Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Για να μπορέσει το στήθος να ανταποκριθεί στο θήλαστρο θα πρέπει να αντλείς τουλάχιστον μια εβδομάδα, ένας καλός χρόνος άντλησης θα μπορούσαν να είναι 20 λεπτά αλλα αυτό εξαρτάται... Το γεγονός ότι δεν έβγαλες γάλα δεν σημαίνει τίποτα γιατί στην τελική υπάρχουν μαμάδες που θηλάζουν κανονικά αλλά δεν μπορούν να αντλήσουν..Για ποιο λόγο αντλείς όμως ???

 

κανα μπουκαλακι θελω να βγαλω ...για να κανω καμια δουλεια χωρις τη μπεμπα .....η χωρις να θηλαζω

 

για 1,2 φορες την εβδομαδα θα ηθελα να εχω τη δυνατοτητα ....τεσπα, θα ξαναπροσπαθησω με μεγαλυτερη υπομονη ..

κατα βαση το θεωρω χαμενο χρονο την αντληση ...απλα στο δημοσιο θηλασμο ..ο αντρας μου δεν ειναι πολυ ανοικτος ..και εγω δεν το εχω τολμησει ποτε

 

ο παιδιατρος μου εδωσε και την εναλλακτικη του κιντερτε ...ουτε και αυτο θελω να κανω , αλλα ειναι μια λυση

0sb2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

katerina 11 Μπορείς να δοκιμάσεις να κάνεις άντληση την ώρα που θηλάζεις,δηλ. απο το ένα στήθος το μωρό και να αντλείς απο το άλλο, το γάλα θα τρέξει πιο εύκολα ... Σε καταλαβαίνω και μένα ο άνδρας μου δεν θέλει να θηλάζω όταν είμαστε έξω μαζί αλλά πάντα βρίσκω τρόπο να το κάνω διακριτικά, πίστεψέ με η αρχή είναι δύσκολη μετά θα σου φαίνεται παιχνιδάκι....Είναι μικρό το μωράκι σου καλύτερα να του δίνεις το γαλατάκι σου μόνο μιας και αυτό μόνο έχει ανάγκη το Κιντερτέ δεν είναι λύση το λες και μόνη σου . Άμα βρεις χρόνο διάβασε λίγο το παρακάτω thread θα δεις διάφορες απόψεις και προτάσεις μαμάδων που μοιράζονται τις ίδιες ανησυχίες μπορεί να βρεις ιδέες και λύσεις γενικά ....

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=31898&highlight=%E4%E7%EC%EF%F3%E9%EF%F2+%E8%E7%EB%E1%F3%EC%EF%F3

Καλή συνέχεια και μπράβο σου που θηλάζεις

Link to comment
Share on other sites

Θέλω πολύ να θηλάσω το μωρό μου, αλλά απ΄την αρχή δεν είχα γάλα , όχι παραπάνω από σταγονες. Με το θήλαστρο το σουινγκ δεν αντλησα ούτε 5 γρ, αλλά θέλω να προσπαθήσω να κάνω πρόκληση γαλουχίας. Πριν από καθε γευμα εβαζα το μωρό στο στηθος από 10 λεπτά εως 1 ώρα, από την αρχή, αλλά δεν είχα γάλα. Μήπως είναι αλήθεια ότι μερικές γυναίκες δεν έχουν γάλα?

"What makes the desert beautiful", said the Little prince, "is that somewhere it hides a well."

 

04724e2229.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολόκληρο το forum,

 

Είμαι νέα μανούλα γέννησα ένα μπέμπη 20/09/09 (γρήγορο 8 μηνών) και μπήκε κατευθείαν σε θερμοκυτίδα χωρίς ευτυχώς οξυγόνο αλλά 1800γρ.

Αρχισα με θύλαστρο της Ameda την δεύτερη ημέρα και έβγαζα πολύ λίγο γάλα, στη συνέχεια αφού βγήκα από το νοσοκομείο αγόρασα το mini electric της meleda αλλά από γάλα λίγο (5-10ml την φορά) αλλά το έβγαζα και το πήγαινα στο μικρό.

