Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποστειρωτης


Recommended Posts

Βοηθεια..μου εδωσαν αποστειρωτη chicco.βγαζει μαυρακια...το ανακαλυψα αργα.εχει χαλασει η εστια.αποστειρωνα 2 μηνες.κινδυνευει το μωρο μου?παρομοια εμπειρια?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


1 hour ago, mariatit είπε:

Βοηθεια..μου εδωσαν αποστειρωτη chicco.βγαζει μαυρακια...το ανακαλυψα αργα.εχει χαλασει η εστια.αποστειρωνα 2 μηνες.κινδυνευει το μωρο μου?παρομοια εμπειρια?

Ρώτησε τον παιδίατρο καλύτερα. Νομίζω πως δεν κινδυνεύει αλλά αντικατέστησε τον άμεσα.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά κορίτσι μου δεν κινδυνεύει, αλλά μην τον χρησιμοποιήσεις άλλο... Αλλωστε μετά τους 3 μήνες η αποστείρωση παύει να είναι απαραίτητη... Ρώτα και τον παιδίατρό σου για να είσαι πιο σίγουρη, αλλά νομίζω δεν υπάρχει λόγος να ανησυχείς...

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, mariatit είπε:

Βοηθεια..μου εδωσαν αποστειρωτη chicco.βγαζει μαυρακια...το ανακαλυψα αργα.εχει χαλασει η εστια.αποστειρωνα 2 μηνες.κινδυνευει το μωρο μου?παρομοια εμπειρια?

Η εστία εννοείς έχει μαυρίσει ;; Τις έχεις βάλει ξύδι για να δεις μήπως φύγουν αυτά τα μαύρα ; Πάντως δε χρειάζεται να ανησυχείς δε νομίζω να έχει κανένα πρόβλημα το μωράκι σου απλά ίσως χρειαζετε να τον αντικαταστήσεις ..!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα πάθει ακριβώς το ίδιο με αποστειρωτή chicco. Πήγα για άμεση αντικατάσταση καθότι ήταν μέσα στην εγγύηση. Το ίδιο δυστυχώς συνέβη και με τον δεύτερο αποστειρωτή τον οποίο τον είχα δανείσει σε μια

φίλη. 

Κανείς δεν έπαθε τίποτα, μην ανησυχείς. Άλλαξε τον το συντομότερο. Καθάρισμα μόνο με διάλυμα νερού και άσπρου ξυδιου. 

(Κάτι μου λέει ότι τελικά οι συγκεκριμένοι αποστειρωτες είναι ελεεινοί και τρισάθλιοι...) 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να προσθέσω απλώς το εξής, συμβαίνει με πολλούς αποστειρωτες να μαζεύουν στην εστία τους μαυρίλα και βρωμιά . Συνέβαινε και σε μένα κατά το διάστημα της αποστείρωσης. Η λύση όπως ειπώθηκε ήταν λευκό ξύδι και νερό και καλό πλύσιμο το σκεύος. Ανά 2-3 μέρες το έκανα γιατί μάζευε , ήταν εκνευριστικο αλλά η μόνη λύση μιας που δεν ήθελα να μπλέξω με κατσαρόλες και βρασμό.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου τον εδωσαν μαυρο. Απλα εβγαιναν κ μαυρακια παντου κ το συνειδητοποιησα μετα 2 μηνες.για αυτο φοβαμαι για το μωρο.μπορει να εφαγε μαυρακια.

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησε με την chicco να ρωτήσεις πού μπορεί να οφείλεται αυτό. Μην χρησιμοποιείς τον αποστειρωτή. Ειλικρινά, δε μπόρεσα να καταλάβω από πού προέρχονταν αυτά τα μαυρακια. Σαν να ξεφλούδιζε η επιφάνεια της εστίας. 

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρησιμοποιω τον αποστειρωτη φυσικα πλεον.η chicco μου ειπε να μην τον χρησιμοποιω.ομως τον χρησιμοποιουσα 3 μηνες. Αυτα τα μαυρα ηταν απο τη πλακα πολυ ψηλα.το καταλαβα αργα.

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, mariatit είπε:

Δεν χρησιμοποιω τον αποστειρωτη φυσικα πλεον.η chicco μου ειπε να μην τον χρησιμοποιω.ομως τον χρησιμοποιουσα 3 μηνες. Αυτα τα μαυρα ηταν απο τη πλακα πολυ ψηλα.το καταλαβα αργα.

Ότι έγινε έγινε τώρα! Καλύτερα να ρωτήσεις τον γιατρό του παιδιού για το περιστατικό για ακριβέστερη απάντηση. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πολύ πιθανό σενάριο ειναι να έχει άλατα ο αποστειρωτης και να έχουν προσπαθήσει να σπάσουν τα άλατα αλλα με κανονικό ξύδι οπότε κ χρωματίζονται μαύρα. Οπως κ να'χει απάντηση έχεις πάρει,αλλα δε νομίζω οτι ειναι κατι ανησυχητικό.

