Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΛΑΙΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΚΟ ΤΟ SWING (ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΟΥΤΕ 30 ML. ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ 3 ΜΕ 4 ΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΚΑΜΟΙΑ ΒΡΑΔΥΝΗ ΕΞΟΔΟ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ?

 

Το στήθος δεν πρέπει να είναι στεγνό όταν εφαρμόζεις τη χοάνη.

 

Αν πονάς σημαίνει ότι το έχεις λάθος ρυθμισμένο για σένα. Αυξάνεις τη συχνότητα μέχρι να νιώσεις ενόχληση. Μόλις νιώσεις το πας μια σκάλα πίσω εκεί που δεν νιώθεις ενόχληση.

 

Δεν έχει κανένα νόημα να αντλείς ενώ πονάς, το γάλα δεν κατεβαίνει όταν υπάρχει πόνος.

 

Πονάς και στη φάση διέγερσης;(τα πρώτα δύο λεπτά)

 

Πρέπει να κάνεις αρκετές αντλήσεις σε διαφορετικές ώρες μέχρι να καταλάβεις πώς αντλείς καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΓΕΡΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ "ΔΕΚΑ ΩΡΕΣ" ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΟΝΕΣΑ. ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ... ΣΤΑΛΑ ΣΤΑΛΑ.... ΚΑΙ ΑΝ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΘΑ ΒΡΕΞΩ ΛΙΓΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

 

ΤHANK YOU

Link to comment
Share on other sites

ΔΕΝ ΠΟΝΑΩ ΑΓΛΑΙΑ ΜΟΥ ΣΤΗ ΦΑΣΗ ΤΗΣ ΔΙΕΓΕΡΣΗΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΟΝΤΑΣ "ΔΕΚΑ ΩΡΕΣ" ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΤΑΛΙΑ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΠΟΝΕΣΑ. ΔΕΝ ΤΡΕΧΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ... ΣΤΑΛΑ ΣΤΑΛΑ.... ΚΑΙ ΑΝ. ΤΙ ΝΑ ΠΩ. ΘΑ ΒΡΕΞΩ ΛΙΓΟ ΤΩΡΑ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ.

 

ΤHANK YOU

 

Δεν έχει κανένα νόημα να αντλείς πολύ ώρα. Αν δεν κατέβει το γάλα δεν μπορείς να αντλήσεις. Δοκίμασε αυτό που σου είπανε και οι άλλες μαμάδες, να αντλείς από το ένα στήθος ενώ θηλάζεις από το άλλο. Δηλαδή να εκμεταλεύεσαι το ότι το μωρό κατεβάζει το γάλα.

 

Κάνε αρκετές δοκιμές, πιες και κάτι χαλαρωτικό-ηρεμιστικό όπως ένα τήλιο.

 

Δυστυχώς τα θήλαστρα δεν καλύπτουν όλες τις μαμάδες ή δεν μπορούν όλες οι μαμάδες να αντλήσουν.... :? Η τεχνολογία έχει προχωρήσει αρκετά αλλά η φύση είναι μπροστά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με το mini electric βγαζει η αδελφη μου σε 12-15 λεπτα 80ml και μετα αργει παρα πολυ,δηλαδη για αλλα 20ml τα βγαζει στο διπλασιο χρονο.τι φταει;;το θηλαστρο;

 

80ml με το mini είναι σούπερ ποσότητα!!! Με το μίνι έβγαζα 40 όταν με το νοσοκομειακό αντλούσα 175 στον ίδιο χρόνο...

 

Δεν έχει νόημα να συνεχίζει την άντληση μετά τα 15 λεπτά. Ας κάνει μια ακομη άντληση κάποια άλλη ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους σας!!!

Σας διαβάζω εδώ και πολύ καιρό. Με έχετε βοηθήσει να λύσω ποοοολλέεες απορίες μου σε πρακτικά θέματα και με έχετε τονόσει ψυχολογικά ποοοολλέεες φορές!!! Έχω γελάσει και έχω κλάψει διαβάζοντας διαλόγους σας.

