Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Καλησπέρα κορίτσια! σας διαβάζω από τότε που είμαι έγκυος φανατικά! Και είστε όλες τρομερές... Θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί βρίσκομαι σε αδιέξοδο... Εχω ένα μωράκι 50 ημερών και προσπαθώ να το θηλάσω αποκλειστικα!Θηλάζει όλη μέρα με διαλειματα μόνο για άλλαγμα,την νύχτα ανά 1 ώρα. Το πρόβλημα είναι ότι αρχες Δεκέμβρη επιστρέφω στην δουλειά μου (θα λειπω 8-10 ωρες) και ότι δεν αντέχω αλλο να συνεχίσω έτσι γιατί δεν έχω βοήθεια από κανέναν και δεν μπορώ ούτε ένα φαγητό να κάνω...Τι μπορώ να κάνω??? Μου έφεραν δώρο ένα θήλαστρο της medela,το swing, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει.... Μπορείτε να με βοηθήσετε? Αγλαία?

 

Εδώ θα βρεις μερικές ερωτήσεις

 

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=40799

 

Η απάντησή τους θα βοηθήσει να καταλάβουμε

 

Ρωτάς τι μπορείς να κάνεις. Πολλά μπορείς να κάνεις, το θέμα όμως είναι να σε βοηθήσουμε σε αυτά που θέλεις να κάνεις.

 

Αν θέλεις γράψε πιο αναλυτικά τι θα ήθελες να κάνεις να σου πούμε αν είναι εφικτό και πώς.:-)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Eχετε δίκιο είμαι τόσο αγχωμένη που δεν σας ξεκαθάρισα πολλά.....

Καταρχην

Α. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 39 εβδ

Β. Το φύλο του βρέφους θ

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) κτ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληριδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη. όχι

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. Εμεινε στην ΜΕΝ για 36 ώρες λόγω κινδύνου υπογλυκαιμίας λόγω ΣΔ 1 που έχω

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

15-9 γέννηση 3250

19-9 έξοδος μαιευτηριο 3200

21-9 3290

28-9 3490

05-10 3760

12-10 4060

19-10 4320

26-10 4620

02-10 4820

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. ολη μέρα

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει 40 μέρες σε όλα τώρα ΔΕΝ θηλάζει από τις 12 το βράδυ ως τις 6 το πρωι

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα

Κάνει 2 γευματα το βράδυ από 120-160 μλ

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 260 μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία.

Εχω το swing αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο

7β. ποιες ώρες αντλείτεκαι

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 5 βρεγμένες πάνες

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο 2

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

 

Αυτό που θέλω να κάνω είναι να θηλάσω το μωρό μου και να πάρει το μητρικό γάλα!!!!Ομως βλέπω ότι δεν μπορώ να συνεχισω τους ολοήμερους θηλασμούς αφού πρέπει να πάω στην δουλειά μου.Τι θα κάνει το μωρό μου όταν φύγω???

Οσο για το θήλαστρο μου το έφεραν για να αφήνω γάλα στο μωρό τώρα που θα πάω στη δουλειά αλλά δεν ξέρω πότε να κάνω αντλήσεις για να βάζω στην άκρη αφού το έχω όλη μέρα στο στηθος...Οταν δεν είναι στο στήθος μου τρωει το χεράκι του καμιά φορά προσπαθεί να φάει και τα 2 χεράκια ταυτόχρονα...:)

Επίσης να σας πω οτι δεν έχουμε καμιά βοηθεια από την οικογένεια μας.Ο άντρας μου μόλις σχολάει βοηθάει στο σπίτι όσο μπορεί...Και ξέρει...!!!

Μας λένε ότι ταλαιπωρούμε το παιδί αφηνοντας το να πεινάει και οτι η μόνη λύση είναι το ξένο γάλα...

Αφήστε που ειπώθηκε ότι βρίσκω το θηλασμό ως δικαιολογία για να κάθομαι στο κρεβάτι και να μην κάνω δουλειες.........................................................................................................................................................

Τώρα τι λέτε?????

Καμιά βοήθεια???????

