Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

ναι,σε ευχαριστω .Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω σε στυλ καπελακι,τουλαχιστον μεχρι να ξεχασει αυτο που τον φοβησε!το κυπελακι το εχω παρει απο mothercare,δεν το θελει με τιποτα.Δεν εχω ομως πιστωτικη,πως μπορω να παραγγειλω?εχει ψωνισει καμια σας απο εκει?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 105
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ναι,σε ευχαριστω .Κατι τετοιο σκεφτομουν και εγω σε στυλ καπελακι,τουλαχιστον μεχρι να ξεχασει αυτο που τον φοβησε!το κυπελακι το εχω παρει απο mothercare,δεν το θελει με τιποτα.Δεν εχω ομως πιστωτικη,πως μπορω να παραγγειλω?εχει ψωνισει καμια σας απο εκει?

 

Έχω κάνει πολλές αγορές απο το συγκεκριμένο Αγγλικό amazon με την πιστωτική, είμαι πολύ ευχαριστημένη, και όταν χρειάστηκε να κάνω κάποια αλλαγή δεν είχα κανένα πρόβλημα. Αν και θα προτιμούσα να υπάρχει η επιλογή pay pal, ωστόσο, για ακόμη περισσότερη σιγουριά, μπορείς να κάνεις τις αγορές σου με προπληρωμένη κάρτα με συγκεκριμένο ποσό.

 

Σε παραπέμπω εδώ για περισσότερες πληροφορίες:

 

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=2248416&postcount=7785

 

Αν και είμαι σίγουρη πως κάποιο μεγάλο κατάστημα όπως αυτό που αναφέρεις θα έχει, αν όχι ακριβώς το ίδιο προϊόν (καπελάκι για το λούσιμο και για ελευθερία κινήσεων)αλλά παρεμφερές, θα το ψάξω και εγώ, ό,τι σχετικό βρω θα το αναφέρω.:)

 

edit:

Μέχρι στιγμής βρήκα αυτό

 

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&ct=1100304&itmid=4557455

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εμάς μας έσωσε η επιδειξιομανία του. Την ώρα που είναι να τον ξεβγάλουμε λέμε "Κοίτα Τάδε (ο φίλος του, ο αντίζηλός του, το αρκουδάκι κάποιος) τι ωραία που κάνει πίσω το κεφάλι το μιρίκι και δεν κλαίει". Και ο χαζούλης για να δει ο άλλος και καλά το κάνει. Άβυσσος η ψυχή του νηπίου το χω ξαναπει....

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς μας έσωσε η επιδειξιομανία του. Την ώρα που είναι να τον ξεβγάλουμε λέμε "Κοίτα Τάδε (ο φίλος του, ο αντίζηλός του, το αρκουδάκι κάποιος) τι ωραία που κάνει πίσω το κεφάλι το μιρίκι και δεν κλαίει". Και ο χαζούλης για να δει ο άλλος και καλά το κάνει. Άβυσσος η ψυχή του νηπίου το χω ξαναπει....

 

χαχα το ζουζουνάκι! Ελπίζω μόνο , να συγχρονιστεί ο χρόνος που θα σταματήσει να κλαίει με το να σταματήσει να ...ξεγελιέται.:lol:

Άντε να μαθαίνω και εγώ απο τις εμπειρότερες τεχνάσματα γιατί δεν ξέρω τι θα μου κάνει η δικιά μου η ζουζού αύριο!

----------------------

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πάντως μεχρι 2 ετων εδειχνε να ευχαριστιέται το μπάνιο.Ίσως καποια φορα να του έριξα παραπάνω νερό και όπως πήγε στο προσωπάκι ή να του έτσουξε τα μάτια ή να του κόπηκε λίγο η αναπνοη και να του δημιουργήθηκε φοβία.Πάντως εγώ το έκανα για τον ακριβώς αντίθετο λόγο γιατί ένας καθηγητής κολύμβησης μου είπε να αφήνω το τηλεφωνάκι να τρέχει (όπως λουζόμαστε εμείς δηλαδή για να συνηθίσει και να μάθει το νερό στο προσωπακι).Ισως να το έκανα πιο άτσαλα κάποια μερα και τώρα πρέπει να περιμένω να το ξεχασει και βλέπουμε.Πάντως σήμερα που τον γύρισα απο τη θάλασσα με παρακαλούσε ο κακομοίρης να μη τον λούσω και ίσα ίσα τον έβρεξα με το χέρι μου.Ασε δε που μου είπε οτι φοβαται να κολυμπήσει μη πνιγει και φοβάται και τα μπαμ-μπουμ των γαμων .Να φανταστειτε στη θάλασσα μπηκε μονος του απο 8 μηνων,και μαλιστα σε μπουζι νερο στη φοινικούντα,πέρσι κολυμπούσε ,και φετος μου λεει οτι φοβάται.τι να πω,ίσως είναι της ηλικίας.

