Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Ότι κάτι δεν πάει καλά, μάλλον ισχύει... ξέρετε πόσο καιρό ζητάω να μου στείλουν το symphony? Όλο λένε πως έχουν επιστροφές και πως θα με ειδοποιήσουν και τίποτα! Με τέτοια εξυπηρέτηση δεν ξέρω για πόσον καιρό θα αντέξουν ακόμη!!!!

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ότι κάτι δεν πάει καλά, μάλλον ισχύει... ξέρετε πόσο καιρό ζητάω να μου στείλουν το symphony? Όλο λένε πως έχουν επιστροφές και πως θα με ειδοποιήσουν και τίποτα! Με τέτοια εξυπηρέτηση δεν ξέρω για πόσον καιρό θα αντέξουν ακόμη!!!!

μια απο τα ιδια!!!

εκληπαρω για τη symphony πανω απο 1 1/2 μηνα και τπτ!!

ουτως ή αλλιως ετσι οπως παει θα τους στειλω τη δικη μου πρωτα!! :lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Τι εγινε με την medela.. Και εγω που πήγα να παραγγειλω το swing από το φαρμακείο μου είπαν ότι δεν υπάρχει και ότι ίσως να κλείσει η εταιρεία... Πιθανόν να είναι ράδιο αρβυλα. Εχει ακούσει καμία κάτι;

 

Γιατί δεν παίρνετε τηλέφωνο στην ίδια την εταιρεία;

Link to comment
Share on other sites

παντως εγώ εξυπηρετηθηκα από το kinikum την τετάρτη και έχει τα πάντα!

και σακουλάκια και το swing και το pump in style το έφερε από θεσσαλονίκη.

Και για το symphony είχε να νοικιάσω.

 

Στη medela μου είπαν για έλλειψη.

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ πήρα την klinikum στην Αθήνα και δεν είχαν τίποτε! μέχρι που σκέφτηκα μήπως δε θέλουν να μου δώσουν το symphony επειδή μένω επαρχία!!! :cry:

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα την klinikum στην Αθήνα και δεν είχαν τίποτε! μέχρι που σκέφτηκα μήπως δε θέλουν να μου δώσουν το symphony επειδή μένω επαρχία!!! :cry:

 

Όχι, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Απλά είναι μια κλασική ανοργάνωτη ελληνική εταιρεία... :?

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βρω σακουλάκια medela, δεν υπάρχουν άλλα άλλης εταιρείας που να μπορώ να αποθηκεύσω το γάλα? :roll:

 

Τα σακουλάκια είναι πολύ ακριβά. Γιατί δεν προτιμάς κάτι άλλο που μπορείς να το επαναχρησιμοποιείς όπως τα μπουκαλάκια αποθήκευσης;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν δεν βρω σακουλάκια medela, δεν υπάρχουν άλλα άλλης εταιρείας που να μπορώ να αποθηκεύσω το γάλα? :roll:

 

Τα σακουλάκια είναι πολύ ακριβά. Γιατί δεν προτιμάς κάτι άλλο που μπορείς να το επαναχρησιμοποιείς όπως τα μπουκαλάκια αποθήκευσης;

 

τι μπουκαλάκια ειναι αυτά? δεν είχα ιδέα ότι είχα και άλλη επιλογή...

 

ενημερώστε με σας παρακαλώ!!! :D

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

 

τι μπουκαλάκια ειναι αυτά? δεν είχα ιδέα ότι είχα και άλλη επιλογή...

 

ενημερώστε με σας παρακαλώ!!! :D

 

η εταιρεία έχει πλαστικά μπουκαλάκια αποθήκευσης που είναι επαναχρησιμοποιούμενα και bpa free

 

η αβέντ έχει πλαστικά κυπελάκαι που είναι πολύ βολικά αλλά το πλαστικό τους δεν είναι bpa free

Link to comment
Share on other sites

Einai μπουκαλακια κανονικα μπιμπερό που κλεινουν αεροστεγως και μπαινουν στην καταψηξη αν εννοεί αυτα η Αγλαία αλλά πιάνουν πολύ χωρο αυτα και δε βολευουν αν θεσ να αποθηκευσεισ μεγαλη ποσότητα.

Link to comment
Share on other sites

Ωχ, δεν ηξερα οτι της avent δεν είναι bpa free. Εχω ηδη παρει, τι να τα κανω, να τα πεταξω;

 

Και αν η medela εχει οντως προβλημα στην διανομη των προιοντων ποιο μπορει να ειναι 2η επιλογη μετα το swing; Το Isis της Avent ή το Lactine Personal της Ameda. Ειναι αντιστοίχων δυνατοτήτων αυτά; Η μηπως καποιο αλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια καλημέρα...όπως γνωρίζετε κάποιες είμαι η Λίνα που εργάζομαι στο κατάστημα της klinikum στην Αθήνα.

