Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τύλιγμα γαμπρού!


ponemeni

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 21 λεπτά , Έσπερος είπε:

υπαρχουν πολλες κοπελες που μονιμα ή περιστασιακα απεχουν απο την εργασια απο ιδεολογια για το μεγαλωμα των παιδιων τους. Δεν καταλαβαινω γιατι μας ενοχλει στην προκειμενη περιπτωση επειδη υπαρχει το οικονομικο χασμα.

 

Νομίζω ότι το να απέχεις από την εργασία από ιδεολογία για το μεγάλωμα των παιδιών, προϋποθέτει πρώτα να έχεις παιδιά (ή να έχεις μείνει έγκυος) και μετά να απέχεις από την εργασία ;) Οχι να συζείς με τον ευκατάστατο υποψήφιο γαμπρό που θεωρεί όλο σου το σόι καλή επένδυση για το μέλλον σου.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ponemeni said:

Μου δίνετε την αίσθηση ότι έχετε παρεξηγήσει αυτά που γράφω με τις ερωτήσεις που θέτετε. Αναρωτιέστε αν η εξαδέρφη μου μπορεί να σταθεί σε μία συζήτηση περί «θεάτρου, κινηματογράφου, μουσικής, ζωγραφικής, λογοτεχνίας».

Δεν έχω την αίσθηση ότι στις γυναικείες κουβέντες αυτά συζητιόνται πιο πολύ! Στις περισσότερες συζητήσεις θεωρώ ότι τα θέματα που κυριαρχούν και απασχολούν μία σύγχρονη γυναίκα είναι γύρω από το παιδί της, την οικογένειά της , την καθημερινότητά της, τις δυσκολίες της ζωής, δεν βλέπω να υπάρχουν εκτενείς συζητήσεις για το θέατρο και τον λογοτεχνία!

 

Γιατί γυναικείες κουβέντες? Στις παρέες σας χωρίζεστε σε άντρες και γυναίκες για να συζητήσετε? Στις δικές μου μεικτές  παρέες πάντως δεν συζητάμε για πάνες θηλασμό , δουλειές σπιτιού, τί μαγειρέψαμε σήμερα και πόσο έχει ακριβήνει το σούπερ μαρκετ. Η καθημερινότητα είναι δύσκολη και δεν βρισκόμαστε πια με τις παρέες μας όπως πριν τα παιδιά. Αν κοι οι συζητήσεις μας όταν βρισκόμαστε περιστρέφονται γύρω από αυτά, θα κάψουμε εγκεφαλικά κύτταρα. Και ναι, συζητάμε για όλα αυτά που προανέφερα και για πολλά άλλα. Ίσως λοιπόν να μην κινούμαστε στους ίδιους "κύκλους".

3 hours ago, Έσπερος said:

Σχολιάζουμε εδώ μια κοπέλα που δεν γνωρίζουμε κ δν γράφει η ιδια εδω για ν ακουσουμε τη φωνη της, κ καταληξαμε στο συμπερασμα οτι βολευτηκε, εκανε την τυχη της κλπ. Εγω προσωπικα δεν μπορω να διανοηθω νεα γυναικα να μη δουλευει (απο επιλογη οχι ανεργια δλδ) ασχετα αν εχει παιδι ή οχι, εδω ομως στο φορουμ υπαρχουν πολλες κοπελες που μονιμα ή περιστασιακα απεχουν απο την εργασια απο ιδεολογια για το μεγαλωμα των παιδιων τους. Δεν καταλαβαινω γιατι μας ενοχλει στην προκειμενη περιπτωση επειδη υπαρχει το οικονομικο χασμα. Χασμα βιωματων και παραστασεων μπορει να υπαρχει σε πολλα ζευγαρια για λογους οχι μονο μορφωτικους ή οικονομικους αλλα αυτο ειναι δικο τους θεμα πώς τα βρισκουν. 

