Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκάδα για παιδιά


Recommended Posts

Θα πάμε πρώτη φορά στη Λευκάδα κι επειδή δεν έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας, έχετε να προτείνετε μέρη που είναι ωραία για παιδιά? Τίποτα πάρκα, φύση, ζώα, κανένα event.. Επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο να τα γυρίσουμε όλα και θα είναι χρονοβόρο λέμε να πάμε στοχευμενα. Θα μένουμε στο Νυδρι! Έχει, μας είπαν, δίπλα παραλία που ειναι μια χαρά για παιδιά ρηχή και οργανωμένη, οπότε παραλία μάλλον εκεί θα τη βγάζουμε. Οποία έχει πάει και γνωρίζει.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


5 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Θα πάμε πρώτη φορά στη Λευκάδα κι επειδή δεν έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας, έχετε να προτείνετε μέρη που είναι ωραία για παιδιά? Τίποτα πάρκα, φύση, ζώα, κανένα event.. Επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο να τα γυρίσουμε όλα και θα είναι χρονοβόρο λέμε να πάμε στοχευμενα. Θα μένουμε στο Νυδρι! Έχει, μας είπαν, δίπλα παραλία που ειναι μια χαρά για παιδιά ρηχή και οργανωμένη, οπότε παραλία μάλλον εκεί θα τη βγάζουμε. Οποία έχει πάει και γνωρίζει.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

Να πω την αμαρτία μου, το Νυδρί μάλλον μέρος για παρέες που ψάχνουν νυχτερινή ζωή μου κάνει και όχι για οικογενειες με μικρά παιδάκια. Το συζητάγαμε πρόσφατα με παρέα, και άλλες δύο μαμάδες την ίδια γνώμη είχαν. Ο Άγιος Νικήτας είναι μικρό και όμορφο χωριό με ήσυχη παραλία. Το χαρακτηριστικό του νησιού είναι οι πάρα πολύ ωραίες παραλίες (Εγκρεμνοί, Κάθισμα κλπ) αλλά δεν έχουν όλες εύκολη πρόσβαση (απότομα δρομάκια, σκαλιά ή μόνο καραβάκι) και δυστυχώς βαθαίνουν απότομα και όταν φυσάει, έχουν πολύ κύμα. Κοντά στο Νυδρί έχει καταρράκτες, αλλά νομίζω ότι με μικρά παιδιά θα είναι πολύ δύσκολο να πάτε. Η πόλη της Λευκάδας δε θυμάμαι να είχε κάτι φοβερό από παιδικές χαρές και πάρκα, μόνο μία πλατεία συγκρατω. Γενικά επειδή έχει καταστραφεί από σεισμούς και ξαναχτιστεί, δεν είναι σαν πόλη τουριστικός προορισμός, δεν έχει π.χ. τη γραφικότητα της Κέρκυρας.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!!! Η Λευκάδα είναι πανέμορφο νησί, με φανταστικές παραλίες!!! Το Νυδρι παρόλα αυτά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο, ούτε οι παραλίες κοντά σε αυτό. Εγώ θα προτιμούσα να μείνω με παιδιά στον Άγιο Νικήτα. Πολύ γραφικό χωριουδάκι με ωραία παραλία (αν και λίγο μικρή). Οι τοπ παραλίες είναι στη δυτική πλευρά του νησιού, αξίζει να τις επισκεφθεί κάνεις αλλά με τα παιδιά θέλει προσοχή γιατί τα νερά είναι βαθιά. Είναι κρίμα όμως να πάτε στη Λευκάδα και να μην πάτε στο κάθισμα ή στο Πόρτο κατσίκι... Και η βολτούλα στην πόλη της Λευκάδας είναι όμορφη το βραδάκι. Καλές διακοπές!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ κορίτσια!! Είπαμε να μείνουμε κέντρο μιας και μας αφήνει εκεί το καράβι και να είμαστε κοντά σε όλα ωστε όσα μπορούμε να γυρίσουμε. Ήδη έκλεισα δωμάτιο με μεγάλη δυσκολία οπότε δύσκολο να ακυρώσω. Ήταν όλα κλεισμένα εδώ και 6 μηνες.. Μα πως κλείνουν 6 μηνες πριν.. Ξέρουν από τότε τις άδειες τους ή ξέρουν ότι θα μπορούν να πάνε....?? Μου κάνει φοβερή εντύπωση!! 

