Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Φυσική κατάσταση


Recommended Posts

Just now, little lamb είπε:

Εμένα ο άντρας μου θέλει να κάνει όλες τις δουλειές με τον δικό του τρόπο οπότε τελικά κάνει τα περισσότερα αυτός (συν μαστορεματα, κήπο κλπ).

Τελικά κ το να ξέρουν δουλειές οι άντρες είναι κ αυτό κουραστικό κ ενοχλητικό! ειδικά αυτή η λογική ότι υπάρχει συγκεκριμένος τρόπος να γίνονται. εμείς κοιτάμε να τις κάνουμε να ξεμπερδεύουμε!!!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 194
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, Yovanna said:

Δουλεύεις από το σπίτι? Πρόσεχε τον εαυτό σου γιατί μου φαίνεται κουράζεσαι πολύ. Και έχεις τη μαμά μου που θεωρεί άθλο που μεγάλωσε 2 παιδιά ενώ δεν δούλευε. Εγώ αυτή τη βδομάδα έχω τον μικρό μόνη μου έως το απόγευμα γιατί είμαστε κλειστά και ο άντρας μου δουλεύει και είμαι ένα βήμα πριν τα ψυχοφάρμακα. Με παίρνει η μαμά πριν και με ακούει μες τα νεύρα και μου λέει μετράς τις μέρες σαν τον φαντάρο ε? Όχι για να δεις τι ωραία που περνούσαμε εμείς που καθόμασταν σπίτι με τα παιδιά! Η οποία μας είχε εκπαιδεύσει από πολύ μικρές να φτιάχνουμε το γάλα μας και να πηγαίνουμε μόνες μας σχολείο για να μην χρειάζεται να ξυπνάει πρωί. Που να της πω τι κάνεις εσύ..

Ναι δουλεύω και σπουδάζω από το σπίτι, και πριν από την κατάσταση με τον ιό δηλαδή, αλλιώς επίσης δεν θα έβγαινε το 24ωρο αν είχα και τα πήγαινε έλα. Δεν βγαίνει όμως παρόλα αυτά, αυτό λέω. Τα έχω παίξει, γι αυτό και η μείωση ωραρίου στην δουλειά. 

Και η μαμά μου τα ίδια μου λέει, δεν λέω ότι δεν κουραζοταν, αλλά και πολλή βοηθεια από την μαμά της είχε και μέχρι να γίνω εγώ 8 χρόνων δεν δούλευε. 

Link to comment
Share on other sites

Η μαμά μου δούλευε από όταν σαραντισε κ μάλιστα ήταν διορισμένη επαρχία όταν ήμουν εγω μωρό κ έφευγε 5.50 πρωί κ γύριζε 5.30 απόγευμα, όμως αν τη ρωτήσεις για τον ένα χρόνο άδεια ανατροφής που βγαίνει στο δημόσιο (στις εκπαιδευτικούς βγαίνει κ παραπάνω ανάλογα ποτέ γεννάς), θα πει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο μαρτύριο για τη μάνα. Έχει μια υπερβολή αλλά αναρωτιέμαι αν θα γλιτώναμε τις διάφορες διαταραχές κ καταθλίψεις αν γυριζαμε πάρτ ταιμ στο δίμηνο άντε τρίμηνο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος είπε:

Η μαμά μου δούλευε από όταν σαραντισε κ μάλιστα ήταν διορισμένη επαρχία όταν ήμουν εγω μωρό κ έφευγε 5.50 πρωί κ γύριζε 5.30 απόγευμα, όμως αν τη ρωτήσεις για τον ένα χρόνο άδεια ανατροφής που βγαίνει στο δημόσιο (στις εκπαιδευτικούς βγαίνει κ παραπάνω ανάλογα ποτέ γεννάς), θα πει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο μαρτύριο για τη μάνα. Έχει μια υπερβολή αλλά αναρωτιέμαι αν θα γλιτώναμε τις διάφορες διαταραχές κ καταθλίψεις αν γυριζαμε πάρτ ταιμ στο δίμηνο άντε τρίμηνο. 

Αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει. Εμένα μου φαίνεται πολύ κρίμα που δεν έχουν αντίστοιχα πολύμηνη άδεια και οι πατεράδες. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΑΡΓΚ είπε:

Αυτό ομολογώ ότι δεν το έχω ξανακούσει. Εμένα μου φαίνεται πολύ κρίμα που δεν έχουν αντίστοιχα πολύμηνη άδεια και οι πατεράδες. 

