Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Γειά σε όλες (και όλους)...

Έχει γεννήσει καμία στο Αρεταίειο?

Είναι ο γιατρός μου εκεί και το σκέφτομαι...

Περιμένουμε το δεύτερο παιδάκι μας. Την πρώτη φορά γέννησα στο ΜΗΤΕΡΑ με καισαρική και φαντάζομαι ότι θα χρειαστεί να ξανακάνω.

Θα ήταν μεγάλη ανακούφιση για μας να γλιτώναμε τα €€€€€ που θα χρειαστούν για το ΜΗΤΕΡΑ αλλά έχω ανασφάλειες περισσότερο λόγω της καισαρικής, αν και θα είναι ο ίδιος γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Διαφημίσεις


Έχω και εγώ την ίδια ανασφάλεια με το Αφροδιτάκη. Έχω ένα πολύ γιατρό στο ΙΑΣΩ αλλά το ΙΑΣΩ είναι πανάκριβο δεν έχω τοοοσα λεφτά. Για αυτό ψάχνω να βρω ένα καλό γιατρό σε δημόσιο νοσοκομείο. Έχω βρει έναν στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ τον Χασιάκο έχω κλείσει ραντεβού για τον Μάρτη. Αυτό που με ανησυχεί είναι αν ο γιατρός ασχολείται όσο πρέπει με εμάς που πάμε, γιατί έχω ακούσει ότι έχει αναλάβει πάρα πολλές κοπέλες. Δηλαδή όταν με το καλό μείνω έγκυος θα βρίσκεται κοντά μου για ό,τι μου συμβεί ή επειδή έχει πολλές κοπέλες θα με παραμελεί??

Ακόμα το ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ είναι καθαρό νοσοκομείο? Όταν θα έρθει η ώρα να πάω θα πρέπει να φέρω μαζί μου και όλα τα μέσα αποστείρωσης για το παιδί, θα με βοηθάνε οι νοσοκόμες ή οι μαίες γιατί δεν γέννησα και χθες για να ξέρω πώς να συμπεριφερθώ στο παιδί?? Κατά προτίμηση θα ήθελα μονόκλινο. Τι λέτε για όλα αυτά??? Έχει γεννήσει καμία στο ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ή μου προτίνετε κάποιο άλλο δημόσιο νοσοκομείο???

 

AGAPAKI

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο αρεταιειο κ ειχα γιατρο τον χασιακο.Εκανα να γεννησω 22 ωρεS γιατι δεν εκανα καθολου διαστολη.Ο γιατροS μου δεν εφυγε απο διπλα μου.Ακυρωσε ολα τα ραντεβου του κ ηταν εκει μαζι με ολο του την ομαδα.Εγω προσωπικα οπωs k το εχω ξανα πει εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη κ απ τον γιατρο μου κ απ το νοσοκομειο.Μπορει ο συγκεκριμενοs να εχει παρα πολυ κοσμο αλλα οταν τον χρειαζεσαι ειναι εκει.Αν ηταν αλλοs θα μου ειχε κανει καισαρικη για να ξεμπερδευει κ οχι να ειναι τοσεs ωρεS διπλα μου κ να χανει κ τα ραντεβου του.Eγω που ειχα ζητησει μονοκλινο ετυχε κ δεν ειχε.Αλλα κ παλι ευχαριστημενη εμεινα.Οι μαιεσ ειναι εκει για οποιδηποτε βοηθεια.Χαρη σε αυτεS θυλασα τον μικρο μου γιατι κ εγω ωS ασχετη μανα κοιταξα την ευκολη λυση το ξενο αλλα δεν με αφησαν να δωσω στο παιδι κ με παροτρηναν οτι μπορω να τα καταφερω κ οτι ειναι οτι καλυτερο για το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα στο αρεταιειο κ ειχα γιατρο τον χασιακο.Εκανα να γεννησω 22 ωρεS γιατι δεν εκανα καθολου διαστολη.Ο γιατροS μου δεν εφυγε απο διπλα μου.Ακυρωσε ολα τα ραντεβου του κ ηταν εκει μαζι με ολο του την ομαδα.Εγω προσωπικα οπωs k το εχω ξανα πει εμεινα παρα πολυ ευχαριστημενη κ απ τον γιατρο μου κ απ το νοσοκομειο.Μπορει ο συγκεκριμενοs να εχει παρα πολυ κοσμο αλλα οταν τον χρειαζεσαι ειναι εκει.Αν ηταν αλλοs θα μου ειχε κανει καισαρικη για να ξεμπερδευει κ οχι να ειναι τοσεs ωρεS διπλα μου κ να χανει κ τα ραντεβου του.Eγω που ειχα ζητησει μονοκλινο ετυχε κ δεν ειχε.Αλλα κ παλι ευχαριστημενη εμεινα.Οι μαιεσ ειναι εκει για οποιδηποτε βοηθεια.Χαρη σε αυτεS θυλασα τον μικρο μου γιατι κ εγω ωS ασχετη μανα κοιταξα την ευκολη λυση το ξενο αλλα δεν με αφησαν να δωσω στο παιδι κ με παροτρηναν οτι μπορω να τα καταφερω κ οτι ειναι οτι καλυτερο για το παιδι.

