Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αλλεργια στο γάλα/μοσχάρι ξαφνικά μετά από 6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού;


Recommended Posts

Η μικρή μου είναι 6,5 μηνών. Κάναμε αποκλειστικό θηλασμό. Έτρωγε πολύ και έπαιρνε φουλ βάρος(τώρα είναι 8,800kg).Ειχε συχνα παλινδρομήσεις με γκρίνια, ρεψιματα και σπάνια γουλιτσες και καμιά φορα έβαζε-έβγαζε συχνά το στήθος, αλλά πάντα στο τέλος έτρωγε επαρκεστατα. Τρώει εδώ και ένα μήνα στερεές τροφές πολυ ικανοποιητικα και θηλάζει 4 φορες τη μέρα, όπου στον ύπνο βέβαια ξυπνάει κάνα 2 φορες να νανουριστει με το στήθος. Το θέμα είναι ότι με την εισαγωγή στερεών τροφών εμφάνισε φοβερή δυσκοιλιοτητα όπου δοκιμασαμε ο,τι υπάρχει από φρούτο και φαΐ για να κάνει κακά και κάνει μόνο με υπόθετο, ενώ τα υπόλοιπα χωρίς υπόθετο είναι πολύ μικρά και με πολύ ζόρι που κοκκινίζει πολύ το μωρό για να βγάλει ένα μικρό κακακι. Η γιατρός μου είπε να της κόψω το μοσχάρι και να κόψω κι εγώ τα γαλακτοκομικά όλα να δούμε αν έχει αλλεργια. Η απορία μου είναι αν έχει αλλεργια από το γάλα μου πώς γίνεται να την εμφάνισε τώρα μετά από 6 μήνες; Έπειτα, αν αποδειχτεί ότι φταίει το γάλα μου, εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να απέχω από γαλακτοκομικά για πολλούς μήνες μέχρι να αποθηλάσει μετά το έτος και θα ήθελα να βρω λύση με ξένο γάλα, αλλά με 2 υποαλλεργικα που της έδωσα δεν τα πίνει ούτε για αστείο. Υπάρχει περίπτωση αν κάνω δοκιμές με υποαλλεργικα να μην πιει εντέλει κανένα; Επίσης, επειδή είναι πανάκριβα, γράφονται από την παιδίατρο ή πρέπει νάτο γράψουν από νοσοκομείο; 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 29/1/2023 at 9:31 ΜΜ, Ευη 2 είπε:

Η μικρή μου είναι 6,5 μηνών. Κάναμε αποκλειστικό θηλασμό. Έτρωγε πολύ και έπαιρνε φουλ βάρος(τώρα είναι 8,800kg).Ειχε συχνα παλινδρομήσεις με γκρίνια, ρεψιματα και σπάνια γουλιτσες και καμιά φορα έβαζε-έβγαζε συχνά το στήθος, αλλά πάντα στο τέλος έτρωγε επαρκεστατα. Τρώει εδώ και ένα μήνα στερεές τροφές πολυ ικανοποιητικα και θηλάζει 4 φορες τη μέρα, όπου στον ύπνο βέβαια ξυπνάει κάνα 2 φορες να νανουριστει με το στήθος. Το θέμα είναι ότι με την εισαγωγή στερεών τροφών εμφάνισε φοβερή δυσκοιλιοτητα όπου δοκιμασαμε ο,τι υπάρχει από φρούτο και φαΐ για να κάνει κακά και κάνει μόνο με υπόθετο, ενώ τα υπόλοιπα χωρίς υπόθετο είναι πολύ μικρά και με πολύ ζόρι που κοκκινίζει πολύ το μωρό για να βγάλει ένα μικρό κακακι. Η γιατρός μου είπε να της κόψω το μοσχάρι και να κόψω κι εγώ τα γαλακτοκομικά όλα να δούμε αν έχει αλλεργια. Η απορία μου είναι αν έχει αλλεργια από το γάλα μου πώς γίνεται να την εμφάνισε τώρα μετά από 6 μήνες; Έπειτα, αν αποδειχτεί ότι φταίει το γάλα μου, εγώ δεν είμαι διατεθειμένη να απέχω από γαλακτοκομικά για πολλούς μήνες μέχρι να αποθηλάσει μετά το έτος και θα ήθελα να βρω λύση με ξένο γάλα, αλλά με 2 υποαλλεργικα που της έδωσα δεν τα πίνει ούτε για αστείο. Υπάρχει περίπτωση αν κάνω δοκιμές με υποαλλεργικα να μην πιει εντέλει κανένα; Επίσης, επειδή είναι πανάκριβα, γράφονται από την παιδίατρο ή πρέπει νάτο γράψουν από νοσοκομείο; 

