Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Γέννησα στις 3 Αυγούστου στο Αρεταίειο ένα αγοράκι που, σαν γνήσια χαζομαμά, το βλέπω ως το πιο όμορφο του κόσμου. Η εμπειρία της γέννας ήταν μοναδική, ευχαρίστως το ξανάκανα(γέννησα βέβαια με επισκληρίδιο). Ο γιατρός μου πάρα πολύ καλός το ίδιο και η μαία μου. Με βοήθησαν και οι δύο πολύ. Το δωμάτιο(τρίκλινο) υποφερτό, η παρέα δόξα το θεό πολύ καλή, το μπάνιο ελαφρώς χάλια. Το προσωπικό έτσι κι έτσι, όχι και πολύ εξυπηρετικό, αλλά για να μην είμαι άδικη ήταν τόσο λίγες οι μαίες και τόσες πολλές όλες εμείς που ήταν λογικό να μη μας προλαβαίνουν και να κουράζονται. Για να καταλάβαιτε τον Ιούλιο που πήγα να δω το Αρεταίειο ήταν άδειο, κυριολεκτικά άδειο, και τώρα δεν είχαν κρεβάτι να βάλουν τα περιστατικά. Σήκωναν όσες έπαιρναν εξιτήριο, για να κάνουν νέα εισαγωγή. Ο γιατρός μου μου είπε ότι λόγω της κρίσης οι περισσότερες πλέον επιλέγουν το Αρεταίειο, γι' αυτό και έχει τόσο κόσμο.

Για μένα χρειάστηκα τα πάντα, για το μωρό επίσης. Ευτυχώς ό,τι του είχα αγοράσει τα είχα μαζί μου και τα χρησιμοποίησα σχεδόν όλα. Θα έπρεπε να είχα περισσότερα μπουρνουζάκια για το μωρό και πετσέτες για μένα γιατί κόντεψα να ξεμείνω(είμαι από επαρχία και δεν είχα κάποιον να μου τα πλύνει και να μου τα ξαναφέρει). Ελπίζω να κάλυψα αρκετές απορίες. Α, το μωρό μου το έβαλαν στο στήθος και θήλασε από την πρώτη στιγμή, ενώ ακόμη με έραβαν. Στη συνέχεια το έφεραν στο δωμάτιο σχετικά γρήγορα, μετά από μία δύο ώρες νομίζω και το είχα συνέχεια μαζί μου.

 

giasemi1 να σου ζησει ο μπεμπης σου. ειμαστε νεοι στην παρεα και ψαχνουμε για γιατρο. αν εισαι ευχαριστημενη απο το γιατρο σου ειναι ευκολο να μας πεις το ονομα και το τηλεφωνο του; ευχαριστουμε...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες !!! ειμαι στην 29 εβδομαδα και πολυ ανυπομονη να κρατησω το μπεμπη μου στην αγκαλια μου! με παρακολουθει ο κ. Χασιακος και σκεφτομαι να γεννησω στο αρεταιειο. θελω να ρωτησω όμως κάποιες διευκρινισεις οσες απο εσας εχετε εμπειρια!!

1. δωματιο κλεινω απο πριν ή όταν παω εκεί τους λεω τι προτιμω κι αν εχουν με βαζουν?

2. αν χρειαστει επισκληριδιος - ακομα βεβαια δεν το εχω συζητησει με το γιατρο μου- θα πληρωσω επιπλεον τον αναισθησιολογο, και αν αναι, σε τι ποσο περιπου κυμαινεται η τιμη?

3. εχετε καμια ιδεα για φυλαξη βλαστοκυτταρων? σκεφτομουν να επικοινωνησω με τη δημοσια τραπεζα, αλλα τοτε, ποιος γιατρος κανει τη ληψη βλαστοκυτταρων?

4. ο αντρουλης μου δε θα ειναι μεσα στον τοκετο ε?