Επιτέλους αποφάσισα να γράψω για να σας ευχαριστήσω αλλά και να λύσω κι άλλες απορίες (είναι ατελείωτες τελικά!!!).

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για ότι μου έχετε προσφέρει χωρίς να το ξέρετε...

Είμαι μια θηλάζουσα εργαζόμενη μητέρα (αύριο επιστρέφω στη δουλεία), μίας όμορφης μπέμπάς 3 μηνών και 9 ημερών (θα βάλω φωτό όταν μάθω πώς γίνεται!).

Μια μεγάλη απορία μου είναι πώς θα μεταφέρω το θήλαστρο από το σπίτι στη δουλειά χωρίς να το ξεαποστειρώσω????????? Σκέφτηκα να το βάλω μέσα σε ένα μεγάλο taper αλλά πώς θα το αποστειρώσω αυτό? Αν θυμάμαι καλά, μπορώ να το αποστειρώσω στο πλυντήριο πιάτων ( κάπου νομίζω το διάβασα αλλά δε μπορώ να το ξαναβρώ)? Μπορώ να το αποστειρώσω στο φούρνο μικροκυμάτων?

sos!!! Αύριο επισρέφω στη δουλειά κι έχω αγχωθει!!

 

φιλιά

Razz Razz Razz

Link to comment
Share on other sites

καλως ηρθες και να σου ζησει!! :)

εγω μεταφερω τα συμπραγκαλα του θηλαστρου σε καθαρα σακουλακια που ειναι για τροφιμα,μπορεις να τα βαλεις στο ταπερ αρκει να ειναι καθαρο...

γιατι φουρνο μικροκυμματων? :?

μπορεις το ταπερ να το βαλεις στο πλυντηριο πιατων,εξαλλου οταν το πλυνεις εκει και βαλεις τη θερμοκρασια που λεει 70 βαθμους ειναι σαν να κανεις αποστειρωση!

αν εχεις καποια απορια εδω ειμαστε! :)

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

καλο θα ειναι η αποστειρωση στο θηλαστρο να μην σταματαει οσο αυτο χρησιμοποιειται για την σωστη και καλη διατηρηση του γαλακτος.. κι εγω μολις αποστειρωσω τις χοανες τις βαζω σε καθαρα σακουλακια για τα σαντουιτς και για την μεταφορα του γαλακτος σε ισοθερμικο τσαντακι και μεσα σε φελιζον (αυτο που βαζουν τα παγωτα στο ζαχαροπλαστειο οταν προκειται για μεταφορα σε αποσταση) για την διατηρηση της θερμοκρασιας τους.. αντεχουν ως και 3 περιπου ωρες αν το γαλα ειναι αρκετα κρυο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σου Bimba και καλη επάνοδο στη δουλεια! :)

εγω οταν αντλουσα στο γραφειο ειχα τα συνεργα του θηλαστορου (χοανες) σε σακουλάκια για τροφιμα, τα οποια αλλαζα καθημερινα.

Τα μπουκαλάκια για το γάλα τα ειχα στο βαλιτσακι που ηρθε μαζι με το θηλαστρο, Pump in Style της Medela, το οποιο ειχε μεσα και παγοκύστη.

Το γάλα εμενε δροσερό για περιπου 6-8 ωρες.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ σακουλάκια χρησιμοποιούσα για τη μεταφορά αποστειρωμένων (θήλαστρο, πιπίλες μπέμπη).

Όσο για το πώς αποστειρώνουν τάπερ... καλή ερώτηση. Εγώ μετά το πλυντήριο πιάτων το ξέπλενα και με βραστό νερό. Δεν το έχω δει κάπου αλλού το κόλπο, μπορεί να είναι βλακεία χωρίς νόημα, αλλά προσωπικά ένιωθα καλύτερα! :lol:

Το ΑΓΓΕΛΑΚΙ μας...

 

53d74c016a.png

 

Together we stand, divided we fall...

