Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παρουσίαση νέων εννοιών μέσα από παιχνίδια και βιβλία


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Αλήθεια διαβάζετε αφήγηση; Εμενα μου φαίνεται νωρίς ακόμα. Ή μάλλον όχι ακριβώς μου φαίνεται νωρίς, αλλά επειδή έχω στη λίστα μερικά ακομα βιβλία χωρίς αφήγηση που θέλω να πάρω, παίρνω πρώτα αυτά. Αλλά γενικά αυτά που έχουν αφήγηση δεν μου πολυαρεσουν, προτιμώ να τα λέω εγώ. Δηλαδή είδα σε βιβλιοπωλειο τα περιβόητα "θα σ' αγαπώ ο,τι κι αν γίνει" και "το κουνελάκι άκουγε" και μου φάνηκαν απλα δυο ωραία βιβλία, όχι τόσο συγκλονιστικά και masterpieces όσο τα περιγράφουν στην ομάδα. Αυτά που λες ότι δείχνεις απλά που είναι το τάδε ζωάκι, που τα έχουν κατηγοριοποιημένα απλώς για να τα βλέπει ή να πατάει ένα κουμπί και να ακούει τη φωνή τους ούτε εμένα μου αρέσουν. Γι'αυτό οι αγαπημένες μου σειρές είναι τα "διαβαζω και διασκεδάζω", "αρκουδάκος", "Παραθυράκια για μικρά χεράκια" και τα μουσικά του Πατάκη, γιατί έχουν μια υποτυπώδη αφήγηση 2 σειρές αλλά η εικόνα είναι σχεδόν ιστοριουλα και λες εσύ ο,τι θες.

Ναι από την αρχή της διαβάζω βιβλία με αφήγηση. Όχι για να γίνει πιο έξυπνη ή κάτι τέτοιο. Απλώς εγώ δεν έχω και πολλή φαντασία να λέω ιστορίες και βαριέμαι .Είμαι καλή αφηγήτρια όμως.:grin:

 

Just now, Anna3011 είπε:

Όταν η μικρή μου ήταν μωρό είχα αγοράσει βιβλία με τα ζώα της ζούγκλας και λίγο μετά το έτος τα αναγνώριζε και τα έδειχνε και έκανε μιμήσεις για το πως κάνει το λιοντάρι κτλ. Σίγουρη ότι έχει εξοικείωση την πήγα όταν ήταν 18 μηνών στο Αττικό πάρκο να τα δει και από κοντά. Σε πληροφορώ ότι πέρα από τις πάπιες που την ενθουσίασαν δεν ασχολήθηκε καθόλου με τα υπόλοιπα , ομολογουμένως πολύ εντυπωσιακά  ζώα, αντιθέτως βρήκε ιδιαίτερο ενδιαφέρον στους θάμνους που τους μάδαγε σα να μην υπάρχει αύριο! Έχω σχετική φωτο με φόντο την καμηλοπάρδαλη και τη μικρή δίπλα να τσουρομαδάει το θάμνο με μανία. Όταν ήταν 2 ετών ξαναπήγαμε. Άλλο παιδί πιά. Τρελάθηκε, επαθε πλάκα με τα αγρια ζωα και την επιδειξη με τα δελφίνια και το συζήταγε μέρες. 

 

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι ποτέ δεν μπορούμε να είμαστε σίγουροι για το πότε ένα πολύ μικρό παιδί θα είναι σε θέση να αντιληφθεί έννοιες. Αυτό όμως που πάντα έκανα και συνεχίζω είναι να μη τη στερώ από πληροφορίες. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που σε βιβλία που απευθύνονται σε μωρά υπάρχουν εικόνες με αντικείμενα, καταστάσεις, ζώα κτλ. που κάθε άλλο παρά οικεία είναι. Τα παιδιά αρχικά γνωρίζουν τον κόσμο από τα βιβλία και τα παιχνίδια τους. Αλλιώς το εύρος δραστηριοτήτων θα ήταν πολύ μικρό και είναι πολύ σημαντική σε αυτές τις ηλικίες η καλλιέργια της φαντασίας. Αλίμονο αν πρέπει να είναι διαθέσιμα τα αντικείμενα που μαθαίνουν για να μπορούμε να μιλήσουμε για αυτά.

Και εγώ διάβαζα πάντα βιβλία για μεγαλύτερα παιδιά και θεωρώ μέχρι στιγμής ότι μας έχει βγει σε καλό. Αν τη βλέπεις από τώρα να συγκεντρώνεται πιθανότατα θα σου βγει βιβλιοφάγος :).

Λες; Εγώ πάντως είμαι:-D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, little lamb είπε:

Λεπτές σελίδες δεν παίρνω ακόμα, θα τα ξεπαστρεψει. Βλέπω στην ομάδα Παιδικό βιβλίο που συνεχώς προτείνουν για ενός έτους το Ρενο και τα Βρες με και φρικαρω. Εμάς σκίζει και τα χαρτονένια, πόσο μάλλον αυτά. Οκ ο σκοπός είναι να τα ευχαριστηθεί, να μάθει από αυτά κλπ αλλά κρίμα είναι να καταστραφούν, δεν είναι και τζάμπα και μπορει να τα πάρουν κι άλλα παιδάκια. Στο βιβλιοπωλείο που βρέθηκα τις προάλλες είδα μερικά από αυτά που έχουμε αλλά σε καινούργια και ήταν αγνώριστα...

 

Συμφωνώ πολύ, κι εγώ νομίζω ότι ο Ρένος είναι για μεγαλύτερα παιδιά. Αλλά γενικά μην πολυπιστεύεις αυτά που διαβάζεις, γιατί αν πάρουμε στα σοβαρά αυτά που γράφουν όλες οι μαμάδες εκεί, η επόμενη γενιά Ελληνοπαίδων θα τσεπώνει νόμπελ λογοτεχνίας σωρηδόν με τόσο διάβασμα. 