Προχθές νοίκιασα το ίδιο θήλαστρο που είχε το νοσοκομείο αλλά μόνο μερικές σταγίνες κατάφερα να βγάλω παρότι κάνω αντλήσεις κάθε 3 ώρες (και το βράδυ).

Το μικρό μου βγήκε από την θερμοκοιτίδα αλλά είναι ακόμα στο νοσοκομείο για να πάρει βάρος.

Έχω αγχωθεί, πότε θα βγάλω γαλατάκι?

Αγλαία έχω ακούσει τα καλύτερα για σένα στο forum, please help me!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σε ολόκληρο το forum,

 

Είμαι νέα μανούλα γέννησα ένα μπέμπη 20/09/09 (γρήγορο 8 μηνών) και μπήκε κατευθείαν σε θερμοκυτίδα χωρίς ευτυχώς οξυγόνο αλλά 1800γρ.

Αρχισα με θύλαστρο της Ameda την δεύτερη ημέρα και έβγαζα πολύ λίγο γάλα, στη συνέχεια αφού βγήκα από το νοσοκομείο αγόρασα το mini electric της meleda αλλά από γάλα λίγο (5-10ml την φορά) αλλά το έβγαζα και το πήγαινα στο μικρό.

Προχθές νοίκιασα το ίδιο θήλαστρο που είχε το νοσοκομείο αλλά μόνο μερικές σταγίνες κατάφερα να βγάλω παρότι κάνω αντλήσεις κάθε 3 ώρες (και το βράδυ).

Το μικρό μου βγήκε από την θερμοκοιτίδα αλλά είναι ακόμα στο νοσοκομείο για να πάρει βάρος.

Έχω αγχωθεί, πότε θα βγάλω γαλατάκι?

Αγλαία έχω ακούσει τα καλύτερα για σένα στο forum, please help me!!

 

ΦΩΦΙ καλή σου μέρα να σου ζήσει το μωράκι σου και σύντομα εύχομαι να το πάρεις σπίτι στην αγκαλίτσα σου...

Νομίζω ότι στην περίπτωσή σου καλό θα ήταν να δείς λίγο την ενότητα επαναγαλακτισμός και πρόκληση γαλουχίας http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285 (με λίγα λόγια νοικιάζεις νοσοκομειακό θήλαστρο και απ'ότι βλέπω το έχεις κάνει, και ακολουθείς ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα αντλήσεων όπως γράφει η Αγλαία στην αρχή της ενότητας)

Αν χρειαστείς κάτι μας ρωτάς εκεί....Καλή συνέχεια

Link to comment
Share on other sites

όσο γαλατάκι πάρει κέρδος θα είναι, κάνε εσύ την προσπάθειά σου και εδώ είμαστε να σε στηρίξουμε ....διάβασε την ενότητα όταν θα έχεις χρόνο θα εκπλαγείς με όσα θα διαβάσεις και με πόσα μπορείς να πετύχεις

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω γεννησει ακομα αλλα εχω ενα σοβαρο θεμα.Δυστυχως η δουλεια μου ειναι τετοια που θα πρεπει να δουλευω μεχρι να γεννησω κ να γυρισω πολυ συντομα πισω.πριν σαραντισω σιγουρα.οποτε η μονη λυση για να πιει το παιδι δικο μου γαλα ειναι η αντληση.πολλες που εχουν γεννησει μου εχουν πει οτι το θηλαστρο καταστρεφει το στηθος απο την αλλη σε πολλα βιβλια εγκυμοσυνης δειχνει τροπους αντλησης με το χερι σαν το φυσικο θυλασμο.κ η μητερα μου που δουλευε αντληση με το χερι εκανε.Αλλαζει κατι αν το κανω ετσι απο το να το κανω με το θηλαστρο?κ μετα τι κανω το βαζω στο ψυγειο κ οταν ειναι να ταισω το παιδι το ζεσταινω με το μπουκαλι κ το δινω?

