Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καλός γιατρός για υπογονιμότητα


Recommended Posts

Θέλω και εγώ να δώσω έναν αισιόδοξο τόνο στην ιστορία υπογονιμότα. Θα ακούσεις πολλά, θα περάσεις πολλά. Θα σου πουν για κορυφαίους γιατρούς, θα πας, θα ενθουσιαστείς, θα απογοητευτείς κοκ. Κάποια στιγμή θα τα καταφέρεις, μετά από πόσο καιρό όμως;

Ανήκουμε και εμείς στα υπογόνιμα ζευγάρια. Όταν πέρασαν 8 μήνες και δεν εμενα έγκυος με έζωσαν τα φύδια. Η γυναικολόγος μου με καμία ειδίκευση στην υπογονιμότητα μου είπε κάτι πολύ απλό: η εξετάσεις για την γυναίκα είναι άπειρες, για τον άντρα μια βασική, το σπερμοδιάγραμμα. Το κάναμε και εντωπίστηκε πρόβλημα. Στην αρχή ήρθε η ψυχρολουσία μετά επικράτησε η λογική. Μας είπε με πολύ απλά λόγια και με την κοινή λογική ότι το πρωτόκολλο λέει να το ψάξουμε παραπάνω, να πάμε σε ουρολόγο, εάν βρούμε πχ κύλη εγχείρηση κλπ, να κάνουμε και άλλες εξετάσεις κλπ. 'Ομως αυτά απαιτούν χρόνο, ψυχική φθορά, χρήμα και πολλές φορές χωρίς κανένα απότέλεσμα. Εντός μερικών ημερών το αποφασίσαμε χωρίς δεύτερη κουβέντα, εξωσωματική! Σε ένα μήνα την κάναμε και έμεινα έγκυος αμέσως. Σήμερα έχω ένα πανέμορφο κοριτσάκι και αν χρειστεί θα το ξανακάνω. Δεν λέω σε κανέναν να πάει να το κάνει χωρίς δεύτερη σκέψη. Όμως όταν ακούω ζευγάρια να ψάχνουν χρόνια και να μην τολμάνε την εξωσωματική δεν καταλαβαίνω το γιατί. Η εξωσωματική μπορεί να αποτύχει αλλά σίγουρα έχεις κάνει μια προσπάθεια με σκοπό την εγκυμοσύνη, ενώ οι εξετάσεις επί χρόνια μπορεί να μην δείχνουν τίποτα. Η εξωσωματική είναι μια σχετικά έυκολη διαδικασία που δεν πρέπει να φοβίζει τους ανθρώπους. Είμαστε τυχεροί που ζούμε στην εποχή που είναι δυνατόν να αποκτήσεις παιδί ακόμα και σε περιπτώσεις που με τον φυσικό τρόπο δεν γίνεται. Εάν χρειστεί τόλμησε το.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 59
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ.ΕΙΜΑΙ ΚΙ ΕΓΩ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΕΝΑΝ ΚΑΛΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ ΜΑ ΠΑΝΩ ΑΠ ΟΛΑ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟΣ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΑΣΧΗΜΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΚΑΙ ΠΛΗΓΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΛΕΙΣΕΙ ΑΚΟΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ...

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα κοριτσια κ παλι. Ξερει καμια σασ τον Στεφανή??

Μου τον συστησαν οικογενειακοι φιλοι.

Αν ξερει καποια κατι γιάυτον ασ μου στειλει.

Ευχαριστω και κουραγιο σε οσεσ θελουν να γινουν μανουλεσ.:-D

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
κοριτσια καλησπερα προσπαθω να βρω ενα γυναικολογο ο οποιος να ειδικευεται σε προβληματα υπογονιμοτητας κ να ειναι ανθρωπινος προσιτος κ αξιοπιστος εχετε καποιον υπ οψιν σας?

