Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κορίτσια και εγώ αγόρασα το swing της medela. Εχω μια απορία, στις οδηγίες γράφει οτι για την αποστειρωση το βάζουμε σε κατσαρόλα και το βράζουμε. Δηλαδή αν το βάλουμε στον αποστειρωτή είναι λάθος :?:

επίσης λέει οτι μια φορά τη μέρα να το αποστειρώνουμε , δηλαδή αν βγάζω περισσότερες απο μια φορά γάλα με το θήλαστρο , να το βάζω στο ψυγείο και να το ξαναχρησιμοποιώ ή κάθε φορά να το αποστειρώνω;;; :?: Αν τα βάζω στο ψυγειο τότε βάζω και το σωλήνα ή όχι;;; :?:

 

πάλι οι απορίες μου ήταν παραπάνω απο μια :oops:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια και εγώ αγόρασα το swing της medela. Εχω μια απορία, στις οδηγίες γράφει οτι για την αποστειρωση το βάζουμε σε κατσαρόλα και το βράζουμε. Δηλαδή αν το βάλουμε στον αποστειρωτή είναι λάθος :?:

 

οι οδηγίες είναι για τις μαμάδες που δεν έχουν αποστειρωτή!

(επίσης είναι και γι αυτές που έχουν αποστειρωτή αλλά θέλουν να παιδεύονται! :lol::lol: )

 

επίσης λέει οτι μια φορά τη μέρα να το αποστειρώνουμε , δηλαδή αν βγάζω περισσότερες απο μια φορά γάλα με το θήλαστρο , να το βάζω στο ψυγείο και να το ξαναχρησιμοποιώ ή κάθε φορά να το αποστειρώνω;;; :?: Αν τα βάζω στο ψυγειο τότε βάζω και το σωλήνα ή όχι;;; :?:

 

Κάθε φορά που χρησιμοποιείς το θήλαστρο μετά αμέσως το πλένεις (σαπουνάδα με ελάχιστο απορρυπαντικό, καλό ξέβγαλμα με χλιαρό νερό).

Μετά το αφήνεις να στεγνώσει.

 

Για να το πλύνεις αναγκαστηκά το βγάζεις από το λάστιχο.

 

Το αποστειρώνεις μια φορά το 24ωρο.

 

Το ψυγείο μην το μπερδεύεις στη διαδικασία, δεν σου χρειάζεται.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια και εγώ αγόρασα το swing της medela. Εχω μια απορία, στις οδηγίες γράφει οτι για την αποστειρωση το βάζουμε σε κατσαρόλα και το βράζουμε. Δηλαδή αν το βάλουμε στον αποστειρωτή είναι λάθος :?:

επίσης λέει οτι μια φορά τη μέρα να το αποστειρώνουμε , δηλαδή αν βγάζω περισσότερες απο μια φορά γάλα με το θήλαστρο , να το βάζω στο ψυγείο και να το ξαναχρησιμοποιώ ή κάθε φορά να το αποστειρώνω;;; :?: Αν τα βάζω στο ψυγειο τότε βάζω και το σωλήνα ή όχι;;; :?:

 

πάλι οι απορίες μου ήταν παραπάνω απο μια :oops:

 

εγω τα αποστειρωνω ολα και καθε φορα,τα λυνω ολα τα κομματια!!!

τα αποστειρωνω στον αποστειρωτη!!!

Αγλαια εγω απο την αρχη τα αποστειρωνω καθε φορα,ειναι λαθος?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω τα αποστειρωνω ολα και καθε φορα,τα λυνω ολα τα κομματια!!!

τα αποστειρωνω στον αποστειρωτη!!!

Αγλαια εγω απο την αρχη τα αποστειρωνω καθε φορα,ειναι λαθος?

 

Δεν είναι λάθος, κι εγώ τα αποστείρωνα γιατί ήταν πιο βολικό να τα έχω αποθηκευμένα στον αποστειρωτή, ε, αφού τα έβαζα μέσα τον έβαζα και δούλευε...

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα,εμεις τον αλλο μηνα αρχιζουμε τα φρουτα,λογικα σιγα-σιγα τελειωνουμε με την αποστειρωση αλλα τι θα γινει με τα συμπραγκαλα του θηλαστρου?θα συνεχιζω να τα αποστειρωνω εστω και 1 φορα το 24ωρο?