 

Πραγματικά νομίζω ότι τα πάντα εξαρτώνται από το παιδί. Έχω πάρει κι εγώ το Βρισκόμαστε Εδώ, δεν διανοούμαι να του το παρουσιάσω ακόμα γιατί βασικά θα το φάει (αυτό το παιδί έχει τόσο πάθος να μασάει χαρτιά, που στην προηγούμενη επίσκεψη ρώτησα την παιδίατρο αν υπάρχει περίπτωση να πάσχει από κανένα σύνδρομο). Προς το παρόν του αρέσουν μόνο τα βιβλία στα οποία μπορεί να συμμετάσχει, πατώντας κουμπιά ή ανοίγοντας παραθυράκια, οπότε δίνω έμφαση σε αυτά, διαφορετικά βαριέται.

Link to comment
Share on other sites

Όταν λετε αφήγηση εννοείτε ολόκληρη ιστορία/παραμύθι κλπ; Ή αφήγηση σε στυλ "το παπάκι κολυμπάει στη λίμνη, ο σκυλακος ψαρεύει, η γατούλα παίζει με την μπάλα, τα κουνελάκια κάνουν πικ νικ" και τέτοια; Γιατί αυτό το κάνουμε κι εμείς, αλλά ιστοριουλα πχ Κοκκινοσκουφίτσα ή ασχημόπαπο που έχω δει με κινούμενα μέρη δεν έχουμε πάρει ακόμα.

Με το παράδειγμα με το κάστρο και τη βασιλοπούλα με βοήθησες να συνειδητοποιήσω και διατυπωσω καλύτερα την απορία μου. Η απορία μου λοιπόν δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το αν τα έχει δει/θα τα δει στην πραγματική ζωή, οσο με το αν μπορούμε ακόμα να τα εξηγήσουμε. Δηλαδή ένα παιδί που δεν μιλάει θα αναγνωρίσει μεν το κάστρο από την αρχιτεκτονική του, τον πρίγκηπα από το στέμμα και τον πυροσβέστη από τη στολή, αλλά θα είναι απλά εικόνες. Εκεί έγκειται λοιπόν η απορία μου, στο ότι είναι απλά εικόνες και επί της ουσίας δεν ξέρει τι ειναι (πώς να εξηγήσεις σε τόσο μικρό παιδί τι είναι κάστρο και βασιλοπούλα; ) γι'αυτό αναρωτιομουν αν είναι καλύτερα να τα παρουσιάζουμε όταν υπάρχει λεκτική επικοινωνία. Επειδή πιο πριν, όσο δεν μπορούμε να εξηγήσουμε δηλαδή, το παιδί έχει εξοικείωση με ο,τι βλέπει, πχ ζώα, κούνιες, αυτοκίνητα κλπ (αυτό εννοούσα "πραγματική ζωή") Γι'αυτό απορούσα επίσης όταν είδα ότι τα playmobil 123 έχουν πειρατικό καράβι, γιατί λέω απλό καράβι οκ θα το εξηγήσεις, τον πειρατή πώς θα τον εξηγήσεις; Τι κάνει εννοώ, όχι να τον αναγνωρίζει απλά ως εικόνα.

Σκέφτομαι βέβαια ότι όλα αυτά είναι ερωτήματα που αφορούν μόνο το πρώτο παιδί, καθώς τα επόμενα βρίσκονται εξ αρχής μέσα σε ένα σωρό πράγματα που τα βλέπουν με τυχαία σειρά και χωρίς κάποια "παρουσίαση".

 

11 ώρες πρίν, λουκουμαδάκι είπε:

Για τα παιδάκια όλα είναι καινούργια και ολα υπάρχουν μέχρι να τα δουν και από κοντά. Φυσικά και θα δείχνεις τα πάντα από όπου μπορείς. Οχήματα ζώα πόλεις γη βουνό θάλασσα πτηνά δεινόσαυρους ανθρώπους αντικείμενα και πιο αόριστες έννοιες εποχές ώρα διάστημα μέρα νύχτα χιόνι έρημος κλπ. Και χριστουγεννιάτικα φυσικά να δει τον Ρούντολφ τον Αϊ Βασίλη τα δέντρα τις μουσικές που συντροφεύουν αυτές τις εποχές τα τραγούδια το κλίμα κλπ. Είναι απίστευτα ερεθίσματα τα καινούργια πράγματα! Λεξιλόγιο μορφές σχήματα ακούσματα μεγέθη χρώματα τόσα πολλά με κάθε τι καινούργιο που δεν μας απασχολεί πότε και αν ποτέ το δουν στη ζωή τους πραγματικά. 

 

Όντως συμφωνώ με όλα αυτά, η απορία μου αφορά καθαρά την περίοδο που δεν μιλάει. Μετά εννοείται θα μάθει τον κόσμο μέσα από τα βιβλία και τα παιχνίδια όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Όταν λετε αφήγηση εννοείτε ολόκληρη ιστορία/παραμύθι κλπ; Ή αφήγηση σε στυλ "το παπάκι κολυμπάει στη λίμνη, ο σκυλακος ψαρεύει, η γατούλα παίζει με την μπάλα, τα κουνελάκια κάνουν πικ νικ" και τέτοια; Γιατί αυτό το κάνουμε κι εμείς, αλλά ιστοριουλα πχ Κοκκινοσκουφίτσα ή ασχημόπαπο που έχω δει με κινούμενα μέρη δεν έχουμε πάρει ακόμα.

