Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ένας ή δύο ημερήσιοι ύπνοι;


Mummyof2

Recommended Posts


καλησπέρα!!!

λοιπον μωράκι που στις 28/8 γίνεται 12 μηνών..

εως τώρα δυο ύπνοι μέσα στην ημέρα με αρκετά πίεσε ο προγραμμα όμως γιατί ξυπνάει αργά το πρωί..

τωρα τελευταία ζορίζεται και στους δυο ύπνους να κοιμηθεί.

προγραμμα έως τώρα ξύπνημα 9 παρά το πρωί 

υπνος Α: 11:30 ξαπλώνει αλλά την πέρνει ο ύπνος στις 12:00 

την αφήνω ένα μισάωρο ίσα να ξεκουραστεί γιατί αν την αφήσω παραπάνω δε θα ξανακοιμηθεί μετά....

υπνος Β: 16:30 έως τις 18:00 μπορεί κ 18:30 και μετά για βράδυ 22:00

βλεπω ότι δεν την παίρνει ο ύπνος εύκολα προφανως γιατί χορταίνει.

 

μηπως ήρθε η ώρα για έναν υπνάκο και νωρίτερα βραδυνο;

σκεφτονουν ότι είναι μικρή ακόμα.

και το πρώτο μου στους 13-14 μήνες έκανε έναν ύπνο.

ΥΓ: το πρωί την ξυπνάω εγώ, αν την αφήσω να ξυπνήσει ότι ώρα θέλει ίσως κ μετά τις 09:00 έτσι ώστε να αντέξει έως έναν κ μόνο μεσημεριανό.

αν δω ότι ξυπνάει πολύ νωρίτερα μονη της πχ 08:00, θα την βάζω κ δεύτερο υπνάκο 

τι λέτε; Γνώμες pls?

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εγω έκοψα τον ύπνο περίπου 13 μηνών. Με αφύπνιση στις 7, ύπνο 11-1 κ μετά 4-5 περίπου, κ μετά 9/9.30 βράδυνο. σταδιακά ομωσ αργούσε πολύ να κοιμηθεί το βράδυ κ μετά αργούσε κ στον απογευματινό κ σταδιακά αργούσε κ στον πρωινό οπότε άφησα τον απογευματινό κ ο πρωινός έγινε περίπου 11.30-2 κ μετά βράδυ στις 8.30 αρχικά κ 9 αργότερα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Εγω έκοψα τον ύπνο περίπου 13 μηνών. Με αφύπνιση στις 7, ύπνο 11-1 κ μετά 4-5 περίπου, κ μετά 9/9.30 βράδυνο. σταδιακά ομωσ αργούσε πολύ να κοιμηθεί το βράδυ κ μετά αργούσε κ στον απογευματινό κ σταδιακά αργούσε κ στον πρωινό οπότε άφησα τον απογευματινό κ ο πρωινός έγινε περίπου 11.30-2 κ μετά βράδυ στις 8.30 αρχικά κ 9 αργότερα. 

Αν την αφήσω να ξυπνήσει 13:00 μετά στις 16:00 θα δυσκολευτεί 

Ας πούμε σήμερα  ξύπνησε 9 πρωί 

κοιμηθηκε 12:00 —>1 παρά 20

τη ξύπνησα ( ίσα να ξεκουραστεί) κ στις 16:00 ξαπλωσαμε ( στη κούνια της) αποκοιμήθηκε 17:10 :( 

ειμαστε διακοπές τώρα σε δικό μου σπίτι όποτε θα την αφήσω κ θα κοιμηθεί αργότερα για βράδυ.

αλλα γενικα εφόσον ξυπνάει αργά το πρωί έλεγα να προσπαθήσουμε ένα ύπνο πχ 14:00 κ ότι ώρα θέλει ας ξυπνήσει.

 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:


καλησπέρα!!!

λοιπον μωράκι που στις 28/8 γίνεται 12 μηνών..