Αχ είπα τον πόνο μου και ξαλάφρωσα.......:)))))))))))

J0vpp2.png
Link to comment
Share on other sites

Το βάρος σας είναι πολύ καλό και αν καταλαβαίνω σωστά χωρίς το ξένο γάλα αφού γράφεις οτι τώρα το ξεκίνησες. Το μωρό σου για να περνάει τόσες ώρες στο στήθος σημαίνει ότι θέλει να αυξήσει την παραγωγή σου και το ξένο γάλα δεν θα σε βοηθήσει προς αυτή τη κατεύθυνση. Επίσης οι πολλές ώρες που μένει το στήθος χωρίς ερέθισμα είναι ανασταλτικές. Είναι πολύ σημαντικό να παρακολουθήσεις το μωρό την ώρα που θηλάζει ότι πιάνει δηλ όλη τη θηλαία άλω και ότι καταπίνει γάλα για να αξιολογήσεις ότι όντως κάνει σωστές θηλαστικές κινήσεις γιατί σίγουρα στο διάστημα παραμονής του στο στήθος κάποια στιγμή σταματάει ή αποκοιμιέται. Πάρα πολλά μωρά θηλάζουν πολλές ώρες τον πρώτο καιρό μέχρι να προσαρμοστεί το στήθος στις αυξημένες ανάγκες και μετά έχουν έναν καλύτερο ρυθμό. Είναι πολύ σημαντικό στη φάση αυτή λοιπόν να μη δώσεις ξένο γάλα αλλά να επιμένεις να θηλάζεις σωστά. Ίσως να μην ήταν κακή ιδέα να δοκιμάσεις να αντλείς μετά τον θηλασμό με ένα θήλαστρο νοσοκομειακό ή το βράδυ όταν κοιμάται αφού έτσι και αλλιώς είσαι διαθετημένη να μπεις στη διαδικασία αντλήσεων για να κάνεις τράπεζα γάλακτος. Εγώ στη θέση σου λοιπόν θα νοίκιαζα ένα νοσοκομειακό θήλαστρο για ένα μήνα για να κάνω τις αντλήσεις πιο άνετα και να έχω διπλό κέρδος, αύξηση παραγωγής και τράπεζα γάλακτος και θα κρατούσα το swing για κάνω δυο αντλήσεις στη δουλειά (θα λείπεις 8-10 ώρες καλό είναι να κάνεις έστω μια άντληση στη διάρκεια αυτή). όσο για τους άλλους μη δίνεις σημασία οι δουλειές κάποια στιγμή θα γίνουν σημασία τώρα έχει το μωρό σου, από κουφά άλλο τίποτα μην ανησυχείς - δεν ξέρω αν έχεις διαβάσει και το «τι άλλο θα ακούσω¨» σελίδες και σελίδες τα κουφά .... καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας κορίτσια!Έχω κάποιες αποριούλες,θα μπορούσε κάποια να μου τις λύσει;Η μπέμπα μου είναι 2 μηνών και 10 ημερών και ζυγίζει 5,5 κιλά.Για να αυξήσω την παραγωγή γάλακτος (η οποία μειώθηκε με λανθασμένη χρήση χειροκίνητου θηλάστρου) με το symphony πόσες περίπου αντλήσεις είναι απαραίτητες;Μετά το θηλασμό είναι καλύτερα να γίνονται;Αν το μωρό θηλάσει μόνο απ τον ένα μαστό να κάνω άντληση απ τον άλλο που δεν θήλαξε ή κι απ τους 2 πάλι;

Επίσης,υπάρχουν μητέρες που δίνουν κάποιες φορές το γάλα τους συμπληρωματικά μετά το θηλασμό σε μπιμπερό;Φοβάμαι να το κάνω μήπως καλομάθει η μπέμπα και δεν πιάνει το στήθος πάλι εύκολα!Τι λέτε;;;;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χρειάζομαι ένα θήλαστρο, για να αντλώ γάλα πολύ περιστασιακά, προκειμένου να μπορώ να αφήνω το μπέμπη αν χρειαστεί (αφού σαραντίσω).

