Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια, σόρυ που μπαίνω έτσι σφήνα, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας:

μία καλή μου φίλη, νέα σε ηλικία και με μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, έμεινε έγκυος (καλό αυτό, βέβαια! ). Το κοριτσάκι, ψάχνει για γιατρό στο Αρεταίειο. Ποιον μπορούμε να της συστήσουμε? Ρωτάει για Αρεταίειο, γιατί μένει πολύ κοντά. Αν μπορείτε να βοηθήσετε, θα σας ήμουν υπόχρεη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σόρυ που μπαίνω έτσι σφήνα, αλλά θα ήθελα τη βοήθειά σας:

μία καλή μου φίλη, νέα σε ηλικία και με μεγάλο οικονομικό πρόβλημα, έμεινε έγκυος (καλό αυτό, βέβαια! ). Το κοριτσάκι, ψάχνει για γιατρό στο Αρεταίειο. Ποιον μπορούμε να της συστήσουμε? Ρωτάει για Αρεταίειο, γιατί μένει πολύ κοντά. Αν μπορείτε να βοηθήσετε, θα σας ήμουν υπόχρεη!

 

αν θελεις μπορω να στειλω με π,μ του γιατρου μου(σε σχεση με αυτα που ακουω λιγα του εδωσα) τα στοιχεια ειναι πολυ καλος και αν του πει οτι εχει οικονομικο προβλημα δεν νομιζω να παρει πολλα... για να μην το γραψω και του κανω και διαθμηση και μετα να μην μπορω να κλεισω και ραντεβου για τσεκ απ...:lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εχουμε και λέμε

Μικρό μαιευτήριο, εικόνα δημοσίου αλλα οκ οχι κανενα χάλι, τα δωματια οκ αλλα του ΕΛΕΝΑ ειναι πολυ καλύτερα. Σεντόνια και προσωπικό ειχε πάντως :)

 

Ο γιατρός που ξεγέννησε τη φίλη μου απαράδεκτος (Γρηγορίου)! Χτες γέννησε, της πατησε καισαρική γιατι ήταν αλλουνού πελάτισσα φυσικά και ενω ειχαν πει 1800? της ζήτησε μετά 2200? λόγω καισαρικής αλλα τελικά μίλησε με τον αλλο γιατρό και ειπε οτι ειχαν συμφωνήσει. Ηρθε αμέσως να της ζητήσει τα λεφτά ενω ήμουν εκει και επειδή θα τα έφερνε μετα ο άντρας της ειχε στραβωσει και περίμενε απίκο!!! Εγω παιδιά θα του την τράβαγα την καταγγελια! Πολυ κοράκια ρε παιδί μου.

 

Την διπλανή κοπέλα με μεγάλο μωρό 4,200κιλά την ξεγέννησε ο Χασιάκος φυσιολογικότατα...καλά τον ειδα τον Χασιάκο....δεν παει ο νους σου οτι ειναι γιατρός...ειναι λιγο χάλια ο τύπος....αλλα πάλι τοσα λεφτά δεν παίρνει και η κοπέλα ηταν ευχαριστημένη.

 

Εχουν το κακό συνηθειο να χορηγούν μετά τη γέννα γλυκόζη στα μωρά και αν κάνεις καισαρική στο κρατάνε το μωρό ενα 24ωρο στη μονάδα μέχρι και καλά να μπορείς να το φροντίσεις μόνη σου...μεγάλη πατάτα αυτό και εννοείται του δίνουν ξένο γάλα!

 

Η φιλη μου ειναι σε τρίκλινο στο ισόγειο, κατσαρίδες δεν ειδα πάντως! Τα δωμάτια ειναι παρα πολυ λίγα ομως οποτε αποκλείεται να πετυχεις μονόκλινο!