εγω κανω 8 αντλησεις τη μερα και θα ειναι και δυσκολο να βαζω συνεχως πλυντηριο πιατων,τι μπορω να κανω?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

επίσης είναι και γι αυτές που έχουν αποστειρωτή αλλά θέλουν να παιδεύονται!

 

Δε σε πρόλαβα, οπότε έβαλα την κατσαρόλα και άφησα τον αποστειρωτή να ξεκουράζεται!!! :lol::oops::lol:

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγλαΐα,εμεις τον αλλο μηνα αρχιζουμε τα φρουτα,λογικα σιγα-σιγα τελειωνουμε με την αποστειρωση αλλα τι θα γινει με τα συμπραγκαλα του θηλαστρου?θα συνεχιζω να τα αποστειρωνω εστω και 1 φορα το 24ωρο?

 

ναι η μία φορά το 24ωρο είναι καλό να γίνεται για να διατηρείται το γάλα χωρίς πρόβλημα. Αν όμως τα πλύνεις στο πλυντήριο μπορείς να παραλείψεις την αποστείρωση. Αν ξέρεις ότι το γάλα θα καταναλωθεί σε ένα 24ωρο και να μην κάνεις αποστείρωση κάποια μέρα δεν πειράζει. :wink: Συνιστάται να γίνεται τουλάχιστον μία φορά την εβδομάδα.

 

εγω κανω 8 αντλησεις τη μερα και θα ειναι και δυσκολο να βαζω συνεχως πλυντηριο πιατων,τι μπορω να κανω?

 

εννοείς για το πλύσιμο;

 

μια λύση είναι να πάρεις επιπλέον σετ μπουκαλακια

 

μια άλλη λύση είναι να γκρινιάζεις και να σου τα πλένουν (αυτό το δεύτερο μπορείς να το κάνεις και όταν έχεις επιπλεόν σετ :wink: )...

Link to comment
Share on other sites

μου εφεραν στην κλινικη δωρο το θηλαστρο της ΝUΚ δε το το εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι ουσιαστικα δε το χρειαζομαι.το θελω μονο σε περιπτωση που παω εξω για ωρα κ πεινασει η μπεμπα να μπορω να παω σε καποια τουαλετα να βγαλω γαλατακι να την ταισω που να μη φευγουμε αρων αρων.Δυστυχως μου το εφεραν απο τα jumbo κ προσεξα πως δεν εχει καποια αλλη εταιρια.πιστευετε θα κανω δουλεια με αυτο για περιστασιακη χρηση ή να παω να το κανω ρουχαλακια κ να αγορασω ενα απο τα προτεινομενα?

Link to comment
Share on other sites

Αγλαΐα αυτό με τη γκρίνια πιάνει και σε άλλες δουλειές?

Λέω να το δοκιμάσω τώρα που θα μαζέψουμε τα χειμωνιάτικα χαλιά... :wink::D:D

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: Καλόοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου εφεραν στην κλινικη δωρο το θηλαστρο της ΝUΚ δε το το εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι ουσιαστικα δε το χρειαζομαι.το θελω μονο σε περιπτωση που παω εξω για ωρα κ πεινασει η μπεμπα να μπορω να παω σε καποια τουαλετα να βγαλω γαλατακι να την ταισω που να μη φευγουμε αρων αρων.Δυστυχως μου το εφεραν απο τα jumbo κ προσεξα πως δεν εχει καποια αλλη εταιρια.πιστευετε θα κανω δουλεια με αυτο για περιστασιακη χρηση ή να παω να το κανω ρουχαλακια κ να αγορασω ενα απο τα προτεινομενα?

Ελενη το εχω αυτο το θηλαστρο, το ειχα παρει πριν παρω το νοσοκομειακο, το symphony(αντλω ολα τα γευματα).Νομιζω καλυτερα να παρεις ενα απο τα προτεινομενα ΑΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ το χρειαζεσαι.Γιατι ομως αν εισαι εξω με το μωρο να μην το θηλασεις και να πας να κλειστεις σε μια τουαλετα να αντλεις?Και κουβαλα μπιμπερο και θηλαστρα και αποστειρωσεις, δεν ειναι τοσο απλο....Τα κοριτσια που εχουν θηλασει εχουν προτεινει πολλες λυσεις για θηλασμο εκτος σπιτιου, αν θες ξαναρωτα τες!

Αυτα απο μενα.... :wink:

Link to comment
Share on other sites

Πότε είναι η καταλληλότερη στιγμή για να αγοράσεις/νοικιάσεις θήλαστρο? Γεννάω στο ΛΗΤΩ περί τις 6 Ιουνίου. Ξέρετε ποιά νοικιάζονται από το συγκεκριμένο μαιευτήριο?