Σημειώνω οσα μου γράψατε κι ότι βγαίνει θα πάμε.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Just now, Nefeli2014 είπε:

Ευχαριστώ κορίτσια!! Είπαμε να μείνουμε κέντρο μιας και μας αφήνει εκεί το καράβι και να είμαστε κοντά σε όλα ωστε όσα μπορούμε να γυρίσουμε. Ήδη έκλεισα δωμάτιο με μεγάλη δυσκολία οπότε δύσκολο να ακυρώσω. 

Σημειώνω οσα μου γράψατε κι ότι βγαίνει θα πάμε.. 

Το καράβι;;;; Μάλλον θα πατε απο Κεφαλονιά... Γιατί αλλιώς για Λευκάδα δεν έχει καράβι. Αφού έχεις κλείσει δωμάτιο μπορείτε να μείνετε εκεί και να κάνετε εξορμήσεις. Ο Άγιος Νικήτας δεν είναι πολύ μακριά, ούτε το κάθισμα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

10 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Θα πάμε πρώτη φορά στη Λευκάδα κι επειδή δεν έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας, έχετε να προτείνετε μέρη που είναι ωραία για παιδιά? Τίποτα πάρκα, φύση, ζώα, κανένα event.. Επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο να τα γυρίσουμε όλα και θα είναι χρονοβόρο λέμε να πάμε στοχευμενα. Θα μένουμε στο Νυδρι! Έχει, μας είπαν, δίπλα παραλία που ειναι μια χαρά για παιδιά ρηχή και οργανωμένη, οπότε παραλία μάλλον εκεί θα τη βγάζουμε. Οποία έχει πάει και γνωρίζει.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

 Θα σου προτεινω μια ημερησια εκδρομη!Θα πατε 11-1 μπανιο στο Καθισμα στη δυτικη πλευρα του νησιου με οργανωμενο παρκινγκ τουαλετες και ντουσιερες .Για μενα ειναι η καλυτερη ευκολα προσβασιμη  παραλια με το ωραιοτερο τιρκουαζ χρωμα νερων   και λευκο πυθμενα.Πολλοι μου αναφερουν για αερα και κυματα. Εγω τελος Αυγουστου με αρχες Σεπτεμβρη  που παω σχεδον καθε χρονο δεν εχω συναντησει κυμα.Ολο το χειμωνα ,ονειρευομαι ενα τριημερο για μπανιο στο Καθισμα!Για τα παιδια   υπαρχει και κεντρο με ωραια πισινα(παντοτε βλεπω οικογενειες με μωρακια εκει) , μπαρ κλπ.Το πορτο Κατσικι εχει μεγαλη ταλαιπωρια στο νοτιοδυτικο ακρο. Μετα το μπανιο παιρνετε δρομο επιστροφης προς πολη Λευκαδας και σταματατε για φαγητο στον Αγιο Νικητα(που επισης εχει ωραιοτατη παραλια),με εξαιρετικες ταβερνες.Συνεχεια στο δρομο για πολη στα αριστερα σας υπαρχει η παραλια του Αιγιαννη με τους μυλους κα τους σερφερς, απλα να χαζεψουν τα παιδια.Δεν ειναι οργανωμενη παραλια ,αν παραμεινετε παρτε κατι να στρωσετε στην αμμο.