Link to comment
Share on other sites

αυτα τα μαυρα τα βγαζει η εστια του αποστειρωτη.ειχε φθαρει.εγω δεν ειχα δουλεψει ποτε αποστειρωτη.δεν ηξερα.τον χρησιμοποιουσα 3 μηνες.αστα δε μπορω να το ξεπερασω. Ο θεος να βλεπει το παιδακι μου

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πρέπει να χαλαρώσεις....Αλλωστε πλέον δεν μπορείς να κανεις κατι πέρα απο το να σταματησεις να τον χρησιμοποιείς! Ουτως ή άλλως πλέον δε χρειάζεται να αποστειρωνεις τα πράγματα του μωρού σου!!! Ενα καλό πλύσιμο είναι υπέρ αρκετό!

Μην αγχώνεσαι άδικα, διότι στρεσάρεται και το παιδάκι σου έτσι! Προφανώς είχε άλατα ο αποστειρωτής!

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω οτι δε μπορω να κανω τιποτα.δεν ειναι αλατα .κομματια απο την εστια ειναι.αν δεις αποστεθρωτη της chicco θα καταλαβεις.τελειωσε εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 37 λεπτά , mariatit είπε:

Το ξερω οτι δε μπορω να κανω τιποτα.δεν ειναι αλατα .κομματια απο την εστια ειναι.αν δεις αποστεθρωτη της chicco θα καταλαβεις.τελειωσε εννοειται.

αφου το μωρακι ειναι καλα βρε τι ανχωνεσε ολα καλα!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Επειδή κι εμείς δανειστήκαμε τον συγκεκριμένο αποστειρωτή και παρουσίασε αυτό το μαύρισμα στην εστία, η λύση ήταν η χρήση απιονισμενου νερού. Μέχρι στιγμής έχουμε χρησιμοποιήσει 8 λίτρα απιονισμενου νερού και μαυρίλα δεν εμφάνισε ξανά. ( κάνουμε 8 αποστειρωσεις τη μέρα λόγω αντλησεων με θήλαστρο) 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου είμαι οφφτοπικ, αλλά να ξέρεις εάν αντλείτε 8 φορές την ημέρα, δε χρειάζεται τόσες φορές αποστείρωση!!!

μία φορά ανά μέρα, και όλα τα σύνεργα του θήλαστρου δηλαδή την χοάνη που εχει μαζί κ το φίλτρο (αν είναι αμεντα το θήλαστρο)  τα βάζεις σε ένα ziplock bag στο ψυγείο μέχρι την επόμενη χρήση! 

στο τέλος της ημέρας κάνεις την αποστείρωση, μια φορά. δεν μπορώ όμως να θυμηθώ την πηγή αυτής της πληροφορίας. Αν ρωτήσετε σύμβουλο θηλασμού ή στην γραμμή, αλκυόνη για τον θηλασμό, λογικά θα σας το πούν.!!! 

 

Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου είμαι οφφτοπικ, αλλά να ξέρεις εάν αντλείτε 8 φορές την ημέρα, δε χρειάζεται τόσες φορές αποστείρωση!!!

μία φορά ανά μέρα, και όλα τα σύνεργα του θήλαστρου δηλαδή την χοάνη που εχει μαζί κ το φίλτρο (αν είναι αμεντα το θήλαστρο)  τα βάζεις σε ένα ziplock bag στο ψυγείο μέχρι την επόμενη χρήση! 

στο τέλος της ημέρας κάνεις την αποστείρωση, μια φορά. δεν μπορώ όμως να θυμηθώ την πηγή αυτής της πληροφορίας. Αν ρωτήσετε σύμβουλο θηλασμού ή στην γραμμή, αλκυόνη για τον θηλασμό, λογικά θα σας το πούν.!!! 

 

Ναι κι εγώ το έχω διαβάσει αυτό σε ομάδες θηλασμού και σε ξένα σάιτ. Επίσης η medela λέει ότι αποστείρωση χρειάζεται πριν από την πρώτη χρήση και μια φορά τη μέρα μετά. 

Αλλά για να πω την αλήθεια τους τρεις πρώτους μήνες αποστείρωνα μετά από κάθε χρήση. 4ο και 5ο ήμουν πιο χαλαρή και μετά τέρμα. Από το 6μηνο και μετά δεν τα ξεπλένω καν, τα φυλάω έτσι στο ψυείο και τα πλένω με σαπούνι μια φορά τη μέρα. 

 

Συμπληρώνω όμως, για να μην πάρουμε και κανέναν στο λαιμό μας, αν πρόκειται για πρόωρο μωρό (γιατί συνήθως αυτά πίνουν αντλημένο το λεω), υπάρχει αυστηρότητα στην αποστείρωση. 

 

Μπορείτε όμως να πάρετε εφεδρικό σετ άντλησης (σε ηλεκτρονικά φαρμακεία βρίσκεις όλα τα εξαρτήματα και δεν είναι ακριβά) και να το χρησιμοποιείτε εναλλάξ ώστε να αποφεύγετε κάποιες αποστειρώσεις, ειδικά τις νυχτερινές. 