Προτιμώ ηλεκτρικό. Ποιο μου προτείνετε;

ευχαριστώ

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο, φορητο και ευχρηστο αλλα προπαντων αποδοτικο ηλεκτρικο ειναι το swing της Medela το οποιο κοστιζει 150 ευρω αλλα αν δεν εχεις σκοπο να αντλεις τακτικα αλλα μια φορα στο τοσο δες στο αντιστοιχο τοπικ άλλα της ιδιας εταιρειας που ναι για πιο περιστασιακη χρηση.

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλο, φορητο και ευχρηστο αλλα προπαντων αποδοτικο ηλεκτρικο ειναι το swing της Medela το οποιο κοστιζει 150 ευρω .

Το ίδιο έχω και εγώ είναι πολύ καλό για περιστασιακή χρήση. Δεν πονάει καθόλου. Είχα δοκιμάσει της NUK που μου το είχε δώσει μια φίλη για να το δοκιμάσω. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Απορώ πως κυκλοφορεί ακόμη στην αγορά. Οσο για το πρώτο το βρήκα σε μια σελιδα με 138 ευρώ και χωρίς μεταφορικά. Θα την ψάξω και θα σου πώ

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω και εγώ είναι πολύ καλό για περιστασιακή χρήση. Δεν πονάει καθόλου. Είχα δοκιμάσει της NUK που μου το είχε δώσει μια φίλη για να το δοκιμάσω. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Απορώ πως κυκλοφορεί ακόμη στην αγορά. Οσο για το πρώτο το βρήκα σε μια σελιδα με 138 ευρώ και χωρίς μεταφορικά. Θα την ψάξω και θα σου πώ

Η σελίδα είναι http://www.ecofamily.gr για όσους ενδιαφέρονται.

xAh6.png h1d6.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ!της avent το ηλεκτρικο το εχει δοκιμασει καμία;

Το παιδί μπαίνει στη ζωή σου & κάνει τόση φασαρία, που δεν αντέχεις.

Το παιδί φεύγει και αφήνει τόση ησυχία, που νομίζεις θα τρελαθείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπερα!!το μωρο μου ειναι μολις 16 ημερων και δεν μπορω να το θηλασω..βασικα ειχα απο την αρχη πολυ γαλα αλλα ο μικρος κουραζοταν και κοιμοταν στο στηθος πολυ γρηγορα και ετσι παραλιγο να κοντρωσει το γαλα μου..δανειστηκα ενα θηλαστρο απο μια φιλη μου και ετσι τον ταιζω τοσες μερες..βγαζω αρκετα γευματα την ημερα και ετσι χορταινει κιολας..υπαρχει περιπτωσει να μου κοπει το γαλα επειδη το βγαζω και τουτο δινω??εχω και την εντυπωση οτι μου εχει μειωθει λιγο.

vdJBp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!!το μωρο μου ειναι μολις 16 ημερων και δεν μπορω να το θηλασω..βασικα ειχα απο την αρχη πολυ γαλα αλλα ο μικρος κουραζοταν και κοιμοταν στο στηθος πολυ γρηγορα και ετσι παραλιγο να κοντρωσει το γαλα μου..δανειστηκα ενα θηλαστρο απο μια φιλη μου και ετσι τον ταιζω τοσες μερες..βγαζω αρκετα γευματα την ημερα και ετσι χορταινει κιολας..υπαρχει περιπτωσει να μου κοπει το γαλα επειδη το βγαζω και τουτο δινω??εχω και την εντυπωση οτι μου εχει μειωθει λιγο.

 

 

Στην αρχή του τόπικ αυτού, http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=20862 έχει όλα τα θήλαστρα ταξινομημένα βάση του τι προσφέρουν και για ποια χρήση είναι κατάλληλα.

Στην περίπτωσή σου, που δεν έχει εδραιωθεί ακόμα η γαλουχία το μόνο κατάλληλο για να μη μειωθεί το γάλα είναι ένα νοσοκομειακό θήλαστρο ενοικιαζόμενο, και καλύτερα διπλής άντλησης ώστε να μην χάνεις χρόνο.