Εγω εκανα 4 εξωσωματικες με την ιδια γιατρο και τωρα εχω 3,5 ετων διδυμα αγορια.Λεγετε ΖΕΡΒΑΚΑΚΟΥ ΓΛΥΚΕΡΙΑ και απο οτι ξερω ειναι στο γενεσις.Προκειτε για πολυ καλη επιστημονα με πολλες επιτυχιες,το ξερω απο φιλες που απεκτησαν παιδακι και πανω απ¨ολα ΑΝΘΡΩΠΟΣ.Μου σταθηκε σε καθε σταδιο της διαδικασιας και συζητουσαμε με τις ωρες.Το ιατρειο της ειναι στην τσιμισκη και το τηλεφωνο της ειναι 6936899243 και 2310225929.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

απο θεσσαλονικη εισαι?

αν ναι στο παπαγεωργιου εχει μοναδα υπογονιμοτητας και κανουν πολυ καλη δουλεια χωρις να σκεφτονται τα χρηματα γιατι ειναι δημοσιο νοσοκομειο..

και απο τους γιατρους εκει μεσα και παλι ο ΖΕΠΕΙΡΙΔΗς ΛΕΩΝΙΔΑς..Απλα αψογος...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα από μια νέα στο "club" της εξωσωματικής.

Μαλλον δεν τη γλυτώνω , λόγω προβλήματος του συζύγου(αζωοσπερμία).

Εχω ήδη αρχίσει να ψάχνω γιατρούς και κέντρα. Το φόρουμ έχει αποδειχτεί μέγας βοηθός καθώς εχω ήδη συλλέξει απόψεις κ πληροφορίες για αρκετούς.Και ας μου πήρε δύο 24ωρα να τα διαβάσω όλα!!!Χαλάλι.

Σιγα-σιγά θα αρχίσω και τις προσωπικές "επαφές" μαζί τους , αλλα επειδη ειναι αδύνατον να πάω σε όλους ,προσπαθώ να τους περιορίσω λιγάκι.

Επειδή στο παρόν θέμα μιλάμε για γιατρό θα ήθελα τη γνώμη σας αν γνωρίζετε τον κ. Παναγ. Ψαθά (στο ΙΑΣΩ νομίζω είναι). Μου τον σύστησε συνάδελφος που έκανε την κόρη της σε αυτον με εξωσωματική, και μάλιστα με την 1η.

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

μπαθρελοσ στο γενεσισ απο τουσ καλυτερουσ γιατρουσ κατα την γνωμη μου!!!οσο γαι τον ψαθα τον ξερω μεσω γνωστου λενε οτι ειναι πολυ καλοσ δεν εχω παει και ελπιζω να μην χρειαστει να παω!

z3hWp3.png
Link to comment
Share on other sites

Έχω εμπειρίες , αρνητικές που δεν θα ήθελα να αναφερθώ ονομαστικά , με πολλούς γιατρούς προτιμώ να αναφερθώ στις θετικές , ή μαλλον στην μόνη θετική που έχω μέχρι στιγμής που ειναι ο κ.Λουτράδης , www.iga.gr , που πραγματικά αυτο που με έχει εντυπωσιάσει είναι η ειλικρίνεια του και το ότι είναι άνθρωπος πραγματικός...δεν κοροιδεύει δεν λεει μεγάλες κουβένετες και δεν κοιτάει να εκμεταλλευτεί καταστάσείς και αδυναμίες

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλημέρα και από μένα,

 

θα ήθελες να μας πείς στοιχεία διεύθυνσης η τηλεφώνου του Φραγκουλίδη διότι με ενδιαφέρει και μένα, δεν τον βρίσκω πουθενά.

Δεν έχει κάποιο ιατρείο δικό του, τον ζητάμε μόνο στο Γέννημα ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα κι απο μενα...... εαν μιλαμε για Θεσσαλονικη συστηνω ανεπιφυλακτα τον Γουλή Δημητρη...... Απλα καταπληκτικος ! Ασχολειται ωρα μαζι σου, ειναι φοβερος ανυρωπος και το κυριοτερο δινει λυσεις χωρις να σε βλεπει σαν ευρω με ποδια.... οποια ενδιαφερεται μπορω να της στειλω με πμ τα στοιχεια του και οτι λεπτομερειες θελει....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Κορίτσια καλησπέρα,

