Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

θήλαστρα και συγκρίσεις


aglaia

Recommended Posts

Λοιπόοοον... το πήρα το swing και το έχω δοκιμάσει ως τώρα 2 φορές, μία το Σάββατο και μία την Κυριακή. Άντλησα την πρώτη φορά 50 ml σε 1 ώρα (τα'φτυσα :lol: ) και την άλλη 60 ml σε μισή. Οκ, πολύ μέτρια πράγματα, αλλά δεν αγχώνομαι, θα βελτιωθώ.

Άλλο είναι το θέμα μου: μετά τις δοκιμές, δηλαδή χτες και σήμερα, παρατήρησα ότι το γάλα μου έχει μάλλον αυξηθεί, με αποτέλεσμα η μικρή να πνίγεται (μιλάμε για πολλούς πίδακες, :shock: ), εγώ να ξυπνάω με πρησμένο στήθος και να πάω να βγάζω με το χέρι κτλ.

Λέτε να φταίνε οι αντλήσεις; Ετοιμαζόμουν για day off το επόμενο Σάββατο (καφέ- ψώνια) κι ήθελα να αφήσω γύρω στα 150-200 ml να βρίσκονται.

 

Τι να κάνω; Φοβάμαι να αντλήσω άλλο, μήπως και παραγίνει το κακό. Ποια θα ήταν η κατάλληλη στιγμή για άντληση για να αποφύγω τα χειρότερα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Τι να κάνω; Φοβάμαι να αντλήσω άλλο, μήπως και παραγίνει το κακό. Ποια θα ήταν η κατάλληλη στιγμή για άντληση για να αποφύγω τα χειρότερα;

 

Μήπως (λέω εγώ τώρα) να δοκιμάζεις να αντλείς αφού θηλάσεις; :?

Ή το πρωί που είσαι και πρησμένη;;;

Link to comment
Share on other sites

Nα σου πω, αυτό έκανα και τις 2 φορές, μόλις την τάισα, άντλησα. Καλά, μπορεί και να είναι άσχετο με το θήλαστρο, τι να πω... Θα δοκιμάσω να το κάνω και το πρωί και ίδωμεν.

Link to comment
Share on other sites

peony, τί θήλαστρο χρησιμοποιείς;

Συνήθως αντλούμε από το στήθος που δεν έχει θηλάσει ή που θηλάζει λιγότερο...

Επίσης να μην το παρακάνεις γιατί αν αυξηθεί πολύ η παραγωγή σου θα τρομάξεις για να την ελαττώσεις και θα δημιουργήσει πρόβλημα, ήδη νομίζω ότι κατά εκεί πας...Αν άντλησες 60-70 ml από το στήθος που είχες θηλάσει τότε η παραγωγή είναι μεγάλη...Πρόσεξε!

Θα αντλείς μία φορά την ημέρα (όχι παραπάνω και όχι κάθε μέρα...), το πρωί η παραγωγή είναι μεγαλύτερη, θα βγάζεις περισσότερο γάλα σε μικρότερο διάστημα).

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

peony, τί θήλαστρο χρησιμοποιείς;

 

Felini το swing χρησιμοποιεί...

 

Λοιπόοοον... το πήρα το swing και το έχω δοκιμάσει ως τώρα 2 φορές, μία το Σάββατο και μία την Κυριακή.
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δυστυχώς, σήμερα το πρωί, η μικρή είχε νεύρα και δεν πρόλαβα να αντλήσω...θα δοκιμάσω αύριο.

 

Αν άντλησες 60-70 ml από το στήθος που είχες θηλάσει τότε η παραγωγή είναι μεγάλη

 

Άντλησα και από τα 2, εναλλάξ κάθε λίγο. Πειραματιζόμουν, βλέπεις... :(

 

Σήμερα νιώθω το στήθος μου λίγο καλύτερα. Βέβαια, ξύπνησα με βρεγμένο νυχτικό.