Γενικα η Λευκαδα δεν νομιζω οτι εχει κατι ιδιαιτερο για παιδια, αλλα ειναι ευκολο νησι και  το Νηδρι ειναι καλη επιλογη .Αν τα παιδια δεν κουραζονται με το αυτοκινητο μπορειτε να συνδυασετε και την Εξανθεια 15 λεπτα στροφες απο Καθισμα για ωραιο ηλιοβασιλεμα και καφε ή φαγητο. Εμεις ανεβαινουμε εκει γιατι στον ανδρα μου αρεσει το  αλεξιπτωτο πλαγιας, ερασιτεχνικα. Αλλοιως μεινετε στο Νυδρι και καντε δυο εξορμησεις μια επισκεψη απογευματινη -βραδυνη στη πολη(φωτογραφιες στο γεφυρακι) και αλλη μια Καθισμα -Αη Νικητας!Καλα να περασετε!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Νεφέλη!!λοιπον εγω είμαι από λευκαδα θα σου πω λίγα πράγματα οι παραλίες γύρα κάστρο και άι Γιάννης είναι στο κέντρο και είναι πολύ ωραίες για πρωινό μπάνιο!!!ειναι σαν πισίνα καθολου αέρας και τα άνετα πεντακάθαρα και λάδι!! Έχει και στις 3 ομπρέλες κτλ! Για απογευματινό μπάνιο προτίμησε την νικιανα είναι προς Νυδρι! Το Νυδρι είναι μια χαρά για βολτίτσα  Όπως και το κέντρο της Λευκάδας! Αξίζει να πάτε πόρο για μπάνιο κ φαγητό Βασιλική το ίδιο και φυσικά άγιο Νικήτα και κάθισμα!! Καλες διακοπές!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Νεφέλη εγώ πήγα με σύζυγο μόνο Λευκάδα, λατρέψαμε τις παραλίες ειδικά κάποιες όπως Πόρτο Κατσικι, Εγκρεμνοί, Κάθισμα είναι μοναδικές με ένα υπέροχο φωσφορούχο τυρκουαζ χρώμα. Όμως όταν πήγαμε εμείς (Αυγουστο) ήταν ιδιαίτερα κρύες, με πολύ ισχυρά ρευματα , με τον ναυαγοσώστη να σφυραει συνέχεια να βγει ο κόσμος έξω. Σαν νησι επίσης το βρήκα "δυσκολο" γιατί έχει αρκετή στροφή και απόσταση (ειδικά κατεβαίνοντας προς τη Βασιλική). Με μωράκια δηλαδή θα σου έλεγα να τις αποφύγεις και να κινηθείτε στις παραλίες που πρότειναν τα κορίτσια.

Link to comment
Share on other sites

Κι εμείς Αύγουστο θα πάμε και επειδή ξερω από Επτάνησα ότι με τον καιρό δεν μπορείς να τα βάλεις-θυμάμαι προπςρσυ σε άλλο νησί  σε 3 βδομάδες πήγαμε για μπάνιο 10 φορές μάξιμουμ από τον αέρα και τα κύματα που είχε.. Τουλάχιστον στο σημείο που ήμασταν εμείς, ελπίζω να μην τα χαλάσει πάλι ο καιρός. Γενικά επειδή θα κάτσουμε λίγο θα προτιμήσουμε τα πιο κοντινά. Αν μας πάρει ο χρόνος και η όρεξη ίσως κάνουμε μια πιο μακρινή απόδραση. Οι στροφές δεν κουράζουν τόσο τα μωρά, όσο εμένα.. Αν δλδ δεν οδηγώ είμαι ικανή να τα βγάλω... 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η Λευκάδα είναι ένα υπέροχο νησί αλλά δε θα πήγαινα με μικρό παιδί. Έχει υπέροχες παραλίες αλλά δυστυχώς δεν είναι εύκολα προσβάσιμες, είναι βαθιές και με πολλά ρεύματα/κύματα. Ο Άγιος Νικήτας είναι όντως το πιο όμορφο μέρος να μένεις...γραφικό, δε μπαίνουν αυτοκίνητα μέσα και μπορείς να βολτάρεις το βραδάκι ήρεμα και ωραία. Το Νυδρί πήγαμε για ποτό και ήταν λες και ήμασταν εμείς οι τουρίστες, όλοι ξένοι. Πολύ τουριστικό, δε μας άρεσε καθόλου.

Το κάτω μέρος του νησιού ίσως είναι καλύτερο για οικογένειες (Βασιλική λέγεται νομίζω) αλλά έχει τόσες στροφές το νησί που αν θες να πας στις τέλειες παραλίες είναι ταλαιπωρία.

Δε γίνεται να πας Λευκάδα και να μη πας στο Πόρτο Κατσίκι- στους Εγκρεμνούς και στο Κάθισμα (ξέρετε γιατί λέγεται Κάθισμα ε; Γιατί κανείς δε κάνει μπάνιο και όλοι κάθονται.:) Εγώ είχα πάει να πνιγώ πάντως εκεί, πολύ δυνατό κύμα).

