Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

υπάρχει ειδικο καπελάκι που δεν επιτρέπει το νερό να πέφτει στα μάτια του!!!

 

που υπαρχει τετοιο καπελακι?θυμαμαι ειχα και γω οταν ημουν μικρη.που τα πουλανε?

qcKmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εννοειται τουλαχιστον 1 φορα την ημερα, δεν καταλαβαινω γιατι οχι?

 

Αυτο με τα μαλλια το εχουμε κι εμεις, οπότε προσπαθω να μην πεσει στα ματια της....αλλα ελα που σκυβει το κεφαλι της....

Link to comment
Share on other sites

που υπαρχει τετοιο καπελακι?θυμαμαι ειχα και γω οταν ημουν μικρη.που τα πουλανε?

 

Εγώ κάποτε στα μεγάλα μου παιδιά το είχα πάρει από το Λητώ.Κοίτα και στο τζάμπο ή όπου πουλάνε παιδικά είδη.

Μάνθος 20/12/1987

Νίκος 10/10/1989

Τάσος 09/09/2008

Σταμάτης 17/05/2010

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ το ίδιο, ντουζ..Από 7 μηνών που σηκώθηκε όρθιος, τέλος το μπανάκι :) Το τηρώ κάθε μέρα σαν μέρος της "τελετουργίας" του ύπνου, αλλά το έχω απλοποιήσει πολύ, χωρίς παιχνίδια μέσα στη μπανιέρα κτλ. 5 λεπτά, νερά και σαπουνάδες στα μάτια, δεν έχει πρόβλημα, ευτυχώς! Αυτή ήταν μια συμβουλή της μαμάς μου, να μην του δίνω παιχνίδια στο μπάνιο και την ώρα που τρώει, και όντως, μου διευκολύνει τη ζωή ;)

 

 

Αχ καρδούλα μου σοφός άνθρωπος η μανούλα σου. Εμείς κάνουμε μπανάκι μέρα παρα μέρα αλλά μένει μέσα στο νερό κανένα μισάωρο....μαζί με τα παιχνίδια της και για να λούσουμε τα μαλλιά ουρλιαχτά και φωνές γιατί πολύ απλά ξέρει ότι όταν της λούσω το μαλλάκι τελείωνει και το μπανάκι της. Χαμός σου λέω.

 

Κάποια περίοδο της είχα κόψει το μπανάκι και είχα το ειδικό πατάκι.....αλλά παρόλο που την έκανα μπάνιο, το παιδί μου μύριζε.....(τα χεράκια της, κάτω από λαιμουδάκι της....και τα ιδιαίτερα μέρη). Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Την έβρεχα, έβαζα το αφρόλουτρο της την παίρναγα παντού και μετά την ξέπλενα. Όταν όμως την έβγαζα για να την σκουπίσω ......μου μύριζε. Γενικά είναι παιδί που την ώρα του φαγητού (μπορεί το φαί να βρεθεί και στο βρακί της). Έτσι επανέφερα το μπανάκι. Απορώ πως δεν λερώνεται στον παιδικό;; ειλικρινά....!!!

 

Τι αφρόλουτρο βάζετε;;; τότε έπαιρνα το johnson τώρα το Proderm.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 18 μηνων και απο τοτε που φυγαν οι ζεστες καθε 3 μερες κανει μπάνιο 2 το πολυ 3 φορες την εβδομαδα (εκτος αν βάλει το κεφαλι της στα χωματα ή στο φαγητο0

 

Τις υπολοιπες μερες την καθαριζω με βρεγμένα πανακια

.

 

 

 

Αν λερωθεί την ώρα του φαγητού .......πχ στον λαιμό και την περάσεις με βρεγμένο πανάκι....σου φεύγει η μυρωδιά του φαγητού;; Εμένα πολλές φορές δυστυχως όχι ανάλογα και με το φαί. Τώρα που τρώει στον παιδικό το παιδί έρχεται πεντακάθαρο στο σπίτι αλλά στο παιδικό δεν ξέρω κάτι μάλλον βάζουν στο νερό και το παιδι μοσχοβολάει...;; τι λέτε να ρίχνουν στο νεράκι που τα καθαρίζουν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καθε μερα μπανιο και λουσιμο.. Αν τους πονανε τα αυτια τους μπορει να μην κανουμε μια μερα λουσιμο.. Ομως εγω δεν λουζομαι καθε μερα οποτε φανατζομαι αν ειχα κορη με το μαλλι μου μαλλον δεν θα την ελουζα καθε μερα...