 

Για τον νεαρο δεν λεει καμια; Δηλδη εκεινος ειναι αβουλος ή ανοητος κ πιαστηκε στα διχτυα; Ή τυλιχτηκε με την εγκυμοσυνη; Ειναι δυνατον να χτυπαμε αμεσως την κοπελα; 

 

Το βασικο θεμα εδω ειναι αν οι γονεις μπορει να παρεμβουν κ αν θα τους αφησει το παλικαρι να δηλητηριασουν το ζευγαρι

 

Νομίζω πως σχολιάζεις χωρίς να έχεις διαβάσει με προσοχή τις αναρτήσεις. Μου κάνει εντύπωση από την μεριά σου. Κανείς δεν κατηγόρησε την κοπέλα, η οποία άλλωστε δεν έκανε κάτι κακό, κρίνοντας απο τα γραφόμενα της ξαδέρφης της. Κρίνουμε τα γεγονότα. Το οτι βολεύτηκε, δεν είναι συμπέρασμα, είναι γεγονός. Μιλάμε για μια κοπέλα η οποία (σύμφωνα με την ξαδέρφη), δεν μπορεί να συντηρήσει τον εαυτό της, δεν έχει κάποιο προσόν για να βρεί μια δουλειά, δεν έχει μόρφωση, δεν γνωρίζει ξένες γλώσσες κτλ. Συζεί με κάποιον απο τον οποίο εξαρτάται και από τον οποίο θα εξαρτάται μια ζωή. Εαν είχε ερωτευτεί κάποιον εξίσου φτωχό, που δουλεύει με τον βασικό μισθό, πιστεύεις θα έκανε σχέδια? Θα συζούσε? Θα έμενε έγκυος? Θα ήταν αδύνατον. Άρα λοιπόν η οικονομική κατάσταση του γαμπρού είναι κριτήριο για την κοπέλα η οποία δεν εργάζεται. Και εδώ έρχεται το ερώτημα της θεματοθέτριας. Εαν δηλαδή , ως μητέρα του γαμπρού θα είχαμε ενστάσεις. Ναι, δεν θα μου άρεσε , για όλα όσα είπα παραπάνω.

Το παράδειγμα με τις γυναίκες που εγκαταλείπουν περιστασιακά την δουλειά τους για το μεγάλωμα των παιδιών τους, το βρίσκω ατυχές. Δεν έχει νομίζω καμία σχέση με την συγκεκριμένη περίπτωση, για ευνόητους λόγους. 

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω τι έχω παρανοήσει εδώ πραγματικά. Η κοπέλα οκ δεν έχει τυπικά προσόντα, δούλευε περιστασιακά και με δυσκολία, ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία, μιλάμε και για περίοδο κρίσης. Ειπώθηκε κάπου ότι η κοπέλα σκόπιμα δεν δουλεύει; Γιατί εγώ από τη θεματοθέτρια δεν κατάλαβα κάτι τέτοιο. Εκτός αν διάβασα κάτι απρόσεκτα. Το συμπέρασμα ότι βολεύτηκε είναι νομίζω της συζήτησης εδώ και όχι διαπίστωση της θεματοθέτριας που γνωρίζει επακριβώς. Δεν ξέρω αν λόγω συγγένειας βλέπει αντικειμενικά, λογικό οι πιο έξω να είναι καχύποπτοι. Αλλά εδώ η συζήτηση γίνεται με μεγάλη βεβαιότητα που δεν καταλαβαινω απο πού πηγάζει. 

 

Εμένα προσωπικά δεν θα μου άρεσε αν είχα κόρες να μη δούλευαν με οποιοδήποτε αγνό κίνητρο κι αν είχσν. Ούτε οι νύφες μου. Αλλά σε καμία περίοτωση δεν θα κατηγορούσα κάποιον που είναι άνεργος σε περίοδο κρίσης. 

 

Στη θέση των πεθερικών θα με προβλημάτιζε αν η διαφορά κοινωνικού υποβάθρου συνοδεύεται από ανάλογο χάσμα καλλιέργειας, τρόπου ζωής, ενδιαφερόντων κλπ. Πχ ως γιαγια θα με λυπουσε αν η μητερα των εγγονιων μου δεν τα πηγαινε σε πολιτιστικες δραστηριοτητες ή δεν τα μαθαινε να αγαπουν το βιβλιο. Αλλα εκει μσλλον θα προβλημτιζομουν για τα μυαλα του γιου μου παρα θα κατηγορουσα την κοπελα. (ο γιος μου ειναι 8 μηνων- ελατε σε καμια τριανταρια χρονια να σας πω αν θα λεω τα ιδια!)

  • Μου αρέσει 3
Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, Έσπερος είπε:

 

 

Στη θέση των πεθερικών θα με προβλημάτιζε αν η διαφορά κοινωνικού υποβάθρου συνοδεύεται από ανάλογο χάσμα καλλιέργειας, τρόπου ζωής, ενδιαφερόντων κλπ. Πχ ως γιαγια θα με λυπουσε αν η μητερα των εγγονιων μου δεν τα πηγαινε σε πολιτιστικες δραστηριοτητες ή δεν τα μαθαινε να αγαπουν το βιβλιο. Αλλα εκει μσλλον θα προβλημτιζομουν για τα μυαλα του γιου μου παρα θα κατηγορουσα την κοπελα. (ο γιος μου ειναι 8 μηνων- ελατε σε καμια τριανταρια χρονια να σας πω αν θα λεω τα ιδια!)

