Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

100% ανωμαλες μορφες στο σπερμα βοηθηστε με.


Dwro

Recommended Posts

κοριτσια καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας,σχετικα με την μορφολογια στο σπερμα.Χθες πηρα τα αποτελεσματα και εχουμε 100%ανωμαλες μορφες.100% βλαβες στο κεφαλι.Οποια κοπελα εχουν το ιδιο προβλημα ας με βοηθησει

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, Dwro είπε:

κοριτσια καλημερα θα ηθελα την γνωμη σας,σχετικα με την μορφολογια στο σπερμα.Χθες πηρα τα αποτελεσματα και εχουμε 100%ανωμαλες μορφες.100% βλαβες στο κεφαλι.Οποια κοπελα εχουν το ιδιο προβλημα ας με βοηθησει

κοριτσια καμια δεν εχει καποια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα, οι ανωμαλιες ως προς το επιμηκες δεν ειναι τοσο σημαντικες όσο αλλου ειδους.

δες και αυτό ίσως δώσει κάποια ιδέα για κάτι που δεν έχετε κάνει.

 

 

Επεξεργάστηκαν by Ttbdad
Link to comment
Share on other sites

On 29/9/2018 at 11:51 ΜΜ, Ttbdad είπε:

καλησπέρα, οι ανωμαλιες ως προς το επιμηκες δεν ειναι τοσο σημαντικες όσο αλλου ειδους.

δες και αυτό ίσως δώσει κάποια ιδέα για κάτι που δεν έχετε κάνει.

 

 

 

On 29/9/2018 at 11:51 ΜΜ, Ttbdad είπε:

καλησπέρα, οι ανωμαλιες ως προς το επιμηκες δεν ειναι τοσο σημαντικες όσο αλλου ειδους.

δες και αυτό ίσως δώσει κάποια ιδέα για κάτι που δεν έχετε κάνει.

 

 

σε ευχαριστω για την απαντηση σου δυστυχως δεν μου ανοιγει το αθρο που μου στειλες.Εχω μεινει 4 φορες εγκυος αλλα ολες οδηγηθηκαν σε αποβολες.Η αγωνια που εχω ειναι εαν φταιει η μορφολογια στο σπερμα εχουμε 100%ανωμαλα σπερματοζωαρια και ολα εχουν βλαβες κεφαλης.Ο κατακερματισμος που καναμε βγηκε 28%.Τελικα ενα κακο σπερμα ειναι αιτια για καθεξιν αποβολες?

Link to comment
Share on other sites

Διαβασε όχι το link για το άρθρο του Μαντούβαλου που τυχαία μπήκε επειδή ήταν πάνω πάνω , αλλά όλη τη σελίδα στο parents  που παρέθεσα σαν link και αυτα που εχουν γραφτεί. Εχει αρκετές πληροφορίες. Μπορεί να φταίει η μορφολογία , μπορεί να φταινε άλλοι ή και άλλοι παράγοντες. Ο κατακερματισμός είναι στο όριο. το σπέρμα γονιμοποιεί που είναι το πρώτο θετικό βήμα .  Αν δεν θέλετε άλλη προσπάθεια φυσιολογικά λόγω φόβου, υπαρχει μέθοδος που εξεταζουν το dna του εμβρύου με εξωσωματική. Αν αντέχετε να ξέρετε πως σπέρμα με άσχημη μορφολογία μπορεί να δώσει επιτυχείς εγκυμοσύνες, επίσης πως διαφορετικά εργαστήρια δινουν διαφορετικά αποτελέσματα ως προς τη μορφολογία. 

Σε κάθε περίπτωση  θα έπρεπε να αναρωτηθείτε και να ερευνήσετε για ποιο λόγω έγιναν οι αποβολές κάνατε καρυότυπο στις αποβολές ?, ήταν κάποια τρισωμία, ήταν κατι άλλο? Σε ποιο μήνα έγιναν οι αποβολές για να δείτε τι εφταιγε πρέπει να αναρωτηθείτε πολλά. Είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που έχετε παραθέσει και πολύ περίπλοκο το ζήτημα για να πάρετε έγκυρες απαντήσεις. Η μορφολογία σε κάποιες περιπτώσεις φτιάχνει πχ θεραπεία με βιταμίνες ή θεραπεία κιρσοκήλης.