Αύγουστο μήνα στο Ιόνιο κάνεις το σταυρό σου και μπαίνεις στη θάλασσα :grin:

Καλά να περάσετε! Κάνε μια βουτιά για μένα στο Πόρτο Κατσίκι (το λατρεύω!).

Link to comment
Share on other sites

Όλοι μου λένε δεν είναι για παιδιά αλλά το έχω τόσο καημό τόσα χρόνια να πάω που φέτος κατάφερα και το κλεισα.

Του χρόνου πρώτα ο Θεός θέλω να πάω Ρόδο, Χίο... Προς τα κει.. Δεν έχω πάει... 

Link to comment
Share on other sites

Να πας. Είν αι υπέροχο νησί!!! Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα... Όταν έχει πολύ αέρα στις παραλίες τις δυτικής πλευράς πραγματικά τα πράγματα είναι λίγο επικίνδυνα για τα παιδιά άλλα θα το δεις και μόνη σου. Αν είναι ετσι δεν θα κολυμπησετε και θα πάτε αλλη μέρα που θα έχει πεσει ο αέρας. Είναι βαθιά η θάλασσα και "σηκώνει" μεγάλα κύματα, αλλά αυτό δε γίνεται κάθε μέρα. Εγώ έζησα 2 χρόνια στη Λευκάδα λόγω δουλειάς και αρκετά καλοκαίρια διημερα, τριήμερα για διακοπές. Μεγάλα κύματα έχω πετύχει 1,2 φορές. Μην τρελαθούμε κιόλας... Δεν είναι κάθε μέρα έτσι. Πάρα πολλά παιδάκια και μωράκια κολυμπούσαν τις μέρες που δεν είχε κύμα. Το καθισμα είναι εύκολα προσβάσιμο, πας μέχρι κατω με το αυτοκίνητο. Το Πόρτο κατσίκι είναι λιγο πιο δύσκολο αλλα δεν είναι και ακατόρθωτο να πας με παιδιά. Απλα έχει κάποια σκαλοπάτια αλλα οχι πάρα πολλά. Στους εγκρεμνους μην πατε καλύτερα γιατί εχει πολλα σκαλοπάτια και θα δυσκολευτείτε με τα παιδιά. Αν και είναι κατά τη γνώμη μου η καλύτερη παραλία, καλυτερα να την αφησετε για οταν μεγαλώσουν λιγο τα παιδια. Μην ακούς κανέναν... Να πας και να περάσεις καλά!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Όλοι μου λένε δεν είναι για παιδιά αλλά το έχω τόσο καημό τόσα χρόνια να πάω που φέτος κατάφερα και το κλεισα.

Του χρόνου πρώτα ο Θεός θέλω να πάω Ρόδο, Χίο... Προς τα κει.. Δεν έχω πάει... 

Καλά όταν λέμε δεν είναι για παιδιά, δεν είναι ότι τα παιδιά θα υποφέρουν, μην τρελαθούμε. Απλά κάποια πράγματα δε θα τα ευχαριστηθείς στο φουλ, όπως θα έκανες αν πήγαινες μόνη.

Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2019 at 4:15 AM, Nefeli2014 said:

Θα πάμε πρώτη φορά στη Λευκάδα κι επειδή δεν έχουμε πολλές μέρες στη διάθεσή μας, έχετε να προτείνετε μέρη που είναι ωραία για παιδιά? Τίποτα πάρκα, φύση, ζώα, κανένα event.. Επειδή δεν έχουμε πολύ χρόνο να τα γυρίσουμε όλα και θα είναι χρονοβόρο λέμε να πάμε στοχευμενα. Θα μένουμε στο Νυδρι! Έχει, μας είπαν, δίπλα παραλία που ειναι μια χαρά για παιδιά ρηχή και οργανωμένη, οπότε παραλία μάλλον εκεί θα τη βγάζουμε. Οποία έχει πάει και γνωρίζει.... Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!! 

