Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Θέματα που αντιμετωπίζουν τα παιδιά στο Γυμνάσιο


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 495
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το έγραψα και παραπάνω. Το  email το δώσατε για να ενημερώνεστε για τις απουσίες. Μια φορά το μήνα θα στέλνει ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης. Τώρα σε περίπτωση απουσίας καθηγητή υπεύθυνος για την απασχόληση των παιδιών είναι ο διευθυντής. Πρακτικά όμως είναι δύσκολο να το κάνει. Πολλές φορές αλλάζει το πρόγραμμα την ίδια μέρα με εσωτερικές αλλαγές ώστε τα παιδιά να μη γυρνάνε άσκοπα στο κενό τους στο προαύλιο, ενοχλωντας τους υπόλοιπους μαθητές και με κίνδυνο να κάνουν κατι επικίνδυνο. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο το κάναμε εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κάποιος να τους επιβλέπει στο κενό. Γιατί σκεφτείτε να χτυπήσει κάποιο παιδί την ώρα που έχει κενο; Μετά τι θα πουν οι γονείς; Οπότε δεν ισχύει πάντα ότι αν έχουν μάθημα με τον καθηγητή που λείπει τριτη ώρα θα κάνουν κενο. Μάλλον πιο ασφαλές είναι να επιστρέψουν νωρίτερα σπίτι παρα να παραμενουν στο σχολείο χωρις επίβλεψη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Έχουμε μείνει στα απαρχαιωμένα χαρτάκια! :) Όλες τις ενημερώσεις τις δίνουν σε χαρτιά που και αντιοικολογικό είναι και πρέπει να κάθεται ο γονιός να ψάχνει στην τσάντα μην έβαλαν τίποτε από το σχολείο. Μία απλή βάση δεδομένων φτιάχνουν ΜΙΑ φορά με τα στοιχεία των γονιών και απλώς την ενημερώνουν!

Ήθελα να ξερα και στο εξωτερικό έτσι γίνεται?

 

 

έλα ντε;...

 

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να υπάρχει ενημέρωση, ακὀμα και στο λύκειο που τα παιδιά είναι απολύτως ικανά να γυρίσουν και να μείνουν μόνα.

Μην το παίρνετε προσωπικά ως γονείς, γενικά μου έκανε εντύπωση (όχι για τα δικά σας παιδιά δηλαδή) το πώς έχουν αλλάξει τα πράγματα και ενώ τα παιδιά είναι πολύ πιο προχωρημένα σε διάφορους τομείς (μην το αναλύσω!) φοβόμαστε να έχουν κλειδιά!

 

 

 

Εγώ έχω δώσει κλειδιά. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μου. Το σχολείο είναι υπεύθυνο για τους μαθητές που φοιτούν εκεί και για την ασφάλειά τους. Δεν μπορεί να νομίζω ότι το παιδί είναι σχολείο μέχρι τις 2 και τελικά να το έχουν διώξει στις 12:30. Αν γίνει το οτιδήποτε, δεν θα στραφώ κατά του σχολείου;

Just now, MagdaP είπε:

Το έγραψα και παραπάνω. Το  email το δώσατε για να ενημερώνεστε για τις απουσίες. Μια φορά το μήνα θα στέλνει ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης. Τώρα σε περίπτωση απουσίας καθηγητή υπεύθυνος για την απασχόληση των παιδιών είναι ο διευθυντής. Πρακτικά όμως είναι δύσκολο να το κάνει. Πολλές φορές αλλάζει το πρόγραμμα την ίδια μέρα με εσωτερικές αλλαγές ώστε τα παιδιά να μη γυρνάνε άσκοπα στο κενό τους στο προαύλιο, ενοχλωντας τους υπόλοιπους μαθητές και με κίνδυνο να κάνουν κατι επικίνδυνο. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο το κάναμε εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κάποιος να τους επιβλέπει στο κενό. Γιατί σκεφτείτε να χτυπήσει κάποιο παιδί την ώρα που έχει κενο; Μετά τι θα πουν οι γονείς; Οπότε δεν ισχύει πάντα ότι αν έχουν μάθημα με τον καθηγητή που λείπει τριτη ώρα θα κάνουν κενο. Μάλλον πιο ασφαλές είναι να επιστρέψουν νωρίτερα σπίτι παρα να παραμενουν στο σχολείο χωρις επίβλεψη. 

 

Μπα και στο Δημοτικό είχαν ζητήσει το email και 6 χρόνια δεν έλαβα ούτε ένα... Έστω μια γενική ανακοίνωση, κάτι...

 

Αυτό το κάτι μπορεί πιο εύκολα να συμβεί αν αφήσει τα παιδιά να φύγουν από το χώρο του σχολείου. Άλλα μπορεί να βρουν ευκαιρία να πάνε μόνα τους οπουδήποτε, σε άλλη περιοχή, σε ξένα σπίτια, άλλα μπορεί να μην έχουν ακόμα εμπειρία να κυκλοφορούν μόνα τους και να τα πατήσει αυτοκίνητο... Τόσο δύσκολο είναι; Ειδικά στην Αθήνα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι και στην εποχή μας τυπικά ακόμα κι αν είχαμε κενό την τελευταία ώρα έπρεπε να μείνουμε στο σχολείο. Αν συνέβαινε κάτι εκτός μπορεί να υπήρχε πρόβλημα. Πρακτικά όμως δεν θυμάμαι αν το τηρούσαν.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, erin0000 είπε:

 

