Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

εμβολιο της γριπης.


Recommended Posts

Evouli όπως στα λέει και η Deena δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που έχεις ήδη κάνει. Τους ζήτησες να το κάνουν και ελπίζω να το κάνουν. Αλλά ακόμα και να μην το κάνουν, δεν υπάρχει θέμα εφόσον εσύ φροντίζεις αποκλειστικά το μωρό και αυτοί το βλέπουν ως επισκέπτες. Άλλωστε δεν είναι μόνο ο ιός της γρίπης τον οποίον μπορεί να κολλήσουν και να μεταφέρουν στο μωρό, υπάρχουν χίλιες δυο αρρώστιες. Καλό το εμβόλιο αλλά η βασική προφύλαξη για ένα μωρό είναι να μην έρχεται σε επαφή με άτομα που έχουν συμπτώματα ασθένειας ακόμα και ελαφρά. Αυτό μπορείς να το ελέγξεις και μάλιστα πρέπει να είσαι απόλυτη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εμείς το κάνουμε οικογενειακώς και το μωρό και ο μεγάλος μου από μωράκι το κάνει. Επιμένει ο παιδίατρος. Ομως, όπως είπαν τα κορίτσια, δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν. Πέρισυ που θα γεννούσα το χειμώνα κ ενώ εγώ έκανα έγκυος το εμβόλιο, η μητέρα μου η οποια θα μας βοηθουσε με το νεογεννητο αρνήθηκε να το κάνει. Εκείνη την ωρα με ψιλοπειραξε, αλλα δεν μπορουσα να της το κανω με το ζορι. Τελικα ηταν ολο το χειμωνα αρρωστη απο διαφορους ιους και δεν την αφησα να ερθει ποτε στο σπιτι. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 52 λεπτά , Deena είπε:

 

 

Κοίτα να δεις, καταλαβαίνω ενμέρει τις ανησυχίες σου αλλά και την ευαίσθητη ψυχολογία σου γιατί είσαι φρεσκομανούλα, αλλά ό,τι και να πεις και ό,τι και να κάνεις, δεν μπορείς να τους υποχρεώσεις, στην τελική έχουν το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης στο σώμα τους και στον οργανισμό τους.

 

Ο γιατρός σου είναι πολύ προσεκτικός και πολύ καλά κάνει, αλλά να ξέρεις ότι αυτό που σου είπε δεν είναι ο κανόνας, εγώ γέννησα Οκτώβριο και Δεκέμβριο, δεν πήρα καμία από τις δύο φορές οδηγίες να κάνει κανείς μας το εμβόλιο και όντως δεν το κάναμε ποτέ (ούτε οι γονείς, ούτε οι παππούδες, ούτε η νταντά).

 

Προσωπικά είμαι υπέρ του εμβολίου, αλλά δεν πρέπει και να φανταζόμαστε την γρίπη ως μια επιδημία μικροβίων που βρίσκεται ενδυνάμει στο σώμα οποιουδήποτε ανεμβολίαστου και παραμονεύει να μεταδοθεί. Δεν ξέρω πόσο συχνά έρχεται η γιαγιά σε επαφή με το μωρό (εικάζω όχι πολύ συχνά αφού το μωρό είναι μικρό και η γιαγιά δουλεύει), αλλά εφόσον τηρούνται οι στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και εφόσον φυσικά δεν συναντιέσετε εάν είναι άρρωστη, δεν υπάρχει λόγος για τόσο άγχος.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου Σίγουρα ο καθένας έχει το δικαίωμα της αυτοδιάθεσης αλλά δεν έχει το δικαίωμα να αψηφά αυτά που λέει η παιδίατρος και ενώ φροντίζει άλλο παιδάκι να θέλει να έρχεται σπίτι ή να της πηγαίνουμε εμείς ένα μωρό 4 μηνών να το αγκαλιάζει να το έχει όλη την ώρα πάνω της και να απαιτεί να το δίνει και στην αγκαλιά των γονιών της (προπαππουδων ) οι οποίοι επίσης δεν θέλουν να κάνουν το εμβόλιο !! Θα έπρεπε πρώτα πρώτα να ακολουθήσει αυτό που συνιστά η παιδίατρος καθως και την επιθυμία της μαμάς και του μπαμπά !! Απλά πιστεύω το βλέπει εγωιστικά γιαυτο δημιουργεί πρόβλημα . 