 

 

Ε, αυτό λέμε. Εγώ τουλάχιστον. 

Κι εμένα δεν με ήθελε η πεθερά μου, όχι γι αυτούς του λόγους αλλά για άλλους εξίσου παράλογους. 

Προσπάθησα λίγο, γιατί όσο και αν ήταν παράλογο, θεώρησα δικαιολογημένη την ανησυχία της για το παιδί της, και τώρα έχουμε πολύ καλές σχέσεις.

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ότι κάποιος έχει τελειώσει ένα πανεπιστήμιο δεν μ λέει κάτι από κάποιον άλλον που έχει τελειώσει απλά το λύκειο.. μπορεί κάποιος που έχει τελειώσει μόνο λύκειο να είναι πιο καλλιεργημένος από οποιονδήποτε άλλο επειδή διαβάζει κ ενημερώνεται για όλα. Πχ εγώ έχω σπουδάσει ενώ ο σύζυγος μου έχει τελειώσει απλά μια σχολή.. κ ομως αυτός μπορεί να ξέρει ακόμα περισσότερα από μένα. Οπότε δεν χρειάζεται να λέμε για κάποιον ότι δεν μπορεί να σταθεί δίπλα στον άλλο?? Κ γιατί αυτό?? Επειδή ο άλλος είναι πλούσιος κ είχε την οικονομική δυνατότητα πχ να σπουδάσει κ στο εξωτερικό ενώ εδώ δεν πέρασε στις πανελλήνιες?? (Δεν λέω βέβαια για αυτό το ζευγάρι γιατί δεν ξέρω λεπτομέρειες). Κ το ότι δεν δουλεύει απ' ότι κατάλαβα δεν το έκανε από επιλογή αλλά από ανεργία. Αν είναι αγαπημένα τα παιδιά η πεθερά περισσεύει.. κ αργά η γρήγορα θα καταλάβει αν η κοπέλα τον θέλει για τα λεφτά του η είναι όντως ερωτευμένοι κ ευτυχισμένοι. Κ για να μπω κ εγώ στη θέση της πεθεράς ίσως αρχικά δεν μ άρεσε αλλά θα προσπαθούσα να καταλάβω τις προθέσεις τις κοπέλας κ αν έβλεπα ότι ο γιος μου είναι καλά αυτό θα με χαροποιουσε!!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/3/2018 at 7:58 PM, ΑΡΓΚ said:

 

Νομίζω ότι το να απέχεις από την εργασία από ιδεολογία για το μεγάλωμα των παιδιών, προϋποθέτει πρώτα να έχεις παιδιά (ή να έχεις μείνει έγκυος) και μετά να απέχεις από την εργασία ;) Οχι να συζείς με τον ευκατάστατο υποψήφιο γαμπρό που θεωρεί όλο σου το σόι καλή επένδυση για το μέλλον σου.

 

Επιτρέψτε μου αλλά αφού υπάρχει αγάπη και η δυνατότητα ένας άνθρωπος που τα έχει βρει δύσκολα στη ζωή του να αρχίσει επιτέλους να απολαμβάνει κάποιες ανέσεις, που είναι το κακό? είναι προφανές ότι η εξαδέρφη μου δεν θα τον παντρευόταν μόνο για τα λεφτά αν ο γαμπρός δεν είχε καλό χαρακτήρα.

9 hours ago, Βερενίκη said:

 

 

Ε, αυτό λέμε. Εγώ τουλάχιστον. 

Κι εμένα δεν με ήθελε η πεθερά μου, όχι γι αυτούς του λόγους αλλά για άλλους εξίσου παράλογους. 

Προσπάθησα λίγο, γιατί όσο και αν ήταν παράλογο, θεώρησα δικαιολογημένη την ανησυχία της για το παιδί της, και τώρα έχουμε πολύ καλές σχέσεις.

 

To να γίνει κάποιος αποδεκτός πιστεύω ότι έχει να κάνει με πολλά, αλλά όπως είπα την μέλλουσα συνυφάδα την δέχτηκαν μία χαρά, λόγω οικονομικής άνεσης, παρόλο που ούτε με τα παιδιά της ασχολείται ούτε φαίνεται και πολύ καλός άνθρωπος.

