Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Γεια σας!

Με λένε Άννα και είμαι από τις Σέρρες.

Στις 27 Μαίου του 2009 , πριν από 9 μήνες δηλαδή έκανα κι εγώ ολική αφαίρεση θυρεοειδούς. Ανακάλυψα έναν όζο πριν από 6 χρόνια κι από τότε άρχισε η ιστορία του και η δική μου μαζί!

Στην ενδοκρινολόγο στις Σέρρες και η πρώτη FNA[παρακέντηση] στο ΑΧΕΠΑ.Ευτυχώς αρνητική.΄'Οπως και οι άλλες που ακολούθησαν.Επειδή για 2 χρόνια έπαιρνα το Τ4 των 100mg ,αλλά μεγάλωσε κιόλας αποφάσισα να πάω σε ένα καθηγητή στη Θεσσαλονίκη. Καλά που δε με πέθανε... Μετά την απλή εξέταση από την οποία έβγαλε το συμπέρασμα ότι σίγουρα είναι καρκίνος κι αφού έκανα ένα σωρό από εξετάσεις και πάλι FNA...κι αφού βγήκαν τα πάντα αρνητικά , άσχετα αν αυτός δεν το πίστευε [με το ζόρι μιλάμε να έχω καρκίνο] μου έδωσε 200mg thirormon. Έπαθα θυρεοτοξικό σοκ!!!! Απίστευτη ταχυπαλμία,εφιδρώσεις, φοβίες και κρίσεις πανικού! Πέρασαν πάνω από 5 μήνες για να το ξεπεράσω [βασικά σιχαίνομαι τα φάρμακα και δε δέχτηκα να πάρω ηρεμιστικά]. Ξανά στη γιατρό στις Σέρρες που με πολύ αγάπη, στοργή και προδέρμ με βοήθησε να συνέλθω. Πέρασαν άλλα 3 χρόνια, κάθε 4-5 μήνες έλεγχος και ο όζος μεγαλώνει ακόμη...

Με πείθουν και πάω πάλι σε καθηγήτρια στη Θεσσαλονίκη. Εξαιρετική, δε μπορώ να πω. Από την πρώτη στιγμή μου ξεκαθαρίζει ότι η κατάσταση είναι ανεξέλεγκτη και κάλό θα ήταν να χειρουργηθώ. Όλα αυτά τον Ιανουάριο του 2009. Συμφωνώ μαζί της και το σκέφτομαι για τον Σεπτέμβριο κι αφού η κόρη μου θα έχει τελειώσει με τις πανελλήνιες εξετάσεις και θα είχε τακτοποιηθεί και στην σχολή που θα περνούσε.Πηγαίνω πάλι τον Μάιο και η τύχη γελάει μαζί μου!!!!!! Η γιατρός με εξετάζει και ζητά άμεση επέμβαση. Φοβόταν ότι το " ηφαίστειο ήταν έτοιμο να εκραγεί".

Μου σύστησε 4 γιατρούς σε ιδιωτικές κλινικές της Θεσσαλονίκης. Ζητούσαν τρελά ποσά που δεν είχα τη δυνατότητα μεν αλλά αναγκαστικά κάτι θα έπρεπε να κάνω. Έψαξα πάρα πολύ στο διαδίκτυο. ΄Απειρες σελίδες. Στο τέλος αποφάσισα να πάω στο ΑΧΕΠΑ για να ζητήσω τη γνώμη κάποιου χειρουργού που τον γνώριζε η θεία μου από τότε που ήταν προισταμένη στο νοσοκομείΟ.

Έτσι έπεσα πάνω στη ομάδα του καθηγητή Παπαβραμίδη!!!!!

 

Παρασκευή με εξέτασαν , Τρίτη μπήκα στο νοσοκομείο και έκανα απίστευτες εξετάσεις, για χορδές , παραθυρεοειδείς αδένες κτλ.[ που οι άλλες κυρίες στο δωμάτιο , για την ίδια επέμβαση , δεν έκαναν] και την Τετάρτη μπήκα στο χειρουργείο.Εγώ στο νοσοκομείο και η κόρη μου το τελευταίο μάθημα των Πανελληνίων. Βγήκα μετά από περίπου 3 ώρες με μία τομή 2 εκατοστά!!!!!!!!!! Χωρίς καλώδια , χωρίς αίματα, χωρίς πόνο, χωρίς αντιβίωση, χωρίς καν συμπλήρωμα ασβεστίου και βέβαια λαλίστατη!!!