Link to comment
Share on other sites

ΚΑλησπερα.Εχω ενα μωρακι 2 μηνων και το θηλαζω αποκλειστικα.Το προβλημα ειναι οτι τελος του μηνα θα παω στη δουλεια και θα πρεπει να εχω 2 γευματα σε μπουκαλακι για να του το δινει η μαμα μου.Αγορασα το χειροκινητο θηλαστρο της aventκαι δοκιμασα να αντλησω γαλα ομως ενω το εβαζα στο στηθος δεν ενιωθα τιποτα,κουνουσα το μοχλο και λιγο σαν να ανεβοκατεβαζε το στηθος και τιποτα.Λογικα δεν θα επρεπε να εφαπτεται πληρως και να νιωθω να μου τραβαει το στηθος?Μηπως παιζει ρολο που εχω μεγαλο στηθος?Τι κανω λαθος?

3-08-09.Η ημερομηνια που αλλαξε τη ζωη μου.Εγινα και εγω μανουλα

16-3-12.Μανουλα ξανα!!!!!!!!!!!!!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν εχω γεννησει ακομα αλλα εχω ενα σοβαρο θεμα.Δυστυχως η δουλεια μου ειναι τετοια που θα πρεπει να δουλευω μεχρι να γεννησω κ να γυρισω πολυ συντομα πισω.πριν σαραντισω σιγουρα.οποτε η μονη λυση για να πιει το παιδι δικο μου γαλα ειναι η αντληση.πολλες που εχουν γεννησει μου εχουν πει οτι το θηλαστρο καταστρεφει το στηθος απο την αλλη σε πολλα βιβλια εγκυμοσυνης δειχνει τροπους αντλησης με το χερι σαν το φυσικο θυλασμο.κ η μητερα μου που δουλευε αντληση με το χερι εκανε.Αλλαζει κατι αν το κανω ετσι απο το να το κανω με το θηλαστρο?κ μετα τι κανω το βαζω στο ψυγειο κ οταν ειναι να ταισω το παιδι το ζεσταινω με το μπουκαλι κ το δινω?

 

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το θεμα μου μεταφερθηκε εδω που το θεμα ειναι πιο θηλαστρο ειναι καλυτερο.δεν ειναι αυτη η απορια μου?εγω ρωτησα αν μπορω να αντλησω το γαλα χωρις θηλαστρο.

τελοσπαντων αν ξερει καποια ασ μου πει σας παρακαλω.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να αντλείς το γάλα με το χέρι, έχουμε διαβάσει μερικές περιπτώσεις που τα καταφέρνουν μια χαρά. Διάβασε εδώ:

http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm

 

Ωστόσο, αυτό που γράφεις για τα θήλαστρα αληθεύει μόνο για κακής ποιότητας θήλαστρα και θήλαστρα που προορίζονται για διαφορετικές περιπτώσεις. Στο τόπικ εδώ, καθώς και στο τόπικ για τη διατήρηση του μητρικού γάλακτος http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24675 θα σου απαντηθούν όλες οι απορίες και θα βρεις συμβουλές για καλύτερη άντληση, που ισχύουν είτε αντλείς με το χέρι, είτε με το θήλαστρο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι το θεμα μου μεταφερθηκε εδω που το θεμα ειναι πιο θηλαστρο ειναι καλυτερο.δεν ειναι αυτη η απορια μου?εγω ρωτησα αν μπορω να αντλησω το γαλα χωρις θηλαστρο.

τελοσπαντων αν ξερει καποια ασ μου πει σας παρακαλω.

με το καλό να έρθει το μωράκι σου!

 

θεωρώ ότι είναι αδύνατο να αντλείς με το χέρι γάλα σε τέτοια ποσότητα ώστε να τρέφεται μόνιμα το παιδί, και μάλλον γι αυτό μεταφέρθηκε το θέμα σου εδώ. Πάντως η τεχνική είναι αυτή http://www.thilasmos.gr/Marmet.htm

 

Οι μαμάδες που αντλούν αποκλειστικά χρησιμοποιούν συνήθως το θήλαστρο Symphony της Medela, είναι το ιδανικό για τη χρήση που θέλεις και μπορείς να βρεις πληροφορίες στο πρώτο ποστ αυτού του θέματος.

