Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts

Θα ήθελα να μάθω τι θέματα αντιμετωπίσατε με το Γυμνάσιο του παιδιού σας (είτε αυτό είναι ιδιωτικό, είτε δημόσιο). Τυχόν προβλήματα με τους καθηγητές,  με τη λειτουργία του σχολείου, με το διάβασμα, ο,τιδήποτε. Προσαρμόστηκαν εύκολα τα παιδιά σας κατά τη μετάβαση από το δημοτικό;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Just now, erin0000 said:

Θα ήθελα να μάθω τι θέματα αντιμετωπίσατε με το Γυμνάσιο του παιδιού σας (είτε αυτό είναι ιδιωτικό, είτε δημόσιο). Τυχόν προβλήματα με τους καθηγητές,  με τη λειτουργία του σχολείου, με το διάβασμα, ο,τιδήποτε. Προσαρμόστηκαν εύκολα τα παιδιά σας κατά τη μετάβαση από το δημοτικό;

 

Εμείς δεν έχουμε πάει ακόμη Γυμνάσιο, αλλά μιας φίλης που πάνε, ξέρω ότι τώρα στην αρχή έχουν ένα θεματάκι με το ωράριο, δηλαδή και το πρωί τους είπαν να πηγαίνουν πιο αργά και χτες π.χ που μιλούσαμε μου είπε ότι τα είχαν διώξει νωρίτερα! Ίσως δεν έχουν ακόμη καταλήξει με το πρόγραμμα δεν ξέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ναι και εμάς ακόμη δεν έχουν αρχίσει full ωράριο.

 

Τι εννοείς τα έδιωξαν νωρίτερα;  Δεν τα κράτησαν στο σχολείο; Ειδοποιούν τουλάχιστον;

Εμάς τουλάχιστον τηρούν την ώρα σχολάσματος που λένε... 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

Ναι και εμάς ακόμη δεν έχουν αρχίσει full ωράριο.

 

Τι εννοείς τα έδιωξαν νωρίτερα;  Δεν τα κράτησαν στο σχολείο; Ειδοποιούν τουλάχιστον;

Εμάς τουλάχιστον τηρούν την ώρα σχολάσματος που λένε... 

 

Δεν ξέρω αν τους ειδοποίησαν, αυτό που ξέρω ειναι πως το Γυμνάσιο τελειώνει στις 2, χτες γυρίσανε στις 12:30

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους! Τα γυμνάσια (και τα λύκεια)ακόμη δεν έχουν όλο το προσωπικό επομένως είναι αδύνατο να σχολανε στις 2. Τουλάχιστον τα περισσότερα. Επειδή σε κάθε τμήμα μπαίνουν αρκετοί καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων κι επειδή κάποιοι είναι αναπληρωτές και δεν έχουν προσληφθεί ακόμα κάνουν λιγότερες ώρες. Όταν ολοκληρωθούν οι προσλήψεις αναπληρωτών θα οριστικοποιηθεί και το πρόγραμμα ώστε να σχολάνε όλα στις 2.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Καλημέρα σε όλους! Τα γυμνάσια (και τα λύκεια)ακόμη δεν έχουν όλο το προσωπικό επομένως είναι αδύνατο να σχολανε στις 2. Τουλάχιστον τα περισσότερα. Επειδή σε κάθε τμήμα μπαίνουν αρκετοί καθηγητές διαφόρων ειδικοτήτων κι επειδή κάποιοι είναι αναπληρωτές και δεν έχουν προσληφθεί ακόμα κάνουν λιγότερες ώρες. Όταν ολοκληρωθούν οι προσλήψεις αναπληρωτών θα οριστικοποιηθεί και το πρόγραμμα ώστε να σχολάνε όλα στις 2.

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η άλλη κοπέλα, εάν εκτάκτως σχολάσουν νωρίτερα ειδοποιούνται οι γονείς ή τα αφήνουν να φύγουν μόνα τους;

 

Εμείς προς το παρόν παίρνουμε το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας που ναι είναι μειωμένες ώρες. Αλλά το γνωρίζουμε από την προηγούμενη ημέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η άλλη κοπέλα, εάν εκτάκτως σχολάσουν νωρίτερα ειδοποιούνται οι γονείς ή τα αφήνουν να φύγουν μόνα τους;

 

Εμείς προς το παρόν παίρνουμε το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας που ναι είναι μειωμένες ώρες. Αλλά το γνωρίζουμε από την προηγούμενη ημέρα.