Link to comment
Share on other sites

 

Ο γιατρός που ξεγέννησε τη φίλη μου απαράδεκτος (Γρηγορίου)! Χτες γέννησε, της πατησε καισαρική γιατι ήταν αλλουνού πελάτισσα φυσικά και ενω ειχαν πει 1800? της ζήτησε μετά 2200? λόγω καισαρικής αλλα τελικά μίλησε με τον αλλο γιατρό και ειπε οτι ειχαν συμφωνήσει. Ηρθε αμέσως να της ζητήσει τα λεφτά ενω ήμουν εκει και επειδή θα τα έφερνε μετα ο άντρας της ειχε στραβωσει και περίμενε απίκο!!! Εγω παιδιά θα του την τράβαγα την καταγγελια! Πολυ κοράκια ρε παιδί μου.

 

 

ΚΑΙ ΕΓΩ:evil::evil::evil::evil::evil::evil: θα το εκανα....

Link to comment
Share on other sites

αν θελεις μπορω να στειλω με π,μ του γιατρου μου(σε σχεση με αυτα που ακουω λιγα του εδωσα) τα στοιχεια ειναι πολυ καλος και αν του πει οτι εχει οικονομικο προβλημα δεν νομιζω να παρει πολλα... για να μην το γραψω και του κανω και διαθμηση και μετα να μην μπορω να κλεισω και ραντεβου για τσεκ απ...:lol:

 

Ελενά μου, ευχαριστώ, θα τα ήθελα τα στοιχεία!

Αν μπορείς να μου στείλεις ένα π.μ., θα με υποχρεώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν εχουμε και λέμε

Μικρό μαιευτήριο, εικόνα δημοσίου αλλα οκ οχι κανενα χάλι, τα δωματια οκ αλλα του ΕΛΕΝΑ ειναι πολυ καλύτερα. Σεντόνια και προσωπικό ειχε πάντως :)

 

Ο γιατρός που ξεγέννησε τη φίλη μου απαράδεκτος (Γρηγορίου)! Χτες γέννησε, της πατησε καισαρική γιατι ήταν αλλουνού πελάτισσα φυσικά και ενω ειχαν πει 1800? της ζήτησε μετά 2200? λόγω καισαρικής αλλα τελικά μίλησε με τον αλλο γιατρό και ειπε οτι ειχαν συμφωνήσει. Ηρθε αμέσως να της ζητήσει τα λεφτά ενω ήμουν εκει και επειδή θα τα έφερνε μετα ο άντρας της ειχε στραβωσει και περίμενε απίκο!!! Εγω παιδιά θα του την τράβαγα την καταγγελια! Πολυ κοράκια ρε παιδί μου.

 

Την διπλανή κοπέλα με μεγάλο μωρό 4,200κιλά την ξεγέννησε ο Χασιάκος φυσιολογικότατα...καλά τον ειδα τον Χασιάκο....δεν παει ο νους σου οτι ειναι γιατρός...ειναι λιγο χάλια ο τύπος....αλλα πάλι τοσα λεφτά δεν παίρνει και η κοπέλα ηταν ευχαριστημένη.

 

Εχουν το κακό συνηθειο να χορηγούν μετά τη γέννα γλυκόζη στα μωρά και αν κάνεις καισαρική στο κρατάνε το μωρό ενα 24ωρο στη μονάδα μέχρι και καλά να μπορείς να το φροντίσεις μόνη σου...μεγάλη πατάτα αυτό και εννοείται του δίνουν ξένο γάλα!

 

Η φιλη μου ειναι σε τρίκλινο στο ισόγειο, κατσαρίδες δεν ειδα πάντως! Τα δωμάτια ειναι παρα πολυ λίγα ομως οποτε αποκλείεται να πετυχεις μονόκλινο!

Σ ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες ησουν αναλυτικοτατη.