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

σας ευχαριστω για τις πληροφοριες.δεν ξερω αν ειναι αδυνατο αλλα θα ηθελα να το δοκιμασω καθως το στηθος μου ειναι κ μεγαλο κ η ρογα το ιδιο πραγμα που σημαινει πως αν ειμαι κ τυχερη κ εχω καλη ποσοτητα γαλατος γιατι να ειναι αδυνατον .οι παλιες πως το εκαναν?

Link to comment
Share on other sites

Μην αφήσεις κανέναν να σε πείσει ότι το μεγάλο στήθος και η μεγάλη θηλή είναι προβλήματα για το θηλασμό. Η φύση δεν έχει τυποποιημένα μεγέθη, έτσι δεν είναι;

Και ελάχιστες είναι οι γυναίκες που δεν έχουν αρκετό γάλα για τα μωρά τους. Συνήθως έχουν παραπάνω. Αρκεί να θηλάζουν συχνά και ανεμπόδιστα.

 

Βέβαια, αν μπορείς, καλό θα είναι να μείνεις κοντά στο μωρό τις πρώτες 40 μέρες, κατά τις οποίες εγκαθίσταται η γαλουχία, δηλαδή το στήθος προσαρμόζεται στις απαιτήσεις του συγκεκριμένου βρέφους. Αλλιώς, θα πρέπει να έχεις ένα σχέδιο συνδυασμού αντλήσεων (με θήλαστρο ή το χέρι) και θηλασμών, ώστε να έχεις το καλύτερο αποτέλεσμα. Πάντως, αδύνατο δεν είναι σίγουρα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας!!! Χρειάζομαι επειγόντως τη βοήθειά σας είμαι τελείως πελαγωμένη. Γέννησα το προηγούμενο

 

Σάββατο 17/ 10

στην 38η εβδομάδα

 

ένα αγοράκι 3740 γρ 50 εκ

 

με Κτ με επισκληρήδιο μετά από εργώδη τοκετό (όπου το παιδί έφτασε τους 190 παλμούς)

 

το μωρό παρουσίασε ταχύπνοια και μπήκε σχεδόν από τις πρώτες ώρες στη θερμοκοιτίδα.

 

Παίρνει αντιβίωση, του είχαν βάλει για λίγες 1 24ωρό ορό, αλλά από χθες σιτίζεται κανονικά. Αυτή τη στιγμή βρίσκεται στο Παίδων.

 

Όσο ήμουν στο μαιευτήριο αντλούσα ό,τι είχα με το θήλαστρο και του το δίναμε (δυστυχώς έχει φάει και ζαχαρόνερα και ξένο παρότι ούρλιαζα ότι θέλω να το θηλάσω και γενικά πολύ ζόρι αλλά αυτά δεν είναι γιαυτό το τόπικ θα αρχίσω άλλο). Ευτυχώς πήρε και λίγο πρωτόγαλα από τη δεύτερη μέρα.

 

Το γάλα μου έχει αρχίσει να κατεβαίνει από χθες το βράδυ αρκετά καλά, αλλά σήμερα γύρισα στο σπίτι και αφενός δεν έχω θήλαστρο (πήρα ένα χειροκίνητο ίσα ίσα για να ανακουφίσω το στήθος απόψε), αφετέρου δεν ξέρω πόσο καιρό θα μείνει στο μαιευτήριο ώστε να δω αν αξίζει τον κόπο να επενδύσω σε κάτι πολύ καλό.

 

Μέχρι στιγμής αντλούσα γύρω στα 15 λετπά από το κάθε στήθος, έβγαζα κατά μέσο όρο 20 ml συνολικά κάθε τρεις ώρες. Αυτά περιμένω οδηγίες!!!!

 

Τι με συμβουλεύετε;;;; Αν δεν είσασταν εσείς δεν θα ήξερα τίποτα για το τι πρέπει να κάνω και τώρα το στήθος μου θα είχε πετρώσει. Σας ευχαριστώ για τα πριν, αλλά και τα εξίσου πολύτιμα μετά.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki να χαίρεσαι το μωράκι σου!