Οι μαθητές Γυμνασίου θεωρούνται " μεγάλα παιδιά" , που δεν έχουν την ανάγκη να τα συνοδέψουν στο σπίτι. Από όσο γνωρίζω κανένα Γυμνάσιο δεν ενημερώνει γονείς για νωρίτερη αποχώρηση. 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η άλλη κοπέλα, εάν εκτάκτως σχολάσουν νωρίτερα ειδοποιούνται οι γονείς ή τα αφήνουν να φύγουν μόνα τους;

 

Εμείς προς το παρόν παίρνουμε το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας που ναι είναι μειωμένες ώρες. Αλλά το γνωρίζουμε από την προηγούμενη ημέρα.

Νομίζω δεν ειδοποιούνται οι γονείς. Είναι δύσκολο να ειδοποιηθούν όλοι στα μεγάλα σχολεία. Στο γυμνάσιο που ήμουν αρκετά χρόνια (τωρα είμαι σε εσπερινο) κάποια παιδιά ζητούσαν να πάρουν τηλέφωνο τους γονείς. Κάποια αλλα περίμεναν στο σχολείο να έρθει η ώρα που θα σχολουσαν κανονικά. Ειδικά οσα εφευγαν με λεωφορείο. Αλλα γυρνούσαν μονα με τα πόδια στο σπίτι. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Νομίζω δεν ειδοποιούνται οι γονείς. Είναι δύσκολο να ειδοποιηθούν όλοι στα μεγάλα σχολεία. Στο γυμνάσιο που ήμουν αρκετά χρόνια (τωρα είμαι σε εσπερινο) κάποια παιδιά ζητούσαν να πάρουν τηλέφωνο τους γονείς. Κάποια αλλα περίμεναν στο σχολείο να έρθει η ώρα που θα σχολουσαν κανονικά.

 

Αν έχουν αυτή την επιλογή τα παιδιά, εντάξει.

 

Στο σχολείο που πηγαίνει η κόρη μιας γνωστής μου (δημόσιο) τους στέλνουν sms, αλλά μάλλον είναι η εξαίρεση.

 

Γενικώς τι θέματα προκύπτουν; Για να ξέρω τι να περιμένω...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Με αφορμή αυτό που έγραψε η άλλη κοπέλα, εάν εκτάκτως σχολάσουν νωρίτερα ειδοποιούνται οι γονείς ή τα αφήνουν να φύγουν μόνα τους;

 

Εμείς προς το παρόν παίρνουμε το πρόγραμμα της επόμενης ημέρας που ναι είναι μειωμένες ώρες. Αλλά το γνωρίζουμε από την προηγούμενη ημέρα.

ξερω γυμνασια που ενημερωνουν τους γονεις και αν οι γονεις δεν δεχτουν να φυγει το παιδι τους νωριτερα γιατι πχ δεν θα ειναι κανεις σπτι, το παιδι μενει στο σχολειο μεχρι την καθορισμενη ωρα...αυτα ομως διαφερουν απο σχολειο σε σχολειο και πρεπει να τα συννενοηθεις με τον γυμνασιαρχη...

 

τα υπολοιπα που ρωτας περι προβληματων καθηγητων,μαθητων κτλ. ειναι εντελως υποκειμενικο το πως βιωνει και τι, το καθε παιδι....δεν εχει κανενα νοημα να σου γραψουν η καθε μαμα το δικο της προβλημα, γιατι ειναι εντελως εξατομικευμενο για το δικο τους παιδι και το μονο που θα σου προσφερει, ειναι αρνητικη διαθεση και αγχος...προβληματα παντου υπαρχουν απο πολυ μικρα εως πολυ μεγαλα...μπορει να αντιμετωπισετε μπορει και οχι...μην προκαταβαλεσαι απο πριν ...

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Αγγελική2 είπε:

Οι μαθητές Γυμνασίου θεωρούνται " μεγάλα παιδιά" , που δεν έχουν την ανάγκη να τα συνοδέψουν στο σπίτι. Από όσο γνωρίζω κανένα Γυμνάσιο δεν ενημερώνει γονείς για νωρίτερη αποχώρηση. 