εως τώρα δυο ύπνοι μέσα στην ημέρα με αρκετά πίεσε ο προγραμμα όμως γιατί ξυπνάει αργά το πρωί..

τωρα τελευταία ζορίζεται και στους δυο ύπνους να κοιμηθεί.

προγραμμα έως τώρα ξύπνημα 9 παρά το πρωί 

υπνος Α: 11:30 ξαπλώνει αλλά την πέρνει ο ύπνος στις 12:00 

την αφήνω ένα μισάωρο ίσα να ξεκουραστεί γιατί αν την αφήσω παραπάνω δε θα ξανακοιμηθεί μετά....

υπνος Β: 16:30 έως τις 18:00 μπορεί κ 18:30 και μετά για βράδυ 22:00

βλεπω ότι δεν την παίρνει ο ύπνος εύκολα προφανως γιατί χορταίνει.

 

μηπως ήρθε η ώρα για έναν υπνάκο και νωρίτερα βραδυνο;

σκεφτονουν ότι είναι μικρή ακόμα.

και το πρώτο μου στους 13-14 μήνες έκανε έναν ύπνο.

ΥΓ: το πρωί την ξυπνάω εγώ, αν την αφήσω να ξυπνήσει ότι ώρα θέλει ίσως κ μετά τις 09:00 έτσι ώστε να αντέξει έως έναν κ μόνο μεσημεριανό.

αν δω ότι ξυπνάει πολύ νωρίτερα μονη της πχ 08:00, θα την βάζω κ δεύτερο υπνάκο 

τι λέτε; Γνώμες pls?

 

Εμείς είχαμε δύο υπνους μέχρι 15μηνων αφού είδα ότι τον απόγευματινο ζοριζοταν να κοιμηθεί(και την επερνε εν τέλει αργά και αργούσε και ο βράδυνος) μετακινησα τον πρωινό από 11που τον είχα στις 1-1:30 σταδιακά και εκωψα τον απόγευματινο με την μια γιατί τελικά δεν νυστάζε αλλά πίεζα το παιδί να κοιμηθεί....τελικά μια χαρά είμαστε με έναν μας ταίριαξε πολύ καλά...8ξυπναει το πρωί 1:30-3:30 κοιμάται και το βράδυ 9:9:30 κοιμάται....

Just now, Mummyof2 είπε:

Αν την αφήσω να ξυπνήσει 13:00 μετά στις 16:00 θα δυσκολευτεί 

Ας πούμε σήμερα  ξύπνησε 9 πρωί 

κοιμηθηκε 12:00 —>1 παρά 20

τη ξύπνησα ( ίσα να ξεκουραστεί) κ στις 16:00 ξαπλωσαμε ( στη κούνια της) αποκοιμήθηκε 17:10 :( 

ειμαστε διακοπές τώρα σε δικό μου σπίτι όποτε θα την αφήσω κ θα κοιμηθεί αργότερα για βράδυ.

αλλα γενικα εφόσον ξυπνάει αργά το πρωί έλεγα να προσπαθήσουμε ένα ύπνο πχ 14:00 κ ότι ώρα θέλει ας ξυπνήσει.

 

Αυτό έγινε σε εμάς κοιμόταν 11:12:30 και το απόγευμα στις 5 την έβαζα και πήγαινε 6να κοιμηθεί ξυπνουσε 7μιση και το βράδυ βρυκόλακας μέχρι τις 11:30 ξυπνια

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

ευχαριστω για την απάντηση!

ετσι το σκέφτομαι κ εγώ..

απλά θεωρώ ότι είναι μικρή ακόμα..

Βέβαια αυτό το θεωρώ εγώ.... το μωρό μάλλον έχει άλλες ανάγκες.!!!