 

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου!!! Ήθελα σε παρακαλώ να μου πεις πού και πότε πρέπει να δηλώσεις το μονόκλινο δωμάτιο στο Αρεταιειο? Εσύ είχες πάρει μαζί σου και αποστειρωτές ή αυτά τα είχε αναλάβει το νοσοκομείο ? Μπορείς να το εμπιστευτείς ή όχι?? Είναι καθαρό??? Μου το συστήνεις τελικά ανεπιφύλακτα???

agapaki

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

Eνημερωσε τον γιατρο για το δωματιο,τουλαχιστον αυτο θα κανω για να μην την ξαναπατησω.Απεναντι απ την αιθουσα θυλασμου ειχαν μηχανημα αποστηρωσειs.Δεν νομιζω να σου χρειαστει αποστηρωση γιατι ειναι υπερ του θυλασμου.Αν βρoυμε δωματιο επανω θα μαs φαιρνουν εκει τα μωρα μαs κ δεν θα χρειαζεται να πηγαινουμε στην αιθουσα θυλασμου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eνημερωσε τον γιατρο για το δωματιο,τουλαχιστον αυτο θα κανω για να μην την ξαναπατησω.Απεναντι απ την αιθουσα θυλασμου ειχαν μηχανημα αποστηρωσειs.Δεν νομιζω να σου χρειαστει αποστηρωση γιατι ειναι υπερ του θυλασμου.Αν βρoυμε δωματιο επανω θα μαs φαιρνουν εκει τα μωρα μαs κ δεν θα χρειαζεται να πηγαινουμε στην αιθουσα θυλασμου.

 

Αντε μακάρι να είμαστε τυχαιρές να βρούμε μονόκλινο και κοντά στην αίθουσα θυλασμού. Από άποψη καθαριοτητας πάντος δεν είχες προβλημα έτσι?? Ήταν όλα εντάξει?? ε??