 

Προσπάθησε όμως να βάζεις πάντα σε κάθε γεύμα το μωρό στο στήθος, όλα τα μωρά όταν είναι μικρά κοιμούνται εύκολα, κάνουν πολλά και συχνά γεύματα ή μεγάλα σε διάρκεια γεύματα στα οποία και πολλές φορές λαγοκοιμούνται και μόνο πιπιλάνε. Αυτό είναι φυσιολογικό, δεν θα γίνεται πάντα, όταν εδραιωθεί η γαλουχία και το μωρό θα είναι πιο μεγάλο και με περισσότερη δύναμη θα τρώει πιο ενεργά και σε συντομότερο χρόνο. Αξίζει να το παλαίψεις, γιατί το να αντλείς αποκλειστικά όλα τα γεύματα του μωρού είναι χρονοβόρο και κουραστικό.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Παρακολουθώ καιρό τα forums και η αλήθεια είναι πως έχω ενημερωθεί για πολλά πράγματα που δεν ήξερα σε σχέση με το θηλασμό. Εχω μια μπέμπα 5 μηνών (γεννήθηκε 24 Ιουνίου) και μέχρι τώρα θηλάζω αποκλειστικά μετά από μεγάλη προσπάθεια και πείσμα. Την πρώτη (11 χρονών σήμερα) δεν είχα καταφέρει να τη θηλάσω παρά μόνο για 2 μήνες μαζί με πολύ συμπλήρωμα. Αγνοια και πολύ ξένο γάλα στο μαιευτήριο τότε. Τώρα όμως τα κατάφερα και η μικρή μου μεγαλώνει μια χαρά με το γάλα μου. Ομως θα ήθελα να μπορεί και κάποιος άλλος να την ταϊσει ώστε να μπορώ κι εγώ να λείψω είτε για δουλειά χωρίς το άγχος της επιστροφής (άρχισα να λείπω 3ωρα ή 4ωρα καναδυό φορές την εβδομάδα και περιμένει η καημένη αδιαμαρτύρητα για να φάει) είτε για διασκέδαση (πολλή κλεισούρα κορίτσια, πολλή!!!!) Επίσης νομίζω πως ελέγχοντας καλύτερα την ποσότητα που τρώει θα μπορέσω να βάλω ένα πρόγραμμα γιατί τους τελευταίους 2 μήνες με ταλαιπωρεί τα βράδια. Αργεί να κοιμηθεί και ξυπνάει και μέσα στη νύχτα για φαγητό ενώ δεν το έκανε εως 3 μηνών.

 

Εχω το ηλεκτρικό θήλαστρο της Avent και μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει και πολλά πράγματα. Γενικώς ακούω πως θεωρείται κάλο όμως εγώ το πολύ να έχω βγάλει 40 ml και από τους δύο μαστούς. Μάλλον δεν κάνω κάτι καλά, δεν μπορώ να το εξηγήσω διαφορετικά και σκέφτομαι να νοικιάσω το symphony που λέτε πως είναι πολύ δυνατό και ανώδυνο. Ποιος θα μου δείξει όμως πως να το χρησιμοποιώ; Και θα μάθει η μικρή και το μπιμπερό χωρίς να την μπερδέψω; Γίνεται εύκολα συνδυασμός μπιμπερό και στήθος;

 

Για τη βραδινή συμπεριφορά καμιά ιδέα;

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να καταλάβεις τι ποσότητα μπορείς να αντλήσεις με το θήλαστρο θα πρέπει να περάσουν περίπου δυο εβδομάδες αντλήσεων για να προσαρμοστεί το στήθος. Με το συγκεκριμένο θήλαστρο εγώ δεν έβγαζα ούτε 10ml. Με το mini electric της medela και το swing τα πήγαινα καλά. Το λέω γιατί δεν ξέρω κατά πόσο το symphony σε συμφέρει μιας και χρειάζεσαι θήλαστρο για περιστασιακή χρήση από τη μια από την άλλη αν το ενοικιάσεις μη κάνεις πολλές αντλήσεις την ημέρα μια το πολύ δυο για να μη σου δημιουργήσει υπερπαραγωγή.