Εχω μια απορια ρε κοριτσια....πως θα αποφυγουμε την γλυκοζη? Δηλαδη ντε και καλα.....αυτοι αποτελει δικη μου επιλογη και οχι πολιτικη του νοσοκομειου.Υπαρχει περιπτωση να ακουστει η επιθυμια και επιλογη μου? Επισης σε αφηνουν να θηλασεις με το που γεννησεις ή δεν σ αφηνουν γιατι κι αυτο ειναι πολιτικη τους? Τι να πω με το θεμα θηλασμος εχω απογοητευτει με την τακτιικη που ακολουθειται εν αγνοια μας.....

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

dearcatherine πρέπει να ζητάς αυτά που θες και έντονα...ειδικά στα δημόσια νοσοκομεια. Εαν μπορείς εξαρχής να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα με το γιατρο σου καλώς. Ακόμα και να φύγεις την αλλη μέρα απο τη γέννα μπορείς εφόσον υπογράψεις...κατι που αγνοούν οι περισσότεροι μιας και οι 4 μέρες ειναι μια Ελληνική πολιτική :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν εχουμε και λέμε

Μικρό μαιευτήριο, εικόνα δημοσίου αλλα οκ οχι κανενα χάλι, τα δωματια οκ αλλα του ΕΛΕΝΑ ειναι πολυ καλύτερα. Σεντόνια και προσωπικό ειχε πάντως :)

 

Ο γιατρός που ξεγέννησε τη φίλη μου απαράδεκτος (Γρηγορίου)! Χτες γέννησε, της πατησε καισαρική γιατι ήταν αλλουνού πελάτισσα φυσικά και ενω ειχαν πει 1800? της ζήτησε μετά 2200? λόγω καισαρικής αλλα τελικά μίλησε με τον αλλο γιατρό και ειπε οτι ειχαν συμφωνήσει. Ηρθε αμέσως να της ζητήσει τα λεφτά ενω ήμουν εκει και επειδή θα τα έφερνε μετα ο άντρας της ειχε στραβωσει και περίμενε απίκο!!! Εγω παιδιά θα του την τράβαγα την καταγγελια! Πολυ κοράκια ρε παιδί μου.

 

Την διπλανή κοπέλα με μεγάλο μωρό 4,200κιλά την ξεγέννησε ο Χασιάκος φυσιολογικότατα...καλά τον ειδα τον Χασιάκο....δεν παει ο νους σου οτι ειναι γιατρός...ειναι λιγο χάλια ο τύπος....αλλα πάλι τοσα λεφτά δεν παίρνει και η κοπέλα ηταν ευχαριστημένη.

 

Εχουν το κακό συνηθειο να χορηγούν μετά τη γέννα γλυκόζη στα μωρά και αν κάνεις καισαρική στο κρατάνε το μωρό ενα 24ωρο στη μονάδα μέχρι και καλά να μπορείς να το φροντίσεις μόνη σου...μεγάλη πατάτα αυτό και εννοείται του δίνουν ξένο γάλα!

 

Η φιλη μου ειναι σε τρίκλινο στο ισόγειο, κατσαρίδες δεν ειδα πάντως! Τα δωμάτια ειναι παρα πολυ λίγα ομως οποτε αποκλείεται να πετυχεις μονόκλινο!

 

Με τον Γρηγορίου γέννησε η φίλη σου? Ωχ, ωχ, ωχ.

Τον γνώρισα το χειμώνα, γιατί με έστειλε ο Χασιάκος σ' αυτόν, για να κάνω υστεροσκόπηση στο Αρεταίειο, για να γλιτώσω κανά φράγκο.

Πρώτον, στο ιατρείο του δεν υπήρχε ούτε μύγα, όχι άνθρωπος, η μοναδική πελάτισσα ήμουν εγώ.

Δεύτερον, δεν έχει υπέρηχο στο ιατρείο του.