Εγώ έχω δώσει κλειδιά. Δεν είναι όμως αυτό το θέμα μου. Το σχολείο είναι υπεύθυνο για τους μαθητές που φοιτούν εκεί και για την ασφάλειά τους. Δεν μπορεί να νομίζω ότι το παιδί είναι σχολείο μέχρι τις 2 και τελικά να το έχουν διώξει στις 12:30. Αν γίνει το οτιδήποτε, δεν θα στραφώ κατά του σχολείου;

Το να σε ενημερώσει το ιδιο το παιδι δεν παιζει σαν ενδεχόμενο; 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Το έγραψα και παραπάνω. Το  email το δώσατε για να ενημερώνεστε για τις απουσίες. Μια φορά το μήνα θα στέλνει ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης. Τώρα σε περίπτωση απουσίας καθηγητή υπεύθυνος για την απασχόληση των παιδιών είναι ο διευθυντής. Πρακτικά όμως είναι δύσκολο να το κάνει. Πολλές φορές αλλάζει το πρόγραμμα την ίδια μέρα με εσωτερικές αλλαγές ώστε τα παιδιά να μη γυρνάνε άσκοπα στο κενό τους στο προαύλιο, ενοχλωντας τους υπόλοιπους μαθητές και με κίνδυνο να κάνουν κατι επικίνδυνο. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο το κάναμε εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κάποιος να τους επιβλέπει στο κενό. Γιατί σκεφτείτε να χτυπήσει κάποιο παιδί την ώρα που έχει κενο; Μετά τι θα πουν οι γονείς; Οπότε δεν ισχύει πάντα ότι αν έχουν μάθημα με τον καθηγητή που λείπει τριτη ώρα θα κάνουν κενο. Μάλλον πιο ασφαλές είναι να επιστρέψουν νωρίτερα σπίτι παρα να παραμενουν στο σχολείο χωρις επίβλεψη. 

 

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θέτεις και καταλαβαίνω ότι αφού ακόμη και τώρα δεν έχουν καλυφθεί όλες οι θέσεις στα σχολεία, όντως μπορεί το πρόγραμμα να μεταβάλλεται και σεβαστό. Εγώ αυτό που λέω είναι πως εφόσον η Δ/νση του σχολείου γνωρίζει ότι το θέμα με το πρόγραμμα κλπ είναι κάτι που κάθε χρόνο το αντιμετωπίζει ίσως να έπρεπε να είχαν σχεδιάσει κάτι για την ενημέρωση των γονέων, κάτι που θα γίνεται μαζικά, δεν λέω ότι θα κάθεται να στέλνει σε κάθε γονιό ξεχωριστά. Αλλά θα πρέπει κάποιος να το στήσει, να το ελέγχει και να το ενημερώνει.

Προσωπικά θεωρώ πως εάν η Δ/νση του κάθε σχολείου είχε ως κοινό παρανομαστή την ασφάλεια των παιδιών, θα προσανατολιζόταν προς μία τέτοια κατεύθυνση.

Εμένα ως γονιό με ενοχλεί ότι θα πρέπει το σχολείο απλώς να δρα απολογιστικά, ότι δεν κάνω αυτό γιατί δεν το λέει ξεκάθαρα ο Νόμος, δεν κάνω αυτό γιατί το ένα γιατί το άλλο.

Just now, little lamb said:

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι και στην εποχή μας τυπικά ακόμα κι αν είχαμε κενό την τελευταία ώρα έπρεπε να μείνουμε στο σχολείο. Αν συνέβαινε κάτι εκτός μπορεί να υπήρχε πρόβλημα. Πρακτικά όμως δεν θυμάμαι αν το τηρούσαν.

 

Εμείς στο Λύκειο (σε επαρχία) όταν έλειπε κάποιος καθηγητής τελευταία ώρα, μας έδιωχναν και την αράζαμε στις καφετέριες!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP είπε:

Το να σε ενημερώσει το ιδιο το παιδι δεν παιζει σαν ενδεχόμενο;

 

Δεν παίρνει κινητό στο σχολείο...

Το δικό μου το παιδί θα με ενημερώσει. Κάποιο άλλο μπορεί όχι.

Πιο επικίνδυνο πάντως το βλέπω για το σχολείο να αμολάει τα παιδιά εκτός ωραρίου, παρά να τα αφήσει στο προαύλιο ή σε μια τάξη, όπως γίνεται στο Δημοτικό... Βάζω στοίχημα ότι δεν προβλέπεται σε κάποια διάταξη. Το πόσο ανεξάρτητο, ώριμο, προσεκτικό είναι το κάθε παιδί είναι άλλο θέμα.

 

Just now, little lamb είπε:

Εγώ πάντως θυμάμαι ότι και στην εποχή μας τυπικά ακόμα κι αν είχαμε κενό την τελευταία ώρα έπρεπε να μείνουμε στο σχολείο. Αν συνέβαινε κάτι εκτός μπορεί να υπήρχε πρόβλημα. Πρακτικά όμως δεν θυμάμαι αν το τηρούσαν.

 

Εγώ δεν θυμάμαι να φεύγαμε νωρίτερα... Παρά μόνο αν το ξέραμε από την προηγούμενη ημέρα. Ότι πχ αύριο σχολάμε μια ώρα νωρίτερα.