Ευχαριστώ

g4BDp3.pngyCdLp3.png
Link to comment
Share on other sites

frene ειμαι εξωφρενικα ντοπαλη για να θηλασω οπουδηποτε εκτος απο το σπιτι μου,ξερω πως κανω τη ζωη μου δυσκολη αλλα δε νομιζω πως εχω αλλη λυση...ουσιαστικα δε το χρειαζομαι για παρατεταμενη χρηση στη χειροτερη περιπτωση να παω καπου κ να αφησω λιγο γαλα σε μαμα ή πεθερα που θα το κρατησουν...να το αλλαξω λες? :oops:

Link to comment
Share on other sites

frene ειμαι εξωφρενικα ντοπαλη για να θηλασω οπουδηποτε εκτος απο το σπιτι μου,ξερω πως κανω τη ζωη μου δυσκολη αλλα δε νομιζω πως εχω αλλη λυση...ουσιαστικα δε το χρειαζομαι για παρατεταμενη χρηση στη χειροτερη περιπτωση να παω καπου κ να αφησω λιγο γαλα σε μαμα ή πεθερα που θα το κρατησουν...να το αλλαξω λες? :oops:

Ισως τοτε να το κρατησεις για μια ωρα αναγκης, για 1 φορα στις τοσες δεν πειραζει που ειναι χειροκινητο, ελπιζω μονο να καταφερεις να βγαλεις!Εγω εβγαζα με αυτο, καποιες κοπελες λενε οτι δεν μπορεσαν.Ενα γευμα παντως πιστευω θα μπορεσεις να βγαλεις!Αν ειναι για να αφησεις ενα γευμα καλως, αν ειναι για να πας σε τουαλετα καποιου μαγαζιου να βγαλεις κ.τ.λ. λιγο δυσκολο το κοβω...Τωρα παλι οπως βολευται κανεις... :D:D

Αυτα... :wink:

Link to comment
Share on other sites

ηλεκτρικο γραφει πως ειναι :?

Λοιπον αν ειναι το ηλεκτρικο, επειδη κι αυτο το εχω,(βλεπεις πριν βρω το φορουμ ειχα μαυρα μεσανυχτα) γνωμη μου ειναι να το αλλαξεις.Καλυτερα το χειροκινητο παρα αυτο!Ειναι πολυ χαλια, ποναει πολυ, ΔΕΝ κανει θηλαστικες κινησεις παρα μονο τραβαει το στηθος προς τα εξω και εχει ενα κουμπι για να το πατας και να χαλαρωνει το τραβηγμα.Με λιγα λογια ειναι αστα να πανε, εγω 2 μερες αντεξα με αυτο.Σου λεω καλυτερα το χειροκινητο, αλλα αφου θα το δωσεις πισω παρε κανενα της medela, να εισαι πιο ανετα.Ακομη και την μια φορα στις τοσες που θα χρειαστει να αντλησεις να μην ζορισεσαι!

:wink:

Βλεπεις εχω δοκιμασει τα παντα.... :lol::lol:

Ο,τι αλλο θες, εδω ειμαστε!!!

Link to comment
Share on other sites

Symphony, Medela

bre_symphony_m.jpg

 

Νοσοκομειακό θήλαστρο διατίθεται μόνο για ενοικίαση.

 

Το symphony είναι θήλαστρο νέας γενιάς, κάνει άντληση 2 φάσεων, στην αρχή γρήγορες θηλαστικές κινήσεις (120 το λεπτό) με μικρή ένταση για να διεγείρει το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος και στη συνέχεια δουλεύει με 60-78 θηλαστικές κινήσεις το λεπτό και ανάλογα μεταβαλλόμενη ένταση. Είναι πιο γρήγορο, άνετο και αποτελεσματικό από το lactina.

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μονή ή/και διπλή άντληση.

 

Kατάλληλο για καθημερινή άντληση όλων των γευμάτων (όταν το μωρό είναι πρόωρο ή νοσηλεύεται) και μακροχρόνια χρήση. Επίσης κατάλληλο για εργαζόμενες μητέρες αν και μεγάλο σε όγκο (περίπου 3 κιλά)

 

 

 

Lactina, Medela

 

bre_lactina_electric_m.jpg

 

Νοσοκομειακό θήλαστρο, διατίθεται μόνο για ενοικίαση.