Με το παράδειγμα με το κάστρο και τη βασιλοπούλα με βοήθησες να συνειδητοποιήσω και διατυπωσω καλύτερα την απορία μου. Η απορία μου λοιπόν δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το αν τα έχει δει/θα τα δει στην πραγματική ζωή, οσο με το αν μπορούμε ακόμα να τα εξηγήσουμε. Δηλαδή ένα παιδί που δεν μιλάει θα αναγνωρίσει μεν το κάστρο από την αρχιτεκτονική του, τον πρίγκηπα από το στέμμα και τον πυροσβέστη από τη στολή, αλλά θα είναι απλά εικόνες. Εκεί έγκειται λοιπόν η απορία μου, στο ότι είναι απλά εικόνες και επί της ουσίας δεν ξέρει τι ειναι (πώς να εξηγήσεις σε τόσο μικρό παιδί τι είναι κάστρο και βασιλοπούλα; ) γι'αυτό αναρωτιομουν αν είναι καλύτερα να τα παρουσιάζουμε όταν υπάρχει λεκτική επικοινωνία. Επειδή πιο πριν, όσο δεν μπορούμε να εξηγήσουμε δηλαδή, το παιδί έχει εξοικείωση με ο,τι βλέπει, πχ ζώα, κούνιες, αυτοκίνητα κλπ (αυτό εννοούσα "πραγματική ζωή") Γι'αυτό απορούσα επίσης όταν είδα ότι τα playmobil 123 έχουν πειρατικό καράβι, γιατί λέω απλό καράβι οκ θα το εξηγήσεις, τον πειρατή πώς θα τον εξηγήσεις; Τι κάνει εννοώ, όχι να τον αναγνωρίζει απλά ως εικόνα.

Σκέφτομαι βέβαια ότι όλα αυτά είναι ερωτήματα που αφορούν μόνο το πρώτο παιδί, καθώς τα επόμενα βρίσκονται εξ αρχής μέσα σε ένα σωρό πράγματα που τα βλέπουν με τυχαία σειρά και χωρίς κάποια "παρουσίαση".

 

 

Όντως συμφωνώ με όλα αυτά, η απορία μου αφορά καθαρά την περίοδο που δεν μιλάει. Μετά εννοείται θα μάθει τον κόσμο μέσα από τα βιβλία και τα παιχνίδια όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω.

Εμείς ξεκινήσαμε τα παραμύθια τύπου ασχημόπαπο, χρυσομαλλούσα κτλ, περίπου 20 μηνών. Τα διαβάζαμε μαζί το καλοκαίρι στο νησί που παραθερίζαμε, γι αυτό το θυμάμαι. Η μικρή μου είχε ενθουσιαστεί και περνούσαμε όλα τα μεσημέρια διαβάζοντας. Σε εκείνη τη φάση όμως μιλούσε και μου έδινε feedback ότι στοιχειωδώς παρακολουθεί την ιστορία. Τώρα για το αν αντιλαμβανόταν τις έννοιες πριγκίπισσα και βασιλιάς, εννοείται πως όχι. Φαντάζομαι ότι και τώρα που είναι στα 3 δεν τις κατέχει τις έννοιες απόλυτα παρόλο που κάθε μέρα ασχολούμαστε με τις πριγκίπισσες της disney. Για τους πειρατές από την άλλη δεν έχει τύχει να μιλήσουμε. Η πρώτη επαφή ήταν παρακολουθώντας Πέππα το γουρουνάκι, μετά τα 2 δηλαδή.

Just now, Anna3011 είπε:

 

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι κ εγω απέφευγα βιβλία με έννοιες που δεν θα καταλάβαινε πχ βασιλιάδες κλπ. Διαβάζαμε απλές ιστορίες με ζωάκια καθαρα εκπαιδευτικές. όμως μας έχουν δανείσει συλλογές με πιο κλασικά παραμύθια κ άρχισε να του τα διαβάζει η κοπέλα φέτος κ του άρεσαν. Έχει πλάκα  να παπαγαλίζει φράσεις που δεν γίνεται να κατανοεί! Ποιος ξέρει τι του αρέσει σ αυτό!!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχετε να με συμβουλέψετε για τον 17 μηνών σχεδόν γιο μου κάποια βιβλία ; Του αρέσουν  με ζωάκια πιο πολύ .. μήπως είχατε πάρει κάποια εσείς με ήχους που να έκαναν εντύπωση στα δικά σας μωράκια περισσότερο ; 

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, μαγιοπουλας είπε:

Διαβασα διαγώνια τις δημοσιεύσεις.μαλλον μιλάτε για πιο μικρά παιδια.Καποια κοπελα μιλησε για τους πλανήτες.Για πιο μεγάλα παιδιά εκπληκτικό είναι το βρισκόμαστε εδω του Jeffers.

Εγω θα σας πω για ένα παιχνίδι που το έχω βάλει στο μάτι εδω κ δυο  χρόνια.

Παρειγγειλα το ουρανιο τοξο grimms και περιμένω την ανταποκριση.