Link to comment
Share on other sites

πέρυσι την έκανα κι εγώ κάθε μέρα, μαλλιά και σώμα, αλλά βλέπω ότι το δέρμα της είναι ξηρό και πλέον τα μαλλιά τα πλένουμε 2 φορές τη βδομάδα και πολλές φορές μπορεί να μην την κάνω και κάθε μέρα μπάνιο στο σώμα, αλλά να την καθαρίζω τοπικά... και η δικιά μου όρθια κάνει μπάνιο, αυτό με το νερό στο πρόσωπο το είχε πριν 2-3 μήνες αλλά το ξεπέρασε, και τώρα προσπαθεί να πίνει με το στόμα και τη γλώσσα νερό από το ντους :rolleyes:

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

κι εμεις πλεον το καθε μερα το χουμε κοψει ... η κορη μου η μεγαλη περασε μια φαση γυρω στα 2μισι 3, και ακομα κ τωρα που ναι 4 οπου ουρλιαζει καθε φορα που την λουζεις γιατι δε βλεπει λεει επειδη εχει κλειστα τα ματια!!!! και επισης εχουμε φωνες και ουρλιαχτα οση ωρα τη κηνυγαω γυρω απο το κρεβατι να της στεγνωσω τα μαλλια...τωρα τελευταια εχει ψιλοσυνελθει αλλα οχι τιποτα ιδιεταιρο, ειναι με τις ωρες της, και τελος δεν θελει με τιποτα να της κοψεις τα νυχια στα ποδια μας ακουει μεχρι το διπλανο τετραγωνο και εγω τρωω κλοτσιες.... Απο οτι καταλαβαινετε δε μπορουσαμε να περναμε οικογενειακα αυτο το μαρτυριο και εγω πολυ περισσοτερο αρχικα αρχισα να τη πασαρω στο συζυγο να τη μπανιαρει ωσπου κοψαμε τη καθε μερα,....γιατι οι γειτονες μαλλον νομιζαν πως σφαζομαστε εδω μεσα! καθε 3 μερες περιπου, οσες ειναι και το κολυμβητηριο κανουμε μπανιο λουσιμο και σιγουρα τη κυριακη το βραδυ...Αλλα εχει και ξηρο δερμα στο κεφαλι

( το ανακαλυψαμε μετα απο χρηση προληπτικη αντιψειρικου και δε ξερω ακομα πως να το αντιμετωπισω, αλλα το καθημερινο λουσιμο ξερω πως δε κανει καλο!) Αλλα αν δεν υπαρχει λεκανη με 10 παπακια μεσα να κανουνε μπανιο, δεν υπαρχει περιπτωση να κατσει ησυχη να λουστει, εμενα τα παπακια με εχουνε σωσει σε αυτη τη περιπτωση!!!!

Με τη μικρη που ειναι τωρα 2μισι οποτε περναμε εξω απο το μπανιο και της ερθει κανουμε κ ενα ντουζακι και τις μερες κολυμβητηριου της μεγαλης μπαινουν κ οι 2 μαζι στη μπανιερα! εχει και λιγο μαλλι η μικρη ειναι ευκολη!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

εμεις κανουμε μπανακι και λουσιμο καθε δευτερη ημερα τωρα τον χειμωνα.θα γινει τοπικο πλυσιμο αν δεν ειναι ημερα του μπανιου.το προγραμμα θα αλλαξει εαν λερωθουν πολυ η τις αρχισουν σε πολλες αγκαλιες και φιλια ασχετοι:evil:

οσο για το κλαμα στο λουσιμο σωθηκα με τα καπελακια που αναφερθηκαν παραπανω καθως οι γειτονες θα νομιζαν οτι το σκοτωνω ετσι οπως εκανε:rolleyes:

το καλοκαιρι το μπανακι ειναι καθημερινο λογω ζεστης!να δροσιζονται λιγακι τα μικρακια μας!!!!

PRW0p2.pngORfXp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αχ καρδούλα μου σοφός άνθρωπος η μανούλα σου. Εμείς κάνουμε μπανάκι μέρα παρα μέρα αλλά μένει μέσα στο νερό κανένα μισάωρο....μαζί με τα παιχνίδια της και για να λούσουμε τα μαλλιά ουρλιαχτά και φωνές γιατί πολύ απλά ξέρει ότι όταν της λούσω το μαλλάκι τελείωνει και το μπανάκι της. Χαμός σου λέω.

