Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Λινα μου,σ'ευχαριστω κι εγω παρα πολυ γιατι κι εμενα μειωθηκε το γαλα και δεν ηξερα τι εφταιγε και λεω δε μπορει να κανω εγω κατι λαθος εδω και 11 1/2 μηνες που αντλω:?

το καινουργιο μου φυσαει οποτε κατα τον Φεβρουαριο μηνα θα θελω καινουργια παλι ετσι? :wink::lol:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Αν το χρησιμοποιείς με τους ρυθμούς που το χρησιμοποιούσες μέχρι τώρα..ναι θα χρειαστείς :lol: !! Χαίρομαι που όλα τώρα είναι καλύτερα και σου ζητώ συγνώμη που σε ταλαιπώρησα άθελα μου :oops: εσύ δεν έκανες τίποτα λάθος....πτ λάθος...

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα ερώτημα για τις έμπειρες μανούλες. Χθες ήθελα πολύ να κάνω μία μεγάλη βόλτα και προσπάθησα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο.

Θηλάζω το παιδί μου εδώ και 3 μήνες αποκλειστικά. Προσπάθησα να αντλήσω σε 2 διαφορετικές στιγμές της ημέρας για μισή ώρα την κάθε φορά αλλά δεν κατάφερα να βγάλω σταγόνα. Έχω ένα χειροκίνητο θήλαστρο της AVENT.

 

Τι κάνω λάθος; Γιατί δεν μπορώ να βγάλω γάλα;

 

Απογοητεύτηκα. Σας παρακαλώ προτείνετε μου κάποια λύση; Φταίει το θήλαστρο; Δεν έχω κάποιο καλύτερο γιατί μου χρειάζεται μόνο για έκτακτες περιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Για να εξοικειωθείς με ένα θήλαστρο πρέπει να το χρησιμοποιήσεις 10-12 φορές

 

Το χειροκίνητο είναι πιο δύσκολο στη χρήση και ίσως χρειάζεται πολύ περισσότερες δοκιμές μέχρι να μάθεις το ρυθμό (καλό είναι να τηρείς έναν ρυθμό μεταξύ 45 και 60 θηλαστικών κινήσεων το λεπτό.

 

Δοκίμασε να αντλείς την ώρα που το μωρό θηλάζει και διεγείρει το αντανακλαστικό της καθόδου του γάλακτος.

 

Δεν είναι απαραίτητο να κάνεις κάτι λάθος. Υπάρχουν πολλές μητέρες που θηλάζουν αποκλειστικά και δεν μπορούν να αντλήσουν. Κανείς δεν σε διάλεξε με κριτήριο την απόδοσή σου στο θήλαστρο!

 

Κάνε αρκετές δοκιμές και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχεςενα καλυτερο θηλαστρο το πιο πιθανο ειναι να εβγαζες πιο ευκολα γαλα αλλά καθως το χρειαζεσαι μονο για εκτακτες περιπτωσεις,ισως δεν αξιζει να αγορασεις.

Οποτε κανε αυτα που σου λεει η Αγλαια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω ένα ερώτημα για τις έμπειρες μανούλες. Χθες ήθελα πολύ να κάνω μία μεγάλη βόλτα και προσπάθησα να βγάλω γάλα με το θήλαστρο.

Θηλάζω το παιδί μου εδώ και 3 μήνες αποκλειστικά. Προσπάθησα να αντλήσω σε 2 διαφορετικές στιγμές της ημέρας για μισή ώρα την κάθε φορά αλλά δεν κατάφερα να βγάλω σταγόνα. Έχω ένα χειροκίνητο θήλαστρο της AVENT.

 

Τι κάνω λάθος; Γιατί δεν μπορώ να βγάλω γάλα;

 

Απογοητεύτηκα. Σας παρακαλώ προτείνετε μου κάποια λύση; Φταίει το θήλαστρο; Δεν έχω κάποιο καλύτερο γιατί μου χρειάζεται μόνο για έκτακτες περιπτώσεις.

 

Να ελέγξεις αν έχεις συνδέσει σωστά τη βαλβίδα (το μικρό άσπρο κυκλάκι που έχει από τη μία μεριά κάτι σαν ακτίνες), γιατί αν τη βάλεις ανάποδα δεν βγάζει τίποτα. Οι ακτίνες πρέπει να κοιτάνε προς τα πάνω! Αν είναι σωστά η βαλβίδα, τότε ισχύουν αυτά που λέει η Αγλαΐα.

HXuSp2.pngaS46p2.png
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα προσπαθήσω πολλές φορές και θα δω τι θα κάνω. Αν το ήξερα απο την αρχή θα έπαιρνα κατευθείαν ένα ηλεκτρονικό θήλαστρο.