 

Χρειάζεσαι απαραίτητα νοσοκομειακό θήλαστρο για όσες μέρες το μωρό νοσηλεύεται, κατά προτίμηση το Symphony της Medela. Στο πρώτο post αυτού του θέματος θα βρεις πληροφορίες για το θήλαστρο αυτό, καθώς και από που μπορείς να το νοικιάσεις (δεν κοστίζει ακριβά, νομίζω 60 ευρώ ανά μήνα αλλά δεν είμαι σίγουρη).

 

Για τις αντλήσεις, αντιγράφω την Αγλαΐα από το θέμα http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=22285

 

Είνα προτιμότερο να έχει ένα σύστημα διπλής άντλησης γιατί ο χρόνος άντλησης μειώνεται στο μισό (είναι πιο εύκολο για τη μαμά να βρει το μισό χρόνο!) αλλά και φαίνεται ότι η παραγωγή αυξάνεται πιο γρήγορα΄! :-)

 

Επειδή το πρόγραμμα με ένα μωρό δεν μπορεί να είναι σταθερό, προτείνουμε στη μητέρα να προγραμματίζει τις αντλήσεις ανά 1,5 με 2 ώρες στη διάρκεια της μέρας, έτσι ώστε αν συμβεί κάτι και καθυστερήσει κάποια φορά για περισσότερο από 3 ώρες να μην υπάρχει πρόβλημα με το συνολικό αριθμό των αντλήσεων.

 

Η μητέρα θα πρέπει να κάνει 8-10 αντλήσεις το 24ωρο. Η μία από αυτές θα πρέπει να είναι βραδυνή, στη διάρκεια του ύπνου.

 

Είναι καλό να μην υπάρχουν διαστήματα μεταξύ των αντλήσεων που διαρκούν πάνω από 4 ώρες. Για τις περισσότερες μητέρες είναι πολύ δύσκολο να αυξήσουν την παραγωγή αν υπάρχουν μεγάλα διαστήματα.

 

Γενικά απαιτούνται τουλάχιστον 100 λεπτά ενεργού θηλασμού σε κάθε μαστό το 24ωρο. Αυτό μεταφράζεται σε 10 δεκάλεπτα ή 8 13λεπτα για κάθε μαστό. Γι αυτό προτείνουμε το σύστημα διπλής άντλησης. Είναι δύσκολο για μια μητέρα να βρει 100 λεπτά ελεύθερα το 24ωρο, το να βρει 200 είναι ακόμη πιο δύσκολο...

 

Υπάρχει δυνατότητα να το ταΐζουν το γάλα που αντλείς;

jv42p3.png

DfUyp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση. Υπάρχει η δυνατότητα να δίνω το γάλα που αντλώ και μου εξήγησαν πώς να το φυλάω. Επίσης μου είπαν ότι όταν πηγαίνω εκεί μπορώ να το θηλάζω. Το κακό είναι ότι πήρα εξιτήριο χθες από την καισαρική και ακόμη δεν έχω πολλές δυνάμεις για να πηγαίνω δυο φορές τη μέρα. Είναι και χοντρομπαλάς ο μπέμπης (γεννήθηκε 3740) και τρώει πολύ.

 

Σήμερα που θα πάμε θα μας πουν σε πόσες μέρες θα βγει, γιατί μπορεί να είναι μόνο μια εβδομάδα. Αν είναι έτσι μήπως θα ήταν σκόπιμο να δανειστώ απλά ένα μικρό ηλεκτρικό θήλαστρο της μεντελα που μου δανείζει μια φίλη και να μη νοικιάσω το μεγάλο το οποίο πράγματι είναι τέλειο γιατί το είχαν στο μαιευτήριο. Θα δούμε.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

miriki, ένα θήλαστρο όχι νοσοκομειακό έχει μεγάλη πιθανότητα να σου μειώσει πολύ την παραγωγή, γιατί δεν αντλεί αρκετά αποτελεσματικά. Για συστηματικές αντλήσεις, ενώ δεν έχει εδραιωθεί ακόμη η γαλουχία, είναι μεγάλο ρίσκο ένα πιθανώς ακατάλληλο θήλαστρο.

Εκτός αυτού, έχω την εντύπωση ότι ένα νοικιασμένο θήλαστρο το πληρώνεις για όσες μέρες το χρησιμοποιήσεις, θα σου το διευκρινίσουν με ένα τηλεφώνημα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

amaretto ευχαριστώ.