τωρα καλοκαίρι δε με νοιάζει να κοιμηθεί στις 22:00 αλλά γενικα όπως κ με την μεγάλη που κοιμόταν νωρίτερα θα ήθελα να κοιμάται νωρίτερα.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο «κανόνας» είναι ότι κόβεις τον ύπνο στον οποίο δυσκολεύεται, εν προκειμένω τον απογευματινό. Άσε την να κοιμηθεί όσο θέλει το πρωί, προσπάθησε σιγά-σιγά να μεταθέσεις τον ύπνο τέταρτο-τέταρτο και ισως τώρα στην αρχή βάζε την για 30’ το απόγευμα αν δεις ότι δεν αντέχει.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena είπε:

Ο «κανόνας» είναι ότι κόβεις τον ύπνο στον οποίο δυσκολεύεται, εν προκειμένω τον απογευματινό. Άσε την να κοιμηθεί όσο θέλει το πρωί, προσπάθησε σιγά-σιγά να μεταθέσεις τον ύπνο τέταρτο-τέταρτο και ισως τώρα στην αρχή βάζε την για 30’ το απόγευμα αν δεις ότι δεν αντέχει.

Καλησπερα

ευχαριστω για την απάντηση!


ετσι θα κανω

αυριο κιόλας θα την αφήσω το πρωί( από το βραδινό εννοώ),διότι την ξυπνάω εγώ έτσι ώστε.... να βγουν 2 ύπνοι....

οπότε την αφήνω όσο θέλει, ευκαιρία τώρα διακοπές μα ξεχαστεί με τη θάλασσα κ την βάζω νωρίς το μεσημέρι κ όλο όσο κοιμηθεί!

 

στο πρώτο όλο αυτό έγινε χειμώνα κ ηλικιακά λίγο πιο μετά όποτε την εβαζα από τος 19:00 για βραδυνο.

τωρα βρε κορίτσια με δυο παιδιά καλοκαίρι κλπ δε μπορώ από τις 19:00 :((((

 

 

 

 

 

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Καλησπερα

ευχαριστω για την απάντηση!


ετσι θα κανω

αυριο κιόλας θα την αφήσω το πρωί( από το βραδινό εννοώ),διότι την ξυπνάω εγώ έτσι ώστε.... να βγουν 2 ύπνοι....

οπότε την αφήνω όσο θέλει, ευκαιρία τώρα διακοπές μα ξεχαστεί με τη θάλασσα κ την βάζω νωρίς το μεσημέρι κ όλο όσο κοιμηθεί!

 

στο πρώτο όλο αυτό έγινε χειμώνα κ ηλικιακά λίγο πιο μετά όποτε την εβαζα από τος 19:00 για βραδυνο.

τωρα βρε κορίτσια με δυο παιδιά καλοκαίρι κλπ δε μπορώ από τις 19:00 :((((

 

 

 

 

 

Ε ναι, εννοείται! Για αυτό πιθανόν να χρειάζεσαι τώρα έναν σύντομο υπνάκο το απογευμα

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 said:


καλησπέρα!!!

λοιπον μωράκι που στις 28/8 γίνεται 12 μηνών..

εως τώρα δυο ύπνοι μέσα στην ημέρα με αρκετά πίεσε ο προγραμμα όμως γιατί ξυπνάει αργά το πρωί..

τωρα τελευταία ζορίζεται και στους δυο ύπνους να κοιμηθεί.

προγραμμα έως τώρα ξύπνημα 9 παρά το πρωί 

υπνος Α: 11:30 ξαπλώνει αλλά την πέρνει ο ύπνος στις 12:00 

την αφήνω ένα μισάωρο ίσα να ξεκουραστεί γιατί αν την αφήσω παραπάνω δε θα ξανακοιμηθεί μετά....

υπνος Β: 16:30 έως τις 18:00 μπορεί κ 18:30 και μετά για βράδυ 22:00

βλεπω ότι δεν την παίρνει ο ύπνος εύκολα προφανως γιατί χορταίνει.

 

μηπως ήρθε η ώρα για έναν υπνάκο και νωρίτερα βραδυνο;

σκεφτονουν ότι είναι μικρή ακόμα.

και το πρώτο μου στους 13-14 μήνες έκανε έναν ύπνο.

