Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

5 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Να ρωτήσω όσες ξέρετε και για το θέμα της δεύτερης γλώσσας. Δεν μας ρώτησαν τι γλώσσα θέλουμε να επιλέξουμε. Την έβαλαν στη γλώσσα που έκανε στο Δημοτικό. Η κόρη μου ήθελε να αλλάξει γλώσσα. Τώρα όμως αν θέσουμε το θέμα θα την αλλάξουν και τμήμα και δεν θέλει, οπότε το αφήσαμε έτσι. Στο Λύκειο συνεχίζουν πάλι όποια γλώσσα έκαναν στο Γυμνάσιο;

 

 Δε σας ρωτά το Γυμνάσιο, σας ρώτησε πέρσι το Δημοτικό όμως τι γλώσσα θέλει το παιδί στο Γυμνάσιο. Φαντάζομαι γίνεται νωρίτερα για να κανονίσουν εκπαιδευτικούς. Αν δε σας έδωσαν αντίστοιχο έντυπο και η διευθυνση του Δημοτικού θεώρησε ότι θα είναι η ίδια γλώσσα, πολύ κακώς, είναι όμως θέμα του Δημοτικού.

Στο Λύκειο υπάρχει μία γλώσσα, και είναι επιλογής. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

5 ώρες πρίν, erin0000 είπε:

Να ρωτήσω όσες ξέρετε και για το θέμα της δεύτερης γλώσσας. Δεν μας ρώτησαν τι γλώσσα θέλουμε να επιλέξουμε. Την έβαλαν στη γλώσσα που έκανε στο Δημοτικό. Η κόρη μου ήθελε να αλλάξει γλώσσα. Τώρα όμως αν θέσουμε το θέμα θα την αλλάξουν και τμήμα και δεν θέλει, οπότε το αφήσαμε έτσι. Στο Λύκειο συνεχίζουν πάλι όποια γλώσσα έκαναν στο Γυμνάσιο;

Παρεπιπτόντως, ποιος σας είπε ότι αλλάζει τμήμα έτσι; Τα τμήματα των ξένων γλωσσών πρέπει να είναι όσα και τα κανονικά, αλλά όχι με τα ίδια παιδιά. Αν δηλαδή έχει 4 τμήματα η πρωτη, μπορεί να είναι 2 γαλλικά και 2 γερμανικά, αλλά όχι 3 γαλλικά και 2 γερμανικά, αν τα παιδιά που θέλουν γαλλικά είναι πάρα πολλά. Αλλά δεν χρειάζεται να είναι τα ίδια παιδιά. Αν το κάνει αυτό κάποιο σχολείο μάλλον είναι "εξυπνάδα" για να μη δυσκολευτούν να βγάλουν πρόγραμμα που να βγαίνουν οι ώρες. Όσο να ναι, δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα για να μοιράσεις παιδιά από διαφορετικά τμήματα και να μη μείνουν περίεργα κενά.

Link to comment
Share on other sites

On 19/9/2019 at 4:43 ΜΜ, elenip είπε:

Εγώ πάντως τόσα χρόνια σε σχολεία αλλά και μιλώντας και με πολύ κόσμο, δυστυχώς έχω αποκομίσει την αίσθηση ότι ο δάσκαλος (θα μιλήσω για το Δημόσιο σχολείο) "κρύβεται" πίσω από την Νομοθεσία για τα πάντα και για να κάνουν το παραμικρό, πρέπει να το ορίζει σαφώς και με απόλυτη ακρίβεια ο Νόμος. Και έχω καταλάβει ότι αναλόγως του διευθυντή κάθε σχολείου πορεύεται και το σχολείο.

Μην μου πείτε ότι εν έτη 2019 δεν υπάρχουν τα τεχνικά μέσα, χωρίς χρόνο και έξοδο αν θέλει το σχολείο να ενημερώνει τους γονείς! θες μέσω viber που είναι και ανέξοδο, θες μέσω email? Δεν λέω να ανοίξουν ψιλή κουβέντα αλλά για 5 βασικά πράγματα θα μποροούσε να φεύγει μήνυμα / email κλπ. Και μην μου πείτε ότι δεν έχουν όλοι οι γονείς κινητό ή email!

Στο σχολείο που ήμουνα έγινε πέρυσι προσπάθεια ειδοποίησης με sms. Υπήρξε μπάχαλο, γιατί κάποιοι - λίγοι γονείς δεν έδιναν αριθμό ή κάποιοι άλλοι έδωσαν αριθμό που δεν ισχύει. Ο διευθυντής διέκοψε την προσπάθεια τελικά. 

Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω και κάτι άλλο. Ως προς το ότι οι δάσκαλοι "κρύβονται" πίσω από τη νομοθεσία... Φυσικά και το κάνουν και καλά κάνουν. Γιατί αν κάνουν κάτι εκτός νομοθεσίας και συμβεί κάτι ή ερθουν αντιμέτωποι με κάποιον παραξενο γονιό θα βρεθούν εκτεθειμένοι. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω τι συμβαινει σε πιο απρόσωπα μερη, παντως εμεις κανουμε πραγματα που κανονικα θελουν προσοχη. Πχ αν καποιο παιδι χτυπήσει έχει τύχει να το παει καθηγητής στο κέντρο υγειας. και σε περιπάτους ένας καθηγητής έχει το αυτοκίνητο του μαζι κ μεταφερει κ οποιο παιδι μπορει να εχρι χτυπησει (λογω αθλητισμού ειναι συνηθισμενο) ή εχει καποια κινητική δυσκολια. και στην ημερήσια εχουμε αυτοκινητο γιατι ειναι μακρια, για να μπορει να γυρισει γρηγορα πισω οποιος παθει κατι. εγω βεβαια ξενο παιδι στο ΙΧ μου θα φοβομουν

να βαλω. ο αντρας μου το εχει κανει. αλλα εδω ειναο στενός κύκλος κ φανταζομαι οτι ολες οι μετακινησεις γινονται σε συνεννοηση νε τους γονεις, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. αν το ακουσω ομως πιο αποστασιοποιημένα, μου φαινεται καπως. 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω τι συμβαινει σε πιο απρόσωπα μερη, παντως εμεις κανουμε πραγματα που κανονικα θελουν προσοχη. Πχ αν καποιο παιδι χτυπήσει έχει τύχει να το παει καθηγητής στο κέντρο υγειας. και σε περιπάτους ένας καθηγητής έχει το αυτοκίνητο του μαζι κ μεταφερει κ οποιο παιδι μπορει να εχρι χτυπησει (λογω αθλητισμού ειναι συνηθισμενο) ή εχει καποια κινητική δυσκολια. και στην ημερήσια εχουμε αυτοκινητο γιατι ειναι μακρια, για να μπορει να γυρισει γρηγορα πισω οποιος παθει κατι. εγω βεβαια ξενο παιδι στο ΙΧ μου θα φοβομουν

να βαλω. ο αντρας μου το εχει κανει. αλλα εδω ειναο στενός κύκλος κ φανταζομαι οτι ολες οι μετακινησεις γινονται σε συνεννοηση νε τους γονεις, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. αν το ακουσω ομως πιο αποστασιοποιημένα, μου φαινεται καπως. 

 

Καλα κι εμείς το κάνουμε αυτό με τις εκδρομές και το αυτοκίνητο. Πάντα παίρνει κάποιος αυτοκίνητο σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Και στο σχολείο έχει τύχει να χτυπήσει παιδί και να το μεταφέρει καθηγητής στο νοσοκομείο. Σίγουρα όμως δεν είναι και το πιο συνετό. Σε ώρα ανάγκης όμως δεν θα σκεφτείς το τυπικό. Αυτό φυσικά δε σου προεξοφλεί ότι δε θα βρεις το μπελά σου παρολο που πας να κανεις καλο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Δεν ξερω τι συμβαινει σε πιο απρόσωπα μερη, παντως εμεις κανουμε πραγματα που κανονικα θελουν προσοχη. Πχ αν καποιο παιδι χτυπήσει έχει τύχει να το παει καθηγητής στο κέντρο υγειας. και σε περιπάτους ένας καθηγητής έχει το αυτοκίνητο του μαζι κ μεταφερει κ οποιο παιδι μπορει να εχρι χτυπησει (λογω αθλητισμού ειναι συνηθισμενο) ή εχει καποια κινητική δυσκολια. και στην ημερήσια εχουμε αυτοκινητο γιατι ειναι μακρια, για να μπορει να γυρισει γρηγορα πισω οποιος παθει κατι. εγω βεβαια ξενο παιδι στο ΙΧ μου θα φοβομουν

να βαλω. ο αντρας μου το εχει κανει. αλλα εδω ειναο στενός κύκλος κ φανταζομαι οτι ολες οι μετακινησεις γινονται σε συνεννοηση νε τους γονεις, αλλα δεν ειμαι κ σιγουρη. αν το ακουσω ομως πιο αποστασιοποιημένα, μου φαινεται καπως. 

 

Σε εμάς που χρειάστηκε 2 φορές να πάνε λίγα παιδιά  σε κάποιες εκδηλώσεις, μας είπαν αρχικά να πάνε με δική τους ευθύνη και όταν προσφέρθηκε η καθηγήτρια που έτσι κι αλλιώς θα πήγαινε να τα πάρει με το αυτοκίνητο, μας έδωσε πρώτα υπεύθυνη δήλωση ότι συμφωνούμε.

