν για μεγαλο διαστημα εγω(δεν ειχα ανακαλυψει το σαιτ τοτε)η κριστινα με εχει βοηθησει πολυ σε αυτο:να ξερεις οτι το στηθος σου θα χρειαστει ενα χρονικο διαστημα μεχρι να προσαρμοστει στο θηλαστρο. Πρακτικα αυτο σημαινει οτι τις πρωτες φορες που θα αντλησεις πιθανον και να μην βγαλεις μεγαλες ποσοστητες (εγω την πρωτη φορα δεν ειχα βγαλει καθολου και ειχα αγχωθει πολυ). Καλυτερα να το χρησιμοποιεις αρχικα τις πρωινες ωρες οπου η παραγωγη ειναι αυξημενη. Επισης, να ξερεις οτι το ποση ποσοτητα θα βγαζεις δεν ειναι σε καμια περιπτωση ενδεικτικη του ποσο γαλα εχεις , ειναι μονο το ποσο γαλα μπορεις να αντλησεις με το συγκεκριμενο θηλαστρο (παρεπιπτοντως ξεχασα να σου πω κι εγω το ιδιο εχω). Πχ αν βγαζεις 50 η 60 μλ δεν σημαινει οτι τοσο εχεις μονο μεσα στο στηθος, απλα θα ειναι η ποσοτητα που μπορεις να αντλησεις.Για να καταλαβεις μετα απο συμβουλες της κριστινα εκανα την επομενη αντληση το επομενο πρωι και κατορθωσα να βγαλω μονο 30μλ! Που υποτιθεται οτι το πρωι εχω πολυ γαλα!εμπαινα μετα στο σαιτ και κλαιγομουν...για να μην στα πολυλογω, μετα απο μερικες μερες εφτασα να βγαζω το πρωι πριν φυγω στην δουλεια περιπου 100μλ και μετα απο 3,5 ωρες περιιπου στην δουλεια μεχρι 150 μλ. Ομως σαφως και ειχα κι αλλο γαλα γιατι μολις πατουσα την θηλη πεταγοταν συντριβανακια οποτε και ολοκληρωνα την αντληση με το χερι και για οσο μπορουσα.Ειναι θεμα συνηθειας...Εσυ θελεις να αντλεις για λογους δουλειας η για να βγαινεις που και που εξω?επισςη, για την συντηρηση του γαλακτος υπαρχει ολοκληρη ενοτητα για να δεις απλα εν συντομια θα σου πω οτι στο ψυγειο διατηρειτα μεχρι 3 ημερες(οχι στην πορτα) και στην καταψυξη μεχρι 3 μηνες νομιζω. Οταν θα το ζεσταινεις θα προσεχεις να μην καψει πολυ να ειναι δηλαδη χλιαρο προς το ελαφρα ζεστο γιατι αλλιως καταστρεφεται (αλλωστε και απο το στηθος σου σε αυτη την θερμοκρασια το πινει το παιδι).Αυτα!Καλη αρχη!Α, επισης μπραβο σου για τα κιλα!Θυμαμαι οτι σε απασχολουσε εντονα αυτο το θεμα. Τελικα μαλλον ειχα δικιο που σου ειχα πει τοτε οτι πολλα απο τα κιλα που εβαλες ηταν υγρα και πρηξιμο, αφου εχασες 14 κιλα μεσα σε 40 μερες. Αφου θηλαζεις ομως μην κανεις διαιτα ετσι?τρωγε ισορροπημενα και σωστα, απεφευγε οσο μπορεις τα γλυκα(μην τηνπατησεις σαν κι εμενα που ειχα γινει ακριδα) και θα δεις οτι θα χανεις σιγα σιγα κ θα επανελθεις. Φιλια πολλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ευστρατία μου καλημέρα!