Δεν χρειάζεται να σου δείξει κάποιος τη λειτουργία του θηλάστρου με τις οδηγίες που το συνοδεύουν θα τα πας μια χαρά, μόνο όταν θα το παραγγείλεις ζήτα να είναι διπλής άντλησης για εξοικονόμηση χρόνου.

 

 

Η μπεμπούλα σου είναι μεγάλη να πάθει σύγχυση θηλών εξάλλου οι ώρες που θα λείπεις ουσιαστικά είναι για ένα γεύμα. Μπορεί το μπιμπερό να το δεχτεί αμέσως μπορεί να χρειαστεί να το παλέψεις λίγο ανάλογα το παιδί. Αν ανήκει στην δεύτερη κατηγορία θα κάνεις πρόβες απουσίας και το μπουκάλι θα φροντίσεις να το δίνει οικείο άτομο αλλά χωρίς να είσαι στο χώρο....

 

 

Το μεγάλο κεφάλαιο του ύπνου τώρα....έχω δοκιμάσει τα πάντα:P .....περίπου 10 μήνες τώρα “κοιμόμαστε” μαζί γιατί δεν αντέχω το ξενύχτη και μόλις ξυπνάει συνδέεται στο β......ι.και εγώ συνεχίζω . Έχει συμβεί αρκετές φορές να βγω το βράδυ να μην προλαβαίνω να τη θηλάσω και να πιεί γάλα με τη γιαγιά της αλλά τα ίδια. Δεν ξυπνάνε μόνο από πείνα. Είναι δόντια, είναι η ανάπτυξή τους είναι πολλά. Φαντάσου όμως να ξύπναγε και να χρειαζόταν να φτιάξεις μπουκάλι

Για τον ύπνο λοιπόν υπομονή μπορεί η δικιά σου να στρώσει πιο νωρίς εγώ μια φορά ακόμα περιμένω...

 

 

καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΡΙΣΤΙΝΑ και όταν λές "πίνει γάλα με τη γιαγια" πως το εννοείς;;:eek: αντλεις και της αφηνεις γαλατακι δικο σου; πως ξερεις ποσο να αφησεις αν ξυπναει πολλές φορες το βραδυ;;:?

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

εννοώ με το εκπαιδευτικό ποτηράκι( ή ποτήρι με καλαμάκι αναλόγως τα κέφια της) πια και πιο παλιά με το μπουκάλι.(γιατί εξεπλάγην ? :)) Ξέρω περίπου ποιες ώρες ξυπνάει και φροντίζω να έχω επιστρέψει. π.χ το προηγούμενο Σάββατο έφυγα 20 30 γύρισα 1 γιατί ξέρω ότι 1 30 με 2 ξυπνάει πριν φύγω κατά τις 20 00 θήλασα και η μαμά μου της έδωσε γάλα 21 30 (150 ml) για να κοιμηθεί γύρω στις 22 00. θέλω να πω πως αν δεν είχα φύγει το ίδιο πρόγραμμα θα είχε απλά αντί για αντλημένο θα ήταν θηλασμός δεν άλλαξε κάτι που ήπιε ελεγχόμενη ποσότητα πάλι ξύπνησε 1 30...

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καμια φορα ξυπναει μονο για να πιπιλήσει και φοβαμαι να φυγω και να τον αφησω...ισως ειναι μικρουλης... ισως εγω ειμαι λιγο φοβιτσιαρα... μια φορα επιχειρησαμε να του δωσουμε απο μπουκαλι πριν κανα 2μηνο (κοιταζε απορημενος επειδη κατεβαινε το γαλα με πολυ ευκολια!!:) ήπιε 140 ml - αρκετο για την ηλικια του τοτε- και μετα απο 1 ωρα τσιριζε επειδη προφανως δεν ειχε θηλασει για να χαλαρωσει... του εδωσα στηθος για να ηρεμησει, ήπιε κι όλας αφου το βρηκε ευκαιρο και μετα βογγαγε απο τη βαρυστομαχια!!!!το λυπηθηκε η ψυχη μου! απο τότε δεν ξαναπροσπαθησα:(