Να είστε όλες καλά.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια βοήθεια, χρησιμοποιώ και εγώ το symphony για να βγάζω και να δίνω το δικό μου γάλα σαν συμπλήρωμα. Τελευταία βγάζω όλο και λιγότερα ml. Τι μπορεί να συμβαίνει? Την μικρή δεν σταμάτησα ποτέ να την βάζω στο στήθος. Τι προβλήματα μπορεί να παρουσιάσει το θήλαστρο? Στην χωάνη ακούγεται παράξενα ο αέρας και τις περισσότερες φορές για να καταφέρω να βγάλω γάλα το βάζω στο τέρμα δυνατό με αποτέλεσμα να πονάνε τελικά οι θηλές μου και να νοιώθω τσιμπίματα στο στήθος. Και κάτι ακόμα γιατί μετά ασπρίζουν για κάποια λεπτά οι θηλές μου?

 

Αν έχουν δωθεί κάπου αλλού οι ίδιες απαντήσεις παρακαλώ παραπέμψετε με. :roll:

 

Ευχαριστώ εκ των προταίρων. :P

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

μπου μπου

τσεκαρε μερικα πραγματα:

-"Τα cups της symphony είναι αυτά που έχουν τις υποδοχές για τα σωληνάκια κ για να τα δείτε πρέπει να σηκώσετε το χερουλάκι που έχει στην κορυφή η συσκευή...είναι σαν μπολάκια μικρά που είναι "ντυμένα" με λευκές μεμβράνες..."ελεγξε αν αυτα ειναι καλα βαλμενα μεσα στην θεση τους,πιεσε τα μηπως και βγηκαν και δεν τραβανε καλα.

-τα σωληνακια μηπως εχουν μεσα νερο;;Βαλε το θηλαστρο στο τερμα και "μαστιγωσε τα "να φυγει...

-την κιτρινη βαλβιδα την βαζεις σωστα;"το άσπρο μεμβρανάκι πρέπει να κοιτάει αριστερά σας ή δεξιά σας...δλδ να το βλέπει αυτός που κάθεται δίπλα σας (είτε αριστερά σας είτε δεξιά σας), ΠΟΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΙΤΑΕΙ ΕΣΑΣ Ή ΤΟΝ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΣΑΣ.. "

 

 

Δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο προς το παρον....

Και οι δικες μου θηλες ειναι ασπρες μετα για λιγο,παντα μου συμβαινει αυτο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστώ πολύ :P

 

frene τα τσέκαρα όλα, τα cups φαίνονται καλά βαλμένα, τα σωληνάκια τα φέρομαι όπως τους αξίζει με μαστίγωμα όταν έχουν νερό :) , και την μεβράνη την έχω πάντα όπως περιγράφεις. Αυτός ο ήχος όμως εκεί.... :mad:

 

Μέχρι τώρα παράλληλα με τον θηλασμό προσπαθούσα να κάνω όσες περισσότερες αντλήσεις μπορούσα για να έχω πιο πολύ γάλα, μήπως δεν κάνω κάτι καλά? Εχθές που έκανα λιγότερες μάζεψα πιο εύκολα το γεύμα της. Δεν ξέρω :roll: Έχω μεγάλη ανασφάλεια για τις 24/11 που θα ζυγιστούμε. Καμία συμβουλή?

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Θα προσπαθήσω πολλές φορές και θα δω τι θα κάνω. Αν το ήξερα απο την αρχή θα έπαιρνα κατευθείαν ένα ηλεκτρονικό θήλαστρο.

Να είστε όλες καλά.

 

Ηλεκτρικά θήλαστρα υπάρχουν πολλά αλλά δεν είναι όλα το ίδιο αποτελεσματικά.

 

Τα νοσοκομειακά είναι τα καλύτερα και δεν αγοράζονται, ενοικιάζονται και αυτό είναι πολύ καλό γιατί μπορείς να τα νοικιάσεις για λίγες μέρες και να τα δοκιμάσεις. Αγοράζεις μόνο το μπουκαλάκι που δεν είναι ακριβό. Θα σου πρότεινα να νοικιάσεις ένα για δύο εβδομάδες και να το δοκιμάσεις. Αν δεν δεις διαφορά το επιστρέφεις.

Link to comment
Share on other sites

 

frene τα τσέκαρα όλα, τα cups φαίνονται καλά βαλμένα, τα σωληνάκια τα φέρομαι όπως τους αξίζει με μαστίγωμα όταν έχουν νερό :) , και την μεβράνη την έχω πάντα όπως περιγράφεις. Αυτός ο ήχος όμως εκεί.... :mad:

 

 

Μπορεί να συμπλήρωσε τις ώρες λειτουργίας του και να χρειάζεται αλλαγή. Επικοινώνησε οπωσδήποτε με την εταιρεία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μολις μου συνεβει,μηπως ραγισε πουθενα η χοανη;;

Εγω το παθα προχτες και θα παρω καινουρια!Προς το παρον βαζω κολλητικη ταινια :lol: και το χερι μου πανω στην ρωγμη και γινεται δουλεια!

Για τσεκαρε και αυτο...δεν πολυφαινεται.ψαξε καλα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν μπορώ να το καταλάβω, η χοάνη καλή φαίνεται :roll: Ραγίζει το πλαστικό? Θα τηλεφωνήσω μάλον στην εταιρεία να δω τι θα μου πούν.