 

Ίσως φανώ κοινότυπη, αλλά για άλλη μια φορά σε ευχαριστώ γιατί αυτά που γράφεις γιατί είναι στ΄αληθεια πολύ χρήσιμα! :-)

Ευτυχώς που μου το είπες, γιατί σίγουρα θα αγχωνόμουν με την ποσότητα που θα έβγαζα! :wink:

Λοιπόν, εγώ αρχικά o λόγος που θέλω να αντλω είναι μήπως μπορέσω να βγω και λίγο έξω αλλά και λόγω δουλειάς αφού σε 2 μήνες θα πρέπει να επιστρέψω!

 

Για να καταλάβω λοιπόν την διαδικασία, θέλω π.χ. να λείψω για 4 ωρες το μεσημέρι, θα βγάλω με το θήλαστρο κυρίως πρωινή ώρα ΑΦΟΥ έχω θηλάσει και θα το αποθηκεύσω στο ψυγείο! Σωστά; Στην περίπτωση όμως της δουλειάς τι γίνεται;;; Θέλω να πω, ότι οκ, βγάζω το γάλα στην δουλειά και το βάζω στο ψυγείο! Μετά όμως πώς θα το μεταφέρω μέχρι το σπίτι;;; Δεν θα χαλάσει;

 

Δεν ξέρω, μπορεί να είναι και χαζές οι ερωτήσεις μου, αλλά γενικά η όλη διαδικασία με το θήλαστρο με μπερδεύει λίγο!

Και κάτι άλλο! Πώς αντλούσες στη δουλειά;; Το συγκεκριμένο θήλαστρο μου φαίνεται πολύ ογκώδες!

 

Όσο για τα κιλά, δεν έχω χάσει βρε 14 σε 40 μέρες! 14 έχω χάσει συνολικά!

Εννοώ μαζί με αυτά που εχασα όταν γέννησα! Από την μέρα που ήρθα σπίτι, έχω χάσει 9! Δηλαδή σε 40 μέρες μόνο 9 κιλά! Εμένα μου φαίνονται λίγα, αν σκεφτείς ότι έχω να χάσω άλλα 10 και δεν είναι σαν τα πρώτα που φεύγουν γρήγορα!

Πάντως επειδή γενικά είμαι μικροκαμωμένη... τα 10 κιλά πάνω μου, μου φαίνονται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ! Ασε που η κοιλιά μου, μου φαίνεται ακόμα τούμπανο και εδώ και 10 μέρες έχω κολλήσει στα 56! Γκρρρρρ!!!

 

Όχι, δίαιτα φυσικά δεν κάνω, αλλά δεν μπορώ να πω ότι τρώω και όσο λένε και καλά για να θηλάσεις! Τρώω δηλαδή μια κανονικη μερίδα το μεσημέρι, αλλά συνήθως το βράδυ δεν τρώω τίποτα! Άντε το πολύ κανένα τοστ! Ούτε πίνω σούπες και τέτοια πράγματα! Πάντως γάλα, δόξα τω Θεό, έχω πολύ! :-)

 

Φιλάκια!

 

ΥΣ! Άσχετο, αλλά από την Κομοτηνή ήταν ο πρώην άντρας μου και έχω έρθει πάρααααααααααααααααααα πολλές φορές εκεί! Μου αρέσει πολύ! :-)

