Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

evita σ'ευχαριστώ και για τη δική σου απάντηση, μου φάνηκες πολύ ψύχραιμη και μου έδωσες θάρρος! θα κανονίσω για παρακέντηση μάλλον τη Μεγάλη Βδομάδα και θα πάρω τα αποτελέσματα μετα το Πάσχα.

Η γιατρος μου είπε ότι αν υπάρχει προδιάθεση για θυροειδή η εγκυμοσύνες το εντείνουν γιαυτό κορίτσια να το παρακολουθείτε όχι μόνο με τις εξετάσεις αίματος αλλά και με υπέρηχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπον κοριτσια η ενχειρηση εγινε!!!ουφ...επιτελους...ξεμπερδεψα...(θελω να νομιζω).Ολα πηγαν μια χαρα.Δεν ηταν και κατι το πολυ τρομερο.Εχτες εκοψα και το ραμα.Ειχα 1 αφου μου εκανε πλαστικη.Η ενχειρηση κρατησε 1 1/2 ωρα ο γιατρος μας ειπε οτι ο θυρεοειδης μου ηταν διογκομενος αλλα ολα πηγαν τελεια.Μπηκα Παρασκευη και την Κυριακη εφυγα.Οσο για την τομη....καλη ...Μου εγραψε και μια κρεμα που θα την βαζω για 1 μηνα και μου ειπε οτι σε 2 μηνες δεν θα φενεται τιποτα,αν και εμενα απο την αρχη με ενοιαζε πιο πολυ η φωνη μου απ'οτι η τομη.Τελικα ομως με το που ξυπνησα μιλουσα κανονικοτατα.Ουτε βραχναδα ουτε τιποτα.Τωρα νιωθω το τραβηγμα στο λαιμο αλλα που θα παει......Αυτα....το μονο που εμεινε τωρα ειναι η βιοψια :(

Link to comment
Share on other sites

Θα ηθελα να ρωτησω οσες εχουν κανει την εγχειρηση,αν βαζατε καποια κρεμα στην ουλη...Εμενα μου ειπε να παρω την ZERADERM.Την αρχισα σημερα πρωτη μερα.Γνωριζετε αν ειναι καλη 'η αδικα τα λεφτα...(40ευρω).Επισης γνωριζεται αν το Τ4 που περνω τωρα παχαινει????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Θα ηθελα να ρωτησω οσες εχουν κανει την εγχειρηση,αν βαζατε καποια κρεμα στην ουλη...Εμενα μου ειπε να παρω την ZERADERM.Την αρχισα σημερα πρωτη μερα. Γνωριζετε αν ειναι καλη 'η αδικα τα λεφτα...(40ευρω).Επισης γνωριζεται αν το Τ4 που περνω τωρα παχαινει????

 

Έλλη, σιδερένια και εύχομαι να πάνε όλα καλά με τη βιοψία.

Εγώ έβαζα kelosoft. Επίσης 40€ και δεν την δικαιολογούν τα ταμεία.

Το ότι στους 2 μήνες δεν θα φαίνεται τίποτα μου φαίνεται λίγο υπερβολικό. Μακάρι να είναι έτσι αλλά και στη δική μου περίπτωση και σε άλλες που γνωρίζω παίρνει τουλάχιστον ένα εξάμηνο. Εγώ βέβαια έχω μια ευαισθησία στο δέρμα αλλά αν την έβλεπες με το που έβγαλα τα ράμματα ήταν κομψοτέχνημα. Σε 20 μέρες από την επέμβαση, στη βάφτιση του γιού μου φορούσα ντεκολτέ και ένα πολύ λεπτό αλυσιδάκι και όσοι δεν το ήξεραν, δεν το πρόσεξε κανείς και όταν τους έλεγα κοιτούσαν καλά καλά να δουν. Παρόλα αυτά, τώρα έξι μήνες μετά, δεν έχει επουλωθεί τελείως.