 

Κάποια περίοδο της είχα κόψει το μπανάκι και είχα το ειδικό πατάκι.....αλλά παρόλο που την έκανα μπάνιο, το παιδί μου μύριζε.....(τα χεράκια της, κάτω από λαιμουδάκι της....και τα ιδιαίτερα μέρη). Δεν ξέρω τι έκανα λάθος. Την έβρεχα, έβαζα το αφρόλουτρο της την παίρναγα παντού και μετά την ξέπλενα. Όταν όμως την έβγαζα για να την σκουπίσω ......μου μύριζε. Γενικά είναι παιδί που την ώρα του φαγητού (μπορεί το φαί να βρεθεί και στο βρακί της). Έτσι επανέφερα το μπανάκι. Απορώ πως δεν λερώνεται στον παιδικό;; ειλικρινά....!!!

 

Τι αφρόλουτρο βάζετε;;; τότε έπαιρνα το johnson τώρα το Proderm.

 

Ναι, όντως πολύ καλή η συμβουλή αυτή..! Κι εγώ σαν ψαρωμένη μάνα στην αρχή είχα αγοράσει ένα κάρο παιχνίδια για το μπάνιο τα οποία είναι σκέτος μπελάς από μόνα τους..Άντε να τα βγάζεις από τη μπανιέρα για να καθαρίσεις, μουχλιάζουν κιόλας, άστο καλύτερα! Το "παιχνίδι" μας την ώρα του μπάνιου ήταν να τον μαθαίνω πώς να πλένεται μόνος του και πλέον για την ηλικία του τα καταφέρνει μια χαρά ;)

 

Τώρα για τη μυρωδιά, κάπου εδώ στο φόρουμ είχα διαβάσει ένα αντίστοιχο θέμα, για ψάξ' το...Αφρόλουτρο/σαμπουάν παίρνω johnson's.

 

το προγραμμα θα αλλαξει εαν λερωθουν πολυ η τις αρχισουν σε πολλες αγκαλιες και φιλια ασχετοι:evil:

 

χαχα ευτυχώς δεν είμαι η μόνη!! Κι εγώ περνάω από βιολογικό πλύσιμο το γιο μου όταν έρθουν επίσκεψη τίποτα θείες :rolleyes:

 

"Πού να σε κρύψω γιόκα μου να μη σε φτάνουν οι κακοί

σε ποιο νησί του ωκεανού, σε ποια κορφή ερημική..."

Link to comment
Share on other sites

Εμεις κανουμε μπανακι περιπου 4 φορες τη βδομαδα,δεν παει παιδικο και μεσα στο σπιτι χειμωνιατικα δεν λερωνεται, τα μαλλια 2 φορες την εβδομαδα και εννοειται μετα απο παιδικη χαρα.Τις μερες που δεν κανει μπανιο την πλενω τοπικα το βραδυ πριν τον υπνο.

Link to comment
Share on other sites

Αν λερωθεί την ώρα του φαγητού .......πχ στον λαιμό και την περάσεις με βρεγμένο πανάκι....σου φεύγει η μυρωδιά του φαγητού;; Εμένα πολλές φορές δυστυχως όχι ανάλογα και με το φαί. Τώρα που τρώει στον παιδικό το παιδί έρχεται πεντακάθαρο στο σπίτι αλλά στο παιδικό δεν ξέρω κάτι μάλλον βάζουν στο νερό και το παιδι μοσχοβολάει...;; τι λέτε να ρίχνουν στο νεράκι που τα καθαρίζουν.

Τη καθαριζω πρωτα με στεγνο χαρτι κουζινας (να παρω τα πολλα πολλα, και μετα με νοτισμενο με νερο χαρτι κουζινας ή πετσετουλα

Οταν σηκωθει απο το καρεκλακι την πλενω με νερακι στονιπτηρα (λιγο σε μουτρακι και λαιμο αν χρειαζεται)) και τα χερακια με το αφρολουτρο της (αν εχει πιασει λαδερα)

Κοιτα..ισως και να μυριζει λιγακι ..ειναι κακο αυτο;:roll::oops:

Μηπως στον παιδικο βαζουν μωρομαντηλα και δεν μυριζει;

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κοντεύουμε τα 3 και τώρα το χειμώνα είμαστε στο μέρα παρά μέρα. Βέβαια μετά από κακά κάνουμε πάντα τοπικό πλύσιμο , άρα ο κ@λ@ς μας είναι πιο καθαρός από τα χέρια μας!!!

