Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τι δώρο σας έκανε ο σύζυγος όταν γεννήσατε;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Στο πρώτπ μωρό μου έφερε λουλούδια και ένα λαγό τεράστιο για την μπέμπα, όταν εμαθα πόσο κάνανε (τα πήρε μέσα από το μαιευτήριο, οπότε καταλαβαίνετε) του τα έχωσα.... :oops::oops::oops: Στο δεύτερο από την χαρά του ούτε λουλούδια δεν μου πήρε...είχε και το νού του να παέι να πάρει την μεγάλη από το σχολείο που είχε καταλλαβει ότι γεννούσα και ήταν λίγο περίεργα. Πρίν 15 μέρες όμως που έιχαμε επέτειο μου πήρε δαχτυλίδι με μπριγιάν. πάλι του τα χωσα ...του λέω πως θα το πληρώσουμε??????Ακόμα δενμου έιπε πόσο κάνει, ξέρω μόνο ότι θα το πληρώνει σε έξι μήνες. Δύο παιδιά λέι του έκανα και δεν μου έιχε πάρει τίποτα. Δεν ξέρω αλλά ούτε είχα σκεφτεί ότι ήθελα να μου πάρει δώρο δεν με ένοιαζε.

Link to comment
Share on other sites

ki egw koritsia to prwto pou thelw einai na vgei gero to koritsaki mas!! omws...de tha pw oxi kai se ena dwraki.An thelei o suntrofos sou na sou kanei dwro esi giati na peis oxi? Allwste kathe mia apo emas "spatalaei" xrhmata me diaforetiko tropo px de tha katakrinw mia kopela pou spatalaei ta xrhmata ths se akriba kalluntika h epwnyma rouxa pou endexomenws to sunoliko ethsio kostos tous na upervainei kata polu thn aksia enos monopetrou daxtylidiou. Gi ayto thewrw swsto na mhn katakrinoume giati to pws diaxeirizetai kathe oikogeneia ta oikonomika ths einai kathara sxetiko! egw as poume protimw ena monopetro pou argotera tha to dwsw sthn korh mou para na xalasw ta xrhmata mou se epwnyma rouxa kai kalluntika .

Link to comment
Share on other sites

κλισε ξεκλισε ο μονοπετρος... εμενα δε θα με χαλαγε καθολου!! :lol::lol::lol::lol:

 

αλλα λογω οικονομικης καταστασης... και τοτε και τωρα... οχι μονοπετρο, αλλα με τις πετρες θα με παρει !!! :lol::lol::lol:

 

(τωρα να πω την αληθεια, αμα δε σου περισσευουν, χιλιες φορες καλυτερα να διατεθουν αυτα τα λεφτα για το παιδι... ειναι ζορικοι οι καιροι...)

Link to comment
Share on other sites

μετά απο 8 χρόνια αυτό που είχαμε στο μυαλό μας ήταν να γεμίσει απλά η αγκαλιά μας...κι εκείνη τη στιγμή φυσικά αν και εγώ ήμουν ψύχραιμη ο σζγ δεν ήξερε που παν τα 4 απο το άγχος!!!!!!!!!!!!!! :lol: ΄την επόμενη μέρα ήρ8ε στην κλινική και γέμισε το δωμάτιο με μπαλόνια...

 

τώρα όμως όλο του την λέω ... ότι δεν μου έκανε ένα δώρο (κι ας ξέρω οτι μου έκανε το καλύτερο)!!!!!!!!!!! :wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Υπάρχει καλύτερο δώρο από την μπέμπα μου???????????????????????????

Όπως και να 'χει αυτός μου την χάρισε!!!!!!!!!!!

:D:D:D Βέβαια πήρα κι ένα ρολόι....αλλά και να μην μου 'παιρνε τίποτα θα χα την μπουμπού μου!!!!!!!!!!!!!!!!!