Link to comment
Share on other sites

On 9/21/2019 at 2:35 AM, MagdaP said:

Να προσθέσω και κάτι άλλο. Ως προς το ότι οι δάσκαλοι "κρύβονται" πίσω από τη νομοθεσία... Φυσικά και το κάνουν και καλά κάνουν. Γιατί αν κάνουν κάτι εκτός νομοθεσίας και συμβεί κάτι ή ερθουν αντιμέτωποι με κάποιον παραξενο γονιό θα βρεθούν εκτεθειμένοι. 

 

Δεν μιλάει κανείς να κάνει κάτι εκτός Νομοθεσίας!! Μιλάμε για μία Νομοθεσία που είναι τελείως θολή όπως λένε και οι ίδιοι οι εκπαιδευτικοί και συνήθως ότι κάνουν το κάνουν εις όφελος των ίδιων και όχι των παιδιών.

 

On 9/21/2019 at 2:11 AM, popi76 said:

Στο σχολείο που ήμουνα έγινε πέρυσι προσπάθεια ειδοποίησης με sms. Υπήρξε μπάχαλο, γιατί κάποιοι - λίγοι γονείς δεν έδιναν αριθμό ή κάποιοι άλλοι έδωσαν αριθμό που δεν ισχύει. Ο διευθυντής διέκοψε την προσπάθεια τελικά. 

 

Κακώς διέκοψε την προσπάθεια, επειδή 5 γονείς δεν έδωσαν αριθμό ή κάποιοι έδωσαν λάθος ή κάποιοι δεν είχαν την ευασθησία να ενημερώσουν για αλλαγή τηλεφώνου έπρεπε να την πληρώσουν και αυτοί που ενδιαφέρονται? Να έστελνε τα sms και όσοι πραγματικά θέλανε θα τα πέρνανε. Απλως δυστυχώς και στο σχολείο όπως και σε πολλούς τομείς ισχύει το ότι μαζί με τα ξερά καίγονται και τα χλωρά!

On 9/20/2019 at 3:51 PM, Έσπερος said:

Το ότι τα παιδιά γυρίζουν μόνα τους πάντως δεν σημαίνει ότι ο γονιός δεν έει δικαίωμα να γνωρίζει πού είναι. Αν το στέλνεις / αφήνεις σε ένα μέρος θεωρώντας ότι θα σχολάσει την χ ώρα, λογικό είναι να περιμένεις ενημέρωση αν σχολάσει νωρίτερα, ακόμα κ αν η ενημέρωση είναι της τελευταίας στιγμής. Σίγουρα πάντως στο Γυμνάσιο δεν μπορεί να γίνει αυτό το να πάνε σε άλλα τμήματα. Το οποίο και για το δημοτικό ακόμα είναι υποτίμηση της όλης εκπαιδευτικής διαδικασίας γιατί είναι σαν να λες ότι η τάξη είναι απλά χώρος φύλαξης και δεν σε νοιάζει τι μάθημα θα γίνει. Αλλά τέλος πάντων, εκεί παραείναι μικρά τα παιδιά και δεν υπάρχει άλλη επιλογή. 

 

Μπράβο Εσπερος που το λες αυτό, σε τιμά ως εκπαιδευτικό, αντίθετα με το μέσο όρο :)

Επεξεργάστηκαν by elenip
Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Μπράβο Εσπερος που το λες αυτό, σε τιμά ως εκπαιδευτικό, αντίθετα με το μέσο όρο :)

 

Πράγματι, αυτό προσπαθώ να πω και βλέπω ότι η Έσπερος το κατάλαβε. 

 

Λέω ότι έχω δικαίωμα να γνωρίζω εάν το παιδί μου είναι στο σχολείο ή αν σχόλασε νωρίτερα και η απάντηση που παίρνω είναι πως τα Γυμνασιόπαιδα πηγαινοέρχονται μόνα τους...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Πράγματι, αυτό προσπαθώ να πω και βλέπω ότι η Έσπερος το κατάλαβε. 

 

Λέω ότι έχω δικαίωμα να γνωρίζω εάν το παιδί μου είναι στο σχολείο ή αν σχόλασε νωρίτερα και η απάντηση που παίρνω είναι πως τα Γυμνασιόπαιδα πηγαινοέρχονται μόνα τους...

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το δικαίωμα του γονιού που απορρέει και από το Νόμο να μεταφράζεται ότι έχουμε παιδιά που θέλουν ντάντεμα και όλοι οι άλλοι είναι υπεράνω :)

Η Εσπερος, επειδή διαβάζω posts της,  βλέπω ότι δυστυχώς είναι η μειοψηφία στο σχολειο, κάτι που το έχουμε καταλάβει πολύ καλά τόσα χρόνια σε σχολείο.

