Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ξυπνάει και κλαιει-δεν θέλει στήθος


Chrysoum

Recommended Posts

Να 'μάστε πάλι εδώ πάνω που είπα οτι έχω δει τα χειρότερα στον ύπνο με την μεγάλη μου κόρη, τελικά πότε μη λες ποτέ. Στο θέμα μας, η κόρη μου σχεδόν 4 μηνών από κοιμόταν έως τώρα στο στήθος, ξυπνάγε ανά μια με δύο ώρες, θηλαζε και κοιμόταν ξανά. Τώρα έχει λίγες μέρες που ξυπνάει μέσα στην νύχτα με γοεαρα κλάματα και δεν θέλει τίποτα. Δεν θέλει να πιάσει το στήθος, της το βάζω στο στόμα και πάλι τίποτα απλά είναι "σε σοκ" και κλαίει. Προσπάθησα να την χαϊδέψω λίγο μήπως και κοιμηθει αλλά τίποτα είναι αργά έχει ήδη ξυπνήσει και κλαίει. Το πρόβλημα γίνεται ακόμη χειρότερο μιας και κοιμόμαστε όλοι μαζί οπότε με το που αρχίσει η μικρή να κλαίει είναι όλη η οικογένεια στο πόδι και ξυπνάει και η μεγάλη μου κόρη που καταλήγει να μένει ξύπνια για 2-3 ώρες. Εννοείται ότι αλλάξαμε δωμάτιο με την μικρή, αλλά είναι τόσο έντονο το κλάμα της που και πάλι ξυπνάνε και οι άλλοι. Οπότε χθες καταλήξαμε μέσα στην νύχτα, μια φορά τα μεσάνυχτα και μια στις 3 να την βγάλω έξω μέσα στην παγωνιά με το μάρσιπο. Δεν είναι λύση αυτή όμως. Κατά τα άλλα εχω δοκιμάσει θεραπεία για παλινδρομηση, μήπως φταίει αυτό, αλλαγή πάνας, μέχρι και ντεπον μήπως βγάζει προωρα δοντάκια. Τίποτα, με το που την ξαπλώνω για να ξαπλώσω δίπλα της και να θηλασουμε αρχιζει να κλαίει πολύ δυνατά. Τι γίνεται βρε παιδιά; υπάρχει κάτι άλλο που δεν το έχω δοκιμασει; έχω καταλήξει να λέω τι καλά που ημασταν που ξυπνάγε ανά 1 μια ώρα θηλαζε και κοιμόταν ξανά. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Κλασικό 4 month sleep regression.

 

Δεν σου βάζω link γιατί δεν θα ανέβει. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να γράψω λεπτομέρειες, ψάξε στο google "4 month sleep regression symptoms", έχει ένα χρήσιμο άρθρο στο healthline . com

 

Επίσης, βάλε white noise στον μπαμπά και την μεγάλη για να μην ξυπνάνε από τα κλάματα. Βεβαίως, το white noise πιθανόν να βοηθήσει και την μικρή.

Επεξεργάστηκαν by Deena
Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

μια στις 3 να την βγάλω έξω μέσα στην παγωνιά με το μάρσιπο.

Έννοεις βόλτα στο δρόμο ή στο σαλόνι?

 

Αν εννοεις έξω σίγουρα δεν είναι λύση! Αγκαλιά κ περπάτημα, λευκοί ηχοι, ελαχιστο φως δοκιμάσες? Μηπως ενοχλείται απ την πανα? Μηπως ζεσταίνεται πολύ κ δεν χαλαρώνει? 

 

Έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητα, μηπως εκοψε κάποιον ύπνο κ εχει αναστατωθεί το πρόγραμμα της? 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Deena said:

Κλασικό 4 month sleep regression.

 

Δεν σου βάζω link γιατί δεν θα ανέβει. Δυστυχώς δεν έχω χρόνο να γράψω λεπτομέρειες, ψάξε στο google "4 month sleep regression symptoms", έχει ένα χρήσιμο άρθρο στο healthline . com

 

Επίσης, βάλε white noise στον μπαμπά και την μεγάλη για να μην ξυπνάνε από τα κλάματα. Βεβαίως, το white noise πιθανόν να βοηθήσει και την μικρή.