 

Τα 12χρονα μεγάλωσαν ξαφνικά; :grin:

Κοίτα, εφόσον θέλουν ειδοποίηση από τους γονείς αν κάποιο παιδί δεν πάει σχολείο το πρωί, λογικά θα έπρεπε να έχουν την υποχρέωση να ειδοποιούν τους γονείς εάν διώξουν τα παιδιά νωρίτερα. Είτε αυτά χρειάζονται συνοδεία, είτε όχι. Δηλαδή δεν μπορεί να νομίζω εγώ ότι το παιδί είναι στο σχολείο του και να έχει φύγει 2 ώρες νωρίτερα. Έτσι δεν είναι;

Just now, magdoulini είπε:

ξερω γυμνασια που ενημερωνουν τους γονεις και αν οι γονεις δεν δεχτουν να φυγει το παιδι τους νωριτερα γιατι πχ δεν θα ειναι κανεις σπτι, το παιδι μενει στο σχολειο μεχρι την καθορισμενη ωρα...αυτα ομως διαφερουν απο σχολειο σε σχολειο και πρεπει να τα συννενοηθεις με τον γυμνασιαρχη...

 

τα υπολοιπα που ρωτας περι προβληματων καθηγητων,μαθητων κτλ. ειναι εντελως υποκειμενικο το πως βιωνει και τι, το καθε παιδι....δεν εχει κανενα νοημα να σου γραψουν η καθε μαμα το δικο της προβλημα, γιατι ειναι εντελως εξατομικευμενο για το δικο τους παιδι και το μονο που θα σου προσφερει, ειναι αρνητικη διαθεση και αγχος...προβληματα παντου υπαρχουν απο πολυ μικρα εως πολυ μεγαλα...μπορει να αντιμετωπισετε μπορει και οχι...μην προκαταβαλεσαι απο πριν ...

 

Όχι δεν θέλω προσωπικά βιώματα. Ψάχνω για γενικότερα θέματα που ίσως μου διαφεύγουν. πχ τέθηκε το θέμα του ωραρίου και της ειδοποίησης των γονέων (που το θεωρούσα δεδομένο ότι ειδοποιούνται).

 

Ρωτάω γιατί ούτε καμιά ενημέρωση των γονέων (των καινούριων παιδιών) βλέπω να γίνεται, ούτε υπάρχει παρουσία συλλόγου. Τι να κάνω; να πιάσω τον διευθυντή από μόνη μου; και τι να ρωτήσω.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Τα 12χρονα μεγάλωσαν ξαφνικά; :grin:

Κοίτα, εφόσον θέλουν ειδοποίηση από τους γονείς αν κάποιο παιδί δεν πάει σχολείο το πρωί, λογικά θα έπρεπε να έχουν την υποχρέωση να ειδοποιούν τους γονείς εάν διώξουν τα παιδιά νωρίτερα. Είτε αυτά χρειάζονται συνοδεία, είτε όχι. Δηλαδή δεν μπορεί να νομίζω εγώ ότι το παιδί είναι στο σχολείο του και να έχει φύγει 2 ώρες νωρίτερα. Έτσι δεν είναι;

Ισχύει, αλλά υπολόγισε ότι μιλάμε για 25 περίπου παιδιά, οπότε και θα πρέπει να γίνουν και αντίστοιχα 25 τουλάχιστον τηλεφωνήματα. Δεν είναι και τόσο εύκολο, με δεδομένο ότι τρέχουν και άλλες εργασίες στα γραφεία. Αλλά ζητούν να τους ενημερώνετε για τυχόν απουσία? Όταν πήγαινε η κόρη μου, που τώρα είναι φοιτήτρια, δεν μας είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο. Μόνο χαρτί για να δικαιολογήσουμε τις απουσίες όταν επέστρεφε. 

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγγελική2 είπε:

Ισχύει, αλλά υπολόγισε ότι μιλάμε για 25 περίπου παιδιά, οπότε και θα πρέπει να γίνουν και αντίστοιχα 25 τουλάχιστον τηλεφωνήματα. Δεν είναι και τόσο εύκολο, με δεδομένο ότι τρέχουν και άλλες εργασίες στα γραφεία. Αλλά ζητούν να τους ενημερώνετε για τυχόν απουσία? Όταν πήγαινε η κόρη μου, που τώρα είναι φοιτήτρια, δεν μας είχαν ζητήσει κάτι τέτοιο. Μόνο χαρτί για να δικαιολογήσουμε τις απουσίες όταν επέστρεφε. 

