Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

Koyklaki εγώ γέννησα πέρσι στο Αρεταίειο, όχι με τον Χασιάκο. Αν θες το τηλ. πες μου να σου στείλω π.μ.

 

Δεν ξέρω τι ισχύει με τα άλλα δημόσια, το Αρεταίειο είναι Πανεπιστημικο. Εγώ είχα γιατρό εκεί, και απ' όσο ξέρω οποιαδήποτε γυναίκα μπορεί να ανόίξει φάκελο και να την παρακολουθεί ένας συγκεκριμένος γιατρός. Τώρα αν θα σε ξεγεννήσει ο εφημερεύων ή ο δικός σου, δεν γνωρίζω.Μπορείς να ρωτήσεις.

Πάντως πάντα υπάρχει εφημερεύων γιατρός.

Από το μεσημέρι και μετά δεν δέχονται έκτακτα γυναικολογικά περιστατικά. Δηλαδή να πάει μια γυναίκα που δεν έχει γιατρό εκεί και να θέλει να της κάνουν υπερηχο ή NST. Τουλάχιστον αυτό είχα καταλάβει όσο πήγαινα.

 

Με τα δωμάτια προσωπικά δεν είχα κανένα θέμα. Το μονόκλινο ήταν μικρό αλλά καθαρό και ανακαινισμένο. Οι μαίες εξυπηρετικές και βοηθούσαν στο θηλασμό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ωχ δηλ θα πληρωνουμε ισως 900 ευρω για γεννα σε δημοσιο? και εξτρα το φακελακι του γιατρου που ακουω φτανει τα 1500? Τρελαθηκαμε? Ποτε θα ξερουμε?

Και ξαναρωταω αν οταν ερ8ει η ωρα παω σε εφημερευον θα πληρωσω ?

Τα λεω ολα αυτα με το θαρρος της επιτυχους πρωτης γεννας μου. Με αλλα λογια αν εχω επισκληριδιο και μια μαια δεν φοβαμαι τη γεννα ¨))))

δεν ήξερα ότι έχεις και άλλο παιδάκι να το χαίρεσαι! και γω το ίδιο αισθάνομαι για τη γέννα όμως κτά τη διάρκει της εγγυμοσύνης πρέπει να σε παρακολουθεί κάποιος. Επειδή τα καταφέραμε στην πρώτη δε σημαίνει πως και η δευτερη θα είναι δίχως προβλήματα (όσο και αν το ευχομαι από καρδιάς για κάθε γυναίκα).

 

Τώρα για την επισκληρίδιο τι να σου πω. Έχω ακούσει πως στο ΕΛΕΝΑ είναι φιδωλή στη χρήση της. Στο Αρεταίειο που γέννησα εγώ πρέπει να σου κάνουν μια αιματολογική εξέταση πριν η οποία μετά από κάποια ώρα δεν γίνεται μέσα στο νοσοκομείο και κάποιος δικός σου πρέπει να πάει το δείγμα στο ΛΗΤΩ, να πληρώσει και να φέρει τα αποτελέσματα. Αυτό σε μένα (που κα΄ποιος το πήγε με μηχανή ευτυχώς) διειρκησε περίπου 1 ώρα και τελικά έκανα μια επισκληρίδιο ελάχιστα λεπτά (2 ή 3) πριν βγει το μωρό. οπως καταλαβαίνεις δεν προλαβε να με πιάσει.

Τώρα στο θέμα της αμοιβής μεχρι πρότεινοσ με ΙΚΑ στα δημόσια πλήρωνες κάτι για ΦΤ (περίπου 300? για 3κλινο) και τπτ για ΚΤ πάλι σε τρίκλινο. Απο κει κα πέρα μια διαφορά για καλυτερο δωμάτειο.

 

 

Τώρα τι θα γίνει απο'δω και πέρα δεν ξέρω και δε νομίζω να ξέρει κανείς ακριβώς. Ασε που μέχρι να γεννήσεις θα έχουν αλλάξει πολλά.

 

Συμβουλη: Συνέχισε με το γιατρό που έχεις και κατά τον 8ο το ξαναψάχνεις. Έτσι και κάποιος θα σε παρακολουθεί κανονικά και θα αποφασίσεις για τη γέννα αργότερα. Ασε που ίσως θα μπορούσες να απευθηνθείς και στην ΕΥΤΟΚΙΑ.

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Τώρα για την επισκληρίδιο τι να σου πω. Έχω ακούσει πως στο ΕΛΕΝΑ είναι φιδωλή στη χρήση της. Στο Αρεταίειο που γέννησα εγώ πρέπει να σου κάνουν μια αιματολογική εξέταση πριν η οποία μετά από κάποια ώρα δεν γίνεται μέσα στο νοσοκομείο και κάποιος δικός σου πρέπει να πάει το δείγμα στο ΛΗΤΩ, να πληρώσει και να φέρει τα αποτελέσματα. Αυτό σε μένα (που κα΄ποιος το πήγε με μηχανή ευτυχώς) διειρκησε περίπου 1 ώρα και τελικά έκανα μια επισκληρίδιο ελάχιστα λεπτά (2 ή 3) πριν βγει το μωρό. οπως καταλαβαίνεις δεν προλαβε να με πιάσει.

Τώρα στο θέμα της αμοιβής μεχρι πρότεινοσ με ΙΚΑ στα δημόσια πλήρωνες κάτι για ΦΤ (περίπου 300? για 3κλινο) και τπτ για ΚΤ πάλι σε τρίκλινο. Απο κει κα πέρα μια διαφορά για καλυτερο δωμάτειο.

 

 

Τώρα τι θα γίνει απο'δω και πέρα δεν ξέρω και δε νομίζω να ξέρει κανείς ακριβώς. Ασε που μέχρι να γεννήσεις θα έχουν αλλάξει πολλά.

 

Συμβουλη: Συνέχισε με το γιατρό που έχεις και κατά τον 8ο το ξαναψάχνεις. Έτσι και κάποιος θα σε παρακολουθεί κανονικά και θα αποφασίσεις για τη γέννα αργότερα. Ασε που ίσως θα μπορούσες να απευθηνθείς και στην ΕΥΤΟΚΙΑ.