Διάβασα παλιότερα threads για την υπερπαραγωγή και απ΄ό,τι κατάλαβα, σιγά σιγά η κατάσταση ρυθμίζεται, έτσι; Απλώς απογοητεύομαι γιατί ήλπιζα ότι το θήλαστρο θα μου επέτρεπε λίγες ώρες να κάνω πράγματα για τον εαυτό μου - αλλά βλέπω πως μου δημιουργεί πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα παλιότερα threads για την υπερπαραγωγή και απ΄ό,τι κατάλαβα, σιγά σιγά η κατάσταση ρυθμίζεται, έτσι;

 

Κοίτα στις περισσότερες γυναίκες ρυθμίζετε, αλλά αν συνεχιστεί μπορεί να έχεις αρκετά προβλήματα με το μωρό (χαμηλή πρόσληψη βάρους, αίμα, κλπ)

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ωχ ωχ... προς το παρόν δεν έχουμε δει κάτι τέτοιο, αλλά όντως θέλει προσοχή. Οπότε θα κάνω άλλη μια άντληση κι αν συνεχιστεί η κατάσταση, θα το βάλω στο ράφι το swing να μαζεύει σκόνη.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να μην το παρακάνεις γιατί αν αυξηθεί πολύ η παραγωγή σου θα τρομάξεις για να την ελαττώσεις και θα δημιουργήσει πρόβλημα, ήδη νομίζω ότι κατά εκεί πας...Αν άντλησες 60-70 ml από το στήθος που είχες θηλάσει τότε η παραγωγή είναι μεγάλη...Πρόσεξε!

 

:o:o

Παιδιά, και σε εμένα αυτό συμβαίνει... Μπορώ να αντλήσω με το Symphony 150ml, αφού έχει φάει το μωρό... :?:?

Τι πρέπει να κάνω? Αν αντλήσω πριν φάει, θα μειωθεί η ροή και θα γκρινιάζει το μωρό :?:?

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

:o:o

Παιδιά, και σε εμένα αυτό συμβαίνει... Μπορώ να αντλήσω με το Symphony 150ml, αφού έχει φάει το μωρό... :?:?

Τι πρέπει να κάνω? Αν αντλήσω πριν φάει, θα μειωθεί η ροή και θα γκρινιάζει το μωρό :?:?

 

Η δική σου περίπτωση είναι διαφορετική γιατί παραλείπεις κάποιους θηλασμούς λόγω δουλειάς...

WLn5p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θήλαστρο το αποστειρώνετε κάθε φορά που το χρησιμοποιείτε?

Νομίζω η Αγλαία είχε πει μια φορά το 24ώρο?Δεν θυμάμαι..

 

Νομίζω ότι το θήλαστρο το αποστειρώνουμε μια φορά το 24ωρο όταν το μωρό είναι πάνω από 6 εβδομάδων, όταν είναι μικρότερο θυμάμαι ότι είναι καλύτερο να αποστειρώνεται κάθε φορά (κάτι που ούτως ή άλλως μπορεί να το κάνει κανείς για σιγουριά και για μεγαλύτερα μωρά).

m3uIp2.png
Link to comment
Share on other sites

για σενα γερακινα ισχυει η αποστειρωση μετα απο καθε χρηση εισαστε μικρουλια ακομα μετα πιο χαλαρα αλλα στα πλυσιματα το κανεις καλα και το αφηνεις να στεγνωσει.

 

να πω την αμαρτια μου εγω ακομα φοβαμαι και το αποστειρωνω μετα απο καθε χρηση μια φορα το μηνα που αντλω γιατι λειπω

Link to comment
Share on other sites

gerakina εσυ αποστειρωνεις σε καθε χρηση!

 

Εγω θα μπορουσα να αποστειρωνω μια φορα το 24ωρο αλλα αποστειρωνω σε καθε χρηση για καλο και για κακο.Εξαλλου οταν τα πλενω αντι να τα αφησω πανω στον παγκο να παει και καμια μυγα,τα βαζω μεσα στον αποστειρωτη και παταω το κουμπι! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Αγλαϊα μου χρειάζομαι τα φώτα σου.