Και εμένα αυτό που με ενοχλεί και έχω επισημάνει είναι ότι κρύβονται πίσω από το Νόμο μόνο για το δικό τους συμφέρον και όχι των παιδιών.

Παράδειγμα: ημέρα απεργίας πάνε οι γονείς αφήνουν τα παιδιά στο σχολείο, το σχολείο τα δέχετε κανονικά και μετά την προσευχή αρχίζουν και ανακοινώνουν ποιες τάξεις θα πρέπει να φύγουν γιατί οι δάσκαλοι απεργούν. Εκεί να δεις μπάχαλο, παιδιά (πρωτάκια κυρίως) να κλαίνε γιατί δεν ξέρανε τι να κάνουν, μία δασκάλα να "προσπαθεί" να πάρει τηλέφωνο τους γονείς (άλλους έβρισκε άλλους δεν έβρισκε) γονείς που είχαν αφήσει πριν 10 λεπτά τα παιδιά τους για να πάνε στη δουλειά τους να γυρίζουν πίσω (άλλοι τα πήραν μαζί τους στην δουλειά, άλλοι περιμένανε να έρθει η γιαγιά ή η νταντά να τα κρατήσει κλπ κλπ). Ένα μπάχαλο. Αφού έπεσε το σχετικό βρισίδι γονείς - δάσκαλοι δεν τόλμησαν να το ξανακάνουν.

Αν έχουν δικαίωμα στην απεργία? Σαφώς και έχουν. Αλλά να παραλαμβάνεις κανονικά το παιδί και να μην λες: "ξέρετε μην φεύγετε ακόμη περιμένετε γιατί σήμερα θα απεργήσουν πολλοί δάσκαλοι, περιμένετε λίγο" είναι ξεφτίλα να μην το λες.

Και επειδή πάλι θα πέσει το μπαλάκι στους γονείς, όχι δεν ξέρουν όλοι τις απεργιακές κινητοποιήσεις της εβδομάδας :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, elenip είπε:

 

Εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί το δικαίωμα του γονιού που απορρέει και από το Νόμο να μεταφράζεται ότι έχουμε παιδιά που θέλουν ντάντεμα και όλοι οι άλλοι είναι υπεράνω :)

Η Εσπερος, επειδή διαβάζω posts της,  βλέπω ότι δυστυχώς είναι η μειοψηφία στο σχολειο, κάτι που το έχουμε καταλάβει πολύ καλά τόσα χρόνια σε σχολείο.

Και εμένα αυτό που με ενοχλεί και έχω επισημάνει είναι ότι κρύβονται πίσω από το Νόμο μόνο για το δικό τους συμφέρον και όχι των παιδιών.

Παράδειγμα: ημέρα απεργίας πάνε οι γονείς αφήνουν τα παιδιά στο σχολείο, το σχολείο τα δέχετε κανονικά και μετά την προσευχή αρχίζουν και ανακοινώνουν ποιες τάξεις θα πρέπει να φύγουν γιατί οι δάσκαλοι απεργούν. Εκεί να δεις μπάχαλο, παιδιά (πρωτάκια κυρίως) να κλαίνε γιατί δεν ξέρανε τι να κάνουν, μία δασκάλα να "προσπαθεί" να πάρει τηλέφωνο τους γονείς (άλλους έβρισκε άλλους δεν έβρισκε) γονείς που είχαν αφήσει πριν 10 λεπτά τα παιδιά τους για να πάνε στη δουλειά τους να γυρίζουν πίσω (άλλοι τα πήραν μαζί τους στην δουλειά, άλλοι περιμένανε να έρθει η γιαγιά ή η νταντά να τα κρατήσει κλπ κλπ). Ένα μπάχαλο. Αφού έπεσε το σχετικό βρισίδι γονείς - δάσκαλοι δεν τόλμησαν να το ξανακάνουν.

Αν έχουν δικαίωμα στην απεργία? Σαφώς και έχουν. Αλλά να παραλαμβάνεις κανονικά το παιδί και να μην λες: "ξέρετε μην φεύγετε ακόμη περιμένετε γιατί σήμερα θα απεργήσουν πολλοί δάσκαλοι, περιμένετε λίγο" είναι ξεφτίλα να μην το λες.