Και εγω αυτό θα το θεωρούσα σωστότερο κ για τα δυο φύλα. και πιο ισορροπημένο για την οικογένεια. κ ίσως έσπαγε κ την προκατάληψη ότι η γυναίκα είναι μπελάς στον χώρο εργασίας γιατί δικαιούται αυτές τις άδειες. 

 

Αλλά αν γινόταν ανταλλαγή πχ 2-2,5 χρόνια παρτ ταιμ αντί 10-12 μηνών άδεια, κι αυτό δεν θα μου φαινόταν κακό. Εξάλλου όσο πιο μικρά τα αφήνεις, πιο εύκολα κάθονται με κάποιον. και μετά είσαι περισσότερες ώρες με το παιδί  για πιο πολλά χρόνια. απλώς αν δεν εχεις γιαγιά είναι δυσκολότερη η ιδέα να αφήσεις βρέφος σε νταντά, μια ιδέα είναι όμως, εμένα πιο πολύ έκλαψε όταν τον άφησα οριστικά 19 μηνών παρα τριών που ήταν για τρεις μήνες. Απλώς την πρώτη φορά είχα εγω περισσότερο άγχος. 

 

Η μητέρα μ δεν ξέρω αν το εννοεί ή αν απλώς την πειράζει που έτσι δεν την είχαμε άμεσα ανάγκη για να έρθει μαζι μας. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος said:

Η μαμά μου δούλευε από όταν σαραντισε κ μάλιστα ήταν διορισμένη επαρχία όταν ήμουν εγω μωρό κ έφευγε 5.50 πρωί κ γύριζε 5.30 απόγευμα, όμως αν τη ρωτήσεις για τον ένα χρόνο άδεια ανατροφής που βγαίνει στο δημόσιο (στις εκπαιδευτικούς βγαίνει κ παραπάνω ανάλογα ποτέ γεννάς), θα πει ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερο μαρτύριο για τη μάνα. Έχει μια υπερβολή αλλά αναρωτιέμαι αν θα γλιτώναμε τις διάφορες διαταραχές κ καταθλίψεις αν γυριζαμε πάρτ ταιμ στο δίμηνο άντε τρίμηνο. 

Έχει δίκιο η μαμά! Γυναίκα που έχει μάθει να δουλεύει και να βγαίνει από το σπίτι, να την κλείσεις ένα χρόνο μέσα, μαρτύριο το βρίσκω. Εγώ γύρισα στο τρίμηνο και πάλι αιώνας μου φάνηκε! Παραπάνω και θα είχαμε άλλα.. 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν στα του θέματος!:)

 

Δεν μπορώ να πω ότι ξεχνώ συνέχεια ίσως κάποια μικρόπράγματα αλλά είμαι άνθρωπος που αν μπω στο ρυθμό μιας δουλειάς σκέφτομαι και την επόμενη και κάτι που θα κάνω ανάμεσα ή κάτι που πρέπει να κάνω πρώτα για να γίνει το άλλο και είμαι σε εγρήγορση. 

 

Κι ο δικός μου άνδρας ασχολειται με κριτικές κτλ για διάφορες συσκευές που πρέπει να αγοράσουμε. Μου μιλά για αυτά αλλά κι εγώ δεν τα συγκρατω όπως κι εγώ μπορεί να λέω διάφορα και να μην τα συγκρατεί εκείνος. Έχει να κάνει νομίζω με το τι έχει ο καθένας μας στο μυαλό του εκείνη την στιγμη.

 

Για την φυσική κατάσταση μπορώ να πω πως αυτό το καλοκαίρι αισθάνομαι πολυ αναζωογονημενη. Κάνω εντονο κολύμπι κάθε μέρα, περπαταω με το παιδί και κάνω λίγο ποδήλατο όποτε ευκαιρω. Σταμάτησα το βραδινό φαγητό και έχασα τέσσερα κιλά (πριν ήμουν στα κανονικά μου κιλά προ εγκυμοσύνης-65). Νιώθω όμως καλυτερα που δεν πεφτω στο κρεβάτι  με γεμάτο στομάχι, νιώθω πιο ευκίνητη και πιο άνετη στα ρούχα μου. Δεν έχω καθόλου έντονο το αίσθημα της πείνας γιατί πινω λίτρα νερού κάθε μέρα κάτι που είχα αμελήσει τα τελευταία χρόνια.