 

Θα συμφωνήσω με τις προλαλλήσασες! νομίζω ότι πρέπει να ανοιχτεί ένα θέμα "Διακοπές με παιδιά" / "Διακοπές χωρίς παιδιά" :)

Καλά θα περάσετε στην Λευκάδα, αλλά όντως δεν είναι από τα must για διακοπές με παιδιά, έχοντας κάνει διακοπές σε διάφορα μέρη, θα σου πρότεινα το εξής (εάν γίνεται). Εάν δεν έχεις δώσει προκαταβολή καθώς θα πας τον Αυγουστο, κλείσε να μείνεις Πρέβεζα που έχει πολύ ωραίες παραλίες και είναι ότι πρέπει για παιδιά, είναι όλα κοντά (Σύβοτα / Πάργα κλπ) και άνετα μπορείς να πεταχτείς Λευκάδα αυθημερόν να σου φύγει και ο καημός. Το έχω κάνει γι' αυτό στο προτείνω.

Εάν τώρα δεν προλαβαίνεις να το ακυρώσεις πήγαινε όπου σου πρότειναν συμφωνώ για Βασιλική και Άγιο Νικήτα.

Για το Κάθισμα θα διαφωνήσω, γινόταν χαμός από κόσμο, πολύ απότομη η θάλασσα για να μπεις μέσα, δεν το συζητώ για παιδιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ήρθαν κάτι φίλοι προχθές από Λευκάδα και μας είπαν ότι είχε τρομερό κόσμο. φανταστείτε τι θα γίνετε τον Αύγουστο. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, το Κάθισμα είναι πολύ απότομο, μόνο αν ξέρουν καλό μπάνιο τα παιδιά θα το ευχαριστηθούν (εάν δεν φυσάει και έχει κύμα φυσικά).

Πρέβεζα είναι εξαιρετική ιδέα, είχαμε πάει όταν ήταν σχεδόν 2  η μικρή και το είχαμε ευχαριστηθεί. Κουβαδάκια, μπρατσάκια και ατελείωτο παιχνίδι. Παραλίες με άμμο, φιλικές για τα παιδιά και τεράστιες να μη σε πατάει ο άλλος.

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μου είπαν για ένα μεγανησι. Ξέρετε κάτι? Πως πας εκεί? Θα μπορέσουμε με τα μωρά? Κάνω πρόγραμμα.. Περιμένω πως και πως!! Ευχαριστω!! 

Και ξέρετε το καικακι που πάει στον σκορπιό πόση ώρα κάνει? 

Τώρα για Πρέβεζα λίγο δύσκολο, έκλεισα στο νυδρι και δεν τα αλλάζω γιατί βρήκα φοβερή τιμή με κουζίνα κλπ. Από ακύρωση ευτυχώς.. Μόνο το θέμα του παρκιν δε ρώτησα και προβληματιστηκα λιγάκι αλλά θα δούμε.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Το μεγανησι είναι απέναντι από το νυδρι, κοντά στον σκορπιό. Πας από νυδρι με φέρρυ, έχει συχνά. Ωραία είναι. Όλα αυτά τα νησάκια (μεγανησι, σκορπιός) είναι πολύ κοντά στο νυδρι. Δεν ξέρω κάτι για καΐκι άλλα από όσο ξέρω δε μπορεί κάποιος να κατέβει στο σκορπιό, μόνο ίσως να κολυμπήσει απ' έξω σε κάποια απόσταση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα, σας γράφω από το Κάθισμα... Είναι ονειρική παραλία.. Καθόλου κύμα καθόλου αέρας.. Πήχτρα σε κόσμο αλλά καθόμαστε πισω πίσω έχει ησυχία γενικά.. Αλλά μαντέψτε.. Είμαι αδιάθετη αν εινσι δυνατόν! Ήρθα στη Λευκάδα και έχω περίοδο δε γίνονται αυτά!! Δεύτερη μέρα.. Αλλά αύριο θα μπω ο κόσμος να χαλάσει... Χθες που φτάσαμε για να αντέξω τις βόλτες και την κούραση πήρα 3 χάπια... Έλεος!! 

Παντως είναι φοβερό νησί όσα είδα.. Αλλά είχατε δίκιο στο νυδρι δεν ήταν καλή επιλογή να μείνω.. Όλο ζευγαράκια έχει και τουρίστες κάνουν και κάπως φασαρία εμείς άκυροι με τα μωρά και τα καροτσια Χαχαχα..