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα κατι το περιεργο να σου πω την αληθεια.Απλοs το κτηριο ειναι παλιο δεν ειναι χληδατο.Καθε πρωι περνανε οι γιατροι απ τα δωματια κ καταλαβαινειs τα εχουνε κανει ολα λαμπικο.Το καλο ηταν οταν ημουνα εγω οτι δεν επετρεπαν στουσ επισκεπτεs να πανε στην δικια μαS τουαλετα ηταν πολυ αυστηρη με αυτο το θεμα κα καλα εκαναν.Το μονο να ξερειS να παρειs καποια πραγματα μαζι σου γιατι δεν στα παρεχουν οπωS στα ιδιωτικα.ΠΧ σερβιετεS πετστετεS k τετοια ειδη πρωτηs αναγκηs.Κ οι ντουζιερεs κ οι τουαλετεs ηταν καθαρεs γιατι τιs χρησιμοποιουσαμε εμειs.Το μικρο μου ηταν καθαρο γιατι εχω ακουσει απο αλλου οτι τα ειχαν κ με βρωμικο μπυτζαμακι.ΠαντοS k o χασιακοs αν παs σε αυτον συνεργαζεται κ με ιδιωτικα αν θεs τον γιατρο αλλα ιδιωτικο νοσοκομειο.Αλλα δεν αξιζει τοσα λεφτα για τρειS μερεS.Ante k με το καλο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ειδα κατι το περιεργο να σου πω την αληθεια.Απλοs το κτηριο ειναι παλιο δεν ειναι χληδατο.Καθε πρωι περνανε οι γιατροι απ τα δωματια κ καταλαβαινειs τα εχουνε κανει ολα λαμπικο.Το καλο ηταν οταν ημουνα εγω οτι δεν επετρεπαν στουσ επισκεπτεs να πανε στην δικια μαS τουαλετα ηταν πολυ αυστηρη με αυτο το θεμα κα καλα εκαναν.Το μονο να ξερειS να παρειs καποια πραγματα μαζι σου γιατι δεν στα παρεχουν οπωS στα ιδιωτικα.ΠΧ σερβιετεS πετστετεS k τετοια ειδη πρωτηs αναγκηs.Κ οι ντουζιερεs κ οι τουαλετεs ηταν καθαρεs γιατι τιs χρησιμοποιουσαμε εμειs.Το μικρο μου ηταν καθαρο γιατι εχω ακουσει απο αλλου οτι τα ειχαν κ με βρωμικο μπυτζαμακι.ΠαντοS k o χασιακοs αν παs σε αυτον συνεργαζεται κ με ιδιωτικα αν θεs τον γιατρο αλλα ιδιωτικο νοσοκομειο.Αλλα δεν αξιζει τοσα λεφτα για τρειS μερεS.Ante k με το καλο.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες σου! Εύχομαι και σε εσένα τα καλύτερα!! Που ξέρεις μπορεί και να συναντηθούμε.......

AGAPAKI

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλημέρα κορίτσια!Εχω γιατρό τον κ.Χασιάκο και σκέφτομαι μήπως αντί για ιδιωτικό πάω στο Αρεταίειο για τη γέννα.Εσείς τι λέτε;Πώς είναι το Αρεταίειο;(δωμάτια,θηλασμός:τον προωθούν,βοηθούν οι μαίες;) Αν ζητήσω επισκληρίδιο,την κάνουν;Εχω αρχίσει να ψάχνω για μαθήματα ανώδυνου τοκετού..κάνουν κάτι αντιστοίχο στο Αρεταίειο;Και το τελευταίο βρε κορίτσια,θα μπορεί ο άντρας μου να είναι μαζί μου στην αίθουσα ωδίνων και στο τοκετό;Αν έχετε εμπειρίες ας τις μοιραστούμε.

Link to comment
Share on other sites

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=37915

καλημέρα κ με το καλό!!

Στον παραπάνω λίνκ έχουμε ξανασυζητήσει για το θέμα:wink:

Επισκληρίδιο κάνουν κ μάλιστα ο γιατρός σου είναι πολύ υπέρ της επισκληριδίου:wink:

Εγώ ήθελα να την αποφύγω αλλά μετά από 24 ώρες που πονούσα τη ζήτησα μόνη μου.

Μαθήματα ανώδυνου κάνουν αλλά επειδή δεν είναι πολύ οργανωμένοι στο θέμα κλείσε να κάνεις κ στο Έλενα... δεν πειράζει που δεν θα γεννήσεις εκεί μαθήματα μπορείς να κάνεις κ κατά τη γνώμη μου είναι απαραίτητα.

Εγώ έκανα στο Ελενα κ με βοήθησαν πάαααααααααρα πολύ. Βασικά αυτό που κάνουν είναι να σε προετοιμάζουν ώστε να ξέρεις τι θα αντιμετωπίσεις:Ενδείξεις οτι ξεκινάει η γέννα, πώς είναι οι πόνοι (δεν πονάς συνέχεια αλλά με διαλλείματα που σε βοηθάνε να αντέξεις;), επίσης σου λένε πως να μετράς τους πόνους για να μην φας όλες τις ώρες στο μαιευτήριο κ να ξέρεις πότε θα ξεκινήσεις για να πας στο νοσοκομείο. Αυτό εμένα με έσωσε γιατί πέρασα πολλές ώρες πόνων στο σπίτι κ δεν ταλαιπωρήθηκα στο νοσοκομείο:wink:)

Επίσης στο πακέτο των μαθημάτων είναι κ ενημέρωση για το θηλασμό.