5. απο τι εξαρταται το αν θα εχεις το μωρο μαζι σου η αν θα στο παρουν- αν το μωρο ειναι υγειες βεβαια? εξαρταται απο το δωματιο που εισαι, η λεω βλακειες.....

φφφφφ!!! αγχη κι αυτα!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σε ολες !!! ειμαι στην 29 εβδομαδα και πολυ ανυπομονη να κρατησω το μπεμπη μου στην αγκαλια μου! με παρακολουθει ο κ. Χασιακος και σκεφτομαι να γεννησω στο αρεταιειο. θελω να ρωτησω όμως κάποιες διευκρινισεις οσες απο εσας εχετε εμπειρια!!

1. δωματιο κλεινω απο πριν ή όταν παω εκεί τους λεω τι προτιμω κι αν εχουν με βαζουν?

2. αν χρειαστει επισκληριδιος - ακομα βεβαια δεν το εχω συζητησει με το γιατρο μου- θα πληρωσω επιπλεον τον αναισθησιολογο, και αν αναι, σε τι ποσο περιπου κυμαινεται η τιμη?

3. εχετε καμια ιδεα για φυλαξη βλαστοκυτταρων? σκεφτομουν να επικοινωνησω με τη δημοσια τραπεζα, αλλα τοτε, ποιος γιατρος κανει τη ληψη βλαστοκυτταρων?

4. ο αντρουλης μου δε θα ειναι μεσα στον τοκετο ε?

5. απο τι εξαρταται το αν θα εχεις το μωρο μαζι σου η αν θα στο παρουν- αν το μωρο ειναι υγειες βεβαια? εξαρταται απο το δωματιο που εισαι, η λεω βλακειες.....

φφφφφ!!! αγχη κι αυτα!!!!

Το δωματιο απ οσο γνωριζω δεν το κλεινεις απο πριν Οταν κανεις εισαγωγη σου λενε τι καλυπτει το ταμειο σου και αν θες κατι καλυτερο (μονοκλινο) πρεπει να εισαι τυχερη για να ειναι διαθεσιμο

Την επισκληριδειο την καλυπτει η ασφαλεια σου

Ο αντρας σου δεν θα ειναι στον τοκετο

Αν το μωρο ειναι υγιες θα το εχεις απο την αρχη διπλα σου! Σε οποιοδηποτε δωματιο!Μια ωριτσα θα το παιρνουν το πρωι για εξετασεις και μπανακι και μετα θα το εχεις εσυ!

Βεβαια αν για καποιο λογο δεν μπορεις να το κρατησεις θα στο κρατησουν στο θαλαμο

Καλη συνεχεια και με το καλο

Για βλαστοκυτταρα δεν γνωριζω Μιλησε με τη δημ.τραπεζα να σε κατατοπισουν

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

σ ευχαριστω παρα πολυ για τις απαντησεις σου! οσον αφορα στην επισκληριδιο.. η αδελφη μου ειναι επισης εγκυος αλλα απει σε αλλη γιατρο. εκεινη λοιπον της ειπε οτι για γεννα στο αττικο, θα της κοστισει περι τα 500 το νοσοκομειο, και 200 ο αναισθησιολογος, και δεν της ανεφερε τιποτα για ταμειο. και με προβληματισε λιγακι. θα μιλησω κι εγω με το γιατρο μου τελος του μηνα που εχω ραντεβου να μαθω !