 

(πριν αρκετά χρόνια)

Link to comment
Share on other sites

στην ....εποχη μου κοριτσια, πηγαινοερχομασταν σχολεια φροντηστηρια και οπουδηποτε αλλου,μονα μας!! οι πορτες των σχολειων δεν κλειδωναν ποτε...ουτε συζητηση να ερθουν να μας παρουν ή να μας πανε καπου οι γονεις μας...ουτε δασκαλος στις πορτες να επιβλεπει...47 ειμαι...θα μου πειτε, αλλα χρονια...ναι αλλα χρονια, αλλα και τοτε υπηρχαν κινδυνοι για τους οποιους μαλιστα,ειχαμε και αγνοια γιατι οι γονεις μας δεν κανανε τις συζητησεις που κανουμε εμεις με τα παιδια μας σημερα....οποτε ας τα θωρακισουμε,ας τα εμπιστευτουμε,ας τα κανουμε υπευθυνα ,απο το να περιμενουμε τον καθε γυμνασιαρχη να μας ενημερωσει για το αν θα εχουν ή οχι κενο...αυτο τουλαχιστον προσπαθω να διδαξω στο δικο μου παιδι...

 

για να μην κανουμε υποθεσεις για το παρον, καλυτερα ειναι η αμεση ενημερωση απο το σχολειο...σιγουρα για τα πρωτακια θα υπαρχουν περιορισμοι που δεν θα υπαρχουν στις επομενες ταξεις...πιθανον να μην αφηνουν καμμια ταξη να φευγει ακομα και αν λειπει καθηγητης...αυτα ομως το καθε σχολειο τα οριζει...

 

 

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Just now, elenip είπε:

 

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα που θέτεις και καταλαβαίνω ότι αφού ακόμη και τώρα δεν έχουν καλυφθεί όλες οι θέσεις στα σχολεία, όντως μπορεί το πρόγραμμα να μεταβάλλεται και σεβαστό. Εγώ αυτό που λέω είναι πως εφόσον η Δ/νση του σχολείου γνωρίζει ότι το θέμα με το πρόγραμμα κλπ είναι κάτι που κάθε χρόνο το αντιμετωπίζει ίσως να έπρεπε να είχαν σχεδιάσει κάτι για την ενημέρωση των γονέων, κάτι που θα γίνεται μαζικά, δεν λέω ότι θα κάθεται να στέλνει σε κάθε γονιό ξεχωριστά. Αλλά θα πρέπει κάποιος να το στήσει, να το ελέγχει και να το ενημερώνει.

Προσωπικά θεωρώ πως εάν η Δ/νση του κάθε σχολείου είχε ως κοινό παρανομαστή την ασφάλεια των παιδιών, θα προσανατολιζόταν προς μία τέτοια κατεύθυνση.

Εμένα ως γονιό με ενοχλεί ότι θα πρέπει το σχολείο απλώς να δρα απολογιστικά, ότι δεν κάνω αυτό γιατί δεν το λέει ξεκάθαρα ο Νόμος, δεν κάνω αυτό γιατί το ένα γιατί το άλλο.

Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλα δυστυχώς υπάρχουν τοσα πολλά που πρέπει να κανει ενα σχολείο εκτος απο το να διδάσκει τους μαθητές που πολλές φορές ξεφεύγουν κάποια θέματα. Τόσο ο διευθυντής όσο και ο σύλλογος διδασκόντων ειδικά στη δευτεροβάθμια έχει τόσες αρμοδιότητες και διοικητικές εργασίες που δεν είναι ευκολο να ειδοποιήσει τοσους γονείς ταυτόχρονα. Κι επειδη αναφέρθηκε το εξωτερικό νωρίτερα, οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι εντελώς διαφορετικές απο αυτες του εξωτερικού. Στο εξωτερικό υπαρχει το διδακτικό προσωπικο που ασχολείται μονο με τη διδασκαλία και το διοικητικό προσωπικό που ασχολείται με ολα τα υπόλοιπα. Εδω ολοι είναι για όλες τις δουλειές!!! Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, MagdaP είπε:

Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλα δυστυχώς υπάρχουν τοσα πολλά που πρέπει να κανει ενα σχολείο εκτος απο το να διδάσκει τους μαθητές που πολλές φορές ξεφεύγουν κάποια θέματα. Τόσο ο διευθυντής όσο και ο σύλλογος διδασκόντων ειδικά στη δευτεροβάθμια έχει τόσες αρμοδιότητες και διοικητικές εργασίες που δεν είναι ευκολο να ειδοποιήσει τοσους γονείς ταυτόχρονα. Κι επειδη αναφέρθηκε το εξωτερικό νωρίτερα, οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι εντελώς διαφορετικές απο αυτες του εξωτερικού. Στο εξωτερικό υπαρχει το διδακτικό προσωπικο που ασχολείται μονο με τη διδασκαλία και το διοικητικό προσωπικό που ασχολείται με ολα τα υπόλοιπα. Εδω ολοι είναι για όλες τις δουλειές!!! Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. 

Εμεις αλλαζουμε το προγραμμα χωρις να το θελουμε, με τη λογικη αυτη να μην περιφέρονται στο κενο οπως λες, αλλα δεν μας αρεσει γιατι δεν μπορουμε να προγραμματίσουμε τα μαθηματα μας με αυτη τη λογικη, εχει τυχει ποσες φορες να ξερω οτι εχω κενο κ να θελω να φωτοτυπησω υλικο γθα το μαθημα κ να μου αλλαζουν την ωρα, και τον διευθυντη να μην τον νοιαζει πώς εγω θα κανω μαθημα. Απο την αλλη ομως, αν σχολάσουν κ περιμενουν λεωφορειο, τους αφηνει στο προαύλιο ετσι κι αλλιως, οποτε αδίκως ολη η αναστατωση, τελικα την τελευταια ωρα καποιοι περιφέρονται κ ειναι κ πολυ χειροτερο οταν ειμαστε κουρασμένοι κ το μαθημα ειβαι δυσκολότερο. Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια, ειναι ευθυνη διευθυντών κ υποδιευθυντών. Ανέλαβαν αυτη τη θεση με λιγοστά ανταλλάγματα ειναι η αληθεια, αλλα ειναι δικη τους δουλεια να λύσουν αυτο το θεμα. Μαζική ενημερωση γινεται κ με sms μεσω του myschool, σιγά το πράγμα. ενα λεπτο δουλεια ειναι. αλλα τι να λεμε τψρα που οι μισοι εκπαιδευτικοι με το ζορι ανοιγουν τον υπολογιστη. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, erin0000 είπε:

Μπα και στο Δημοτικό είχαν ζητήσει το email και 6 χρόνια δεν έλαβα ούτε ένα... Έστω μια γενική ανακοίνωση, κάτι...