Και το κυριότερο, χωρίς να πληρώσω ούτε κρυφά ούτε φανερά!!!

Έμεινα 2 βράδια για παρακολούθηση κι έφυγα καλύτερα από όταν μπήκα. Την 5η μέρα πήγα στη δουλειά [ και δεν είναι δουλειά γραφείου] και τα πήγα θαυμάσια!! Τα αποτελέσματα της βιοψίας ήταν αρνητικά ευτυχώς. Έκανα 5 μήνες να στρώσω αιματολογικά[TSH, FT4].

Επί 6 χρόνια ζούσα με την αγωνία, το άγχος, το φόβο. Τώρα είμαι σαφώς πιο ήρεμη και καλύτερα!!!

Θέλω μέσα από όλη αυτήν την πολυλογία να μη ξεχάσω να ευχαριστήσω όλη την ΟΜΑΔΑ του καθ. κ.ΠΑΠΑΒΡΑΜΙΔΗ του ΑΧΕΠΑ για την ανθρωπιά τους, το ενδιαφέρον τους, την υπομονή, το χιούμορ τους, την αγάπη τους, τη συμπαράστασή τους και κυρίως να τους ευχαριστήσω γιατί τηρούν ακόμη τον ΌΡΚΟ ΤΟΥς ΣΤΟΝ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ.

 

σας ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία να σας πω την ιστορία μου

και σας εύχομαι μόνο υγεία

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.

ΕΚΑΝΑ ΟΛΙΚΗ ΘΥΡΕΟΕΙΔΕΚΤΟΜΗ ΤΟΝ ΑΠΡΙΛΙΟ ΤΟΥ 2009 ΣΤΟ ΑΧΕΠΑ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΟΣ κ.ΓΚΟΥΤΖΑΜΑΝΗΣ. ΠΟΛΥΟΖΩΔΗ ΤΟΞΙΚΗ ΒΡΟΓΧΟΚΗΛΗ.(ΕΝΤΟΠΙΣΑ 2 ΟΖΟΥΣ ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 2008 ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΜΑΡΤΙΟ ΤΟΥ 2009 ΕΓΙΝΑΝ 6 ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΑΓΩΓΗ ΠΟΥ ΛΑΜΒΑΝΑ).ΟΛΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΛΑ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΓΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ. ΧΕΙΡΟΥΡΓΕΙΟ ΠΕΡΙΠΟΥ 1,5 ΩΡΑ, ΔΕΝ ΠΟΝΕΣΑ, ΟΥΛΗ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΙ ΣΧΕΔΟΝ ΑΔΙΟΡΑΤΗ, ΜΙΛΗΣΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ, ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΣΑ 2 ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΡΥΘΜΙΣΗΣ ΤΗΣ ΘΥΡΟΞΙΝΗΣ.ΜΕΤΑ ΑΠΟ 10 ΜΗΝΕΣ, ΑΣ ΠΟΥΜΕ, ΟΤΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΕ ΚΑΛΟ ΔΡΟΜΟ. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΘΑ ΣΑΣ ΤΑ ΠΩ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΣΕΣ ΘΑ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙΤΕ ΚΑΙ ΤΑΧΕΙΑ ΑΝΑΡΡΩΣΗ.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εσεις που κανατε αφαιρεση, πειτε μας μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, πως ειναι η υγεια σας σε σχεση με τη ληψη υποκαταστατων ορμονων (θυροξινης).

Ειχατε παρενεργειες, μεταβολες στο βαρος σας, διαταραχες περιοδου, ορασης, αντοχων.

Γενικα, πως ειστε σημερα. (Εγω εκανα ολικη αφαιρεση τον Απριλιο 2009 και εχω πολλα να σας πω)

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, εσεις που κανατε αφαιρεση, πειτε μας μετα απο καποιο χρονικο διαστημα, πως ειναι η υγεια σας σε σχεση με τη ληψη υποκαταστατων ορμονων (θυροξινης).

Ειχατε παρενεργειες, μεταβολες στο βαρος σας, διαταραχες περιοδου, ορασης, αντοχων.

