Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Mπαίνω στο μήνα μου κι εγώ σιγά σιγά. Το πολύ σε ένα μήνα από σήμερα θα έχουμε και το μπέμπη κοντά μας:P

 

Μήπως γέννησε καμιά κοπέλα πρόσφατα στο Αρετέειο ώστε να μου πει τί θα πρέπει να πάρω για το μωρό μαζί μου; Σεντονάκια πχ έχουν;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό tamar. Σεντονάκια έχουν και κουβερτούλες. Οπως και παμπερς και κρέμες. Μόνο ρουχαλάκια να του πάρεις και ζιπουνάκια. Εγώ γέννησα Νοέμβριο. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε. Για εσένα πρέπει να΄παρεις τα πάντα. Ρώτα όμως και το γιατρό σου καλού κακού.

Link to comment
Share on other sites

Με το καλό tamar. Σεντονάκια έχουν και κουβερτούλες. Οπως και παμπερς και κρέμες. Μόνο ρουχαλάκια να του πάρεις και ζιπουνάκια. Εγώ γέννησα Νοέμβριο. Δεν νομίζω να έχει αλλάξει κάτι από τότε. Για εσένα πρέπει να΄παρεις τα πάντα. Ρώτα όμως και το γιατρό σου καλού κακού.

 

Σ' ευχαριστώ πολύ. Να΄σαι καλά :)

Λέω ωστόσο μόνο ζιπουνάκια καλοκαιρινά να του πάρω. Έχει απίστευτη ζέστη

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Mπαίνω στο μήνα μου κι εγώ σιγά σιγά. Το πολύ σε ένα μήνα από σήμερα θα έχουμε και το μπέμπη κοντά μας:P

 

Μήπως γέννησε καμιά κοπέλα πρόσφατα στο Αρετέειο ώστε να μου πει τί θα πρέπει να πάρω για το μωρό μαζί μου; Σεντονάκια πχ έχουν;

 

Γεια σου,

να παρεις κ κανα 2 πετσετες για το μωρο γιατι σου ζητανε οι μαιες καθε πρωι που τα παιρνουν για μπανιο. Με το καλο, εχουμε και τον ιδιο γιατρο!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Γεια σου,

να παρεις κ κανα 2 πετσετες για το μωρο γιατι σου ζητανε οι μαιες καθε πρωι που τα παιρνουν για μπανιο. Με το καλο, εχουμε και τον ιδιο γιατρο!

 

Ναι;Πού το ξέρεις; Είσαι στο fun club του;

2 μπουρνουζάκια έχω πάρει. Να πάρω κι άλλα;...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

2 μπουρνουζάκια έχω πάρει. Να πάρω κι άλλα;

 

Ε νομιζω οχι! Εγω η χαζη ειχα 1 κ μου το λερωσε αμεσως μετα το μπανιο οποτε ζητησα να μου φερουν αλλο. 2 ειναι οκ!

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ε νομιζω οχι! Εγω η χαζη ειχα 1 κ μου το λερωσε αμεσως μετα το μπανιο οποτε ζητησα να μου φερουν αλλο. 2 ειναι οκ!

 

Ωραία. Σ΄ευχαριστώ πολύ. Για τα ζιπουνάκια (κοντομάνικα πάντα) συμφωνείς; Ή να πάρω και φορμάκια;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Σ΄ευχαριστώ πολύ. Για τα ζιπουνάκια (κοντομάνικα πάντα) συμφωνείς; Ή να πάρω και φορμάκια;

 

Ναι αμε! Κοιτα,σκεψου οτι θα εχει απιστευτη ζεστη οταν θα γεννησεις κ δν ειμαι σιγουρη αν το αρεταιειο εχει κλιματισμο.. Δε νομιζω να θες να το φορτωνεις με ρουχα αν κ δεν ξερω αν τα νεογεννητα νιωθουν τη θερμοκρασια οπως εμεις. Βεβαια στο ιασω που επισκεφτηκα σμρ φορουσαν στα νινια μακρυ μανικι αλλα εκει εχει φουλ κλιματισμο. Νομιζω με αυτα εισαι ενταξει.