Είχα κλείσει να κάνω κ στο Αρεταίειο αλλά τελικά δεν έγιναν τα μαθήματα:evil:..

Αν βοηθάν οι μαίες στο θηλασμό...

Βοηθάνε οι μαίες γενικά αλλά δεν γνωρίζουν όλες σωστά πράγματα για το θηλασμό....κάποιες γνωρίζουν πιο πολλά:wink:

Η πολίτική του μαιευτηρίου είναι υπέρ του θηλασμού πάντως.

Αν καταφέρεις να πάρεις δωμάτιο στον πρώτο όροφο για να έχεις το μωρό μαζί...

Τα άλλα όλα τα λέμε στην πιο πάνω συζήτηση..

Με το καλό κ ό,τι άλλο θέλεις.. εδώ είμαστε:-D

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια!Εχω γιατρό τον κ.Χασιάκο και σκέφτομαι μήπως αντί για ιδιωτικό πάω στο Αρεταίειο για τη γέννα.Εσείς τι λέτε;Πώς είναι το Αρεταίειο;(δωμάτια,θηλασμός:τον προωθούν,βοηθούν οι μαίες;) Αν ζητήσω επισκληρίδιο,την κάνουν;Εχω αρχίσει να ψάχνω για μαθήματα ανώδυνου τοκετού..κάνουν κάτι αντιστοίχο στο Αρεταίειο;Και το τελευταίο βρε κορίτσια,θα μπορεί ο άντρας μου να είναι μαζί μου στην αίθουσα ωδίνων και στο τοκετό;Αν έχετε εμπειρίες ας τις μοιραστούμε.

 

Συμφωνώ με την Yioupi!! Το Αρεταίειο είναι καλό νοσοκομειο και γέννησα εκεί τα δυο μου αγγελούδια. Με το καλό και μην φοβάσαι τίποτα!! Ο σύζυγος μέσα δεν μπορει να μπεί

Link to comment
Share on other sites

και εγω εκει γεννησα,και παλι εκει θα γεννησω και οπως ειπε και η φιλη παραπανω συμφωνω σε ολα μαζι της..επισης να σου πω οτι στο αρετασιειο ειναι ολοι παρα πολυ καλοι γιατροι..

Link to comment
Share on other sites

Ευχαρισώ πάρα πολύ για τις πληροφορίες!Ηταν πολύ κατατοπιστικές!Πήρα τηλ στο Ελενα στο τμήμα ψυχοπροφύλαξης και μου είπαν ότι αν παρακολουθήσει και ο σύζυγος κάποια μαθήματα μπορεί να είναι μέσα στο τοκετό.Ισχύει κάτι τέτοιο και για το Αρεταίειο;

Link to comment
Share on other sites

δεν το ξερω αυτο.παντως γεννησα εκει το τελευταιο μου παιδι και εμεινα πολυ ευχαριστημενη.προσεξε μονο το δωματιο να μην ειναι το τελευταιο στον πανω οροφο δεξια(δεν θυμαμαι το νουμερο)γιατι ειναι τετρακληνο και το χρεωνουν για τρικλινο.εκει εγινε φασαρια....δεν της περασε(της προισταμενης)

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν μπορεί να μπει ο σύζυγος στο Αρεταίειο...

Για το Έλενα ισχύει αυτό ...

παντως για εμένα ο σύζυγος καλό είναι να έρθει στη διάλεξη για το θηλασμό(έχει κ άλλους μπαμπάδες μην κολλάει)..

είναι πολύ σημαντικό να έχεις υποστήριξη από το σύζυγο όταν θηλάζεις κ εκεί θα μάθει πολλά χρήσιμα πράγματα:wink:..

αν θελήσεις στο αναλύω αυτό...

ΑΑΑΑ ασχετο.. καλό είναι να παρεβρεθείς σε συναντήσεις του Συνδέσμου θηλασμού πριν να γεννήσεις;)

κλαίει η μπέμπα

Γειααααααααα

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

κοριτσια καλησπερα!θα ηθελα τη βοηθεια σας για να σχηματισω μια γνωμη για αυτο το μαιευτηριο.μανουλες που γεννησατε εκει,περιμενω να σας διαβασω!!ευχαριστω!!