 

Την αιματολογική την κάνουν σε όλα τα νοσοκομεία πριν από την επισκληρίδιο. Το αιματολογικό στο Αρεταίειο όντως δεν λειτουργεί βράδια και Σ/Κ. Εγώ ήμουν τυχερή και γέννησα πρωί, αλλά και πάλι τα αποτελέσματα έκαναν να βγουν 1 ώρα. Στο Ελενας ξέρω από φίλη που γεννησε το καλοκαίρι ότι πρεπει να έχεις συννενοηθεί με το γιατρό αν θέλεις επισκληρίδιο, για να υπάρχει αναισθησιολόγος.

Η φίλη μου γέννησε μόλις μπήκε στο μήνα της και δεν είχε κανονίσει, οπότε δεν μπόρεσε να κάνει.

 

Εγώ θα πρότεινα να βρει από τωρα γιατρό. Στον 8ο είναι αργά. Καποιοι γιατροί δεν αναλαμβάνουν και δεν προλαβαίνεις να τον γνωρίσεις και να σε γνωρίσει. Είναι σαν να πηγαίνεις να γεννήσεις με εφημερεύοντα γιατρό. Θα τον γνωρίζεις ελάχιστα.

Link to comment
Share on other sites

Την αιματολογική την κάνουν σε όλα τα νοσοκομεία πριν από την επισκληρίδιο. Το αιματολογικό στο Αρεταίειο όντως δεν λειτουργεί βράδια και Σ/Κ. Εγώ ήμουν τυχερή και γέννησα πρωί, αλλά και πάλι τα αποτελέσματα έκαναν να βγουν 1 ώρα. Στο Ελενας ξέρω από φίλη που γεννησε το καλοκαίρι ότι πρεπει να έχεις συννενοηθεί με το γιατρό αν θέλεις επισκληρίδιο, για να υπάρχει αναισθησιολόγος.

Η φίλη μου γέννησε μόλις μπήκε στο μήνα της και δεν είχε κανονίσει, οπότε δεν μπόρεσε να κάνει.

 

Εγώ θα πρότεινα να βρει από τωρα γιατρό. Στον 8ο είναι αργά. Καποιοι γιατροί δεν αναλαμβάνουν και δεν προλαβαίνεις να τον γνωρίσεις και να σε γνωρίσει. Είναι σαν να πηγαίνεις να γεννήσεις με εφημερεύοντα γιατρό. Θα τον γνωρίζεις ελάχιστα.

 

Ναι αλλά αν η κοπέλα θέλει να γεννήσει με εφημερευοντα έτσι κι αλλιώς δεν θα την ξέρει γιαυτο το λέω.

Όσο για την αιμαατολογική κανονικά νομίζω θα πρεπει να βγαίνει νωρίτερα επιπλέον θεωρώ κουλο το ότι έπρεπε να πάει κάποιος δικός μου και πάλι καλά ήταν κάποιος με μηχανή. Διαφορετικά θα την έκανα μετα τη γέννα αν και τελικά τωρα που το σκεφτομαι θα ήταν καλύτερα γιατι θα την είχα αποφύγει:rolleyes:.

 

Εσύ ήσουν πάνω ή κάτω και πότε γέννησες?

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Σκεφτομαι να κρατησω τον ιδιωτη που εχω (ασχετα με το 40αρι που δινω κα8ε φορα αξιζει ομως το βιντεακι με το μωρακι στην κοιλιτσα που δινει καθε φορα) και οταν ερ8ει η ωρα με το καλο να παω σε εφημερευον αλλα δεν καταλαβα ακομα, αν πας σε τυχαιο εφηεμερευον νοσοκομειο πληρωνεις τον γιατρο η οχι? και με επισκληριδιο τι γινετε?

. Απο οτι κοιταξα σημερα και αυριο για πχ. εφημερευουν και το αλεξανδρα και το τζανειο και το ελενα. Αρα υπαρχουν επιλογες!

Ισως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να τα επισκευτω και να τα δω σαν δωματια τι λενε.

Φυσικα ολα αυτα τα λεω εκ του ασφαλους της πρωτης ΦΓ. Αν ο γιατρος μου με παρακολουθει πει κατι για Καισαρικη τοτε αλλαζουν πολλα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σκεφτομαι να κρατησω τον ιδιωτη που εχω (ασχετα με το 40αρι που δινω κα8ε φορα αξιζει ομως το βιντεακι με το μωρακι στην κοιλιτσα που δινει καθε φορα) και οταν ερ8ει η ωρα με το καλο να παω σε εφημερευον αλλα δεν καταλαβα ακομα, αν πας σε τυχαιο εφηεμερευον νοσοκομειο πληρωνεις τον γιατρο η οχι? και με επισκληριδιο τι γινετε?

. Απο οτι κοιταξα σημερα και αυριο για πχ. εφημερευουν και το αλεξανδρα και το τζανειο και το ελενα. Αρα υπαρχουν επιλογες!

Ισως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να τα επισκευτω και να τα δω σαν δωματια τι λενε.

Φυσικα ολα αυτα τα λεω εκ του ασφαλους της πρωτης ΦΓ. Αν ο γιατρος μου με παρακολουθει πει κατι για Καισαρικη τοτε αλλαζουν πολλα.

να ξέρεις 40? δεν είναι πολλά. Σκέψου ότι σε απογευματινό ιατρείο σε νοσοκομειο πληρώνεις από 60 έως 90?.

ΑΝ σε ξεγεννήσει ο εφημερευον ιατρός κανονικά δεν πληρώνεις τπτ στο γιατρό. Πληρώνεις μόνο τα νοσήλεια.

Το θέμα της επισκληριδίου πρέπει να το δεις με κάθε νοσοκομείο χωριστα.

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις. Αλήθεια πόσα παίρνει ο γιατρός σου για γέννα και πόσο πλήρωσες στο ΡΕΑ?

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Ναι αλλά αν η κοπέλα θέλει να γεννήσει με εφημερευοντα έτσι κι αλλιώς δεν θα την ξέρει γιαυτο το λέω.

Όσο για την αιμαατολογική κανονικά νομίζω θα πρεπει να βγαίνει νωρίτερα επιπλέον θεωρώ κουλο το ότι έπρεπε να πάει κάποιος δικός μου και πάλι καλά ήταν κάποιος με μηχανή. Διαφορετικά θα την έκανα μετα τη γέννα αν και τελικά τωρα που το σκεφτομαι θα ήταν καλύτερα γιατι θα την είχα αποφύγει:rolleyes:.