Link to comment
Share on other sites

Όσο για το πώς αποστειρώνουν τάπερ... καλή ερώτηση. Εγώ μετά το πλυντήριο πιάτων το ξέπλενα και με βραστό νερό. Δεν το έχω δει κάπου αλλού το κόλπο, μπορεί να είναι βλακεία χωρίς νόημα, αλλά προσωπικά ένιωθα καλύτερα! :lol:

το ξαναγραφω:

μπορεις το ταπερ να το βαλεις στο πλυντηριο πιατων,εξαλλου οταν το πλυνεις εκει και βαλεις τη θερμοκρασια που λεει 70 βαθμους ειναι σαν να κανεις αποστειρωση!

:D

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ κορίτσια!

Τελικά μετέφερα το θήλαστρο αφού το συναρμολόγησα, σε τάπερ το οποίο το είχα βάλει στο πλυντήριο πιάτων στους 70 C. Η ιδέα με τα σακουλάκια τροφίμων είναι πιο πρακτική και μ¨αρέσει περισσότερο αλλά είναι σωστό αφού δεν είναι αποστειρωμένα? Αλλά να μου πεις, το σακουλάκι θα αγγίζει μόνο τη χοάνη του συναρμολογημένου θηλάστρου που έτσι κι αλλοιώς ξεαποστειρώνεται αφού ακουμπάει το στήθος,ε?

Για τη μεταφορά του γάλακτος από τη δουλειά στο σπίτι είχα ενημερωθεί από το forum πριν την εγγραφή μου (ευχαριστώ ξανά) :wink:

Έχω αγοράσει κι εγώ το τσαντάκι απο το mother care με extra παγοκύστες.

Πάντως η άντληση στη δουλεία είναι πολύ αγχωτική!!!!! Συγχαρητήρια στα κορίτσια που αντλούν και δε το έχουν βάλει κάτω!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Poso einai to moro sou? ego stamatisa na apostirono entelos stous 3 mhnes

 

Το μωρό μου είναι 3 μηνών και 10 ημερών. Αποστειρώνω το θήλαστρο και τα βαζάκια αποθήκευσης γάλακτος για καλύτερη διατήρησή του όπως είχα διαβάσει στο forum.

 

Thanks again!!!! :):):)

Link to comment
Share on other sites

για την μεταφορα του γαλακτος σε ισοθερμικο τσαντακι και μεσα σε φελιζον (αυτο που βαζουν τα παγωτα στο ζαχαροπλαστειο οταν προκειται για μεταφορα σε αποσταση) για την διατηρηση της θερμοκρασιας τους.. αντεχουν ως και 3 περιπου ωρες αν το γαλα ειναι αρκετα κρυο!

 

Τα τσαντάκια από φελιζόλ δεν είναι πολύ πρακτικά. Τα μαλακά ισοθερμικά που πωλούνται στα είδη κάμπικ είναι πολύ πιο βολικά και με μία παγοκύστη μέσα το γάλα διατηρείται περισσότερες από 8 ώρες.

 

Το γάλα πρέπει να μεταφέρεται σε ισοθερμικό τσαντάκι με παγοκύστες. :wink:

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα , θα ήθελα επειγόντως τα φώτα σας.

Εδώ και 2 μήνες που έχω γυρίσει στη δουλειά βγάζω κάθε μέρα γάλα κατά τις 1100-1130 με το swing γύρω στα 150 μλ. Εδώ και 1 εβδομάδα το γάλα που βγάζω παρουσιάζει διακυμάνσεις στη ποσότητα και σημέρα .... έβγαλα με το ζόρι 10 μλ!!! :shock:

το μωρό έχει να πιει από τις 0530 γάλα και εγώ προσπάθησα να να βγάλω στις 1200. Υπάρχει περίπτωση να μην μπορώ να ξαναβγάλω?? Εντωμεταξύ σήμερα το βράδυ το μωρό ξύπνησε και ενώ την έβαζα στο στήθος μου εκείνη συνέχιζε να κλαίει.