Link to comment
Share on other sites

Μέχρι τέλος του μήνα θα ξέρω πολλές λεπτομέρειες (μπορεί και νωρίτερα!);) ;)

Το μόνο που ξέρω αυτή τη στιγμή είναι ότι δεν υπάρχει εντατική για τα νεογνά (πάνε κατευθείαν στο Παίδων), έχει λίγο προσωπικό και αυτή τη στιγμή έχει κλείσει ο κάτω όροφος για ανακαίνιση (αν γεννήσω σήμερα θα πάρω και sleeping bag μαζί :) :) :) ). Πανεπιστημιακή κλινική πάντως είναι μια σιγουριά την έχεις.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Miriki, με το καλό! Αναμένω και εγώ με αγωνία την αναμετάδοση γιατί θα γεννήσω εκεί το Φεβρουάριο! Πάντως από επίσκεψη που έκανα σε φίλη μου που γέννησε εκεί, το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν επικρατεί ο πανικός και το στρίμωγμα του ''Αλεξάνδρα''. (Εκεί γέννησα την κόρη μου....)

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια γεια σας...εκει γεννησα την κορη μου και με το καλο εκει θα κανω και το δευτερο...ειμαι πολυ ευχαριστημενη απο το χωρο και την καθαριοτητα, οπως επισης και απο το νοσηλευτικο προσωπικο. εχω να πω απλα τα καλυτερα!!!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

εχει καμια να κανει ανταποκριση που να γεννησε προσφατα εκει????ειδικα απο τα κοριτσια φαν κλαμπ του χασιακου μηπως???

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

εχει καμια να κανει ανταποκριση που να γεννησε προσφατα εκει????ειδικα απο τα κοριτσια φαν κλαμπ του χασιακου μηπως???

 

καλησπέρα, έχω γεννήσει κ τις δύο φορές εκεί με τον κ Χασιάκο, την δευτερη φορά πριν 10 μήνες. Ημουν κ τις δύο φορές σε τρίκλινο στον κάτω όροφο κ δεν είχα μαζί το μωρό. Είναι καλό νοσοκομείο κ ο γιατρός ειναι άριστος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν η ανταπόκριση από το μέτωπο έχει ως εξής.

Μαιευτικό τμήμα άψογο. Πεντακάθαρα και το δωμάτιο και το χειρουργείο και η αίθουσα ωδινών όλα σούπερ. Όταν κάποια στιγμή σκούρηναν τα πράγματα βρέθηκα με τέσσερις γυναικολόγους από πάνω μου και ο ένας καθηγητής (αν και εγώ προσωπικά είχα απόλυτη εμπιστοσύνη στο γιατρό μου δε με χάλασε η έξτρα γνώμη).

 

Φαγητό τέλειο, το προσωπικό ευγενέστατο (με εξαίρεση μια μαία μόνο που με έκανε κι έκλαιγα η χαμένη), ένιωθα ότι με φρόντιζαν δικοί μου άνθρωποι κι όχι ότι νοσηλευόμουν. Όντως γινόταν ανακαίνιση και την ώρα που πήγα δεν υπήρχε κανένα κρεβάτι. Βρέθηκε ένα στην πορεία.

 

Νεογνολογικό απαράδεκτο (πολύ κακή ενημέρωση, υπερβολικές αντιδράσεις που μας ταλαιπώρησαν τρελά, γέννησα Σάββατο μεσημέρι και το μωρό το είδα Κυριακή απόγευμα μετά από πίεση). Μπήκε το παιδί στη θερμοκοιτίδα και δεν έκαναν τον κόπο να μας ενημερώσουν. Το είδαμε τυχαία και πήγε ο άντρας μου και ρώταγε πόση ώρα για να μας πουν μασημένες κουβέντες. Επίσης δε μου άρεσε πολύ η στάση τους απέναντι στο θηλασμό (το συμπλήρωμα έδινε κι έπαιρνε....).