στην ουσια αν εχει αλλεργια εχει σε αυτα που τρως κ περνανε,οχι στο γαλα σου,κ ισως με τον αποκλειστικο θηλασμο να ηταν πιο μικρες οι ποσοτητες κ να το περνουσε πιο ηπια

κ να ενεργοποιηθηκε με το μοσχαρι

τι εισαγωγες εχετε κανει ως τωρα;

δ ξερω ποιος μπορει να τα γραψει,αλλα με διαπιστωμενη αλλεργια,γινεται

πραγματι υπαρχει πιθανοτητα να δυσκολευτεις να δωσεις υποαλλεργικο

εγω σιγουρα πρωτα θα εκοβα το μοσχαρι

επισης μπορει για λιγο να ξαναγυρνουσα σε θηλασμο,μεχρι να ηρεμησει το εντερο,κ μετα πολυ προσεχτικα εισαγωγες

μπορει να μη χρειαστει να κανεις αυστηρη διατροφη

να μην μπορεις να πιεις γαλα αγελαδινο,αλλα να μην ενοχλει το τυρι η τα κατσικισια προιοντα

Link to comment
Share on other sites

Τρώει πολλά πράγματα εκ των οποίων πλέον κόψαμε το μοσχάρι και το πορτοκαλι(το έκανε εμετο)για πιθανή αλλεργια, τα μήλα, τις μπανάνες και τις πατάτες για να μη στουμπώνει κ τρώει κοτόπουλο, κατσίκι, πολλά λαχανικά, αρακά, φασολάκια, ακτινίδια, αχλάδια κ βρώμη. Πότε δεν της δώσαμε κάτι με γάλα.Παράλληλα εκοψα όλα τα γαλακτοκομικά εδώ κ 3 μέρες και από χθες κάνει καλά κακά χωρίς ζόρι. Θα μιλήσω με τη γιατρό να μου πει πώς να το χειριστώ για να διαπιστωθεί αν φταιει το μοσχάρι ή τα γαλακτομικα που τρώω εγώ. Απλά αν διαπιστωθεί ότι φταίνε τα γαλακτομικα από εμένα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω κάτι με το γάλα, γιατί δε θα αντέξω πολύ με αποχή από τυριά ειδικά. Λέτε να εισάγω σταδιακά κατσικίσιο τυρί να δω πώς θα πάει κ μετά διστακτικά κ γάλα; 

Link to comment
Share on other sites

14 ώρες πρίν, Ευη 2 είπε:

Τρώει πολλά πράγματα εκ των οποίων πλέον κόψαμε το μοσχάρι και το πορτοκαλι(το έκανε εμετο)για πιθανή αλλεργια, τα μήλα, τις μπανάνες και τις πατάτες για να μη στουμπώνει κ τρώει κοτόπουλο, κατσίκι, πολλά λαχανικά, αρακά, φασολάκια, ακτινίδια, αχλάδια κ βρώμη. Πότε δεν της δώσαμε κάτι με γάλα.Παράλληλα εκοψα όλα τα γαλακτοκομικά εδώ κ 3 μέρες και από χθες κάνει καλά κακά χωρίς ζόρι. Θα μιλήσω με τη γιατρό να μου πει πώς να το χειριστώ για να διαπιστωθεί αν φταιει το μοσχάρι ή τα γαλακτομικα που τρώω εγώ. Απλά αν διαπιστωθεί ότι φταίνε τα γαλακτομικα από εμένα πρέπει οπωσδήποτε να κάνω κάτι με το γάλα, γιατί δε θα αντέξω πολύ με αποχή από τυριά ειδικά. Λέτε να εισάγω σταδιακά κατσικίσιο τυρί να δω πώς θα πάει κ μετά διστακτικά κ γάλα; 

χαιρομαι που απο χθες ειναι καλυτερα

ειναι πολυ θετικο που τρωει κατσικι,ισως να μπορεις κ εσυ προιοντα

νομιζω απο βδομαδα θα μπορουσες να δοκιμασεις να φας εσυ λιγο γιαουρτι η τυρι κατσικισιο,κ βλεπετε πως θα παει