Τι εννοείς αν παχαίνει το Τ4; Αν έκανες ολική θυρεοειδεκτομή, είναι απαραίτητο να πάρεις αγωγή εφ'όρου ζωής, η οποία θα υποκαθιστά το λειτουργία του θυρεοειδή. Απλά στην αρχή θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μετά την επέμβαση μέχρι να ρυθμιστεί η δόση.

 

Που έκανες την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΛΗ ΣΙΔΕΡΕΝΙΑ. Μια αλοιφή που έβαζα εγώ στη μικρή μου για ράμματα που είχε κάνει στο προσωπάκι της ήταν η kelosoft. Πράγματι δε φαίνεται σχεδόν τίποτα και ευτυχώς γιατί ανησυχούσα επειδή είναι κοριτσάκι, ήταν και πρόσωπο, στην προτείνω. Δε θυμάμαι όμως πόσο την είχα αγοράσει.

Όσο για το άλλο που ρωτάς δε γνωρίζω αν θα παχυνεις. Μεταξύ αστείου και σοβαρού όμως εγώ ρώτησα τη γιατρό αν μπορεί να μου ρυθμίσει το θυροειδή για κανά τρίμηνο να αδυνατίσω και μετά να το ξαναφτιάξουμε στα ίσα του και μου είπε ότι αν τον ρυθμίσουμε (γενικώς) θα αυξηθούν οι καυσεις μου και θα αδυνατίσω!

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς αν παχαίνει το Τ4; Αν έκανες ολική θυρεοειδεκτομή, είναι απαραίτητο να πάρεις αγωγή εφ'όρου ζωής, η οποία θα υποκαθιστά το λειτουργία του θυρεοειδή. Απλά στην αρχή θα πρέπει να περάσει κάποιος καιρός μετά την επέμβαση μέχρι να ρυθμιστεί η δόση.

 

Το ξερω οτι πρεπει να περνω το χαπι εφ'ορου ζωης.Δεν ρωτησα αν παχαινει για να το σταματησω.....ρωτησα γενικος αν παχαινει......Επειδη μεχρι τωρα επερνα το thirormon και ξερω οτι παχαινει ρωταω αν ισχυει το ιδιο με το Τ4.

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν έβαλα αλοιφή. όταν μου έβγαλε τον επίδεσμο που μου είχε τοποθετήσει στην αλλαγή πριν το εξιτήριο (δλδ μια εβδομάδα μετά) μου έδωσε κάτι αυτοκολλητα να βάζω, το άλλαζα κάθε μέρα επί 12 μέρες.

και δεν παίρνω Τ4. παίρνω euthyrox 125. Μάλλον το ίδιο είναι με άλλη ονομασία... Δεν θα παχύνουμε βρε! Κορμάρες θα γίνουμε μόλις ρυθμιστεί η δόση! :lol:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι πρεπει να περνω το χαπι εφ'ορου ζωης.Δεν ρωτησα αν παχαινει για να το σταματησω.....ρωτησα γενικος αν παχαινει......Επειδη μεχρι τωρα επερνα το thirormon και ξερω οτι παχαινει ρωταω αν ισχυει το ιδιο με το Τ4.

 

Λογικά όταν ρυθμιστεί η δόση, το T4 θα υποκαθιστά την ομαλή λειτουργία του θυρεοειδή, και ο μεταβολισμός θα είναι σε κανονικά επίπεδα, οπότε γιατί να παχύνεις;

Δεν μου είπες, που έκανες την επέμβαση;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ξερω οτι πρεπει να περνω το χαπι εφ'ορου ζωης.Δεν ρωτησα αν παχαινει για να το σταματησω.....ρωτησα γενικος αν παχαινει......Επειδη μεχρι τωρα επερνα το thirormon και ξερω οτι παχαινει ρωταω αν ισχυει το ιδιο με το Τ4.