 

Εσύ ήσουν πάνω ή κάτω και πότε γέννησες?

 

Αν θέλει να γεννήσει με εφημερεύοντα αλλάζει το πραγμα. Μενει στον δικό της. Αυτό με την επισκληριδιο όντως είναι κουλό. Εμείς το ξέραμε και είχαμε άτομα stand by σε περίπτωση που έπρεπε να πάει στο Λητώ. Εγώ πάλι δεν το ετάνιωσα που την έκανα. Είχα φτάσει βέβαια στο 8, και η αναισθησιολόγος δεν ήθελε να μου την κάνει, αλλα είχα κουραστεί αρκετά.

 

Γεννησα πέρσι τον Νοέμβριο και ήμουν στον πάνω όροφο σε μονοκλινο. Τρελή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας και απο εμενα!!ειδα πιο πανω οτι σκεφτεται καποια κοπελα να γεννησει με τον οποιοδηποτε εφημερευοντα για λογους χρηματικους.ειναι οντωσ πολυ δυσκολες εποχες για να πληρωνουμε τουσ γιατρουσ του δημοσιου και του ιδιωτικου,ομως η δικη μου γνωμη ειναι διαφορετικη.ενασ ειδικευομενοσ δεν εχει την ιδια εμπειρια με εναν ειδικευμενο γιατρο και απο την αλλη αν δεν τα καταφερει λογω μιας επιπλοκης τοτε θα καλεσει τον επιμελητη η τον διευθυντη του.τοτε ποιοσ ο λογοσ να παει στον εφημερευοντα γυναικολογο???σας το αναφερω αυτο γιατι ετυχε σε μια γνωστη μου και ο διευθυντης του ειδικευομενου ηταν ενας αναιδεστατος!!!γι αυτο λοιπον καλυτερα να βρεισ ενα γιατρο στο δημοσιο ειτε επιμελητη ειτε διευθυντη για να εισαι σιγουρη οτι θα ανταπεξελθει σε οτι δηποτε επιπλοκη και εσυ να εισαι ησυχη!!!!:)

Link to comment
Share on other sites

. Απο οτι κοιταξα σημερα και αυριο για πχ. εφημερευουν και το αλεξανδρα και το τζανειο και το ελενα. Αρα υπαρχουν επιλογες!

Ισως το καλυτερο που εχω να κανω ειναι να τα επισκευτω και να τα δω σαν δωματια τι λενε.

.

 

Το Αλεξάνδρας έχει την πτέρυγα Κονσουλα που είναι πολύ ωραία.

Στο Ελενας θα έχεις θέμα με την επισκληρίδιο.

Για το Τζάνειο δεν γνωρίζω.

Το Αρεταίειο το βγάζω εντελώς έξω από τη λίστα αφού δεν θα έχεις εκεί γιατρό.

 

Με το καλό το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα της επισκληριδίου πρέπει να το δεις με κάθε νοσοκομείο χωριστα.

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις. Αλήθεια πόσα παίρνει ο γιατρός σου για γέννα και πόσο πλήρωσες στο ΡΕΑ?

 

Οταν γεννησα εγω ο γιατρος μου ηταν στο Ιασω και στο Λητω. Γεννησα στο Λητω. Μου πηρε 1800 μαυρα ο γιατρος. Τωρα ειναι μονο στο Ρεα λεει.

 

Ρε κοριτσια κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Ο εφημερευον γιατρος στο νοσοκομειο Χ για παραδειγμα, 8α ειναι μαθητευομενος η καποιος κανονικος μαιευτηρας? Τα μεγαλα ονοματα για πχ. χασιακος δεν ξεγεννουν στις εφημεριες?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το θέμα της επισκληριδίου πρέπει να το δεις με κάθε νοσοκομείο χωριστα.

Καλή εγκυμοσύνη να έχεις. Αλήθεια πόσα παίρνει ο γιατρός σου για γέννα και πόσο πλήρωσες στο ΡΕΑ?

 

Οταν γεννησα εγω ο γιατρος μου ηταν στο Ιασω και στο Λητω. Γεννησα στο Λητω. Μου πηρε 1800 μαυρα ο γιατρος. Τωρα ειναι μονο στο Ρεα λεει.

 

Ρε κοριτσια κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Ο εφημερευον γιατρος στο νοσοκομειο Χ για παραδειγμα, 8α ειναι μαθητευομενος η καποιος κανονικος μαιευτηρας? Τα μεγαλα ονοματα για πχ. χασιακος δεν ξεγεννουν στις εφημεριες?

 

Τα μεγάλα ιδίως μαιευτήρια έχον πάντα και ειδικευμένους ιατρούς κατά την εφημερία. ΠΑΝΤΑ! Αρα μπορεί να είναι κάποιος ειδικευόμενος αλλά θα υπάρχει και ειδικευμένος εαν χρειαστει αλλά νομίζω έτσι και αλλιώς στο χώρο τον τοκετών θα υπάρχει ειδικευμένος που θα επιβλέπει και θα παρεμβει αν χρειαστει.

 

Μην αγχώνεσαι αλλωστε πριν έλεγες για τη μαία το ξέχασες;);). Σε ΦΤ που όλα πάνε καλά ο γιατρός χρειάζεται ελάχιστα στο τέλος (μιλάω για τη γέννα όχι για την παρακολούθηση).

Ξανασυζήτα το οικονομικό με το γιατρό μην ντρέπεσαι. Τα πράγματα έχουν αλλάξει πλέον όλοι κάνουν σκόντο σε όλα οι γιατροί απ' έξω θα μείνουν?