Link to comment
Share on other sites

Να το κοιταξεις γιατι εγω γεννησα με καισαρικη και τις 2 φορες

Εκει η επισκληριδειος ειναι σιγουρα τσαμπα και η επαναληπτικη δοση που μου εκανα το βραδυ

Παρε και το ταμειο σου και ρωτησε σχετικα με το τι καλυπτει αναλυτικα για φυσιολο τοκετο

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

gerry εγώ γέννησα με φυσιολογικό τοκετό και έκανα επισκληρίδιο. Δεν είχα τον Χασιακο. Προτού γεννήσω είχαμε συζητήσει με το γιατρό για την αμοιβή του και μου είχε πει ότι΄αν κάνω επισκληρίδιο να υπολογίσω και 200 ευρώ για τον αναισθησιολόγο. Δεν ξέρω αν είσαι υποχρεωμένη να τα δώσεις αυτά τα χρήματα. ίΣως Είναι όπως πληρώνεις το γιατρό που κανονικά δεν θα έπρεπε να τον πληρώσεις.Για τα βλαστοκύταρα εγώ τα έδωσα στην Ακαδημία Αθηνών (δημόσια τράπεζα). Τη συλλογή την έκανε ο γιατρός μου και μετά έβαλαν τη σακουλάκι στο ψυγείο, μεχρι να τα πάει κάποιο στην Ακαδημία. Δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα με αυτό.

 

Τά περισσότερα ταμείο, εκτός του δημοσίου αν θυμάμαι καλά, στα νοσοκομεία καλύπτουν τρίτη θέση. Αν θέλεις δίκλινο ή μονόκλινο πρεπει να πληρώσεις τη διαφορά ή οποία δεν είναι και τόσο μεγάλη. Το μονόκλινο στο Αρεταίειο είναι 127 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα σε ολες !!! ειμαι στην 29 εβδομαδα και πολυ ανυπομονη να κρατησω το μπεμπη μου στην αγκαλια μου! με παρακολουθει ο κ. Χασιακος και σκεφτομαι να γεννησω στο αρεταιειο. θελω να ρωτησω όμως κάποιες διευκρινισεις οσες απο εσας εχετε εμπειρια!!

1. δωματιο κλεινω απο πριν ή όταν παω εκεί τους λεω τι προτιμω κι αν εχουν με βαζουν?

2. αν χρειαστει επισκληριδιος - ακομα βεβαια δεν το εχω συζητησει με το γιατρο μου- θα πληρωσω επιπλεον τον αναισθησιολογο, και αν αναι, σε τι ποσο περιπου κυμαινεται η τιμη?

3. εχετε καμια ιδεα για φυλαξη βλαστοκυτταρων? σκεφτομουν να επικοινωνησω με τη δημοσια τραπεζα, αλλα τοτε, ποιος γιατρος κανει τη ληψη βλαστοκυτταρων?

4. ο αντρουλης μου δε θα ειναι μεσα στον τοκετο ε?

5. απο τι εξαρταται το αν θα εχεις το μωρο μαζι σου η αν θα στο παρουν- αν το μωρο ειναι υγειες βεβαια? εξαρταται απο το δωματιο που εισαι, η λεω βλακειες.....

φφφφφ!!! αγχη κι αυτα!!!!

 

Καλησπέρα!

1.Δωματιο δεν κλεινεις απο πριν,οταν πας να γεννησεις. Και ειναι λιγο δυσκολο να βρεις μονοκλινο γιατι ειναι μονο 2. Μπορεις να ζητησεις κ βλεπεις.

2.Ο Χασιακος ειναι υπερ της επισκληριδιου κ αν κρινω απο τη δικια μου εμπειρια ειναι σχεδον σιγουρο οτι θα κανεις. Οταν του δωσεις την αμοιβη του θα σου πει και την αμοιβη του αναισθησιολογου,ειναι γυρω στα 200 ευρω.

3. Γι αυτο δεν εχω ιδεα!

4. Δυστυχως ο αντρας σου δε θα ειναι μαζι σου εκτος κ αν ειναι γιατρος. Για μενα το μονο μειονεκτημα ηταν αυτο.

5.Αν ειναι υγιες το μωρακι σου θα το εχεις συνεχεια μαζι σου. Ειναι καπως κουραστικο αλλα ειναι και το καλυτερο.