ΥΓ: το πρωί την ξυπνάω εγώ, αν την αφήσω να ξυπνήσει ότι ώρα θέλει ίσως κ μετά τις 09:00 έτσι ώστε να αντέξει έως έναν κ μόνο μεσημεριανό.

αν δω ότι ξυπνάει πολύ νωρίτερα μονη της πχ 08:00, θα την βάζω κ δεύτερο υπνάκο 

τι λέτε; Γνώμες pls?

 

Εμάς έκοψε τον δεύτερο ύπνο 10 μηνών. Τον πρωινό ύπνο δηλαδή. Μέχρι τότε, ξυπνούσε κατα τις 8.30 και 12 ξανακοιμόταν. Μετά πάλι κατά τις 4. Το κόψαμε καλοκαίρι που ήταν 9,5 μηνών παρίπου γιατί δεν βόλευε. Τον κοιμίζαμε στη μια με μιάμιση για 3 ώρες. Αυτό μέχρι τα 2 . Μετά το κάναμε πιο αργά και για 2 ώρες. 

Link to comment
Share on other sites

Kι εγω ετσι οπως τα γραφεις, θα την αφηνα το πρωι να ξυπνησει πιο αργα, θα την κοιμιζα λιγο αργοτερα για μεσημερι και λιγο νωριτερα για βραδυ. Εσυ την ξερεις και βλεπεις ποσο αντεχει. Εμενα παντως ο μικρος μου (18μηνων) αλλα και ο μεγαλος στην ιδια ηλικια εκαναν 2 ημερησιους αλλα ξυπνουσανε (και ακομη ο μικρος) το αργοτερο 7 το πρωι οποτε δεν γινεται διαφορετικα. Τον ξανακοιμιζω στις 9.30-10 και ξανα το μεσημερι (και τους δυο) γυρω στις 2-3.

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Sentir...natureza είπε:

Kι εγω ετσι οπως τα γραφεις, θα την αφηνα το πρωι να ξυπνησει πιο αργα, θα την κοιμιζα λιγο αργοτερα για μεσημερι και λιγο νωριτερα για βραδυ. Εσυ την ξερεις και βλεπεις ποσο αντεχει. Εμενα παντως ο μικρος μου (18μηνων) αλλα και ο μεγαλος στην ιδια ηλικια εκαναν 2 ημερησιους αλλα ξυπνουσανε (και ακομη ο μικρος) το αργοτερο 7 το πρωι οποτε δεν γινεται διαφορετικα. Τον ξανακοιμιζω στις 9.30-10 και ξανα το μεσημερι (και τους δυο) γυρω στις 2-3.

Καλησπέρα!!!!

βεβαιαααα ολ αυτά με την προϋπόθεση ότι θα ξυπνάει 09:00++++

αλλιώς πιστεύω δυο υπνοι είναι απαραίτητοι!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mummyof2 είπε:

Καλησπέρα!!!!

βεβαιαααα ολ αυτά με την προϋπόθεση ότι θα ξυπνάει 09:00++++

αλλιώς πιστεύω δυο υπνοι είναι απαραίτητοι!!

E τοτε κανε το ετσι. Αν ξυπνησει 9+ θα κανει εναν ημερησιο, αν ξυπνησει νωριτερα 2 :wink:

 
Link to comment
Share on other sites

Ο δικός μου έκοψε μόνος του τον πρωινό ύπνο 10 μηνών,από τότε ξυπνάει το πρωί 8:30 -9 κοιμάται 12:30-15:30 και μετά ξανα κοιμαται μια και καλή το βράδυ στης 20:30

Link to comment
Share on other sites

Εμένα ο μεγάλος μου γιος έκανε 2 ημερήσιους ύπνους μέχρι 20 μηνών έναν δεκατιανο κ έναν μέσημεριανο ξυπνουσε όμως το αργότερο 7 το πρωί 

Μέχρι 2, 5 χρόνων έκανε έναν ύπνο το μεσημέρι κ από εκεί κ έπειτα κανέναν.. Αλλά μέχρι 8 το βράδυ είχε κοιμηθεί κ το πρωί ξυπνουσε 7 με 7,5 

