Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Κορωνοιός και προληπτικά μέτρα


♥️T.son

Recommended Posts

1 hour ago, Yovanna είπε:

Πότε έγινε τρίμηνο? Εγώ έκανα β δόση 16 Ιουνίου και την Τετάρτη με άφησε να μπω να κλείσω. Όχι πριν τις 16 όμως.

Είναι θέμα διαθεσιμότητας από εκεί και πέρα. πχ Moderna δύσκολα βρίσκεις. Pfizer βρίσκεις διάφορα ραντεβού, ανάλογα με το εμβολιαστικό κέντρο. Όμως πρέπει να έγινε χαμός, Παρασκευή βράδυ βρήκα άμεσα, Σάββατο πρωί φίλη μου δεν έβρισκε. Είχαν κλειστεί όλα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 14,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

πρίν από 34 λεπτά , kotsifikos είπε:

Έχεις απόλυτο δίκιο, τι να πω..μη σκέφτεσαι όμως το χειρότερο σενάριο, όλα θα πάνε καλά και δεν θα έχετε κολλήσει! Έτσι να το σκέφτεσαι! Με το καλό το νέο μέλος, ππωωω πόσο γρήγορα πέρασαν οι μήνες!!

Και εγώ επιμένω πως πρέπει όλοι να κάνουμε έλεγχο!πρέπει να το κάνουν υποχρεωτικό.Όχι μία φορά τον μήνα, αλλά κάθε εβδομάδα! Όλο και κάτι θα πιάσουμε.

Δεν ξέρω ποιος ήταν αυτός που ήταν θετικός όμως με όλο το θάρρος θα σου πω πως  εγώ αν είχα σκοπό να δω έγκυο  που δεν είναι πλήρως εμβολιασμένη με μία μαμά ανοσοκατεσταλμένη και μία πεθερά σοβαρά άρρωστη θα έκανα τεστ, δεν θα πήγαινα έτσι.  Χθες είδα τον πεθερό μου μετά από 5 μήνες, κάναμε τεστ και οι τρεις πριν τον δούμε, δε μας υποχρέωσε κανείς όμως ξέρω πως μπορεί να φέρω τον ιό και να μη το καταλαβαίνω οπότε πάντα έλεγχος πριν δω συγκεκριμένα άτομα.

Δυστυχώς, η πεθερά μου ήρθε για τα γενέθλια της κόρης μου από επαρχία κ μπήκε επειγόντως στο νοσοκομείο το Σάββατο τα ξημερώματα. Λόγω της κατάστασης, την Κυριακή, ήρθαμε σε επαφή με την οικογένεια του κουνιαδου μου (που είχαμε να βρεθούμε βδομάδες λόγω της εγκυμοσύνης μου) κ η γυναίκα του ενημερώθηκε αργά το βράδυ ότι συνάδελφος της βγήκε θετικός. Εν τω μεταξύ, είχε κάνει ραπιντ την παρασκευή γιατί θα ερχόταν η πεθερά μου που εχει προβλήματα κ θα βρισκόντουσαν κ ήταν αρνητικό. Έπρεπε εγώ να ζητήσω να κάνει κ χθες ένα σελφ τεστ, πραγματικά έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν κατηγορώ κανεναν. Αλλά αν κ οι εμβολιασμενοι είχαν σαφείς οδηγίες για έλεγχο θα είχαν όλοι το νου τους περισσότερο. Τραγική κατάσταση.

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές, μακάρι όντως να μη συμβεί κάτι πολύ σοβαρό και αν κολλήσαμε να το περάσουμε όσο το δυνατόν γίνεται πιο ελαφριά. 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Lenia16 said:

Δυστυχώς, η πεθερά μου ήρθε για τα γενέθλια της κόρης μου από επαρχία κ μπήκε επειγόντως στο νοσοκομείο το Σάββατο τα ξημερώματα. Λόγω της κατάστασης, την Κυριακή, ήρθαμε σε επαφή με την οικογένεια του κουνιαδου μου (που είχαμε να βρεθούμε βδομάδες λόγω της εγκυμοσύνης μου) κ η γυναίκα του ενημερώθηκε αργά το βράδυ ότι συνάδελφος της βγήκε θετικός. Εν τω μεταξύ, είχε κάνει ραπιντ την παρασκευή γιατί θα ερχόταν η πεθερά μου που εχει προβλήματα κ θα βρισκόντουσαν κ ήταν αρνητικό. Έπρεπε εγώ να ζητήσω να κάνει κ χθες ένα σελφ τεστ, πραγματικά έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν κατηγορώ κανεναν. Αλλά αν κ οι εμβολιασμενοι είχαν σαφείς οδηγίες για έλεγχο θα είχαν όλοι το νου τους περισσότερο. Τραγική κατάσταση.