Το καλοκαίρι δεν το συζητώ , γίνεται μαύρος από πάνω μέχρι κάτω , σίγουρα κάθε μέρα και ακόμα θυμάμαι τη μαυρίλα στο μεγάλο δάχτυλο του ποδιού , ήταν αδύνατο να τη βγάλω , μόλις αρχίσαμε να φοράμε κάλτσες κατάφερα να την ξεφορτωθώ!!!

 

ΜΑΝΟΥΛΑ ΜΟΥ...ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΖΩ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ....Σ'ΑΓΑΠΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Η μπεμπα μου ειναι 18 μηνων και κανουμε ντουζακι καθε βραδυ ( για να χαλαρωσει ), Τα μαλλακια τα λουζουμε καθε 3 μερεs με αυτο γιατι αλλιωs γκρινιαζει αμα μπει νερο με σαπουνι στα ματακια τηs.

EDrTp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το κορμακι μας το πλενουμε καθημερινα και τα μαλλακια μας 2 με 3 φορες την εβδομαδα.

Πλενομαστε ακομα σε μπανακι γιατι η μικρη θελει να της γεμιζουμε τη μπανιερα και να της βαζουμε αφρολουτρο για να κανει αφρο αλλα εγω σιχαινομουν να ακουμπαει εκει που εχω πατησει εγω ή ο πατερας της πιο πριν και δεν ηθελα να ειμαι συνεχεια με τη χλωρινη στο χερι.. ;)

Στο κορμι πλενομαστε με fissan και στα μαλλακια βαζουμε ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ το σαμπουαν "μηλοξυδο" του Κορρε επειδη παμε παιδικο σταθμο ετσι ωστε να ειμαστε προστατευμενες απο τυχον ψειρουλες.

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτήν την ηλικία κάθε πότε κάνετε μπανάκι το μωρό;; Κάθε μέρα όπως το καλοκαίρι....;;;

 

εσύ φιλεναδα beba μπορεί να εισαι μπεμπα ( :) ) αλλά η μικρή σου πλεον 2,5 χρονων ειναι παιδάκι, οχι μωρό ;)

 

Eγώ τον κάνω ντουζ κάθε βράδυ. Τα μαλλάκια μέρα παρα μέρα περίπου.

 

κι εγώ το ίδιο και στα δυο μου πιτσιρίκια

 

υπάρχει ειδικο καπελάκι που δεν επιτρέπει το νερό να πέφτει στα μάτια του!!!

 

εμείς εχουμε αυτό: http://www.bimbomarket.it/gb/en/hippo-no-tears-light-blue-40-P16617.htm

αλλά δεν το θελουν πάντα

 

Η μπεμπα μου ειναι 18 μηνων και κανουμε ντουζακι καθε βραδυ ( για να χαλαρωσει ), Τα μαλλακια τα λουζουμε καθε 3 μερεs με αυτο γιατι αλλιωs γκρινιαζει αμα μπει νερο με σαπουνι στα ματακια τηs.

 

καλό κι αυτό το καπελάκι και πολύ πιο οικονομικό! στέκεται καλά στο κεφαλάκι?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Τη καθαριζω πρωτα με στεγνο χαρτι κουζινας (να παρω τα πολλα πολλα, και μετα με νοτισμενο με νερο χαρτι κουζινας ή πετσετουλα

Οταν σηκωθει απο το καρεκλακι την πλενω με νερακι στονιπτηρα (λιγο σε μουτρακι και λαιμο αν χρειαζεται)) και τα χερακια με το αφρολουτρο της (αν εχει πιασει λαδερα)

Κοιτα..ισως και να μυριζει λιγακι ..ειναι κακο αυτο;:roll::oops:

Μηπως στον παιδικο βαζουν μωρομαντηλα και δεν μυριζει;

 

 

Δεν θεωρώ τίποτα κακό....αλλά μου αρέσει να μοσχοβολάει.

 

Δεν νομίζω να τα περνάνε με μωρομάντηλο γιατί η μικρή μου κάνει κοκκινίλες .....αν βάλω μωρομάντηλο. Οπότε αυτό μάλλον δεν παίζει.

 

Αν κάποια κυρία έχει εργαστεί σε παιδικό ας μας πει.

