Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Βαρηκοΐα απο υγρο στο αυτι λογω ωτιτιδας σε 4,5 ετων κοριτσακι


Recommended Posts

Καλησπερα και χρονια πολλα.

Η κορουλα μας 4,5 ετων εμφανισε για πρωτη φορα συμπτωματα βαρηκοιας πριν 3 μερες και δεν ακουει τους χαμηλους ηχους οταν της μιλαμε. Επαθε πριν μια εβδομαδα ωτιτιδα και εμφανιζει υγρο και στα δυο αυτακια ειπε ο παιδιατρος, περισσοτερο στο ενα και λιγοτερο στο αλλο. Μας εδωσε αντιβιωση zinadol, παιρνουμε 3 μερες τωρα και περιμενουμε να δουμε. Διαβασα διαφορα στο ιντερνετ περι ακοης και επιμονης του υγρου και εχω αγχωθει. Εχει καποιος εμπειρια απο το θεμα; Ποσο καιρο κανει το υγρο για να φυγει; Πρεπει να κανουμε κατι παραπανω ή απλα περιμενουμε;

Επεξεργάστηκαν by polakis
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Περιμένεις να φύγει κι αν δεν υποχωρήσει σε έξι μήνες , τότε εξετάζεις το ενδεχόμενο να μπουν σωληνάκια στα αυτιά . Μην αγχώνεσαι όμως , γιατί στο 80% των περιπτώσεων το υγρό φεύγει από μόνο του. 

Στο μεσοδιαστημα προσεχείς για τυχόν ρήξη τυμπάνου (που είναι κι αυτός ένας τρόπος να αδειάσει το υγρό ) 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και από μένα!!

Και η δική μου κόρη 4  ετών ακριβώς εμφάνισε υγρό στο ένα αυτί. Της χορηγήθηκε για 10 μέρες αντιβίωση Ammoxil, αλλά το υγρό δεν έχει εξαφανισθεί. Επισκεφτήκαμε 2 παιδο - ΩΡΛ, και οι δύο διαπίστωσαν την ύπαρξη του υγρού στο δεξί αυτί. Ο ένας μεγάλης ηλικίας, εγνωσμένου κύρους,  και πολυσυζητημένος εδώ στο forum, μας συνέστησε να πάρει και επιπλέον αντιβίωση Cotrim  για άλλες 10 μέρες και " να δούμε πώς θα πάει" και ο δεύτερος μικρότερης ηλικίας χειρουργός σε ιδιωτικό νοσοκομείο μας είπε ότι το υγρό θα υποχωρήσει μόνο του και να την ξαναδεί σε 1,5 μήνα. Να σημειώσω ότι μετά το Ammoxil δεν έχει πυρετό ή άλλα συμπτώματα, παρά μόνο τη μειωμένη ακουστική ικανότητα που διαπίστωσαν και οι δύο γιατροί με ειδικό όργανο και την οποία εμείς δεν αντιλαμβανόμαστε στην καθημερινότητα, διότι από το άλλο αυτί ακούει τέλεια. Και οι δυό τους μας είπαν ότι η ακοή θα επανέλθει με την υποχώρηση του υγρού.

Θα παρακαλούσα για τη γνώμη σας , αν είχατε παρόμοια εμπειρία. 

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και εύχομαι σε όλους

 

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕ ΥΓΕΙΑ ΚΑΙ ΧΑΡΑ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Η ακοή πράγματι επανέρχεται. Αυτό το οποίο θα πρέπει να προσέξετε και να αντιμετωπίσετε με την αρωγή των ΩΡΛ είναι επαναλαμβανόμενες ωτιτιδες, οι οποίες προκαλούνται από κρεατακια.

Ο τρόπος που σε αντιμετωπίζει η ζωή είναι ένας ανελέητος καθρέφτης του τρόπου που εσύ αντιμετωπίζεις τη ζωή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 χρόνια μετά...

Καλημέρα και από εμένα,

Ο γιος μου 5,5 ετών την τελευταία εβδομάδα παραπονιόταν για βουλωμενα αυτια. Δεν είχε πυρετό πόνο ή κάποιο άλλο σύμπτωμα. Η παιδίατρος βρήκε αρκετό πυωδες υγρό και στα δυο αυτια κ λίγο μπούκωμα στη μύτη και συνέστησε να ξεκινήσουμε αντιβίωση augmentin. (Γενικά εκτός από μια λαρυγγίτιδα που πέρασε περισυ ελαφρά έχει να αρρωστήσει τρία χρόνια και δεν έχει ιστορικό με ωτίτιδες) Ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας γιατί εμένα μου φάνηκε λίγο υπερβολή η λήψη αντιβίωσης , χωρίς να έχω παραπάνω γνώσεις βέβαια .

Link to comment
Share on other sites

Πύον = λοίμωξη οπότε η αντιβίωση ειναι μονόδρομος.

 

Η κόρη μου πριν βγάλει κρεατάκι έκανε συνέχεια ωτίτιδες χωρίς πυρετό και σχεδόν χωρίς πόνο,  το βασικό σύμπτωμα ήταν η βαρηκοία.

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, Sunshine8 είπε:

Καλημέρα και από εμένα,

Ο γιος μου 5,5 ετών την τελευταία εβδομάδα παραπονιόταν για βουλωμενα αυτια. Δεν είχε πυρετό πόνο ή κάποιο άλλο σύμπτωμα. Η παιδίατρος βρήκε αρκετό πυωδες υγρό και στα δυο αυτια κ λίγο μπούκωμα στη μύτη και συνέστησε να ξεκινήσουμε αντιβίωση augmentin. (Γενικά εκτός από μια λαρυγγίτιδα που πέρασε περισυ ελαφρά έχει να αρρωστήσει τρία χρόνια και δεν έχει ιστορικό με ωτίτιδες) Ήθελα να μάθω τις εμπειρίες σας γιατί εμένα μου φάνηκε λίγο υπερβολή η λήψη αντιβίωσης , χωρίς να έχω παραπάνω γνώσεις βέβαια .

Μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη αν θες από ωριλα. Πριν δύο χρόνια είχε βουλώσει το ένα αυτί του παιδιού από κερί και μας έδωσε αντιβιοτικές σταγόνες αν δεν κάνω λάθος  αλλά είχε εξωτερική ωτίτιδα.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Mama_Anesti_ said:

Μπορείς να πάρεις και δεύτερη γνώμη αν θες από ωριλα. Πριν δύο χρόνια είχε βουλώσει το ένα αυτί του παιδιού από κερί και μας έδωσε αντιβιοτικές σταγόνες αν δεν κάνω λάθος  αλλά είχε εξωτερική ωτίτιδα.

Το σκέφτηκα, αλλά αν ο ΩΡΛ μου έλεγε να μην πάρει αντιβίωση θα ήθελα και τρίτη γνώμη πιθανόν. Επίσης δεν έχω κοντά παιδο ΩΡΛ και ένας που βρήκα είχε μακρινά ραντεβού . Την ξεκίνησα την αντιβίωση όπως είπε η παιδίατρος, απλά μια αμφιβολία για το κατά πόσο είναι απαραίτητη την έχω. 

 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...