Τραγική πράγματι! Όλα θα είναι εντάξει θα δεις!!!

Συμφωνώ πως αν υπήρχαν οδηγίες να κάνουμε και εμείς έλεγχο η προσοχή θα ήταν μεγαλύτερη!

 

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Lenia16 said:

Δυστυχώς, η πεθερά μου ήρθε για τα γενέθλια της κόρης μου από επαρχία κ μπήκε επειγόντως στο νοσοκομείο το Σάββατο τα ξημερώματα. Λόγω της κατάστασης, την Κυριακή, ήρθαμε σε επαφή με την οικογένεια του κουνιαδου μου (που είχαμε να βρεθούμε βδομάδες λόγω της εγκυμοσύνης μου) κ η γυναίκα του ενημερώθηκε αργά το βράδυ ότι συνάδελφος της βγήκε θετικός. Εν τω μεταξύ, είχε κάνει ραπιντ την παρασκευή γιατί θα ερχόταν η πεθερά μου που εχει προβλήματα κ θα βρισκόντουσαν κ ήταν αρνητικό. Έπρεπε εγώ να ζητήσω να κάνει κ χθες ένα σελφ τεστ, πραγματικά έτσι όπως είναι τα πράγματα δεν κατηγορώ κανεναν. Αλλά αν κ οι εμβολιασμενοι είχαν σαφείς οδηγίες για έλεγχο θα είχαν όλοι το νου τους περισσότερο. Τραγική κατάσταση.

Σας ευχαριστώ όλες για τις ευχές, μακάρι όντως να μη συμβεί κάτι πολύ σοβαρό και αν κολλήσαμε να το περάσουμε όσο το δυνατόν γίνεται πιο ελαφριά. 

Δηλαδή η γυναίκα του κουνιάδου είναι θετική? Σόρυ αν τα έγραψες παραπάνω και δεν το είδα.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 59 λεπτά , λουκουμαδάκι είπε:

Της γρίπης το έκανες ήδη να φανταστώ ε; 

 

 

Όχι ακόμα γιατί δεν αισθάνομαι απολύτως καλά, να σου είμαι ειλικρινής. Έγιναν και τόσο γρήγορα τα υπόλοιπα (χειρουργείο κλπ). Το πιο πιθανό είναι να κάνω της γρίπης πριν τα Χριστούγεννα. να έχει περάσει ένας μήνας από το ραδιενεργό ιώδιο, να έχουν στρώσει κάπως και οι ορμόνες και μετά από 2 εβδομάδες να κάνω και το covid. Θα ρωτήσω και τον παθολόγο έτσι και αλλιώς.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 36 λεπτά , Yovanna είπε:

Δηλαδή η γυναίκα του κουνιάδου είναι θετική? Σόρυ αν τα έγραψες παραπάνω και δεν το είδα.

Ναι

 

πρίν από 35 λεπτά , vtgian είπε:

 

Όχι ακόμα γιατί δεν αισθάνομαι απολύτως καλά, να σου είμαι ειλικρινής. Έγιναν και τόσο γρήγορα τα υπόλοιπα (χειρουργείο κλπ). Το πιο πιθανό είναι να κάνω της γρίπης πριν τα Χριστούγεννα. να έχει περάσει ένας μήνας από το ραδιενεργό ιώδιο, να έχουν στρώσει κάπως και οι ορμόνες και μετά από 2 εβδομάδες να κάνω και το covid. Θα ρωτήσω και τον παθολόγο έτσι και αλλιώς.