πρίν από 33 λεπτά , Merendoula είπε:

Εμείς το κάνουμε οικογενειακώς και το μωρό και ο μεγάλος μου από μωράκι το κάνει. Επιμένει ο παιδίατρος. Ομως, όπως είπαν τα κορίτσια, δεν μπορείς να υποχρεώσεις κανέναν. Πέρισυ που θα γεννούσα το χειμώνα κ ενώ εγώ έκανα έγκυος το εμβόλιο, η μητέρα μου η οποια θα μας βοηθουσε με το νεογεννητο αρνήθηκε να το κάνει. Εκείνη την ωρα με ψιλοπειραξε, αλλα δεν μπορουσα να της το κανω με το ζορι. Τελικα ηταν ολο το χειμωνα αρρωστη απο διαφορους ιους και δεν την αφησα να ερθει ποτε στο σπιτι. 

Απλά με ενοχλεί ότι αψηφούν και τον κίνδυνο και την ανησυχία μου !! Τι θα πρέπει να κάνω να βάλω βέτο ότι οποίος δεν το κάνει δεν θα βλέπει το μωρό ; Σίγουρα δεν μπορείς να υποχρεώσεις κάποιον απλά πιστεύω ότι κανένας δεν θέλει να κολλήσει κάτι έναν παρθένο οργανισμό και ότι κανεις ότι μπορείς να προστατεύσεις ένα μικρό πλάσμα ποσο μάλλον όταν είναι εγγόνι σου 

πρίν από 51 λεπτά , Mary1976 είπε:

Evouli όπως στα λέει και η Deena δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο από αυτό που έχεις ήδη κάνει. Τους ζήτησες να το κάνουν και ελπίζω να το κάνουν. Αλλά ακόμα και να μην το κάνουν, δεν υπάρχει θέμα εφόσον εσύ φροντίζεις αποκλειστικά το μωρό και αυτοί το βλέπουν ως επισκέπτες. Άλλωστε δεν είναι μόνο ο ιός της γρίπης τον οποίον μπορεί να κολλήσουν και να μεταφέρουν στο μωρό, υπάρχουν χίλιες δυο αρρώστιες. Καλό το εμβόλιο αλλά η βασική προφύλαξη για ένα μωρό είναι να μην έρχεται σε επαφή με άτομα που έχουν συμπτώματα ασθένειας ακόμα και ελαφρά. Αυτό μπορείς να το ελέγξεις και μάλιστα πρέπει να είσαι απόλυτη! 

Έχεις δίκιο ως προς αυτό απλά πολλές φορές όταν αρχίζουν τα συμπτώματα είναι αργά και μπορεί να έχεις κολλήσει τον άλλον . Μακάρι να μην μου δημιουργούσαν συγγενικά πρόσωπα τέτοιου είδους ανησυχίες ..

Link to comment
Share on other sites

Οπως αυτοί εχουν το δικαίωμα να μην το κανουν,  κι εσύ εχεις το δικαίωμα να τους απομακρύνεις απο το μωρο για το διάστημα ή τις συνθήκες που εσύ κ ο γιατρός σου θεωρείτε επικίνδυνες. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 22 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Οπως αυτοί εχουν το δικαίωμα να μην το κανουν,  κι εσύ εχεις το δικαίωμα να τους απομακρύνεις απο το μωρο για το διάστημα ή τις συνθήκες που εσύ κ ο γιατρός σου θεωρείτε επικίνδυνες. 

 