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Στην 24η βδομάδα (8 Σεπ ) βρέθηκε πως έχω ανεπάρκεια τραχήλου και πρόωρες συσπάσεις. Νοσηλεύτηκα στο Αρεταίειο για μια βδομάδα, 3κλινο με 15 ευρώ/μέρα.Αργότερα νοσηλεύτηκα και για 2η βδομάδα σε 4κλινο δωρεάν.Αυτές οι τιμές είναι για νοσηλεία, όχι για τοκετό. Τα δωμάτια ήταν απλά, με το κρεβάτι να ανεβοκατεβαίνει με μανιβέλα και όχι ηλεκτρικά, πράγμα που με δυσκόλεψε. Κομοδίνο, ντουλάπα μια χαρά. Για το βράδυ δεν υπάρχει προσωπικός φωτισμός, οπότε είχα φέρει ένα πορτατιφ. Το ίδιο και οι '' συγκάτοικοί '' μου με αποτέλεσμα να έχουμε μια πιο ζεστή ατμόσφαιρα το βράδυ και όχι αυτό το αρρωστιάρικο φως. Στο δωμάτιο υπάρχει τηλεόραση προς ενοικίαση, 5 ευρώ την ημέρα ή 20 ευρώ την βδομάδα. Κλιματιστικό λειτουργούσε μια χαρά. Η καθαρίστρια περνούσε το πρωί, σκούπισμα - σφουγγάρισμα - μπάνιο. Χαρτί υγείας μας ενημέρωνε πως το Σ/Κ υπάρχει πρόβλημα και να χουμε καβάτζα δικό μας. Στο κάθε μπάνιο υπάρχει χλωρίνη-καθαριστικό και μια σκούπα. Όταν κάνεις ντους όλο και κάποια νερά μένουν κάτω στο πάτωμα, εξού και η σκούπα. Και τις 2 φορές που νοσηλεύτηκα ήμουν τυχερή γιατί όλες οι κοπέλες προσπαθούσαμε να διατηρούμε το μπάνιο καθαρό μετά την χρήση. Ακόμα καθαρίζαμε τα τραπεζάκια και τα κρεβάτια με υγρά πανάκια. Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό. Ποτέ δεν μου φεραν σπιτικό φαί σε τάπερ.Αν ήθελα κάτι διαφορετικό, η τραπεζοκόμος μου έφερνε αμέσως άλλο. Το νοσηλευτικό προσωπικό, μία κοπέλα για όλους τους θαλάμους, ήταν ευγενέστατο, εξυπηρετικότατο και χαμογελαστό με όση πίεση δουλειάς υπήρχε. Το ίδιο και οι ειδικευόμενοι γιατροί. Γενικά έμεινα ευχαριστημένη, με τα συν και τα πλην. Άλλωστε δεν πάω για διακοπές, πάω για κάποιο σκοπό. Εκεί θα γεννήσω, είμαι στην 30η βδομάδα, και δεν θέλω παραπάνω πράγματα. Να πάνε όλα καλά....Όσες μέρες ήμουν μέσα κατάλαβα πως σαν ασθενείς εκτός απ'τα δικαιώματα έχουμε και κάποιες υποχρεώσεις. Πχ...να χτυπάμε το κουδουνάκι για να ρθει η νοσηλεύτρια και όχι να την κυνηγάμε από πίσω. Να φροντίζουμε να αερίζουμε το δωμάτιο για το δικό μας καλό και όχι να μας '' μαλώνει '' η νοσηλεύτρια πως μυρίζει σαν στάβλος.:mrgreen: Στο επισκεπτήριο να επιτρέπουμε 1-2 άτομα ανά ασθενή στον θάλαμο και όχι παραπάνω, πάλι για το δικό μας καλό. Να συνεργαζόμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα με το προσωπικό , γιατί με τις φωνές και την γκρίνια νομίζεις πως πιέζεις για να κερδίσεις πράγματα, πιστεύω πως καταφέρνεις το αντίθετο. Η ευγένεια και ο καλός ο λόγος νομίζω βγαίνουν πάντα '' νικητές ''.Θέλω να πω πως δεν θα αλλάξω εγώ την νοοτροπία του δημοσίου. Με αυτά που υπάρχουν, ανάλογα προσαρμόζομαι. Επιλογή μου είναι άλλωστε. Ελπίζω όταν γεννήσω να χω εξίσου μια καλή διαμονή στο Αρεταίειο:).

Link to comment
Share on other sites

Ρε κοριτσια κατι δεν εχω καταλαβει καλα. Ο εφημερευον γιατρος στο νοσοκομειο Χ για παραδειγμα, 8α ειναι μαθητευομενος η καποιος κανονικος μαιευτηρας? Τα μεγαλα ονοματα για πχ. χασιακος δεν ξεγεννουν στις εφημεριες?

 

Όλοι οι γιατροί κάνουν εφημερίες, και τα μεγάλα ονόματα. Το θέμα είναι πώς θα ξέρεις αν την ημέρα που γεννάς, ο Χασιάκος εφημερεύει. Γιατί οι εφημερίες των γιατρών είναι κυλιόμενες. Εγώ για παράδειγμα γέννησα Παρασκευή πρωί και ο γιατρός μου ηταν εκεί από το πρωί, το βράδυ είχε εφημερία και έφυγε τελικά το Σάββατο το πρωί από το νοσοκομείο. Την Κυριακή δεν δούλευε αλλά περασε να με δει.

 

Επίσης, ειδικά για το Αρεταίειο, είναι Πανεπιστημιακό νοσοκομείο. Αυτό σημαίνει ότι υπάρχουν αρκετοί ειδικευόμενοι αλλά πάντα υπάρχει γιατρός που επιβλέπει.

Link to comment
Share on other sites

Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό. Ποτέ δεν μου φεραν σπιτικό φαί σε τάπερ.Αν ήθελα κάτι διαφορετικό, η τραπεζοκόμος μου έφερνε αμέσως άλλο. .

 

Εγώ είμαι πολύ περίεργη με το φαγητό. Γενικά του νοσοκομείου δεν μου αρέσει. Επειδή λοιπόν γέννησα φυσιολογικά και το πατρικό μου είναι πολύ κοντά στο νοσοκομείο, καθε μεσημέρι ερχόταν ταπεράκι. Τη δεύτερη μέρα που το φαγητό γύρισε άθικτο, ήρθε η τραπεζοκόμος και με βρήκε. Με ρώτησε γιατί δεν τρώω, αν δεν μου αρέσει να μου φτιάξει κάτι άλλο, μήπως θέλω ένα τσάι. Γενικά μου έκανε πολυ μεγάλη εντύπωση και που παρατήρησε ότι δεν έτρωγα και που ήταν πρόθυμη να μου φτιάξει κατι διαφορετικό.

 

Με το καλό να δεχτείς το μωράκι σου.