φυσικα εφοσον συμφωνει ο  γιατρος

ευχομαι ολα να πανε καλα!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
On 1/2/2023 at 12:02 ΜΜ, vicky86 είπε:

χαιρομαι που απο χθες ειναι καλυτερα

ειναι πολυ θετικο που τρωει κατσικι,ισως να μπορεις κ εσυ προιοντα

νομιζω απο βδομαδα θα μπορουσες να δοκιμασεις να φας εσυ λιγο γιαουρτι η τυρι κατσικισιο,κ βλεπετε 

On 1/2/2023 at 12:02 ΜΜ, vicky86 είπε:

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Η μικρή έστρωσε αισθητά μετα την αποχή μου από γαλακτοκομικά και τη δική της από μοσχάρι και τώρα ελπίζω να έχω δύναμη να αντέξω καιρό με την αποχή γιατί η γιατρός είπε ν δοκιμάσω πάλι τυρί σε 3 βδομάδες. Ως τότε θα το παλέψω και με υποαλλεργικα γάλατα μήπως πιει κάποιο. Να χαίρεστε το παιδάκι ή παιδάκια σας να είναι όλα τα μωρά μας γερα!! 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δοκίμασε μήπως ότι ξεκινήσεις να είναι μόνο βιολογικό. 

έχει φτηνα το lidl καποια.  εγω έχω τρομερά θέματα με κάποιες τροφές το απέκτησα μετά τα 45.... ! 

υπαρχουν πια συστατικά στις τροφές που αν το σώμα είναι σε ευαίσθητη κατάσταση, δεν το αντέχει. 

 

σε σχεση με ποσοτητες, σκέψου ότι τα γαλακτοκομικά για να μεταβολιστούν χρησιμοποιύν μαγνήσιο που όλοι μας εχουμε λιγο, μιας κ οι τροφες μας δεν εχουν πια τόσο σε σχέση με το πως ζούσε ο ανθρωπος παλιότερα. 

Πάρε αμύγδαλα,  και τρώγε τα αντι γαλακτοκομικών, έχουν όλες τις θρεπτικές ουσίες.... 

 

Εγώ παρότι λατρευα γαλα και τυρια, τα σταματησα και σταματησαν πολλα προβληματα και σε μένα ιδιαίτερα κράμπες και μυικοί πόνοι. τρώω πια ελαχιστες μικρές ποσότητες ανά εβδομάδα.

 

Το μωρό σου πάντως μπορεί να έχει θέμα με τις ορμόνες που βαζουν σε αυτές τις τροφές. Ή ήταν ήδη όλα βιολογικά;

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν το πρόβλημα είναι το μοσχάρι κ τα γαλακτοκομικα, η υπόθεση μου είναι ότι δεν είναι και πιθανότατα είναι σύμπτωση που κάνει κακά τώρα. Εσύ για ποιο λόγο να τα κόψεις? Εδώ τη θηλαζες όταν ήταν νεογέννητο χωρίς σοβαρά προβλήματα και τώρα που είναι σε ηλικία που ξεπερνάνε τα θέματα αυτά γιατί ωριμάζει το γαστρεντερικο θα κόψεις τα γαλακτοκομικα? Δεν μου βγάζει νόημα. Επειδή η κόρη μου είχε διαπιστωμενη  δυσανεξια στην πρωτεΐνη της αγελάδας και έκανα αποχή 7 μήνες από 0 έως 7 μηνών, θα σου έλεγα να πάρεις δεύτερη γνώμη. Δεν έχει κανένα νόημα να κόψεις τώρα τα γαλακτοκομικα.

Link to comment
Share on other sites

On 10/2/2023 at 2:33 ΜΜ, belleblue είπε:

δοκίμασε μήπως ότι ξεκινήσεις να είναι μόνο βιολογικό. 

έχει φτηνα το lidl καποια.  εγω έχω τρομερά θέματα με κάποιες τροφές το απέκτησα μετά τα 45.... ! 

υπαρχουν πια συστατικά στις τροφές που αν το σώμα είναι σε ευαίσθητη κατάσταση, δεν το αντέχει. 

 

σε σχεση με ποσοτητες, σκέψου ότι τα γαλακτοκομικά για να μεταβολιστούν χρησιμοποιύν μαγνήσιο που όλοι μας εχουμε λιγο, μιας κ οι τροφες μας δεν εχουν πια τόσο σε σχέση με το πως ζούσε ο ανθρωπος παλιότερα. 