KtMtp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

Καλημέρα κορίτσια...όποια κοπέλα γεννησε πρόσφατα στο Αρεταίειο μπορεί να μας ενημερώσει τί διαθέτει το μαιευτήριο και τί πρέπει να πάρουμε μαζί, για εμάς κ για το μωρό?? Γεννάω το Σάββατο, προσπαθώ να φτιάξω τη βαλίτσα κ δεν ξέρω τί είναι απαραίτητο κ τί όχι!!!!...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια...όποια κοπέλα γεννησε πρόσφατα στο Αρεταίειο μπορεί να μας ενημερώσει τί διαθέτει το μαιευτήριο και τί πρέπει να πάρουμε μαζί, για εμάς κ για το μωρό?? Γεννάω το Σάββατο, προσπαθώ να φτιάξω τη βαλίτσα κ δεν ξέρω τί είναι απαραίτητο κ τί όχι!!!!...

 

Kι εγώ εκεί θα γεννήσω αλλά δεν ξέρω ακριβώς το πότε. Το πολύ βέβαια μέχρι το άλλο Σάββατο. Με το καλό εύχομαι και μ'ενα πόνο :)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα σε ολες τις μελλοντικες μανουλες αλλα και στις ηδη!

 

Βρε κοριτσια, εχει γεννησει καμια προσφατα στο Αρεταιειο και θελει να μας πει πως ειναι τα πραγματα τωρα εκει??? Πως βιωσατε την ολη παραμονη σας εκει? Σας προσεξαν? Σας βοηθησαν με το θηλασμο (να σας δειξουν και να σας συμβουλευσουν και γενικα να σας υποστηριξουν)? Απο θεμα τιμων πως ειναι σημερα τα πραγματα? Καθαριοτητα? Υπολοιπο προσωπικο??

 

Καθε απαντηση σας πιστευω οτι θα ειναι μια πολυτιμη βοηθεια για ολες εμας που περιμενουμε τα μωρακια μας!!

 

Πολλα φιλια και να χαιρεστε τα μικροσκοπικα σας ανθρωπακια και με εναν πονο οσες τα περιμενετε!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O μπέμπης μας είναι 9 ημερών. Γέννησα πριν 9 μέρες στο Αρεταίειο και παρόλο που δεν έχω μέτρο σύγκρισης μιας και ήμουν πρωτότοκη μπορώ να πω πως μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι με το μαιευτήριο. Σίγουρα δεν έχει τη χλιδή των μαιευτηρίων-ξενοδοχείων αλλά αυτό που με ενδιέφερε είναι να με προσέξουν κι εμένα και το μωρό μου. Ήμουν σε τρίκλινο (θάλαμος 9 ισόγειο) το οποίο ήταν και το καλύτερο δωμάτιο του μαιευτηρίου. Άνετο, ευάερο με κλιματισμό. Φαγητό καλό θα έλεγα. Κάποια στιγμή δεν μου άρεσε το μπριάμ και η κοπέλα με παρακαλαγε να μου φέρει κι άλλο. Το προσωπικό έτοιμο να σε βοηθήσει και να απαντήσει σε κάθε ερώτηση, ενώ η βοηθός θαλάμου κα. Ευγγελία όλα τα λεφτά. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και θα ξαναγεννούσα άνετα εκεί. Υπόψην γέννησα με καισαρική.