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να βγαζεις και στο ενδιαμεσο αν το μωρακι σου κοιμαται περισσοτερες απο 1-2 ωρες, δεν ξερω ομως αν συμβαινει αυτο σε σας!εγω ξεκινησα να χρησιμοποιω το θηλαστρο οταν η μικρη μου ηταν 3 μηνων και θα μπορουσες να πεις οτι ειχαμε ενα προγραμμα βραδυνου υπνου(γιατι την ημερα...αστα.ακομα παλευουμε με τον θηλασμο, δεν εχουμε προγραμμα και θηλαζουμε οτι ωρα ναναι αλλα εμεις ημαστε η εξαιρεση μην αγχωνεσαι). Αν κοιμαται, θα μπορουσες να αντλεις 1 ωρα μετα τον θηλασμο,η μετα απο αθηλασμο απευθειας αν νιωθεις οτι το μωρακι σου πχ ψιλονυσταζε κ δεν εφαγε ικανοποιητικα κτλ. Αν εχει παρει ενα προγραμμα τουλαχιστον στον βραδυνο υπνο και κοιμαται 3-4 ωρες οπως εκανε η η δικια μου τοτε θα μπορουσες να το εκμεταλλευτεις κ να αντλεις. Παντως ειναι λιγο κουραστικη διαδικασια η ΄αληθεια ειναι και εξαρταται και απο το παιδι κ τις συνηθειες του. Στο σαιτ διαβασα για μητερες που εβαζαν ξυπνητηρι στις 2 και στις 3 τα ξημερωματα για να αντλησουν. Επισης θα μπορουσες να αντλεις και γευμα που χαθηκε αν πχ το μικρο σου κοιμηθει για πολλες ωρες (εμεις ειχαμε καποιες τετοιες μερες υπνου οπου κοιμοταν σερι και 4 και 5 ωρες μεσα στην ημερα. 2-3φορες κοιμοταν απο τις 11 το πρωι και ξυπνησε στις 5 το απογευμα!ασε τα ειχαμε δει ολα!και αυτο παντως αν συμβει φυσιολογικο θα ειναι. Θα ηταν καλη ευκαιρια να το εκμεταλλευτεις και να κανεις καποια αντληση τοτε, θα ειναι καλο για να μην σου πετρωσει και το στηθος με τις γνωστες συνεπειες. Στην δουλεια τωρα, αρχικα επαιρνα το χειροκινητο θηλαστρο της ιδιας εταιρειας και ζοριζομουνα παααρα πολυ, τελικα σκεφτηκα ας παρω το νοσοκομειακο. Μπορει να ειναι μεγαλο, αλλα στην δουλεια παω με αμαξι ειναι στην ξανθη συνεπως δεν το κουβαλαω. Κλειδωνομαι στο γραφειο στις 11 για 20 λεπτα, κανω την αντληση, βαζω το μπουκαλακι στο ψυγειο και φευγοντας δεν ξερω αν εκανα χαζομαρα, το εβαζα στο πορτ μπαγκαζ του αυτοκινητου για να μην ζεσταθει κ χαλασει.βεβαια τοτε ηταν χειμωνας, οποτε τωρα η το βαζω μεσα στο αμαξι με κλιματισμο και μολις φτανω κατευθειαν ψυγειο η καταψυξη. Το πιο σωστο ομως και σιγουρο ειναι το φορητο ψυγειακι για σιγουρια. (απο τα πολυ μικρα). Παντως γενικοτερα να ξερεις οτι μετα τον 2ο μηνα τα παιδακια παιρνουν ενα ας πουμε προγραμμα τουλαχιστον για το βραδυ.Σε περιπτωση παντως που το μικρο ξυπνησει αμεσως μετα την αντληση (μπορει να συμβει και αυτο), απλα του δινειςαυτο που εχεις αντλησει πρωτα και μετα τον βαζεις να θηλασει. Αν επιθυμεις να δωσεις μπουκαλι η ετσι τυχει, καλο ειναι να το δωσει καποιος αλλος κ οχι εσυ, ετσι ωστε το μωρο να ξερει οτι απο σενα θα παιρνει μονο στηθος. Αυτο μου το συμβουλευσαν πολλες κοπελες εδω στο σαιτ γιατι το μπουκαλι συγκριτικα με τον θηλασμο ειναι πολυ πιο ευκολο οποτε υπαρχει περιπτωση το παιδι να το προτιμησει αντι για το στηθος κ ετσι να χασεις την επαφη, να τεμπελίαζει δηλαδη το παιδι στο στηθος αφου ξερει οτι θα ακολουθει μπουκαλι . Εγω ταλαιπωρηθηκα πολυ προκειμενου να εδραιωσω θηλασμο και να κοψω τελειως το μπουκαλι (τον 2ο μηνα μετα απο οδηγιες παιδιατρου εδινα λιγο συμπληρωμα γιατι η κορη μου δεν ειχε παρει πολυ βαρος κ ειχε γεννηθει σχετικα αδυνατουλα), αλλα το εκοψα μαχαιρι στον 3ο και τωρα πλεον απο μενα μπουκαλι δεν παιρνει με τιποτα!μονο απο την κυρια που μου την κραταει κ απο τον πατερα της κι αυτο αν λειπω απο το δωματιο κ δεν με βλεπει!Οσο για τα κιλα, εχω αν σου πω οτι ακομα και τα 9 που εχασες ειναι παρα πολυ καλα συγκριτικα με αλλες γυναικες που ακουω. Μια καλη διατροφη θα σου εξασφαλισει και μειωση βαρους αλλα και γαλα, φυσικα μην ακους που σου λενε οτι μαι γυναικα που θηλαζει θα πρεπει να τρωει παρα πολυ, η αληθεια ειναι οτι το αρκετο νερο και οι σουπες βοηθουν πολυ αλλα με μετρο. Πρεπει να παιρνεις περιπου 1800 θερμιδες την ημερα. Καλο ειναι να τρως και κατι το βραδυ παντως.(κυριως για τον μεταβολισμο και το ισοζυγιο θερμιδων μεσα στην μερα).Αν χρειαστεις οτιδηποτε πες μου .Α, κι αν ερθετε ποτε κομοτηνη στειλε μου πμ μπορουμε να τα πουμε κι απο κοντα! φιλια!