μένω Θεσσαλονίκη και ύστερα απο 2 αποτυχημένες εγκυμοσύνες που κατέληξαν σε παλλίνδρομες ψάχνω έναν καλό γυναικολόγο ο οποίος να εξειδικεύεται και στην υπογονιμότητα. Βοηθήστε είμαι πολύ μπερδεμένη και απογοητευμένη

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα,

μένω Θεσσαλονίκη και ύστερα απο 2 αποτυχημένες εγκυμοσύνες που κατέληξαν σε παλλίνδρομες ψάχνω έναν καλό γυναικολόγο ο οποίος να εξειδικεύεται και στην υπογονιμότητα. Βοηθήστε είμαι πολύ μπερδεμένη και απογοητευμένη

 

καλησπερα pepsi1 κι εγω ειμαι απο θεσσαλονικη και μετα απο ερευνα που εκανα κατεληξα σε εναν γιατρο ο οποιος ειναι γυναικολογος ανδρολογος και ειδικος στις εξωσωματικες...τον λενε φελεσακη νικολαο και να σου πω την αληθεια ειμαι πολυ ευχαριστημενη γιατι ειναι ανθρωπος πανω απ'ολα αλλα και σωστος επαγγελματιας.δεν ξερω τι ακριβως προβλημα αντιμετωπιζεις εσυ εγω ομως ειμαι υπερευχαριστημενη και ξεκιναω την πρωτη μου εξωσωματικη τον απριλιο.αν θελεις να σου δωσω και το τηλ του και την διευθυνση του.σου ευχομαι ολα να σου πανε καλα και να μην απογοητευεσαι να ξερεις πως για ολα υπαρχουν λυσεις:)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν υπαρχει ειδικοτητα γυναικολογος ανδρολογος ειναι 2 διαφορετικες ειδικοτητες

 

κι εγω ετσι νομιζα αλλα τελικα υπαρχει αφου μιλησα με τον ιδιο τον γιατρο και ισχυει αφου αυτος εξετασε τον αντρα μου και οτι μας ειπε βγηκε και απο τις εξετασεις....δεν θα το ελεγα αν δεν ημουν σιγουρη:confused:ειλικρινα

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις σας. Απλά τρελλαίνομαι. Δεν ξέρω πως μας βλέπουν οι γιατροί τελικά σαν κινουμενα πορτοφόλια? Να σας πω την ιστορία μου. Πρώτη αποτυχημένη εγκυμοσύνη στις 20/2/2009. Δευτερη αποτυχημένη εγκυμοσύνη στις 5/5/2010. Κάνω όλες τις εξετάσεις για τις παλλίνδρομες κυήσεις και εδώ να σημειώσω οτι εγω καθημερινές είμαι Τρίπολη και ο ανδρας μου Θεσσαλονίκη και ταξιδευω κάθε σαβκο να τον δω. Οι εξετάσεις μου βγαίνουν όλες πεντακάθαρες . Σε όλο αυτό το διάστημα έχω την " ειρωνία" του γιατρού μου και πάλι καλά που έμεινες και 2 φορές με τόση απόσταση και έρχομαι πριν ένα μήνα από μόνη μου που λέω στον άνδρα μου δεν κάνεις και εσύ ένα σπερμοδιάγραμμα για να μου δώσεις και εμένα λίγο κουραγιο με τόσες εξετασεις που έχω κάνει εγώ και μαθαίνουμε από τον ουρολόγο ότι έχει κηρσοκήλη. Και αναρωτιέμαι γιατί? Δεν μπορούσε ο γυναικολόγος μου από την αρχή να μας δώσει και αυτή την εξέταση? Απλά απο δω και πέρα θέλω και ενα καλό γυναικολόγο να μας κατευθύνει σωστά

Link to comment
Share on other sites

εισαι φοβερη παντως που κανεις τετοια ταξιδια!!!!