Link to comment
Share on other sites

Στην 24η βδομάδα (8 Σεπ ) βρέθηκε πως έχω ανεπάρκεια τραχήλου και πρόωρες συσπάσεις. Νοσηλεύτηκα στο Αρεταίειο για μια βδομάδα, 3κλινο με 15 ευρώ/μέρα.Αργότερα νοσηλεύτηκα και για 2η βδομάδα σε 4κλινο δωρεάν.Αυτές οι τιμές είναι για νοσηλεία, όχι για τοκετό. Τα δωμάτια ήταν απλά, με το κρεβάτι να ανεβοκατεβαίνει με μανιβέλα και όχι ηλεκτρικά, πράγμα που με δυσκόλεψε. Κομοδίνο, ντουλάπα μια χαρά. Για το βράδυ δεν υπάρχει προσωπικός φωτισμός, οπότε είχα φέρει ένα πορτατιφ. Το ίδιο και οι '' συγκάτοικοί '' μου με αποτέλεσμα να έχουμε μια πιο ζεστή ατμόσφαιρα το βράδυ και όχι αυτό το αρρωστιάρικο φως. Στο δωμάτιο υπάρχει τηλεόραση προς ενοικίαση, 5 ευρώ την ημέρα ή 20 ευρώ την βδομάδα. Κλιματιστικό λειτουργούσε μια χαρά. Η καθαρίστρια περνούσε το πρωί, σκούπισμα - σφουγγάρισμα - μπάνιο. Χαρτί υγείας μας ενημέρωνε πως το Σ/Κ υπάρχει πρόβλημα και να χουμε καβάτζα δικό μας. Στο κάθε μπάνιο υπάρχει χλωρίνη-καθαριστικό και μια σκούπα. Όταν κάνεις ντους όλο και κάποια νερά μένουν κάτω στο πάτωμα, εξού και η σκούπα. Και τις 2 φορές που νοσηλεύτηκα ήμουν τυχερή γιατί όλες οι κοπέλες προσπαθούσαμε να διατηρούμε το μπάνιο καθαρό μετά την χρήση. Ακόμα καθαρίζαμε τα τραπεζάκια και τα κρεβάτια με υγρά πανάκια. Το φαγητό ήταν ικανοποιητικό. Ποτέ δεν μου φεραν σπιτικό φαί σε τάπερ.Αν ήθελα κάτι διαφορετικό, η τραπεζοκόμος μου έφερνε αμέσως άλλο. Το νοσηλευτικό προσωπικό, μία κοπέλα για όλους τους θαλάμους, ήταν ευγενέστατο, εξυπηρετικότατο και χαμογελαστό με όση πίεση δουλειάς υπήρχε. Το ίδιο και οι ειδικευόμενοι γιατροί. Γενικά έμεινα ευχαριστημένη, με τα συν και τα πλην. Άλλωστε δεν πάω για διακοπές, πάω για κάποιο σκοπό. Εκεί θα γεννήσω, είμαι στην 30η βδομάδα, και δεν θέλω παραπάνω πράγματα. Να πάνε όλα καλά....Όσες μέρες ήμουν μέσα κατάλαβα πως σαν ασθενείς εκτός απ'τα δικαιώματα έχουμε και κάποιες υποχρεώσεις. Πχ...να χτυπάμε το κουδουνάκι για να ρθει η νοσηλεύτρια και όχι να την κυνηγάμε από πίσω. Να φροντίζουμε να αερίζουμε το δωμάτιο για το δικό μας καλό και όχι να μας '' μαλώνει '' η νοσηλεύτρια πως μυρίζει σαν στάβλος.:mrgreen: Στο επισκεπτήριο να επιτρέπουμε 1-2 άτομα ανά ασθενή στον θάλαμο και όχι παραπάνω, πάλι για το δικό μας καλό. Να συνεργαζόμαστε όσο το δυνατόν καλύτερα με το προσωπικό , γιατί με τις φωνές και την γκρίνια νομίζεις πως πιέζεις για να κερδίσεις πράγματα, πιστεύω πως καταφέρνεις το αντίθετο. Η ευγένεια και ο καλός ο λόγος νομίζω βγαίνουν πάντα '' νικητές ''.Θέλω να πω πως δεν θα αλλάξω εγώ την νοοτροπία του δημοσίου. Με αυτά που υπάρχουν, ανάλογα προσαρμόζομαι. Επιλογή μου είναι άλλωστε. Ελπίζω όταν γεννήσω να χω εξίσου μια καλή διαμονή στο Αρεταίειο:).

 

 

Σου εύχομαι μέσα απ' την καρδιά μου να πάνε όλα καλά και σύντομα να κρατήσεις στην αγκαλιά σου το μπουμπούκι σου(τυχερούλα-εγώ αργώ ακόμα!!!)...μπράβο σου που είσαι ειλικρινής...έχω "ακούσει" πολλά εδώ μέσα και έξω όμως σχετικά με δημόσια και ιδιωτικά. Εγώ ξέρω πως αν είναι να πάει κάτι στραβά θα πάει!!!Μα η προϊσταμένη θα είναι ζαβή, μα το επισκεπτήριο δεν θα το τηρούν!!!Είπες μια μεγάλη αλήθεια...ότι έχουμε και υποχρεώσεις...ξέρεις, δεν το αντιλαμβάνονται όλοι/ες αυτό. Και ξέρεις ποιο είναι το πιο αστείο- έως γελοίο θα έλεγα??Το γεγονός ότι ό,τι και να μας κάνουν στα ιδιωτικά-που τα χρυσοπληρώνουμε- δεν τους λέμε ποτέ τίποτα...το παίζουμε υπεράνω-μη μας πουν και βλάχους!!!Στα δημόσια με την πρώτη στραβή αμέσως γκρινιάζουμε και φωνάζουμε!!!Δεν σκεφτόμαστε ότι σ' αυτόν που φωνάζουμε απ' αυτόν ζητάμε να μας κάνει τη χάρη/δουλειά...δεν αντιλαμβανόμαστε ότι αυτός ο άνθρωπος μπορεί να δουλεύει 12ωρα απλήρωτος και να εξυπηρετεί έναν ολόκληρο όροφο με πόσους ασθενείς!!!!Δεν δικαιολογώ την κατάσταση....το πώς φτάσαμε εδώ είναι άλλη κουβέντα (πολιτικού περιεχομένου μάλλον!!)...το θέμα είναι πώς θα κάνουμε τα πράγματα καλύτερα με την ήδη υπάρχουσα κατάσταση!!!!

ebyKp3.png?H3UgLDY0

dev272pr___.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτό που λες με την τραπεζοκόμο μου άρεσε και εμένα. Ο πεθερούλης μου, μου έφερνε φαγητό στο μαιευτήριο (γιατι έτρωγα ΒΙΟ λόγω θηλασμού) και η τραπεζοκόμος με ρώτησε για το φαγητό.