 

Σωστό, άρα θα έπρεπε να τα κρατάνε στο σχολείο (λέω εγώ τώρα).. Ίσως είμαι και ψαρωμένη ακόμα, αλλά αυτή τη στιγμή ξέρω πχ το παιδί μου ότι είναι στο σχολείο. Αν αυτό έχει φύγει από νωρίς γιατί πχ αρρώστησε κάποιος καθηγητής, δεν οφείλω να το γνωρίζω με κάποιον τρόπο;

 

Ναι στον αγιασμό είπαν κάποια πράγματα, κυρίως τι οφείλουμε εμείς οι γονείς και τα παιδιά να κάνουμε. Οφείλουμε να τηλεφωνούμε λέει στο σχολείο εάν απουσιάσει το παιδί. Με την ίδια λογική έχω απαίτηση και εγώ να με ειδοποιούν, αν σχολάσει νωρίτερα...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

 

Σωστό, άρα θα έπρεπε να τα κρατάνε στο σχολείο (λέω εγώ τώρα).. Ίσως είμαι και ψαρωμένη ακόμα, αλλά αυτή τη στιγμή ξέρω πχ το παιδί μου ότι είναι στο σχολείο. Αν αυτό έχει φύγει από νωρίς γιατί πχ αρρώστησε κάποιος καθηγητής, δεν οφείλω να το γνωρίζω με κάποιον τρόπο;

 

Ναι στον αγιασμό είπαν κάποια πράγματα, κυρίως τι οφείλουμε εμείς οι γονείς και τα παιδιά να κάνουμε. Οφείλουμε να τηλεφωνούμε λέει στο σχολείο εάν απουσιάσει το παιδί. Με την ίδια λογική έχω απαίτηση και εγώ να με ειδοποιούν, αν σχολάσει νωρίτερα...

 

δεν προκειτε σχολειο να αφησει πρωτακια να φυγουν νωριτερα για κανενα λογο αν δεν ενημερωθουν οι γονεις...νομιζω οτι ως προς αυτο, δεν πρεπει να ανησυχεις...σε καθε περιπτωση μια επισκεψη στον δ/ντη του σχολειου, θα σου ελυνε ολες τις αποριες για το πως το χειριζονται στο συγκεκριμενο σχολειο

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 said:

 

Σωστό, άρα θα έπρεπε να τα κρατάνε στο σχολείο (λέω εγώ τώρα).. Ίσως είμαι και ψαρωμένη ακόμα, αλλά αυτή τη στιγμή ξέρω πχ το παιδί μου ότι είναι στο σχολείο. Αν αυτό έχει φύγει από νωρίς γιατί πχ αρρώστησε κάποιος καθηγητής, δεν οφείλω να το γνωρίζω με κάποιον τρόπο;

 

Ναι στον αγιασμό είπαν κάποια πράγματα, κυρίως τι οφείλουμε εμείς οι γονείς και τα παιδιά να κάνουμε. Οφείλουμε να τηλεφωνούμε λέει στο σχολείο εάν απουσιάσει το παιδί. Με την ίδια λογική έχω απαίτηση και εγώ να με ειδοποιούν, αν σχολάσει νωρίτερα...

 

Κοίτα κανονικά στον αγιασμό ρε παιδί μου θα έπρεπε να λένε δυο κουβέντες, ειδικά για τα παιδιά της Α'... να μιλήσουν στους γονείς, ότι π.χ. μέχρι να διαμορφωθεί το πρόγραμμα τα παιδιά θα έρχονται / αποχωρούν νωρίτερα για παράδειγμα ή εάν χρειάζεται να ξέρουν κάτι..

Από εκεί και πέρα θεωρώ πως ο γονιός θα πρέπει να το κανονίσει με το παιδί του μετά, πχ αν αρρωστήσει ένας καθηγητής και να σας διώξουν εσύ μένεις εκεί μέχρι να πας σπίτι κλπ..

Εμένα να σου πω με ενδιαφέρει να μάθω (εν όψει ότι και εμείς θα πάμε Γυμνάσιο μελλοντικά) αν όντως τις εκδρομές με διανυκτερευση τις έχουν ξεκινήσει από το Γυμνάσιο γιατί στις δικές μας εποχές μόνο Γ' Λυκείου έπαιζε η πενταήμερη..  έχω την αίσθηση όμως ότι κάτι διήμερα παίζουν από το Γυμνάσιο τώρα..