Το να ειδοποιούνται οι γονείς με email στη δευτεροβάθμια θεσπίστηκε πέρισυ. Μέχρι τότε ειδοποιουνταν με ειδοποιητηρια ταχυδρομικώς. Για το Δημοτικό δε γνωρίζω αν ενημερώνουν για απουσίες αν και νομίζω όχι γιατί μάλλον είναι πιο ελαστικά τα πράγματα. Στο Γυμνάσιο και στο Λύκειο πάντως ενημερώνουν πάντα καθώς το όριο των απουσιών είναι συγκεκριμένο και αν κάποιος το υπερβεί μένει στην ίδια τάξη. Οπότε λίγη υπομονή... θα λάβεις μέιλ εφόσον βέβαια ξεπεράσει τις 24 ή 25 δεν θυμάμαι... Νωρίτερα δεν κρίνεται απαραίτητο να ενημερωθούν πι γονείς. 

Just now, Έσπερος είπε:

Εμεις αλλαζουμε το προγραμμα χωρις να το θελουμε, με τη λογικη αυτη να μην περιφέρονται στο κενο οπως λες, αλλα δεν μας αρεσει γιατι δεν μπορουμε να προγραμματίσουμε τα μαθηματα μας με αυτη τη λογικη, εχει τυχει ποσες φορες να ξερω οτι εχω κενο κ να θελω να φωτοτυπησω υλικο γθα το μαθημα κ να μου αλλαζουν την ωρα, και τον διευθυντη να μην τον νοιαζει πώς εγω θα κανω μαθημα. Απο την αλλη ομως, αν σχολάσουν κ περιμενουν λεωφορειο, τους αφηνει στο προαύλιο ετσι κι αλλιως, οποτε αδίκως ολη η αναστατωση, τελικα την τελευταια ωρα καποιοι περιφέρονται κ ειναι κ πολυ χειροτερο οταν ειμαστε κουρασμένοι κ το μαθημα ειβαι δυσκολότερο. Δεν υπαρχει καμια δικαιολογια, ειναι ευθυνη διευθυντών κ υποδιευθυντών. Ανέλαβαν αυτη τη θεση με λιγοστά ανταλλάγματα ειναι η αληθεια, αλλα ειναι δικη τους δουλεια να λύσουν αυτο το θεμα. Μαζική ενημερωση γινεται κ με sms μεσω του myschool, σιγά το πράγμα. ενα λεπτο δουλεια ειναι. αλλα τι να λεμε τψρα που οι μισοι εκπαιδευτικοι με το ζορι ανοιγουν τον υπολογιστη. 

Καλά κι εγώ δε συμφωνώ με την αλλαγή προγράμματος άλλα δυστυχώς γίνεται. Τι να πω κι εγώ που πάντα έφτιαχνα το πρόγραμμα και έκανα εγω παντα την αγγαρεία να το αλλάζω κάθε τρεις και λίγο όταν κάποιος έλειπε. Αυτό με το λεωφορείο γινόταν και σε μας. Όσοι έφευγαν με το λεωφορείο εμεναν τελικά στο σχολείο. Στο θέμα του διευθυντή νομίζω είσαι λίγο αυστηρή. Έχει χίλια δύο στο κεφάλι του, δε μπορεί κάθε φορά που λείπει κάποιος να απασχολεί τα παιδιά. Βέβαια και με μέιλ να ειδοποιουσαν τους γονείς την ίδια μέρα το πιθανότερο είναι να μην το έβλεπαν. Όσο για το SMS το my school δε δίνει τη δυνατότητα αν δεν αγοράσεις κάποια  sms. Δε λέω ότι δε μπορεί να το κάνει άλλα δεν έχουν όλα τα σχολεία. Για παράδειγμα τώρα που είμαι στο Εσπερινό δεν έχουμε αυτή την επιλογή, μόνο με μέιλ. Αλλά εμείς έχουμε να κάνουμε με ενήλικες οπότε είναι πιο εύκολα τα πράγματα. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, MagdaP said:

Καταλαβαίνω το σκεπτικό αλλα δυστυχώς υπάρχουν τοσα πολλά που πρέπει να κανει ενα σχολείο εκτος απο το να διδάσκει τους μαθητές που πολλές φορές ξεφεύγουν κάποια θέματα. Τόσο ο διευθυντής όσο και ο σύλλογος διδασκόντων ειδικά στη δευτεροβάθμια έχει τόσες αρμοδιότητες και διοικητικές εργασίες που δεν είναι ευκολο να ειδοποιήσει τοσους γονείς ταυτόχρονα. Κι επειδη αναφέρθηκε το εξωτερικό νωρίτερα, οι συνθήκες στην Ελλάδα είναι εντελώς διαφορετικές απο αυτες του εξωτερικού. Στο εξωτερικό υπαρχει το διδακτικό προσωπικο που ασχολείται μονο με τη διδασκαλία και το διοικητικό προσωπικό που ασχολείται με ολα τα υπόλοιπα. Εδω ολοι είναι για όλες τις δουλειές!!! Από εκεί ξεκινάει το πρόβλημα. 