 

@μαγιοπουλας επειδή η μικρή μου έχει φάει ένα κόλλημα με το ουράνιο τόξο γενικά έψαξα το ουράνιο τόξο grimms που έγραψες και ενθουσιάστηκα. Ενδείκνυται για 3χρονα ή είναι για μεγαλύτερα παιδιά; Επίσης η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο τα 12 κομμάτια του ουράνιου τόξου; Είδα φωτογραφίες που περιλαμβάνουν φιγούρες και κομμάτια σα σανιδούλες. Περιλαμβάνονται και αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Just now, Super.mum είπε:

Κορίτσια έχετε να με συμβουλέψετε για τον 17 μηνών σχεδόν γιο μου κάποια βιβλία ; Του αρέσουν  με ζωάκια πιο πολύ .. μήπως είχατε πάρει κάποια εσείς με ήχους που να έκαναν εντύπωση στα δικά σας μωράκια περισσότερο ; 

 

Εγώ συνιστώ αυτά που είπα παραπάνω: σειρά "διαβάζω και διασκεδάζω" του μεταιχμιου, "Παραθυράκια για μικρά χεράκια" του σαββαλα, "αρκουδάκο" του Ίκαρου, "σπρώξε, τράβηξε, γύρισε" του Παπαδόπουλου και τα μουσικά του Πατάκη και του Ψυχογιού. Υπάρχουν κι αλλα παρόμοια πχ τα μουσικά της διόπτρας ή οι σειρές "πού είναι ο κύριος Λιονταρης", "Τζου Τζούκι/Μπέμπα Μπλομ", "Ποκο και πίκο" ή τα "κρυφτουλι στη φάρμα/θάλασσα/ζούγκλα/δάσος" αλλά είτε δεν έχουν τόσο ωραία εικονογράφηση είτε έχουν τσόχινα παραθυρακια που προσωπικά δεν μου αρέσουν. Ιστορίες υπάρχουν επίσης με μουσική (είτε από έργα μουσικής πχ καρυοθραύστης, είτε άλλες πχ δον Κιχώτης) και με κινούμενα μέρη από τις ίδιες εκδόσεις πάνω κάτω, συν τη σειρά Κρυφτουλι με τα παραμύθια των εκδόσεων Χαρτινη Πόλη. Θα δω αν ξεχασα κάτι από αυτά που έχω στη λίστα και θα επανέλθω.

Με ήχους μιας και τώρα πρόσεξα ότι ρωτάς συγκεκριμένα έχουμε το "φεγγαράκι μου λαμπρό" του μεταιχμιου και από Πατάκη τις "μουσικές του τσίρκου", τις "μουσικές του κόσμου", το "κλασική μουσική", το "μαέστρο μουσικη" και τους συνθέτες και μου αρέσουν γιατί είναι κανονικές ηχογραφήσεις από ορχήστρες, ενώ ένα για τον Μότσαρτ του Σαββαλα που έχουμε είναι με συνθεσάιζερ. Όλα αυτά έχουν ωραίες εικονογραφήσεις και ένα στρογγυλό κουμπάκι μέσα στην εικόνα που πατάς για τον ήχο. Υπάρχουν και κάποια με ήχους από τη susaeta που συνήθως έχουν τα κουμπιά στο πλάι σε ένα πλαστικό πλαίσιο αλλά γενικά μου φαίνονται λίγο πιο κιτς.

Πολύ ωραίο είναι και το Είμαι ζεν, Πατάκης επίσης.

Λοιπόν βλέπω ακόμα τα βιβλία με μαγικό φακό του μεταιχμιου και τα βιβλία με τρισδιάστατα ζωάκια του Σαββαλα (τα φτιάχνεις, δεν ξεπετάγονται). Τέλος είδα πρόσφατα τη σειρά "βρες το μυστικο" του Πατάκη που είναι με τις εποχές.

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αλήθεια ποτέ δεν σκέφτηκα να δίνω μόνο γνώριμα ερεθίσματα μέσα από βιβλία και παιχνίδια. Του εξηγούσα ό,τι εβλεπα και πρόσθετα πληροφορίες καθώς μεγαλωνε. Πχ το ουράνιο τόξο μεγάλος έρωτας ακόμα! Στην αρχή λέγαμε τα χρώματα κτλ μετά πως δημιουργείται με απλά λόγια, τώρα λίγο πιο συνθετα.

 

 

 

Το δυσκολότερο για μένα τώρα ειναι να εξηγήσω άλλες εννοιες όπως τι είναι ή καραντινα, ποτέ φοράμε μασκα, γιατί πάνε τα μικρά παιδιά σχολείο και όχι τα μεγαλύτερα. Νιώθω πως μεγαλωνουμε τα παιδιά μας σε έναν  κόσμο που, εκτος πως ειναι πρωτόγνωρος, είναι και αρκετά περιπλοκος για τα παιδικά μυαλουδάκια. Ηθελα να το βγάλω απο μεσα μου, συγνώμη για το οφ τοπικ. 

 

Παρεμπιπτόντως, στολισαμε ήδη! Ο μικρός μου ξετρελαθηκε όπως κάθε χρονιά με το δέντρο, τις μπάλες, την φατνη κτλ. Όσο για τον αη βασιλη που αναφέρθηκε για μας είναι ένα παραμύθι-κινουμενο σχέδιο σαν τον μίκυ. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Όσο για τον αη βασιλη που αναφέρθηκε για μας είναι ένα παραμύθι-κινουμενο σχέδιο σαν τον μίκυ. 

 

Υποθέτω για όλα τα μικρά που δεν καταλαβαίνουν τα δωρα έτσι είναι. Οσον αφορά τα χριστουγεννιάτικα δεν εννοούσα πώς θα εξηγήσω τον Άη Βασίλη και γενικά τις χριστουγεννιάτικες εικόνες (αυτές εξηγούνται εύκολα), εννοούσα ότι αφού δεν μιλάει πώς θα καταλάβει ότι τα βάζουμε για λίγο και γιατί τα βγάλαμε μετά.