Αν λάβουμε υπόψη και το μεγάλο ποσοστό διαζυγίων στην Ελλάδα μεταξύ ζευγαριών που φαινομενικά ταιριάζουν, τότε θεωρώ πως οδηγούμαστε στο συμπέρασμα πως πάνω από όλα είναι ο άνθρωπος.

Αν και νομίζω ότι αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν δεν νομίζω ότι στο εξωτερικό τα κοιτάζει κανείς αυτά.

8 hours ago, mama16 said:

Το ότι κάποιος έχει τελειώσει ένα πανεπιστήμιο δεν μ λέει κάτι από κάποιον άλλον που έχει τελειώσει απλά το λύκειο.. μπορεί κάποιος που έχει τελειώσει μόνο λύκειο να είναι πιο καλλιεργημένος από οποιονδήποτε άλλο επειδή διαβάζει κ ενημερώνεται για όλα. Πχ εγώ έχω σπουδάσει ενώ ο σύζυγος μου έχει τελειώσει απλά μια σχολή.. κ ομως αυτός μπορεί να ξέρει ακόμα περισσότερα από μένα. Οπότε δεν χρειάζεται να λέμε για κάποιον ότι δεν μπορεί να σταθεί δίπλα στον άλλο?? Κ γιατί αυτό?? Επειδή ο άλλος είναι πλούσιος κ είχε την οικονομική δυνατότητα πχ να σπουδάσει κ στο εξωτερικό ενώ εδώ δεν πέρασε στις πανελλήνιες?? (Δεν λέω βέβαια για αυτό το ζευγάρι γιατί δεν ξέρω λεπτομέρειες). Κ το ότι δεν δουλεύει απ' ότι κατάλαβα δεν το έκανε από επιλογή αλλά από ανεργία. Αν είναι αγαπημένα τα παιδιά η πεθερά περισσεύει.. κ αργά η γρήγορα θα καταλάβει αν η κοπέλα τον θέλει για τα λεφτά του η είναι όντως ερωτευμένοι κ ευτυχισμένοι. Κ για να μπω κ εγώ στη θέση της πεθεράς ίσως αρχικά δεν μ άρεσε αλλά θα προσπαθούσα να καταλάβω τις προθέσεις τις κοπέλας κ αν έβλεπα ότι ο γιος μου είναι καλά αυτό θα με χαροποιουσε!!

 

Ακριβώς αυτό που λέτε, δούλεψε η κακομοίρα όπου μπορούσε, αλλά στην Ελλάδα της ανεργίας μου κάνει και εμένα εντύπωση πως κάποιοι θεωρούν πως όσοι δεν δουλεύουν το κάνουν από επιλογή ή επειδή βαριούνται και δεν θέλουν.

1 hour ago, Macgyver said:

Εγώ πάντως αν δεν είχε γράψει και αλλου η ponemeni , θα έκοβα το χέρι μου ότι το θέμα είναι troll ... 

 

Επιτρέψτε μου να επισημάνω ότι καλό θα ήταν να μην κόβουμε το χέρι μας τόσο εύκολα! Μπορεί να σας φαίνεται αστείο το θέμα αλλά για έναν άνθρωπο που τον απορρίπτουν και τον μειώνουν λόγω της οικονομικής του κατάστασης δεν είναι καθόλου αστείο.

Link to comment
Share on other sites

@ponemeni κι εσυ αγαπητή τι είσαι ; Η εκπρόσωπος του κοριτσιού στο forum ? Που στην τελική αυτό θα μπορούσε να συζητηθεί στο parents cafe?  Αστείο δεν είναι το θέμα , αστείο είναι ότι δεν το ανοίγει αυτός που τον αφορά , αλλά ένας τρίτος ... 

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 9 λεπτά , Macgyver είπε:

@ponemeni κι εσυ αγαπητή τι είσαι ; Η εκπρόσωπος του κοριτσιού στο forum ? Που στην τελική αυτό θα μπορούσε να συζητηθεί στο parents cafe?  Αστείο δεν είναι το θέμα , αστείο είναι ότι δεν το ανοίγει αυτός που τον αφορά , αλλά ένας τρίτος ... 

Μα το φόρουμ για αυτό είναι, για κάποιες απορίες κ για να γίνεται συζήτηση για διάφορα θέματα. Πολλές κοπέλες μιλάνε εκ μέρους τρίτων!

