Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχείρηση ΘΥΡΕΟΕΙΔΟΥΣ


Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους και περαστικά,

 

Την ολική θυρεοειδεκτομή την έκανα πριν 6 μέρες. Ο γιατρός (πολύ καλός) μου βαλε ειδική κόλλα αντί για ράμματα γιατί το δέρμα μου έχει τάση για χειλωειδες. Βασικά έχω τρομαξει με αυτά που λέτε περί αύξηση βάρους.. Δλδ ακόμα κ αν δεν τρώω είναι δεδομένο ότι θα παχύνω αν δε ρυθμιστεί το χάπι το πρώτο διάστημα? Επίσης η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη, το σημείο το νοιώθω σχεδόν νεκρό. Να το θεωρήσω φυσιολογικό εφόσον το χειρουργείο είναι "φρέσκο" ή να αρχίσω να ανησυχώ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 558
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλημέρα σε όλους και περαστικά,

 

Την ολική θυρεοειδεκτομή την έκανα πριν 6 μέρες. Ο γιατρός (πολύ καλός) μου βαλε ειδική κόλλα αντί για ράμματα γιατί το δέρμα μου έχει τάση για χειλωειδες. Βασικά έχω τρομαξει με αυτά που λέτε περί αύξηση βάρους.. Δλδ ακόμα κ αν δεν τρώω είναι δεδομένο ότι θα παχύνω αν δε ρυθμιστεί το χάπι το πρώτο διάστημα? Επίσης η περιοχή πάνω από την τομή είναι μουδιασμένη, το σημείο το νοιώθω σχεδόν νεκρό. Να το θεωρήσω φυσιολογικό εφόσον το χειρουργείο είναι "φρέσκο" ή να αρχίσω να ανησυχώ?

 

Περαστικα σου καλη μου. Κι εγω με κολλα και σχεδον δε φαινεται η τομη.

Αν δε λαμβανεις την απαραιτητη δοσολογια για τον οργανισμο σου ειναι φυσικο να κανεις υπο ή υπερ. Και επειδη ο καθε οργανισμος ειναι διαφορετικος, δεν υπαρχει στανταρ δοσολογια. Δοκιμη και οταν το σταθεροποιησεις θα εισαι σε ολα ΟΚ. Τωρα ποσα mg παιρνεις? Παιζει ρολο η ηλικια, τα αρχικο βαρος κλπ. Σε ποσο καιρο σου ειπε να κανεις ορμονολογικες?

Οσων αφορα στο μουδιασμα, εγω ενιωθα περισσοτερο ενα τραβηγμα οταν σηκωνα ψηλα το κεφαλι ή οταν εστριβα δεξια αριστερα. Περασε περιπου στις 10-15 μερες.

Link to comment
Share on other sites

Παίρνω 100mg ημερησίως. Τα ξεκίνησα εχθές, γιατί περιμέναμε αποτελεσματα ιστολογικής και μου είπε να με ξαναδεί σε ένα μήνα για να ρυθμίσουμε τη δόση. Βέβαια, θα πάω κ στον ενδοκρινολόγο μου (γτ άλλος με χειρούργησε) για να με δει κ αυτός τώρα μετά το χειρουργείο. Τράβηγμα νοιώθω κ εγώ οταν σηκώνω το κεφάλι ψηλά αλλά είναι λογικό αυτό, τομή είναι όπως κ να έχει. Το μούδιασμα με ανησυχει.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανά κορίτσια.

Πήρα τα αποτελέσματα μου κι εγώ. Οι αιματολογικές μου είναι πολύ καλές. Έχω όμως έναν όζο 9mm. Στο γιατρό που τις πήγα μου είπε να μην ανυσηχώ ( εγώ όμως δεν μπορώ) και να κάνουμε μία επανεξέταση σε 6 μήνες. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο. Μήπως πρέπει να επιμείνω για παρακέντηση; Νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό μου. Είναι ιδέα μου ή όχι;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανά κορίτσια.