Το υποψιάστηκα και εγώ, αλλά διάβασα ότι μπορεί οι αλλαγές από αυτό το regression να μην επανέλθουν και να είναι "μόνιμες" και εκεί τρομοκρατηθηκα. Γιατί είπαμε οκ να ξυπνάει ανά μια ώρα, αλλά να ξυπνάει και να κανουμε 1 ώρα βόλτα πάνω κάτω και με το που την ξαπλώνω να αρχίζει πάλι το κλάμα, πάει πολύ, τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι. 

Just now, Mama_Anesti_ said:

Έννοεις βόλτα στο δρόμο ή στο σαλόνι?

 

Αν εννοεις έξω σίγουρα δεν είναι λύση! Αγκαλιά κ περπάτημα, λευκοί ηχοι, ελαχιστο φως δοκιμάσες? Μηπως ενοχλείται απ την πανα? Μηπως ζεσταίνεται πολύ κ δεν χαλαρώνει? 

 

Έχει αλλάξει κάτι στην καθημερινότητα, μηπως εκοψε κάποιον ύπνο κ εχει αναστατωθεί το πρόγραμμα της? 

 

 

Εξω ναι, γιατί όσο είμαστε μέσα ναι μεν δεν κλαίει γοερα όταν την σηκώνω και κάνουμε βόλτες πάνω κάτω, αλλά και πάλι παραπονιέται και κλαίει λιγάκι οπότε η μεγάλη μου ξύπνησε τις προάλλες και έμεινε 3 ώρες ξύπνια. Οπότε χθες λέω δεν το διακινδυνευω πάλι, ας βγούμε έξω. Νομίζω ότι τα έχω δοκιμασει όλα, ζέστη, πάνα, κλπ. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να της αλλάξω τον ύπνο μέσα στην ημέρα, που ναι μεν κι αυτός έχει επηρεαστεί, αλλά κοιμάται ακόμα αρκετά καλά μέσα στην ημέρα. Σκέφτομαι μήπως κοιμάται πολύ όμως και έχει χάσει λίγο την μπαλα με την διαφορά μέρας και νύχτας. Και παλι όμως, δεν μου δίνει την εντύπωση ότι ξυπνάει και κλαιει επειδή δεν θέλει να ξανά κοιμηθει, γιατί και που την σηκώνω παλι είναι κουρασμένη και θέλει να κοιμηθει, 5' έξω με τον μάρσιπο και έχει κοιμηθεί. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν κάνει μετάβαση στον επόμενο κύκλο ύπνου ενώ παλαιότερα χρησιμοποιούσε το στήθος για να ξανά κοιμηθει, τώρα ξαφνικα δεν το θέλει, και δεν ξέρω βασικά και τι θέλει για να περάσει στον επόμενη κυκλο χωρίς διακοπές της μιας ώρας. 

 

Επίσης σκέφτομαι ότι αν δεν είναι regression, που μάλλον είναι, μήπως έχει μπερδευτεί με το σκοτάδι. Ξυπνάει στις 7:30 το πρωί και είναι νύχτα για παράδειγμα και στις 3:30 το μεσημέρι είναι πάλι νύχτα. Τους ημερησιους ύπνους τους κάνουμε πάντα με φως, αλλά λέω μήπως τα έχει μπερδέψει λίγο. Και πάλι όμως, δεν ξυπνάει με σκοπό να μείνει ξύπνια, απλά δεν μπορεί να κάνει την μετάβαση στον επόμενο κύκλο. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Chrysoum είπε:

Το υποψιάστηκα και εγώ, αλλά διάβασα ότι μπορεί οι αλλαγές από αυτό το regression να μην επανέλθουν και να είναι "μόνιμες" και εκεί τρομοκρατηθηκα. Γιατί είπαμε οκ να ξυπνάει ανά μια ώρα, αλλά να ξυπνάει και να κανουμε 1 ώρα βόλτα πάνω κάτω και με το που την ξαπλώνω να αρχίζει πάλι το κλάμα, πάει πολύ, τα χρειάστηκα η αλήθεια είναι. 