Εν τω μεταξύ ούτε παιδικες χαρές εδώ ούτε παιδότοποι.. Ούτε μια κουνια... Είναι λένε παράπονο εδώ αυτό.. Μόνο τουριστικά έχει, τα έχω βαρεθεί εγώ λίγο αυτά έχει αλλάξει το στυλ μας.. Παλιά μου άρεσαν πολύ τώρα με τα μωρά είναι αλλιώς.. 

Μετά δεν ξέρω που θα πάμε.. Μάλλον για φαΐ άγιο Νικήτα.. 

Καλές διακοπές σας εύχομαι.. Χωρίς περίοδο!!!!!!!!!!!

Α!! Μήπως ξέρετε όσες είστε από δω η ξέρετε από δω αν έχει τίποτα ενδιαφέρον αύριο 15 Αύγουστο? Τίποτα τζερτζελο πανηγύρια και τέτοια? Ρωτήσαμε 2 ντόπιους  και δεν ήξεραν με σιγουριά να μας πουν :/αλλά ήταν από νυδρι αυτοί ασχολούνται με τους ξένους πιο πολυ:D

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Nefeli2014 είπε:

Κορίτσια καλημέρα, σας γράφω από το Κάθισμα... Είναι ονειρική παραλία.. Καθόλου κύμα καθόλου αέρας.. Πήχτρα σε κόσμο αλλά καθόμαστε πισω πίσω έχει ησυχία γενικά.. Αλλά μαντέψτε.. Είμαι αδιάθετη αν εινσι δυνατόν! Ήρθα στη Λευκάδα και έχω περίοδο δε γίνονται αυτά!! Δεύτερη μέρα.. Αλλά αύριο θα μπω ο κόσμος να χαλάσει... Χθες που φτάσαμε για να αντέξω τις βόλτες και την κούραση πήρα 3 χάπια... Έλεος!! 

Παντως είναι φοβερό νησί όσα είδα.. Αλλά είχατε δίκιο στο νυδρι δεν ήταν καλή επιλογή να μείνω.. Όλο ζευγαράκια έχει και τουρίστες κάνουν και κάπως φασαρία εμείς άκυροι με τα μωρά και τα καροτσια Χαχαχα..

Εν τω μεταξύ ούτε παιδικες χαρές εδώ ούτε παιδότοποι.. Ούτε μια κουνια... Είναι λένε παράπονο εδώ αυτό.. Μόνο τουριστικά έχει, τα έχω βαρεθεί εγώ λίγο αυτά έχει αλλάξει το στυλ μας.. Παλιά μου άρεσαν πολύ τώρα με τα μωρά είναι αλλιώς.. 

Μετά δεν ξέρω που θα πάμε.. Μάλλον για φαΐ άγιο Νικήτα.. 

Καλές διακοπές σας εύχομαι.. Χωρίς περίοδο!!!!!!!!!!!

Α!! Μήπως ξέρετε όσες είστε από δω η ξέρετε από δω αν έχει τίποτα ενδιαφέρον αύριο 15 Αύγουστο? Τίποτα τζερτζελο πανηγύρια και τέτοια? Ρωτήσαμε 2 ντόπιους  και δεν ήξεραν με σιγουριά να μας πουν :/αλλά ήταν από νυδρι αυτοί ασχολούνται με τους ξένους πιο πολυ:D

Καλές διακοπες! Να περάσετε πολύ όμορφα! 