Πήρα τα αποτελέσματα μου κι εγώ. Οι αιματολογικές μου είναι πολύ καλές. Έχω όμως έναν όζο 9mm. Στο γιατρό που τις πήγα μου είπε να μην ανυσηχώ ( εγώ όμως δεν μπορώ) και να κάνουμε μία επανεξέταση σε 6 μήνες. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο. Μήπως πρέπει να επιμείνω για παρακέντηση; Νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό μου. Είναι ιδέα μου ή όχι;

O υπερηχος δειχνει τι ειδος οζος ειναι. Εχει σημασια αυτο. Φυσικο ειναι στην αρχη να θελει ο γιατρος να τον παρακολουθησει και μετα να σου κανει παρακεντηση ή οτιδηποτε αλλο. Μην ανησυχεις. Υπομονη. Θα δειξει ο χρονος. Και οσο για το σφιξιμο.... ιδεα σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O υπερηχος δειχνει τι ειδος οζος ειναι. Εχει σημασια αυτο. Φυσικο ειναι στην αρχη να θελει ο γιατρος να τον παρακολουθησει και μετα να σου κανει παρακεντηση ή οτιδηποτε αλλο. Μην ανησυχεις. Υπομονη. Θα δειξει ο χρονος. Και οσο για το σφιξιμο.... ιδεα σου.

 

Σ' ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας ξανά κορίτσια.

Πήρα τα αποτελέσματα μου κι εγώ. Οι αιματολογικές μου είναι πολύ καλές. Έχω όμως έναν όζο 9mm. Στο γιατρό που τις πήγα μου είπε να μην ανυσηχώ ( εγώ όμως δεν μπορώ) και να κάνουμε μία επανεξέταση σε 6 μήνες. Το ίδιο μου είπε και ο γιατρός που μου έκανε τον υπέρηχο. Μήπως πρέπει να επιμείνω για παρακέντηση; Νιώθω ένα σφίξιμο στο λαιμό μου. Είναι ιδέα μου ή όχι;

 

 

Σε περνάω! ο δικός μου όζος είναι 11mm! Μην ανησυχείς καθόλου τώρα. Και εγώ κάθε 6 μήνες το κοιτάζω. Ο χρόνος θα δείξει. Το σφίξιμο είναι καθαρά ψυχολογικό!

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε περνάω! ο δικός μου όζος είναι 11mm! Μην ανησυχείς καθόλου τώρα. Και εγώ κάθε 6 μήνες το κοιτάζω. Ο χρόνος θα δείξει. Το σφίξιμο είναι καθαρά ψυχολογικό!

ΚΑΛΕΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

Καλές διακοπές σε όλες σας.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, τον έχεις παρακεντήσει τον δικό σου;

Link to comment
Share on other sites

Καλές διακοπές σε όλες σας.

 

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 13, τον έχεις παρακεντήσει τον δικό σου;

 

Ναί γιατί από 10mm και πάνω σε στέλνουν προληπτικά για παρακέντηση. Πρίν 1 χρ. το παρακέντησα και δεν ήταν τίποτα, τώρα μάλλον από Σεπτέμβρη θα με βάλουν για παρακέντηση πάλι, α, δε πονάει καθόλου!

Link to comment
Share on other sites

Ναί γιατί από 10mm και πάνω σε στέλνουν προληπτικά για παρακέντηση. Πρίν 1 χρ. το παρακέντησα και δεν ήταν τίποτα, τώρα μάλλον από Σεπτέμβρη θα με βάλουν για παρακέντηση πάλι, α, δε πονάει καθόλου!

 

 

Δεν φοβάμαι για το αν πονάει. Είπα στον γιατρό να κάνουμε παρακέντηση και μου είπε ότι δεν χρειάζεται προς το παρόν. Βάση του υπέρηχου φαίνεται προς το παρόν καλός. Μπορεί να ήταν και πιο μικρός ο όζος, μου είπε, αλλά να χρειαζόταν παρακέντηση. Πρέπει να περιμένω 6 μήνες; Μήπως να πάω και σε άλλον γιατρό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλήμέρα κορίτσια, είμαι καινούρια, μόλις λίγων λεπτών.

Σχετικά με την παρακέντηση, δεν πονάει καθόλου, εγω ένιωσα απλά μια πίεση. Εχω πολυοζώδη βρογχοκήλη, ο ένας απο τους πολλούς όζους έχει φτάσει τα 28χιλ. Εχω κάνει παρακέντηση 2 φορές, τα αποτελέσματα ήταν Ο.Κ., όμως ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν συνεχίσει να μεγαλώνει καλό θα ήταν να βγεί, γίνει δεν γίνει άλλη παρακέντηση. Παίρνω Τ4 100άρι.

Οταν έκανα τη 2η παρακέντηση, έλεγα αν είναι να τον παρακεντίζω κάθε λίγο και λιγάκι καλύτερα να τον βγάλω, τώρα που ο γιατρός με έφερε ένα βηματάκι πιο κοντά με έχει πιάσει μιά φοβία. Απο χειρούργους δεν έχω ιδέα, τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι απλησίαστα, τα δημόσια?????