Και επειδή πάλι θα πέσει το μπαλάκι στους γονείς, όχι δεν ξέρουν όλοι τις απεργιακές κινητοποιήσεις της εβδομάδας :)

 

Αυτό σκεφτόμουν τώρα... Τι θα γίνει με την αυριανή απεργία. Και εμάς πολύ σπάνια υπάρχει ενημέρωση από την προηγούμενη ημέρα. Πηγαίνεις το παιδί στο σχολείο και μαθαίνεις στο προφορικό εκείνη τη στιγμή ποιοι δάσκαλοι θα απεργήσουν. Αυτά για το Δημοτικό. Φαντάζομαι στο Γυμνάσιο - και αφού τα παιδιά πηγαινοέρχονται μόνα τους- δεν θα υπάρξει ενημέρωση ούτε κατά διάνοια...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Αυτό σκεφτόμουν τώρα... Τι θα γίνει με την αυριανή απεργία. Και εμάς πολύ σπάνια υπάρχει ενημέρωση από την προηγούμενη ημέρα. Πηγαίνεις το παιδί στο σχολείο και μαθαίνεις στο προφορικό εκείνη τη στιγμή ποιοι δάσκαλοι θα απεργήσουν. Αυτά για το Δημοτικό. Φαντάζομαι στο Γυμνάσιο - και αφού τα παιδιά πηγαινοέρχονται μόνα τους- δεν θα υπάρξει ενημέρωση ούτε κατά διάνοια...

 

 

 

Εγώ σήμερα που ρώτησα για εμάς (Δημοτικό) μας είπαν ότι δεν ξέρουν ακόμη, αύριο το πρωί θα μας πουν :) Οπότε ο γονιός που δουλεύει θα πρέπει να έχει κάνει τα κουμάντα του για αύριο το πρωί!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Και εμένα αυτό που με ενοχλεί και έχω επισημάνει είναι ότι κρύβονται πίσω από το Νόμο μόνο για το δικό τους συμφέρον και όχι των παιδιών.

 

 

Ναι σου παραθέτουν νομοθεσίες μόνο για να καλύψουν τον εαυτό τους και ξεχνούν να σου αναφέρουν νομοθεσίες που περιγράφουν τις υποχρεώσεις τους. Γι΄αυτό καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι οι γονείς ως προς το ποια είναι τα δικαιώματά μας και ως προς το ποιες είναι οι υποχρεώσεις του σχολείου.

Just now, elenip είπε:

 

Εγώ σήμερα που ρώτησα για εμάς (Δημοτικό) μας είπαν ότι δεν ξέρουν ακόμη, αύριο το πρωί θα μας πουν :) Οπότε ο γονιός που δουλεύει θα πρέπει να έχει κάνει τα κουμάντα του για αύριο το πρωί!

 

Ναι να φέρει και την νταντά μαζί σε περίπτωση που την χρειαστεί. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Ναι σου παραθέτουν νομοθεσίες μόνο για να καλύψουν τον εαυτό τους και ξεχνούν να σου αναφέρουν νομοθεσίες που περιγράφουν τις υποχρεώσεις τους. Γι΄αυτό καλό είναι να είμαστε ενημερωμένοι οι γονείς ως προς το ποια είναι τα δικαιώματά μας και ως προς το ποιες είναι οι υποχρεώσεις του σχολείου.

 

Ναι να φέρει και την νταντά μαζί σε περίπτωση που την χρειαστεί. 

 

Ακριβώς αυτό, γιατί σε πολλά σημεία οι υποχρεώσεις είναι θολές οπότε τις μεταφράζουμε όπως μας συμφέρει!

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Ακριβώς αυτό, γιατί σε πολλά σημεία οι υποχρεώσεις είναι θολές οπότε τις μεταφράζουμε όπως μας συμφέρει!

 

Ή δεν στις αναφέρουν και καθόλου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 said:

 

Ή δεν στις αναφέρουν και καθόλου...

 

Δυστυχώς όμως οι συνέπειες που μια ζωή μαθαίνουμε στα παιδιά ότι υπάρχουν ισχύουν μόνο για τα παιδιά, όχι για τους ενήλικες! :)

Γιατί ότι και να γίνει σε ένα σχολείο εάν δεν είναι ποινικό ψάξε να βρεις το δίκιο σου. Από εκεί ξεκινούν όλα και εκεί τελειώνουν κιόλας, δυστυχώς!

Κρίμα όμως γιατί το επάγγελμα του εκπαιδευτικού θα έπρεπε να είναι πρότυπο, υπάρχουν αξιόλογοι άνθρωποι αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις ακατάλληλες. Χωρίς καμία επί της ουσίας αξιολόγηση όμως και απόλυση κάνεις τον σταυρό σου για το που θα πέσεις! Κρίμα για τα παιδιά μας!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Αυτό σκεφτόμουν τώρα... Τι θα γίνει με την αυριανή απεργία. Και εμάς πολύ σπάνια υπάρχει ενημέρωση από την προηγούμενη ημέρα. Πηγαίνεις το παιδί στο σχολείο και μαθαίνεις στο προφορικό εκείνη τη στιγμή ποιοι δάσκαλοι θα απεργήσουν. Αυτά για το Δημοτικό. Φαντάζομαι στο Γυμνάσιο - και αφού τα παιδιά πηγαινοέρχονται μόνα τους- δεν θα υπάρξει ενημέρωση ούτε κατά διάνοια...