Τι σου συνέβη; Δεν έχω παρακολουθήσει.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vtgian είπε:

 

Όχι ακόμα γιατί δεν αισθάνομαι απολύτως καλά, να σου είμαι ειλικρινής. Έγιναν και τόσο γρήγορα τα υπόλοιπα (χειρουργείο κλπ). Το πιο πιθανό είναι να κάνω της γρίπης πριν τα Χριστούγεννα. να έχει περάσει ένας μήνας από το ραδιενεργό ιώδιο, να έχουν στρώσει κάπως και οι ορμόνες και μετά από 2 εβδομάδες να κάνω και το covid. Θα ρωτήσω και τον παθολόγο έτσι και αλλιώς.

Καλή δύναμη.λενε ότι είναι καλύτερα να κάνεις πρώτα του covid κ μετα της γρίπης.για την απόσταση το λέω.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 55 λεπτά , Lenia16 είπε:

Ναι

 

Τι σου συνέβη; Δεν έχω παρακολουθήσει.

Καρκίνος θυρεοειδούς αδένα. Διάγνωση Σεπτέμβρη, τέλη Οκτώβρη ολική αφαίρεση θυρεοειδούς και κάποιων λεμφαδένων και τέλη Νοέμβρη ραδιενεργό ιώδιο. Είμαι πολύ τυχερή που το πρόλαβα πριν κάνει μεταστάσεις, οπότε φαίνεται ιάσιμο.

 

Τώρα είμαι σε φάση προσαρμογής της αγωγής αντικατάστασης ορμόνης και μέχρι και τη Τρίτη σε απόσταση από παιδιά-εγκύους λόγω ραδιενέργειας. 

 

πρίν από 29 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Καλή δύναμη.λενε ότι είναι καλύτερα να κάνεις πρώτα του covid κ μετα της γρίπης.για την απόσταση το λέω.

Ναι, δεν ξέρω και εγώ τι οδηγίες έχουν, θα μιλήσω με παθολόγο-ενδοκρινολόγο και ότι μου πουν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , vtgian είπε:

Καρκίνος θυρεοειδούς αδένα. Διάγνωση Σεπτέμβρη, τέλη Οκτώβρη ολική αφαίρεση θυρεοειδούς και κάποιων λεμφαδένων και τέλη Νοέμβρη ραδιενεργό ιώδιο. Είμαι πολύ τυχερή που το πρόλαβα πριν κάνει μεταστάσεις, οπότε φαίνεται ιάσιμο.

 

Τώρα είμαι σε φάση προσαρμογής της αγωγής αντικατάστασης ορμόνης και μέχρι και τη Τρίτη σε απόσταση από παιδιά-εγκύους λόγω ραδιενέργειας. 

 

Ναι, δεν ξέρω και εγώ τι οδηγίες έχουν, θα μιλήσω με παθολόγο-ενδοκρινολόγο και ότι μου πουν.

Περαστικά σου βρε @vtgian, δεν το γνώριζα. Ευχομαι πλήρη ανάρρωση κ να επανέλθεις γρήγορα. Συνήθως η κακοήθεια του θυρεοειδούς έχει πάρα πολύ καλή πρόγνωση, μην ανησυχείς καθόλου. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Lenia16 είπε:

Περαστικά σου βρε @vtgian, δεν το γνώριζα. Ευχομαι πλήρη ανάρρωση κ να επανέλθεις γρήγορα. Συνήθως η κακοήθεια του θυρεοειδούς έχει πάρα πολύ καλή πρόγνωση, μην ανησυχείς καθόλου. 

Σε ευχαριστώ πολύ!

Ναι το ξέρω, και είμαι πολύ τυχερή που πραγματικά εντελώς συμπτωματικά το ανακάλυψα, δεν είχε επεκταθεί και ευτυχώς δεν ήταν κάποιος περίεργος υπότυπος (τύπου μετάλλαξη BRAF ή tall cell).