 

Επιπλέον κάποια στιγμή δοκίμασα το παστίτσιο που είχαν φτιάξει και μου άρεσε πολύ!

 

Το προσωπικο όντως αν είσαι και εσυ ευγενικός είναι πολύ ευγενικο. όμως υπάρχουν και κάποια άλλα θέματα για τα οποία δεν ευθύνονται αυτοι:

 

  • Το βράδυ δεν υπάρχει ειδικευμένος παιδίατρος
  • έτσι αν γεννήσεις βράδυ θα πάρεις το μωρό την επώμενη μέρα το μεσημέρι
  • Στο μωρό θα δώσουν ζαχαρόνερο ως πρώτη τροφή
  • Τα έντομα (κατσαρίδεσ και άλλα πετούμενα) κάνουν πολύ συχνά επίσκεψη στα δωμάτεια
  • Για να αποφύγουν τα έντομα κάνουν απεντομώσεις πολύ συχνά (αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο για τα νεογέννητα)
  • Τα περισσότερα δωμάτεια είναι λίγο σκοτεινά (δεν έχουν έντονο φυσικό φως) κάτι που δεν θέλουμε για να μην αναπτύξουν ίκτερο
  • Τα κλεινοσκεπάσματα δεν φτάνουν και κάποιοι δεν έχουν π.χ μαξιλαροθήκες. Επιπλέον αν κάνεις το "λαθος" και το λερώσεις θα μείνεις με το λερωμένο όλες τις υπόλοιπες μέρες
  • Η τουαλέτα δεν έχει πάντα κάθισμα στη λεκάνη
  • Αν είσαι στο ισόγειο περνάει καθε μέρα έξω από το δωμάτειο ενας κύριως που κουβαλάει τα άπλυτα σε ενα μεγάλο καρότσι το οποίο κάνει απίστευτο θόρυβο πάνω στο πλακόστρωτο.

Αυτά τα λεω για να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω εμπάθεια ιδίως με το προσωπικο (εαν εξερέσεις μια νυχτερινή η οποία ήταν απλά απαράδεκτη).

o6oy.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες με την τραπεζοκόμο μου άρεσε και εμένα. Ο πεθερούλης μου, μου έφερνε φαγητό στο μαιευτήριο (γιατι έτρωγα ΒΙΟ λόγω θηλασμού) και η τραπεζοκόμος με ρώτησε για το φαγητό.

 

Επιπλέον κάποια στιγμή δοκίμασα το παστίτσιο που είχαν φτιάξει και μου άρεσε πολύ!

 

Το προσωπικο όντως αν είσαι και εσυ ευγενικός είναι πολύ ευγενικο. όμως υπάρχουν και κάποια άλλα θέματα για τα οποία δεν ευθύνονται αυτοι:

 

  • Το βράδυ δεν υπάρχει ειδικευμένος παιδίατρος
  • έτσι αν γεννήσεις βράδυ θα πάρεις το μωρό την επώμενη μέρα το μεσημέρι
  • Στο μωρό θα δώσουν ζαχαρόνερο ως πρώτη τροφή
  • Τα έντομα (κατσαρίδεσ και άλλα πετούμενα) κάνουν πολύ συχνά επίσκεψη στα δωμάτεια
  • Για να αποφύγουν τα έντομα κάνουν απεντομώσεις πολύ συχνά (αυτό δεν είναι και ότι καλύτερο για τα νεογέννητα)
  • Τα περισσότερα δωμάτεια είναι λίγο σκοτεινά (δεν έχουν έντονο φυσικό φως) κάτι που δεν θέλουμε για να μην αναπτύξουν ίκτερο
  • Τα κλεινοσκεπάσματα δεν φτάνουν και κάποιοι δεν έχουν π.χ μαξιλαροθήκες. Επιπλέον αν κάνεις το "λαθος" και το λερώσεις θα μείνεις με το λερωμένο όλες τις υπόλοιπες μέρες

Αυτό...ξέχασα να το αναφέρω.Είναι αλήθεια.Την 1η βδομάδα δεν μου άλλαξαν σεντόνια. Τη 2η βδομάδα, μου τα άλλαξαν. Αλλά τότε γνώριζα και είχα φροντίσει να χω δικό μου μαξιλάρι κ μαξιλαροθήκη!:D

 

  • Η τουαλέτα δεν έχει πάντα κάθισμα στη λεκάνη
  • Αν είσαι στο ισόγειο περνάει καθε μέρα έξω από το δωμάτειο ενας κύριως που κουβαλάει τα άπλυτα σε ενα μεγάλο καρότσι το οποίο κάνει απίστευτο θόρυβο πάνω στο πλακόστρωτο.

Και αυτό είναι αλήθεια. Δεν τον άκουγα όμως γιατί φορούσα ωτοασπίδες το βράδυ. Ήμουν στο δωμάτιο 4, στη '' σκοτεινή '' μεριάΑυτά τα λεω για να ξεκαθαρίσω πως δεν έχω εμπάθεια ιδίως με το προσωπικο (εαν εξερέσεις μια νυχτερινή η οποία ήταν απλά απαράδεκτη).

Σχετικά με το πως είναι τα πράγματα με τα μωράκια, μόνο έβλεπα και άκουγα, δεν έχω ακόμα την εμπειρία. Αν όμως με ρωτήσει μια κοπέλα τη λίστα για τη βαλίτσα...νομίζω πως είναι μεγάλη, γιατί πρέπει να καλύψω τις δικές τους ελλείψεις:wink:. Από χαρτί υγείας ...μέχρι τα σεντόνια. Αλλά είπαμε ξέρω που πάω και τι περιμένω!