Ο μικρός 12 μηνών σταμάτησε τον δεκατιανο κ έκανε έναν μέσημεριανο ύπνο γύρω στις 12 με 2 το μεσημέρι κ ξανά το βράδυ 8 με 8,5 το αργότερο κ εκείνος με πρωινή αφηπνυδξ γύρω στις 7.. Τώρα είναι 27 μηνών συνεχίζει τον μέσημεριανο ύπνο αλλά για μια ώρα.. Αν κοιμηθεί πάρα πάνω ή πιο αργά το μεσημέρι πιάνουμε κ 11 το βράδυ αλλιώς κοιμάται γύρω στης 9 τώρα... 

Κ εγώ θα σου πρότεινα να την αφήνεις να κοιμάται το πρωί κ μετά διαμορφώνεις το πρόγραμμα ανάλογα..!! 

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε δεν είναι μικρή για να κάνει έναν μόνο ύπνο, ειδικά αφού δυσκολεύεται να κάνει 2 ύπνους.  Η πρώτη μου κόρη έκοψε τον δεύτερο ύπνο όταν ήταν 9 μηνών, η μικρή όταν ήταν 7,5 (κι όμως!), είναι βέβαια και παιδί φαινόμενο η μικρή. Σκέψου ότι έγινε 1, την προηγούμενη εβδομάδα και υπάρχουν φορές που κοιμάται 40 λεπτά μέσα στην ημέρα όλα κι όλα. Τεσπα, δεν είναι αυτό το θέμα μας, αλλά αφού βλέπεις ότι δυσκολεύεται να κοιμηθει τότε είναι η ώρα να τον κόψει, δεν είναι μικρή. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχάς σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!

αυριο αναλόγως την αφύπνιση θα δοκιμάσω έναν ημερήσιο και θα δω πως θα πάει.

παντα με άγχωνε το θέμα :(

καθε εμπειρία δεκτή!

ευχομαι να μας βγει γιατί τόσο συμπιεσμένο προγραμμα δε το μπορώ και το μωρό εννοείται!

 

θα δώσω feedback

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας είναι 15,5 μηνών και άλλες μέρες κάνει έναν ύπνο κι άλλες δύο. Εξαρτάται από το πόση ώρα θα διαρκέσει ο πρώτος, ο οποίος είναι γύρω στις 12-12.30. Αν κοιμηθεί περίπου μιση-μια ώρα κάνει κι έναν δεύτερο ύπνο γύρω στις 5-6. Αν κοιμηθεί δίωρο (πιο σπάνια) δεν ξανακοιμαται το απόγευμα. Δεν την ξυπνάμε ποτέ, μόνο αν πρέπει να φύγουμε για κάπου, αλλά συνήθως συνδυάζουμε να φεύγουμε την ώρα που πρόκειται να κοιμηθεί ώστε να κοιμηθεί στο αυτοκίνητο (κοιμαται σχεδόν πάντα εκεί). Εννοειται αν έχουμε μετακίνηση με το αυτοκίνητο πριν από αυτές τις ώρες ο ημερήσιος ύπνος της είναι απλά στο αυτοκίνητο ο,τι ώρα είναι. Στο σπίτι όλοι οι υπνοι γίνονται με θηλασμό.

Το βράδυ κοιμαται γύρω στις 9-9.30. Βασικά ξεκινάει να θηλασει εκείνη την ώρα και άλλες φορές την παίρνει πιο γρήγορα ο ύπνος, άλλες πιο αργά κι άλλες την παίρνει γρήγορα αλλά δεν μπορώ να της βγαλω το στήθος απ'το στόμα και αργώ να φύγω ίσως και μιαμιση ώρα! (αυτό δεν το παθαίνω ποτέ σε ημερήσιο ύπνο). Το πρωί ξυπνάει μεταξύ 8 και 9 και τη νύχτα καθόλου, εκτός από τις τελευταίες δεκα μέρες που ξυπνάει μια φορά γύρω στις 3-4 και μετά ξυπνάει γύρω στις 6-7 χωρίς να καταφέρει πάντα να ξανακοιμηθεί (ή κοιμαται αλλά μόλις της βγαλω το στήθος απ'το στόμα ξυπνάει οπότε μένει ξύπνια κανονικά για πρωί)