 

 

δυστυχως ή ευτυχως, απαγορευεται να ανακοινωσει υπαλληλος ή δασκαλος απο την προηγουμενη ημερα οτι θα απεργησει την επομενη...καποιοι το κανουν με τροπο, ωστε να μεταφερθει στους γονεις και να κανουν τα κουμαντα τους και καποιοι που το εκαναν για να εξυπηρετησουν τους γονεις,βρηκαν και τον μπελα τους απο πανω που ενημερωναν απο την προηγουμενη απο...συνδικαλιστες γονεις που τους κατειγγειλαν...

οποτε πορευομαστε με οτι ξημερωσει τις συγκεκριμενες ημερες

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια να σας πω οτι η απεργία δεν ανακοινώνεται από πριν πουθενά στον κόσμο. Εννοώ το ποιοι θα απεργήσουν και ποιοι όχι. Αλλιώς χάνει και το νόημά της. Νόημα έχει η απεργία οταν γίνεται μπάχαλο. Όχι μόνο στους εκπαιδευτικούς, σε όλους τους κλάδους. Γιατί σας έχει ενημερώσει ποτέ γιατρός για το αν θα απεργήσει ή οχι; τι άλλο θα ακούσουμε; Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο πραγματικά κάποιος να το αποφασίσει τελευταία στιγμή. 

 

Όσον αφορά στο θέμα που σας απασχολεί, αν είναι τόσο πρόβλημα αν θα σχολάσει νωρίτερα, μπορεί να παραμείνει στο σχολείο. Δεν θα το διώξει κανείς. Επίσης μπορείτε να το συζητήσετε με τον διευθυντή. Καλώς ή κακώς σε όλα τα σχολεία που έχω δουλέψει τόσα χρόνια (και είναι αρκετα) κανένα δεν ειδοποιουσε αν σχολαγαν νωρίτερα αλλά δεν είχα ακούσει να δημιουργείται και θέμα. Αν είναι όμως κάτι που σας δημιουργεί τόσο θέμα συζητήστε το και μη ρίχνετε ευθύνες στους εκπαιδευτικούς που δεν είναι αυτή η δουλειά τους άλλωστε. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdoulini είπε:

δυστυχως ή ευτυχως, απαγορευεται να ανακοινωσει υπαλληλος ή δασκαλος απο την προηγουμενη ημερα οτι θα απεργησει την επομενη...

 

Που το είδατε ότι απαγορεύεται;;; 

 

Με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό:

 

 Η προειδοποίηση του εργοδότη ή της εργοδοτικής συνδικαλιστικής οργάνωσης για την άσκηση του δικαιώματος απεργίας πρέπει να λαμβάνει χώρα τουλάχιστον 24 ώρες πριν την πραγματοποίηση της απεργίας. Ο σκοπός της συγκεκριμένης υποχρέωσης είναι να προλάβει τον πλήρη αιφνιδιασμό του εργοδότη και παράλληλα να του δώσει τη δυνατότητα να λάβει στοιχειώδη μέτρα για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκύπτουν για την επιχείρηση από την απεργία διαφυλάττοντας ταυτόχρονα τους μισθωτούς από μία στιγμιαία και πρόχειρη απόφαση και δίνοντάς τους πριν την καταφυγή στο μέσον της απεργίας τη δυνατότητα για διαπραγμάτευση. Η προειδοποίηση μπορεί να γίνει με οποιονδήποτε τρόπο: έγγραφο, τηλεγράφημα ή ακόμη και προφορικά. Κατά κανόνα αρκεί η γενική προειδοποίηση

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Κορίτσια να σας πω οτι η απεργία δεν ανακοινώνεται από πριν πουθενά στον κόσμο. Εννοώ το ποιοι θα απεργήσουν και ποιοι όχι. Αλλιώς χάνει και το νόημά της. Νόημα έχει η απεργία οταν γίνεται μπάχαλο. Όχι μόνο στους εκπαιδευτικούς, σε όλους τους κλάδους. Γιατί σας έχει ενημερώσει ποτέ γιατρός για το αν θα απεργήσει ή οχι; τι άλλο θα ακούσουμε; Επίσης υπάρχει και το ενδεχόμενο πραγματικά κάποιος να το αποφασίσει τελευταία στιγμή. 