 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2020 at 4:32 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Και έρχεται που λες το βράδυ και μου κάνει μισή ώρα ανάλυση για τις σκούπες ενώ έχει αποφασίσει ποια θέλει να πάρουμε, αλλά δεν το λέει. Μου παρουσιάζει τα γεγονότα για να αποφασίσω και εγώ λεει, ενώ αν πω ότι θέλω την τάδε θα μου πει ναι αλλά δεν το σκέφτηκες ότι έχει αυτό το μειονέκτημα; πες βρε άνθρωπε μου ποια θέλεις να πάρουμε να τελειώνουμε. 

 

Έχω πεθάνει στο γέλιο. Τα ίδια περνάμε κι εδώ, έχει άποψη για τα πάντα. Ακόμα και για το τι ζύμη πρέπει να έχει η σωστή πίτσα! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

22 hours ago, Έσπερος said:

Και εγω αυτό θα το θεωρούσα σωστότερο κ για τα δυο φύλα. και πιο ισορροπημένο για την οικογένεια. κ ίσως έσπαγε κ την προκατάληψη ότι η γυναίκα είναι μπελάς στον χώρο εργασίας γιατί δικαιούται αυτές τις άδειες. 

 

Αλλά αν γινόταν ανταλλαγή πχ 2-2,5 χρόνια παρτ ταιμ αντί 10-12 μηνών άδεια, κι αυτό δεν θα μου φαινόταν κακό. Εξάλλου όσο πιο μικρά τα αφήνεις, πιο εύκολα κάθονται με κάποιον. και μετά είσαι περισσότερες ώρες με το παιδί  για πιο πολλά χρόνια. απλώς αν δεν εχεις γιαγιά είναι δυσκολότερη η ιδέα να αφήσεις βρέφος σε νταντά, μια ιδέα είναι όμως, εμένα πιο πολύ έκλαψε όταν τον άφησα οριστικά 19 μηνών παρα τριών που ήταν για τρεις μήνες. Απλώς την πρώτη φορά είχα εγω περισσότερο άγχος. 

 

Η μητέρα μ δεν ξέρω αν το εννοεί ή αν απλώς την πειράζει που έτσι δεν την είχαμε άμεσα ανάγκη για να έρθει μαζι μας. 

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει και στην Ελλάδα υποδομή για βρεφονηπιακούς σταθμούς, ώστε να μην έχει κανένας πρακτικό ζήτημα ή να χρειάζεται να υποχρεωθεί, αν θελήσει να αφήσει το μωρό κάπου 4 ή 5 μηνών.

 

Στη Σουηδία υπάρχει ένα εξαιρετικά ευέλικτο σύστημα με άδεια που μοιράζονται και οι δύο γονείς με τον τρόπο που αποφασίζουν, είτε συνεχόμενα, είτε σπαστά σε βάθος πολλών ετών. Αν και η διάρκειά της προσωπικά μου φαίνεται εξωφρενική (480 μέρες, λογικά εργάσιμες, άρα δύο χρόνια συνολικά), τουλάχιστον δεν υποχρεώνει κάποιον να μείνει 1 χρόνο στο σπίτι (που είναι όντως πάρα πολύ για κάποιους), ούτε όμως και εμποδίζει κάποιον που θέλει να αφιερώσει περισσότερο χρόνο στα οικογενειακά, μάλιστα ανεξαρτήτως φύλου.

 

Βέβαια εξυπακούεται και αλλαγή νοοτροπίας, διότι εάν αύριο το πρωί εφαρμοστεί 2 χρόνια κοινή, ευέλικτη άδεια στην Ελλάδα, κατά 90% θα μένουν 2 χρόνια οι γυναίκες στο σπίτι, λόγω των προσδοκιών της εργοδοσίας και του περίγυρου. Που πρακτικά σημαίνει πλήρης απομάκρυση απο την εργασία για τις γυναίκες, μετά από 2 ή 3 παιδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει και στην Ελλάδα υποδομή για βρεφονηπιακούς σταθμούς, ώστε να μην έχει κανένας πρακτικό ζήτημα ή να χρειάζεται να υποχρεωθεί, αν θελήσει να αφήσει το μωρό κάπου 4 ή 5 μηνών.