 

ΥΓ. ξέχασες κάτι. Το '' παρκινγκ '' για τις μηχανές που ναι εκεί πίσω, που χουν το θράσος να βάζουν μπρος τη μηχανή και να μαρσάσουν μπροστά στα παράθυρά μας!Οι οποίοι είναι του νοσοκομείου και γνωρίζουν πως υπάρχουν ασθενείς και μωράκια.

Link to comment
Share on other sites

πριν χρονια δουλεψα στο μαιευτικο του αρεταιειου....

το φαγητο ειναι πολυ καλο.

τα σεντονια οχι και τοσο....οι κουβερτες δεν πλενονται σε καθε νεα λεχωνα αλλα μονο οταν θεωρηθουν 'λερωμενες"!

χαρτι υγειας πραγματι δεν υπαρχει σε αφθονια.......

τα 'εντομα " παλι κυκλοφορουν σε αφθονια......

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Γειά σας κορίτσια!

Επιτέλους μετά απο 4,5 μήνες βρίσκω το χρόνο να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από το Αρετέειο...

Λοιπόν, το βασικό που θα ήθελα να μου είχαν πει είναι ότι η υποστήριξη στο θηλασμό υπήρχε μόνο στον κάτω όροφο, όπου υπήρχε μία μαία που έλεγε κοφτά στις λεχώνες 'αν θες να σου δώσω συμπλήρωμα, θα πάρεις και χάπια να κόψεις το γάλα σου - διάλεξε, ή θηλάζεις ή δίνεις ξένο'. Μακάρι να την είχα γνωρίσει! Εγώ ήμουν στην νέα πτέρυγα. 2 μέρες μετά τη γέννα και ενώ θήλαζα αποκλειστικά η παιδίατρος που εφημέρευε (και ενώ οι δύο προηγούμενοι έβρισκαν το βάρος της μικρής μου απόλυτα φυσιολογικό) με φώναξε στο ιατρείο και μου είπε ότι επειδή το μωρό είχε χάσει 30γρ. πάνω από το 10% (ενώ τελικά το φυσιολογικό είναι 10-15%) έπρεπε να του δώσω επειγώντως συμπλήρωμα, γιατί θα πάθαινε βλάβη στο συκώτι ή στα νεφρά ή κάτι τέτοιο... Τα λόγια της ήταν 'υποστηρίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό βέβαια, αλλά υπάρχουν και όρια!'. Πανικοβλήθηκα φυσικά, και έδωσα. Παράλληλα όμως ζήτησα βοήθεια από όλους (τη γιατρό, τις μαίες) για το τι να κάνω για να κατέβει το γάλα πιο γρήγορα. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΜΙΑ. Μόνη αποφάσισα να πάω στο θήλαστρο όταν κοιμόταν η μικρή. Ζήτησα από τον άντρα μου να μου φέρει χυμούς να πίνω, και όταν ζήτησα να ΄τους βάλω σε ψυγείο μου είπαν ότι δεν γίνεται (τα ψυγεία τα κρατούσαν μόνο για τους τόνους συμπληρώματος! τα είδα με τα μάτια μου, και χώρος υπήρχε για ένα life, αλλά δεν γινότανε βλέπετε...). Η παιδίατρος που την είδε την επόμενη που είπε ότι κακώς με κατατρόμαξαν, και μία μαία που έπρηζα συνέχεια για το θέμα αναγκάστηκε να παραδεχτεί το λάθος λέγοντάς μου 'κοίτα, κάποια πράγματα είναι πολιτική του μαιευτηρίου'.

Το λάθος μου μάλλον ήταν ότι ζήτησα να μην δωθεί στη μικρή γλυκόζη, που μάλλον θα είχε αναπληρώσει αυτά τα 30 γρ.

Μικρό το κακό θα πείτε, και τι έγινε? Θήλασα τελικά, με πολύ αγώνα και θήλαστρο.

Το δυστύχημα είναι ότι από το σοκ και το άγχος άργησε να κατέβει το γάλα μου κανονικά (8η μέρα) και έκτοτε κατάφερα να βγάλω το βρωμοσυμπλήρωμα από το σπίτι στον 2ο μήνα. Ακόμα έχω το άγχος ότι δεν της φτάνει το γάλα μου (το παιδί παίρνει κανονικά βάρος) και η όλη ιστορία δεν θα είχε λόγο ύπαρξης, αν με είχαν αφήσει ήσυχη να εφαρμόσω όσα είχα διαβάσει εδώ για τον επιτυχή θηλασμό.

Τουλάχιστον στο επόμενο θα ξέρω να τους πώ να κοιτάνε τη δουλειά τους και να με αφήσουν να κάνω αυτό που πρέπει για το παιδί μου.

Αυτά! Ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει τις επόμενες μανούλες να ξεκινήσουν το ομορφότερο ταξίδι της ζωής τους, το θηλασμό, χωρίς το άγχος και το φόβο που συνόδευσε εμένα. Και με πληροφόρηση και πείσμα να στείλουμε τις πολυεθνικές του 1ου βρεφικού εκεί που πρέπει - στη χρεωκοπία!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! τωρα με την αλλαγή στο επίδομα τοκετού πόσο πρεπει να πληρώσω για μονόκλινο στο Αρεταιειο?

 

Κοριτσια, οποια μπορει ας μου στείλει τα στοιχεία επικοινωνίας του κ.Χασιακου. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας κορίτσια!

Επιτέλους μετά απο 4,5 μήνες βρίσκω το χρόνο να καταθέσω και εγώ την εμπειρία μου από το Αρετέειο...