Πάρε αμύγδαλα,  και τρώγε τα αντι γαλακτοκομικών, έχουν όλες τις θρεπτικές ουσίες.... 

 

Εγώ παρότι λατρευα γαλα και τυρια, τα σταματησα και σταματησαν πολλα προβληματα και σε μένα ιδιαίτερα κράμπες και μυικοί πόνοι. τρώω πια ελαχιστες μικρές ποσότητες ανά εβδομάδα.

 

Το μωρό σου πάντως μπορεί να έχει θέμα με τις ορμόνες που βαζουν σε αυτές τις τροφές. Ή ήταν ήδη όλα βιολογικά;

Όχι το μωρό δεν τρώει μόνο βιολογικά. Παίρνω πολύ καλά κρέατα, αλλά φρούτα και λαχανικά ο,τι βρω, όχι βιολογικά.Παντως το μωρό εφοσον έκοψε το μοσχάρι κ εγώ τα γαλακτομικα έστρωσε αισθητά. Εγώ πάντως 3 βδομαδες σχεδόν χωρίς γαλακτοκομικα δεν έχω δει βελτίωση σε τίποτα και ίσα ίσα που πονάνε πολύ οι μύες μου. Δεν ξέρω αν έτυχε... Είναι γεγονός ότι οι αλλεργιες αποκτώνται ξαφνικά, έχετε δίκιο, και ίσως έτσι να έγινε και με τη μικρή μου.. 

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2023 at 12:04 ΠΜ, maripoz είπε:

Και εγώ δεν είμαι καθόλου σίγουρη αν το πρόβλημα είναι το μοσχάρι κ τα γαλακτοκομικα, η υπόθεση μου είναι ότι δεν είναι και πιθανότατα είναι σύμπτωση που κάνει κακά τώρα. Εσύ για ποιο λόγο να τα κόψεις? Εδώ τη θηλαζες όταν ήταν νεογέννητο χωρίς σοβαρά προβλήματα και τώρα που είναι σε ηλικία που ξεπερνάνε τα θέματα αυτά γιατί ωριμάζει το γαστρεντερικο θα κόψεις τα γαλακτοκομικα? Δεν μου βγάζει νόημα. Επειδή η κόρη μου είχε διαπιστωμενη  δυσανεξια στην πρωτεΐνη της αγελάδας και έκανα αποχή 7 μήνες από 0 έως 7 μηνών, θα σου έλεγα να πάρεις δεύτερη γνώμη. Δεν έχει κανένα νόημα να κόψεις τώρα τα γαλακτοκομικα.

Κοιτάξτε εδώ που έφτασα δε με πειράζει να κάνω κάνα μήνα ακόμα αποχή απο γαλακτοκομικα, γιατί άρχισε να πίνει δειλά δειλά υποαλλεργικο, οπότε μειώνουμε το θηλασμό, αλλά πρέπει όπως και να έχει να ξέρω αν το παιδί έχει αλλεργια για να ξέρω και τι γάλατα θα της παίρνω όπως και το τρόφιμα θα της δίνω... Πολύ μεγάλο μπέρδεμα πραγματικά. Κι εγώ δεν ξέρω τι να κάνω με τη διατροφή της. Θα συζητήσω από κοντά με τη γιατρό τωρα που κάνει κακά το μωρό αν μπορούμε να κάνουμε τεστ άμεσα στη δοατεοφη του μωρου με τα γαλακτοκομικά. Μπράβο σας που αντεξατε 7 μήνες χωρίς γαλακτοκομικα ειλικρινά!!!Γι'αυτο μάνα είναι μόνο μια❤️

Link to comment
Share on other sites

Έκανα αποχή 7 μήνες και στους 7 μήνες μπόρεσε και έφαγε μόνη της γιαούρτι! Ο παιδίατρος έλεγε ότι στα πιο πολλά παιδιά ωριμάζει το γαστρεντερικο σε εκείνη την ηλικία κ ξεπερνάνε τα οποία προβλήματα. Βέβαια μπορεί να είστε άλλη περίπτωση οπότε πάρε κ δεύτερη γνώμη. Εμείς κάναμε εξέταση αίματος για αλλεργίες στους 4 μήνες οπότε νομίζω είστε σε ηλικία που μπορεί να γίνει. Επισκεφθείτε κ κάποιον παιδοαλλεργίολογο αν υπάρχει η δυνατότητα. Είναι πολύ συνήθες να τα πιάνει δυσκοιλιοτητα με την εισαγωγή των στερεών. Εύχομαι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...