 

Ο καρκίνος θυρεοειδούς έχει όντως πολύ καλή πρόγνωση, εφόσον είναι θηλώδης και συμβατικού τύπου. Τελευταία  αναγνώρισαν υποτυπους στον θηλώδη, πολύ πιο επιθετικούς και με αντίσταση στο ιώδιο. Ναι μεν δεν πεθαίνεις από αυτό, αλλά χρειάζεται συνεχής παρακολούθηση. Έτσι και αλλιώς, όσοι το εκδηλώσαμε, αντιμετωπίζουμε  συνολικά 30% μεγαλύτερο κίνδυνο να αναπτύξουμε έναν δεύτερο, πρωτοπαθή καρκίνο. Πάντως μετά από αυτή τη περιπέτεια, λέω ότι ο υπέρηχος θυρεοειδούς θα πρέπει να είναι εξέταση ρουτίνας όπως και το τεστ ΠΑΠ ή η μαστογραφία. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

1 hour ago, vtgian είπε:

Καρκίνος θυρεοειδούς αδένα. Διάγνωση Σεπτέμβρη, τέλη Οκτώβρη ολική αφαίρεση θυρεοειδούς και κάποιων λεμφαδένων και τέλη Νοέμβρη ραδιενεργό ιώδιο. Είμαι πολύ τυχερή που το πρόλαβα πριν κάνει μεταστάσεις, οπότε φαίνεται ιάσιμο.

 

Τώρα είμαι σε φάση προσαρμογής της αγωγής αντικατάστασης ορμόνης και μέχρι και τη Τρίτη σε απόσταση από παιδιά-εγκύους λόγω ραδιενέργειας. 

 

Ναι, δεν ξέρω και εγώ τι οδηγίες έχουν, θα μιλήσω με παθολόγο-ενδοκρινολόγο και ότι μου πουν.

Ωραια.οισοι ξέρω πήγαν οι πολύ καλά.θα πρέπει να ήταν πολύ δύσκολη η απομόνωση.νομιζωψοτι μέχρι κ το κι ήτοι πρέπει να πετάξεις.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, despoina34 είπε:

Το παιδί είναι καλά. Δόξα το θεό. Μια φορά μόνο έδωσα αλγκοφρεν. Κ άλλη μαμά μου είπε ντεπον. Γιατί, μόνο αυτό επιτρέπεται; εγώ γνωρίζω κ αλγκοφρεν 

Για αυτό σου είπα να ρωτήσεις παιδίατρο γιατί μόνο από κει θα λάβεις τεκμηριωμένες απαντήσεις. Η δική μας παιδίατρος μας είπε πως δεν ενδείκνυται κάτι άλλο πέρα από παρακεταμόλη. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 25 λεπτά , Mama_Anesti_ είπε:

Για αυτό σου είπα να ρωτήσεις παιδίατρο γιατί μόνο από κει θα λάβεις τεκμηριωμένες απαντήσεις. Η δική μας παιδίατρος μας είπε πως δεν ενδείκνυται κάτι άλλο πέρα από παρακεταμόλη. 

 

 

Αν λέτε για τον κορονοιο έχει αλλάξει προνπολλου η οδηγία για το αλγκοφρεν κ δινεται

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 23 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Ωραια.οισοι ξέρω πήγαν οι πολύ καλά.θα πρέπει να ήταν πολύ δύσκολη η απομόνωση.νομιζωψοτι μέχρι κ το κι ήτοι πρέπει να πετάξεις.

 

Παίζουν πολλά ρόλο. Το βασικότερο είναι πόσο λεπτολόγος είναι ο χειρουργός και πόσο καλό καθαρισμό θα κάνει, έτσι ώστε να μην αφήσει σχεδόν καθόλου υπόλειμμα ιστού. Να πάει το χειρουργείο ένα βήμα παραπέρα από τη βλάβη. Έπειτα είναι τι τύπο είχες και αν είχε μεταστάσεις, έπειτα τι δόση θα σου κάνουν, αν θα έχεις κάνει καλή προετοιμασία (πρέπει να γίνει βαριά υποθυρεοειδικός πριν το ιώδιο) και τέλος πόσο γρήγορα θα το αποβάλλει ο οργανισμός σου. Στην Ελλάδα (ευτυχώς) μένεις 2 μέρες σε πλήρη απομόνωση, σε ειδικά δωμάτια νοσοκομείων. Στις 2 ημέρες έχεις αποβάλλει το μεγαλύτερο ποσοστό. Για τις επόμενες 7 ημέρες είσαι σε απόσταση από όλους και ότι φοράς, ακουμπας κλπ το μαζεύεις και το πλένεις διπλά. Τρως σε μιας χρήσης, τουαλέτα είναι καλό να έχεις δική σου αλλιώς, διπλό καζανάκι και γενικά λεπτομερής καθαριότητα. Μετά τις 7 μέρες, πρακτικά το ιώδιο αδρανοποιείται. Δε χρειάζεται να πετάξεις τίποτα. Στη δική μου περίπτωση, η οδηγία ήταν 7 μέρες απόσταση από όλους, 14 από παιδιά, εγκύους κλπ. Τρελάθηκα στα νερά βέβαια (για να αποβάλλω όσο περισσότερο γίνεται) και ο χειρουργός αποδείχτηκε αστέρι, το ολόσωμα scan που έκανα στις 7 μέρες δε βρήκε τίποτα.