  Για την περίοδο σε καταλαβαίνω απόλυτα! Ομοιοπαθουσα! Σκέφτηκα το ταμπον αλλά επειδή δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει είπα να περιμένω!  Καλή συνέχεια! 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ταμπον θα βάλω μετά από... 12 χρονια!! Κάποτε τα φορούσα ανελλιπώς γιατί με έπιανε να φοράω άσπρα παντελόνια με περίοδο, η στρινγκ (ομηρικές εποχές..) Είναι εύκολα αλλά θέλουν αλλαγή τακτικά δηλαδή μετά τη θάλασσα αμέσως αλλαγμα με κανονική σερβιέτα και εσώρουχο καθαρό για να μην πάθεις μόλυνση και γενικά κάθε 3ωρο αλλαγη, επίσης καλές διακοπές!!!!!! 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Κακός χαμός στη Λευκάδα.. Κάθε χρόνο έτσι είναι? Χειρότερα κι από την ομόνοια... Απίστευτος κόσμος.. Δεν μπορείς να φας, δεν μπορείς να παρκάρεις, δεν μπορεις να κολυμπήσεις.. Όπου και να πας το χάος... Εγώ ήδη αισθάνομαι εξαντλημένη και δε σας κρύβω επειδή ήδη κάνω διακοπές πολύ καιρό πως μου έχει λείψει και λίγο το σπίτι μου.. Θα ήθελα να ήταν πιο χαλαρά.. Μάλλον φταίει και η εποχή διότι έχω χρονια να κάνω 15αυγουστο εκτός Αττικής.. 

Πήγαμε Πόρτο κατσίκι αλλά είχε κύμα και αέρα κι εγώ με το μωρό δεν μπήκα. Εγώ φοβήθηκα. Ο άντρας μου μέ τη μικρή πιο θαρραλέοι μπήκαν, η μικρή ξετρελάθηκε με τα κύματα.. Και νερό που ήπιε του Ιορδάνη δεν πτοήθηκε καν.. Αλλά τόση ζέστη τόση ταλαιπωρία τι να σας πω.. Και στροφές στροφές στροφές και να σου πετύχει και κάνα αμάξι από την αντιθετη πλευρά και να χεις τους γκρεμούς δίπλα.. Στη Λευκάδα δε, κέντρο, α καλά... Έπαθα παράκρουση με τον τόσο κόσμο, αφού έψαχνα στενό να ξεφύγω, τελικά καταλήξαμε στο λιμάνι πιο ήσυχα αλλά τι να το κάνεις.. Είχαμε ήδη ταλαιπωρηθεί πολύ. Τα παιδιά περνάνε τέλεια δεν το συζητώ.. Είναι πολύ όμορφο νησί αλλά για μια άλλη εποχή. Χαίρομαι που το βλέπω αλλά θα ήθελα κάποια άλλη φορά να το επισκεφτώ εποχή χώρις κόσμο. Και γενικά 15αυγουστο το αποφάσισα, θα κάθομαι σπίτι μου όπως κάνω τόσα χρόνια!! 

Παντως τελικά νομίζω καλύτερα να εξερευνήσει κανεις το νησί με σκαφακι που σε πάνε σε όλες τις παραλίες πάρα τέτοιος συνωστισμός στους δρόμους. Φοβερή πληρότητα, έχει γεμίσει τοσο κόσμο που δε χωράει σα νησί...... 

Χαλάρωσα στους καταρράκτες και στις διαδρομές με τα δάση και το πράσινο (μακριά από τα πολύ τουριστικά). Μέχρι να φύγουμε θα τα περάσουμε είπαμε χαλαρά, όσα είδαμε είδαμε από παραλίες. Τώρα θα τη βγάλουμε γύρω γύρω κοντά μας. Θα επισκεφτούμε και την Μονη που γιόρταζε σήμερα. Δεν τόλμησαμε να πάμε χθες και σήμερα, φανταστείτε τι θα γινόταν... 

Χρόνια σας πολλά καλή συνέχεια!!! 

 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

Την έχω κι εγώ στο μυαλό μου τη Λευκάδα εδώ και αρκετά χρόνια,και γενικότερα θα ήθελα να πάω προς τα εκεί Πρέβεζα Πάργα κλπ δεν έχω πάει ποτέ. Ίσως επειδή ναι μεν είναι νησί αλλά μπορεις να πας οδικως γίνεται τέτοιος χαμός,τι να πω. Το σκεφτόμουν για του χρόνου να πω την αλήθεια αλλά αν έχει τόσο κόσμο όσο περιγράφεις και δεδομένου ότι εμείς πάμε αναγκαστικά Αύγουστο λόγω αδειών κλπ μάλλον θα την αποφύγω,θα προτιμήσω κάποιο από τα ηπειρωτικά  μέρη απέναντι. Καλό υπόλοιπο!