Link to comment
Share on other sites

Ευστρατία μου, τι να πω... Και μόνο για τον χρόνο που αφιέρωσες να γράψεις όλη αυτή την απάντηση, σε ευχαριστώ πολύ! :-)

Στην Κομοτηνή να σου πω την αλήθεια, δε νομίζω να ξαναέρθω αν και θα το ήθελα πολύ!

Άφησα τις αναμνήσεις μου εκεί... και ξεκίνησα μια νέα ζωή πλέον, με τον τωρινό μου άντρα και το παιδάκι μου. :-)

Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Kαλησπέρα σε όλες! Θηλάζω αποκλειστικά το μωρό μου 10 μήνες τώρα. Τους πρώτους 3 μήνες χρησιμοποιούσα νοσοκομειακό θήλαστρο για αποσυμφόρηση του στήθους και έβγαζα πολύ γάλα. Σιγά σιγά το σταμάτησα. Τώρα αγόρασα τo swing. To δοκίμασα μία φορά και έβγαλα μόνο 20 ml και απογοητεύτηκα. Τη Δευτέρα θα λείπω 24 ώρες από το σπίτι. Θα θηλάσω τη μικρή το πρωί και θα έρθω το άλλο πρωί. Θα πρέπει να της εξασφαλίσω το μεσημεριανό και βραδινό της γεύμα. Θα καταφέρω να βγάλω με το swing; φοβάμαι μήπως μου κοπεί και το γάλα τη δευτέρα αν δεν καταφέρω να βγάλω στη δουλειά. Όποια έχει εμπειρία ας με βοηθήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας. Σε λίγους μήνες θα αποκτήσω το πρώτο μου παιδάκι, το οποίο και θα θηλάσω. Από τώρα γνωρίζω ότι πριν σαραντίσει το μωρό θα χρειαστεί να λυπώ γύρω στις 4 ώρες από το σπίτι. Θα ήταν χρήσιμο να αγοράσω ένα θήλαστρο, ώστε να δημιουργήσω από νωρίς μια τράπεζα γάλατος ή οι ώρες που θα λυπώ είναι λίγες και ουσιαστικά θα μπορώ να βγάζω μια άντληση από την προηγούμενη μέρα;;; Θα ήθελα να μου προτείνετε θήλαστρο για αγορά γιατί μένω Ζάκυνθο και δεν υπάρχει η δυνατότητα ενοικίασης.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν υπάρχει δυνατότητα ενοικίασης; Έχω την εντύπωση ότι η εταιρεία τα στέλνει παντού στην Ελλάδα.