Με το καλο ευχομαι!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τον Χασιάκο έχω γιατρό. Ισχύουν όλα όσα είπαν τα κορίτσια κ όσον αφορά τα βλαστοκύτταρα, πάρε ένα τηλ στην Ακαδημία Αίματος, να κλείσεις ένα ραντεβού, να πας από εκεί (εσύ ή ο άντρας σου - καλό είναι να είσαι κ εσύ για να ενημερωθείς κιόλας) κ η συλλογή την κάνει ο γιατρός σου την ώρα του τοκετού χωρίς κανένα επιπλέον κόστος φυσικά.

Αν γεννήσεις 7-2 το πρωι μπορεί κάποιος δικός σου να τα πάει κατευθείαν στην Ακαδημία. Διαφορετικά, θα σου πουν πως να τα διατηρήσεις σε ψυγείο μέχρι την άλλη μέρα το πρωί. (οι ώρες λειτουγίας της Ακαδημίας είναι νομίζω 8-3 (για την παραλαβή της σακούλας).

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ Χασιακικιά είμαι και φυσικά υπερευχαριστημένη. Γέννησα τον Ιούλιο στο Αρετέειο και οπως έχω ξαναγράψει παραπάνω έμεινα απίστευτα ευχαριστημένη με το μαιευτήριο. Τέτοια εξυπηρέτηση ούτε σε ιδιωτικό.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομίζω ότι προφανώς δεν έχεις πάει σε ιδιωτικό για να το συγκρίνεις με το δημόσιο.Γιατί δεν υπάρχει μέτρο σύγκρισης λυπάμαι που δίνετε ακόμα λεφτά στο δημόσιο τα οποία είναι μαύρα και χωρίς απόδειξη.Και σας λένε και δήθεν την αμοιβή του αναισθησιολόγου που είναι και αυτή μαύρη και στα ιδιωτικά περιλαμβάνεται μέσα στην αμοιβή.Έλεος που έχουν φέρει εδώ τα πράγματα και συζητιούνται τέτοια πράγματα.η υγεία είναι ανεκτίμητη και σκεφτείτε ότι δεν υπάρχει ούτε μονάδα νεογνών .Τα μεταφέρουν στο παίδων το λέω γιατί το δικό μου εκεί μεταφέρθηκε για 15 ημέρες.Αλλά έμαθα από το πρώτο και το δεύτερο γεννήθηκε σε ιδιωτικό

Συμφωνω me οσα λες για τα φακελακια

Ομως το κοστος ακομα και με φακελακι ειναι μικροτερο απο το ιδιωτικο

Αλλα περα απο αυτο μαλλον δεν σου ετυχε να νοσηλευτεις κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης σου ..δεν μιλαμε για λιγες μερες...σκεψου να χρειαστεις νοσηλεια για κανα 2μηνο ή τριμηνο και να μην καλυπτει τιποτα η ασφαλεια σου για ιδιωτικο..Μιλαμε για υπερογκο ποσο

Οσες εχουμε μια τετοια εμπειρια προτιμαμε το δημοσιο

Σιγουρα οσοι δινουν φακελακι εχουν ευθυνη για την κατασταση που εχει δημιουργηθει..δεν παυει ομως να ειναι ο πιο αδυναμος κρικος

Μιλαμε για ανθρωπους που ψαχνουν γεννα με μικροτερο κοστος επειδη δεν διαθετουν πανω απο 1500 ευρω

Και βεβαια ας μην ξεχναμε οτι το δημοσιο δεν συνεπαγεται φακελακι Μπορεις να περιμενεις απλα να σε πιασουν οι πονοι παιρνεις τηλεφωνο το εκαβ και σε παει σε οποιο μαιευτηριο εφημερευει

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με οσα λεσ αλλα ειχα τραυματικη εμπειρια στο δημοσιο.εξαλλου αυτα που ζητανε ειναι παραπανω λεφτα απο την αμοιβη σε ιδιωτικο .γιατι το ταμειο πλεον πληρωνει το ιδιωτικο παιρνεισ Πισω τα 1050 ε αρα μιλαμε για μικρη διαφορα