 

Εχώ πάντως αλήθεια το λέω στο φαί της φθάνει μέχρι και την πάνα της....δεν ξέρω πως...

Link to comment
Share on other sites

καλό κι αυτό το καπελάκι και πολύ πιο οικονομικό! στέκεται καλά στο κεφαλάκι?

 

Nαι στεκεται καλα !!! , απλα εγω το βαζω αναποδα απο οτι στη φοτο (το πιο φαρδυ μεροs πισω) αχ και ειναι για πολλα :-)γελια σαν μαργαριτα μοιάζει.

EDrTp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καθε μερα κανει απο τις αρχες. Δεν ειναι θεμα καθαριοτητας χειμωνιατικα. Ειναι οτι την χαλαρωνει, μετα μπαινει σε ζεστα ρουχα απο καλοριφερ και κατω απο ζεστη κουβερτα και βγαινει γκολ. Μαλια δεν εχω προγραμμα. Κανω οποτε αρχισουν να λαδωνουν ή αμα την τρωνε. Προτιμω τα μαλλια να μενουν λιγο στο φυσικο τους λαδι. Ειναι η τροφη τους και τα κανει απαλα και υγιη. Επισης δεν θελω να καταστρεφω την τριχα χειμωνιατικα με τα σεσουαρ. το καλοκαιρι στεγνωνουν μονα τους και με τα μπανια λουζεται καθε μερα.

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

γράφω κυρίως για να μοιραστώ λύση που βρήκα για ξηρά μαγουλάκια - χεράκαι τον χειμώνα - της κάνω μπάνιο δύο με τρεις φορές τον χειμώνα, καθώς έτσι λέει και γνωστός μου δερματολόγος, ειδικά για τα μαλλιά το συνέχεια είναι κακό. παρόλα αυτά τα μάγουλά της ειδικά, και πέρυσι όλο τον χειμώνα ήταν ξηρά και λίγο σκασμένα με άσπρα πετσάκια και κοκκινίλες, και δεν συνερχόταν με τίποτε - μόνο με το καλοκαίρι. φέτος άρχισα τυχαία από δείγμα φαρμακείου μία κρέμα της φρεζυντερμ-baby hydra milk, μία πράσινη με σιτάρια, η οποία είναι σούπερ, την βάζουμε μόνο μετά το μπάνιο ή αν χρειαστεί να πλύνουμε με κάποιο καθαριστικό το πρόσωπο (καθημερινά μόνο νερό) και το δέρμα είναι βελούδινο. η δε μυρωδιά της τέλεια, απαλή, ούτε γλυκερή ούτε λουλουδάτη ή "θαλασσινή", θυμίζει ποτάμι και σιτάρι!

 

ξέρει κάποια παρεμπιπτόντως να προτείνει σαμπουάν σκέτο ή με ελαφρύ κοντίσιονερ που να βοηθάει στο ξεμπέρδεμα? το μόνο βρεφικό που έχω βρει ως τώρα 2 σε 1 ήταν ένα ροζ bubchen από λητώ, αλλά δεν μου άρεσε τόσο... και δεν θέλω να κόψω τα μαλλάκια της...

 

s-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Ο Μικρος μου μολις εκλεισε τα 2 και εδω και 9 μηνες δεν θελει με τιποτα το λουσιμο μην τυχον και του πεσει νερο στα ματια!!Γινεται χαμος στο μπανιο!Μηπως γνωριζετε καποιο ειδικο προστατευτικο για να μη του πεφτει νερο????:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ο Μικρος μου μολις εκλεισε τα 2 και εδω και 9 μηνες δεν θελει με τιποτα το λουσιμο μην τυχον και του πεσει νερο στα ματια!!Γινεται χαμος στο μπανιο!Μηπως γνωριζετε καποιο ειδικο προστατευτικο για να μη του πεφτει νερο????:rolleyes:

 

Δες λίγο αυτά

 

http://www.amazon.co.uk/Clippasafe-CL201-Shampoo-Shield/dp/B000G1TDNI/ref=sr_1_fkmr0_1?s=baby&ie=UTF8&qid=1339273400&sr=1-1-fkmr0

 

 

http://www.amazon.co.uk/Mutong-SC001-Shampoo-Rinse-Cup/dp/B000SQE2KK/ref=pd_bxgy_by_img_b

 

 

http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_noss?url=search-alias%3Dbaby&field-keywords=Shampoo+Shield&x=16&y=19

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...