 

Στη Σουηδία υπάρχει ένα εξαιρετικά ευέλικτο σύστημα με άδεια που μοιράζονται και οι δύο γονείς με τον τρόπο που αποφασίζουν, είτε συνεχόμενα, είτε σπαστά σε βάθος πολλών ετών. Αν και η διάρκειά της προσωπικά μου φαίνεται εξωφρενική (480 μέρες, λογικά εργάσιμες, άρα δύο χρόνια συνολικά), τουλάχιστον δεν υποχρεώνει κάποιον να μείνει 1 χρόνο στο σπίτι (που είναι όντως πάρα πολύ για κάποιους), ούτε όμως και εμποδίζει κάποιον που θέλει να αφιερώσει περισσότερο χρόνο στα οικογενειακά, μάλιστα ανεξαρτήτως φύλου.

 

Βέβαια εξυπακούεται και αλλαγή νοοτροπίας, διότι εάν αύριο το πρωί εφαρμοστεί 2 χρόνια κοινή, ευέλικτη άδεια στην Ελλάδα, κατά 90% θα μένουν 2 χρόνια οι γυναίκες στο σπίτι, λόγω των προσδοκιών της εργοδοσίας και του περίγυρου. Που πρακτικά σημαίνει πλήρης απομάκρυση απο την εργασία για τις γυναίκες, μετά από 2 ή 3 παιδιά.

Εμένα δεν μου αρεσει ούτε η ιδέα του παιδικού, οπότε δεν θα πήγαινα παιδί μηνών σε βρεφονηπιακό. Δεν με ενοχλεί η φροντίδα από τρίτο πρόσωπο, με ενοχλεί η μη εξατομικευμένη φροντίδα εκτός σπιτιού. 

 

Σε κάποιες σκανδιναβικε΄ς χώρες ξέρω ότι το μάξιμουμ των αδειών δίνεται με την προϋποθεση ότι θα μοιραστούν οι δυο γονείς κ υπάρχει και ένα ελάχιστο που πρέπει να πάρει ο πατέρας. Με αυτή τη λογική τα δύο χρόνια δεν τα θεωρώ υπερβολή. Γιατί μετά είναι και μια ηλικία που πας το παιδί και σε σταθμό πιο άνετα. 

 

Αν είναι να δοθεί στην Ελλάδα διετία και την παίρνει μόνο η γυναίκα, είναι τραγικό, καλύτερα να μη δοθει τότε. Θα είναι καταστροφή για την εργασία των γυναικών. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Εμένα δεν μου αρεσει ούτε η ιδέα του παιδικού, οπότε δεν θα πήγαινα παιδί μηνών σε βρεφονηπιακό. Δεν με ενοχλεί η φροντίδα από τρίτο πρόσωπο, με ενοχλεί η μη εξατομικευμένη φροντίδα εκτός σπιτιού. 

 

Σε κάποιες σκανδιναβικε΄ς χώρες ξέρω ότι το μάξιμουμ των αδειών δίνεται με την προϋποθεση ότι θα μοιραστούν οι δυο γονείς κ υπάρχει και ένα ελάχιστο που πρέπει να πάρει ο πατέρας. Με αυτή τη λογική τα δύο χρόνια δεν τα θεωρώ υπερβολή. Γιατί μετά είναι και μια ηλικία που πας το παιδί και σε σταθμό πιο άνετα. 

 

Αν είναι να δοθεί στην Ελλάδα διετία και την παίρνει μόνο η γυναίκα, είναι τραγικό, καλύτερα να μη δοθει τότε. Θα είναι καταστροφή για την εργασία των γυναικών. 

 

Ναι νομίζω πρέπει να πάρει υποχρεωτικά μερικούς μήνες ο καθένας.

 

Με το σταθμό δεν θα συμφωνήσω....εμάς πήγε 4 μηνών πολύ ευκολότερα και απο μεγαλύτερα παιδιά και απ'ότι η ίδια θέλει να πηγαίνει τώρα που είναι μεγαλύτερη. Η φροντίδα είναι εξατομικευμένη σχεδόν, αν σκεφτεί κανείς οτι υπάρχει ένας βρεφονηπιοκόμος ανά 2-3 παιδιά το πολύ (διαφορετικής ηλικίας, οπότε δε συγκρούονται και τα προγράμματα) και η ενημέρωση είναι καθημερινή, αναλυτική και προς τις δύο κατευθύνσεις. Δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα όσο νομίζουμε, απλώς δεν το έχει συνηθίσει ο κόσμος στην Ελλάδα, γιατί by default είναι η γιαγιά (που στην πράξη κάνει εξατομικευμένη φροντίδα, αλλά το ατόμο είναι ο εαυτός της σε πολλές περιπτώσεις :P).