Γενικα, πως ειστε σημερα. (Εγω εκανα ολικη αφαιρεση τον Απριλιο 2009 και εχω πολλα να σας πω)

egω ekana afairesh τον Νοεμβριο 2008, εχασα πολλα μαλια, εκανα εξοφθαλμο και βλεφαροιδημα και πηρα περιπου 6 κιλα. Στο εξαμηνο που ενιωσα λιγο καλυτερα εμεινα εγκυος στο δευτερο αγορακι μου. Στην εγκυμοσυνη, αν εξαιρεσουμε το πρηξιμο στο ενα μου ματι, ημουν μια χαρα. Τεσσερις σχεδον μηνες τωρα μετα τη γεννα, παω πολυ καλα. Τα ματια μου ειναι σχεδον ΟΚ, τα κιλα χανονται, μαλια δεν εχασα αλλα.

Εχει να κανει πιστευω και ο λογος που βγαζεις το θυρεοειδη. Όταν ειναι αυτοανοσο, ο θυρεοειδης ειναι συμπτωμα δεν ειναι η αιτια, οπότε πολλα προβληματα δεν λυνονται.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ξέρω τι να πω, γιατί αισθάνομαι ότι γίνομαι κουραστική στους ανθρώπους γύρω μου και αποφεύγω να μιλήσω. Ίσως εδώ είναι καλύτερα να βγάλω αυτά που έχω μέσα μου, επειδή αντιμετωπίζουμε όλες το ίδιο πρόβλημα και μπορούμε να συμπαραστεκόμαστε η μια στην άλλη.

10 μήνες μετά την επέμβαση κι αφού έχασα αρκετά μαλλιά και πήρα 12 κιλά μόλις κατάφερα να ρυθμίσω την TSH που από 20μΙU την κατέβασα στο ο,90.

Η αλήθεια είναι ότι τους πρώτους μήνες μέχρι και τον Αύγουστο δηλαδή αισθανόμουν πολύ καλά και νόμιζα ότι σώθηκα.

Ξαναγύρισαν όμως οι κρίσεις πανικού [τις κληρονόμησα από ένα θυρεοτοξικό σοκ] και ενώ με την περίοδο είναι όλα κανονικά, εκείνες τις μέρες νοιώθω χάλια!

Δεν ξέρω να το περιγράψω καλύτερα. Ελαφριές ταχυκαρδίες, εφίδρωση, αίσθημα κρύου , ζάλη...

Link to comment
Share on other sites

και εγω πριν την περιοδο ειμαι χαλια...ενω πριν την αφαιρεση δεν ειχα θεμα... Τι να κανουμε καλη μου...μας ετυχε αυτο. Τουάχιστον δεν απειλειται η Ζωη μας...ας προσπαπθησουμε όσο μπορουμε να εχουμε καλη ποιοτητα αυτης τουλαχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια, ευχομαι περαστικα σε ολες. Θελω να σας πω, πως μεχρι πριν ενα μηνα, οταν μιλουσα για τις <<παρενεργειες>> μου δεν με επαιρνε κανενας σοβαρα.Θυμωσα και με την ενδοκρινολογο μου, που οταν της ελεγα πως αισθανομαι, μου απαντουσε πως δεν ευθυνεται ο αδενας. Απορουσα γιατι πριν τη επεμβαση με δυσκολοτερες συνθηκες ζωης δεν ειχα προβληματα. Και ξαφνικα απο τον Απριλιο και μετα ολα χαλασαν. Η χαριστικη βολη για μενα ηταν οταν <εξαφανιστηκε> η περιοδος μου. Εγω δεν ξερω αν το δικο μου ηταν αυτοανοσο ή graves, ξερω οτι ειχα 2 τοξικους οζους και στο 2ο υπερηχο εγιναν 5 μεσα σε 2 μηνες.Αποφαση γιατρου : αφαιρεση.

Γνωριζω γυναικες που εχουν παρει thyrormon και οχι Τ4, αποκατεστησαν γρηγοροτερα τη θυροξινη και tsh. Λετε να παιζει ρολο το φαρμακο? Εσεις τι πηρατε μετα την εγχειριση? Παντως εγω μετα απο 10 μηνες ηρθα στα <εντος οριου>.