Link to comment
Share on other sites

εγω θα σο ελεγα να μην τον πιεσεις. ουτε εμενα θελει το τηλ του ντους. θελει αν τον πλενουμε με το χερι μας.το τηλεφωνο το φοβαται. και εμας αγαπαει το μπανιο παρα πολυ αλλα μια φορα που πηγα και εγω για συντομια να του κανω την πλατη με το ντους αγριευτηκε και μετα δεν ηθελε να κανει μανιο. τον κανανμε μετα απο2 μερες με το χερι και μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα και δεν δεχεται με τιποτα.θελει να εχει τα χερια του ελευθερα για να πιανει το τηλεφωνακι.ειναι και μεγαλοσωμος και γινεται χαμος!

 

ΑΧ ΒΑΧ

Σε καταλαβαινωωω...τι τραβαμε με το μπανιο.

Δοκιμασα αυτες τις στεκες στα μαλλια, τιποτα. Πηρα ποτηρακι απο τη μαδερκερ ποσο εκανε δε θυμαμαι, τελικα το εχει να παιζει στον κηπο. Δοκιμασα να κανουμε αγκαλια, τιποτα.

 

Το μονο που εχει πιασει για να μην εχουμε σπαραχτικο κλαμα-κλωτσιδι-να βγαζει το ποδι απο τη μπανιερα με σαλτο-να με τραβαει κλπ, ειναι το εξης

 

-της λεμε να κοιταει τον μπαμπα ψηλα (καθεται μπροστα της ορθιος) για να τρεχει το νερο στην πλατη της

-κλεινει τα ματια της με τα χερια της

-της λεω κατι να της τραβηξω την προσοχη οσο τη λουζω

-της δινω πετσετα μετα αμεσως να σκουπισει ματια

 

ολοκληρη επιχειρηση!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

και να μην κραταει τα ματακια του, αν κοιταει ψηλα δεν θα τρεχουν τα νερα μπροστα και μετα απο 2-3 φορες θα το καταλαβει και θα ηρεμησει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το κυπελακι απο τα mothercare ,που πηρα κ εγω ,αν θυμαμαι καλα ειχε 19-20ευρω και το χρησιμοποιουμε για ποτιστηρι.Σημερα εχω να τον παω σε παρτι και σκεφτομαι που θα τον παω με το μαλλι απο τη θαλασσα!!!!Φαντασου οτι την τελευταια φορα απο τις τσιριδες του εκλεισε λιγο η φωνη,θυμωδα και εγω και μετα δε μπορουσα να κοιμηθω ολο το βραδι απο τις τυψεις.θα τον αφησω να ξεχαστει

Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα δε θελει πιεση γιατι μπορει να του μεινει φοβια,σε ολα τα παιδακια δηλαδη,όμως πως τον λουζεις με τοχερι?πως τον ξεβγαζεις?

 

γι αυτο καταληξαμε να τη λουζουμε και οι δυο μαζι...ο μπαμπας καθεται ορθιος και την κραταει απο τα χερια προτρεποντας της να τον κοιταει κι εγω τη λουζω και τη ξεβγαζω και με τα δυο χερια πολυ γρηγορα...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα είχε αρχίσει η δική μου να κάνει κανονική υστερία το τελευταίο 3μηνο. Την είχε λούσει ο πατέρας της, έπεσαν σαμπουάν στα μάτια και αυτό ήταν.