Τρίτον, τον άκουσα δυο τρεις φορές που μιλούσε στο τηλέφωνο με πελάτισσες και τους έλεγε "έλα μωρέ, αφού κοντεύεις να κλείσεις την 38η εβδομάδα, πάρε με τηλέφωνο αύριο να κανονίσουμε τη Δευτέρα την καισαρική να τελειώνεις".

Τέταρτον, παρότι ο Χασιάκος μου είπε να πάω να τον βρω στο Αρεταίειο, πήγα και τον βρήκα, του είπα ότι θέλω να κάνω υστεροσκόπηση και μου είπε ότι πρέπει να με δει στο ιατρείο του. Πήγα στο ιατρείο του, ήταν αλαζόνας και υπερόπτης, μου είπε ότι μόνο αυτός κάνει υστεροσκοπήσεις στο Αρεταίειο (αυτό είναι αλήθεια, γιατί στο Αρεταίειο ο κάθε γιατρός είναι υπεύθυνος για κάποιον τομέα, π.χ. ο Χασιάκος δεν μπορεί να κάνει υστεροσκόπηση στο Αρεταίειο), με κατατρόμαξε ότι ποιος ξέρει τι έχω, μου είπε να κανονίσουμε την υστεροσκόπηση, μου πήρε 100 ευρώ για την επίσκεψη (χωρίς υπέρηχο, αφού δεν έχει) και μου ζήτησε άλλα 700 ευρώ ως αμοιβή του για την υστεροσκόπηση.

Και φυσικά δεν πήγα ποτέ ξανά σ' αυτόν, ακούω το όνομά του και φεύγω μακριά.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

ζηταει ν πας στο ιατρειο του για ποιο λογο το νοσοκομειο δεν τα εχει ολα:shock:αυτα ....δηλαδη τι δεν εχει το νοσοκομειο και το εχει αυτος στο ιατρειο του:eek::shock::confused::confused::confused:

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστουμε πολυ για τις πληροφοριες ησουν αναλυτικοτατη.

Εχω μια απορια ρε κοριτσια....πως θα αποφυγουμε την γλυκοζη? Δηλαδη ντε και καλα.....αυτοι αποτελει δικη μου επιλογη και οχι πολιτικη του νοσοκομειου.Υπαρχει περιπτωση να ακουστει η επιθυμια και επιλογη μου? Επισης σε αφηνουν να θηλασεις με το που γεννησεις ή δεν σ αφηνουν γιατι κι αυτο ειναι πολιτικη τους? Τι να πω με το θεμα θηλασμος εχω απογοητευτει με την τακτιικη που ακολουθειται εν αγνοια μας.....

 

παιδια εγω στα δυο παιδακια εδωσα γλυκοζη στο πρωτο κιολας δεν ηξερα τι ειναι και μου εδωσε η μαια το μπουκαλακι και ειπε να το δωσω στο μωρο, και τις εδωσα...και μια χαρα ειναι!! στο δευτερο δεν εδωσα !!αλλα η μαια φανταζομαι..:roll:. στο δευτερο δεν εδωσα επειδη το θηλασα με την πρωτη που μου το εφεραν στο δωματιο....:-P ειχα γαλα και δεν πονουσε το στηθοςν οποτε το απολαμβανα να θηλαζω και να χαζευω πως κοιμαται.....αχ τι γλυκες στιγμες ηταν και φυσικα ειναι αυτες του θηλασμου....

Link to comment
Share on other sites

ζηταει ν πας στο ιατρειο του για ποιο λογο το νοσοκομειο δεν τα εχει ολα:shock:αυτα ....δηλαδη τι δεν εχει το νοσοκομειο και το εχει αυτος στο ιατρειο του:eek::shock::confused::confused::confused:

 

Το νοσοκομείο έχει τα πάντα αλλά αυτός ήθελε να κανονίσει το οικονομικό, γι' αυτό με κάλεσε στο ιατρείο.