Με το στόλισμα μου βάζεις καημό, πέρσι δεν πήραμε δέντρο γιατί εκείνες τις μέρες μετακομίσαμε και βάλαμε μόνο διαφορα διακοσμητικά γύρω γύρω, και φέτος που περίμενα το πρώτο μας δέντρο έκλεισαν τα μαγαζιά κι αν δεν ξανανοίξουν πάλι δεν θα βάλουμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Anna3011 είπε:

@μαγιοπουλας επειδή η μικρή μου έχει φάει ένα κόλλημα με το ουράνιο τόξο γενικά έψαξα το ουράνιο τόξο grimms που έγραψες και ενθουσιάστηκα. Ενδείκνυται για 3χρονα ή είναι για μεγαλύτερα παιδιά; Επίσης η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο τα 12 κομμάτια του ουράνιου τόξου; Είδα φωτογραφίες που περιλαμβάνουν φιγούρες και κομμάτια σα σανιδούλες. Περιλαμβάνονται και αυτά;

Μονο το τοξο.ολα τα αλλα ειναι έξτρα.

Νομιζω οτι αξίζει.Αυριο θα το πληρώσω για να το παραλάβω. ΤΟ φθηνότερο που βρήκα είναι 59 ευρω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Μονο το τοξο.ολα τα αλλα ειναι έξτρα.

Νομιζω οτι αξίζει.Αυριο θα το πληρώσω για να το παραλάβω. ΤΟ φθηνότερο που βρήκα είναι 59 ευρω.

Α οκ! Όταν το παίξετε στείλε εντυπώσεις αν το θυμηθείς.

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

 

 

Το δυσκολότερο για μένα τώρα ειναι να εξηγήσω άλλες εννοιες όπως τι είναι ή καραντινα, ποτέ φοράμε μασκα, γιατί πάνε τα μικρά παιδιά σχολείο και όχι τα μεγαλύτερα. Νιώθω πως μεγαλωνουμε τα παιδιά μας σε έναν  κόσμο που, εκτος πως ειναι πρωτόγνωρος, είναι και αρκετά περιπλοκος για τα παιδικά μυαλουδάκια. Ηθελα να το βγάλω απο μεσα μου, συγνώμη για το οφ τοπικ

Πόσο δίκιο έχεις... Και εμένα με ρώτησε γιατί φοράμε μασκες και ειλικρινά δεν ήξερα τι να πω. Φοβάμαι μήπως τη φοβίσω και δε μπορώ να δεχτώ ότι ένα 3χρονο θα μπορούσε να έχει άλλες φοβίες πέρα από πχ το σκοτάδι και τον κακό λύκο... 

 

Τις προάλλες είχαμε φτιάξει ένα ζωολογικό κήπο και βάζαμε τα παιδάκια playmobil στην είσοδο υποτίθεται για να κόψουν εισητήριο. "Πρέπει να βάλουν και μάσκα τα παιδάκια;" με ρωτάει. Στεναχωρήθηκα...

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και για τον κορωνοιο ένα παιδικό βιβλίο, "το μολεμα", που μιλάει για μια φανταστική ασθένεια που λέγεται έτσι. Είναι του Παπαθεοδούλου που θεωρείται καλός (δεν έχω προσωπική πείρα ακόμα)

Link to comment
Share on other sites

Εμένα έχει καλυφθεί με το φοράνε μάσκα για να μην αρρωστήσουμε αλλά όχι τα μικρά παιδάκια. εμένα όμως ποτέ δεν ρωτάει γιατί. γι αυτό φρικαρω οπότε περιγράφετε τι κάνετε με τα παιδιά σας...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Anna3011 είπε:

Α οκ! Όταν το παίξετε στείλε εντυπώσεις αν το θυμηθείς.

Πόσο δίκιο έχεις... Και εμένα με ρώτησε γιατί φοράμε μασκες και ειλικρινά δεν ήξερα τι να πω. Φοβάμαι μήπως τη φοβίσω και δε μπορώ να δεχτώ ότι ένα 3χρονο θα μπορούσε να έχει άλλες φοβίες πέρα από πχ το σκοτάδι και τον κακό λύκο... 

 

Τις προάλλες είχαμε φτιάξει ένα ζωολογικό κήπο και βάζαμε τα παιδάκια playmobil στην είσοδο υποτίθεται για να κόψουν εισητήριο. "Πρέπει να βάλουν και μάσκα τα παιδάκια;" με ρωτάει. Στεναχωρήθηκα...

Θα σου πω όταν το εμφανίσω.

Για να είμαι ειλικρινής το παίρνω κρυφά από το συζυγο γιατι θα με κράξει.Και δικαίως.Αγοραζω ολο βιβλια και διάφορα ψαγμένα πραγματάκια.

Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι στα παιδια μας βγάζουμε το εσωτερικό μας παιδι.Ετσι κ εγω το χαίρομαι κ για μενα ξεχωριστά 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Όταν λετε αφήγηση εννοείτε ολόκληρη ιστορία/παραμύθι κλπ; Ή αφήγηση σε στυλ "το παπάκι κολυμπάει στη λίμνη, ο σκυλακος ψαρεύει, η γατούλα παίζει με την μπάλα, τα κουνελάκια κάνουν πικ νικ" και τέτοια; Γιατί αυτό το κάνουμε κι εμείς, αλλά ιστοριουλα πχ Κοκκινοσκουφίτσα ή ασχημόπαπο που έχω δει με κινούμενα μέρη δεν έχουμε πάρει ακόμα.