Θα κάνω λοιπόν και εγώ τη συνηθισμένη ερώτηση : μπορεί να μειώθηκε το γάλα μου έτσι ξαφνικα;;;

αν όχι , τι να κάνω με το γάλα που πίνει το πρωί και δε μπορώ να βγάλω. Έχω μια μικρή τράπεζα που θα κρατήσει το πολύ μια εβδομάδα.

Υπάρχει περίπτωση να έχουμε πάει πολύ καλά με την αλλεργία οπότε μπορεί να μη χρειάζεται υποαλλεργικό γάλα , ... ή απλά να παρακάμψω το θέμα γάλα και να της δίνουμε φαγητό , όσο τρώει;;;;

Και στις βάρδιες μου , πως θα μπορώ να διατηρήσω τη γαλουχία;;; Μήπως τότε να μπορώ σε μεγαλύτερα διαστήματα να βγάλω γάλα;;;

μιλάμε για 2-3 φορές το μήνα.

 

σας ευχαριστώ εκ των πρωτέρων για το ενδιαφέρον.

 

υγ. θα μπορέσω να απαντήσω πάλι αύριο το πρωί.

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλη την παρέα!

Ανακάλυψα πρόσφατα την ιστοσελίδα. Κρίμα που δεν την εντόπισα νωρίτερα γιατί θα είχα περάσει λιγότερο stress τις πρώτες εβδομάδες του θηλασμού.

Θα ζητήσω τη βοήθειά σας τώρα, γιατί μετά από 5 μήνες αποκλειστικού θηλασμού, ήρθε η ώρα επιστροφής στη δουλειά. Υπολογίζω 6ωρο -7ωρο με τις μετακινήσεις, πρωινή ώρα, και επιπλέον 1-2 το πολύ 24ωρα το μήνα, αλλά όχι άμεσα. Παρέλαβα το SYMPHONY και τα σχετικά εχθές, και σήμερα έκανα ήδη τις δύο πρώτες προσπάθειές μου, στις 7 και στις 11 μετά το 1ο και 2ο αντίστοιχα πρωϊνό γεύμα του νεαρού. (Εδώ και 20 περίπου ήμέρες κοιμάται σταθερά όλη τη νύκτα από τις 10 το βράδυ ξυπρώντας 6-7 το πρωί και κάνει 7 γεύματα στη διάρκεια της ημέρας, το πρωί άνετα 3.5 ώρες, λίγο συχνότερα 2-2.5 ώρες τα τελευταία αργά το απόγευμα). Στην πρώτη μου προσπάθεια 35ml στη δεύτερη ούτε 10...Διάβασα πιστεύω καλά όλες τις συμβουλές σας ..τίποτε άλλο; :oops:

.png
Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω λοιπόν και εγώ τη συνηθισμένη ερώτηση : μπορεί να μειώθηκε το γάλα μου έτσι ξαφνικα;;;

αν όχι , τι να κάνω με το γάλα που πίνει το πρωί και δε μπορώ να βγάλω. Έχω μια μικρή τράπεζα που θα κρατήσει το πολύ μια εβδομάδα.

μπον-μπονακι μου,αποκλειεται να μειωθηκε ετσι ξαφνικα το γαλα σου!

μπορεις να αντλεις την ωρα που θηλαζεις στο σπιτι ενα γευμα και μετα στη δουλεια ξανα αλλο ενα.

Και στις βάρδιες μου , πως θα μπορώ να διατηρήσω τη γαλουχία;;; Μήπως τότε να μπορώ σε μεγαλύτερα διαστήματα να βγάλω γάλα;;;

μιλάμε για 2-3 φορές το μήνα.

οταν λες βαρδιες??ολο το 24ωρο θα λειπεις???

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 εβδομάδα το γάλα που βγάζω παρουσιάζει διακυμάνσεις στη ποσότητα και σημέρα .... έβγαλα με το ζόρι 10 μλ!!! :shock:

Οι διακυμάνσεις στις αντλήσεις είναι αναμενόμενες.