Εξω ναι, γιατί όσο είμαστε μέσα ναι μεν δεν κλαίει γοερα όταν την σηκώνω και κάνουμε βόλτες πάνω κάτω, αλλά και πάλι παραπονιέται και κλαίει λιγάκι οπότε η μεγάλη μου ξύπνησε τις προάλλες και έμεινε 3 ώρες ξύπνια. Οπότε χθες λέω δεν το διακινδυνευω πάλι, ας βγούμε έξω. Νομίζω ότι τα έχω δοκιμασει όλα, ζέστη, πάνα, κλπ. Το μόνο που δεν έχω δοκιμάσει είναι να της αλλάξω τον ύπνο μέσα στην ημέρα, που ναι μεν κι αυτός έχει επηρεαστεί, αλλά κοιμάται ακόμα αρκετά καλά μέσα στην ημέρα. Σκέφτομαι μήπως κοιμάται πολύ όμως και έχει χάσει λίγο την μπαλα με την διαφορά μέρας και νύχτας. Και παλι όμως, δεν μου δίνει την εντύπωση ότι ξυπνάει και κλαιει επειδή δεν θέλει να ξανά κοιμηθει, γιατί και που την σηκώνω παλι είναι κουρασμένη και θέλει να κοιμηθει, 5' έξω με τον μάρσιπο και έχει κοιμηθεί. Αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι όταν κάνει μετάβαση στον επόμενο κύκλο ύπνου ενώ παλαιότερα χρησιμοποιούσε το στήθος για να ξανά κοιμηθει, τώρα ξαφνικα δεν το θέλει, και δεν ξέρω βασικά και τι θέλει για να περάσει στον επόμενη κυκλο χωρίς διακοπές της μιας ώρας. 

 

Επίσης σκέφτομαι ότι αν δεν είναι regression, που μάλλον είναι, μήπως έχει μπερδευτεί με το σκοτάδι. Ξυπνάει στις 7:30 το πρωί και είναι νύχτα για παράδειγμα και στις 3:30 το μεσημέρι είναι πάλι νύχτα. Τους ημερησιους ύπνους τους κάνουμε πάντα με φως, αλλά λέω μήπως τα έχει μπερδέψει λίγο. Και πάλι όμως, δεν ξυπνάει με σκοπό να μείνει ξύπνια, απλά δεν μπορεί να κάνει την μετάβαση στον επόμενο κύκλο. 

Για διαφορά μέρας- νυχτας θα βοηθήσει το φυσικό φως αν έχεις λίγο ανοιχτό το ρόλο, οι ρυθμοί του σπιτιού που την νύχτα πέφτουν ή αντίστοιχα την μέρα μία τηλεόραση να ακούγεται στο βάθος κτλ. 

 

Τώρα θυμηθηκα πως για μία περίοδο που δεν ήθελε να πάρει στήθος σε μεταμεσονύκτια ξυπνήματα περπατουσα θηλαζοντας για να κοιμηθεί. Ακόμα είχα ένα συγκεκριμένο νανούρισμα που του έλεγα από νεογέννητο για να αντιλαμβάνεται πως είναι ώρα υπνου-χαλαρωσης, κ τον κουνουσα επίσης που δεν το συνιστω αλλά το εκανα κι αυτό για πολλούς μήνες!

 

Πιπιλα έχεις δοκιμασει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πόσο κοιμάται μέσα στην ημέρα δηλαδή? Θα έλεγα να μην την αφήνεις πάνω από 2ώρες την κάθε φορά.

 

Δοκίμασε να βάλεις και μία άλλη συνθήκη εκτός του στήθους στο αρχικό κοίμισμα, η οποία όμως θα μπορεί να υφίσταται και στην μέση της νύχτας, η καταλληλότερη κατά την γνώμη μου είναι ένας λευκός ήχος να παίζει στο backround όλη νύχτα.