Με το παράδειγμα με το κάστρο και τη βασιλοπούλα με βοήθησες να συνειδητοποιήσω και διατυπωσω καλύτερα την απορία μου. Η απορία μου λοιπόν δεν έχει να κάνει τόσο πολύ με το αν τα έχει δει/θα τα δει στην πραγματική ζωή, οσο με το αν μπορούμε ακόμα να τα εξηγήσουμε. Δηλαδή ένα παιδί που δεν μιλάει θα αναγνωρίσει μεν το κάστρο από την αρχιτεκτονική του, τον πρίγκηπα από το στέμμα και τον πυροσβέστη από τη στολή, αλλά θα είναι απλά εικόνες. Εκεί έγκειται λοιπόν η απορία μου, στο ότι είναι απλά εικόνες και επί της ουσίας δεν ξέρει τι ειναι (πώς να εξηγήσεις σε τόσο μικρό παιδί τι είναι κάστρο και βασιλοπούλα; ) γι'αυτό αναρωτιομουν αν είναι καλύτερα να τα παρουσιάζουμε όταν υπάρχει λεκτική επικοινωνία. Επειδή πιο πριν, όσο δεν μπορούμε να εξηγήσουμε δηλαδή, το παιδί έχει εξοικείωση με ο,τι βλέπει, πχ ζώα, κούνιες, αυτοκίνητα κλπ (αυτό εννοούσα "πραγματική ζωή") Γι'αυτό απορούσα επίσης όταν είδα ότι τα playmobil 123 έχουν πειρατικό καράβι, γιατί λέω απλό καράβι οκ θα το εξηγήσεις, τον πειρατή πώς θα τον εξηγήσεις; Τι κάνει εννοώ, όχι να τον αναγνωρίζει απλά ως εικόνα.

Σκέφτομαι βέβαια ότι όλα αυτά είναι ερωτήματα που αφορούν μόνο το πρώτο παιδί, καθώς τα επόμενα βρίσκονται εξ αρχής μέσα σε ένα σωρό πράγματα που τα βλέπουν με τυχαία σειρά και χωρίς κάποια "παρουσίαση".

 

 

Όντως συμφωνώ με όλα αυτά, η απορία μου αφορά καθαρά την περίοδο που δεν μιλάει. Μετά εννοείται θα μάθει τον κόσμο μέσα από τα βιβλία και τα παιχνίδια όπως είπε μια κοπέλα παραπάνω.

Κοίτα έχω τρία βιβλία ( τα δικά μου παιδικά) που έχουν ήρωες σκυλάκι, γατάκι, κοτοπουλακι, σκιουρακι. Και της διαβάζω πολύ συχνά ( κανονική αφήγηση) και παράλληλα της δείχνω. Έχουν πολύ ωραία εικονογράφηση, σε κάθε σελίδα είναι ένας μόνο ήρωας οπότε την ώρα που εξηγώ σταματάω και δείχνω να το σκυλάκι, να η βάρκα κτλ. Έχω επίσης το τζίτζικα και τον μέρμηγκα , το ασχημόπαπο , το λαγό και τη χελώνα και της τα διαβάζω επίσης αλλά δε νομίζω να αντιλαμβάνεται την υπόθεση, εγώ απλώς διαβάζω και σταματάω και δείχνω να το μυρμήγκι, να τα παπάκια και αυτή χαίρεται. Και στα χριστουγεννιάτικα βιβλία αυτό κάνω, αλλά πιο πολύ χαίρομαι εγώ με τον άγιο Βασίλη πάρα αυτή. Έχουμε επίσης και ένα παζλ δαπέδου με εικόνα που είναι μια βασιλοπούλα, ένα κάστρο , ένας ήλιος, πεταλούδες, δράκος κτλ. Της αρέσει πολύ γιατί έχει έντονα χρώματα. Τη βάζω να καθίσει και τη ρωτάω που είναι η βασιλοπούλα και κοιτάει , που είναι το κάστρο . Έχω ρωτήσει και που μένει η βασιλοπούλα , που είναι το κρεβάτι της(στο κάστρο). Φυσικά το βρέφος δεν αντιλαμβάνεται την ερώτηση, εγώ απλώς το λέω. Δε νομίζω ότι αυτά πρέπει να τα κάνει στην ηλικία που είναι. Νομίζω ότι καλά κάνεις και παίρνεις βιβλία ή παιχνίδια σύμφωνα με την ηλικία της. Το ζητούμενο είναι να της μιλάς συνεχώς και δεν έχει σημασία αν διαβάζεις ένα βιβλίο ή αφηγεισαι δική σου ιστορία μέσα από τις εικόνες. Ουσιαστικά νομίζω ότι κάνουμε το ίδιο, απλώς εγώ δεν έχω φαντασία. Για το αν θα πάρεις βιβλίο με έννοιες που δεν έχει έρθει σε επαφή πάντως λέω να το τολμήσεις. Επίσης, συμφωνω ότι όλα αυτά είναι πολυτέλειες που κάνουμε στο πρώτο παιδί. Αν θα κάνουμε δεύτερο, ζήτημα θα είναι αν θα βρίσκουμε να διαβάσουμε βιβλία γενικά:D

Link to comment
Share on other sites

Just now, Annitamik είπε:

Το ζητούμενο είναι να της μιλάς συνεχώς και δεν έχει σημασία αν διαβάζεις ένα βιβλίο ή αφηγεισαι δική σου ιστορία μέσα από τις εικόνες. Ουσιαστικά νομίζω ότι κάνουμε το ίδιο, απλώς εγώ δεν έχω φαντασία. Για το αν θα πάρεις βιβλίο με έννοιες που δεν έχει έρθει σε επαφή πάντως λέω να το τολμήσεις.

 

Φαντασία ούτε εγώ έχω. Όταν λέω ότι λέω τα δικά μου  δεν εννοώ ότι λέω ιστορίες, απλώς περιγράφω τις εικόνες αναλυτικά. Όταν έρθει η ώρα για ιστορίες, από μέσα θα τις διαβάζω! Εντωμεταξυ από μικρή δεν προτιμούσα και τόσο τα λογοτεχνικά βιβλία όσο τα γνώσεων (εκδόσεις ερευνητές αν θυμάστε) οπότε ισως γι'αυτό μου βγαίνει τοσο οργανωμένα το "τώρα θα μιλήσουμε για το τραίνο" μέσα από βιβλίο, παιχνίδι, ζωγραφική, μετά θα μιλήσουμε για το αεροπλάνο, μετά για την πυροσβεστική κλπ.