2ef2v5u.png
Link to comment
Share on other sites

αχ βρε κοριτσια με συγκινησατε με τισ ιστοριες σας!!εγω συνεχεια φανταζομαι εκεινη την στιγμη αλλα ειμαι σιγουρη οτι θα ειναι πιο εντονη απο οσο περιμενω!μια ζωη μου λεγανε οι γονεις μου οτι μολις γεννηθηκε η αδερφη μου(η πρωτη)αλλαξε ολη τουσ η ζωη,τα συναισθηματα δεν περιγραφονται!!!αχ ανυπομονω να ερθει η στιγμη που το κρατησουμε αγκαλια!!!!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα κορίτσια το πρώτο και μεγαλύτερο δώρο ήταν είναι και θα είναι πάντα ο γιός μας αλλά μετά από το ευχαριστώ και τα βουρκομένα μάτια του καλού μου δεν σαν κρύβω ότι ακολούθησε ένα υπέροχο 3βερο δαχτυλίδι cartier για να συμβολίζει και τους τρεις μας μαζί και ενωμένοι για πάντα...

 

Τώρα αν έρθει και δεύτερο γιατί ακόμα η αλήθεια είναι δεν σκεφτόμαστε κάτι τέτοιο θα δούμε ίσως το πάει να βάλουν και τέταρτη βέρα.. χα χα ....

 

line_flow_blue_beg_40_time_1219204800_text_d4ef20eaeff5f4f3eff5eddceae920eceff520e5dfede1e920.gif

Όταν ο άνθρωπος προγραμματίζει ο Θεός γελάει…!!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια,

Καλά όλα αυτά που λέτε. Όλες θέλουμε και ευχόμαστε πάνω από όλα να κάνουμε υγιή μωρά και να πάνε όλα καλά εκείνη την ώρα. Αλλά μην μου πείτε αυτές που δεν πήρατε ξεχωριστά δώρα εκείνη τη μέρα ότι είναι το ίδιο σα να πήρατε! Εγώ το παραδεχομαι-δεν πήρα κάτι ξεχωριστό και όταν το σκέφτομαι και διαβάζω όλα όσα πήραν άλλες κοπέλες από τους συζύγους τους ζηλεύω λιγάκι! Άντε πείτε την αλήθεια αλλιώς να κλείσει και αυτό το θέμα με το τί μας πήραν οι σύζυγοι! :?

Κοπελα εγω το ειπα τοσες φορες σε αυτο το ποστ , το θεωρω εντελως κλισε τα δωρα εκεινη τη μερα , ουτε ζηλευω , ουτε ηθελα δωρα , ενα με ενοιαζε ενα υγιες παιδι και να ειμαι και εγω υγιης μετα . Το μεγαλυτερο δωρο ηταν που κλαιγαμε αγκαλια μετα τη γεννηση της κορης μας και ετρεχε απο χαρα μεσα εξω και επερνε τις μαμαδες μας , Θεε μου δεν υπαρχει ποιο τελειο συναισθημα απο το να ξερεις οτι ο ανθρωπος σου ειναι τοσο συγκινημενος με το θαυματακι που μαζι δημιουργησαμε , δεν συγκρινεται με 1000 δωρα και μονοπετρα ολο αυτο το συναισθημα . Εγω ετσι το βλεπω και αυτη ειναι η δικη μου γνωμη , οπως και σεβαστη και η δικια σου αποψη οτι ζηλεψες και ηθελες να σου δωσει κατι ο ανθρωπος σου , γιατι θα πρεπε να παραδεχτουμε οτι ζηλεψαμε ή οτι θελαμε καποιο ειδικο δωρο δεν μπορω να καταλαβω ... δηλαδη να κλεισει το θεμα επειδη πολλες απο μας δεν θελαμε δωρα ? δεν το καταλαβαινω ...

 

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

αααα!

εγω του το ξεκαθαρισα!

του λεω... ξερω οτι θα μου κανεις δωρο οταν γεννησω (και να μην ηθελε ας κανει και αλλιως τωρα :lol: ) και συνεχιζω...