 

Συμφωνώ στο ότι θα έπρεπε να υπάρχει διοικητικό προσωπικό στα σχολεία, αλλά εάν δεν υπήρχε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο οριοθέτησης κάποιων πραγμάτων απλώς θα υπήρχαν μερικοί διοικητικοί παραπάνω σε μία υπηρεσία. Εάν υπήρχε σοβαρή τεχνολογική υποδομή στα σχολεία οι περισσότερες δουλειές θα γίνονταν στον μισό χρόνο. Εμένα είχε πέσει ο γιος μου στην Α" Δημοτικού και είχε χτυπήσει στο κεφάλι και δεν έβρισκαν το τηλέφωνό μου φαντάσου γιατί έπρεπε να ψάχνουν σε δεκάδες κλασέρ, πάλι καλά που το ήξερε το παιδί απέξω και τους το είπε! :)

Just now, magdoulini said:

στην ....εποχη μου κοριτσια, πηγαινοερχομασταν σχολεια φροντηστηρια και οπουδηποτε αλλου,μονα μας!! οι πορτες των σχολειων δεν κλειδωναν ποτε...ουτε συζητηση να ερθουν να μας παρουν ή να μας πανε καπου οι γονεις μας...ουτε δασκαλος στις πορτες να επιβλεπει...47 ειμαι...θα μου πειτε, αλλα χρονια...ναι αλλα χρονια, αλλα και τοτε υπηρχαν κινδυνοι για τους οποιους μαλιστα,ειχαμε και αγνοια γιατι οι γονεις μας δεν κανανε τις συζητησεις που κανουμε εμεις με τα παιδια μας σημερα....οποτε ας τα θωρακισουμε,ας τα εμπιστευτουμε,ας τα κανουμε υπευθυνα ,απο το να περιμενουμε τον καθε γυμνασιαρχη να μας ενημερωσει για το αν θα εχουν ή οχι κενο...αυτο τουλαχιστον προσπαθω να διδαξω στο δικο μου παιδι...

 

για να μην κανουμε υποθεσεις για το παρον, καλυτερα ειναι η αμεση ενημερωση απο το σχολειο...σιγουρα για τα πρωτακια θα υπαρχουν περιορισμοι που δεν θα υπαρχουν στις επομενες ταξεις...πιθανον να μην αφηνουν καμμια ταξη να φευγει ακομα και αν λειπει καθηγητης...αυτα ομως το καθε σχολειο τα οριζει...

 

 

 

Είναι δύο διαφορετικά πράγματα, εγώ ως γονιός ναι θα θωρακίσω το παιδί μου δεν θα περιμένω από τους άλλους. Αλλά άλλο αυτό και άλλο να αποδέχομαι παθητικά ότι έτσι είναι τα πράγματα και δεν αλλάζουν. Εγώ ως γονιός θα κάνω το χρέος μου γιατί αυτό που με νοιάζει πάνω από όλα είναι τα παιδιά μου αλλά και απέναντι σε κάθε σύστημα θα απαιτήσω (όσο μπορώ) να αναλάβει τις ευθύνες του / υποχρεώσεις του.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως για το διάστημα που δεν έχουν καλυφθεί οι θέσεις, λογικά την ώρα σχολάσματος την ξέρει το παιδί (και συνεπώς και η οικογένεια) από την προηγούμενη μέρα τουλάχιστον. Νομίζω μας έδιναν πρόγραμμα και για 2 μέρες πολλές φορές (ήδη στην εποχή μου υπήρχαν οι κενές θέσεις κι έτσι το μόνιμο πρόγραμμα φτιαχνόταν κατά το Νοέμβριο!) Οπότε σχόλασμα νωρίτερα από την ώρα που ξέρει ο γονιός είναι πιθανό να συμβεί μόνο σε έκτακτη απουσία καθηγητή μέσα στη χρονιά, όχι λόγω των μη καλυμμένων θέσεων.

Link to comment
Share on other sites

κοίτα αν πεις οτι μπορει να ενημερώνεις έκτακτως με μειλ, ειναι μετα θεμα του γονιου. αν κ τα sns ειναι καλυτερα. Για την απασχοληση πιστευω οτι αν ειναι μια απουσια προγραμματισμένη ή προκυψει καποια ασθένεια που ξερεις οτιθα λειψει καποιος 2-3 μερες, εκει μπορεις να κανεις καποιες αλλαγες κ να ενημερωσεις για την πρόωρη αποχώρηση τους γονεις. Για πραγματα που προκυπτουν την ιδια μερα ειναι πιο

δυσκολο, αλλα και παλι μπορει να συζητησει ο συλλογος κ να εχει ενα πλανο εκ των προτερων. Κι εγω ενοχλούμαι οταν μας θεωρουν χωρο φύλαξης παιδι ν, κι ο διευθυντης μας εχει αυτη τη νοοτροπια σε καπως ενοχλητικο βαθμο γιατι το κανει σαν μα προεχει αυτο κ οχι το μαθημα, αλλα σιγουρα ενας προγραμματισμός κ σχεδια για ειδικες περιπτωσεις μπορουν να βρεθουν. 

