Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Προωρο μωρό 36 και 2 ημερών στην θερμοκοιτιδα.


Recommended Posts

Γειά σας.. Περνάω πολύ δύσκολα αυτές τις μέρες μιας και ενώ ήμουν έγκυος και όλα βαιναν καλά έσπασαν ξαφνικά τα νερά στις 36 κ 2 εβδομάδες. Γεννησα την ίδια μέρα ένα αγόρι 2620 γραμ. Στην αρχή το μωρό ήταν οκ αλλά μετά από λίγες ώρες ανέπτυξε δυσπνοια συν ότι δεν τρεφοταν από μόνο του. Τώρα τον έχουν σε θερμοκοιτιδα με αναπνευστικη υποστήριξη και ορο για να τρέφεται. Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά. Θα γίνει καλά το μωρό μου; έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; σήμερα βγαίνω απτο νοσοκομείο χωρίς το μωρό μου.. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, Νίκηη είπε:

Γειά σας.. Περνάω πολύ δύσκολα αυτές τις μέρες μιας και ενώ ήμουν έγκυος και όλα βαιναν καλά έσπασαν ξαφνικά τα νερά στις 36 κ 2 εβδομάδες. Γεννησα την ίδια μέρα ένα αγόρι 2620 γραμ. Στην αρχή το μωρό ήταν οκ αλλά μετά από λίγες ώρες ανέπτυξε δυσπνοια συν ότι δεν τρεφοταν από μόνο του. Τώρα τον έχουν σε θερμοκοιτιδα με αναπνευστικη υποστήριξη και ορο για να τρέφεται. Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά. Θα γίνει καλά το μωρό μου; έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; σήμερα βγαίνω απτο νοσοκομείο χωρίς το μωρό μου.. 

Δςν εχω παρομοια εμπειρια..αλλα θελω να σου πω να μεινεισ ψυχραιμη γιατι το μωρο σου σε χρειαζεται...δεν οφελει να το βαλεισ κατω τωρα..

Εγω παρατριχα την γλιτωσα κ δεν γεννησα στισ 27 εβδομαδεσ..εκανα εισαγωγη σε νοσοκομειο γιατι ειχα αιμα.

Ξερω ομωσ απο αυτα που διαβαζα πωσ ειδικα στο μωρο σου σ αυτην την βδομαδα που γεννησεσ δεν διατρεχει αμεσο κινδυνο.κ τα κιλα του μια χαρα ειναι.δεν θελω να βγαλω γνωματευση γιατι γιατροσ δεν ειμαι..αλλα πιστευω πωσ ολα καλα θα πανε..θα το φροντισουν...εσυ θα μαζεψεισ δυναμεισ..κ σε λιγο καιρο θα το χεισ στην αγκαλια σου!!!

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Γειά σας.. Περνάω πολύ δύσκολα αυτές τις μέρες μιας και ενώ ήμουν έγκυος και όλα βαιναν καλά έσπασαν ξαφνικά τα νερά στις 36 κ 2 εβδομάδες. Γεννησα την ίδια μέρα ένα αγόρι 2620 γραμ. Στην αρχή το μωρό ήταν οκ αλλά μετά από λίγες ώρες ανέπτυξε δυσπνοια συν ότι δεν τρεφοταν από μόνο του. Τώρα τον έχουν σε θερμοκοιτιδα με αναπνευστικη υποστήριξη και ορο για να τρέφεται. Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά. Θα γίνει καλά το μωρό μου; έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; σήμερα βγαίνω απτο νοσοκομείο χωρίς το μωρό μου.. 