Ακριβώς αυτό @Evouni. Εννοείται ότι όπως αυτοί αποφασίζουν για το σώμα τους, εσύ αποφασίζεις για το μωρό σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Evouni καταλαβαίνουμε όλες την εύθραυστη ψυχολογία μιας πρωτομανας. Όμως οι ιοί είναι χιλιάδες, δεν είναι μόνο η γρίπη, και κάποιοι εχουν εξίσου σοβαρες συνεπειες. Οι ερπητοιοι πχ είναι πάνω μας μια ζωή, είμαστε φορείς και ενώ δεν νοσουμε μπορούμε να κολλήσουμε άλλους που δεν έχουν αντισώματα. Μιλάω ως παθουσα. Συνεπώς, άσχετα με τη γρίπη, οι αγκαλιές με το μωρό και μεταξύ οποιωνδήποτε γενικοτερα, δεν ειναι οσο ασφαλεις οσο φαινονται. Δεν μπορούμε και να απομονώσουμε όμως όλον τον κόσμο από φόβο μήπως είναι φορείς σε οτιδήποτε! Πάρε τις αποφάσεις σου, κάνε ο,τι σε κάνει να αισθάνεσαι καλύτερα για το μωρό σου και μείνε ήρεμη. Αν δε θες αγκαλιές μες στο χειμώνα είναι δικαίωμα σου. Γενικά όμως να ισχύει αυτό και όχι στοχευμένα στα πεθερικά που δεν θέλουν να κάνουν εμβόλιο για τη γρίπη. Σου ξαναλέω, απομόνωσα την ίδια μου τη μάνα γιατί ήταν άρρωστη συνέχεια, αλλά δεν ήθελε να πάει σε γιατρό ούτε να εμβολιαστεί. Δικαίωμα της και δικαίωμα μου να μη ρισκάρω την υγεία μας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, Sunshine8 είπε:

Οπως αυτοί εχουν το δικαίωμα να μην το κανουν,  κι εσύ εχεις το δικαίωμα να τους απομακρύνεις απο το μωρο για το διάστημα ή τις συνθήκες που εσύ κ ο γιατρός σου θεωρείτε επικίνδυνες. 

αυτο

με νεογεννητα σεπτεμβρη κ νοεμβρη οι παππουδες κανανε το εμβολιο απο μονοι τους,για δικο τους καλο

ετσι κ αλλιως οι επαφες μας ειναι οι επισκεψεις,δ φροντιζει καποια τα παιδια

επειδη ομως φροντιζουν τα αλλα εγγονια κ ολο κ καποιος ηταν αρρωστος,ειχαμε περιορισμενες επαφες

Επεξεργάστηκαν by vicky86
Link to comment
Share on other sites

Πάντως η λογική υπάρχουν ενα σωρό ασθένειες κι όχι μόνο η γρίπη δεν με βρίσκει σύμφωνη.  Το οτι δεν μπορούμε να προφυλαχθούμε στο 100% δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να το πράξουμε πχ για το 30%. Εγω θα επέμενα εαν κρατούσαν το παιδι μόνιμα ή εαν ηταν μεχρι 6 μηνών το μωρο. Τωρα δε βρισκω λόγο να επιμείνω, μπορώ να εξηγήσω με επιχειρήματα γιατι θεωρω λαθος την απόφαση της (καθως ειναι 66 και θα έπρεπε να το κανει και για την ιδια)  αλλα ως εκει. 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 31 λεπτά , Sunshine8 είπε:

Πάντως η λογική υπάρχουν ενα σωρό ασθένειες κι όχι μόνο η γρίπη δεν με βρίσκει σύμφωνη.  Το οτι δεν μπορούμε να προφυλαχθούμε στο 100% δεν σημαίνει οτι δεν πρέπει να το πράξουμε πχ για το 30%. Εγω θα επέμενα εαν κρατούσαν το παιδι μόνιμα ή εαν ηταν μεχρι 6 μηνών το μωρο. Τωρα δε βρισκω λόγο να επιμείνω, μπορώ να εξηγήσω με επιχειρήματα γιατι θεωρω λαθος την απόφαση της (καθως ειναι 66 και θα έπρεπε να το κανει και για την ιδια)  αλλα ως εκει. 

Σαφώς, συμφωνώ απόλυτα γι αυτό κ κάναμε οικογενειακώς το εμβόλιο άλλωστε, αλλά το είπα αυτό σε συνδυασμό ότι δεν πρέπει να απομονώσει μόνο τα πεθερικά που δεν θέλουν να εμβολιαστούν και απο την αλλη να αφήνει πχ τους δικούς της γονείς με το μωρό γιατί και μεν έχουν εμβολιαστεί, αλλά υπάρχουν κ άλλοι ιοί δε. Αυτό λέω μόνο. Ίσως δεν το έγραψα ολο μαζί κ παρερμηνευτηκε. Αν δε θέλουμε αγκαλιές με το μωρό από φόβο για ασθένειες, να ισχύει γενικά για όλους, διαφορετικά μόνο φασαρίες θα φέρει ο διαχωρισμος. 

Επεξεργάστηκαν by Merendoula
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...