 

Βρισκόμουν στην άνω μαιευτική, είχα μονόκλινο και θα είχα τη δυνατότητα να έχω το παιδί στο δωμάτιο (αλλά τελικά μόνη μου την έβγαλα και το παιδί στο Παίδων). Για το μωρό δε θα χρειαστείτε τίποτα (ίσως καμιά πάνα αγκαλιάς) όλα τα υπόλοιπα τα παρέχει το μαιευτήριο. Φροντίστε να έχετε μαζί σας εσώρουχα μιας χρήσης για εσάς.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Εγώ προσωπικά δε γέννησα στο Αρεταίειο, γέννησε όμως η κουνιάδα μου και η κουμπάρα μου. Συν το ότι ο άντρας μου εργάζεται στο Αρεταίειο, όχι σε μαιευτικό τμήμα, αλλά παρ'όλ'αυτά η ειδικότητά του το απαιτεί ανά διαστήματα να έρχεται σε επαφή με το μαιευτικό. Αυτό που μου λέει ο ίδιος και που το έχω δει και στην πράξη είναι, πως λόγω του πανεπιστημιακού της υπόθεσης, οι γιατροί και το προσωπικό είναι πολύ έμπειροι και ξέρουν ν'αντιμετωπίζουν δύσκολες καταστάσεις. Βέβαια, σε περίπωτησ σοβαρών προβλημάτων, το βρέφος μεταφέρεται στο Παίδων, αλλά νομίζω ότι αυτό ισχύει για τα περισσότερα μαιευτήρια (εδώ μπορεί να κάνω και λάθος). Εκεί που χολαίνει λίγο είναι στο νοσηλευτικό προσωπικό και στις μαίες, όχι γιατί δεν είναι καλές στη δουλειά τους, αλλά επειδή υπάρχει έλλειψη προσωπικού (όπως σ'όλα τα δημόσια νοσοκομεία :evil: ), αυτό συνοδεύεται από μεγάλο φόρτο εργασίας, οπότε ίσως και να μη δίνουν την απαραίτητη προσοχή στις ανάγκες της μάνας (στην περίπτωση της κουνιάδας μου και της κουμπάρας μου, για παράδειγμα, οι μαίες δεν τους δείξανε πώς να θηλάζουνε ή πως να κρατάνε το μωρό, καθώς επίσης κατά την έξοδό τους από το μαιευτήριο δεν έγινε ούτε συζήτηση για να τους δείξουν τα βασικά που θα έπρεπε ναγνωρίζουν για το μωρό τους,όπως, για παράδειγμα, πως να το κάνουν μπάνιο). Παρ'όλ'αυτά, βέβαια, το σίγουρο είναι πως τα μωράκια βρίσκονται σε έμπειρα χέρια.

wyaMp2.pngcEVCp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!ΕΙΜΑΙ ΓΙΑ ΤΡΙΤΗ ΦΟΡΑ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΣΜΕΝΗ ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟ ΜΑΙΕΥΤΗΡΙΟ ΠΟΥ ΘΑ ΓΕΝΝΗΣΩ!ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΥ ΚΟΡΗ ΤΗΝ ΓΕΝΝΗΣΑ ΣΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΣΤΟ ΛΗΤΩ.Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Ο ΙΔΙΟΣ ΟΜΩΣ ΡΕ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΟΣΟ ΘΥΜΑΜΑΙ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΜΟΘ ΓΕΝΝΑ ΜΕ ΠΙΑΝΟΥΝ ΤΑ ΚΛΑΜΜΑΤΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΙΧΕ ΠΙΑΣΕΙ Η ΕΠΙΣΚΛΗΡΙΔΙΟΣ ΚΑΙ ΜΟΘ ΕΙΧΑΝ 6 ΩΡΕΣ ΚΑΘΕΤΗΡΑ ΜΟΘ ΕΣΠΑΣΑΝ 2 ΦΛΕΒΕΣ Η ΠΡΟΙΣΤΑΜΕΝΗ ΜΟΘ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΜΗΝ ΦΩΝΑΖΩ ΓΙΑΤΙ ΤΟΣΟ ΔΥΝΑΤΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΜΕΡΕΣ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ(ΠΑΝΩ ΠΤΕΡΥΓΑ)ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΝ ΝΤΟΥΖΙΕΡΑ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΛΕΚΑΝΗ ΕΝΑΣ ΝΙΠΤΗΡΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑ ΤΗΛΕΦΩΝΟ,ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΣΕΝΤΟΝΙΑ.....ΔΕΝ ΘΥΜΑΜΑΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΑΛΛΑΞΑΝ.ΑΠΟ ΤΟ ΛΗΤΩ ΠΑΛΙ ΔΕΝ ΙΧΑ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΟΛΟΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΜΕΧΡΙ ΤΟΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΗΤΑΝ ΟΛΟΙ ΑΨΟΓΟΙ.ΟΜΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ 2.000ΕΥΡΩ ΣΤΗ ΜΕΣΗ.ΜΗΠΩΣ ΓΕΝΝΗΣΑ ΚΑΠΟΙΑ ΤΩΡΑ ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ?????????????