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater είπε:

Με το σταθμό δεν θα συμφωνήσω....εμάς πήγε 4 μηνών πολύ ευκολότερα και απο μεγαλύτερα παιδιά και απ'ότι η ίδια θέλει να πηγαίνει τώρα που είναι μεγαλύτερη. Η φροντίδα είναι εξατομικευμένη σχεδόν, αν σκεφτεί κανείς οτι υπάρχει ένας βρεφονηπιοκόμος ανά 2-3 παιδιά το πολύ (διαφορετικής ηλικίας, οπότε δε συγκρούονται και τα προγράμματα) και η ενημέρωση είναι καθημερινή, αναλυτική και προς τις δύο κατευθύνσεις. Δεν είναι τόσο μεγάλο θέμα όσο νομίζουμε, απλώς δεν το έχει συνηθίσει ο κόσμος στην Ελλάδα, γιατί by default είναι η γιαγιά (που στην πράξη κάνει εξατομικευμένη φροντίδα, αλλά το ατόμο είναι ο εαυτός της σε πολλές περιπτώσεις :P).

Δεν μιλάς για την Ελλάδα όμως! Εμένα μ αρέσει κ το σύστημα που είναι μια νταντά με 2-3 παιδάκια σε σπίτι, μου φαίνετια προτιμότερο. Γενικά 

δεν μου αρέσει η ιδέα να μην είναι το παιδί στο σπίτι του, να μην παίζει με τα δικά του παιχνίδια και να μην τρώει το σπιτικό φαγητό όπως κρίνει η οικογένεια, αλλά γούστα είναι αυτά. Ούτε σε σπίτι γιαγιάς μου αρέσει να είναι και φυσικά προτιμώ να πω στην  νταντά ότι το παιδί κάνει αυτά κ αυτά, τρώει αυτά κ αυτά και δεν φοράει ζακέτα, από το να διαπραγματεύομαι με τη γιαγιά. Αλλά καμία λύση δεν έχει μόνο μειονεκτήματα ή μόνο πλεονεκτήματα. Το βασικό είναι να υπάρχουν γενικά οι προϋποθέσεις και να νιώθεις οτι δυνητικά έχεις επιλογές, κατά τ' άλλα δεν νομίζω ότι από μόνη της μια επιλογή είναι επιβλαβής. Απλώς δεν ταιριάζουν σε όλυς όλα κ εξάλλου πολλοί κατέφυγαν σε λύσεις από ανάγκη και τελικά τους άρεσαν.

Link to comment
Share on other sites

Just now, chocolate_eater said:

 

Ελπίζω κάποια στιγμή να υπάρξει και στην Ελλάδα υποδομή για βρεφονηπιακούς σταθμούς, ώστε να μην έχει κανένας πρακτικό ζήτημα ή να χρειάζεται να υποχρεωθεί, αν θελήσει να αφήσει το μωρό κάπου 4 ή 5 μηνών.

 

Στη Σουηδία υπάρχει ένα εξαιρετικά ευέλικτο σύστημα με άδεια που μοιράζονται και οι δύο γονείς με τον τρόπο που αποφασίζουν, είτε συνεχόμενα, είτε σπαστά σε βάθος πολλών ετών. Αν και η διάρκειά της προσωπικά μου φαίνεται εξωφρενική (480 μέρες, λογικά εργάσιμες, άρα δύο χρόνια συνολικά), τουλάχιστον δεν υποχρεώνει κάποιον να μείνει 1 χρόνο στο σπίτι (που είναι όντως πάρα πολύ για κάποιους), ούτε όμως και εμποδίζει κάποιον που θέλει να αφιερώσει περισσότερο χρόνο στα οικογενειακά, μάλιστα ανεξαρτήτως φύλου.