Link to comment
Share on other sites

Μας είπαν ότι αυτό το χάος γίνεται τις τελ. 10 μέρες, δηλαδή όλο τον Αύγουστο σχεδόν.. Εγώ πιστεύω όλη η Ήπειρος είναι εδώ και όλη η Ιταλία!! Μα όλη όμως!! :D

Α μηπως ξέρετε και τι σημαίνει στρουτζι στα ιταλικά? Ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω στη μετάφραση. Στρουτζι κάπως έτσι. Νομίζω ένας Ιταλός μας έβρισε. Επειδή κολλήσαμε σε ένα ένα στενό κι ενώ είχε χώρο να κάνει δεξιά είχε την απαίτηση να κάνουμε όπισθεν. 

Γλέντια σας λέω :D

Μας είπε στρουτζι μαμα μια. Το μαμα μια το πιασα. Το στρουτζι ακόμα ψάχνω. :D

Πρεβεζα που έχω πάει μου θύμισε λιγάκι το κέντρο της Λευκάδας το λιμάνι.. Έχει λιμνοθάλασσα από ότι θυμάμαι κι εκεί.. Δεν ξέρω έχω και χροβια που Ειχα πάει αλλά μου ήταν οικείο. Πάντως είναι πανέμορφο νησί δεν το συζητώ και σε ένα 4ωρο το χεις γυρίσει σχεδον όλο. Ενας κύκλος είναι.. Τα νερά από την πλευρά του Ιονίου ονειρικά.. Αξίζει.. Αλλά άλλη εποχή.. Η τελοσοαντων μια εποχή που δε θα αβανταρουν τόσο τον τουρισμό. Αν υπάρξει πλέον τέτοια.. Που καλά κάνουν οι ανθρωποι..εννοειται.. Αλλά μου φαίνεται οι Έλληνες θα αρχίσουμε να ψάχνουμε λιγότερο τουριστικούς προορισμούς. Μα η χωριάτικη 8 ευρώ? Μη σας πω για τιμές καλύτερα.. 

Επεξεργάστηκαν by Nefeli2014
Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Nefeli2014 είπε:

Μας είπαν ότι αυτό το χάος γίνεται τις τελ. 10 μέρες, δηλαδή όλο τον Αύγουστο σχεδόν.. Εγώ πιστεύω όλη η Ήπειρος είναι εδώ και όλη η Ιταλία!! Μα όλη όμως!! :D

Α μηπως ξέρετε και τι σημαίνει στρουτζι στα ιταλικά? Ψάχνω αλλά δεν το βρίσκω στη μετάφραση. Στρουτζι κάπως έτσι. Νομίζω ένας Ιταλός μας έβρισε. Επειδή κολλήσαμε σε ένα ένα στενό κι ενώ είχε χώρο να κάνει δεξιά είχε την απαίτηση να κάνουμε όπισθεν. 

Γλέντια σας λέω :D

Μας είπε στρουτζι μαμα μια. Το μαμα μια το πιασα. Το στρουτζι ακόμα ψάχνω. :D

Πρεβεζα που έχω πάει μου θύμισε λιγάκι το κέντρο της Λευκάδας το λιμάνι.. Έχει λιμνοθάλασσα από ότι θυμάμαι κι εκεί.. Δεν ξέρω έχω και χροβια που Ειχα πάει αλλά μου ήταν οικείο. Πάντως είναι πανέμορφο νησί δεν το συζητώ και σε ένα 4ωρο το χεις γυρίσει σχεδον όλο. Ενας κύκλος είναι.. Τα νερά από την πλευρά του Ιονίου ονειρικά.. Αξίζει.. Αλλά άλλη εποχή.. Η τελοσοαντων μια εποχή που δε θα αβανταρουν τόσο τον τουρισμό. Αν υπάρξει πλέον τέτοια.. Που καλά κάνουν οι ανθρωποι..εννοειται.. Αλλά μου φαίνεται οι Έλληνες θα αρχίσουμε να ψάχνουμε λιγότερο τουριστικούς προορισμούς. Μα η χωριάτικη 8 ευρώ? Μη σας πω για τιμές καλύτερα.. 

Stronzi σας ειπε και ναι σας έβρισε ειναι μ@λ@κες.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...