Link to comment
Share on other sites

εγω παιρνω Τ4...οι εξετασεις μου ηταν καλες...εντος οριων, αμεσως. Αλλα παρ΄ όλα αυτα δεν ημουν καλα εγω. Στο εξαμηνο ενιωσα καλα....

aleca κι εγω ειχα τις τιμες εντος οριων στο διμηνο. Μετα ομως τα 88mg το Τ4 ηταν πολυ λιγα για την περιπτωση μου και μεσα σε 4 μηνες εφτασε η TSH στο 11 με ολα τα συμπτωματα που εχω προαναφερει. Το ανακαλυψα συμπτωματικα οταν πηγα να κανω καποια αλλη αιματολογικη εξεταση και εβαλα και τις ορμονες. Εκει που ειχα υπερ εγινε super-υπο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεια σε όλους, ομοιοπαθείς και μη.

Εγώ χειρουργήθηκα το Γενάρη του 2009 παρά την μάλλον αντίθετη γνώμη της ενδοκρινολόγου που με παρακολουθούσε, μια και την πίεζα προ έτους ήδη να πάω να τον βγάλω να ξεμπερδεύω.

Ω του θαύματος η βιοψία έδειξε κακοήθεια (διαγνωση Ca θυρεοειδούς sic!) με θυλώδη και θυλακιώδη κύτταρα.

Έκανα θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο Ι-131 το Πάσχα του 2009 (Απρίλιος) και ξαναέκανα πριν 15 ημέρες μια και κάποια κύτταρα επέμεναν να με ενοχλούν με την παρουσία τους ,ευτυχώς τουλάχιστον μέχρι στιγμής μόνο τοπικά. ΤΗν πρώτη φορά πήρα 100mC και την δεύτερη το ίδιο.

Όλοι μου λένε ότι η πρόγνωση είναι καλή αλλά έχω μάθει να τραβάω το δρόμο μου μια και οι γιατροί μάλλον δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη πια (μπορεί να την έχασα από αυτήν που με ''παρακολουθούσε'').

Έχω να πω στους άλλους που τυχόν βρουν κάτι σαν και το δικό μου να μην ανησυχούν, και ότι όλα παλεύονται αρκεί να βρεθούν πρόωρα.

Για αυτό και πριν σου συμβεί κάτι τέτοιο και αν ο γιατρός σου λέει να κάνεις επανεξέταση για τους όζους σου μία φορά το χρόνο, εσύ να κάνεις δύο!! Να μην αρκείστε στην απλή βιοψία με παρακέντηση (εκτός και ο όζος είναι πολύ μεγάλος) αλλά παρακέντηση με υπέρηχο. Να κάνετε όλες τις εξετάσεις σας σχολαστικά και να έχετε άποψη για τα ευρήματα των υπερήχων σας σε συνάρτηση και με την άποψη του γιατρού σας.

Αν πρόκειται να κάνετε θεραπείες με βεβαιωμένο καρκίνο, ΜΗΝ κόψετε τα χάπια αλλά μπείτε στο θάλαμο με τη λήψη του Thyrogen!!! Το φάρμακο αυτό είναι θαυματουργό και αποτρέπει τουλάχιστον το προσκαιρο πάχος από την έλλειψη ορμονών, την απώλεια ύπνου από το ροχαλητό λόγω του πρηξίματος, και την ταλαιπωρία με τις κράμπες, την ατονία κτλ.Χώρια ότι καλύπτεται από τα ταμεία εξ ολοκλήρου μια και πρόκειται για καρκινοθεραπεία παρά την τσουχτερή τιμή του (σχεδόν 1200?).

Και βέβαια όσο πιο γρήγορα συμφιλιωθείτε με την ιδέα ότι πάσχετε από καρκίνο έστω και από ιάσιμη μορφή σε ποσοστό 90 %, τόσο πιο γρήγορα και αποτελεσματικά θα τον νικήσετε.

Εύχομαι να είναι όλος ο κόσμος καλά.