Είμαι σίγουρη πως γνωρίζετε την κατάσταση που επικρατεί αυτή τη στιγμή στην χώρα μας και αυτό δεν θα μπορούσε να μην επηρεάσει κ εμάς..δηλαδή προμηθευτές του δημοσίου και του ιδιωτικού τομέα (ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΑ, ΚΛΙΝΙΚΕΣ, ΦΑΡΜΑΚΕΙΑ, ΠΟΛΥΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ Κ ΠΕΛΑΤΕΣ ΛΙΑΝΙΚΗΣ).

Σε καμία περίπτωση όμως αυτό δεν σημαίνει ότι Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΚΛΕΙΣΕΙ, καθώς είναι μια πολύ υγιής εταιρεία με ένα πάρα πολύ καλό back up και ανθρώπους που αγαπούν και σέβονται το αντικείμενο της δουλειάς τους.

Λυπάμαι κ ζητώ συγνώμη σε όλα τα κορίτσια που περιμένατε να εξυπηρετηθείτε. Και καλό θα ήταν για τυχόν απορίες, ερωτήσεις, διευκρινήσεις ή πληροφορίες γενικότερα..να απευθύνεστε στην ίδια την εταιρεία κ στα τηλεφωνά μας...αυθαίρετα συμπεράσματα δεν κάνουν καλό σε κανέναν μας.

Ευχαριστώ πολύ για την κατανόηση σας και είμαι στη διάθεση σας για οτιδήποτε χρειαστείτε...

 

ΛΙΝΑ ΤΣΟΥΚΑ - ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΠΩΛΗΣΕΩΝ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστούμε για την διευκρίνηση Λίνα. Και μόλις είχα βάλει την μικρή στο κρεβάτι και ετοιμαζόμουνα να πάρω την εταιρεία. Πάντως, και από τις φαρμακαποθήκες είναι λίγο ανεύθυνοι να διαδίδουν τέτοιες ανακρίβειες, υποτίθεται ότι είναι επαγγελματίες...

Και πάλι ευχαριστούμε.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια

Το μωρακι μου ειναι 4 μηνων το θηλαζω αποκλειστικα και σε 2 μηνες θα ξεκινησω να εργαζομαι. Λόγω του οτι ειμαι χημικός και δουλευω σε χημείο και αναπνέω διάφορες βλαβερές ουσίες σκέφτομαι μηπως δεν είναι σωστό να το θηλάζω πρωι και βραδυ (γιατι θα τρώει και στερεες τροφές τοτε) και μηπως ξεκινουσα απο τώρα να κάνω μια τραπεζα γάλακτος. Υπάρχει κάποια μαμα που κανει το ίδιο επαγγελμα με μενα? τι ειναι καλυτερο τελικα? Να συνεχίσω να το θηλαζω παρόλα τα χημικαπ ου θα εισπνεω απο τη δουλεια μου , να προσπαθησω νακανω τράπεζα ή να του δώσω ξένο τότε που θαναι πια 6 μηνών? Έχω το swing αλλα 5 φορές που προσπαθησα να βγαλω γαλα μόνο τις 2 εβγαλα σπαταλώντας πολύ χρόνο (1 ώρα για 150 μλ) παρόλο που είχα πολυ και τις αλλες 3 δεν εβγαινε σταγόνα και λεω μηπως νοικιασω καποια νοσοκομειακό. Είμαι μεταξυ του symphony και του lactina. Ποιο είναι πιο πρακτικό και πιο αποτελσματικό?

Link to comment
Share on other sites

Klairh για τα χημικα που λες δεν εχω ιδεα...ισως η Αγλαια ειχε κατι παραπανω να σου πει.Στειλτης ενα πμ

το symphony ειναι σαφως καλυτερο απο το lactina.

Εννοεις δηλαδη να σταματησεις τον θηλασμου στους 6 μηνες και να πινει το μωρο το κατεψυγμενο μεχρι οσο φτασει και μετα ξενο;

Δεν υπαρχει καποια ειδικη ενισχυμενη μασκα να φορας στην δουλεια;