για να μην ψαχνεις λοιπον ασκοπα και κουραζεσαι και αγχωνεσε...

εκεινο το αυτοκινητακι που σου εδειξα τις προαλλες και αν ειναι ευκολο σε κοκκινο :P:lol::lol::lol:

 

περα απο την πλακα ομως...

πανω απ΄ολα να γεννηθουνε καλα και υγιη τα μωρακια μας, και μετα ακομα και το πιο απλο δωρακι εστω συμβολικο για ενθυμιο ειναι ευπροσδεκτο! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!Κι εγώ Λιζάκι αυτοκίνητο του ζήτησα! :wink: Με 3 τώρα παιδιά δεν μας χωράει!Θέλω του λέω το τάδε τζιπάκι κι επειδή είμαι πολύ καλή μπορείς να επιλέξεις το χρώμα!Πάντως πέρα από αυτά να είναι γερά τα παιδάκια και όλα τα άλλα γίνονται! :wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

ΜΟΥ ΈΣΤΕΙΛΕ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΓΥΑΛΙΝΟ ΠΟΤΗΡΙ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ ΣΤΟΛΙΣΜΕΝΑ ΜΕ ΘΑΛΑΣΣΙ ΑΡΚΟΥΔΑΚΙΑ το έχω ακόμη θέλει πότισμα μια φορά τον μήνα και το ποτίζω κάθε 22 του μηνά

 

Η ΚΑΡΤΑ ΕΛΕΓΕ :

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΣΕ ΚΟΥΡΑΣΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ Ο ΓΙΟΣ ΣΟΥ……………..!!!!!!!!

 

 

ΛΙΩΜΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΈΚΛΑΙΓΑ ΜΕ ΤΟ ΜΩΡΟ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ .

 

 

ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΚΙ ΜΕ ΜΙΑ ΚΑΡΔΙΑ ΣΕ ΚΟΡΔΟΝΑΚΙ ΠΕΡΑΣΜΕΝΗ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΙΔΙ ΚΑΡΔΙΑ

Αυτά τα είδα μετά από Κανά δυο ώρες που να δω εγώ έτσι όπως είχα γίνει από την κάρτα λιώμα …..

Διάβαζα και ξανά διάβαζα την κάρτα και έκλαιγα ….

 

ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ……………….

Ποτέ δεν παραδέχτηκε ότι το έστειλε εκείνος είναι το μόνο λουλούδι που έζησε από την γεννά σου επειδή σου το έστειλε ο γιοκάς σου μου λέει συχνά με ύφος ................

 

Εεεεε του γιου είναι αυτό δεν ξεχνάς να το ποτίσεις του λέω.......

 

 

 

 

Εδώ να πω ότι μου έχει στείλει πολλές φορές λουλούδια και γλάστρες ποτέ δεν έζησε ΤΙΠΟΤΑ .

. Μέχρι κάκτο ξέρανα χιχιιχιχιχιιχ

,

.

.....

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω δεν εχω σκεφτει τιποτα για δωρο. Γιατι να μου παρει δωρο;;

 

Το καλυτερο δωρο θα ηταν να καταφερω να γεννησω με φυσιολογικο τοκετο, να ειναι ο Δημητρης μου διπλα μου και να βγει καλα η μπεμπουλα μας!!

 

Νομιζω ειναι η μονη περιπτωση που οι γυναικες δεν σκεφτονται τα δωρα :):):)

 

Με το καλο κοριτσια!!

as1cF1_0g410010MjRkfDAxMzRqfGxpdHRsZSBNaW5pIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα 18ωρες να γεννησω και δεν τον ειχα μαζι μου στο τοκετο,γεννησα φυσιολογικα αλλα ειχα καποιες επιπλοκες και παρατριχα να βρεθω στον αλλο κοσμο...απο τεταρτη βραδυ με ειδε πεμπτη βραδυ και αυτο στην εντατικη καταχλωμη με φιαλη αιμα,ορο μασκα οξυγονου και τετοια..και μονο που τον ειδα να κλαιει αφηστε κοριτσια τα θυμηθηκα και συγκινηθηκα,μου εκανε δωρο βεβαια την επομενη μερα ενα μεγαλο αρκουδο που ειχε πολλες καρδιες και ελεγε σ'αγαπω..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου έχει υποσχεθεί ότι θα αλλάξουμε τις βέρες μας.