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Σωστό, άρα θα έπρεπε να τα κρατάνε στο σχολείο (λέω εγώ τώρα).. Ίσως είμαι και ψαρωμένη ακόμα, αλλά αυτή τη στιγμή ξέρω πχ το παιδί μου ότι είναι στο σχολείο. Αν αυτό έχει φύγει από νωρίς γιατί πχ αρρώστησε κάποιος καθηγητής, δεν οφείλω να το γνωρίζω με κάποιον τρόπο;

 

Ναι στον αγιασμό είπαν κάποια πράγματα, κυρίως τι οφείλουμε εμείς οι γονείς και τα παιδιά να κάνουμε. Οφείλουμε να τηλεφωνούμε λέει στο σχολείο εάν απουσιάσει το παιδί. Με την ίδια λογική έχω απαίτηση και εγώ να με ειδοποιούν, αν σχολάσει νωρίτερα...

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τους δίνουν την δυνατότητα να τηλεφωνούν εκείνα στους γονείς και να ενημερώνουν ότι φεύγουν. Τώρα για να τα κρατήσουν όλα στο σχολείο είναι πρακτικά δύσκολο καθώς ή θα πρέπει να μπουν σε αίθουσα και να υπάρχει διαθέσιμος καθηγητής που θα τα απασχολήσει ή θα τα αφήσουν μόνα και κακά τα ψέματα θα κάνουν μία σχετική φασαρία που θα εμποδίζει το μάθημα των υπολοίπων.

Just now, elenip είπε:

 

 

Εμένα να σου πω με ενδιαφέρει να μάθω (εν όψει ότι και εμείς θα πάμε Γυμνάσιο μελλοντικά) αν όντως τις εκδρομές με διανυκτερευση τις έχουν ξεκινήσει από το Γυμνάσιο γιατί στις δικές μας εποχές μόνο Γ' Λυκείου έπαιζε η πενταήμερη..  έχω την αίσθηση όμως ότι κάτι διήμερα παίζουν από το Γυμνάσιο τώρα..

 

Ισχύει και ε'ίναι 3 μέρες η εκδρομή.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:
Just now, erin0000 είπε:

Ρωτάω γιατί ούτε καμιά ενημέρωση των γονέων (των καινούριων παιδιών) βλέπω να γίνεται, ούτε υπάρχει παρουσία συλλόγου. Τι να κάνω; να πιάσω τον διευθυντή από μόνη μου; και τι να ρωτήσω.

 

Ενημέρωση γονέων συνήθως γίνεται άλλα ίσως περιμένουν να έρθει όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό. Εκεί θα ενημερωθείτε για τους κανονισμούς, τον υπεύθυνο καθηγητή κάθε τμήματος κ.α. Σε περίπτωση απουσίας παιδιού ζητάνε ενημέρωση γιατί αυτός είναι ο καινούργιος νόμος που λέει ότι υποχρεούνται πι γονείς σε περίπτωση απουσίας του παιδιού να ενημερώσουν το σχολείο. Όπως και δικαιολόγηση απουσιών πλέον δεν υφίσταται. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πάει ο γονιός στο σχολείο να δικαιολογήσει τις απουσίες ούτε απαιτείται χαρτί γιατρού. Επίσης ο γονιός ενημερώνεται μέσω SMS ή email στην αρχή  κάθε μήνα για τις απουσίες του παιδιού του.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Αγγελική2 said:

Το μόνο σίγουρο είναι ότι τους δίνουν την δυνατότητα να τηλεφωνούν εκείνα στους γονείς και να ενημερώνουν ότι φεύγουν. Τώρα για να τα κρατήσουν όλα στο σχολείο είναι πρακτικά δύσκολο καθώς ή θα πρέπει να μπουν σε αίθουσα και να υπάρχει διαθέσιμος καθηγητής που θα τα απασχολήσει ή θα τα αφήσουν μόνα και κακά τα ψέματα θα κάνουν μία σχετική φασαρία που θα εμποδίζει το μάθημα των υπολοίπων.

Ισχύει και ε'ίναι 3 μέρες η εκδρομή.