Αλλά δεν του έκανα τη χάρη να κάνω μαζί του την υστεροσκόπηση.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το νοσοκομείο έχει τα πάντα αλλά αυτός ήθελε να κανονίσει το οικονομικό, γι' αυτό με κάλεσε στο ιατρείο.

Αλλά δεν του έκανα τη χάρη να κάνω μαζί του την υστεροσκόπηση.

 

καλα εκανες ακου εκει το ιοκονομικο ...τετοια ακριβος περιπτωση ειχα και εγω στο ελενα ειχα γυναικα και ηθελα αυτη να με ξεγεννησει... αλλα οταν πηγα οχι στο ιατρειο αλλα στο νοσοκομειο κιολας να μιλησω για το οικονομικο μου ζητησε 60 ευρω επισκεψη και 1100:shock: για καισαρικη 900:shock: αν δεν κανω λαθος για φυσιολογικο τοκετο και 60 ευρω η επισκεψη:shock: οταν ακουσαμε ολα αυτα και ο συζυγος κι εγω αμεσως καταλαβαμε οτι θα πηγαινω πιο συχνα απο το κανονικο στο γιατρο για επισκεψη και θα με παει για καισαρικη τομη..και ειπαμε στην γιατρο αυτη ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ γλυκια μου.:eek:... και μετα βρηκα το γιατρο που εχω τωρα...

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στο γιατρο μου για να με δει και απ'εξω που περιμεναμε μιλαγα με καποιες κοπελιτσες σχετικα με το νοσοκομειο.μου ειπαν πως στο Αρεταιειο 9 στις 10 ειναι με προγραμματισμενο τοκετο και πως αν σπασουν τα νερα δε σε αναλαμβανουν (συγκεκριμενα μια κοπελα τη στειλαν στο Λητω!!)..εμενα μαλλον θα με βαλουν με προκληση αλλα σε περιπτωση που δεν γινει αυτο και ολα πανε οπως πρεπει και σπασουν νερα κ.ο.κ δεν δυναμαι να παω στο Λητω, που λεφτα!!!ξερετε κατι τετοιο??? :confused:

bV6Dp3.png
Link to comment
Share on other sites

σημερα πηγα στο γιατρο μου για να με δει και απ'εξω που περιμεναμε μιλαγα με καποιες κοπελιτσες σχετικα με το νοσοκομειο.μου ειπαν πως στο Αρεταιειο 9 στις 10 ειναι με προγραμματισμενο τοκετο και πως αν σπασουν τα νερα δε σε αναλαμβανουν (συγκεκριμενα μια κοπελα τη στειλαν στο Λητω!!)..εμενα μαλλον θα με βαλουν με προκληση αλλα σε περιπτωση που δεν γινει αυτο και ολα πανε οπως πρεπει και σπασουν νερα κ.ο.κ δεν δυναμαι να παω στο Λητω, που λεφτα!!!ξερετε κατι τετοιο??? :confused:

 

εγω παλι και στις δυο γεννες πηγα και γεννησα χωρις ραντεβου...δεν εχω ακουσει και τιποτα τετοιο και εχω και 4 φιλες μου που γεννησαν εκει και ολες στην ωρα τους...ψαξτο λιγο και ζητα και αλλες γνωμες και φυσικα μιλα με το γιατρο σου πρωτα απ'ολα απο εκει και θα καταλαβεις τι θα γινει στην περιπτωση σου....

Link to comment
Share on other sites

Η γυναίκα ενός φίλου γέννησε στο Αρεταίειο με τον Χασιάκο χωρίς ραντεβού, μέρα που δεν εφημέρευε. Απλά κάποια στιγμή ζητήθηκε από τον πατέρα να πάει στο Λητώ ένα μπουκαλάκι με αίμα για να γίνουν κάποιες εξετάσεις, αφού εκείνη την ώρα το εργαστήριο του νοσοκομείου ήταν κλειστό