Σήμερα τον θήλασα ήδη δυο φορές και θα προσπαθήσω να πάω ξανά το βράδυ για την τρίτη. Θα βγει την Τετάρτη ή την Πέμπτη μου είπε η γιατρός.

Πόση ώρα να τον αφήνω στο στήθος, γιατί μου κοιμάται και δεν έχω απεριοριστο χρόνο όπως θα είχα στο σπίτι. Γενικά κάνουμε ένα 20λεπτο από το κάθε στήθος και αν δεν έχει κοιμηθεί τελείως τον ξαναβάζω από το πρώτο στήθος. Δείχνει πάντως ευχαριστημένος όταν τον βγάω και δε διαμαρτύρεται ούτε κλαίει ενδιάμεσα (τον ταϊζουν ανά τρίωρο και αν δεν έχω πάει εγώ γάλα τότε του δίνουν ξένο, δυστυχώς δεν έχω ρυθμίσει τις αντλήσεις σωστά και δεν υπάρχει πάντα μητρικό για όλα τα γεύματα. Αυτό θα το φτιάξω από σήμερα.

 

Το mini electric μου έδωσαν, όντως είναι της υπομονής...... Θα δω από Δευτέρα και θα μειώσω το χρόνο ανάμεσα στις αντλήσεις το σ/κ μπας και καταφέρω τίποτα. Πάντως σε κάθε άντληση βγαίνουν γύρω στα 65- 70 ml που τόσο του δίνουν σε κάθε γεύμα.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!!!

Γεννησα στις 18 Οκτώβρη ένα αγοράκι, 3350 και 50 εκ.

Θηλάζει απο την πρώτη μέρα αποκλειστικά, γιατί τον είχα στο δωμάτιο του μαιευτηρίου. Πληροφορίες:

Βάρος γέννησης: 3350

Βάρος εξόδου: 3180

Σήμερα ζύγιζε 3470.

 

Τρώμε ανα 3 ώρες το αργότερο. Κάθε θηλασμός διαρκεί το πολύ 20 με 25 λεπτά, καμιά φορά περισσότερο.

 

Θα αρχίσω δουλειά μόλις σαραντήσω και θέλω να του αφήνώ γάλα.

Θα λείπω 4 μέρες για 5 ώρες και 1 μέρα για 10 ώρες περιπου. ΣΚ θα είμαι σπίτι.

 

Ποιά αντλία είναι κατάλληλη για μένα?

Η pump in style ή η swing??

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! σας διαβάζω από τότε που είμαι έγκυος φανατικά! Και είστε όλες τρομερές... Θέλω να σας ρωτήσω κάτι γιατί βρίσκομαι σε αδιέξοδο... Εχω ένα μωράκι 50 ημερών και προσπαθώ να το θηλάσω αποκλειστικα!Θηλάζει όλη μέρα με διαλειματα μόνο για άλλαγμα,την νύχτα ανά 1 ώρα. Το πρόβλημα είναι ότι αρχες Δεκέμβρη επιστρέφω στην δουλειά μου (θα λειπω 8-10 ωρες) και ότι δεν αντέχω αλλο να συνεχίσω έτσι γιατί δεν έχω βοήθεια από κανέναν και δεν μπορώ ούτε ένα φαγητό να κάνω...Τι μπορώ να κάνω??? Μου έφεραν δώρο ένα θήλαστρο της medela,το swing, αλλά δεν το έχω χρησιμοποιήσει γιατί δεν ξέρω αν θα με βοηθήσει.... Μπορείτε να με βοηθήσετε? Αγλαία?

J0vpp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλήμερα kambioula να σου ζήσει το μωράκι σου. Δεν έχω καταλάβει ποιά είναι το ερώτημα ακριβώς. Αν θέλεις και μπορείς κάνε μια επεξήγηση... δηλ. Θέλεις να μάθεις αν με το swing θα μπορείς να αντλείς στη δουλεία τις ώρες που λείπεις??? θέλεις να το χρησιμοποιήσεις τώρα και δεν ξέρεις πως και πότε λόγο του πολύωρου θηλασμού??

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...