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

O μπέμπης μας είναι 9 ημερών. Γέννησα πριν 9 μέρες στο Αρεταίειο και παρόλο που δεν έχω μέτρο σύγκρισης μιας και ήμουν πρωτότοκη μπορώ να πω πως μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι με το μαιευτήριο. Σίγουρα δεν έχει τη χλιδή των μαιευτηρίων-ξενοδοχείων αλλά αυτό που με ενδιέφερε είναι να με προσέξουν κι εμένα και το μωρό μου. Ήμουν σε τρίκλινο (θάλαμος 9 ισόγειο) το οποίο ήταν και το καλύτερο δωμάτιο του μαιευτηρίου. Άνετο, ευάερο με κλιματισμό. Φαγητό καλό θα έλεγα. Κάποια στιγμή δεν μου άρεσε το μπριάμ και η κοπέλα με παρακαλαγε να μου φέρει κι άλλο. Το προσωπικό έτοιμο να σε βοηθήσει και να απαντήσει σε κάθε ερώτηση, ενώ η βοηθός θαλάμου κα. Ευγγελία όλα τα λεφτά. Γενικά έμεινα πολύ ευχαριστημένη και θα ξαναγεννούσα άνετα εκεί. Υπόψην γέννησα με καισαρική.

 

tamar, να σου ζήσει ο μπέμπης. Φαντάζομαι θα είναι ένας κούκλος. Να' σαι καλά και για τις πληροφορίες. Κι εγώ το σκεφτόμουν και δεν μπορούσα να αποφασίσω ανάμεσα σε Λητώ και Αρεταίειο, αλλά μετά από αυτά που διάβασα λέω για Αρεταίειο. Με επισκληρίδιο έκανες την καισαρική; Στην αίθουσα ωδινών δεν επιτρέπεται ο σύζυγος απ' όσο ξέρω, έτσι δεν είναι; Το μωρό το είχες συνέχεια μαζί σου; Βοηθάνε στο θηλασμό; Συγγνώμη για τις έξτρα απορίες, αλλά βλέπεις είναι η ανασφάλεια της πρωτάρας. Έχω ΠΗΤ 23/8. Και πάλι να σου ζήσει ο μπέμπης, καλότυχος να είναι.

Link to comment
Share on other sites

Γεννησα πριν 40 ημερες και εμεινα ευχαριστημενη και ιδιως με τις μαιες και το προσωπικο εκει ηταν προθυμες ολες να σου δειξουν και ειδικα με το θεμα του θυλασμού τους ζαλισα!

Link to comment
Share on other sites

tamar, να σου ζήσει ο μπέμπης. Φαντάζομαι θα είναι ένας κούκλος. Να' σαι καλά και για τις πληροφορίες. Κι εγώ το σκεφτόμουν και δεν μπορούσα να αποφασίσω ανάμεσα σε Λητώ και Αρεταίειο, αλλά μετά από αυτά που διάβασα λέω για Αρεταίειο. Με επισκληρίδιο έκανες την καισαρική; Στην αίθουσα ωδινών δεν επιτρέπεται ο σύζυγος απ' όσο ξέρω, έτσι δεν είναι; Το μωρό το είχες συνέχεια μαζί σου; Βοηθάνε στο θηλασμό; Συγγνώμη για τις έξτρα απορίες, αλλά βλέπεις είναι η ανασφάλεια της πρωτάρας. Έχω ΠΗΤ 23/8. Και πάλι να σου ζήσει ο μπέμπης, καλότυχος να είναι.

 

Σ΄ευχαριστώ, να' σαι καλά! Κι εσύ με το καλό να υποδεχθείς το μωράκι σου.

Επισκληρίδιο έκανα. Πονάει λίγο η αλήθεια είναι...

Μέχρι να μπω στο χειρουργείο ήμουν μόνη μου αλλά με το κινητό στα χέρια και μιλούσα με τον άντρα μου. Η όλη υπόθεση κρατά καμιά ώρα, αν κάνεις καισαρική, από τη στιγμή που θα μπεις στο χειρουργείο.