 

Εγώ θα σου πρότεινα να νοικιάσεις νοσοκομειακό, για μαμάδες που δεν έχουν εδραιώσει ακόμα τη γαλουχία, δηλαδή για τις πρώτες 40 μέρες περίπου, αυτό ενδείκνυται

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας! Σκεφτομαι να προχωρησω σε αγορα θηλαστρου και θα ηθελα τη βοηθεια σας για να μπορεσω να κανω τη σωστη επιλογη.

 

Εχω ενα αγορακι τριων μηνων που θηλαζει αποκλειστικα. Για αυτους τους τρεις πρωτους μηνες ειχα νοικιασει το Symphony της Medela το οποιο και επεστρεψα σημερα. Τον τελευταιο καιρο το χρησιμοποιουσα σπανια και μονο για να διατηρω σταθερο εναν μικρο αριθμο γευματων στην καταψυξη του ψυγειου μου. Αγοραζοντας καινουργιο θηλαστρο, ομως, δεν θελω να χασω την ανωδυνη και ανετη αισθηση του Symphony, οποτε κατεληξα οτι χρειαζομαι θηλαστρο δυο φασεων, για περιστασιακη χρηση και μικρου μεγεθους για να μπορω να το παιρνω μαζι μου σε καποια εξοδο ή και στη δουλεια απο Σεπτεμβριο. Ειδα στην ιστοσελιδα της Medela το Swing, το Pump in style advanced (που ομως μου φαινεται ογκωδες) και το Freestyle που πρεπει να ειναι καινουργιο. Δυστυχως το Freestyle δεν βρισκεται στον συγκριτικο πινακα ολων των αντλιων και δεν ειμαι σιγουρη για τις ενδειξεις χρησης του. Υπαρχει καποια κοπελα που να το εχει χρησιμοποιησει? Ή μηπως η Αγλαϊα γνωριζει περισσοτερα για τις ενδειξεις χρησης του?

 

Ευχαριστω! :)

yleap2.png In10p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

γεια σας φιλες μου{ετσι σας νιωθω ολες} ειμαι34 εβδομαδων κ την προηγουμενη εβδομαδα εκανα τα ψωνια για το μωρο αγορασα κ το swing με τις οδηγιες δεν εβγαλα ακρη τι ειναι αυτα τα κουμπια σην και πλην? ποτε τα παταμε? τη κανουν? γενικα δεν καταλαβα τιποτα οποια το εχει χρησιμοπιησει ας μου εξηγισει τη να κανω βημα βημα μπας κ ξεστραβωθω:oops::oops::oops::oops: φιλακια σε ολες

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

γεια σας φιλες μου{ετσι σας νιωθω ολες} ειμαι34 εβδομαδων κ την προηγουμενη εβδομαδα εκανα τα ψωνια για το μωρο αγορασα κ το swing με τις οδηγιες δεν εβγαλα ακρη τι ειναι αυτα τα κουμπια σην και πλην? ποτε τα παταμε? τη κανουν? γενικα δεν καταλαβα τιποτα οποια το εχει χρησιμοπιησει ας μου εξηγισει τη να κανω βημα βημα μπας κ ξεστραβωθω:oops::oops::oops::oops: φιλακια σε ολες

 

Λοιπόν αλείφεις την χοάνη με λίγο δικό σου γάλα για να βεντουζάρει καλύτερα τοποθετείς τη χοάνη στο στήθος έχοντας κεντράρει τη θηλή.... το πάνω κουμπί με τον κύκλο είναι το on off πατάς το κουμπί και το θήλαστρο μπαίνει στη φάση διέγερσης (κάνει δηλ σύντομες και γρήγορες «θηλαστικές» κινήσεις) για να κατέβει το γάλα η φάση αυτή διαρκεί για κάποια λεπτά μετά το θήλαστρο από μόνο του περνάει στην άντληση αν στο διάστημα αυτό το γάλα έχει αρχίσει να βγαίνει πριν το θήλαστρο μπει στη φάση άντλησης (αργές θηλαστικές κινήσεις) μπορείς να πατήσεις το κουμπί (κάτω) με τις σταγονίτσες για να το βάλεις εσύ στην άντληση. Το – και το + ρυθμίζουν την ένταση. Το θήλαστρο όταν ξεκινάει είναι στο πιο χαμηλό πατώντας το + ανεβάζεις την ένταση. Καλό είναι η ένταση να είναι στο σημείο που να μην νιώθεις πόνο αλλά να υπάρχει μια άλφα πως να το πω «πίεση» στο στήθος. μέχρι να το ρυθμίσεις εκεί που είναι καλύτερα για σένα πατάς το – και το +....:D