 

Η απομόνωση από το παιδί ήταν ότι πιο δύσκολο, κυρίως για εμένα. Το παιδί ανταποκρίθηκε εξαιρετικά καλά και φοβερά ώριμα για την ηλικία της. Είχα ωστόσο φοβερή βοήθεια από φίλες, μου στάθηκαν πραγματικά σαν αδελφές. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 35 λεπτά , vtgian είπε:

 

Παίζουν πολλά ρόλο. Το βασικότερο είναι πόσο λεπτολόγος είναι ο χειρουργός και πόσο καλό καθαρισμό θα κάνει, έτσι ώστε να μην αφήσει σχεδόν καθόλου υπόλειμμα ιστού. Να πάει το χειρουργείο ένα βήμα παραπέρα από τη βλάβη. Έπειτα είναι τι τύπο είχες και αν είχε μεταστάσεις, έπειτα τι δόση θα σου κάνουν, αν θα έχεις κάνει καλή προετοιμασία (πρέπει να γίνει βαριά υποθυρεοειδικός πριν το ιώδιο) και τέλος πόσο γρήγορα θα το αποβάλλει ο οργανισμός σου. Στην Ελλάδα (ευτυχώς) μένεις 2 μέρες σε πλήρη απομόνωση, σε ειδικά δωμάτια νοσοκομείων. Στις 2 ημέρες έχεις αποβάλλει το μεγαλύτερο ποσοστό. Για τις επόμενες 7 ημέρες είσαι σε απόσταση από όλους και ότι φοράς, ακουμπας κλπ το μαζεύεις και το πλένεις διπλά. Τρως σε μιας χρήσης, τουαλέτα είναι καλό να έχεις δική σου αλλιώς, διπλό καζανάκι και γενικά λεπτομερής καθαριότητα. Μετά τις 7 μέρες, πρακτικά το ιώδιο αδρανοποιείται. Δε χρειάζεται να πετάξεις τίποτα. Στη δική μου περίπτωση, η οδηγία ήταν 7 μέρες απόσταση από όλους, 14 από παιδιά, εγκύους κλπ. Τρελάθηκα στα νερά βέβαια (για να αποβάλλω όσο περισσότερο γίνεται) και ο χειρουργός αποδείχτηκε αστέρι, το ολόσωμα scan που έκανα στις 7 μέρες δε βρήκε τίποτα.

 

Η απομόνωση από το παιδί ήταν ότι πιο δύσκολο, κυρίως για εμένα. Το παιδί ανταποκρίθηκε εξαιρετικά καλά και φοβερά ώριμα για την ηλικία της. Είχα ωστόσο φοβερή βοήθεια από φίλες, μου στάθηκαν πραγματικά σαν αδελφές. 

Όλα πολύ καλά λοιπον

πρίν από 20 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Όλα πολύ καλά λοιπον

Τυχαία το ανακάλυψες?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Τυχαία το ανακάλυψες?

 