Απο Δευτέρα αρχίζω δουλειά και χάνω ένα γεύμα του μωρού (11:00 το πρωί).Σκέφτομαι να πάρω ηλεκτρικό θήλστρο αλλά το θέμα είναι ότι όταν επιχείρησα 3-4 φορές να βγάλω γάλα με χειοκίνητο θήλαστρο κάποια πρωινά,το στήθος κουραζόταν και δεν γέμιζε εύκολα για 2-3 μέρες.

Ποιο θήλαστρο προτείνεις και πότε πρέπει να αντλώ.

.png .png

Link to comment
Share on other sites

το swing της medela, θα σου είναι μια χαρά. Πάντως να ξέρεις ότι χρειάζονται καμιά 15αρια αντλήσεις για να συνηθίσει το στήθος το θήλαστρο, όπως επίσης, ότι υπάρχει και η πιθανότητα το στήθος σου να μην ανταποκρίνεται καλά στα θήλαστρα..

Ποιο χειροκίνητο έχεις?

Link to comment
Share on other sites

όταν επιχείρησα 3-4 φορές να βγάλω γάλα με χειοκίνητο θήλαστρο κάποια πρωινά,το στήθος κουραζόταν και δεν γέμιζε εύκολα για 2-3 μέρες.

Ποιο θήλαστρο προτείνεις και πότε πρέπει να αντλώ.

 

Δεν υπάρχει τέτοια περίπτωση, δηλαδή να κουράζεται το στήθος από την άτνληση και να μην παράγει γάλα για το επόμενο γεύμα ή τις επόμενες μέρες. Μάλλον η ιδέα σου, η άντληση είναι σαν ένα παραπανίσιο γεύμα, το μωρό μπορεί να το κάνει οποιαδήποτε στιγμή.

 

Το swing είναι πολύ καλό και μικρό θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολυ κορίτσια!!!

Πότε πρέπει να αντλώ τωρα στην αρχή;;;

Το μωρό τρώει κάθε 2:30 με 3:00 ώρες και το βράδυ κοιμάτε απο τις 23:00 μέχρι τις 8:00 το πρωί.Το στήθος βέβαια τη νύχτα αρχίζει να τρέχει.

.png .png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως έχω μείνει πολύ ευχαριστημένη με το χειροκίνητο θήλαστρο της AVENT (δεν υπήρχε το ηλεκτρονικό), στη μικρή ξεκίνησα να βγάζω το γάλα όταν ήταν 38 ημερών και έβγαζα 3 φορές από 60 ml και 6 μηνών έβγαζα 3 φορές από 360 ml.

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ. ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ, ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΟΙ ΕΜΠΕΙΡΙΕΣ ΣΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΑΚΡΩΣ ΚΑΤΑΤΟΠΙΣΤΙΚΕΣ. ΛΟΙΠΟΝ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΙ ΑΓΛΑΙΑ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΜΑΣ ΔΑΝΕΙΚΟ ΤΟ SWING (ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ 3 1/2 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΘΗΛΑΖΟΥΜΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ) ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ 3 ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΑΝΤΛΗΣΩ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΚΑΙ ΠΟΝΑΩ ΚΑΙ ΒΓΑΖΩ ΣΤΗ ΜΙΣΗ ΩΡΑ ΟΥΤΕ 30 ML. ΗΘΕΛΑ ΑΠΛΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ 3 ΜΕ 4 ΓΕΥΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ ΓΙΑ ΚΑΜΟΙΑ ΒΡΑΔΥΝΗ ΕΞΟΔΟ. ΛΕΤΕ ΝΑ ΕΠΙΜΕΙΝΩ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΤΟ ΠΡΩΙ, ΤΙΠΟΤΑ. ΜΕ ΠΙΑΣΕ ΚΑΙ ΤΟ ΠΕΙΣΜΑ ΜΟΥ.... ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ? ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΜΑΙΑ ΜΟΥ ΤΗΛ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΣΩ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΟΥΣ. ΜΙΑ ΔΟΚΙΜΗ ΔΕΝ ΒΛΑΠΤΕΙ.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...