Μιλας για το επιδομα μητροτητας που ουτως ή αλλως δινουν τα ταμεια ή για κατι αλλο

ΣΕ ποιο ταμειο εισαι και σου καλυψε νοσηλεια ή τοκετο σε ιδιωτικο;

Οσο για τις τραυματικες εμπειριες ...μακαρι να δωσει ο θεος να ξεχασουμε..ειμαστε πολλες καμμενες εδω..δυστυχως

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
γεννάω σε 10 ημέρες το πολύ στο λητώ και τα έχω ρωτήσει όλα για την κάλυψη του νοσοκομείου πληρώνεις το οικονομικό τρίκλινο και όταν βγαίνεις μαζί με τα χαρτιά του εξιτηρίου τα προσκομίζεις στο ταμείο σου και σου δίνει πίσω τα 1050ε.

 

Αυτο ισχυει οταν εργαζεσε ?? Και οταν εχεις μεινει ανεργη τι γινετε? Παιρνεις τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

γεννάω σε 10 ημέρες το πολύ στο λητώ και τα έχω ρωτήσει όλα για την κάλυψη του νοσοκομείου πληρώνεις το οικονομικό τρίκλινο και όταν βγαίνεις μαζί με τα χαρτιά του εξιτηρίου τα προσκομίζεις στο ταμείο σου και σου δίνει πίσω τα 1050ε.

Και το επιδομα τοκετου( γυρω στα 1000 ευρω στο ικα) το εισπρατεις και αυτο;

(Πριν 3 χρονια ειχα ρωτησει στο Λητω για τεβε και δεν μου καλυπτε τιποτα)

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοπελες εχω μια απορεια, εαν τελικα καποια κοπελα την πιασουν οι πονοι της γεννας και παει σε οποιο μαιευτηριο εφημερευει... ας πουμε το ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ 8α πληρωσει γιατρο και τα λοιπα?

Link to comment
Share on other sites

νομίζω πως επειδή το Αρεταίειο δεν ανήκει στο ΕΣΥ αλλά στο Πανεπιστήμιο δεν μπαίνει στο σύστημα εφημεριών των δημόσιων νοσοκομείων αλλά δεν είμαι 100% σίγουρη οπότε καλύτερα να ρωτήσεις.

Επίσεις θα συμβούλευα αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο γιατρό και θέλεις να πας να γενίσεις σε εφημερεύων να πας στο ΕΛΕΝΑ. Η κατάσταση είναι πολύ καλυτερη από αυτή που επικρατεί στο Αρεταίειο. Εγώ πήγα εκεί (Αρεταίειο) γιατι ήταν ο γιατρός μου αλλά δεν έμεινα ευχαριστημένη από την ξενοδοχειακή υποδομή του νοσοκομείου ενώ στο ΈΛενα η κατάσταση είναι πολύ καλύτερη.

 

Λοιπόν μόλις κοίταξα καλύτερα το Αρεταίει κάνει εφημερίες μόνο 8:00-14:30 κάποιες μέρες δηλαδή κανονικά θα πρέπει να πας με πόνους σε εφημερία από 8:00-14:30 και να σε ξεγενήσει όποιος είναι στην εφημερία. Και μετά τις 14:30 υπάρχει εφημερεύων ιατρός αλλά μπορεί να είναι άλλος απο αυτόν που είναι το πρωι. Απλά κανονικά δεν δέχονται έκτακτα μετά από εκείνη την ώρα.

Βέβαια αν ο γιατρός σου είναι εκει τότε αλλάζει το πράγμα.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Εξακολουθουν οι κοπελες να θελουν το τηλεφωνο του Χασιακου ή το εχετε βρει κοριτσια??