 

Σε ποια τάξη? φαντάζομαι όχι από την Α' Γυμνασίου! Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά αν κρίνω από την δική μας πενταήμερη ήμασταν λίγο τραλαλα.. τώρα στο Γυμνάσιο να πάνε τριήμερα μόνα τους? αχ βαχ

Just now, MagdaP said:

Ενημέρωση γονέων συνήθως γίνεται άλλα ίσως περιμένουν να έρθει όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό. Εκεί θα ενημερωθείτε για τους κανονισμούς, τον υπεύθυνο καθηγητή κάθε τμήματος κ.α. Σε περίπτωση απουσίας παιδιού ζητάνε ενημέρωση γιατί αυτός είναι ο καινούργιος νόμος που λέει ότι υποχρεούνται πι γονείς σε περίπτωση απουσίας του παιδιού να ενημερώσουν το σχολείο. Όπως και δικαιολόγηση απουσιών πλέον δεν υφίσταται. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πάει ο γονιός στο σχολείο να δικαιολογήσει τις απουσίες ούτε απαιτείται χαρτί γιατρού. Επίσης ο γονιός ενημερώνεται μέσω SMS ή email στην αρχή  κάθε μήνα για τις απουσίες του παιδιού του.

 

Η οποία ενημέρωση γίνεται συνήθως μετά από κανένα μήνα οπότε φίλη erin0000 μην αγχώνεσαι θα τα ανακαλύψεις μόνη σου :)

Το καλύτερο είναι αυτό που σου πρότειναν να μιλήσεις με τον διευθυντή να ρωτήσεις τι γίνεται σε εσάς!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Ενημέρωση γονέων συνήθως γίνεται άλλα ίσως περιμένουν να έρθει όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό. Εκεί θα ενημερωθείτε για τους κανονισμούς, τον υπεύθυνο καθηγητή κάθε τμήματος κ.α. Σε περίπτωση απουσίας παιδιού ζητάνε ενημέρωση γιατί αυτός είναι ο καινούργιος νόμος που λέει ότι υποχρεούνται πι γονείς σε περίπτωση απουσίας του παιδιού να ενημερώσουν το σχολείο. Όπως και δικαιολόγηση απουσιών πλέον δεν υφίσταται. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πάει ο γονιός στο σχολείο να δικαιολογήσει τις απουσίες ούτε απαιτείται χαρτί γιατρού. Επίσης ο γονιός ενημερώνεται μέσω SMS ή email στην αρχή  κάθε μήνα για τις απουσίες του παιδιού του.

¨Οντως αυτό με τα mail γίνεται και στο Λύκειο. Κάθε μήνα μου ερχόταν μήνυμα για τις απουσίες της κόρης μου.

 

BdmAp3.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

Σε ποια τάξη? φαντάζομαι όχι από την Α' Γυμνασίου! Δεν ξέρω βρε κορίτσια αλλά αν κρίνω από την δική μας πενταήμερη ήμασταν λίγο τραλαλα.. τώρα στο Γυμνάσιο να πάνε τριήμερα μόνα τους? αχ βαχ

Στο νησί που ζω πάνε μια τριήμερη εκδρομή στη Βουλή η Γ Γυμνασίου κάθε χρόνο. Και αυτό γιατί είναι πρακτικά αδύνατο να πάνε αυθημερόν στην Αθήνα. Σε μικρότερες τάξεις δεν πάνε συνήθως εκτός αν συμμετέχουν σε κανένα περιβαλλοντικό πρόγραμμα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Ενημέρωση γονέων συνήθως γίνεται άλλα ίσως περιμένουν να έρθει όλο το εκπαιδευτικό προσωπικό. Εκεί θα ενημερωθείτε για τους κανονισμούς, τον υπεύθυνο καθηγητή κάθε τμήματος κ.α. Σε περίπτωση απουσίας παιδιού ζητάνε ενημέρωση γιατί αυτός είναι ο καινούργιος νόμος που λέει ότι υποχρεούνται πι γονείς σε περίπτωση απουσίας του παιδιού να ενημερώσουν το σχολείο. Όπως και δικαιολόγηση απουσιών πλέον δεν υφίσταται. Δεν χρειάζεται δηλαδή να πάει ο γονιός στο σχολείο να δικαιολογήσει τις απουσίες ούτε απαιτείται χαρτί γιατρού. Επίσης ο γονιός ενημερώνεται μέσω SMS ή email στην αρχή  κάθε μήνα για τις απουσίες του παιδιού του.

 

 

Για να δούμε. Δεν μας έχουν πει κάτι τέτοιο...