 

Και ισχύει κι αυτό για το απιονισμένο νερό. Κι εμείς έτσι αποφύγαμε τα άλατα. 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα το ψάξουμε λίγο παραπάνω αν και όπως λέει η φίλη παραπάνω αφορά όντως προωρακι οπότε λίγη προσοχή επιπλέον δεν πειράζει, πάντως και τις νυχτερινές αποστειρωσεις αν γλιτώσουμε καλό θα ήταν! 

Link to comment
Share on other sites

17 ώρες πρίν, Persival είπε:

Ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα το ψάξουμε λίγο παραπάνω αν και όπως λέει η φίλη παραπάνω αφορά όντως προωρακι οπότε λίγη προσοχή επιπλέον δεν πειράζει, πάντως και τις νυχτερινές αποστειρωσεις αν γλιτώσουμε καλό θα ήταν! 

Αν είναι πρόωρο μην κάνετε πειράματα καλύτερα! Αγοράστε ένα σετ χοάνες κλπ παραπάνω και έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Δεν είναι μόνο για τη νύχτα, μπορεί και τη μέρα να πάει κάτι στραβά με το πρόγραμμα και να μην προλάβετε να αποστειρώσετε μέχρι την επόμενη άντληση. 

Link to comment
Share on other sites

23 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

Ναι κι εγώ το έχω διαβάσει αυτό σε ομάδες θηλασμού και σε ξένα σάιτ. Επίσης η medela λέει ότι αποστείρωση χρειάζεται πριν από την πρώτη χρήση και μια φορά τη μέρα μετά. 

Αλλά για να πω την αλήθεια τους τρεις πρώτους μήνες αποστείρωνα μετά από κάθε χρήση. 4ο και 5ο ήμουν πιο χαλαρή και μετά τέρμα. Από το 6μηνο και μετά δεν τα ξεπλένω καν, τα φυλάω έτσι στο ψυείο και τα πλένω με σαπούνι μια φορά τη μέρα. 

 

Συμπληρώνω όμως, για να μην πάρουμε και κανέναν στο λαιμό μας, αν πρόκειται για πρόωρο μωρό (γιατί συνήθως αυτά πίνουν αντλημένο το λεω), υπάρχει αυστηρότητα στην αποστείρωση. 

 

Μπορείτε όμως να πάρετε εφεδρικό σετ άντλησης (σε ηλεκτρονικά φαρμακεία βρίσκεις όλα τα εξαρτήματα και δεν είναι ακριβά) και να το χρησιμοποιείτε εναλλάξ ώστε να αποφεύγετε κάποιες αποστειρώσεις, ειδικά τις νυχτερινές. 

 

Και ισχύει κι αυτό για το απιονισμένο νερό. Κι εμείς έτσι αποφύγαμε τα άλατα. 

 

εάν υπάρχει και στην σελίδα του κατασκευαστή αυτό, τότε δεν υπάρχει καμία αμφιβολία για την ορθότητα της σύστασης.. !!!  

άρα @Persival τσέκαρέ το αυτό. αν θες γραψε μας εδω τον κατασκευαστή να να σου βρούμε το σχετικό σημείο. 

αλλά αν βάλεις στο γοογλε την εταιρεία  του θήλαστρου κ το μοντέλο και  στα αγγλικά  " medela/ameda instructions for steriliser "

 

Επίσης υπάρχουν κατι σακούλες microwave που βαζεις μεσα τη χοανη ή οτι άλλο θες και σε χ δευτερόλεπτα αποστειρώνει!!!!! 

microwave steriliser 

έκανα και εγώ 10+ αντλήσεις την ημέρα το πρώτο τρίμηνο για επαναγαλακτισμό! δεν παλεύεται  αν αποστειρώνεις καθε φορά!!  εγώ τις αντλήσεις τις εκανα κάθε μία ώρα κάποιες φορές! .... αποστείρωνα μόνο 1 χ την ημέρα αν θυμαμαι καλά, και είχα 2 σέτ.  το μισό του 24 ωρου, το πρωινο 12ωρο, χρησιμοποιούσα το ένα και το άλλο το επόμενο δωδεκάωρο της ημέρας  (δηλαδή και τις βραδυνές αντλήσεις) το άλλο. (στο ψυγείο πάντα ενδιάμεσα όλα μέσα σε ziplock bag κλειστό )

 

στόχος ήταν να εχω ετοιμο το απόγευμα βράδυ το δεύτερο σετ καθαρό και να το κρατάω όλη τη νύχτα χωρίς αποστείρωση ενδιάμεσα.

 

Δηλαδή έκανα το πρωί την αποστείρωση.  για να μην ειναι βραδυ κ να ειμαι κουρασμενη κ να μην εχω ετοιμο σετ επι τοπου την ώρα που ήμουν ισα ισα με ανοιχτό το μάτι από το ξενύχτι. 

 

 Κάντε κουράγιο αξίζει ! απλώς μη το κανετε πιο δύσκολο από ότι πρέπει! 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...