Την λύση την έδωσε η αδελφή μου με το μπλα μπλά. Έτυχε να είναι σπίτι ένα βράδυ που πήγαινα να την λούσω και εμφανίζεται ξαφνικά στο μπάνιο και της λέει "Ειρήνη μου σου αγόρασα εγώ ένα καινούργιο σαμπουάν. Μυρίζει υπέροχα και είναι ειδικό για να μην τσούζει τα ματάκια. Όχι σαν αύτή τη βλακεία που σου βάζει η μαμά. Θέλεις να στο δοκιμάσω?" Και της το δοκίμασε. Βεβαίως ήταν το ίδιο σαμπουάν που χρησιμοποιούσαμε πάντα, αλλά το μικρό ήταν σίγουρα ότι η θεία είχε αγοράσει το τέλειο σαμπουάν. Μήπως να δοκιμάσετε καμιά τέτοια σαχλαμαρίτσα? Μπορεί να πιάσει.

Link to comment
Share on other sites

είχα ακριβώς το ίδιο θέμα μέχρι που σκέφτηκα να το κάνω παιχνίδι. την βάζω να στηρίζει το ένα χέρι στα πλακάκια της μπανιέρας με το άλλο να κρατάμε μαζί μαζί το τηλέφωνο και της λέω να κοιτάζει το ταβάνι για να λούσουμε τα μαλάκια μαζί μαζί. δεν πάει νερό, σε καμμία περίπτωση δεν πάει σαπουνάδα και εκείνη κάνει το δικο της κρατώντας μαζί μου το τηλε΄φωνο.. της λέω δε και κάμποσα μπράβο που έγινε ολόκληρη κοπέλα και μπορεί να λουζεται μόνη της κλπ κλπ. αλλά και νερό να πάει επαναλαμβάνω σταθερά "έλα αγάπη μου δεν είναι τίποτα σκέτο νεράκι είναι δεν θα τσούξουν τα μάτια"

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σιγουρα δε θελει πιεση γιατι μπορει να του μεινει φοβια,σε ολα τα παιδακια δηλαδη,όμως πως τον λουζεις με τοχερι?πως τον ξεβγαζεις?

 

 

ναι με το χερι. βαζω νερο στο ενα η στα δυο χερια και σιγα σιγα τον ξεπλενω. αλλα καθεται και δεν εχω θεμα. σου λεω μονο μετα τη βαφτιση οταν ηταν 3,5 μηνων και τωρα πριν κανεναν μηνα που ειχε φοβηθει απο τη τηλ του μπανιου. τωρα παει μονος του στη μανιερα και τραβαει το μανιερακι και λεει μπανιο μπανιο.

 

ριχνω νερο στο χερι και το ριχνω στη κορυφη του κεφαλιου και σπρωχνω τα νερα προς τα πισω. και ξανα και ξανα.

Link to comment
Share on other sites

ναι με το χερι. βαζω νερο στο ενα η στα δυο χερια και σιγα σιγα τον ξεπλενω. αλλα καθεται και δεν εχω θεμα. σου λεω μονο μετα τη βαφτιση οταν ηταν 3,5 μηνων και τωρα πριν κανεναν μηνα που ειχε φοβηθει απο τη τηλ του μπανιου. τωρα παει μονος του στη μανιερα και τραβαει το μανιερακι και λεει μπανιο μπανιο.

 

ριχνω νερο στο χερι και το ριχνω στη κορυφη του κεφαλιου και σπρωχνω τα νερα προς τα πισω. και ξανα και ξανα.

Το δοκιμασα και επιασε!!!!!!!!!ΖΗΤΩ!!πρωτη φορα μετα απο καιρο γελαγε το παιδι μου απο χαρα που τα καταφερε!γιατι δεν σας ειπα και το αλλο...το πιο σημαντικο1στεναχωριοταν που φοβοταν,αγχωνοταν ,ντρεποταν που εκλαιγε ο κακομοιρης.σημερα του λεω "θελεις να σε λουσω με τα χερια που μου ειπε μια κοπελα στο internet?Ετσι λουζει το παιδι της και δεν παει νερο στα ματακια,θα εχουμε και πετσετα και θα τα σκουπιζουμε!δεχτηκε και τοση ηταν η χαρα του που εκανε και μαγκιες1εκανε κατω το κεφαλι και αφηνε μια δυο σταγονες να του πεσουν στα ματια ,στο στομα και του ελεγα "καλα!δε φοβασαι τιποτα βρε εσυ?και απο τη χαρα του,τι να σας πω!ακουγε τα γελια ο αντρας μου και σταυροκοπιοτανε!:P