Link to comment
Share on other sites

Τα γυμνάσια σχολάνε δυο δυο μέρες και μια και κάτι τις υπόλοιπες τρεις. Δυο 7ωρα δλδ κ 3 6ωρα. Συχνα τις υπολοιπες 7εδ γινονται προγραμματα ή αλλες εκδηλωσεις. Στο δικο μου σχολείο κραταμε τα παιδια γιατι περιμενουν λεωφορεία για τα χωρια τους. οχι ομως μεσα σε ταξη με καθηγητή, απλως εξηγούμε οτι μπορουν να παραμείνουν στο σχολείο, να μην ενοχλουν τις ταξεις που κάνουν μάθημα, αλλά  να παιζουν με μπάλες ή επιτραπέζια ή  στη βιβλιοθηκη. Κανονικά είναι ευθύνη των διευθυντών να μεριμνούν για την περίπτωση πρόωρης αποχώρησης λογω κενού ή αλλης αιτίας. 

Οι εκδρομές με διανυκτέρευση είναι στα όρια του νόμου. Υποτιθεται οτι επιτρέπονται μονο με εκπαιδευτικο προγραμμα ή στα πλαίσια καποιου μαθηματος. Δηλαδη κανονικα πρεπει να συνδεθούν με δραστηριοτητες που σχετίζονται με εκπαιδευτικο προγραμμα ή μαθημα οπως πχ να πας στη Βουλη κ να πεις οτι γινεται στα αίσια του μαθηματος ΚΠΑ κ λογω αποστασης βαζεις κ μια διανυκτερευση κ κολλάς κ 1-2 μουσεια κ εγινε εκδρομη. Οι πολυήμερες στα Γυμνάσια ειναι μάστιγα -συγγνωμη μοδα- των τελευταίων ετων. Στο δικο μας σχολείο πιέζουν οι διευθυντες κ γινονται κ συνοδεύουν συνηθως αναπληρωτες ή μόνιμοι αποσπασμένοι που ειναι λιγο πιο χαλαροί. Εγω καταψηφίζω παντα. Δυστυχως εμας τις χρηματοδοτεί ο συλλογος γονεων, αντι να ερθει να μας βρίσει που τις οργανώνουμε. 

Από την πλευρά της καθηγήτριας, βλέπω ότι πολλά παιδιά δυσκολεύονται στο Γυμνάσιο επειδή θεωρούμε περισσότερα πράγματα αυτονόητα. Δεν είμαστε τόσο αναλυτικοί όσο στο δημοτικό, όχι στην εξήγηση του μαθήματος, αλλά στο πώς πρέπει να μελετήσουν. Πχ θεωρούμε αυτονόητο ότι όταν έχουμε διαβάσει ένα κείμενο για ανάλυση, τα παιδιά το κάνουν ξανά ανάγνωση στο σπίτι για να μπορούν να συμμετάσχουν στη συνέχεια της ανάλυσης την επόμενη φορά. Αυτό δεν το έχουν όμως όλοι οι μαθητές ως δεδομένο!! Εγώ βέβαια μετά από τόσα χρόνια κ επειδή μου αρέσει να κάνω στην Α, τα εξηγώ πολύ αναλυτικά, αλλά δεν το κάνουν όλοι. Όχι επίτηδες, αλλά πχ οι αναπληρωτές που μπορεί μία χρονιά να έχουν κατεύθυνση λυκείου κ την άλλη α γυμνασίου, έχουν μια δυσκολία μετάβασης από το ένα επίπεδο στο άλλο κ οι ίδιοι. Ή ίσως ένας καθηγητής που συμπληρώνει λίγες ώρες από το λύκειο κ βρίσκεται ξαφνικά τη μία ώρα με 17χρονα κ την άλλη με 12χρονα. Επίσης έχουμε πολλές προφορικές ανακοινώσιες για θέματα λειτουργίας του σχολείου, οι γονείς παίρνουν χαρτάκι μόνο αν είναι να υπογράψουν για κάτι ή αν είναι κάποια εκδήλωση που τους αφορά. Έτσι τα παιδιά πρέπει να ακούν προσεκτικά και να θυμούνται ή να σημειώνουν ανακοινώσεις σχετικά με εκδηλώσεις, αλλαγές προγράμματος κλπ. Σ' αυτό πάλι κάποιοι δυσκολεύονται. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ Έσπερος.