Θέλω τώρα που θα είμαστε "κανονική" οικογένεια,ξέρετε,με μωρό,καρότσια κλπ,να έχουμε χρυσές απλές και όχι τις λευκόχρυσες που διαλέξαμε για το γάμο.

Link to comment
Share on other sites

Αχ Γκρινιαρα με συγκίνησες πάααααααρα πολύ, έκλαιγα και έκλαιγα τόσο όμορφα που τα λές....

Εμένα μου φτάνουν η αγάπη του αντρούλη μου και ο γιός που περιμένουμε με ανηπομονησία :D, βέβαια και ένα δωράκι να μου έκανε εκείνη την ημέρα δεν θα μου κακόπεφτε γιατί κακά τα ψέματα σε όλους μας αρέσουν τα δώρα ;)

Link to comment
Share on other sites

εγώ ακομα δεν εχω γεννήσει...

δεν εχει καμια σημασία ομως!! το δωρο μου το εχω ζητήσει ηδη.

πλαστική στήθους.....!!!!yeeeeeeee..

 

2 πράγματα είναι άπειρα: το Σύμπαν και η ανθρώπινη ηλιθιότητα·Για το πρώτο δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Albert Einstein

Link to comment
Share on other sites

Καλα..τωρα το ειδα, το ενεργοποιησατε παλι το ποστακι μου...το κανατε ομως λιγο μπαχαλο!!

Ο,τι και να εχει ειπωθει, το μεγαλυτερο δωρο ειναι τα ματακια αυτα που σε κοιταζουν και λιωνεις κι η αγαπη του αντρα σου...

 

Υ.Γ. Εγω τα σκουλαρικακια μου με 7 διαμαντακια (συμβολικο) τα τσακωσα παντως. Και μου τα εφερε ο μπεμπης, οχι οταν γεννηθηκε αλλα αργοτερα. Και πολυ τα ευχαριστηθηκα. Και δεν εχω τυψεις για το ποσο κανουν. Μια φορα το κανεις το δωρο..οχι καθε μερα.

Καθε μερα εχω το ακριβοτερο δωρο στο κοσμο...το μωρουλινι μου.

cIWNp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εμένα και ο άντρας μου μου έφερε δώρο και στα τρία παιδιά και οι δύο μαμάδες μας. Θα ήταν απόλυτα υποκριτικό να πω ότι δεν μου άρεσε. Ούτε αισθάνθηκα άβολα. Είναι και το δώρο ένας τρόπος έκφρασης συναισθημάτων, δεν σημαίνει ότι καταργεί τα συναισθήματα. Εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι. Φυσικά και ό,τι θυμάμαι περισσότερο από εκείνες τις υπέροχες μέρες της ζωής μου που αντίκρυσα για πρώτη φορά τα παιδιά μου, είναι τα βουρκωμένα μάτια του συντρόφου μου και οι μοναδικές ματιές που ανταλλάξαμε όταν κρατήσαμε τα βλαστάρια μας στην αγκαλιά μου. Όμως παράλληλα έχω και τα δώρα του (κοσμήματα και ένα βιβλίο με συμβολικό τίτλο) όπως και των μαμάδων μας (κοσμήματα) και τα χαίρομαι.

Σαφώς πολύ περισσότερο χαίρομαι τα ίδια τα παιδιά μου, αλλά δεν θεωρώ ότι το ένα αναιρεί το άλλο. Εγώ γενικά έχω καλή σχέση με τα (υλικά) δώρα. Μου αρέσει να δωρίζω και να μου δωρίζουν. Αλλά δεν είμαστε όλοι οι άνθρωποι ίδιοι...