 

Λογικά όταν ρυθμιστεί η δόση, το T4 θα υποκαθιστά την ομαλή λειτουργία του θυρεοειδή, και ο μεταβολισμός θα είναι σε κανονικά επίπεδα, οπότε γιατί να παχύνεις;

Δεν μου είπες, που έκανες την επέμβαση;

 

Την εκανα στο Ηρακλειο,στο Βενιζελειο,με γιατρο τον Σημαντηρακη.

Link to comment
Share on other sites

 

Την εκανα στο Ηρακλειο,στο Βενιζελειο,με γιατρο τον Σημαντηρακη.

 

Δημόσιο είναι το Βενζέλειο ε; Απ'αυτά που έγραψες έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πολύ καλο νοσοκομείο και είστε τυχεροί στο Ηράκλειο.

Link to comment
Share on other sites

 

Την εκανα στο Ηρακλειο,στο Βενιζελειο,με γιατρο τον Σημαντηρακη.

 

Δημόσιο είναι το Βενζέλειο ε; Απ'αυτά που έγραψες έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πολύ καλο νοσοκομείο και είστε τυχεροί στο Ηράκλειο.

 

Ο συγκεκριμενος γιατρος φημιζεται!!!Πολλοι ερχονται απο Αθηνα-Θεσσαλονικη κ.τ.λ για να τους εγχειρηση ο συγκεκριμενος γιατρος.Εγω μπορουσα να την κανω σε ιδιωτικη κλινικη με ολα τα εξοδα πληρωμενα απο την ασφαλεια μου,αλλα επελεξα εκει για να ειμαι σιγουρη οτι ολα θα πανε καλα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια εκανα και εγω την επέμβαση την παρασκευη 3 Απριλίου στο Παπαδημητρίου στα Μελίσσια....διήρκεσε περίπου 3 ώρες αρκετές και μετα δεν νύζταζα καθόλου αφου βγηκα γύρω στης 3 το μεσημέρι απο το χεριουργειο και κοιμήθηκα το βράδυ στης 12 τι να πω δεν ξέρω............αυριο θα με ξαναδει να μου αλλαξει τα αυτοκολλητα που εχω στην τομή και θα παιρνω περίπου και μεχρι τη Δευτερα 12 μερες σύνολο αντιβίωση ZINADOL Λλέγετε και πέρνω ασβέστιο 3 φορές την ημέρα!!

Δεν εχω πονέσει καθόλου το μόνο που νιώθω ειναι κουραση στο κεφαλι μου αυχενα γιατι καμουριάζω λιγο φοβαμαι να τραβηξω το κεφαλι μου προς τα πίσω το νιώθατε αυτο??

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Σιδερένια BABE!

Ο πόνος στον αυχένα είναι φυσιολογικός απ'οτι έμαθα κι εγώ εδώ στο φόρουμ. Είναι από τη στάση που σε έχουν κατά τη διάρκεια της επέμβασης. αυτό με το "καμπούριασμα" το ένιωσα κι εγώ... θα περάσει!

 

Και πάλι σιδερένια!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Είναι λογικό να νιώθεις βάρος στον αυχένα διότι 3 ώρες το κεφάλι σου ήταν σε υπερέκταση. Πάντως μια χαρά σε βρίσκω, εγώ για 2 εβδομάδες ήμουν σα φυτό από την αντιβίωση :) και τώρα έξι μήνες μετά αν στραβοκοιμηθώ ή είμαι πολύ ώρα στο pc νιώθω τον αυχένα μου να με τραβάει.

Σιδερένια!!

Link to comment
Share on other sites

evita να σε ρωτήσω μιας και είσαι η πιο "έμπειρη" στο θέμα?

ο πόνος στο λαιμό (μέσα στο λαιμό) όταν πας να μιλήσεις λίγο πιο δυνατά, πότε περνάει?

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

evita να σε ρωτήσω μιας και είσαι η πιο "έμπειρη" στο θέμα?

ο πόνος στο λαιμό (μέσα στο λαιμό) όταν πας να μιλήσεις λίγο πιο δυνατά, πότε περνάει?