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και επιασε!!!!!!!!!ΖΗΤΩ!!πρωτη φορα μετα απο καιρο γελαγε το παιδι μου απο χαρα που τα καταφερε!γιατι δεν σας ειπα και το αλλο...το πιο σημαντικο1στεναχωριοταν που φοβοταν,αγχωνοταν ,ντρεποταν που εκλαιγε ο κακομοιρης.σημερα του λεω "θελεις να σε λουσω με τα χερια που μου ειπε μια κοπελα στο internet?Ετσι λουζει το παιδι της και δεν παει νερο στα ματακια,θα εχουμε και πετσετα και θα τα σκουπιζουμε!δεχτηκε και τοση ηταν η χαρα του που εκανε και μαγκιες1εκανε κατω το κεφαλι και αφηνε μια δυο σταγονες να του πεσουν στα ματια ,στο στομα και του ελεγα "καλα!δε φοβασαι τιποτα βρε εσυ?και απο τη χαρα του,τι να σας πω!ακουγε τα γελια ο αντρας μου και σταυροκοπιοτανε!:P

 

ψυχούλα μου!!!!! :-D Μπράβο το παιδάκι μου :wink:

FPh8p3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Εμας το ειχε απο βρεφος αυτο, ακομα και με σκεο νερακι και η παιδιατρος μας ειπε οτι μαλον της... εμηνε απ τη γεννα που ζοριστηκε αρκετα, τι να πω! Θαλασσα μπηκε ανετα στους 5,5 μηνες στο ντιβαρι (κοντα στη φοινικουντα χιχι) αλλα στη μπανιερα ιστεριες και απο ημερων δεν μπορουσαμε με τιποτα να την ξαπλωσουμε ανασκελα! Ευτιχος δεν ειχε πολλα μαλακια και την παλευα με χερακι και σφουγγαρι. Μολις αρχισε να καθετε αρχισαμε να κανουμε μαζι μπανιο και την εβαζα να ανοιγει αυτη το νερο ενω ειχα το ντους στραμενω στο προσωπο μου και γελαγα και εφτυνα νερα με γκριματσες αστειες, μεχρι που αρχισε να το γυρναει και αυτη στο προσωπο της. Μαλια παλι με χερι-σφουγγαρι. Αργοτερα αρχισαμε με ποτιστηρι μικρο, πρωτα σωμα και σταδιακα κεφαλι, φυσικα πρωτα μου τα εκανε αυτη και μετα της τα εκανα εγω τα ιδια με γελια. Ξαπλωνα στη μπανιερα για να βρεξω τα μαλια μου και κραταγα εξω μονο το προσωπο και την εβαζα να μου χαιδευει τα "γοργονομαλια" και για να κανει την Αριελ με φωναζε "μαμα της Αριελ". Τωρα στα 3,5 απλα σφιγγετε λιγο στην αρχη αλλα γενικα δεν υπαρχει προβλημα! Ο μπαμπας της οταν την ειδε να βαζει στομα-μυτη στο νερο χαρικε τοσο που δεν το πιστευε! Ολα αυτα φυσικα περιμενα να ζηλεψει η ιδια και να ζητησει να της τα κανω. Ειχαμε και μεγαλο πισογυρισμα οταν μετακομησαμε στη Ντοχα, Καταρ και το σπιτι δεν ειχε παροχη κρυου νερου (και δεν εχει) και επρεπε να κανουμε ντους και οχι μπανιο και πολυ πολυ γρηγορα πριν τελιωσει το κρυο :(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

η κορη μου 3 ετων εδω και λιγο καιρο κλαιει αι κανει σαν υστερικη οταν της λουζω τα μαλλια! κλαει, φωναζει, χτυπιεται, μεχρι και εμετο κανει μεσα στη μπανιερα, μια μερα γλιστρισε και ευτυχως την επιασα παραλιγο να χτυπησει το κεφαλι της.