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 54 λεπτά , Ttbdad είπε:

Διαβασε όχι το link για το άρθρο του Μαντούβαλου που τυχαία μπήκε επειδή ήταν πάνω πάνω , αλλά όλη τη σελίδα στο parents  που παρέθεσα σαν link και αυτα που εχουν γραφτεί. Εχει αρκετές πληροφορίες. Μπορεί να φταίει η μορφολογία , μπορεί να φταινε άλλοι ή και άλλοι παράγοντες. Ο κατακερματισμός είναι στο όριο. το σπέρμα γονιμοποιεί που είναι το πρώτο θετικό βήμα .  Αν δεν θέλετε άλλη προσπάθεια φυσιολογικά λόγω φόβου, υπαρχει μέθοδος που εξεταζουν το dna του εμβρύου με εξωσωματική. Αν αντέχετε να ξέρετε πως σπέρμα με άσχημη μορφολογία μπορεί να δώσει επιτυχείς εγκυμοσύνες, επίσης πως διαφορετικά εργαστήρια δινουν διαφορετικά αποτελέσματα ως προς τη μορφολογία. 

Σε κάθε περίπτωση  θα έπρεπε να αναρωτηθείτε και να ερευνήσετε για ποιο λόγω έγιναν οι αποβολές κάνατε καρυότυπο στις αποβολές ?, ήταν κάποια τρισωμία, ήταν κατι άλλο? Σε ποιο μήνα έγιναν οι αποβολές για να δείτε τι εφταιγε πρέπει να αναρωτηθείτε πολλά. Είναι πολύ λίγες οι πληροφορίες που έχετε παραθέσει και πολύ περίπλοκο το ζήτημα για να πάρετε έγκυρες απαντήσεις. Η μορφολογία σε κάποιες περιπτώσεις φτιάχνει πχ θεραπεία με βιταμίνες ή θεραπεία κιρσοκήλης.

 

 

ολες οι αποβολες μου ηταν 7η με 8η εβδομαδα.Εχουμε κανει απειρες εξετασεις,επισης εκανα μια εξωσωματικη με προεμφυτευτικο αλλα απετυχε,εχουμε 2 εμβρυα στην καταψυξη.Τωρα ο συζυγος εχει κιρσοκηλη πολυ μικρη δεν ξερω αν φταιει.Ο ανοσολογος του εδωσε θεραπεια για 2 μηνες πιστευει οτι επειδη εχει ενα γονιδιο που προκαλει φλεγμονες του χαλασε και αλλο το σπερμα.Πιο παλια ειχαμε 1%μορφολογια τωρα χειροτερεψε.Επισης την δευτερη αποβολη μονο καταφεραμε να παρουμε καρυοτυπο ειχε συνδρομο τερνερ.Το εργαστηριο που κανει σπερμοδιαγραμμα θεωρειται το πιο καλο.Σε αλλα κεντρα του δινει αλλες τιμες στη μορφολογια τωρα τι ισχυει αγνωστο.Ελπιζω να μην σε κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η διαφορά του 1% με το 0 είναι στατιστικά ασημαντη, και διαφοροποιείται και ανα  βδομάδα ή και ανά η μέρα η  ποιοτητα . Συνεπώςμην απελπίζεστε πως οπωσδήποτε χειροτέρεψε.

Σπέρματα με μορφολογικά προβλήματα δίνουν υγειέστατες εγκυμοσύνες. ..Πιο καλό κέντρο σημαίνει και πιο αυστηρό, και ξαναλέω το σημαντικότερο είναι πωςτο σπέρμα γονιμοποιεί, ίσως σε εσάς η σπερματέγχυση μετά από διαλογή των καλλιτερων να έδινε πιο οικονομικά επιτυχές αποτέλεσμα κάποια στιγμή. Αν ηλικιακά ή ψυχολογικά δεν είστε για πολλές προσπάθειες ακόμα, συνεχίστε τη προσπάθεια με τον προεμφυτικό έλεγχο. Επίσης ενόσχυσε με βιταμίνες και εσένα. Οσο πιο δυνατοι και υγιεις γίνετε και οι 2 τόσο πιο καλό για τη προσπάθειά σας