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε. icon7.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλήμέρα κορίτσια, είμαι καινούρια, μόλις λίγων λεπτών.

Σχετικά με την παρακέντηση, δεν πονάει καθόλου, εγω ένιωσα απλά μια πίεση. Εχω πολυοζώδη βρογχοκήλη, ο ένας απο τους πολλούς όζους έχει φτάσει τα 28χιλ. Εχω κάνει παρακέντηση 2 φορές, τα αποτελέσματα ήταν Ο.Κ., όμως ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν συνεχίσει να μεγαλώνει καλό θα ήταν να βγεί, γίνει δεν γίνει άλλη παρακέντηση. Παίρνω Τ4 100άρι.

Οταν έκανα τη 2η παρακέντηση, έλεγα αν είναι να τον παρακεντίζω κάθε λίγο και λιγάκι καλύτερα να τον βγάλω, τώρα που ο γιατρός με έφερε ένα βηματάκι πιο κοντά με έχει πιάσει μιά φοβία. Απο χειρούργους δεν έχω ιδέα, τα ιδιωτικά νοσοκομεία είναι απλησίαστα, τα δημόσια?????

Σας ευχαριστώ που με ακούσατε. icon7.gif

 

Καλως ορισες καινουρια των 2 λεπτων (χαχαχα). Εγω σε δημοσιο εκανα με ιδιωτη γιατρο και δεν μου πηρε μαλιοκεφαλα. Ειμαι ευχαριστημενη και απο γιατρο και απο νοσοκομειο. (εγω Θεσ/νικη). Πες μας για ποια περιοχη μιλας για να σε βοηθησουμε οι αναλογες κοπελες.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα απο ενα ακομη ολοφρεσκο μελος!!Ειμαι 34 ετων και εδω και 2 χρονια εχει εντοπιστει οζος 20 x 23mm, που καταλαμβανει ολο το δεξι λοβο.Εκανα παρακεντηση και ηταν οκ.Ο ενδοκρινολογος που με παρακολουθει μου μιλησε για χειρουργειο εδω και ενα χρονο αλλα το αφηνα γιατι εδωσα προτεραιοτητα σε αλλο θεμα (θεραπειες γονιμοτητας) που λογω κορτιζονης εκτιναξαν την tsh (7).Τωρα, αρχιζει πλεον να με ενοχλει περισσοτερο ο οζος και αποφασισα να τον αφαιρεσω.Οι ερωτησεις μου ειναι οι εξης

α)θα ηθελα πληροφοριες για ΑΧΕΠΑ και Καραπαντζο Ηλια (Δραμα) εαν εχετε ακουστα

β)προτασεις για χειρουργους ενδοκρινων αδενων γενικα σε Θεσ/νικη, Αλεξ/πολη?

γ)μετα απο ποσο καιρο μπορω να προσπαθησω για εγκυμοσυνη (οπως καταλαβατε ειναι το θεμα που με καιει περισσοτερο)?

 

ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

georgiamami, είμαι Αθήνα. Αν ξέρεις κάτι ή οποιοσδήποτε γνωρίζει αν θέλει ας με ενημερώσει.

 

Γεια σου και σε σενα. Προσωπικα δεν γνωριζω αλλα περιμενω απαντηση απο καποια γνωστη μου που εκανε προσφατα. Μολις εχω νεα θα σου πω. Εσυ για ποτε σχεδιαζεις να χειρουργηθεις? Ειναι κατι επειγον????

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πριν το γάμο μου βρήκαν τον όζο κι ένα μήνα μετά τον έβγαλα. Τότε ήταν ένα σοκ, τώρα όλα καλά, 12 χρόνια μετά!Όλα να είναι περαστικά, για να δυναμώνουμε, κορίτσια!

Link to comment
Share on other sites

Ένα μήνα πριν το γάμο μου βρήκαν τον όζο κι ένα μήνα μετά τον έβγαλα. Τότε ήταν ένα σοκ, τώρα όλα καλά, 12 χρόνια μετά!Όλα να είναι περαστικά, για να δυναμώνουμε, κορίτσια!

 

 

Ασχετο αλλα ποσο πατριδα μου εισαι??? Εγω οπως βλεπεις στη Δυτικη.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και σε σενα. Προσωπικα δεν γνωριζω αλλα περιμενω απαντηση απο καποια γνωστη μου που εκανε προσφατα. Μολις εχω νεα θα σου πω. Εσυ για ποτε σχεδιαζεις να χειρουργηθεις? Ειναι κατι επειγον????