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω Φρυνη μου. Δεν υπαρχει άλλη λυση. Φοράμε μασκες αλλα δεν ειναι ειδικες για καθε ουσια. Εξάλλου ειναι μεγάλο το χημειο και δουλευουμε 150 ατομα εκει μεσα και υπαρχουν παντου χημικες ουσιες οποτε οπου και ναμαι αναπνεω βλαβερες ουσιες και σιγουρα δε μπορω να φοραω μασκα αναλογα με το που βρισκομαι την καθε στιγμη(γιατι εχει ειδικες μασκες για την ορισμενες ουσιες). Είναι πολυ δυσκολο να ειμαι 8 ώρες με τη μασκα γιατι βομβαρδιζόματε απο χημικά ακόμα και στην τουαλετα καθώς ειναι πολύ παλιο και ακατάλληλο το κτίριο. Αστα ας μην τα σκεφτομαι αυτα και νευριαζω πολυ. Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτο εννοω Φρυνη μου. Δεν υπαρχει άλλη λυση. Φοράμε μασκες αλλα δεν ειναι ειδικες για καθε ουσια. Εξάλλου ειναι μεγάλο το χημειο και δουλευουμε 150 ατομα εκει μεσα και υπαρχουν παντου χημικες ουσιες οποτε οπου και ναμαι αναπνεω βλαβερες ουσιες και σιγουρα δε μπορω να φοραω μασκα αναλογα με το που βρισκομαι την καθε στιγμη(γιατι εχει ειδικες μασκες για την ορισμενες ουσιες). Είναι πολυ δυσκολο να ειμαι 8 ώρες με τη μασκα γιατι βομβαρδιζόματε απο χημικά ακόμα και στην τουαλετα καθώς ειναι πολύ παλιο και ακατάλληλο το κτίριο. Αστα ας μην τα σκεφτομαι αυτα και νευριαζω πολυ. Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον

 

Κλαίρη μου, όπως τα περιγράφεις τρομάζω λίγο... Κοίτα, τα βλαβερά χημικά τα εισπνέεις πρώτη εσύ άρα η δική σου υγεία κινδυνεύει πρωτίστως... Μήπως, λέω μήπως, να ξαναεξετάσεις το αν θα πρέπει να δουλεύεις σε έναν τέτοιο χώρο θέτοντας σε κίνδυνο τον εαυτό σου;

Σου το λέω γιατί η κουμπάρα μου που είναι βιολόγος σταμάτησε μια αντίστοιχη δουλειά για αυτόν ακριβώς το λόγο, έδωσε ΑΣΕΠ, και τώρα είναι καθηγήτρια με πολύ καλύτερο μισθό και εργασιακό περιβάλλον! :D

 

Βέβαια δεν μπορώ να ξέρω αν η όλη κατάσταση σου επιτρέπει κάτι τέτοιο, αλλά νομίζω πως θα πρέπει να το σκεφτείς σοβαρά γιατί η υγεία μας και η ζωή μας είναι ότι πιο πολύτιμο!!! :roll:

 

Ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις... :):)

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Exεις δικιο σε αυτα που λες αλλα δυστυχως δε μπορω ευκολα να αλλαξω δουλεια γιατι ειμαι στο δημοσιο και ειναι πολυ καλα τα ωραρια και δε βρισκω ευκολα άλλη δουλεια στο δημόσιο τομέα. Προσπαθώ παντως...

:(

Link to comment
Share on other sites

Exεις δικιο σε αυτα που λες αλλα δυστυχως δε μπορω ευκολα να αλλαξω δουλεια γιατι ειμαι στο δημοσιο και ειναι πολυ καλα τα ωραρια και δε βρισκω ευκολα άλλη δουλεια στο δημόσιο τομέα. Προσπαθώ παντως...

:(

 

Κι εμένα πάντως ο ΑΣΕΠ με έσωσε (είμαι φυσικός). Καταλαβαίνω τι λες. Τη σήμερον ημέρα δεν είναι και το πιο εύκολο πράγμα του κόσμου να βρεις δουλεια. Πόσο μάλλον να πληροί και κάποιες προϋποθέσεις...

 

Ό,τι κι αν κάνεις σου εύχομαι καλή συνέχεια... Κί όσο για τα χημικά που εισπνέεις και το θηλασμό... κι εγώ θα είχα τον ίδιο με σένα προβληματισμό... :(

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα μετά από πολύ κόπο, 50 λεπτά και πολύ μασάζ στο στήθος, και αφού ο μικρός επιτέλους κοιμήθηκε συνεχόμενο 5ωρο, κατάφερα και έβγαλα 80 ml από το ένα στήθος με το swing...αλλά αυτό γίνεται σπάνια...γενικά δεν μου περισσεύει και πολύ.

 

Επειδή θέλω να κάνω τράπεζα μήπως θα έπρεπε να αλλάξω θήλαστρο? Ή δεν φταίει αυτό και το θέμα είναι ότι επειδή το στήθος μου είναι μικρό δεν έχει πολυ αποθηκευτικό χώρο για το γάλα που παράγεται όταν κοιμάται το μωρό (ελπίζω να μην σας φανεί πολύ χαζή η ερώτηση μου)?

gwggp2.png ISWTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Jen. πιστευω θα διαβασες πως για μητέρες που δεν εχουν καλα καλα εδραιώσει την γαλουχία , το swing ειναι ακατάλληλο θήλαστρο.

 

Πολλες γυναίκες απλα δεν ανταποκρινονται στο θηλαστρο χωρις αυτο να σημαινει κατι .

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...