 

Επίσης, κοιμάται ανάκελα ή μπρούμυτα?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mama_Anesti_ said:

Για διαφορά μέρας- νυχτας θα βοηθήσει το φυσικό φως αν έχεις λίγο ανοιχτό το ρόλο, οι ρυθμοί του σπιτιού που την νύχτα πέφτουν ή αντίστοιχα την μέρα μία τηλεόραση να ακούγεται στο βάθος κτλ. 

 

Τώρα θυμηθηκα πως για μία περίοδο που δεν ήθελε να πάρει στήθος σε μεταμεσονύκτια ξυπνήματα περπατουσα θηλαζοντας για να κοιμηθεί. Ακόμα είχα ένα συγκεκριμένο νανούρισμα που του έλεγα από νεογέννητο για να αντιλαμβάνεται πως είναι ώρα υπνου-χαλαρωσης, κ τον κουνουσα επίσης που δεν το συνιστω αλλά το εκανα κι αυτό για πολλούς μήνες!

 

Πιπιλα έχεις δοκιμασει?

Γενικά όμως τώρα έχει πολύ σκοτάδι εδω που ζω, οπότε λέω μήπως από αυτό μπερδεύεται. Για να καταλάβεις ξημερώνει περίπου στις 9 και νυχτώνει λίγο μετά τις 15. Οπότε και οι ώρες που εκτίθεται σε φυσικό φως είναι λίγες ούτως ή άλλως. Τα απογεύματα βέβαια που είναι ξύπνια είναι και η μεγάλη μου κόρη στο σπίτι οπότε επικρατούν φωνές και φασαρία. Πιπίλα ναι έχω δοκιμάσει δεν την παίρνει γενικά. Επίσης χθες μετά από ώρες που δεν έφαγε και δεν ήθελε και να πιάσει το στήθος της έδωσα γάλα με μπουκάλι που ούτε αυτό το ήθελε. 

Just now, Deena said:

Πόσο κοιμάται μέσα στην ημέρα δηλαδή? Θα έλεγα να μην την αφήνεις πάνω από 2ώρες την κάθε φορά.

 

Δοκίμασε να βάλεις και μία άλλη συνθήκη εκτός του στήθους στο αρχικό κοίμισμα, η οποία όμως θα μπορεί να υφίσταται και στην μέση της νύχτας, η καταλληλότερη κατά την γνώμη μου είναι ένας λευκός ήχος να παίζει στο backround όλη νύχτα.

 

Επίσης, κοιμάται ανάκελα ή μπρούμυτα?

Κοιμάται πολύ, στο σύνολο ένα 4ωρο σίγουρα και ο ένας ύπνος είναι μεγάλος 3 ώρες πχ. Ξυπνάει στο ενδιάμεσο αλλά μου ζητάει να θηλάσει για να ξανά κοιμηθει. Σήμερα θα την ξύπνησω στο 2ωρο να δω αν θα βοηθήσει. Κοιμάται στο πλάι και ανάσκελα. Αποκοιμάται στο πλάι θηλαζοντας και μετά μερικές φορές γυρνάει ανάσκελα. Όταν ξυπνάει τώρα και δεν θέλει να θηλάσει, όταν την γυρίζω στο πλάι κλαίει ακόμη πιο πολύ. Αυτό με τους λευκούς ήχους το είχα δοκιμάσει όταν ήταν νεογέννητο γιατί δεν μπορούσε να κοιμηθει χωρίς την παρουσία μου, ξύπνουσε δηλαδή στο καρότσι σχεδόν με την μια και πήρα μια συσκευή μήπως και την βοηθήσει, αλλά δεν. Θα το προσπαθήσω όμως πάλι τώρα δεν έχω να χάσω και τίποτα, ούτως η άλλως κοιμάται πολύ χάλια τις τελευταίες μέρες. 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως 4 ώρες ημερησίου ύπνου για μωρό 4 μηνών δεν είναι και πολύ, ειδικά αν δεν είναι κατανεμημένες ομοιόμορφα μέσα στην ημέρα. Ίσως θα άξιζε τον κόπο να κάνεις μια προσπάθεια να κοιμάται λίγο περισσότερο μέσα στην ημέρα, έτσι ώστε να μην μένει πολλές ώρες ξύπνια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...