 

Βέβαια εξυπακούεται και αλλαγή νοοτροπίας, διότι εάν αύριο το πρωί εφαρμοστεί 2 χρόνια κοινή, ευέλικτη άδεια στην Ελλάδα, κατά 90% θα μένουν 2 χρόνια οι γυναίκες στο σπίτι, λόγω των προσδοκιών της εργοδοσίας και του περίγυρου. Που πρακτικά σημαίνει πλήρης απομάκρυση απο την εργασία για τις γυναίκες, μετά από 2 ή 3 παιδιά.

Δεν είμαι σίγουρη αλλά νομίζω πως όντως είναι συνολικά 480 μέρες όντως, 16 μήνες δηλαδή, από τους οποίους στους 13 παίρνεις το 80% του μισθού σου και τους υπόλοιπους 3 παίρνεις πολύ λίγα χρήματα. Οι 2 μήνες είναι υποχρεωτικοι για τον πατέρα. Αλλιώς μπορούν το υπόλοιπο να το μοιραστούν όπως θελουν. 

 

Στην Νορβηγία είναι συνολικά σχεδόν 12 μήνες με 100% του μισθού, εκ των οποίων οι 15 εβδομάδες (δηλαδή σχεδόν 4 μήνες) είναι υποχρεωτικές για τον πατέρα. Αυτό άλλαξε πρόσφατα, πριν από 2 χρόνια ήταν 10 εβδομάδες υποχρεωτικές για τον πατέρα και προκάλεσε πολλές μα πολλές αντιδράσεις. Το υπόλοιπο μπορούν οι γονείς να το μοιραστούν όπως θελουν εκτός από τις πρώτες 6 εβδομάδες που είναι για την μητέρα. Επίσης υπάρχει η δυνατότητα να γίνει η άδεια για 14 μήνες αλλά τότε λαμβάνεις το 80 % του μισθού. Οικονομικα πάντως συμφέρει να πάρεις το 100% για 12 μήνες και μετά να πάρεις άδεια άνευ αποδοχών :) άδεια άνευ αποδοχών δικαιούνται όλοι οι γονείς με παιδιά κάτω των 3 για 2 χρόνια.

 

Για Δανία και Φιλανδία δε γνωρίζω, αλλά είμαι σίγουρη ότι θα είναι παρόμοια. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Ilaeira είπε:

 

Έχω πεθάνει στο γέλιο. Τα ίδια περνάμε κι εδώ, έχει άποψη για τα πάντα. Ακόμα και για το τι ζύμη πρέπει να έχει η σωστή πίτσα! 

Κι εμένα έχει γνώμη για τη ζύμη. γι αυτό τη φτιάχνει μόνος του κ είμαστε ήσυχοι.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Έσπερος said:

Κι εμένα έχει γνώμη για τη ζύμη. γι αυτό τη φτιάχνει μόνος του κ είμαστε ήσυχοι.

Και εδώ το ίδιο και μετά αναλύουμε τι θα μπορούσε να βάλει για να την κανει καλύτερη.

 

Και περιττό να πω ότι πρέπει να έχω προτάσεις, δεν γίνεται απλά να πω έλα μωρέ καλή είναι έτσι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Και εδώ το ίδιο και μετά αναλύουμε τι θα μπορούσε να βάλει για να την κανει καλύτερη.

 

Και περιττό να πω ότι πρέπει να έχω προτάσεις, δεν γίνεται απλά να πω έλα μωρέ καλή είναι έτσι. 

Ενταξει εμείς δεν παίζουμε μάστερ σεφ αλλά έχει άποψη για το αν αυτή ή η προηγούμενη φορα ήταν καλύτερη κ έμενε ίδιες μου φαίνονται! 

Link to comment
Share on other sites

On 21/8/2020 at 4:25 ΜΜ, Chrysoum είπε:

Με 2 μικρά παιδιά και ένα στην κοιλιά

Και τρίτο;;;; Με το καλο να μεγαλώσετε την οικογένειά σας:)και χαρά στο κουράγιο σου! Καλή δύναμη! 

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sentir...natureza said:

Και τρίτο;;;; Με το καλο να μεγαλώσετε την οικογένειά σας:)και χαρά στο κουράγιο σου! Καλή δύναμη! 

Ναι ήταν απρόσμενο το τρίτο. Σ ευχαριστώ πολύ! Νομίζω ότι θα ανακαλύψω αντοχές που δεν ήξερα ότι έχω :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...