Just now, elenip είπε:

Συμφωνώ στο ότι θα έπρεπε να υπάρχει διοικητικό προσωπικό στα σχολεία, αλλά εάν δεν υπήρχε ένα συγκεκριμένο πλαίσιο οριοθέτησης κάποιων πραγμάτων απλώς θα υπήρχαν μερικοί διοικητικοί παραπάνω σε μία υπηρεσία. Εάν υπήρχε σοβαρή τεχνολογική υποδομή στα σχολεία οι περισσότερες δουλειές θα γίνονταν στον μισό χρόνο. Εμένα είχε πέσει ο γιος μου στην Α" Δημοτικού και είχε χτυπήσει στο κεφάλι και δεν έβρισκαν το τηλέφωνό μου φαντάσου γιατί έπρεπε να ψάχνουν σε δεκάδες κλασέρ, πάλι καλά που το ήξερε το παιδί απέξω και τους το είπε! :)

Τα σχολεια σε επιπεδο διοικητικής οργάνωσης κ υποδομών ειναι σε τριτοκοσμικό επιπεδο πραγματι. Γιατι υπαρχουν βάσεις δεδομένων αλλα αρκετοι δυσκολεύονται να χρησιμοποιήσουν κ τελικα τα γραφουν στο χερι κ ετσι πελαγωνουν  αν προκυψει κατι. Οσοι ειμαστε εξοικειωμένοι με την τεχνολογια προσπαθουμε να εξηγησουμε αλλά τα κολλημένα μυαλα δεν μπορουν να το αντιληφθούν. 

Just now, little lamb είπε:

Πάντως για το διάστημα που δεν έχουν καλυφθεί οι θέσεις, λογικά την ώρα σχολάσματος την ξέρει το παιδί (και συνεπώς και η οικογένεια) από την προηγούμενη μέρα τουλάχιστον. Νομίζω μας έδιναν πρόγραμμα και για 2 μέρες πολλές φορές (ήδη στην εποχή μου υπήρχαν οι κενές θέσεις κι έτσι το μόνιμο πρόγραμμα φτιαχνόταν κατά το Νοέμβριο!) Οπότε σχόλασμα νωρίτερα από την ώρα που ξέρει ο γονιός είναι πιθανό να συμβεί μόνο σε έκτακτη απουσία καθηγητή μέσα στη χρονιά, όχι λόγω των μη καλυμμένων θέσεων.

ναι υπάρχει προγράμματος. αλλά τα πρωτάκια δεν τα συγκρατούν όλα. μπερδεύουν τις ωρες κ τι ωρε τελειωνει η καθε διδακτικη ωρα κ συχνα μεταφέρουν άλλα στο σπιτι, ενω οι γονρις ειναι συνηθισμένοι στην γραπτή ενημερωση απο το δημοτικο κ αναρωτιούνται τι εχει ειπωθει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, little lamb είπε:

 

Καλά συμφωνώ ότι καλό θα ήταν να υπάρχει ενημέρωση, ακὀμα και στο λύκειο που τα παιδιά είναι απολύτως ικανά να γυρίσουν και να μείνουν μόνα.

Μην το παίρνετε προσωπικά ως γονείς, γενικά μου έκανε εντύπωση (όχι για τα δικά σας παιδιά δηλαδή) το πώς έχουν αλλάξει τα πράγματα και ενώ τα παιδιά είναι πολύ πιο προχωρημένα σε διάφορους τομείς (μην το αναλύσω!) φοβόμαστε να έχουν κλειδιά!

 

 

 

Εγώ δεν το πήρα προσωπικά, συγνώμη αν φάνηκε έτσι. Άλλωστε το πώς θα κινηθεί μία οικογένεια, εξαρτάται από το πού είναι το σπίτι, τι απόσταση έχει από το σχολείο, ποιο δρόμοι μεσολαβούν, πόσο ώριμο είναι το παιδί κλπ. 

Εγώ βέβαια έχω την λόξα να περιμένει κάποιος το παιδί στο σπίτι. Για ψυχολογικούς λόγους. Θέλω να μπαίνει το παιδί στο σπίτι και να μυρίζει μαμά ή μπαμπάς......(και φαγητό κατά προτίμηση:-D)

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 

 

Αν υπάρχει ακόμα κενό σε καθηγητή και δεν είναι κάτι έκτακτο, το σχολείο θα μπορούσε να ενημερώσει τους γονείς ενδεχομένως και μέσω των παιδιών ότι για μία πχ. εβδομάδα δεν θα γίνεται το κανονικό πρόγραμμα. Πάντως νομίζω ότι η επικοινωνία του σχολείου με τους γονείς, μαζικά και για διάφορα θέματα είναι πολύ σημαντικό πρόβλημα, και εγώ θα το ρωτούσα πρώτο πρώτο. Το δικό μου παιδί πχ. αν έφευγε πιο νωρίς από το σχολείο, δεν θα έβρισκε κανέναν μας στο σπίτι. 

Είναι αστείο και να το ρωτήσει κανείς, αλλά πάντα μπορεί :) Τα περισσότερα παιδιά γυμνασίου κυκλοφορούν έτσι κι αλλιώς μόνα, δεν υπάρχει κανείς σπίτι να τα περιμένει συνήθως.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 43 λεπτά , erin0000 είπε:

Στο Γυμνάσιο θα πρέπει να ειδοποιηθούν μόνο οι γονείς των οποίων τα παιδιά θα φύγουν νωρίτερα (σε περίπτωση που δεν μπορούν να τα κρατήσουν στο σχολείο). Αν έχουν μάθημα με αυτόν τον καθηγητή πχ την τρίτη ώρα, απλώς θα έχουν κάποιο κενό. Σωστά;

 

Όχι. Ποτέ δεν έχω ακούσει να ειδοποιείται κανείς για έκτατα κενά, σε κανένα δημόσιο σχολείο. Δεν μπορεί, κάπου θα γίνεται, αλλά είναι η εξαίρεση.