Το μωρό το πήρα την επόμενη ημέρα που ήμουν σε θέση να σηκωθώ από το κρεβάτι. Και ναι. Όλες οι μαίες ήταν πρόθυμες να βοηθήσουν. Ειδικά μια κοπέλα ξανθιά και ελαφρώς τσουπωτή (όνομα φαντάζομαι δεν επιτρεπεται) και μια κατσαρομάλλα αδύνατη.

Εν ολίγοις αν δεν σε απασχολεί να πας σε ξενοδοχείο γ' κατηγορίας σου προτείνω το Αρεταίειο ανεπιφύλακτα :)

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites

tamar, χίλια ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Όχι, δεν με απασχολούν οι πολυτέλειες, ασφάλεια θέλω να αισθάνομαι. Το μόνο που με χαλάει είναι ότι δε θα είμαι με τον άντρα μου. Αλλά δε βαριέσαι, ελπίζω να μη διαρκέσει πολύ.

Link to comment
Share on other sites

εχω γεννησει και τα δυο μου παιδια στο αρεταιειο και καλως εχοντων των πραγματων σε 8 μηνες και το τριτο!!!εμεινα καταευχαριστημενη!!!

526437xvildghyb3.gif

ΜΑΡΚΕΛΛΑ 2/10/2007, ΙΩΑΝΝΗΣ 3/6/2010, ΝΙΝΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!!!

EBX2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις ηδη μανουλες και τις εν δυναμει,σαν κι εμενα!!!:-D

Ειμαι στην 26η εβδομαδα εγκυμοσυνης, ειμαι η πρωτη απο τους φιλους-φιλες μου που θα γινω μανουλα και παω πραγματικα στα τυφλα!

Κι εμενα ο γιατρος μου ειναι ο Χασιακος και θελω να γεννησω στο Αρεταιειο. Τον γιατρο μου τον συστησαν και πηγα,δεν τον ηξερα πριν. Πραγματικα, ειστε ευχαριστημενες; Εμενα μου εκανε λιγο αδιαφορος αλλα τον εχω δει 1 φορα και εχω μιλησει μαζι του στο τηλ. αλλες 2.

Τον καλεσα σημερα για να περασω να δω το Αρεταιειο,γιατι εχω ραντεβου μαζι την Παρασκευη,και μου ειπε να τον καλεσω παλι αυριο στις 08:00 να μου πει.

Εχω αρκετο αγχος για το μαιευτηριο. Ολες οι πληροφοριες,ακομη και οι αυτονοητες,ειναι κατι παραπανω απο καλοδεχουμενες!

Σας ευχαριστω!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολες τις ηδη μανουλες και τις εν δυναμει,σαν κι εμενα!!!:-D

Ειμαι στην 26η εβδομαδα εγκυμοσυνης, ειμαι η πρωτη απο τους φιλους-φιλες μου που θα γινω μανουλα και παω πραγματικα στα τυφλα!

Κι εμενα ο γιατρος μου ειναι ο Χασιακος και θελω να γεννησω στο Αρεταιειο. Τον γιατρο μου τον συστησαν και πηγα,δεν τον ηξερα πριν. Πραγματικα, ειστε ευχαριστημενες; Εμενα μου εκανε λιγο αδιαφορος αλλα τον εχω δει 1 φορα και εχω μιλησει μαζι του στο τηλ. αλλες 2.

Τον καλεσα σημερα για να περασω να δω το Αρεταιειο,γιατι εχω ραντεβου μαζι την Παρασκευη,και μου ειπε να τον καλεσω παλι αυριο στις 08:00 να μου πει.

Εχω αρκετο αγχος για το μαιευτηριο. Ολες οι πληροφοριες,ακομη και οι αυτονοητες,ειναι κατι παραπανω απο καλοδεχουμενες!