Link to comment
Share on other sites

folegandros, σε ευχαριστουμε για τις συμβουλες σου, σου ευχομαι να εχεις οσο το δυνατον καλυτερη υγεια. Εγω εβγαλα τον αδενα γιατι οπως ειπε η ενδοκρινολογος μου , οι οζοι ηταν τοξικοι και θα μετατρεπονταν σε καρκινακια.Ελπιζω να σωθηκα (τουλαχιστοαπο αυτο) γιατι λογω κληρονομικοτητας δεν θα τη γλιτωσω σε αλλα σημεια.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοριτσια!Ειμαι νεα στο forum.,αλλα το διαβαζω καιρο..Εγω υποβληθηκα σε ολικη θυρεοειδεκτομη τον Ιανουαριο του 2008..Εκανα θεραπεια με τ4 των 100 για 7 μηνες μονο και μετα αποφασισα να τον αφαιρεσω,γιατι μεγαλωσε ο ψυχρος μου οζος 1cm ακομη αντι αν μεινει σταθερος ή να μικρυνει..οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες πριν αρχισω θεραπεια..μετα ομως εγινα υπερ..και αυτοι οι 7 μηνες ηταν χαλια..ενιωθα κρισεις πανικου,αυπνιες και εχασα 4 κιλα σε 1 μηνα..ετσι τον εβγαλα ,ολα πηγαν καλα,εμεινα ενα βραδυ στην κλινικη και ευτυχως ρυθμιστηκε αμεσως..δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και σκεφτομαι το τρεξιμο που θα ακολουθησει!!!!

:?:
Link to comment
Share on other sites

]Καλησπέρα κοριτσια!Ειμαι νεα στο forum.' date='αλλα το διαβαζω καιρο..Εγω υποβληθηκα σε ολικη θυρεοειδεκτομη τον Ιανουαριο του 2008..Εκανα θεραπεια με τ4 των 100 για 7 μηνες μονο και μετα αποφασισα να τον αφαιρεσω,γιατι μεγαλωσε ο ψυχρος μου οζος 1cm ακομη αντι αν μεινει σταθερος ή να μικρυνει..οι τιμες μου ηταν φυσιολογικες πριν αρχισω θεραπεια..μετα ομως εγινα υπερ..και αυτοι οι 7 μηνες ηταν χαλια..ενιωθα κρισεις πανικου,αυπνιες και εχασα 4 κιλα σε 1 μηνα..ετσι τον εβγαλα ,ολα πηγαν καλα,εμεινα ενα βραδυ στην κλινικη και ευτυχως ρυθμιστηκε αμεσως..δεν εχω μεινει ακομα εγκυος και σκεφτομαι το τρεξιμο που θα ακολουθησει!!!![/quote']

icon12.gif Καλως ορισες melissaki2010. Χαιρομαι που ειχες αισιο τελος με Τ4. Να θυμασαι να κανεις τεσταρισμα ορμονων συχνα. Τωρα ποιο χαπι παιρνεις, ποσα mg ημερησιως, και ποιες ειναι οι τιμες σου Ft4 & TSH? (αν θελεις απαντας)

Εγω εκανα 10 μηνες μετα την αφαιρεση για να φερω τις τιμες εντος οριων. Περασα δυσκολη φαση. Τωρα χανω κιλα με διατροφη και γυμναστικη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σε όλους, ομοιοπαθείς και μη.

Εγώ χειρουργήθηκα το Γενάρη του 2009 παρά την μάλλον αντίθετη γνώμη της ενδοκρινολόγου που με παρακολουθούσε, μια και την πίεζα προ έτους ήδη να πάω να τον βγάλω να ξεμπερδεύω.

Ω του θαύματος η βιοψία έδειξε κακοήθεια (διαγνωση Ca θυρεοειδούς sic!) με θυλώδη και θυλακιώδη κύτταρα.

Έκανα θεραπεία με ραδιενεργό ιώδιο Ι-131 το Πάσχα του 2009 (Απρίλιος) και ξαναέκανα πριν 15 ημέρες μια και κάποια κύτταρα επέμεναν να με ενοχλούν με την παρουσία τους ,ευτυχώς τουλάχιστον μέχρι στιγμής μόνο τοπικά. ΤΗν πρώτη φορά πήρα 100mC και την δεύτερη το ίδιο.

Όλοι μου λένε ότι η πρόγνωση είναι καλή αλλά έχω μάθει να τραβάω το δρόμο μου μια και οι γιατροί μάλλον δεν μου εμπνέουν εμπιστοσύνη πια (μπορεί να την έχασα από αυτήν που με ''παρακολουθούσε'').

Έχω να πω στους άλλους που τυχόν βρουν κάτι σαν και το δικό μου να μην ανησυχούν, και ότι όλα παλεύονται αρκεί να βρεθούν πρόωρα.