Εντελώς τυχαία και χωρίς κανένα σύμπτωμα. Τέλος Αυγούστου ήθελα να κάνω γενικές (που είχα καθυστερήσει λόγω της γενικότερης κατάστασης), δεν έβρισκα τον παθολόγο και πήγα σε ενδοκρινολόγο που πρακτικά μπορεί να γράψει τα ίδια, με το σκεπτικό ότι οκ οι γονείς μου έχουν ψιλο-θεματάκια σχετικά με ενδοκρινολόγο (πχ διαβήτη) οπότε κακό δεν κάνει. Αν πήγαινα σε παθολόγο δε θα το έβρισκε, γιατί οι αιματολογικές μου ήταν άψογες. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε κατευθείαν ότι έχω θέμα, και μόνο από ψηλάφηση (εν τέλει ήταν 4 εκ όγκος, που κανείς δε έβλεπε γιατί πολύ απλά το είχαμε όλοι συνηθίσει). Με έστειλε για υπέρηχο, μετά παρακέντηση και επιβεβαιώθηκε. Και είχε ήδη προλάβει να πειράξει κάποιους λεμφαδένες που ακουμπούσαν στους κακοήθεις όζους, αλλά επειδή ήταν μόνο εκεί καταγράφεται χωρίς μεταστάσεις. Από την ιστολογική μου είπαν ότι ήταν δουλειά πολλών ετών.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, vtgian said:

 

Εντελώς τυχαία και χωρίς κανένα σύμπτωμα. Τέλος Αυγούστου ήθελα να κάνω γενικές (που είχα καθυστερήσει λόγω της γενικότερης κατάστασης), δεν έβρισκα τον παθολόγο και πήγα σε ενδοκρινολόγο που πρακτικά μπορεί να γράψει τα ίδια, με το σκεπτικό ότι οκ οι γονείς μου έχουν ψιλο-θεματάκια σχετικά με ενδοκρινολόγο (πχ διαβήτη) οπότε κακό δεν κάνει. Αν πήγαινα σε παθολόγο δε θα το έβρισκε, γιατί οι αιματολογικές μου ήταν άψογες. Ο ενδοκρινολόγος μου είπε κατευθείαν ότι έχω θέμα, και μόνο από ψηλάφηση (εν τέλει ήταν 4 εκ όγκος, που κανείς δε έβλεπε γιατί πολύ απλά το είχαμε όλοι συνηθίσει). Με έστειλε για υπέρηχο, μετά παρακέντηση και επιβεβαιώθηκε. Και είχε ήδη προλάβει να πειράξει κάποιους λεμφαδένες που ακουμπούσαν στους κακοήθεις όζους, αλλά επειδή ήταν μόνο εκεί καταγράφεται χωρίς μεταστάσεις. Από την ιστολογική μου είπαν ότι ήταν δουλειά πολλών ετών.

Πόσο τυχερή ήσουν πραγματικά!!

Τέλος καλό όλα καλά πλεόν!

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, vtgian είπε:

 

Παίζουν πολλά ρόλο. Το βασικότερο είναι πόσο λεπτολόγος είναι ο χειρουργός και πόσο καλό καθαρισμό θα κάνει, έτσι ώστε να μην αφήσει σχεδόν καθόλου υπόλειμμα ιστού. Να πάει το χειρουργείο ένα βήμα παραπέρα από τη βλάβη. Έπειτα είναι τι τύπο είχες και αν είχε μεταστάσεις, έπειτα τι δόση θα σου κάνουν, αν θα έχεις κάνει καλή προετοιμασία (πρέπει να γίνει βαριά υποθυρεοειδικός πριν το ιώδιο) και τέλος πόσο γρήγορα θα το αποβάλλει ο οργανισμός σου. Στην Ελλάδα (ευτυχώς) μένεις 2 μέρες σε πλήρη απομόνωση, σε ειδικά δωμάτια νοσοκομείων. Στις 2 ημέρες έχεις αποβάλλει το μεγαλύτερο ποσοστό. Για τις επόμενες 7 ημέρες είσαι σε απόσταση από όλους και ότι φοράς, ακουμπας κλπ το μαζεύεις και το πλένεις διπλά. Τρως σε μιας χρήσης, τουαλέτα είναι καλό να έχεις δική σου αλλιώς, διπλό καζανάκι και γενικά λεπτομερής καθαριότητα. Μετά τις 7 μέρες, πρακτικά το ιώδιο αδρανοποιείται. Δε χρειάζεται να πετάξεις τίποτα. Στη δική μου περίπτωση, η οδηγία ήταν 7 μέρες απόσταση από όλους, 14 από παιδιά, εγκύους κλπ. Τρελάθηκα στα νερά βέβαια (για να αποβάλλω όσο περισσότερο γίνεται) και ο χειρουργός αποδείχτηκε αστέρι, το ολόσωμα scan που έκανα στις 7 μέρες δε βρήκε τίποτα.