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο έχω και εγώ είναι πολύ καλό για περιστασιακή χρήση. Δεν πονάει καθόλου. Είχα δοκιμάσει της NUK που μου το είχε δώσει μια φίλη για να το δοκιμάσω. ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ. Απορώ πως κυκλοφορεί ακόμη στην αγορά. Οσο για το πρώτο το βρήκα σε μια σελιδα με 138 ευρώ και χωρίς μεταφορικά. Θα την ψάξω και θα σου πώ

 

 

Δεν καταλαβαίνω το χαρακτηρισμό "ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ". Το ηλεκτρικό της NUK το έχω χρησιμοποιήσει με μεγάλη επιτυχία και το έχω προτείνει σε φίλες, με εξίσου μεγάλη επιτυχία. Δεν είναι σωστό να ισοπεδώνουμε μια καταξιωμένη εταιρία που έχει μεγαλώσει γενιές και γενεές.

Επίσης αντί να ψάχνετε στο internet για τιμές και μεταφορικά, μήπως να ρωτούσατε στο φαρμακείο σας πρώτα?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω οτι καμια φορα ξυπναει μονο για να πιπιλήσει και φοβαμαι να φυγω και να τον αφησω...ισως ειναι μικρουλης... ισως εγω ειμαι λιγο φοβιτσιαρα... μια φορα επιχειρησαμε να του δωσουμε απο μπουκαλι πριν κανα 2μηνο (κοιταζε απορημενος επειδη κατεβαινε το γαλα με πολυ ευκολια!!:) ήπιε 140 ml - αρκετο για την ηλικια του τοτε- και μετα απο 1 ωρα τσιριζε επειδη προφανως δεν ειχε θηλασει για να χαλαρωσει... του εδωσα στηθος για να ηρεμησει, ήπιε κι όλας αφου το βρηκε ευκαιρο και μετα βογγαγε απο τη βαρυστομαχια!!!!το λυπηθηκε η ψυχη μου! απο τότε δεν ξαναπροσπαθησα:(

 

 

Δεν της έδωσα εγώ μπουκάλι και δεν ήμουν στο χώρο αν ήμουν το πιο πιθανόν θα ήταν να μη θέλει να πιεί έτσι και θα περίμενε το “λάλα – νάνι” τώρα που ήμαστε “μεγάλες”;);). Μη φανταστείς ότι το κάνω συχνά μια δυο φορές το μήνα τώρα πια κανονίζω καμία έξοδο να πούμε και δυο κουβέντες με τον σύζυγο με καμία παρεούλα διαφορετικά όλος ο υπόλοιπος “ελεύθερος” χρόνος μου είναι δικός της:-D......αν τύχει να ξυπνήσει πριν την ώρα της την χαϊδεύει στην πλατούλα η μαμά μου γυρνάει πλευρό και κοιμάται – τώρα πια ξέρει ότι θα γυρίσω....

Link to comment
Share on other sites

Δεν της έδωσα εγώ μπουκάλι και δεν ήμουν στο χώρο αν ήμουν το πιο πιθανόν θα ήταν να μη θέλει να πιεί έτσι και θα περίμενε το “λάλα – νάνι” τώρα που ήμαστε “μεγάλες”;);). Μη φανταστείς ότι το κάνω συχνά μια δυο φορές το μήνα τώρα πια κανονίζω καμία έξοδο να πούμε και δυο κουβέντες με τον σύζυγο με καμία παρεούλα διαφορετικά όλος ο υπόλοιπος “ελεύθερος” χρόνος μου είναι δικός της:-D......αν τύχει να ξυπνήσει πριν την ώρα της την χαϊδεύει στην πλατούλα η μαμά μου γυρνάει πλευρό και κοιμάται – τώρα πια ξέρει ότι θα γυρίσω....