Για αυτό και πριν σου συμβεί κάτι τέτοιο και αν ο γιατρός σου λέει να κάνεις επανεξέταση για τους όζους σου μία φορά το χρόνο, εσύ να κάνεις δύο!! Να μην αρκείστε στην απλή βιοψία με παρακέντηση (εκτός και ο όζος είναι πολύ μεγάλος) αλλά παρακέντηση με υπέρηχο. Να κάνετε όλες τις εξετάσεις σας σχολαστικά και να έχετε άποψη για τα ευρήματα των υπερήχων σας σε συνάρτηση και με την άποψη του γιατρού σας.

Αν πρόκειται να κάνετε θεραπείες με βεβαιωμένο καρκίνο, ΜΗΝ κόψετε τα χάπια αλλά μπείτε στο θάλαμο με τη λήψη του Thyrogen!!! Το φάρμακο αυτό είναι θαυματουργό και αποτρέπει τουλάχιστον το προσκαιρο πάχος από την έλλειψη ορμονών, την απώλεια ύπνου από το ροχαλητό λόγω του πρηξίματος, και την ταλαιπωρία με τις κράμπες, την ατονία κτλ.Χώρια ότι καλύπτεται από τα ταμεία εξ ολοκλήρου μια και πρόκειται για καρκινοθεραπεία παρά την τσουχτερή τιμή του (σχεδόν 1200?).

Και βέβαια όσο πιο γρήγορα συμφιλιωθείτε με την ιδέα ότι πάσχετε από καρκίνο έστω και από ιάσιμη μορφή σε ποσοστό 90 %, τόσο πιο γρήγορα και αποτελεσματικά θα τον νικήσετε.

Εύχομαι να είναι όλος ο κόσμος καλά.

 

 

Καταρχήν να σου ευχηθώ μεσα από την καρδιά μου να πάνε όλα και δεν αναφέρομαι στον πιθανό κίνδυνο από την ασθένεια, γιατί αυτός είναι ελάχιστος αλλά το να το ξεπεράσεις ψυχολογικά και να νιώσεις καλά και ασφαλής.

 

Ξέρω καλά τι περνάς αφού η ιστορία μου είναι παραμφερής με τη δική σου αλλά πιο πολύπλοκη. Δεν θα αναφερθώ σε λεπτομέρειες (θα χρειαζόμουν 3 σελίδες να τα γράψω αναλυτικά), όμως θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω λίγο με τα λεγομενά σου. Το πιο ψυχοφθόρο πράγμα ακόμα και από την ίδια την αρρώστια είναι να έχεις ένα γιατρό που να ψάχνει όλα τα κυτταράκια στο σώμα σου για τυχόν δείγμα της ασθένειας και να σε φορτώνει άγχος. Η εμπειρία μου στο θέμα είναι πολύ μεγάλη και πιστεύω ότι η δουλειά του ενδοκρινολόγου είναι πολύ δύσκολη γιατί πρέπει πάντα να εκτιμά το προσδωκώμενο όφελος συγκρινόμενο με τυχόν απώλειες κάτι που οι περισσότεροι δεν κάνουν και προτιμούν να τηρούν τυφλά τα πρωτόκολλα άσχετα με τον ασθενή που έχουν απεναντί τους με αποτέλεσμα πολλές φορές να σκοτώνουν την αρρώστια και μαζί τον ασθενή, μεταφορικά εννοώ καθιστώντας τον ράκος ή αφήνοντας μόνιμες βλάβες που όμως γι'αυτούς είναι ασήμαντες. Η συγκεκριμένη πάθηση είναι πολύ αργά αναπτυσσόμενη και ο γιατρός με την εμπειρία του έχει το περιθώριο να εξετάσει προσεκτικά τις κινήσεις του. Η ενδοκρινολόγος που σου έλεγε περίμενε προφανώς έκρινε ότι είχε το περιθώριο να το παρακολουθήσει και μεταξύ μας και ένα και δύο χρόνια νωρίτερα να τον είχες βγάλει μάλλον τα ίδια θα περνούσες (εννοώ ιώδια κλπ) και θα ήσουν και χωρίς αδένα. Έχω ζήσει, έχω δει και έχω διαβάσει παρά πολλά πράγματα τα τελευταία δύο χρόνια και δεν θεωρώ ότι καλός γιατρός είναι αυτός που σε στέλνει κάθε τρεις και λίγο για επεμβάσεις, θεραπείες και εξετάσεις και πρωσωπικά με εκνευρίζει η ευκολία με την οποία οι ενδοκρινολόγοι λένε ξαναπάρε ιώδιο ενώ δεν έχουν άλλες χειροπιαστές ενδείξεις ασθένειας. Μάλλον έχουν ακούσει το μότο "ότι δεν σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό" και πειραματίζονται. Sorry για το black χιούμορ αλλά δικαιλογούμαι γιατί είμαι παθούσα.