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν αλείφεις την χοάνη με λίγο δικό σου γάλα για να βεντουζάρει καλύτερα τοποθετείς τη χοάνη στο στήθος έχοντας κεντράρει τη θηλή.... το πάνω κουμπί με τον κύκλο είναι το on off πατάς το κουμπί και το θήλαστρο μπαίνει στη φάση διέγερσης (κάνει δηλ σύντομες και γρήγορες «θηλαστικές» κινήσεις) για να κατέβει το γάλα η φάση αυτή διαρκεί για κάποια λεπτά μετά το θήλαστρο από μόνο του περνάει στην άντληση αν στο διάστημα αυτό το γάλα έχει αρχίσει να βγαίνει πριν το θήλαστρο μπει στη φάση άντλησης (αργές θηλαστικές κινήσεις) μπορείς να πατήσεις το κουμπί (κάτω) με τις σταγονίτσες για να το βάλεις εσύ στην άντληση. Το – και το + ρυθμίζουν την ένταση. Το θήλαστρο όταν ξεκινάει είναι στο πιο χαμηλό πατώντας το + ανεβάζεις την ένταση. Καλό είναι η ένταση να είναι στο σημείο που να μην νιώθεις πόνο αλλά να υπάρχει μια άλφα πως να το πω «πίεση» στο στήθος. μέχρι να το ρυθμίσεις εκεί που είναι καλύτερα για σένα πατάς το – και το +....:D

αχ βρε κριστινα παντα με σωζεις τι να πω ευχαριστω πολυ.το στηθος να το αδειαζω τελειως? η' οχι?

PrEjp2.png

knDrp2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εχω διδυμα και το ενα θηλαζει ενω για το αλλο αντλώ το γάλα. Αυτο το κανω τους τελευταιους 15 μήνες. Αυτη τη στιγμη αντλω 2 φορες τη μερα με το συμφωνυ.

 

Σκεφτομαι να το επιστρεψω και να αγορασω ενα θηλαστρο για να αντλω 1 ή 2 φορες τη μερα. Ποιο θηλαστρο θα ηταν καταλληλο στην περιπτωσή μου;

 

Να υπενθυμισω ότι το ενα μωρο θηλαζει, οποτε το στηθος δεχεται και απο εκει ερεθισμα.

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ το swing είχα αγοράσει και το θεωρώ κορυφή.αντλείς εύκολα και γρήγορα! και δεν είναι πανάκριβο.

δεν γνωρίζω για δίδυμα, αλλά για 2 αντλήσεις την ημέρα σίγουρα θα σε βολέψει.

πάντως αξίζεις συγχαρητήρια! άξια μανούλα!ΑΞΙΑ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια και Αγλαία τα φώτα σας παρακαλώ!

Το μωράκι μου είναι τώρα σχεδόν επτά μηνών και σε ένα μήνα επιστρέφω στην δουλειά. Τώρα είμαστε στην φάση που αντλώ με το χειροκίνητο της Αvent και προσπάθεί η κοπέλα που θα το βλέπει όταν γυρίσω στην δουλειά να της μάθει το μπιμπερό με το αντλημένο γάλα.

Δυσκολία πρώτη: Δεν θηλάζει το μπιμπερό το δαγκώνει και ευελπιστώ οτι θα μάθει.