 

Όσον αφορά στο θέμα που σας απασχολεί, αν είναι τόσο πρόβλημα αν θα σχολάσει νωρίτερα, μπορεί να παραμείνει στο σχολείο. Δεν θα το διώξει κανείς. Επίσης μπορείτε να το συζητήσετε με τον διευθυντή. Καλώς ή κακώς σε όλα τα σχολεία που έχω δουλέψει τόσα χρόνια (και είναι αρκετα) κανένα δεν ειδοποιουσε αν σχολαγαν νωρίτερα αλλά δεν είχα ακούσει να δημιουργείται και θέμα. Αν είναι όμως κάτι που σας δημιουργεί τόσο θέμα συζητήστε το και μη ρίχνετε ευθύνες στους εκπαιδευτικούς που δεν είναι αυτή η δουλειά τους άλλωστε. 

 

Εννοείς γιατρός σε Δημόσιο νοσοκομείο? εκεί και να ήθελε ο άνθρωπος να με ενημερώσει που να με βρει, ήξερε ότι θα πάω? :confused:

μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.... η απεργία ανακοινώνεται κανονικά σε όλο τον κόσμο, αλλιώς πως εγώ θα ήξερα ότι απεργεί η ΑΔΕΔΥ πχ. αύριο? :confused:

εάν εννοείς ότι ο κάθε εργαζόμενος απαγορεύεται να ανακοινώσει ότι θα απεργήσει θα ήθελα να μου παραθέσεις το Νόμο, επειδή μιλάμε για σχολείο, θα ήθελα να μου παραθέσεις το Νόμο που αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός απαγορεύεται να ανακοινώσει από την προηγούμενη ημέρα για το εάν θα απεργήσει ή όχι!

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Που το είδατε ότι απαγορεύεται;;; 

 

Με μια πολύ πρόχειρη αναζήτηση βρήκα αυτό:

 

 Η προειδοποίηση του εργοδότη ή της εργοδοτικής συνδικαλιστικής οργάνωσης για την άσκηση του δικαιώματος απεργίας πρέπει να λαμβάνει χώρα τουλάχιστον 24 ώρες πριν την πραγματοποίηση της απεργίας. Ο σκοπός της συγκεκριμένης υποχρέωσης είναι να προλάβει τον πλήρη αιφνιδιασμό του εργοδότη και παράλληλα να του δώσει τη δυνατότητα να λάβει στοιχειώδη μέτρα για την αντιμετώπιση των προβλημάτων που προκύπτουν για την επιχείρηση από την απεργία διαφυλάττοντας ταυτόχρονα τους μισθωτούς από μία στιγμιαία και πρόχειρη απόφαση και δίνοντάς τους πριν την καταφυγή στο μέσον της απεργίας τη δυνατότητα για διαπραγμάτευση. Η προειδοποίηση μπορεί να γίνει με οποιονδήποτε τρόπο: έγγραφο, τηλεγράφημα ή ακόμη και προφορικά. Κατά κανόνα αρκεί η γενική προειδοποίηση

Ανακοίνωση ότι θα πραγματοποιηθεί απεργία, οχι ποιος θα απεργήσει και ποιος όχι. Μη μπερδεύεις τα πράγματα. Δε θα ξυπνήσει ένα πρώην η ΑΔΕΔΥ και θα πει σήμερα θα κάνουμε απεργία! Αλλά το αν θα απεργήσει ή όχι κάποιος το ανακοινώνει την ίδια μέρα. Για το λόγο αυτό οι διευθυντές των σχολείων το πρωί της ημέρας απεργίας παίρνουν τηλέφωνο τους εκπαιδευτικούς που είναι αποσπασμένοι σε άλλα σχολεία να τους ρωτήσουν αν απεργούν και στη συνέχεια ενημερώνουν την διεύθυνση εκπαίδευσης που ανήκουν πόσοι απεργούν (αποσπασμένοι και μη).

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Πράγματι, αυτό προσπαθώ να πω και βλέπω ότι η Έσπερος το κατάλαβε. 

 

Λέω ότι έχω δικαίωμα να γνωρίζω εάν το παιδί μου είναι στο σχολείο ή αν σχόλασε νωρίτερα και η απάντηση που παίρνω είναι πως τα Γυμνασιόπαιδα πηγαινοέρχονται μόνα τους...

Όχι, τα Γυμνασιόπαιδα δεν πρέπει να φεύγουν ό,τι ώρα να ΄ναι από το σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Ανακοίνωση ότι θα πραγματοποιηθεί απεργία, οχι ποιος θα απεργήσει και ποιος όχι. Μη μπερδεύεις τα πράγματα. Δε θα ξυπνήσει ένα πρώην η ΑΔΕΔΥ και θα πει σήμερα θα κάνουμε απεργία! Αλλά το αν θα απεργήσει ή όχι κάποιος το ανακοινώνει την ίδια μέρα. Για το λόγο αυτό οι διευθυντές των σχολείων το πρωί της ημέρας απεργίας παίρνουν τηλέφωνο τους εκπαιδευτικούς που είναι αποσπασμένοι σε άλλα σχολεία να τους ρωτήσουν αν απεργούν και στη συνέχεια ενημερώνουν την διεύθυνση εκπαίδευσης που ανήκουν πόσοι απεργούν (αποσπασμένοι και μη).