Link to comment
Share on other sites

Evita καλωσορισες στην παρεα μας. Ευχομαι εδω, μαζι μας, να βρεις ο,τι ψαχνεις. Εγω βρηκα ...ομοιπαθης. Και αυτο μου εδωσε δυναμη να πιστεψω πως ολα οσα ενιωθα δεν ηταν συμπτωσεις, οπως ελεγε η ενδοκρινολογος μου (αν μπορω ακομα να τη λεω ετσι). Σας ευχαριστω για την παρουσια σας στη ζωη μου.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας!θα κανω εγχειρηση σε ενα μηνα και αυτο που φοβαμαι πιο πολυ είναι η αυξηση βαρους μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι.θα ηθελα καποια κοπελα να μου πει που εχει κανει εγχειρηση αν πηρε κιλα πολλα.με ανησυχει πολυ η αυξηση βαρους.ευχαριστω πολυ.

Ελενη, εκανες την εγχειριση??? Περιμενουμε νεα σου.

Link to comment
Share on other sites

Evita καλωσορισες στην παρεα μας. Ευχομαι εδω, μαζι μας, να βρεις ο,τι ψαχνεις. Εγω βρηκα ...ομοιπαθης. Και αυτο μου εδωσε δυναμη να πιστεψω πως ολα οσα ενιωθα δεν ηταν συμπτωσεις, οπως ελεγε η ενδοκρινολογος μου (αν μπορω ακομα να τη λεω ετσι). Σας ευχαριστω για την παρουσια σας στη ζωη μου.

 

georgiamami σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα αλλά η αλήθεια είναι ότι είμαι βετεράνος και στο φόρουμ και στο συγκεκριμένο θέμα (ρίξε μια ματιά στο τοπικ από την αρχή) :).

Πάντως ναι είναι καλό να ξέρεις ότι υπάρχουν γύρω σου άνθρωποι με πραγματικά αισθήματα και πραγματικά προβλήματα και όχι απλά στατιστικές και απρόσωπα περιστατικά, όπως μας βλέπουν οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites

γεια σασ κοριτσια.δεν εκανα εγχειρηση τελικα ακομα.πηγα σε ενα γιατρο στο ηρακλειο κρητησ που ειναι καλοσ κ μου ειπε να δοκιμασουμε μια θεραπεια να δουμε αν μικρινει ο οζοσ.διαφορετικα παω για παρακκεντιση για δευτερη φορα κ βλεποντασ κ κανοντασ.αν χρειαστει εγχειρηση θα παω μετα το καλοκαιρι.δε θα αντεξω μεσα στο καλοκαιρι.απλα συνεχιζω να φοβαμαι την αυξηση βαρουσ μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι στον οργανισμο!!!

Link to comment
Share on other sites

]γεια σασ κοριτσια.δεν εκανα εγχειρηση τελικα ακομα.πηγα σε ενα γιατρο στο ηρακλειο κρητησ που ειναι καλοσ κ μου ειπε να δοκιμασουμε μια θεραπεια να δουμε αν μικρινει ο οζοσ.διαφορετικα παω για παρακκεντιση για δευτερη φορα κ βλεποντασ κ κανοντασ.αν χρειαστει εγχειρηση θα παω μετα το καλοκαιρι.δε θα αντεξω μεσα στο καλοκαιρι.απλα συνεχιζω να φοβαμαι την αυξηση βαρουσ μεχρι να σταθεροποιηθει το χαπι στον οργανισμο!!!

 

Ευχομαι να τα καταφερεις με το χαπι. Αλλα οπως και να 'χει, να εισαι δυνατη. Κι εγω ειχα προβλημα με το βαρος και με πολλα αλλα μετα την αφαιρεση αλλα τωρα οδευω σε καλο δρομο. Να παρακαλας ολα να ειναι περαστικα. Τα ξαναλεμε οταν εχεις νεωτερα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...