Δυσκολία δευτερη: Δεν τρώει όλο το φαγητό της (μεσημεριανό και κρέμα απόγευμα) οπότε θέλει συχνά στήθος. Μέχρι το μεσημέρι έχει ήδη θηλάσει 3 φορές.

Δυσκολία τρίτη: Εχει αλλεργία στο αγελαδινό, στην καζεϊνη και στην β΄λακτοβουλμίνη?(δεν θυμάμαι πως λέγεται να κοιτάξω τις εξετάσεις)

Να νοικιάσω θήλαστρο ή να αγοράσω ένα ηλεκτρικό? Ωστε να έχει γάλα όταν γυρίσω στην δουλειά?

Με ενδιαφέρει να έχει διπλή αντλία να κάνω πιο γρήγορα , και στη δουλειά θα παίρνω το Αvent.

Θέλω να πίνει το δικό μου το λύπαμαι να πίνει τα πικρά αντιαλλεργικά ξεπλύματα γάλακτος...

Σόρυ για το μεγάλο μηνυμα!!!:oops:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και Αγλαία τα φώτα σας παρακαλώ!

Το μωράκι μου είναι τώρα σχεδόν επτά μηνών και σε ένα μήνα επιστρέφω στην δουλειά. Τώρα είμαστε στην φάση που αντλώ με το χειροκίνητο της Αvent και προσπάθεί η κοπέλα που θα το βλέπει όταν γυρίσω στην δουλειά να της μάθει το μπιμπερό με το αντλημένο γάλα.

Δυσκολία πρώτη: Δεν θηλάζει το μπιμπερό το δαγκώνει και ευελπιστώ οτι θα μάθει.

Δυσκολία δευτερη: Δεν τρώει όλο το φαγητό της (μεσημεριανό και κρέμα απόγευμα) οπότε θέλει συχνά στήθος. Μέχρι το μεσημέρι έχει ήδη θηλάσει 3 φορές.

Δυσκολία τρίτη: Εχει αλλεργία στο αγελαδινό, στην καζεϊνη και στην β΄λακτοβουλμίνη?(δεν θυμάμαι πως λέγεται να κοιτάξω τις εξετάσεις)

Να νοικιάσω θήλαστρο ή να αγοράσω ένα ηλεκτρικό? Ωστε να έχει γάλα όταν γυρίσω στην δουλειά?

Με ενδιαφέρει να έχει διπλή αντλία να κάνω πιο γρήγορα , και στη δουλειά θα παίρνω το Αvent.

Θέλω να πίνει το δικό μου το λύπαμαι να πίνει τα πικρά αντιαλλεργικά ξεπλύματα γάλακτος...

Σόρυ για το μεγάλο μηνυμα!!!:oops:

 

Κορίτσια νοίκιασα το Symphony θα μου έρθει αύριο. Για να δούμε πως θα πάει..:|

 

 

Link to comment
Share on other sites

... προσπάθεί η κοπέλα που θα το βλέπει όταν γυρίσω στην δουλειά να της μάθει το μπιμπερό με το αντλημένο γάλα.

Δυσκολία πρώτη: Δεν θηλάζει το μπιμπερό το δαγκώνει και ευελπιστώ οτι θα μάθει.

Όσο είσαι παρούσα μην κάνετε δοκιμές με το μπιμπερό - δεν θα το δεχτεί. Καλύτερα να λείπεις, αλλιώς το μωρό πληγώνεται γιατί θεωρεί ότι το αρνείσαι.

 

Δυσκολία δευτερη: Δεν τρώει όλο το φαγητό της (μεσημεριανό και κρέμα απόγευμα) οπότε θέλει συχνά στήθος. Μέχρι το μεσημέρι έχει ήδη θηλάσει 3 φορές.

Εγώ φυσιολογικότατο το βρίσκω. Όταν λες "κρέμα" τι εννοείς; Ελπίζω όχι του εμπορίου, γιατί περιέχουν γάλα...

 

Δυσκολία τρίτη: Με ενδιαφέρει να έχει διπλή αντλία να κάνω πιο γρήγορα , και στη δουλειά θα παίρνω το Αvent.