Συνέχεια μιλάμε πάντως κι εγώ και ο άντρας μου και η γιαγιά όποτε βλέπονται, απλώς δεν λέμε ιστορίες. Αλλά λέμε συνέχεια τι κάνουμε (τώρα θα βάλουμε παπουτσάκια, τώρα αυτό, τώρα εκείνο κλπ). Με τα βιβλία και τα παιχνίδια η αλήθεια είναι πιο πολύ μόνη της απασχολείται παρά με εμάς. Μαζί κάνουμε γαργαλητα, ακροβατικά, κυνηγητά και τέτοια!

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

 

Φαντασία ούτε εγώ έχω. Όταν λέω ότι λέω τα δικά μου  δεν εννοώ ότι λέω ιστορίες, απλώς περιγράφω τις εικόνες αναλυτικά. Όταν έρθει η ώρα για ιστορίες, από μέσα θα τις διαβάζω! Εντωμεταξυ από μικρή δεν προτιμούσα και τόσο τα λογοτεχνικά βιβλία όσο τα γνώσεων (εκδόσεις ερευνητές αν θυμάστε) οπότε ισως γι'αυτό μου βγαίνει τοσο οργανωμένα το "τώρα θα μιλήσουμε για το τραίνο" μέσα από βιβλίο, παιχνίδι, ζωγραφική, μετά θα μιλήσουμε για το αεροπλάνο, μετά για την πυροσβεστική κλπ.

Συνέχεια μιλάμε πάντως κι εγώ και ο άντρας μου και η γιαγιά όποτε βλέπονται, απλώς δεν λέμε ιστορίες. Αλλά λέμε συνέχεια τι κάνουμε (τώρα θα βάλουμε παπουτσάκια, τώρα αυτό, τώρα εκείνο κλπ). Με τα βιβλία και τα παιχνίδια η αλήθεια είναι πιο πολύ μόνη της απασχολείται παρά με εμάς. Μαζί κάνουμε γαργαλητα, ακροβατικά, κυνηγητά και τέτοια!

Νομίζω ότι κάθε γονιός έχει τον χαρακτήρα του και το προσωπικό του στυλ. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος στο πώς εξηγούμε σε ένα παιδί καινούργιες έννοιες. Άλλος λέει παραμύθια, άλλος εξηγεί με λόγια, άλλος δείχνει στην πράξη. Οταν ήμασταν εμείς παιδιά πάντως δεν υπήρχε τέτοια ποικιλία σε παραμύθια. Οι δικοί μας γονείς μας έλεγαν τα κλασικά παραμύθια ( Κοκκινοσκουφίτσα, τρία γουρουνάκια). Μια χαρά τα αντιληφθηκαμε όλα όταν ήρθε η ώρα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι είναι κι αυτό ένας λόγος που αναρωτιέμαι αν είναι όντως χρήσιμες από τόσο νωρίς έννοιες που ούτως ή άλλως θα συναντήσουν και θα μάθουν αργότερα. Γι'αυτό αναρωτιέμαι για ποιο λόγο βιβλία και παιχνίδια για ενός έτους έχουν διαστημόπλοια, πυροσβεστικές και πειρατές. Σκέφτομαι κιόλας αν πχ τον Αρκουδάκο με το αεροπλάνο ή ένα βιβλιο πχ με εποχές τα βλέπει από ενός έτους, μήπως τα εχει βαρεθεί μέχρι τα 2-2μισι που θα μπορεί να καταλάβει τι είναι. Γι'αυτό έλεγα να τα παρουσιαζα κατ'ευθειαν όταν θα είναι κατανοητά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Ναι είναι κι αυτό ένας λόγος που αναρωτιέμαι αν είναι όντως χρήσιμες από τόσο νωρίς έννοιες που ούτως ή άλλως θα συναντήσουν και θα μάθουν αργότερα. Γι'αυτό αναρωτιέμαι για ποιο λόγο βιβλία και παιχνίδια για ενός έτους έχουν διαστημόπλοια, πυροσβεστικές και πειρατές. Σκέφτομαι κιόλας αν πχ τον Αρκουδάκο με το αεροπλάνο ή ένα βιβλιο πχ με εποχές τα βλέπει από ενός έτους, μήπως τα εχει βαρεθεί μέχρι τα 2-2μισι που θα μπορεί να καταλάβει τι είναι. Γι'αυτό έλεγα να τα παρουσιαζα κατ'ευθειαν όταν θα είναι κατανοητά.

Εντάξει διαφορετικά πράγματα θα καταλάβει ένα παιδί για ένα διαστημόπλοιο που είναι ενός χρόνου που βλέπει μια εικόνα και χαίρεται, διαφορετικά ένα παιδί πέντε χρόνων που αρχίζει και αντιλαμβάνεται έννοιες όπως φεγγάρι ήλιος και άρα πιο εύκολα τι είναι διαστημόπλοιο και διαφορετικά ένα παιδί δέκα χρονών οι θα έχει παραπάνω πληροφορίες για αυτή την έννοια. Το αν θα διαβάσεις βιβλία με διαστημόπλοιο σε αυτή την ηλικία ή απλά με τα ζώα της φάρμας έχει να κάνει με τις προσωπικές σου προτιμήσεις πιστεύω και όχι αν κάτι όντως μαθαίνει περισσότερο από ένα άλλο παιδί που του διαβάζει ο γονιός μόνο τα ζώα της φάρμας. Στην ηλικία αυτή σημασία έχει η επαφή με τον γονιό και να του μιλάνε με όποιον τρόπο μπορούν είτε με παραμύθια, είτε με τραγούδια, είτε απλά περιγράφοντας τι βλέπουν εκείνη την ώρα

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Υποθέτω για όλα τα μικρά που δεν καταλαβαίνουν τα δωρα έτσι είναι. Οσον αφορά τα χριστουγεννιάτικα δεν εννοούσα πώς θα εξηγήσω τον Άη Βασίλη και γενικά τις χριστουγεννιάτικες εικόνες (αυτές εξηγούνται εύκολα), εννοούσα ότι αφού δεν μιλάει πώς θα καταλάβει ότι τα βάζουμε για λίγο και γιατί τα βγάλαμε μετά.