Θα συμφωνήσω με την Τζένη, πρέπει να σκέφτεσαι ότι στην εβδομάδα που γεννήθηκε είναι πολύ καλά κ δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.. Οι γιατροί ξέρουν να αντιμετωπίζουν τέτοια περιστατικά. Να σκέφτεσαι ότι πρέπει να είσαι δυνατή για το μωράκι σου κ πιστεύω ότι σύντομα θα το πάρεις σπίτι. Σ είπαν οι γιατροί γιατί το έπαθε αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Just now, mama16 είπε:

Θα συμφωνήσω με την Τζένη, πρέπει να σκέφτεσαι ότι στην εβδομάδα που γεννήθηκε είναι πολύ καλά κ δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι.. Οι γιατροί ξέρουν να αντιμετωπίζουν τέτοια περιστατικά. Να σκέφτεσαι ότι πρέπει να είσαι δυνατή για το μωράκι σου κ πιστεύω ότι σύντομα θα το πάρεις σπίτι. Σ είπαν οι γιατροί γιατί το έπαθε αυτό?

Επειδή όλα ήταν φυσιολογικα και δεν είχα θέμα υγείας οι ιατροι πιθανολογουν ότι το έπαθα λόγω εξαντλησης. Και η αλήθεια είναι ότι κουραζομουν πολύ τον τελευταίο καιρό χωρίς να δίνω σημασία στους πόνους. Είναι δικό μου φταιξιμο. 

Link to comment
Share on other sites

Οτι εγινε εγινε.μην κατηγορεισ τον εαυτο σου.κ εγω απο κουραση ειχα αιμα.δεν φανταζομουν πωσ θα εκανα κακο στο μωρο.ολα εδειχναν καλα..

Σε λιγεσ μερεσ θα το εχεισ κοντα σου..περαστικα σασ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ γέννησα το μωρό μου στις 37 εβδομάδες και είχε βάρος 2420.ειχαν ήδη προηγηθεί 2 ενέσεις κορτιζόνης για το αναπνευστικό του μωρού. Μπηκε στη ΜΕΝΝ 1 μια μέρα σε θερμοκοιτίδα και τις υπόλοιπες έξω στο πυρεξακι.Μην ανησυχείς όλα θα πάνε καλά.Εχει ανθρώπους που το φροντίζουν 24 ωρες.Το βάρος του είναι καλό.Συντομα.θα είσαστε όλοι μαζί!

7 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Γειά σας.. Περνάω πολύ δύσκολα αυτές τις μέρες μιας και ενώ ήμουν έγκυος και όλα βαιναν καλά έσπασαν ξαφνικά τα νερά στις 36 κ 2 εβδομάδες. Γεννησα την ίδια μέρα ένα αγόρι 2620 γραμ. Στην αρχή το μωρό ήταν οκ αλλά μετά από λίγες ώρες ανέπτυξε δυσπνοια συν ότι δεν τρεφοταν από μόνο του. Τώρα τον έχουν σε θερμοκοιτιδα με αναπνευστικη υποστήριξη και ορο για να τρέφεται. Είμαι πολύ χάλια ψυχολογικά. Θα γίνει καλά το μωρό μου; έχει κανένας σας παρόμοια εμπειρία; σήμερα βγαίνω απτο νοσοκομείο χωρίς το μωρό μου.. 

 

Link to comment
Share on other sites

Εχω 3 πρόωρα παιδιά, κανένα τόσο "μεγάλο" όσο το δικό σου. Και τα 3 πέρασαν από εντατική, από λίγες μερες ως και πάνω από μήνα. Το καταλαβαίνω πόσο τρομακτικό σου φαίνεται, αλλά όλα θα πάνε καλά αφού δεν έχετε κάποιο άλλο πρόβλημα πέραν της προωρότητας. Λίγο υπομονή κάνε, και μην κατηγορείς τον εαυτό σου.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Νίκηη είπε:

Επειδή όλα ήταν φυσιολογικα και δεν είχα θέμα υγείας οι ιατροι πιθανολογουν ότι το έπαθα λόγω εξαντλησης. Και η αλήθεια είναι ότι κουραζομουν πολύ τον τελευταίο καιρό χωρίς να δίνω σημασία στους πόνους. Είναι δικό μου φταιξιμο. 