 

Αν υπάρχει κάποια μείωση θα είναι προσωρινή. Μπορεί να συμβαίνει λόγω ορμονικών μεταβολών (στη μέση του κύκλου ή λίγο πριν τις ημέρες του κύκλου). Κράτησε σταθερό τον αριθμό των αντλήσεων.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 1 εβδομάδα το γάλα που βγάζω παρουσιάζει διακυμάνσεις στη ποσότητα και σημέρα .... έβγαλα με το ζόρι 10 μλ!!! :shock:

Οι διακυμάνσεις στις αντλήσεις είναι αναμενόμενες.

 

Αν υπάρχει κάποια μείωση θα είναι προσωρινή. Μπορεί να συμβαίνει λόγω ορμονικών μεταβολών (στη μέση του κύκλου ή λίγο πριν τις ημέρες του κύκλου). Κράτησε σταθερό τον αριθμό των αντλήσεων.

 

σε ευχαριστώ aglaia και κατερινούλα!

 

aglaia μου σε καμιά εβδομάδα περιμένω να αδιαθετήσω οπότε κάτι τέτοιο θα συμβαίνει. Το τσαι τι επίδραση έχει γιατί το πρωί ήπια 2 κούπες!

το χρόνικό διάστημα που μεσολαβεί το κρατάω σταθερό;;;

πάντως χθες όταν τελικά πήγα σπίτι κατάφερα να βγάλω γάλα 100μλ , αφού είχαν περάσει 9 ώρες!

 

κατερινούλα είναι αδύνατο να βγάλω γάλα την ώρα που θηλάζω γιατί η Θεοδώρα δεν κάθεται ούτε στα νορμαλ ήσυχη. σκέψου οτι θηλάζει με τα πόδια όρθια.

 

όταν λέω βάρδια εννοώ οτι λείπω από το πρωί στις 0630 της μιας μέρας μέχρι το μεσημέρι στις 1500 της επόμενης. Το καλό είναι οτι μετά παίρνω μια μέρα off.

 

θα δω και σήμερα πως θα πάει και θα τα πούμε!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

όταν λέω βάρδια εννοώ οτι λείπω από το πρωί στις 0630 της μιας μέρας μέχρι το μεσημέρι στις 1500 της επόμενης. Το καλό είναι οτι μετά παίρνω μια μέρα off.

δηλαδη μιλαμε για παραπανω απο 24ωρες???

και αυτες τις μερες αντλεις με το swing και ολοκληρη μερα δεν θηλαζεις???

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

Στην πρώτη μου προσπάθεια 35ml στη δεύτερη ούτε 10...Διάβασα πιστεύω καλά όλες τις συμβουλές σας ..τίποτε άλλο; :oops:

καλως ηρθες και να σου ζησει!!

τι ωρα αντλεις περιπου,στη διαρκεια της ημερας???

συνηθως το πρωι οι περισσοτερες γυναικες παραγουμε περισσοτερο γαλα!αλλες παλι το βραδυ!

εχεις πιστευω 2 χοανες ετσι???

για να καταλαβω θες να φτιαξεις τραπεζα,σωστα?

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites

όταν λέω βάρδια εννοώ οτι λείπω από το πρωί στις 0630 της μιας μέρας μέχρι το μεσημέρι στις 1500 της επόμενης. Το καλό είναι οτι μετά παίρνω μια μέρα off.

δηλαδη μιλαμε για παραπανω απο 24ωρες???

και αυτες τις μερες αντλεις με το swing και ολοκληρη μερα δεν θηλαζεις???

 

ακριβώς κατερινούλα! όλο αυτό το διάστημα το γάλα το βγάζω με το swing. Ευτυχώς έχω βραστό νερό για να πλένω τη χοάνη και ψυγειο για το γάλα!

Ειστε η ζωη μου: Θεοδώρα 3ων, Στελα 2, Μπεμπης-Αποστολος!

Νεκταριε Σ' ΑΓΑΠΩ!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...