Link to comment
Share on other sites

εγω γεννησα πριν ενα μηνα στο αρεταιειο χωρις ραντεβου.ειχα λιγο αιμα πηγα την επομενη μερα και γεννησα.ολα καλα.και να ξερεις δυσκολα σου κανουν καισαρικη στο αρεταιειο.μονο αν υπαρχει προβλημα

xEOjp3.png l45fp3.png
Link to comment
Share on other sites

και εγώ γέννησα στο Αρεταίειο χωρίς ρβ, αφού μου έσπασαν τα νερά στην 34 εβδομάδα, όλα μια χαρά πήγαν. Μόνο που και εμείς έπρεπε να στείλουμε στο Λητώ αίμα για εξετάσεις γιατί ήταν αργά.

:-P
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια γεια σας...

Είμαι έγκυος στον 4ο μήνα και δυστυχώς ο γιατρός που με παρακολουθεί είναι σε ιδιωτικό μαιευτήριο. Δυστυχώς πρέπει να αλλάξω γιατρό γιατί δεν με παίρνει οικονομικά να πάω στο ιδιωτικό...

Έχω ακούσει καλά λόγια για το Αρεταίειο και σκέφτομαι να βρω κάποιο γιατρό εκεί.

Απλά δεν θέλω κάποιον μεγαλοκαθηγητή ο οποίος θα μου ζητήσει φακελάκι της τάξεως των 1800?, όπως ακούω. Πέρα από τα έξοδα, το θεωρώ και κοροϊδία οι γιατροί του δημοσίου να ζητάνε μεγάλα ποσά και χωρίς απόδειξη μάλιστα.

Έχετε να μου προτείνετε κάποιον γιατρό στο Αρεταίειο ο οποίος να είναι λογικός όσον αφορά το οικονομικό (και λογικός γενικότερα, φυσικά!!!) και να είναι προσιτός άνθρωπος;

Ευχαριστώ πολύ...

OHpxp3.pngU3Nsp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΕΚΜ όπως βλέπεις η ταρίφα ειναι μινιμουμ το χιλιαρικο οπου και να πας :(

Κατά τη γνώμη μου βρες το γιατρό που θες...Χασιάκο πχ αλλα μην κάνεις κουβέντα για χρήματα και προσπαθησε να τον συναντάς εντός νοσοκομείου. Οτι αμοιβή και να σου πει πες ναι και μετά κάνε τον Κινέζο και οτι εχετε ευχαρίστηση...τι θα κάνει δηλαδή θα σου ξαναβάλει το μωρό μεσα στην κοιλιά;; :)

Link to comment
Share on other sites

Ο Χασιάκος παίρνει 1.000 ευρώ για τη γέννα και 200 για την επισκληρίδιο (αυτά τα παίρνει ο αναισθησιολόγος αλλά τα δίνεις όλα μαζί στο Χασιάκο).

Δε θα σου πάρει και το κεφάλι, αν δεν έχεις και δεν πρόκειται να έρθει πάνω από το κεφάλι σου στο μαιευτήριο να σου ζητήσει τα λεφτά. Νομίζω ότι μπορείς να τον πληρώσεις και όταν πας στο ιατρείο του στο σαραντισμό, για να δει τη μήτρα.

Η ξαδέλφη μου που γέννησε το χειμώνα πλήρωσε 1.500 στο Χασιάκο (της ζήτησε 1.200 αλλά, επειδή έμεινε πολύ ευχαριστημένη, του έδωσε άλλα 300 επιπλέον από μόνη της). Σε όλη την εγκυμοσύνη (1 φορά το μήνα) της έπαιρνε κάθε φορά 40 ευρώ στο ιατρείο του, εκτός από τον τελευταίο μήνα που την έβλεπε στο Αρεταίειο και δεν έπαιρνε αμοιβή.

Στο μαιευτήριο έμεινε 5 ημέρες και πλήρωσε συνολικά 360 ευρώ.

5f27b8bd0c.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...