 

Εγω ψαχνω καποιον γιατρο στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ καλα μονο ο χασιακος ειναι καλος εκει? Ποιον αλλο προτεινετε? Και απο αμοιβη τι δωσατε? Και τελος τα ραντευου σας τα κανατε μεσα στο νοσοκομειο η στο ιδιωτικο τους?

Ευχαριστω πολυ περιμενω με αγωνια καθε απαντηση!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις κοίταξα καλύτερα το Αρεταίει κάνει εφημερίες μόνο 8:00-14:30 κάποιες μέρες δηλαδή κανονικά θα πρέπει να πας με πόνους σε εφημερία από 8:00-14:30 και να σε ξεγενήσει όποιος είναι στην εφημερία. Και μετά τις 14:30 υπάρχει εφημερεύων ιατρός αλλά μπορεί να είναι άλλος απο αυτόν που είναι το πρωι. Απλά κανονικά δεν δέχονται έκτακτα μετά από εκείνη την ώρα.

Βέβαια αν ο γιατρός σου είναι εκει τότε αλλάζει το πράγμα.

 

Που ακριβως κοιτας για τις εφημεριες?

Κουκλιτσα μου ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Ειμαι στην 8η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειναι στο Ρεα. Πανεμορφο μαιευτηριο και μακαρι να πηγαινα εκει αλλα δεν θελω να δωσω τοσα λευτα σε αυτους τους καιρους. Προτειμω που λεει ο λογος να τα βαλω στο βιβλιαρακι του μωρου η ντα παμε ταξιδι!!! Οχι ομως να τα παρουν αλλοι.

Ψαχνομαι λοιπον για δημοσιο ... ειδα λιγο το Ατικο αλλα ειναι μακρια (μενω πειραια) και δεν μου αρεσαν κα8ολου τα δωματια απο οτι ειδα στο σαιτ. Αλλα απο την αλλη ... δεν θα επρεπε να περιμενω τη χλιδη του ιδιωτικου. Ετσι εμεινα στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ που ειναι και κοντα και διαβασα και καλα λογια. Για το Ελενα να σου πω δεν το εψαξα ακομα, λογο του οτι νομιζω οτι επειδη ειναι το παλιο δεν 8α ηταν τοσο ομορφα/καθαρα και οτι ειναι φουλ στους αλλοδαπους.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις κοίταξα καλύτερα το Αρεταίει κάνει εφημερίες μόνο 8:00-14:30 κάποιες μέρες δηλαδή κανονικά θα πρέπει να πας με πόνους σε εφημερία από 8:00-14:30 και να σε ξεγενήσει όποιος είναι στην εφημερία. Και μετά τις 14:30 υπάρχει εφημερεύων ιατρός αλλά μπορεί να είναι άλλος απο αυτόν που είναι το πρωι. Απλά κανονικά δεν δέχονται έκτακτα μετά από εκείνη την ώρα.

Βέβαια αν ο γιατρός σου είναι εκει τότε αλλάζει το πράγμα.

 

Που ακριβως κοιτας για τις εφημεριες?

Κουκλιτσα μου ευχαριστω για το ενδιαφερον σου. Ειμαι στην 8η εβδομαδα και ο γιατρος μου ειναι στο Ρεα. Πανεμορφο μαιευτηριο και μακαρι να πηγαινα εκει αλλα δεν θελω να δωσω τοσα λευτα σε αυτους τους καιρους. Προτειμω που λεει ο λογος να τα βαλω στο βιβλιαρακι του μωρου η ντα παμε ταξιδι!!! Οχι ομως να τα παρουν αλλοι.

Ψαχνομαι λοιπον για δημοσιο ... ειδα λιγο το Ατικο αλλα ειναι μακρια (μενω πειραια) και δεν μου αρεσαν κα8ολου τα δωματια απο οτι ειδα στο σαιτ. Αλλα απο την αλλη ... δεν θα επρεπε να περιμενω τη χλιδη του ιδιωτικου. Ετσι εμεινα στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ που ειναι και κοντα και διαβασα και καλα λογια. Για το Ελενα να σου πω δεν το εψαξα ακομα, λογο του οτι νομιζω οτι επειδη ειναι το παλιο δεν 8α ηταν τοσο ομορφα/καθαρα και οτι ειναι φουλ στους αλλοδαπους.