Λοιπόν, το βασικό που θα ήθελα να μου είχαν πει είναι ότι η υποστήριξη στο θηλασμό υπήρχε μόνο στον κάτω όροφο, όπου υπήρχε μία μαία που έλεγε κοφτά στις λεχώνες 'αν θες να σου δώσω συμπλήρωμα, θα πάρεις και χάπια να κόψεις το γάλα σου - διάλεξε, ή θηλάζεις ή δίνεις ξένο'. Μακάρι να την είχα γνωρίσει! Εγώ ήμουν στην νέα πτέρυγα. 2 μέρες μετά τη γέννα και ενώ θήλαζα αποκλειστικά η παιδίατρος που εφημέρευε (και ενώ οι δύο προηγούμενοι έβρισκαν το βάρος της μικρής μου απόλυτα φυσιολογικό) με φώναξε στο ιατρείο και μου είπε ότι επειδή το μωρό είχε χάσει 30γρ. πάνω από το 10% (ενώ τελικά το φυσιολογικό είναι 10-15%) έπρεπε να του δώσω επειγώντως συμπλήρωμα, γιατί θα πάθαινε βλάβη στο συκώτι ή στα νεφρά ή κάτι τέτοιο... Τα λόγια της ήταν 'υποστηρίζουμε τον αποκλειστικό θηλασμό βέβαια, αλλά υπάρχουν και όρια!'. Πανικοβλήθηκα φυσικά, και έδωσα. Παράλληλα όμως ζήτησα βοήθεια από όλους (τη γιατρό, τις μαίες) για το τι να κάνω για να κατέβει το γάλα πιο γρήγορα. ΒΟΗΘΕΙΑ ΚΑΜΙΑ. Μόνη αποφάσισα να πάω στο θήλαστρο όταν κοιμόταν η μικρή. Ζήτησα από τον άντρα μου να μου φέρει χυμούς να πίνω, και όταν ζήτησα να ΄τους βάλω σε ψυγείο μου είπαν ότι δεν γίνεται (τα ψυγεία τα κρατούσαν μόνο για τους τόνους συμπληρώματος! τα είδα με τα μάτια μου, και χώρος υπήρχε για ένα life, αλλά δεν γινότανε βλέπετε...). Η παιδίατρος που την είδε την επόμενη που είπε ότι κακώς με κατατρόμαξαν, και μία μαία που έπρηζα συνέχεια για το θέμα αναγκάστηκε να παραδεχτεί το λάθος λέγοντάς μου 'κοίτα, κάποια πράγματα είναι πολιτική του μαιευτηρίου'.

Το λάθος μου μάλλον ήταν ότι ζήτησα να μην δωθεί στη μικρή γλυκόζη, που μάλλον θα είχε αναπληρώσει αυτά τα 30 γρ.

Μικρό το κακό θα πείτε, και τι έγινε? Θήλασα τελικά, με πολύ αγώνα και θήλαστρο.

Το δυστύχημα είναι ότι από το σοκ και το άγχος άργησε να κατέβει το γάλα μου κανονικά (8η μέρα) και έκτοτε κατάφερα να βγάλω το βρωμοσυμπλήρωμα από το σπίτι στον 2ο μήνα. Ακόμα έχω το άγχος ότι δεν της φτάνει το γάλα μου (το παιδί παίρνει κανονικά βάρος) και η όλη ιστορία δεν θα είχε λόγο ύπαρξης, αν με είχαν αφήσει ήσυχη να εφαρμόσω όσα είχα διαβάσει εδώ για τον επιτυχή θηλασμό.

Τουλάχιστον στο επόμενο θα ξέρω να τους πώ να κοιτάνε τη δουλειά τους και να με αφήσουν να κάνω αυτό που πρέπει για το παιδί μου.

Αυτά! Ελπίζω η ιστορία μου να βοηθήσει τις επόμενες μανούλες να ξεκινήσουν το ομορφότερο ταξίδι της ζωής τους, το θηλασμό, χωρίς το άγχος και το φόβο που συνόδευσε εμένα. Και με πληροφόρηση και πείσμα να στείλουμε τις πολυεθνικές του 1ου βρεφικού εκεί που πρέπει - στη χρεωκοπία!

καλησπερα και απο εμενα!!!αλλα ηθελα να σε ρωτησω κατι?αν ηθελες να δωσεισ στο μωρο σου εσυ ΚΑΙ ξενο γαλα ,η μαια απειλουσε οτι θα σου εδινε χαπια να διακοψεις το γαλα??τι ηταν αυτη γιατρος??και στο κατω κατω εσυ αποφασιζεις για το παιδι σου,η θεση αυτηνησ ειναι να συμβουλευει.αυτη ειναι η γνωμη μου.επειδη ολες λενε τα ιδια,εχεισ η δεν εχεισ γαλα,πρεπει να θηλασεισ!!μα αν σε πρεσσαρουν οι ιδιεσ, πωσ θα εχεισ γαλα??στα λεω αυτα γιατι τα ιδια εκαναν και στη κολλητη μου,το παιδι πεινουσε και εκλαιγε,η φιλη μου δεν ειχε γαλα και τους το ελεγε και στο τελοσ εμειναν 2 ημερεσ παραπανω γιατι το παιδι εχασε το 15% του βαρους του οπως ειπε η παιδιατρος.αυτα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! τωρα με την αλλαγή στο επίδομα τοκετού πόσο πρεπει να πληρώσω για μονόκλινο στο Αρεταιειο?

 

Κοριτσια, οποια μπορει ας μου στείλει τα στοιχεία επικοινωνίας του κ.Χασιακου. ευχαριστώ!

 

 

Το τηλ του είναι 210.6440686 και απαντούν μετά τις 13:30. Στο μονοκλινο πριν 2 χρόνια που γέννησα κόστιζε γύρω στα 500 ευρώ. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν δεν υπάρχει κρεβάτι πας όπου έχει και ας έχει ζητήσει μονοκλινο. Φαντάζομαι ότι τώρα με τον ΕΟΠΥΥ το κόστος μειώνεται.

Link to comment
Share on other sites

Το τηλ του είναι 210.6440686 και απαντούν μετά τις 13:30. Στο μονοκλινο πριν 2 χρόνια που γέννησα κόστιζε γύρω στα 500 ευρώ. Το μόνο πρόβλημα είναι ότι αν δεν υπάρχει κρεβάτι πας όπου έχει και ας έχει ζητήσει μονοκλινο. Φαντάζομαι ότι τώρα με τον ΕΟΠΥΥ το κόστος μειώνεται.

ευχαριστώ!

μεχρι 4κλινα υπαρχουν ή εχει και 6κλινα?

Link to comment
Share on other sites

Eγω γεννησα πριν απο 15 μήνες και το μονόκλινο είχε 127 ευρώ η βραδιά.

Μαλλον η Μαρια1982 εννοεί 500 ευρώ συνολικά.

Στο επάνω όροφο που ήμουν είχε μεχρι 4κλινο. Κατω νομίζω ότι είχε και 6κλινα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...