μεχρι τωρα -απο τοτε που γεννηθηκε- της αρεσε πολυ να κανει μπανιο και γενικα να ειναι μεσα στο νερο. για να μην την τσουζουν τα ματια οταν την ελουζα της ελεγα να κοιταζει πανω και δεν πηγαινε νερο στο προσωπο της. εχει 3-4 βδομαδες ομως που δε θελει με τιποτα να της λουζω τα μαλλια. σημερα ενω εκανε το μπανιο της μετα μου ειπε μονη της να λουσουμε τα μαλλακια της αλλα να καθεται εξω απο τη μπανιερα και να σκυβει μεσα. της βρεχω τα μαλλια λοιπον και μολις της βαζω σαμπουαν αρχισε τιος τσιριδες και της φωνες, σαν υστερικη εκανε. και δεν ειχε παει σαπουναδα στα ματια της

εχει καμια μαμα αναλογη εμπειρια?τι να κανω??? εχουμε περιορισει το λουσιμο σε 1-2 φορες τη βδομαδα μονο οταν λερωνεται πολυ κα παλι την ακουει ολο το χωριο.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 χρόνια μετά...

Καλησπέρα κορίτσια! Κάνετε μπάνιο με τα μωράκια σας ; Αν ναι πως ; Εγώ δεν το έχω επιχειρήσει έχω ένα μωράκι 7 μισή μηνών. Ακούω διαφορά για μπάνιο μαζί με το μωρό. Ποια είναι η άποψη σας ; 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Irina095 είπε:

Καλησπέρα κορίτσια! Κάνετε μπάνιο με τα μωράκια σας ; Αν ναι πως ; Εγώ δεν το έχω επιχειρήσει έχω ένα μωράκι 7 μισή μηνών. Ακούω διαφορά για μπάνιο μαζί με το μωρό. Ποια είναι η άποψη σας ; 

Μπάνιο τύπου  να γεμίζουμε μπανιέρα μαζί, δεν έχω κάνει ποτέ. να είναι το μωρό στο μπανάκι κ εγώ όρθια, το έκανα από τον χρόνο περίπου, λίγο πριν ή λίγο μετά, δεν θυμάμαι. πολυ πρακτικο. κερδιζεις χρονο, κανεις το μπανιο σου με σχετικη ανεση χωρις να μπαίνεις στα κλεφτά ή να περιμενεις να κοιμηθει. ειναι κ παιχνιδι ωραιο. δεν ξερω βεβαια αν κανει να ακουμπάνε το δερμα του τα δικα μας σαπούνια, εγω προσπαθω να το αποφυγω αλλά σίγουρα κάτι πέφτει αλλά δεν νομίζω ότι ειναι κατι τοσο επικινδυνο. 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Μπάνιο τύπου  να γεμίζουμε μπανιέρα μαζί, δεν έχω κάνει ποτέ. να είναι το μωρό στο μπανάκι κ εγώ όρθια, το έκανα από τον χρόνο περίπου, λίγο πριν ή λίγο μετά, δεν θυμάμαι. πολυ πρακτικο. κερδιζεις χρονο, κανεις το μπανιο σου με σχετικη ανεση χωρις να μπαίνεις στα κλεφτά ή να περιμενεις να κοιμηθει. ειναι κ παιχνιδι ωραιο. δεν ξερω βεβαια αν κανει να ακουμπάνε το δερμα του τα δικα μας σαπούνια, εγω προσπαθω να το αποφυγω αλλά σίγουρα κάτι πέφτει αλλά δεν νομίζω ότι ειναι κατι τοσο επικινδυνο. 

Ναι μου ακούγεται και εμένα πιο πρακτικό από την άποψη που λες ότι κερδίζεις χρόνο. Εμένα ας πούμε που μέσα στην μέρα δεν κοιμάται και πολύ βαριά δεν έχω δυνατότητα να μπω για μπάνιο γιατί με την πρώτη θα με ακούσει και θα ξυπνήσει. Το βράδυ που κοιμάται πιο βαριά όμως νιώθω είδη τόσο κουρασμένη που πραγματικά ούτε μπάνιο θέλω να κάνω θέλω απλά να ξαπλώσω κ εγώ. Αλλά και πάλι πιο μετά γιατί ακόμα είναι μικρός και δεν κάθεται στον ποπό του. 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...