Κοίτα δεν ξέρω πλέον τι να σου προτείνω γιατι διαβάζω πως πλέον θα πληρώνουμε και στα δημόσια νοσοκομεία (για ΦΤ κοντά στο 900?) και μετά θα πέρνουμε το επίδομα τοκετού που έτσι κι αλλιως παίρνεις όπου και να γεννήσεις. Αν ισχύει αυτό τότε σίγουρα δε σε συμφέρει να γεννήσεις σε δημόσιο για να γλιτώσεις καμια 300?. Αν βέβαια πας με τον εφημερεύοντα δεν χρειάζεται να τον πληρώσεις. Όμως θα σε συμβούλευα να έχεις ένα γιατρό που να σε παρακολουθεί γιατι ναι μεν η γέννα συνήθως είναι εύκολο πράγμα αλλά μέχρρι να φτάσεις εκεί καλό είναι να έχεις μια σωστή παρακολούθηση.

Το Έλενα το προτείνω γιατι είναι ένα ολοκληρωμένο μαιευτήριο. Έχει ότι μπορείς να χρειαστείς και μπορείς να βλεπεις και ένα γιατρό (καλό είναι πάντα τον ίδιο) εκει μέσα. Και μπορεί να πεις τελικά να γεννήσεις με τον εφημερεύοντα. Πάντως το τονίζω είναι πολύ σημαντικό να έχεις ένα γυναικολόγο που θα σε παρακολουθεί. Και εγώ είμαι της γνώμης ότι προτιμάω τα λεφτά που θα έδινα στο νοσοκομείο να τα δώσω κάπου αλλά δυστιχώς πλέον η κατασταση στα δημόσια νοσοκομεία είναι απελπιστική και αν ισχύει και αυτό που σου είπα στην αρχή τότε ξανασκέψου το. Είσαι ακόμα στην αρχή της εγγυμοσύνης σου, δε θα μίλαγα το ίδιο σε μια ετοιμόγεννη.

 

Α! ξέχασα να πω πως το ΕΛΕΝΑ έχει και πολύ ωραία δωματεια ποιο ακριβά βέβαια και μονοκλινα που είναι αρκετά εύκολο να τα βρείς ενώ στο Αρεταίειο τα δωμάτεια είναι... αστο καλύτερα. Δεν είμαι υπερβολική και ξέρω τι να περιμένω από ένα δημόσιο νοσοκομείο όμως ειδικά το ισόγειο που έμεινα εγώ είχε τεράστεια θέματα που κάποια απτονταν και θέματα υγειηνής. Επιπλέον επειδή υπολειτουργεί μετά από κάποια ώρα κάποια πράγματα δεν γίνονται εκεί. Αφού λοιπόν ξεκινάς τώρα (και δεν έχει κάποιο γιατρο εκει) θα σου έλεγα να προσανατολιστείς σε άλλο νοσοκομείο (δημόσιο ή ιδωτικο).

 

Φιλικα

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

ωχ δηλ θα πληρωνουμε ισως 900 ευρω για γεννα σε δημοσιο? και εξτρα το φακελακι του γιατρου που ακουω φτανει τα 1500? Τρελαθηκαμε? Ποτε θα ξερουμε?

Και ξαναρωταω αν οταν ερ8ει η ωρα παω σε εφημερευον θα πληρωσω ?

Τα λεω ολα αυτα με το θαρρος της επιτυχους πρωτης γεννας μου. Με αλλα λογια αν εχω επισκληριδιο και μια μαια δεν φοβαμαι τη γεννα ¨))))

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...