Οι εκδρομές που λες γίνονται από την Α΄Γυμνασίου; Θεωρούνται υποχρεωτικές (αφού είναι και καλά εκπαιδευτικές; )

Εσύ τι μάθημα κάνεις; (εάν θέλεις μου απαντάς. Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει ή όχι)

Με το θέμα των απουσιών τι γίνεται; γιατί από μια πρώτη εντύπωση βλέπω ότι η απειλή "θα σου βάλω απουσία" για ο,τιδήποτε είναι καθημερινότητα (εάν έφερες το βιβλίο, εάν ντύθηκες σωστά κτλ). Δηλαδή θυμώνει ο καθηγητής και βάζει απουσία σαν τιμωρία; ή απλά τα απειλεί προκειμένου να επιβληθεί;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Εμένα να σου πω με ενδιαφέρει να μάθω (εν όψει ότι και εμείς θα πάμε Γυμνάσιο μελλοντικά) αν όντως τις εκδρομές με διανυκτερευση τις έχουν ξεκινήσει από το Γυμνάσιο γιατί στις δικές μας εποχές μόνο Γ' Λυκείου έπαιζε η πενταήμερη..  έχω την αίσθηση όμως ότι κάτι διήμερα παίζουν από το Γυμνάσιο τώρα..

 

 

Εγώ που πήγα γυμνάσιο 2001-2004 υπήρχαν ήδη πολυήμερες εκδρομές στη Γ' Τάξη. Συγκεκριμένα είχαν πάει 4 μέρες Κέρκυρα και 7 μέρες Ιταλία και επέλεγες σε ποια θα πας (ήταν ταυτόχρονα). Εμένα βέβαια δεν με είχαν αφήσει να πάω σε καμία από τις δύο, αλλά ήμασταν ελάχιστοι που δεν πήγαμε, ίσως μονοψήφιος αριθμός. Στην Α' και Β' τάξη πηγαίναμε μια μονοήμερη όλη μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Ευχαριστώ πολύ Έσπερος.

Οι εκδρομές που λες γίνονται από την Α΄Γυμνασίου; Θεωρούνται υποχρεωτικές (αφού είναι και καλά εκπαιδευτικές; )

Εσύ τι μάθημα κάνεις; (εάν θέλεις μου απαντάς. Δεν ξέρω αν το έχεις αναφέρει ή όχι)

Με το θέμα των απουσιών τι γίνεται; γιατί από μια πρώτη εντύπωση βλέπω ότι η απειλή "θα σου βάλω απουσία" για ο,τιδήποτε είναι καθημερινότητα (εάν έφερες το βιβλίο, εάν ντύθηκες σωστά κτλ). Δηλαδή θυμώνει ο καθηγητής και βάζει απουσία σαν τιμωρία; ή απλά τα απειλεί προκειμένου να επιβληθεί;

 

 

Φιλόλογος ειμαι. Στη Γ γίνονται. Α κ Β μονο αν συμμετέχουν σε προγραμμα που θα πανε μονο τα παιδια του προγραμματος, συνηθως σε περιβαλλοντικά κέντρα (τα οποια εχω μπερδευτει αν καταργήθηκαν ή άλλαξαν ονομα γιατι περσι με την αδεια εχασα καποιες εξελιξεις). Δεν ειναι υποχρεωτικές, αλλα τυπικα τα παιδια που δεν πανε πρεπει να ειναι στο σχολείο με αναδιαμορφωμένο προγραμμα γιατι δεν ειναι αργία. Δεν ξερω αν το τηρούν τα σχολεια, εμεις δεν ειμαστε σχολείο που λουφάρουμε αλλα ακουω διαφορα γυρω γυρω.

 

Τωρα για τις απουσιες, τι να σου πω ειναι θεμα πολιτικής. Αλλοι τις δινουν για πλακα, αλλοι σπανια. Απουσία γιατί δεν έφερε κάποιος βιβλίο είναι ακραίο. Γενικά οι πολλες αποβολές δειχνουν προβλημα διαχειρισης. Δεν το λεω ελαφρα τη καρδία αυτο, κι εγω το ειχα τα δυο πρωτα μου χρονια κ κατέφευγε εκει αλλα δεν εχουν αποτελεσμα κ δεν ειναι κ λογικο τον απλα φασαριοζο να τον βγάζεις έξω.  είναι δουλειά μας να τους ενσωματώσουμε στο μάθημα. Αυτό βέβαια αλλού ξεχειλωνει πχ ο δικος μας διευθυντης αγνοεί σχεδον οποιοδηποτε παραπονο για φασαρία ή αυθάδεια ή χειρότερες συμπεριφορές και συχνα εχουμε ταξεις που δυσκολεύεσαι να κανεις δουλεια. Το πού θα πέσετε θα το δεις, ευχομαι σε κατι φυσιολογικο!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...