το καλο στην ιστορια ειναι οτι ακομα και προβλημα στο σπερμα να υπαρχει εσυ μενεις εγκυος , αρα μηπως ειναι κατι αλλο.σιγουρα πρεπει καποιος να συντονιζει αυτες τις καταστασεις.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Τώρα είμαστε στο σταδιο που παίρνει θεραπεία ο σύζυγος και μολις κάνει και το doppler για την κηρσοκήλη και φαντάζομαι και χειρουργείο θα πάμε σε γυναικολόγο. Άντε ευχομαι τα καλύτερα για όλες μας.

Link to comment
Share on other sites

αγαπητά μέλη, δεν απαγορευεται η δημοσιευση αληθινών μαρτυριών

για καλά προιόντα/υπηρεσίες κτλ.

 

αυτό που απαγορεύετεαι είναι να δημοσιευσει καποιος διαφημιση απο την οποία έχει ο ίδιος κέρδος.

ή να δημοσιεύσει δυσφήμιση απο την οποία προκύπτει δόλος ή χαρακτηρισμοί που ζημιώνουν την όποια επιχείριση

 

 

Η προτροπή για να σας στείλει καποιος πμ, οδηγεί στο να είναι άχρηστο το θέμα αυτό, για μελλοντικούς χρήστες καθώς το θέμα δεν θα περιέχει πληροφορίες!

 

 

παρακαλούμε λοιπόν, αν μπορείτε

να μην προτρέπετε τα μέλη να σας στείλουν πμ ή ότι θα στείλετε εσείς πμ,

και

να δημοσιεύετε πληροφορίες τις οποίες πιστεύετε οτι θα βοηθήσουν μελλοντικά τους ανανγώστες

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων για την κατανόηση

απο την ομάδα moderators

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΖΩΟ Η ΣΑΝ ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ?ΔΕ ΞΕΡΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ .ΚΥΡΙΩΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΖΑΚ ΠΟΤ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ?

ΑΝ ΓΥΡΝΟΥΣΑ ΤΟ ΧΡΟΝΟ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΟΥΣΑ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΕΛΕΓΑ: ΜΗΝ ΑΓΧΩΝΕΣΑΙ ΚΑΙ ΜΗΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙΣ ΟΣΑ ΟΝΕΙΡΕΥΕΣΑΙ ΕΧΟΥΝ ΗΔΗ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΟΣΑ ΦΟΒΑΣΑΙ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ.... ;)

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΗ 13 ΕΒΔΟΜΑΔΑ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΕΧΩ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΤΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΓΙΑΤΡΟ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΒΛΕΠΕΙ ΣΑΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΑΝ ΖΩΟ Η ΣΑΝ ΕΥΡΩ.ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΔΥΣΚΟΛΟ?ΔΕ ΞΕΡΩ ΣΤΕΝΑΧΩΡΙΕΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ ΑΠΟ ΤΗ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ .ΚΥΡΙΩΣ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΡΑΚΤΙΚΗ.ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΒΡΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΛΛΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΤΖΑΚ ΠΟΤ.ΕΧΕΤΕ ΝΑ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΞΙΟΛΟΓΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΠΑΝΩ ΑΠΟΛΑ?

 

Μπορείς να πας στον Καστόρα Θανάση ή στον Παπαδόπουλο Λεωνίδα στο Λητώ. Τους ξέρω προσωπικά. Είναι και οι δύο φοβεροί!:P

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
Καλημερα κι απο μενα...... εαν μιλαμε για Θεσσαλονικη συστηνω ανεπιφυλακτα τον Γουλή Δημητρη...... Απλα καταπληκτικος ! Ασχολειται ωρα μαζι σου, ειναι φοβερος ανυρωπος και το κυριοτερο δινει λυσεις χωρις να σε βλεπει σαν ευρω με ποδια.... οποια ενδιαφερεται μπορω να της στειλω με πμ τα στοιχεια του και οτι λεπτομερειες θελει....

 

Αποφάσισα τώρα να κλείσω τώρα μαζί του. Είχα 2 παλίνδρομες και ελπίζω να βοηθήσει και ψυχολογικά στο θέμα μου.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...