 

Μπορεί να χρησιμοποιηθεί για μονή ή/και διπλή άντληση.

 

Kατάλληλο για καθημερινή άντληση όλων των γευμάτων (όταν το μωρό είναι πρόωρο ή νοσηλεύεται) και μακροχρόνια χρήση. Επίσης κατάλληλο για εργαζόμενες μητέρες αν και μεγάλο σε όγκο (περίπου 2 κιλά)

 

 

Τα βρίσκετε στην εταιρεία:

 

klinikum (Καϊκονίδης) και τα στοιχεία τους είναι

 

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

 

 

Υποκατάστημα (Αθήνα): Αερ. Παπαναστασίου 6 (κοντά στο ΛΑΪΚΟ Νοσοκομείο), ώρες 8.00-16.00-Δε-Πα. Τηλ & Fax: 210 74.70.417, 74.85.752

 

 

 

 

Ameda

egnell-elite.jpg

Νοσοκομειακό θήλαστρο, ενοικιάζεται από το Μητέρα.

Yπάρχει απλής και διπλής άντλησης.

Κατάλληλο για εργαζόμενες μητέρες. (περίπου 2 κιλά)

 

Pump in Style, Medela

bre_advanced_m.jpg

 

Διατίθεται για αγορά.

Κατάλληλο για εργαζόμενες μητέρες, και για μακροχρόνια χρήση. Σε διακριτική τσάντα, εύκολο στη μεταφορά(1.8 κιλά)

 

Προσοχή! Δεν είναι κατάλληλο για αντικατάσταση όλων των γευμάτων. Χρησιμοποιείται μετά την εδραίωση της γαλουχίας.

 

 

 

Μini electric plus, Medela

bre_plus_m.jpg

 

Θήλαστρο προς αγορά, διπλής άντλησης.

Για περιστασιακή χρήση ή μερικώς εργαζόμενες μητέρες.

 

Mini electric, Medela

bre_minielectric_m.jpgΘήλαστρο προς αγορά, μονής άντλησης.

Για περιστασιακή χρήση ή μερικώς εργαζόμενες μητέρες.

 

 

Swing, Medela

bre_swing_m.jpg

new

Νέο ηλεκτρικό θήλαστρο μονής άντλησης, βελτιωμένη έκδοση του mini electric.

 

Avent ISIS Χειροκίνητο

 

hero_isispump.jpg

Χειροκίνητο θήλαστρο προς αγορά, μονής άντλησης.

Για περιστασιακή χρήση ή μερικώς εργαζόμενες μητέρες.

Λιγότερο από μισό κιλό.

 

Avent ISIS IQ UNO, xειροκίνητο και ηλεκτρικό

tn_uno.jpeg

 

 

Harmony, Χειροκίνητο, Medela

bre_harmony_m.jpg

Χειροκίνητο θήλαστρο προς αγορά, μονής άντλησης.

Για περιστασιακή χρήση.

 

 

Είναι πολύ σημαντικό να επιλέξετε το σωστό θήλαστρο για σας, ειδικά αν το μωρό δεν βρίσκεται μαζί με τη μητέρα. Παρακαλώ πολύ ενημερωθείτε από τις ιστοσελίδες των εταιρειών για να επιλέξετε το σωστό θήλαστρο.

 

 

http://www.medela.com/ISBD/breastfeeding/products/breastpumpoverview.php

 

http://www.ameda.com/products/finder/

Link to comment
Share on other sites

μου εφεραν στην κλινικη δωρο το θηλαστρο της ΝUΚ δε το το εχω χρησιμοποιησει ακομα γιατι ουσιαστικα δε το χρειαζομαι.το θελω μονο σε περιπτωση που παω εξω για ωρα κ πεινασει η μπεμπα να μπορω να παω σε καποια τουαλετα να βγαλω γαλατακι να την ταισω που να μη φευγουμε αρων αρων.Δυστυχως μου το εφεραν απο τα jumbo κ προσεξα πως δεν εχει καποια αλλη εταιρια.πιστευετε θα κανω δουλεια με αυτο για περιστασιακη χρηση ή να παω να το κανω ρουχαλακια κ να αγορασω ενα απο τα προτεινομενα?

 

Να το αλλάξεις! είναι μεγάλος μπελάς αυτό το θήλαστρο, το πιθανότερο είναι να πονάς και να μην μπορέσεις να αντλήσεις παρά ελάχιστο γάλα...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...