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 3 λεπτά , mama16 είπε:

Μα το φόρουμ για αυτό είναι, για κάποιες απορίες κ για να γίνεται συζήτηση για διάφορα θέματα. Πολλές κοπέλες μιλάνε εκ μέρους τρίτων!

Parents cafe για συζητήσεις περί ανέμων κ υδάτων ...

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ponemeni said:

Αν και νομίζω ότι αυτά μόνο στην Ελλάδα συμβαίνουν δεν νομίζω ότι στο εξωτερικό τα κοιτάζει κανείς αυτά.

 

Έχετε ζήσει στο εξωτερικό και το λέτε αυτό? Ή απλά έτσι φαντάζεστε? Εγώ που έχω ζήσει 9 χρόνια στο Παρίσι, μπορώ να σας διαβεβαιώσω οτι δεν είναι καθόλου έτσι. Η μητέρα της τότε σχέσης μου δεν με ήθελε , αφενός γιατί ήμουν Ελληνίδα, αφετέρου γιατί η οικογένεια του ήταν ακόμη πιό ευκατάστατη από την δική μου, και γιατί είχαν όλοι στην οικογένεια κάνει τις ανώτερες σπουδές που μπορεί να κάνει κανείς στο Παρίσι, οι οποίες θεωρούσαν οτι υπερτερούσαν των δικών μου. Αντίστοιχα, ο αδερφός του κουμπάρου μου,  σπουδαγμένος, μισθωτός σε μεγάλη εταιρία , από σχετικά ευκατάστατη οικογένεια, Γάλλος και αυτός ,έχει 2 παιδιά με μια κοπέλα την οποία δεν έχει ακόμη παντρευτεί , διότι οι γονείς της , για τους ίδιους ακριβώς λόγους (απόφοιτοι ανώτερων σχολών στο Παρίσι), δεν τον δέχτηκαν ποτέ. Και ξέρω και πολλές άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.. Καταλαβαίνεις την τύχη της ξαδέρφης σου σε αντίστοιχη περίπτωση. Αυτά, και δεν γράφω άλλο στο θέμα αυτό, διότι δεν νομίζω οτι παίρνεις κάτι. Επαναλαμβάνεις απλά οτι η καημένη που δεν την δέχονται γιατι είναι φτωχή. Ενώ η συννυφάδα που δεν είναι φτωχή, είναι κακός άνθρωπος και κακή μητέρα, αλλά την θέλουν τα πεθερικά λόγω των χρημάτων της. Όπως και να χει , τώρα είναι αργά για δάκρυα. Η κοπέλα ετοιμάζει μωρό, οπότε θα το δεχτούν τους αρέσει δεν τους αρέσει.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Macgyver said:

@ponemeni κι εσυ αγαπητή τι είσαι ; Η εκπρόσωπος του κοριτσιού στο forum ? Που στην τελική αυτό θα μπορούσε να συζητηθεί στο parents cafe?  Αστείο δεν είναι το θέμα , αστείο είναι ότι δεν το ανοίγει αυτός που τον αφορά , αλλά ένας τρίτος ... 

 

Μπορείτε να μας πείτε τον λόγο που γράφετε στο θέμα? Είναι προφανές ότι δεν ενδιαφέρεστε να απαντήσετε!

45 minutes ago, Macgyver said:

Parents cafe για συζητήσεις περί ανέμων κ υδάτων ...

 

Θα το έχω υπόψιν μου ευχαριστώ!

10 minutes ago, Yovanna said:

 