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Όχι βρε δεν είναι μικρή για να κάνει έναν μόνο ύπνο, ειδικά αφού δυσκολεύεται να κάνει 2 ύπνους.  Η πρώτη μου κόρη έκοψε τον δεύτερο ύπνο όταν ήταν 9 μηνών, η μικρή όταν ήταν 7,5 (κι όμως!), είναι βέβαια και παιδί φαινόμενο η μικρή. Σκέψου ότι έγινε 1, την προηγούμενη εβδομάδα και υπάρχουν φορές που κοιμάται 40 λεπτά μέσα στην ημέρα όλα κι όλα. Τεσπα, δεν είναι αυτό το θέμα μας, αλλά αφού βλέπεις ότι δυσκολεύεται να κοιμηθει τότε είναι η ώρα να τον κόψει, δεν είναι μικρή. 

Και νόμιζα πως μόνο ο δικός μου διαβάζοντας κάποια σχόλια παραπάνω βιάστηκε να κόψει υπνους. 9 μηνών τον πρωινό και μετά τους δεκαοχτώ σταμάτησε να κοιμάται συστηματικά και το μεσημέρι. 

 

Φαινόμενο ή μικρή σου πράγματι, να τις χαιρεσαι και τις δύο! 

 

Θα συμφωνησω κι εγώ πως όταν δυσκολεύονται σημαίνει πως δε θέλουν να κοιμηθούν! 

 

Link to comment
Share on other sites

Κ μένα γύρω στους 11 μήνες έκοψε τους 2 υπνους. @Mamaloulou αλήθεια το παιδάκι σου κοιμάται 15 ώρες την ημερα? Ποτέ δυστυχώς δεν το έκαναν κανένα από τα παιδιά μου. Ο μικρός πχ χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 23:30, ξύπνησε 8:15 κ μετά πάλι κοιμηθηκε 15:30-17:00 και κοιμήθηκε πάλι πριν μισή ώρα. Γενικά πάντως πάνω από 12 ώρες δεν κοιμάται ούτε το ένα ούτε το άλλο κ με 12 ώρες ευχαριστημένη θα είμαι?

 

Γενικά πόσες ώρες κοιμούνται τα παιδάκια σας συνολικά?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Κ μένα γύρω στους 11 μήνες έκοψε τους 2 υπνους. @Mamaloulou αλήθεια το παιδάκι σου κοιμάται 15 ώρες την ημερα? Ποτέ δυστυχώς δεν το έκαναν κανένα από τα παιδιά μου. Ο μικρός πχ χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 23:30, ξύπνησε 8:15 κ μετά πάλι κοιμηθηκε 15:30-17:00 και κοιμήθηκε πάλι πριν μισή ώρα. Γενικά πάντως πάνω από 12 ώρες δεν κοιμάται ούτε το ένα ούτε το άλλο κ με 12 ώρες ευχαριστημένη θα είμαι?

 

Γενικά πόσες ώρες κοιμούνται τα παιδάκια σας συνολικά?

Βρε το θηρίο.. και από τις 17:00 ως τις 23:30 ακάθεκτος;;

11 ώρες βράδυ 

2,5 ώρες την ημέρα.