Με το στόλισμα μου βάζεις καημό, πέρσι δεν πήραμε δέντρο γιατί εκείνες τις μέρες μετακομίσαμε και βάλαμε μόνο διαφορα διακοσμητικά γύρω γύρω, και φέτος που περίμενα το πρώτο μας δέντρο έκλεισαν τα μαγαζιά κι αν δεν ξανανοίξουν πάλι δεν θα βάλουμε!

Μπορείτε να πάρετε και από ηλεκτρονικό κατάστημα. 

 

Καταλαβαίνω πως επειδή δεν μιλάει σκέφτεσαι έτσι, αλλά σίγουρα έχετε τρόπους να επικοινωνειτε. Εμένα πάντως την πρώτη χρονιά (ενός έτους) δεν έδειξε στεναχώρια για το ξεστολισμα. Την δεύτερη στα δύο ρώτησε γιατί μαζευουμε το δεντρο αλλά χωρίς ιδιαίτερη σύγχυση. Πέρυσι έδειξε περισσότερη δυσαρέσκεια αλλά του υπενθυμισα τις απόκριες που τις αγαπά πολύ και θα ερχόντουσαν στην συνεχεια και συμβιβάστηκε. 

 

17 ώρες πρίν, Anna3011 είπε:

Και εμένα με ρώτησε γιατί φοράμε μασκες και ειλικρινά δεν ήξερα τι να πω. Φοβάμαι μήπως τη φοβίσω και δε μπορώ να δεχτώ ότι ένα 3χρονο θα μπορούσε να έχει άλλες φοβίες πέρα από πχ το σκοτάδι και τον κακό λύκο... 

Κι εγώ στην αρχή δεν του είχα πει πολλά. Σιγά σιγά προσεθετα πληροφορίες. Έχει γινει πλεον καθημερινότητα του ο κοροναιος, προσέχει και ο ίδιος μόνος του με το να πλύνει τα χερακια του ή να πλύνει ένα καινούργιο παιχνίδι κτλ. Αυτες τις περίπλοκες έννοιες δεν ξέρω αν καταλαβαινει, νιώθω πως τους δίνουμε περισσότερες έγνοιες για την ηλικία τους. Δυστυχώς η ευτυχώς αυτή ή γενιά θα μεγαλωσει διαφορετικά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Μπορείτε να πάρετε και από ηλεκτρονικό κατάστημα. 

 

Ναι αλλά δεν μπορείς να δεις πόσο πυκνό είναι και γενικά αλλιώς φαίνεται από κοντά, το χρώμα, το υλικό κλπ. Και είναι και κάτι που το παίρνεις για μια ζωή, αν ήταν κάτι πιο πρόσκαιρο δεν θα με ένοιαζε.

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2020 at 6:13 ΜΜ, Anna3011 είπε:

@μαγιοπουλας επειδή η μικρή μου έχει φάει ένα κόλλημα με το ουράνιο τόξο γενικά έψαξα το ουράνιο τόξο grimms που έγραψες και ενθουσιάστηκα. Ενδείκνυται για 3χρονα ή είναι για μεγαλύτερα παιδιά; Επίσης η συσκευασία περιλαμβάνει μόνο τα 12 κομμάτια του ουράνιου τόξου; Είδα φωτογραφίες που περιλαμβάνουν φιγούρες και κομμάτια σα σανιδούλες. Περιλαμβάνονται και αυτά;

Το παρέλαβα.Δεν το έχω δώσει ακομη.

Εντυπωσιαστηκα σπο το μεγεθος.Εχω δει από κοντά μικρο.Ειναι παιχνιδι Waldfor δεν ξερω αν σου το είπα.Πιστευω οτι ειναι από τα βασικά παιχνιδια που πρέπει να έχει το κάθε παιδί.Χτιζει κόσμους.Ειναι σπο αυτα που θα κρατησει κ όταν μεγαλώσει σαν ενθύμιο λ διακοσμητικό.Ειναι φυσικό ξύλο βαμμένο με οικολογικά χρώματα.Πιστευω οτι έκανα καλή επιλογή.Το ψάχνω ποκυ με τα παιχνίδια κ τα βιβλία γιατιωτα θεωρώ επένδυση.

Σχετικά γενικοτερα με ξυλινα παιχνίδια,βγάζει φοβερα το lidl.

Όσοι είναι κ εξωτερικο ειναι πολυ τυχεροί.Τεραστια ποικιλία εκει. 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, μαγιοπουλας είπε:

Σχετικά γενικοτερα με ξυλινα παιχνίδια,βγάζει φοβερα το lidl.

Όσοι είναι κ εξωτερικο ειναι πολυ τυχεροί.Τεραστια ποικιλία εκει. 

 

Όντως, την τελευταία φορά που είχε πήραμε το σφυράκι με μπάλες και το σφυράκι με καρφακια! Αυτό με τις μπάλες δεν το έχω δώσει ακόμα γιατί θέλει δύναμη, σήμερα της έδωσα αυτό με τα καρφακια αλλά αντί να χρησιμοποιηθεί το σφυρί τα έβαζε μέσα με το χέρι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...