Σας ευχαριστω!!!:wink:

 

Constsns, δεν έχω γιατρό το Χασιάκο οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω. Πάντως εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει γι' αυτόν τόσο τα καλύτερα όσο και τα χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα! Giasemi1 σ' ευχαριστω για την απαντηση! Προ 2 ημερων πηγα και ειδα το Μαγγινειο (Αρεταιειο) μαιευτηριο και μου αρεσε που ηταν μικρο και παρα πολυ ησυχο. Επιπλεον απο οσο ειδα ηταν αρκετα καθαρο. Χθες ειδα τον Χασιακο και φερθηκε πολυ καλυτερα απο την αλλη φορα ισως γιατι δεν βιαζοταν για να παει να ξεγεννησει,οπως ην αλλη φορα! Μαλιστα ηταν πιο ανθρωπινος και ενιωσα πολυ καλυτερα. Ειδε τον μπεμπη μας και ειπε:«Μια χαρα σε βρισκω!». Ευτυχως εχω μια πολυ καλη εγκυμοσυνη και μεχρι τωρα εχω παρει 6 κιλα και ειναι πολυ ευχαριστημενος ο γιατρος γιατι σαν εγκυος ξεκινησα υπερβαρη. Μου φαινεται σαν παραλληλη πραγματικοτητα πως πλησιαζει η ωρα που θα εχω το μωρο στην αγκαλια μου, αν και εχω ακομη τρεξιμο να κανω ακομη καποιες εξετασεις και να μιλησω με τον παιδοορθοπαιδικο γιατι ο πατουσακιαςicon10.gif μου εχει ραιβοιπποποδια. Αλλα εχω ακομη χρονο. Φιλια πολλα σε ολες και ολους!!!:D

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Γέννησα στις 3 Αυγούστου στο Αρεταίειο ένα αγοράκι που, σαν γνήσια χαζομαμά, το βλέπω ως το πιο όμορφο του κόσμου. Η εμπειρία της γέννας ήταν μοναδική, ευχαρίστως το ξανάκανα(γέννησα βέβαια με επισκληρίδιο). Ο γιατρός μου πάρα πολύ καλός το ίδιο και η μαία μου. Με βοήθησαν και οι δύο πολύ. Το δωμάτιο(τρίκλινο) υποφερτό, η παρέα δόξα το θεό πολύ καλή, το μπάνιο ελαφρώς χάλια. Το προσωπικό έτσι κι έτσι, όχι και πολύ εξυπηρετικό, αλλά για να μην είμαι άδικη ήταν τόσο λίγες οι μαίες και τόσες πολλές όλες εμείς που ήταν λογικό να μη μας προλαβαίνουν και να κουράζονται. Για να καταλάβαιτε τον Ιούλιο που πήγα να δω το Αρεταίειο ήταν άδειο, κυριολεκτικά άδειο, και τώρα δεν είχαν κρεβάτι να βάλουν τα περιστατικά. Σήκωναν όσες έπαιρναν εξιτήριο, για να κάνουν νέα εισαγωγή. Ο γιατρός μου μου είπε ότι λόγω της κρίσης οι περισσότερες πλέον επιλέγουν το Αρεταίειο, γι' αυτό και έχει τόσο κόσμο.

Για μένα χρειάστηκα τα πάντα, για το μωρό επίσης. Ευτυχώς ό,τι του είχα αγοράσει τα είχα μαζί μου και τα χρησιμοποίησα σχεδόν όλα. Θα έπρεπε να είχα περισσότερα μπουρνουζάκια για το μωρό και πετσέτες για μένα γιατί κόντεψα να ξεμείνω(είμαι από επαρχία και δεν είχα κάποιον να μου τα πλύνει και να μου τα ξαναφέρει). Ελπίζω να κάλυψα αρκετές απορίες. Α, το μωρό μου το έβαλαν στο στήθος και θήλασε από την πρώτη στιγμή, ενώ ακόμη με έραβαν. Στη συνέχεια το έφεραν στο δωμάτιο σχετικά γρήγορα, μετά από μία δύο ώρες νομίζω και το είχα συνέχεια μαζί μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...