Αν διάβασες το link που σου έβαλα πιο πάνω εχω γράψει πολλά βήματα , δοκιμάστε ότι δεν έχετε δοκιμάσει και θυμηθείτε πως ο κύκλος ανανέωσης του σπέρματος είναι μετά τους 2,5 μηνες 

Πάνω από όλα υπομονή και επιμονή. Θα έρθει η επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

9 ώρες πρίν, Ttbdad είπε:

Η διαφορά του 1% με το 0 είναι στατιστικά ασημαντη, και διαφοροποιείται και ανα  βδομάδα ή και ανά η μέρα η  ποιοτητα . Συνεπώςμην απελπίζεστε πως οπωσδήποτε χειροτέρεψε.

Σπέρματα με μορφολογικά προβλήματα δίνουν υγειέστατες εγκυμοσύνες. ..Πιο καλό κέντρο σημαίνει και πιο αυστηρό, και ξαναλέω το σημαντικότερο είναι πωςτο σπέρμα γονιμοποιεί, ίσως σε εσάς η σπερματέγχυση μετά από διαλογή των καλλιτερων να έδινε πιο οικονομικά επιτυχές αποτέλεσμα κάποια στιγμή. Αν ηλικιακά ή ψυχολογικά δεν είστε για πολλές προσπάθειες ακόμα, συνεχίστε τη προσπάθεια με τον προεμφυτικό έλεγχο. Επίσης ενόσχυσε με βιταμίνες και εσένα. Οσο πιο δυνατοι και υγιεις γίνετε και οι 2 τόσο πιο καλό για τη προσπάθειά σας

Αν διάβασες το link που σου έβαλα πιο πάνω εχω γράψει πολλά βήματα , δοκιμάστε ότι δεν έχετε δοκιμάσει και θυμηθείτε πως ο κύκλος ανανέωσης του σπέρματος είναι μετά τους 2,5 μηνες 

Πάνω από όλα υπομονή και επιμονή. Θα έρθει η επιτυχία

Το ευχαριστώ είναι λίγο για τις συμβουλές σου.Χθες ήμουν στον εξωσωματικό μας είπε ότι για το σπέρμα χρειαζόμαστε εξωσωματική.Εχεις δίκαιο μας εξήγησε ότι η κατηγορία είναι ίδια στο σπέρμα δεν σημαίνει ότι χειροτέψε.Τώρα για μένα μου ζήτησε εξέταση με τα Νκ καθώς πιστεύει ότι έχω ανοσολογικό θέμα.Αν βγουν καλά προχωράω σε εμβρυομεταφορά και Ο Θεός βοηθός.Σιγουρά θα μου δώσουν κορτιζόνη αυτή την φορά.Απο βιταμίνες μου είπε όχι γιατί σηκώνουν το ανοσοποιητικό και το θέλουμε πεσμένο.

Link to comment
Share on other sites

Συγνώμη, προσωπικά δε πιστεύω πως η δική σας περίπτωση είναι για ανοσολογο. Αν τυχόν έπαιζαν ρόλο τα nk θα έπρεπε να παιξουν για να μη συλλάβεις ή να κανεις βιοχημική, όχι να αποβαλλεις στη βδομάδα που ήσουν . Ειδικά αν από το καρυότυπο είδες γεννετική ανωμαλία σημαίνει πως για τη συγκεκριμένη εγκυμοσύνη δεν είχαν καμια σχεση τα nk.

Αν δεν έχετε πρόβλημα συλληψης τον οργανισμό  μου θα τον ενίσχυα. Πάτε και σε ανοσολόγο και εξωσωματικό?

Σταματώ εδώ, είναι τελείως προσωπικές οι γνώμες μου και δεν θα ήθελα να σου δημιουεγήσω σύγχηση . Υπάρχουν πολλά που ίσως ξέρουν καλύτερα, από την άλλη προσπάθησε να χρησιμοποιείς και τη λογική, γιατί ταnk έΊναι πολύ αμφιλεγόμενο θέμα

 σου ευχομαι καλή επιτυχία και σύντομα να εχεις καλά αποτελέσματα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...