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γεννήσει ακόμη αλλά ο άντρας μου με ρωτάει συνέχεια τι θέλω να μου πάρει. Απ την καρδιά μου και εννοώντας κάθε συλλαβη του λέω ότι δεν θέλω τίποτα υλικό. Αυτό που θέλω είνα να είναι κοντά μου κάθε στιγμή στον τοκετό για ν'αντικρίσουμε μαζί την ψυχούλα μας.. Μου αρέσει να μου κάνει δώρα αλλά προτιμώ να μου τα κάνει σε απρόοπτες στιγμες.Ειδικά για τη συγκεκριμενη στιγμή μου φτάνει να κρατάει το χέρι μου και να ακγαλιάσουμε τη μπεμπουθρίτσα μας...

Link to comment
Share on other sites

εγω οταν μπηκα με προκληση και δεν γεννουσα με τιποτα την επομενη μπηκα για καισαρικη.ηταν δυσκλα γιατι φοβομουν και επαθα κατι σαν κριση πανικου.δε θα ξεχασω ποτε ομως οτι μολις με ρβγαλαν απο το χειρουργειο ακουω ενα ψιτττ και γυρισα και τον ειδα εκει διπλα να χαμογελαει.μετα η αδερφη μου μου ειπε οτι εβγαλαν το μωρο για να το πανε να το ετοιμασουν το κοιταξε και της ειπε ΄πηγαινε εσυ με το μωρο.τον ρωτησε δε θα ερθεις?και αυτος ειπε εγω δεν παω πουθενα χωρις τη γυναικα μου!τι μου λετε μετα για δωρα.αυτος ειναι το δωρο μου και ο μαγκας που δημιουργησαμε μαζι

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω γεννήσει ακόμη αλλά ο άντρας μου με ρωτάει συνέχεια τι θέλω να μου πάρει. Απ την καρδιά μου και εννοώντας κάθε συλλαβη του λέω ότι δεν θέλω τίποτα υλικό. Αυτό που θέλω είνα να είναι κοντά μου κάθε στιγμή στον τοκετό για ν'αντικρίσουμε μαζί την ψυχούλα μας.. Μου αρέσει να μου κάνει δώρα αλλά προτιμώ να μου τα κάνει σε απρόοπτες στιγμες.Ειδικά για τη συγκεκριμενη στιγμή μου φτάνει να κρατάει το χέρι μου και να ακγαλιάσουμε τη μπεμπουθρίτσα μας...

καλα κανεις αγαπη μου και δε θες δωρα καθε φορα που θα βλεπεις την κουκλα σου θα ξερεις ποιος ευθυνεται για ολη αυτη την ευτυχια.ποιος αλλος?ο αντρουλης σου γιατι αν δεν ηταν αυτος δε θα ειχες τη συγκεκριμενη κουκλα στα χερια σου.με το καλο και με ενα πονο σου ευχομαι.αντε αντε γιατι θελουμε νυφες;););)

Link to comment
Share on other sites

Αχ Fouskitsa τι μου θυμησες και εμεις τα ιδια τραβηξαμε , μπηκα με προκληση, γεννησα με καισαρικη και το μωρο το πηρε η μαμα μου με την πεθερα μου και την μαια να το ετοιμασουν και οταν ρωτησαν τον αντρα μου αν θα παει μαζι τους , ειπε εγω δεν παω πουθενα χωρις την γυναικα μου , και μαλιστα σε οσους τον ρωτουσαν μεσο μνματων για τον μπεμπη αυτο τους ελεγε περιμενω την γυναικα μου να δουμε μαζι το μωρο μας..

Link to comment
Share on other sites

εμενα μου πηρε στο γιο μας ενα βραχιολι πλατινα

και στην κορη μου μια φωτογραφικη μηχανη ...η οποια εχει γεμισει με φωτογραφιες των παιδιων μου ...σαν τον κινεζο τουριστα τα κυνηγαω χιχι

Χ 6/9/2004 Μ 18/7/2006

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...