καπου εκεί χωρίς να είναι ο κανόνας!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα το θέλει το 12ωρο κ τώρα που είναι 2.5 δηλαδή αν δεν κοιμηθεί μεσημέρι που έχει τύχει κάποιες φορές κοιμάται σερί 12ωρο. αλλιώς 9+3 περίπου (λάθος αυτό αλλά έχει γίνει χάλια το πρόγραμμα κ είπαμε να το αφήσουμε το καλοκαίρι έτσι χάλια). Αυτό το 12ωρο που έχει ανάγκη είναι που με κρατάει να μην αφήσω τον μεσημεριανό ύπνο γιατί σε λίγες μέρες θα ξυπνάει 7-7.30 που φεύγουμε κ δεν γίνεται να πέφτει από τις 7.30 το απόγευμα. Απλώς έτσι κοιμάται στις 10.30 που εγω θεωρω πολύ αργά αλλά δεν έχω καταφέρει να βρω ενδιάμεση  λύση. 

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ μένα γύρω στους 11 μήνες έκοψε τους 2 υπνους. @Mamaloulou αλήθεια το παιδάκι σου κοιμάται 15 ώρες την ημερα? Ποτέ δυστυχώς δεν το έκαναν κανένα από τα παιδιά μου. Ο μικρός πχ χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 23:30, ξύπνησε 8:15 κ μετά πάλι κοιμηθηκε 15:30-17:00 και κοιμήθηκε πάλι πριν μισή ώρα. Γενικά πάντως πάνω από 12 ώρες δεν κοιμάται ούτε το ένα ούτε το άλλο κ με 12 ώρες ευχαριστημένη θα είμαι?

 

Γενικά πόσες ώρες κοιμούνται τα παιδάκια σας συνολικά?

Ναι ξεκίνησε να κοιμάται τόσες ώρες από τους 7 μήνες και μετά,πιο πριν κοιμότανε περίπου 10 ώρες για βράδυ και ένα τρίωρο μέσα στην ημέρα σπαστά σε 2 η 3 υπνους 

Link to comment
Share on other sites

Feedback—> 09:15 το πρωί άνοιξε μάτια αλλά χουζούρεψε και ξανά κοιμήθηκε έως τις 10:00

οπου ξύπνησε για τα καλα 

μάτια 12:30 άρχισε μια γκρίνια αλλά την πήγα μια βόλτα κ ξεχάστηκε 

13:30 έφαγε μεσημεριανό κ 14:00 τώρα δηλαδή την έβαλα για ύπνο θα δούμε πως θα πάει στη συνέχεια..

Επεξεργάστηκαν by Mummyof2
Link to comment
Share on other sites

13 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ μένα γύρω στους 11 μήνες έκοψε τους 2 υπνους. @Mamaloulou αλήθεια το παιδάκι σου κοιμάται 15 ώρες την ημερα? Ποτέ δυστυχώς δεν το έκαναν κανένα από τα παιδιά μου. Ο μικρός πχ χθες το βράδυ κοιμήθηκε στις 23:30, ξύπνησε 8:15 κ μετά πάλι κοιμηθηκε 15:30-17:00 και κοιμήθηκε πάλι πριν μισή ώρα. Γενικά πάντως πάνω από 12 ώρες δεν κοιμάται ούτε το ένα ούτε το άλλο κ με 12 ώρες ευχαριστημένη θα είμαι?

 

Γενικά πόσες ώρες κοιμούνται τα παιδάκια σας συνολικά?

Ο δικός μου τρισιμιση + κοιμάται περίπου 11 ωρες. Άλλες κ 10 άλλες 12. τώρα τελευταία κοιμάται 10.30 με 9.30-10.00. Να δω πως θα καταφέρω να τον ξυπνω 7.30 για το σχολείο. Σκέφτομαι σταδιακά να τον πάω για ύπνο ένα μισαωρο νωριτερα. Λογικά από Σεπτεμβη πρέπει να κοιμάται απο τι ώρα? Οχτώ μιση -οχτω? Πως αλλιώς θα ξυπνά? Δεν έχω κατάφερει ποτέ να τον ξύπνησω. Με τις αγκαλιες κ τα "έλα μωρακι μου ξυπνα" γυρνά πλευρό αν δεν έχει συμπληρώσει τον ύπνο του. Και δεν θέλω κιόλας να ξυπναω κανέναν όπως δεν θέλω να με ξυπνάν. Έχει δουλειά ακόμα το ζήτημα!  

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...