Αν έχουν κενό, είναι συνηθισμένο να μαζευουν τα κενά αν γίνεται στο τέλος και να διώχνουν τα παιδιά, ή δυστυχώς και επειδή έχουν κενό π.χ. την προτελευταία ώρα, να τα διώχνουν 2 ώρες νωρίτερα και χαλάλι το μάθημα. Δεν θα έπρεπε μεν, γίνεται δε.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, MagdaP είπε:

Πάντως εγώ είχα από το Δημοτικό δικάμου κλειδιά. Γυρνούσα μόνη σπίτι πολλές φορές πάντα από φανάρια αφού και οι δύο γονείς δούλευαν βάρδιες. Δεν έπαθα κάτι αντιθέτως έμαθα να είμαι αυτόνομη. Δε νομίζω ότι είναι τόσο τραγικό να έχει ένα παιδί ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ κλειδιά. Ίσα ίσα που θεωρώ ότι είναι αρκετά μεγάλο για να πάρει κάποιες πρωτοβουλίες. Καλό είναι κι εμείς οι γονείς κάποια στιγμή να καταλάβουμε ότι τα παιδιά μας μεγαλώνουν και να μην τα έχουμε πάντα κάτω από υπερβολική προστασία. 

 

Δεν νομίζω ότι γνωρίζω ούτε ένα παιδί γυμνασίου που να μην έχει κλειδιά. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, magdoulini είπε:

στην ....εποχη μου κοριτσια, πηγαινοερχομασταν σχολεια φροντηστηρια και οπουδηποτε αλλου,μονα μας!! οι πορτες των σχολειων δεν κλειδωναν ποτε...ουτε συζητηση να ερθουν να μας παρουν ή να μας πανε καπου οι γονεις μας...ουτε δασκαλος στις πορτες να επιβλεπει...47 ειμαι...θα μου πειτε, αλλα χρονια...ναι αλλα χρονια, αλλα και τοτε υπηρχαν κινδυνοι για τους οποιους μαλιστα,ειχαμε και αγνοια γιατι οι γονεις μας δεν κανανε τις συζητησεις που κανουμε εμεις με τα παιδια μας σημερα....οποτε ας τα θωρακισουμε,ας τα εμπιστευτουμε,ας τα κανουμε υπευθυνα ,απο το να περιμενουμε τον καθε γυμνασιαρχη να μας ενημερωσει για το αν θα εχουν ή οχι κενο...αυτο τουλαχιστον προσπαθω να διδαξω στο δικο μου παιδι...

 

για να μην κανουμε υποθεσεις για το παρον, καλυτερα ειναι η αμεση ενημερωση απο το σχολειο...σιγουρα για τα πρωτακια θα υπαρχουν περιορισμοι που δεν θα υπαρχουν στις επομενες ταξεις...πιθανον να μην αφηνουν καμμια ταξη να φευγει ακομα και αν λειπει καθηγητης...αυτα ομως το καθε σχολειο τα οριζει...

 

 

 

Δεν έχει αλλάξει τίποτα, έτσι γίνεται και σήμερα, μάλλον οι μαμάδες εδώ έχουν πολύ μικρότερα παιδιά και τις ξενίζει. Όλα τα παιδιά στο γυμνάσιο έχουν κλειδιά και κυκλοφορούν με το λεωφορείο

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , MagdaP είπε:

Το έγραψα και παραπάνω. Το  email το δώσατε για να ενημερώνεστε για τις απουσίες. Μια φορά το μήνα θα στέλνει ο υπεύθυνος καθηγητής της τάξης. Τώρα σε περίπτωση απουσίας καθηγητή υπεύθυνος για την απασχόληση των παιδιών είναι ο διευθυντής. Πρακτικά όμως είναι δύσκολο να το κάνει. Πολλές φορές αλλάζει το πρόγραμμα την ίδια μέρα με εσωτερικές αλλαγές ώστε τα παιδιά να μη γυρνάνε άσκοπα στο κενό τους στο προαύλιο, ενοχλωντας τους υπόλοιπους μαθητές και με κίνδυνο να κάνουν κατι επικίνδυνο. Τουλάχιστον στο δικό μου σχολείο το κάναμε εφόσον δεν υπάρχει δυνατότητα κάποιος να τους επιβλέπει στο κενό. Γιατί σκεφτείτε να χτυπήσει κάποιο παιδί την ώρα που έχει κενο; Μετά τι θα πουν οι γονείς; Οπότε δεν ισχύει πάντα ότι αν έχουν μάθημα με τον καθηγητή που λείπει τριτη ώρα θα κάνουν κενο. Μάλλον πιο ασφαλές είναι να επιστρέψουν νωρίτερα σπίτι παρα να παραμενουν στο σχολείο χωρις επίβλεψη. 

 

e-mail δεν έχω πάρει ποτέ, και γνωρίζοντας τη σχέση του διευθυντή μας με την τεχνολογία, δεν περιμένω να πάρω σύντομα...

Ενημέρωση για τις απουσίες σε καμία μορφή, επίσης δεν είχα ποτέ, μόνο στον έλεγχο

Ο διευθυντής διδάσκει, και να ήθελε, δεν καταλαβαίνω πώς θα μπορύσε να απασχολεί παιδιά που έχουν κενό γενικά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Βερενίκη είπε:

 

Εγώ δεν το πήρα προσωπικά, συγνώμη αν φάνηκε έτσι. Άλλωστε το πώς θα κινηθεί μία οικογένεια, εξαρτάται από το πού είναι το σπίτι, τι απόσταση έχει από το σχολείο, ποιο δρόμοι μεσολαβούν, πόσο ώριμο είναι το παιδί κλπ. 