Link to comment
Share on other sites

Γέννησε η ξαδέλφη μου την προηγούμενη εβδομάδα και ήμουν εκεί καθημερινά κι αρκετές ώρες.

Η ανακαίνιση είχε ολοκληρωθεί και το ισόγειο λειτουργούσε κανονικότατα.

Μέσα που γεννάνε, μου η ξαδέλφη μου ότι όλα ήταν άψογα, σε σημείο που δεν το περίμενε. Η ξαδέλφη μου είναι πολύ ιδιότροπη σε θέματα καθαριότητας και πήγε στο Αρεταίειο μόνο και μόνο για να αισθάνεται ασφαλής, καθότι έχει χάσει δυο μωρά στο παρελθόν. Έκανε την καρδιά της πέτρα και το πήρε απόφαση ότι θα είναι μόνο για 4-5 μέρες.

Τελικά, έμεινε κατευχαριστημένη.

Νοσηλεύτηκε στο ισόγειο, το μωρό το είχε μέρα νύχτα στο δωμάτιό της, έμεινε σε τρίκλινο αλλά στάθηκε τυχερή, γιατί η μία κοπέλα έφυγε την άλλη μέρα και αυτή που έμεινε ήταν έγκυος και νοσηλευόταν και δεν είχε επισκέψεις. Το τρίκλινο αυτό ήταν ευρύχωρο και φωτεινό, βαμμένο σε διχρωμία με αποχρώσεις του ροζ, μια σκούρα ροζ στον τοίχο που ήταν πλάτη τα κρεβάτια και μια ανοιχτή ροζ κουφετί στους υπόλοιπους τοίχους. Πήγα και σε άλλα δωμάτια και ήταν βαμμένα γαλάζια και κίτρινα. Απλώς στα άλλα δωμάτια έτυχε να είναι 3 κοπέλες λεχώνες με τα μωρά τους και τους επισκέπτες αλλά νομίζω ότι ο χαμός αυτός γίνεται και στα ιδιωτικά.

Οι μαίες ήταν πολύ ευγενικές και εξυπηρετικές, της έδειξαν πως να κρατάει το παιδί, πώς να το κάνει μπάνιο, πως να το θηλάσει και υποστήριζαν φανατικά το μητρικό θηλασμό. Η ξαδέλφη μου δεν είχε κατεβάσει γάλα και της έδιναν γάλα για να ταΐσει το μωρό αλλά την παρότρυναν να το βάζει συνεχώς στο στήθος, ώστε να κατέβει γάλα.

Το φαγητό ήταν καλό, η ξαδέλφη μου βέβαια δεν το έτρωγε, γιατί το σιχαινόταν, το έφαγα όμως εγώ και μου άρεσε (σημειωτέον ότι κι εγώ είμαι σχετικά ιδιότροπη με το φαγητό).

Οι χώροι ήταν καθαροί, ξέχασα να τη ρωτήσω αν της άλλαζαν σεντόνια, η ατμόσφαιρα ήταν οικογενειακή και υπήρχε όλη τη μέρα φρουρός, ο οποίος με το που τελείωνε το επισκεπτήριο μας έβγαζε όλους έξω. Επέτρεπε μόνο στο σύζυγο να μείνει όλη τη μέρα αλλά τη νύχτα έδιωχνε και τον σύζυγο και επιτρεπόταν να παραμείνει μόνο μια γυναίκα συνοδός (αλλά η ξαδέλφη μου είχε διώξει τη μάνα της κι έμενε μόνη της τη νύχτα).

Εισήχθη Τετάρτη βράδυ κι έφυγε Δευτέρα απόγευμα και για όλα αυτά πλήρωσε μόνο 370 ευρώ, καμία σχέση με τα 2.000+ ευρώ που ζητάνε στα ιδιωτικά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...