Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδί τεσσάρων ετών με αυτισμό και διατροφικές διαταραχές


Recommended Posts

Καλημέρα σας:)Έχω ένα αγοράκι τέσσαρων+ ετών με αυτισμό και το μόνο πράγμα που τρώει είναι μακαρόνια με ζωμό από κρεας και αλεσμένο κρέας με λαχανικά.Να δαγκω σει ούτε λόγος.Ακομα και μεγαλύτερα κομμάτια που έβαζα στο φαγητό τα κατάπινε.Να φάει κάτι άλλο επίσης ούτε λόγος.Αν πιεστεί μετά δεν τρώει τίποτα από  αντιδραση ακόμα  κι αν πειναει.Αλλωστε δεν εγκρίνω τακτικές "βασανιστήριων" τύπου "αν πεινάσει θα φαει".Δεν ίσχυει αυτό για όλα τα παιδιά πόσο άλλο αν το θέμα είναι αναπτυξιακό.Ο αναπτυξιολογος λέει ότι όλο αυτό έχει να κάνει με το αισθητηριακό κομμάτι και ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να μασάει.Νερο δεν θέλει να πιει επίσης του βάζω μέσα στο γάλα που ευτυχώς γάλα πίνει αρκετό.Ειχε κάνεις σας ανάλογο πρόβλημα;Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;Ανησυχώ πολύ και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλημέρα, δεν έχω να σου προτείνω κάτι, οι ειδικοί πιστεύω θα ξέρουν καλύτερα τι να κάνεις. Εργοθεραπεία κ λογοθεραπεία του κάνεις έτσι? Μόνο έτσι μπορεί σιγά σιγά να βελτιωθεί το θέμα με το φαγητό.. Ελπίζω να τον βοηθήσουν γρήγορα γιατί φαντάζομαι είναι δύσκολο να μην τρώει κανονικά το παιδί

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Fey Andrew είπε:

Καλημέρα σας:)Έχω ένα αγοράκι τέσσαρων+ ετών με αυτισμό και το μόνο πράγμα που τρώει είναι μακαρόνια με ζωμό από κρεας και αλεσμένο κρέας με λαχανικά.Να δαγκω σει ούτε λόγος.Ακομα και μεγαλύτερα κομμάτια που έβαζα στο φαγητό τα κατάπινε.Να φάει κάτι άλλο επίσης ούτε λόγος.Αν πιεστεί μετά δεν τρώει τίποτα από  αντιδραση ακόμα  κι αν πειναει.Αλλωστε δεν εγκρίνω τακτικές "βασανιστήριων" τύπου "αν πεινάσει θα φαει".Δεν ίσχυει αυτό για όλα τα παιδιά πόσο άλλο αν το θέμα είναι αναπτυξιακό.Ο αναπτυξιολογος λέει ότι όλο αυτό έχει να κάνει με το αισθητηριακό κομμάτι και ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να μασάει.Νερο δεν θέλει να πιει επίσης του βάζω μέσα στο γάλα που ευτυχώς γάλα πίνει αρκετό.Ειχε κάνεις σας ανάλογο πρόβλημα;Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;Ανησυχώ πολύ και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Θεωρώ ότι ένας λογοθεραπευτής θα σας βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Fey Andrew said:

Καλημέρα σας:)Έχω ένα αγοράκι τέσσαρων+ ετών με αυτισμό και το μόνο πράγμα που τρώει είναι μακαρόνια με ζωμό από κρεας και αλεσμένο κρέας με λαχανικά.Να δαγκω σει ούτε λόγος.Ακομα και μεγαλύτερα κομμάτια που έβαζα στο φαγητό τα κατάπινε.Να φάει κάτι άλλο επίσης ούτε λόγος.Αν πιεστεί μετά δεν τρώει τίποτα από  αντιδραση ακόμα  κι αν πειναει.Αλλωστε δεν εγκρίνω τακτικές "βασανιστήριων" τύπου "αν πεινάσει θα φαει".Δεν ίσχυει αυτό για όλα τα παιδιά πόσο άλλο αν το θέμα είναι αναπτυξιακό.Ο αναπτυξιολογος λέει ότι όλο αυτό έχει να κάνει με το αισθητηριακό κομμάτι και ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να μασάει.Νερο δεν θέλει να πιει επίσης του βάζω μέσα στο γάλα που ευτυχώς γάλα πίνει αρκετό.Ειχε κάνεις σας ανάλογο πρόβλημα;Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;Ανησυχώ πολύ και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Δυστυχώς δε μπορώ να σε βοηθήσω, ομως καλό είναι να ζητήσεις τη βοήθεια των θεραπευτών του παιδιού, σίγουρα δεν γίνεται να μη τρώει τίποτα, από την άλλη όμως είναι μία ιδαίτερη περίπτωση που θέλει διαφορετική αντιμετώπιση. Θα συμφωνήσω μαζί σου πως δεν πιάνει η ίδια τακτική σε όλα τα παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2022 at 9:10 ΠΜ, mama16 είπε:

Εργοθεραπεία κ λογοθεραπεία του κάνεις έτσι? Μόνο έτσι μπορεί σιγά σιγά να βελτιωθεί το θέμα με το φαγητό..