Εγώ βέβαια έχω την λόξα να περιμένει κάποιος το παιδί στο σπίτι. Για ψυχολογικούς λόγους. Θέλω να μπαίνει το παιδί στο σπίτι και να μυρίζει μαμά ή μπαμπάς......(και φαγητό κατά προτίμηση:-D)

 

Για όλες τις οικογένειες σχεδόν με δύο εργαζόμενους γονείς, αυτό είναι εξίσου αδύνατο είτε το παιδί φύγει στις 2 είτε στις 11. Εξ ου και τα παιδιά με γονείς εργαζόμενους έτσι κι αλλιώς αν όχι από την Πέμπτη-Έκτη, στο Γυμνάσιο έχουν κλειδιά.

Link to comment
Share on other sites

Just now, little lamb είπε:

Πάντως για το διάστημα που δεν έχουν καλυφθεί οι θέσεις, λογικά την ώρα σχολάσματος την ξέρει το παιδί (και συνεπώς και η οικογένεια) από την προηγούμενη μέρα τουλάχιστον. Νομίζω μας έδιναν πρόγραμμα και για 2 μέρες πολλές φορές (ήδη στην εποχή μου υπήρχαν οι κενές θέσεις κι έτσι το μόνιμο πρόγραμμα φτιαχνόταν κατά το Νοέμβριο!) Οπότε σχόλασμα νωρίτερα από την ώρα που ξέρει ο γονιός είναι πιθανό να συμβεί μόνο σε έκτακτη απουσία καθηγητή μέσα στη χρονιά, όχι λόγω των μη καλυμμένων θέσεων.

Αχ, αυτό το "για το διάστημα που δεν έχουν καλυφθεί οι θέσεις" ... πόσο αθώο φάνηκε. Καθηγήτριες βγαίνουν σε άδεια εγκυμοσύνης και ποτέ το υπουργείο δεν προβλέπει αντικατάσταση σε λογικό διάστημα, λες και δεν είναι γνωστό μήνες πριν (μιλάω και για γυναίκες που έφυγαν στην ώρα τους, χωρίς επαπειλούμενες κλπ), άλλοι καθηγητές έχουν παράλληλα το μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τους και παίρνουν εκπαιδευτικές άδειες, πάντα έρχεται και η κακιά η ώρα και κάποιος αρρωσταίνει ή έχει ένα σοβαρό οικογενειακό θέμα κλπ. Πρακτικά, είναι σπάνιο να υπάρξουν δυο βδομάδες στη σειρά χωρίς κενό. Υποπτεύομαι ότι στην επαρχία που όλοι γνωρίζονται και υπάρχει κατανάγκη και λίγο φιλότιμο παραπάνω, είναι καλύτερα, αλλά στην Αττική, τα κενά είναι κανόνας.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Βερενίκη είπε:

 

Εγώ δεν το πήρα προσωπικά, συγνώμη αν φάνηκε έτσι. Άλλωστε το πώς θα κινηθεί μία οικογένεια, εξαρτάται από το πού είναι το σπίτι, τι απόσταση έχει από το σχολείο, ποιο δρόμοι μεσολαβούν, πόσο ώριμο είναι το παιδί κλπ. 

Εγώ βέβαια έχω την λόξα να περιμένει κάποιος το παιδί στο σπίτι. Για ψυχολογικούς λόγους. Θέλω να μπαίνει το παιδί στο σπίτι και να μυρίζει μαμά ή μπαμπάς......(και φαγητό κατά προτίμηση:-D)

Είναι δικαίωμα κάθε γονιού να γνωρίζει τι ώρα σχολαει το παιδί του. και φυσικά δικαίωμα του αν έχει συνηθίσει ότι μια συγκεκριμένη ώρα θα είναι σπίτι, να θέλει να ξέρει εγκαίρως τις αλλαγες. Κι εγω σαν γονιος τα ιδια θα ηθελα ακομα κι αν μεναμε διπλα στο σχολείο. Απο την αλλη βεβαια σαν εκπαιδευτικος γνωριζω τα πρακτικά που εμπλέκονται στη φύλαξη ενος τμηματος 20-25 παιδιων, ειδικα αν μιλαμε για μιλαμε για μεγαλα σχολεια, με ορόφους, διπλα σχολεια, συστέγαση κλπ. Δεν ξερω τι γινεται σε αλλες χωρες αλλα σιγουρα λυσεις μπορουν να βρεθουν. 

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

Αχ, αυτό το "για το διάστημα που δεν έχουν καλυφθεί οι θέσεις" ... πόσο αθώο φάνηκε. Καθηγήτριες βγαίνουν σε άδεια εγκυμοσύνης και ποτέ το υπουργείο δεν προβλέπει αντικατάσταση σε λογικό διάστημα, λες και δεν είναι γνωστό μήνες πριν (μιλάω και για γυναίκες που έφυγαν στην ώρα τους, χωρίς επαπειλούμενες κλπ), άλλοι καθηγητές έχουν παράλληλα το μεταπτυχιακό ή διδακτορικό τους και παίρνουν εκπαιδευτικές άδειες, πάντα έρχεται και η κακιά η ώρα και κάποιος αρρωσταίνει ή έχει ένα σοβαρό οικογενειακό θέμα κλπ. Πρακτικά, είναι σπάνιο να υπάρξουν δυο βδομάδες στη σειρά χωρίς κενό. Υποπτεύομαι ότι στην επαρχία που όλοι γνωρίζονται και υπάρχει κατανάγκη και λίγο φιλότιμο παραπάνω, είναι καλύτερα, αλλά στην Αττική, τα κενά είναι κανόνας.

 

Όσο μεγάλα διαστήματα κι αν είναι, δεν είναι ξαφνικα κενά, τα γνωρίζουν από την προηγούμενη τουλάχιστον, αυτό λέω.Στα έκτακτα πχ ασθένεια είναι το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...