 

Η χοάνη βγαίνει σε ένα μέγεθος? Υπάρχει περίπτωση να μην εφαρμόζει καλά στο στήθος?

 

Και κάτι ακόμα εσείς που αντλείτε μετά από θηλασμό πόσα ml βγάζετε?

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Επειδη μολις μου συνεβει,μηπως ραγισε πουθενα η χοανη;;

Εγω το παθα προχτες και θα παρω καινουρια!Προς το παρον βαζω κολλητικη ταινια :lol: και το χερι μου πανω στην ρωγμη και γινεται δουλεια!

Για τσεκαρε και αυτο...δεν πολυφαινεται.ψαξε καλα!

 

και μένα μου είχε ραγίσει η χοάνη στη συραφή πανω και επικοινώνησα με την εταιρία και μου την αλλάξανε χωρίς χρέωση. Ηθελαν και τη ραγισμένη πίσω.

as1cCyx0g411210MDAwOGQ0fDQ0MTUwZHxNeSBEZXJlayBpcw.gif

as1cv4H0g411210MDAyNzQ2ZHwzMTVkfE15IEdyZWdvcnkgaXM.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
Τα βρίσκετε στην εταιρεία:

 

klinikum (Καϊκονίδης) και τα στοιχεία τους είναι

 

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

 

Νομίζω ότι τα γραφεία της medela στη Θεσσαλονίκη άλλαξαν διεύθυνση.

Είχα στείλεί κάποιον συγγενή μου να αγοράσει ένα θήλαστρο και επειδή πολλά φαρμακεία δεν το είχαν, τον έστειλαν στο κεντρικό, όμως εκεί είχαν χαρτί ότι μεταφέρθηκε χωρίς να λέει νέα διεύθυνση. Όποιος ξέρει περισσότερα ας μας ενημερώσει.

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τα βρίσκετε στην εταιρεία:

 

klinikum (Καϊκονίδης) και τα στοιχεία τους είναι

 

Κεντρικό(Θεσσαλονίκη) : Νάτσινα 25, . Τηλ. & Fax: 2310 316011, 315200

 

Νομίζω ότι τα γραφεία της medela στη Θεσσαλονίκη άλλαξαν διεύθυνση.

Είχα στείλεί κάποιον συγγενή μου να αγοράσει ένα θήλαστρο και επειδή πολλά φαρμακεία δεν το είχαν, τον έστειλαν στο κεντρικό, όμως εκεί είχαν χαρτί ότι μεταφέρθηκε χωρίς να λέει νέα διεύθυνση. Όποιος ξέρει περισσότερα ας μας ενημερώσει.

 

Την προηγούμενη εβδομάδα ήταν εκεί σε αυτή την διεύθυνση γιατί επέστρεψα το θήλαστρο μου.

13e2p2.png

Link to comment
Share on other sites

Aυτά είναι τα καινούργια, τα παλιά ήταν αλλού, μήπως τον έστειλαν στα παλιά γιατί εκείνα τα ήξερε πολύς κόσμος;

Άλλωστε μπορείς να επιβεβαιώσεις τη διεύθυνση από τα τηλέφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα σωληνάκια από το swing πως τα καθαρίζετε??? Αν μπουν σταγόνες δεν φεύγουν με τίποτα, ούτε και με το μαστίγωμα. Συνήθως το αφήνω στην μπρίζα μέχρι να στεγνώσει αλλά όταν βιάζομαι στην δουλειά και μπουν σταγόνες είναι πρόβλημα...

Επίσης κάνετε καμία συντήρηση στο swing..δηλαδή υπάρχει περίπτωση να πέσει η απόδοσή του μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας όπως το symphony ???

1wqFp3.png

ob3Kp3.png

Link to comment
Share on other sites

Φένια καλημέρα..

το swing σου θα χρειαστεί έλεγχο και καθαρισμό στον μηχανισμό (που μπορείς να τον κάνεις και συ η ίδια) μόνο αν το νιώσεις αδύναμο σε σχέση με το πως το ένιωθες στην αρχή.

Η symphony έχει διαφορετικό μηχανισμό και επειδή είναι επαγγελματικό και για περισσότερες αντλήσεις για αυτό τον λόγο χρείαζεται συντήρηση εσωτερικά γιατί φθείρονται οι μεμβράνες της..κάτι που το swing δεν το έχει. Αν η symphony συμπηρώσει τις 600 ώρες λειτουργίας δεν σταματάει να λειτουργεί αλλά μειώνεται αισθητά η απόδοση της και αρχίζει να κάνει ένα σφύριγμα που είναι προειδοποίηση προς τον χρήστη ότι χρείαζεται έλεγχο.

 

Εύχομαι να μην σε / σας μπέρδεψα περισσότερο...καλημέρα κ καλή συνέχεια σε όλα τα κορίτσια!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, και από μένα

medelaki, το σφύριγμα πότε το κάνει; Εμένα μετά από μιση ώρα κλείνει μόνη( κάπου είχε αναφερθεί αυτό, αλλά τώρα δεν προλαβαίνω να το κοιτάξω)

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...