Πολύ σωστά επισημαίνει η @mama16. Αυτοί οι δύο ειδικοί, μαζί με τον αναπτυξιολόγο-παιδίατρο και με εσάς-την οικογένεια φυσικά, σε άρρηκτη και διαρκή συνεργασία μεταξύ σας είσαστε η ομάδα που θα δουλεύει μαζί όλα τα θέματα του παιδιού (και το παρόν θέμα). Εκτός από μεμονομένους ιδιώτες θα ξέρετε φυσικά ότι υπάρχουν και κέντρα θεραπειών, με ειδικούς και λοιπών ειδικοτήτων (παιδοψυχολόγοι, μουσικοθεραπευτές-χοροθεραπευτές, ειδικοί φυσικής αγωγής για ΑμΕΑ, ειδικοί παιδαγωγοί, κλπ) που μπορείτε να απευθυνθείτε αν δεν το έχετε κάνει ήδη.

Τα θέματα που παρουσιάζει το παιδί και τα νέα που θα προκύπτουν, είναι θέματα που δουλεύονται από διεπιστημονική ομάδα σε συνεργασία με την οικογένεια και όχι θέματα που θα πρέπει μόνη η οικογένεια χωρίς υποστήριξη ειδικών, να αναλαμβάνει να διευθετήσει και να επωμίζεται εξολοκλήρου την ευθύνη. Οι ειδικοί θα σας κατευθύνουν και θα σας υποστηρίξουν. Και ξέρετε πως με την κατάλληλη πρώιμη παρέμβαση η πρόγνωση είναι πολύ αισιόδοξη!

Να σας ζήσει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 4/12/2022 at 8:45 AM, Fey Andrew said:

Καλημέρα σας:)Έχω ένα αγοράκι τέσσαρων+ ετών με αυτισμό και το μόνο πράγμα που τρώει είναι μακαρόνια με ζωμό από κρεας και αλεσμένο κρέας με λαχανικά.Να δαγκω σει ούτε λόγος.Ακομα και μεγαλύτερα κομμάτια που έβαζα στο φαγητό τα κατάπινε.Να φάει κάτι άλλο επίσης ούτε λόγος.Αν πιεστεί μετά δεν τρώει τίποτα από  αντιδραση ακόμα  κι αν πειναει.Αλλωστε δεν εγκρίνω τακτικές "βασανιστήριων" τύπου "αν πεινάσει θα φαει".Δεν ίσχυει αυτό για όλα τα παιδιά πόσο άλλο αν το θέμα είναι αναπτυξιακό.Ο αναπτυξιολογος λέει ότι όλο αυτό έχει να κάνει με το αισθητηριακό κομμάτι και ότι κάποια στιγμή θα αρχίσει να μασάει.Νερο δεν θέλει να πιει επίσης του βάζω μέσα στο γάλα που ευτυχώς γάλα πίνει αρκετό.Ειχε κάνεις σας ανάλογο πρόβλημα;Και αν ναι πως το αντιμετωπίσατε;Ανησυχώ πολύ και δεν ξέρω πια τι άλλο να κάνω,θα ήθελα τα φώτα σας παρακαλώ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Καλημέρα, να χαίρεσαι το παιδάκι σου.

Δεν θα σου δώσω κάποια διαφορετική κατευθυντήρια οδό παρά να μιλήσεις με τους ειδικούς (εργοθεραπευτή/λογοθερπαευτή) και με την συνεργασία αυτών θα μπορέσετε να φτάσετε σε καλύτερο σημείο ως προς την σήτιση. Επίσης ο αναπτυξιολόγος θα πρέπει κάπως να σε κατεύθυνε ως προς την βελτίωση της κατάστασης. 

 

Τα αισθητηριακά προβλήματα του παιδίου είναι σημαντικά και πρέπει να το βοηθάμε να τα ξεπεράσει ως ένα βαθμό. 

πχ ο γιος μου έχει κάποια αισθητηριακά θέματα που η πηγή αυτών είναι η πίεση μου θέλει να νιώθει. Γι αυτό προτιμάει σκληρές τροφές και όχι μαλακές αλλά και πάλι του δινω να δοκιμάσει και άλλα πράγματα για να υπάρχει ποικιλία υφών.

 

Το κομμάτι της κατάποσης της τροφής είναι σημαντικό για την κοινωνική συνύπαρξη και ανεξαρτησία του παιδιού όταν θα ειναι μεγαλύτερο οποτε μην το αμελήσετε. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...