Εννοείται ότι δεν πρέπει να κατηγορείς τον εαυτό σου. Ποτέ δεν ξέρεις πως μπορεί να εξελιχθεί η εγκυμοσύνη κ δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό. Το μωράκι σου ήθελε να βγει απλά λίγο πιο νωρίς! Προφανώς ανέπτυξε λίγο δυσπνοια επειδή γεννήθηκε 36η εβδομάδα αλλά πιστεύω ότι γρήγορα θα το πάρεις σπίτι!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα...μπορω να καταλάβω την αγωνία και τον άγχος σου..τα έχω περάσει πρόσφατα.. να είσαι ήρεμη και ψύχραιμη.. Όλα γίνονται για το καλό του μωρού σου..αυτό να σκέφτεσαι!!!σε λίγες μέρες θα το έχει αγκαλίτσα.. Εγώ γέννησα 35 και 2 και ήταν ο μπέμπης μου 2200..δεν μπήκε θερμοκητιδα και δεν το πίστευε ούτε η νεογνολογος ..μάλλον με βοήθησε η κορτιζόνη...Όλα θα πάνε καλά.. μην ρίχνεις σε εσένα την ευθύνη έτσι ήταν να γίνει.. να είσαι δυνατή και γερή και σύντομα με το μωράκι σου!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ουσιαστικα ειναι οριακα προωρο το μωρακι σου. Ολα θα πανε καλα και σε λιγες μερες θα ειναι στο σπιτι σου. Τα δικα μου το ενα 1570 στις 32 εβδομαδες ειναι πλεον 20 χρονων και το αλλο στις 36+6 2750 δεν χρειαστηκε θερμοκοιτιδα, επαιρνα χαπακια κορτιζονης καθημερινα απο τις αρχες της εγκυμοσυνης. Καταλαβαινω την αγωνια σου κ το συναισθημα του να φευγεις χωρις το μωρακι σου. Ολα ομως θα πανε καλα. Σε λιγες μερες θα μας γραφεις με χαρα οτι ειναι διπλα σου κ κοιμαται. Να σου ζησει!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Μπορώ να καταλάβω ακριβώς τι νιώθεις αλλά να σκέφτεσαι ότι είναι κάτι παροδικό και μετά θα έχεις όλο τον χρόνο να αναπληρώσεις αυτές τις μέρες.
Εγώ γέννησα πέρσι ενα κοριτσάκι 36 εβδομάδων και 4 ημερών με βάρος 2270. Είχε κάνει κόμπο τον ομφάλιο λώρο ,όπως είδαμε αφού γέννησα ,δεν τρεφόταν όσο ήθελε και αφού είδε τα δύσκολα αποφάσισε να βγει.Παρουσίασε ταχύπνοια και μπήκε στην ΜΕΝΝ1 με οξυγόνο και ορούς.Έκατσε στην θερμοκοιτίδα μέχρι να παρει βάρος και μετά βγήκε.Την πήραμε σπίτι και ξανακάναμε εισαγωγή γιατί είχε ίκτερο 17 .Ο ίκτερος δεν είχε σχέση με την σχετική προωρότητα..Είναι πολύ άσχημο συναίσθημα να γυρνάς σπίτι,να βλέπεις παντού τα πραγματάκια της και το παιδί να είναι στο νοσοκομείο.Για να μην μακρυγορώ η μπέμπα βγήκε ήρθε σπίτι και χαίρει άκρας υγείας.Υπομονή μέχρι να περάσουν οι δύσκολες μέρες που θα πηγαινοέρχεσαι στο νοσοκομείο και θα έχεις μακρυά τον μπέμπη..Να σου ζήσει και να μην ανησυχείς για τίποτα..

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ο μπεμπης έκατσε μια εβδομάδα στην μενν και μετά πήρε εξιτηριο! Τώρα τον έχουμε μαζί μας και είναι καλά! 

Διαβάζοντας τα αισιοδοξα μηνύματα που μου στείλατε όταν περνουσαμε δύσκολα, με έκαναν να αισθανθω καλύτερα και σας ευχαριστώ γιαυτό! Φιλάκια και ελπίζω όλα τα παιδάκια του κόσμου να είναι πάντα γερά και ακμαια! 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...