 

Λοιπόν, εγώ νιώθω το εξής: δεν είναι ακριβώς πόνος, περισσότερο ενόχληση θα το έλεγα, πως να στο περιγράψω... σαν πολύ ελαφριά ψύξη στην αριστερή πλευρά του λαιμού που ήταν ο όζος και το οποίο με πιάνει όταν μιλήσω πολύ ώρα (που συμβαίνει τόσο συχνά ώστε ο άντρας μου πριν μπω στο χειρουργείο έλεγε στο γιατρό μήπως γίνεται να μου πειράξει λίγο τις χορδές :) ) ή όταν είμαι πολύ κουρασμένη. Για αυτόν τον πόνο λες;

Link to comment
Share on other sites

εμένα με ενοχλει μέσα στο λαιμό, εκεί ας πούμε που ήταν οι αμυγδαλές. Με ενοχλεί όταν μιλήσω πολύ, όταν μιλήσω λίγο πιο δυνατά (μιλάμε όλοι εδώ μέσα είναι ευτυχισμένοι! :lol: )....

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Εγω παλι κοριτσια αυτο που νιωθω ειναι ενα τεντωμα στο λαιμο..Σαν να μου εχουν τραβηξει τον λαιμο να τον εχουν κοψει και να τον εχουν τεντωμενο τσιτα.Δεν ξερω αν καταλαβαινεται τι θελω να πω.......Οσο για την ομιλια...δεν κουραζομαι,μπορω να γκαριζω οπως παλια οση ωρα θελω :lol: Ευτυχως δεν επιασε η ευχη του αντρα μου :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γυρισα και στην Δουλεια επιτέλους και το μόνο που εξακολουθώ και παίρνω ειναι το ασβέστιο προς το παρόν αλλες 7 ταμπλέτες ειναι....

Να σας ρωτήσω κατι μήπως ξέρετε κανω Διάιτα εδω και 10 ημέρες περίπου στο Χειρουργειο είμουνα 67 κιλά μετα το χειρουργείο οταν αποφάσισα να ξεκινήσω την Διαιτα πηγα 68 και εδω και δεκα μέρες ειμαι κολλημένη ..........υπάρχει περιπτωση να παιζει ρόλο η αντιβιωση που επερνα η zinadol μου κάνει φοβερη εντηπωση τι εχει παθει ο οργανισμός μου??Το χαπι ακομα δεν το εχω ξεκινησει εφ όρου ζωής αυτη την εβδομαδα θα πάω για εξετασεις μολις τελειωσει το ασβέστιο λετε να φταει το ασβέστιο δεν μπορω να καταλαβω πραγματικα!!!!!!!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

μια από τα ίδια κι εγώ... ακριβώς τα ίδια όμως! χωρίς αντιβίωση όμως. τώρα άρχισα πάλι να χάνω... 2 μήνες μετά... για να δούμε... τι θα δούμε! μάλλον φταίει το ότι ο μεταβολισμός μας κάτι παθαινει από την έλλειψη της Τ4 μέχρι να αρχίσουμε το χάπι.

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη δεν ειμαι η μοναδικη απο οτι καταλαβα,,,,,, απλα μου κανει εντυοωση οτι εχω ξεπριστει το καταλαβαινω απλα δεν μου φαινεται στην ζυγαρια θα κανω μια δοκιμη να ζυγιστώ και σε φαρμακειου μηπωσ στο σπιτι ι δικια μου (ψηφιακη) τα έχει παιξει τι να πω........

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Εχασα 1 κιλό ζυγιστηκα το πρωι ειμαι κατευνθουσιασμένη ξεκόλλησα επιτέλους ....ειχα απογοητευτει και ζυγιστηκα και σε φαρμακειο αρα του σπιτιου η ζυγαρια παει καλα .μου εδωσε ωθηση να συνεχίσω θα σας πω τα νεα την αλλη εβδομαδα !!!!!!!!!

ff033a3307.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...