 

Η απομόνωση από το παιδί ήταν ότι πιο δύσκολο, κυρίως για εμένα. Το παιδί ανταποκρίθηκε εξαιρετικά καλά και φοβερά ώριμα για την ηλικία της. Είχα ωστόσο φοβερή βοήθεια από φίλες, μου στάθηκαν πραγματικά σαν αδελφές. 

Σιδερενια, και να ναι το τελευταιο. Τι δυναμη κρυβουμε μεσα μας ειναι αξιοθαυμαστο.

 

Το αλγκοφρεν δινεται κανονικα, εχει αλλαξει η οδηγια εδω και μηνες.

Εμενα ειχε πιο προσφατη διαθεσιμη ημερομηνια για pfizer,23/12 οποτε θα το κανω τοτε.Μακαρι απο το νεο ετος να ισχυροποιηθει η ανοσια ολων.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 45 λεπτά , dama87 είπε:

Από τα σελφ που μοιράζονται τωρα ξέρει κανείς αν δικαιούνται κ τα ανήλικα;

Όχι είναι μόνο για ενήλικες. Το πακετάκι με τα δέκα των παιδιών όμως έχει καποοο περισσευούμενο, γιατί είχαν πει ότι είναι για μέχρι τις γιορτές. Οπότε μπορούν να κάνουν κ τα παιδιά. Δεν φαντάζομαι να είναι τόσο ξεφτίλες να πουν ότι το τελευταίο τεστ του πακέτου είναι για τον Γενάρη! 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 27 λεπτά , Έσπερος είπε:

Όχι είναι μόνο για ενήλικες. Το πακετάκι με τα δέκα των παιδιών όμως έχει καποοο περισσευούμενο, γιατί είχαν πει ότι είναι για μέχρι τις γιορτές. Οπότε μπορούν να κάνουν κ τα παιδιά. Δεν φαντάζομαι να είναι τόσο ξεφτίλες να πουν ότι το τελευταίο τεστ του πακέτου είναι για τον Γενάρη! 

Αν κ δεν το πιστεύω,γιατι υπάρχει η φημολογία ότι θα κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία?ξέρεις κάτι?

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 47 λεπτά , μαγιοπουλας είπε:

Αν κ δεν το πιστεύω,γιατι υπάρχει η φημολογία ότι θα κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία?ξέρεις κάτι?

Οι φήμες κυκλοφορούν από τότε που άρχισαν τα λοκνταουν έξω. Αλλά μη νομίζεις ότι όταν έκλειναν, είχαμε ακούσει κάτι. Μάλλον ξαφνιαστήκαμε κάποιες φορές. Οπότε δεν δίνω βαρύτητα σε κάποια φήμη, είναι σαν να τα λέμε εμείς εδώ. Δεν θα μου κάνει εντύπωση να προσθέσουν τις μέρες 20-24/12 στις διακοπές, πιο εύκολα πλασάρεται η παράταση των διακοπών παρα το «κλείσιμο». Εξάλλου αν δεν κλείσει οτιδήποτε άλλο δεν το βλέπω πολύ εύκολο. Εμένα μ έκανε εντύπωση που δεν κλείσαν κάτι  τώρα έτσι χάλια που είναι τα πράγματα. 121 νεκροί σήμερα… Τουλάχιστον αυξήθηκαν οι εμβολιασμοί. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, μαγιοπουλας είπε:

Αν κ δεν το πιστεύω,γιατι υπάρχει η φημολογία ότι θα κλείσουν νωρίτερα τα σχολεία?ξέρεις κάτι?

Σήμερα μας είπαν ότι τη γιορτή που θα έκαναν 23 θα την κάνουν 17 και να πάμε τα λεφτά για τη φωτογράφιση μέχρι τη Δευτέρα. Από το Δήμο τους πήγε η εντολή.. βλέπουμε..

Κράτα το

Κράτα το

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω,

 

τα παιδια που νόσησαν μέχρι να ισχύσει το πιστοποιητικό νόσησης πάνε σχολείο με self test?

 

Επίσης στο edupass διαλέγουμε την δεύτερη επιλογή που λέει πως τα στοιχεία μας στο ΗΔΙΚΑ να ανεβαίνουν στο edupass? 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...