 

Ίσως το ξαναδοκιμασουμε και μεταφερθω στο δίπλα σπίτι μήπως έχουμε καλύτερα αποτελέσματα. Πάντως πράγματι ΄παίζει σημαντικό ρόλο ότι τώρα πια ξέρει οτι θα επιστρεψεις! Τhanks για τις απαντησεις σου Κριστίνα. :)

XV25p2.png
Link to comment
Share on other sites

και συμπληρώνω για να μην το παίζω και πολύ άνετη .... :)όταν ήταν μικρότερη αν τύχαινε να βγαίνω την θήλαζα κοιμότανε, φρόντιζα να μην φεύγω μακριά οπότε αν χτύπαγε συναγερμός (οι οδηγίες στη μαμά μου ήταν αν ξυπνήσει παίρνεις τηλέφωνο) να μπορώ να επιστρέψω γρήγορα

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα είναι πολύ σημαντικό να είσαι πάντα "εκεί" για το μωρό, νιώθει ασφάλεια και αγάπη που είναι η καλύτερη τροφή, όμως μην ξεχνάμε και τις δικές μας ανάγκες. Δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα χρονίσει και ακόμα θα ξυπνάει όποτε να'ναι τη νύχτα! Η μεγάλη μου έβαζε πιπίλα, έπαιρνε και ένα κουβερτάκι και κοιμόταν στο λεπτό από 2 μηνών. Δεν ξέρω αν έπαιζε ρόλο το ξένο γάλα ή ότι με το μπουκάλι ξέρεις πόσο πίνει και πράττεις ανάλογα, αλλά υπήρχε από νωρίς συγκεκριμένο πρόγραμμα στο φαγητό. Βέβαια είναι τόσο σπουδαίος ο θηλασμός, απ'όλες τις απόψεις (και το λέω εγώ που και το τσιγάρο και το ποτό και οι συχνές έξοδοι ήταν απαραίτητα στη ζωή μου και τώρα μου λείπουν πολύ). Η μπέμπα δεν παίρνει πιπίλα με τίποτα. 3 βράδια την ξεγέλασα, μόλις ξύπνησε της έχωσα την πιπίλα στο στόμα και ξανακοιμήθηκε. Το 4ο βράδυ μου την έφτυσε στα μουτρα.... :shock: Σίγουρα το στήθος μας γίνεται και πιπίλα και αυτό με προβληματίζει. Τρυφερό μεν αλλά.... Οσο για το μπουκάλι το πρώτο 2μηνο έκανα προσπάθεια να παίρνει ένα γεύμα την ημέρα ξένο για να μπορώ το βράδυ να χαλαρώνω λίγο μετά από όλη τη μέρα που την πέρναγε πάνω στο στήθος μου. Δεν τα κατάφερα ποτέ. Εκλαιγε, τσίριζε κι αν έπινε, κάποιες φορές. ήταν ελάχιστο. Μετά από λίγο πάλι στο στήθος! Φαινόταν να σιχαίνεται την πιπίλα όχι το γάλα. Τελος πάντων, τουλάχιστον τότε κοιμόταν το βράδυ... (Ας με σταματήσει κάποιος, πήρα φόρα...)

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Παρεπιπτόντως η χθεσινή νύχτα ήταν καλή. Κοιμήθηκε 12, ξυπνησε για να φάει 6.30 και 9 και ξανακοιμήθηκε αμέσως έως τις 11. Μακάρι να συνεχίσει έτσι! Εγώ τη μάτιασα που έλεγα παντού πως με το που γυρίσαμε από το μαιευτήριο κοιμόταν όλη τη νύχτα 6ωρα που σε λίγο έγιναν 7ωρα και 8ωρα! Εγώ η κακούργα τη μάτιασα...

q7CL.jpgaDgtp2.png
Link to comment
Share on other sites

Με δεν τις ξεχνάμε απλά βρίσκεις τρόπους και εναρμόζεσαι με τα νέα δεδομένα.;) Το κάθε παιδί είναι διαφορετικό τα παιδιά της φίλης μου δεν ήπιαν μητρικό γάλα ούτε μια εβδομάδα καλά καλά αλλά το ένα κοιμάται 8 -10 ώρες και το άλλο ξυπνάει 3-4 φορές και ζητάει γάλα μπουκάλι δεν κοιμάται ούτε με πιπίλα, ούτε με νερό, ούτε με αγκαλιά ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...