Νοίκιασες ήδη το symphony, αν μπορείς παίρνε το και στη δουλειά. Είναι μανούρα στο κουβάλημα αλλά τελειώνεις γρήγορα την άντληση.

 

Θέλω να πίνει το δικό μου το λύπαμαι να πίνει τα πικρά αντιαλλεργικά ξεπλύματα γάλακτος...

Κάνεις το καλύτερο. Τα υποαλλεργικά δεν είναι μόνο χάλια στη γεύση, βασίζονται και αυτά στο αγελαδινό...

Link to comment
Share on other sites

Όσο είσαι παρούσα μην κάνετε δοκιμές με το μπιμπερό - δεν θα το δεχτεί. Καλύτερα να λείπεις, αλλιώς το μωρό πληγώνεται γιατί θεωρεί ότι το αρνείσαι.

 

 

Εγώ φυσιολογικότατο το βρίσκω. Όταν λες "κρέμα" τι εννοείς; Ελπίζω όχι του εμπορίου, γιατί περιέχουν γάλα...

 

 

Νοίκιασες ήδη το symphony, αν μπορείς παίρνε το και στη δουλειά. Είναι μανούρα στο κουβάλημα αλλά τελειώνεις γρήγορα την άντληση.

 

 

Κάνεις το καλύτερο. Τα υποαλλεργικά δεν είναι μόνο χάλια στη γεύση, βασίζονται και αυτά στο αγελαδινό...

 

 

 

Έυα μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κρέμα της δίνω Sinlac χωρίς γάλα είναι και βιολογικά ρυζάλευρο και Ντίνκελ. Τι να κάνω περιορισμένες οι επιλογές μας, μας προέκυψε αλλεργική η κοράκλα!!

Και πάλι σε ευχαριστώ!:-P

 

 

Link to comment
Share on other sites

Έυα μου σε ευχαριστώ για την απάντηση σου. Κρέμα της δίνω Sinlac χωρίς γάλα είναι και βιολογικά ρυζάλευρο και Ντίνκελ. Τι να κάνω περιορισμένες οι επιλογές μας, μας προέκυψε αλλεργική η κοράκλα!!

Και πάλι σε ευχαριστώ!:-P

 

 

Έχεις δει αυτό το μπιμπερό ....http://www.klinikum.gr/thilasmos/el/products/feeding/special-breastmilk-feeding-devices/calma

καλά έκανες και νοίκιασες βέβαια εγώ που ήθελα διπλής άντλησης αγόρασα το pump in style αλλά το μωρό μου ήταν πολύ μικρότερο τότε που το χρειαζόμουν (επέστρεψα στη δουλειά όταν ήταν 2-3 μηνών) οπότε υπολόγιζα να αντλώ τουλάχιστον για 5-6 μήνες στη δουλειά οπότε με συνέφερε .....

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χριστίνα! Πήρα τηλ στην εταιρεία εδώ Αθήνα και δεν το έχουν ακόμα.Φαίνεται πολύ καλό πάντως. Σήμερα που θα ερθει το θήλαστρο θα αρχίσω να αποθηκεύω.Καλό το pump in style?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χριστίνα! Πήρα τηλ στην εταιρεία εδώ Αθήνα και δεν το έχουν ακόμα.Φαίνεται πολύ καλό πάντως.

 

Ακόμα????

 

Σήμερα που θα ερθει το θήλαστρο θα αρχίσω να αποθηκεύω.Καλό το pump in style?

 

 

Πολύ καλύτερο από τα άλλα mini electric, swing αλλά όχι τόσο καλό όσο το symphony φυσικά....νομίζω ότι δε σε συμφέρει τώρα να το αγοράσεις (δεν ξέρω και πόσο έχει τώρα.....) γιατί σε 2 μήνες π.χ το μωρό θα μπορούσε να συνηθίσει να τρώει στέρεες τις ώρες που λείπεις οπότε δεν θα χρειάζεται να αφήνεις γάλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...