Γειά σε όλους. Δεν έχει προγραμματιστεί κάτι, θα κάνω υπέρηχο Νοέμβρη - Δεκέμβρη, για να δούμε αν έχει μεγαλώσει άλλο ο όζος (ο ένας είναι 28χιλ. οι υπόλοιποι μικρότεροι) και βλέπουμε. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν μεγαλώσει κι άλλο πρέπει να βγεί. Ρώτάω και για να μαθαίνω αλλα και για προετοιμάζομαι ψυχολογικά.

Ευχαριστώ. :)

Link to comment
Share on other sites

Γειά σε όλους. Δεν έχει προγραμματιστεί κάτι, θα κάνω υπέρηχο Νοέμβρη - Δεκέμβρη, για να δούμε αν έχει μεγαλώσει άλλο ο όζος (ο ένας είναι 28χιλ. οι υπόλοιποι μικρότεροι) και βλέπουμε. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε ότι αν μεγαλώσει κι άλλο πρέπει να βγεί. Ρώτάω και για να μαθαίνω αλλα και για προετοιμάζομαι ψυχολογικά.

Ευχαριστώ. :)

ΟΚ. Πολυ καλα κανεις. Μαθε οσο πιο πολλα μπορεις αλλα προσεχε την παραπληροφορηση.

Ο,τι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Link to comment
Share on other sites

Πριν απο 50 μερες εκανα ολικη αφαιρεση θυροειδους.Σημερα πηρα την βιοψια η οποια ειναι ΘΥΛΩΔΕΣ ΠΟΛΥΕΣΤΙΑΚΟ ΚΑΡΚΙΝΩΜΑ!!!!!Τωρα αρχιζει ενας αγωνας δρομου να κανω σπινθηρογραφημα και μετα ραδιενεργο ιωδιο!ΜΗ το αφηνετε κοριτσια ουτε λεπτο!!!!!Εγω μολις ανακαλυψα τον οζο ξαφνικα,απευθυνθηκα σε χειρουργο και το αφαιρεσα.Την εκανα στο 7ο θεραπευτηριο του ΙΚΑ στην καυτατζογλου τον γιατρο τον λενε ΓΙΩΡΓΟ ΖΑΦΕΙΡΗ.Πολυ καλος γιατρος και ανθρωπος!!!!!!ΚΙ ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΙΚΑ!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,

τελικα 11/08 εκανα το χειρουργειο, αφαιρεσα θυροειδη και οζο και μεχρι τωρα ολα καλα, δοξα το Θεο!!Ο γιατρος σουπερ, στο νοσοκομειο(δημοσιο Θεσ/νικη) ολα καλα και μεταγχειρητικα ολα οκ.Τελικα το πιο δυσκολο ειναι η αναμονη και οι μερες που προηγουνται της επεμβασης...η ιδια η εγχειρηση δεν ειναι τπτ, οποιος πρεπει να την κανει, ας μην το αναβαλλει!!!!!!!

Τελος, θα ηθελα και απο εδω να χιλιοευχαριστησω την georgiamami!!!! Η βοηθεια σου πολυτιμη!!!!!!!!!!!

Χαρα μου να βοηθησω και εγω οποιον χρειαστει πληροφοριες επιπλεον

Link to comment
Share on other sites

Χαρα μου να βοηθησω και εγω οποιον χρειαστει πληροφοριες επιπλεον

 

Παρακαλω! Αυτα ειναι ανθρωπινα. Κι εγω προσπαθω να μη χασω την .... ανθρωπια μου μεσα σε αυτον τον σκληρο κοσμο που ζουμε.

Φιλακια και απο εδω.

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολη την παρεα σας,ειμαι καινουριο μελος στην ομαδα αλλα σας παρακολουθω μηνες τωρα που εχω μπει στο κλαμπ των εγχειρισμενων.ετοιμαζομαι οσονουπω για το ραδιενεργο ιωδιο λογω καρκινοποιησης του εν λογω αδενα.εχω καθυστερησει 9 μηνες γιατι οι γιατροι στα χανια εχουν τελειωσει ενα δικο τους πανεπιστημιο φαινεται.αυτο που καταλαβα ειναι οτι πρεπει να πηγαινεις στον γιατρο πληρως ενημερωμενη,σχεδον σε σταδιο μαστερ.πρεπει παιδια να το δουμε σαν πολεμο για να νικησουμε.καλη επιτυχια σε ολους μας.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...