 

Φαντάζομαι έχει πράγματι το δικαίωμα ο εργαζόμενος να αποφασίσει το ίδιο πρωί αν θα απεργήσει ή όχι. 

 

Αν το έχει αποφασίσει από την προηγούμενη ημέρα, γιατί απαγορεύεται να το ανακοινώσει; αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα υπάρχει και σχετικός νόμος και θα προβλέπονται κυρώσεις. Ποιος είναι αυτός ο νόμος;;;

(φαντάζομαι οι εκπαιδευτικοί του φόρουμ θα τον γνωρίζουν)

 

Link to comment
Share on other sites

Στον κλάδο πάντως τον δικό μου (δικαστήρια), οι δικαστικοί υπάλληλοι στην πλειοψηφία τους μας ενημερώνουν τους δικηγόρους αν π.χ. την ημέρα που έχουν υπηρεσία στην έδρα θα απεργήσουν ή όχι, έτσι ώστε να μην ξεσηκωθούν ένας σωρός άνθρωποι (δικηγόροι, διάδικοι, μάρτυρες) να πάνε στο δικαστήριο, να χάσουν την μέρα τους και να φύγουν άπραγοι.

 

Ή για να το πω διαφορετικά, οι φιλότιμοι δικαστικοί υπάλληλοι το κάνουν....αυτοί που διακρίνονται κάθε μέρα από γενικότερη ευσυνειδησία, την οποία αποδεικνύουν και ενόψει απεργίας. Όσοι αρνούνται να ενημερώσουν (δεν είναι πολλοί) δεν εκπλήσσουν κανέναν μας, γιατί είναι οι ίδιοι που και όταν δουλεύουν θαρρείς ότι έχουν σκοπό να σου δυσκολέψουν την ζωή.

 

Άσχετο...αλλά είπα κι εγώ τον πόνο μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Εννοείς γιατρός σε Δημόσιο νοσοκομείο? εκεί και να ήθελε ο άνθρωπος να με ενημερώσει που να με βρει, ήξερε ότι θα πάω? :confused:

μην συγκρίνουμε ανόμοια πράγματα.... η απεργία ανακοινώνεται κανονικά σε όλο τον κόσμο, αλλιώς πως εγώ θα ήξερα ότι απεργεί η ΑΔΕΔΥ πχ. αύριο? :confused:

εάν εννοείς ότι ο κάθε εργαζόμενος απαγορεύεται να ανακοινώσει ότι θα απεργήσει θα ήθελα να μου παραθέσεις το Νόμο, επειδή μιλάμε για σχολείο, θα ήθελα να μου παραθέσεις το Νόμο που αναφέρει ότι ο εκπαιδευτικός απαγορεύεται να ανακοινώσει από την προηγούμενη ημέρα για το εάν θα απεργήσει ή όχι!

Δεν εννοώ να σε ενημερώσει ο ίδιος ο γιατρός. Να παρεις τηλέφωνο να κλεισεις ραντεβού με συγκεκριμένο γιατρο και να σου πουν οτι θα απεργήσει. 

Just now, erin0000 είπε:

 

Φαντάζομαι έχει πράγματι το δικαίωμα ο εργαζόμενος να αποφασίσει το ίδιο πρωί αν θα απεργήσει ή όχι. 

 

Αν το έχει αποφασίσει από την προηγούμενη ημέρα, γιατί απαγορεύεται να το ανακοινώσει; αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα υπάρχει και σχετικός νόμος και θα προβλέπονται κυρώσεις. Ποιος είναι αυτός ο νόμος;;;

(φαντάζομαι οι εκπαιδευτικοί του φόρουμ θα τον γνωρίζουν)

 

Ο νόμος λέει ότι ενημερώνουν οι εκπαιδευτικοί που απεργούν τον διευθυντή την ίδια μέρα. Νομίζω όμως ότι είναι απόφαση του συνδικαλιστικού οργάνου να μην ενημερώνουμε από πριν. Αλλιως ακυρωνεις την απεργία. Η απεργία έχει νόημα αν δημιουργηθεί αναστάτωση. Αν όλα κυλάνε ρολόι είναι μια αποτυχημένη απεργία.

Just now, elenip είπε:

 

Εγώ σήμερα που ρώτησα για εμάς (Δημοτικό) μας είπαν ότι δεν ξέρουν ακόμη, αύριο το πρωί θα μας πουν :) Οπότε ο γονιός που δουλεύει θα πρέπει να έχει κάνει τα κουμάντα του για αύριο το πρωί!

Ναι ετσι είναι. Γι αυτο λέγεται απεργια.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...