Έχετε ζήσει στο εξωτερικό και το λέτε αυτό? Ή απλά έτσι φαντάζεστε? Εγώ που έχω ζήσει 9 χρόνια στο Παρίσι, μπορώ να σας διαβεβαιώσω οτι δεν είναι καθόλου έτσι. Η μητέρα της τότε σχέσης μου δεν με ήθελε , αφενός γιατί ήμουν Ελληνίδα, αφετέρου γιατί η οικογένεια του ήταν ακόμη πιό ευκατάστατη από την δική μου, και γιατί είχαν όλοι στην οικογένεια κάνει τις ανώτερες σπουδές που μπορεί να κάνει κανείς στο Παρίσι, οι οποίες θεωρούσαν οτι υπερτερούσαν των δικών μου. Αντίστοιχα, ο αδερφός του κουμπάρου μου,  σπουδαγμένος, μισθωτός σε μεγάλη εταιρία , από σχετικά ευκατάστατη οικογένεια, Γάλλος και αυτός ,έχει 2 παιδιά με μια κοπέλα την οποία δεν έχει ακόμη παντρευτεί , διότι οι γονείς της , για τους ίδιους ακριβώς λόγους (απόφοιτοι ανώτερων σχολών στο Παρίσι), δεν τον δέχτηκαν ποτέ. Και ξέρω και πολλές άλλες παρόμοιες περιπτώσεις.. Καταλαβαίνεις την τύχη της ξαδέρφης σου σε αντίστοιχη περίπτωση. Αυτά, και δεν γράφω άλλο στο θέμα αυτό, διότι δεν νομίζω οτι παίρνεις κάτι. Επαναλαμβάνεις απλά οτι η καημένη που δεν την δέχονται γιατι είναι φτωχή. Ενώ η συννυφάδα που δεν είναι φτωχή, είναι κακός άνθρωπος και κακή μητέρα, αλλά την θέλουν τα πεθερικά λόγω των χρημάτων της. Όπως και να χει , τώρα είναι αργά για δάκρυα. Η κοπέλα ετοιμάζει μωρό, οπότε θα το δεχτούν τους αρέσει δεν τους αρέσει.

 

Είναι λίγο υποτιμητικό αυτό που λέτε, εκτός αν δεν το εξέλαβα καλώς, η κοπέλα δεν ετοιμάζει μωρό, ένα μωρό είναι κοινή απόφαση δύο ενήλικων ανθρώπων.

Σε κάθε περίπτωση σας ευχαριστώ πολύ που ασχοληθήκατε με το θέμα, ειλικρινώς, με ενδιαφέρει να ακούσω όλες τις απόψεις!

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , Κάντι είπε:

Εγω θεωρω οτι μια εγκυμοσυνη εκτος γάμου εκβιάζει μια κατάσταση. Και το γράφω χωρις να λαμβάνω κανέναν άλλο παράγοντα υπ όψιν.

Εννοείς ότι εκβιάζεται εκ μέρους της γυναίκας; Δηλαδή μόνη της έμεινε έγκυος κ ο καημένος ο άντρας δεν κατάλαβε πως έγινε; Κ τώρα πρέπει να την παντρευτεί για να την αποκαταστήσει; Δηλαδή οι γαμοβαφτισεις κ οι γάμοι με τη νύφη έγκυο που είναι πλέον ο κανόνας γίνονται γιατί οι νυφες τύλιξαν τους γαμπρούς με την εγκυμοσύνη; Μάλιστα...

Ανεξαρτήτως του συγκεκριμένου παραδείγματος προσωπικά θεωρώ ότι μόρφωση κ παιδεία είναι δύο διαφορετικα κ ανεξάρτητα πράγματα που πολλές φορές δε συμβαδίζουν. Βολεύει φυσικά αν το ζευγάρι είναι του ίδιου ή παρόμοιου επιπέδου μορφωτικα, επαγγελματικά κ οικονομικά αλλά αν δε συμβαίνει δε σημαίνει υποχρεωτικα ότι η σχέση έχει ημερομηνία λήξης. Αυτό όμως εξαρτάται από το ζευγάρι κ μόνο. Η τουλάχιστον θα έπρεπε.

  • Μου αρέσει 4
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 9 λεπτά , Lenia16 είπε:

Εννοείς ότι εκβιάζεται εκ μέρους της γυναίκας; Δηλαδή μόνη της έμεινε έγκυος κ ο καημένος ο άντρας δεν κατάλαβε πως έγινε; Κ τώρα πρέπει να την παντρευτεί για να την αποκαταστήσει; Δηλαδή οι γαμοβαφτισεις κ οι γάμοι με τη νύφη έγκυο που είναι πλέον ο κανόνας γίνονται γιατί οι νυφες τύλιξαν τους γαμπρούς με την εγκυμοσύνη; Μάλιστα...

Ανεξαρτήτως του συγκεκριμένου παραδείγματος προσωπικά θεωρώ ότι μόρφωση κ παιδεία είναι δύο διαφορετικα κ ανεξάρτητα πράγματα που πολλές φορές δε συμβαδίζουν. Βολεύει φυσικά αν το ζευγάρι είναι του ίδιου ή παρόμοιου επιπέδου μορφωτικα, επαγγελματικά κ οικονομικά αλλά αν δε συμβαίνει δε σημαίνει υποχρεωτικα ότι η σχέση έχει ημερομηνία λήξης. Αυτό όμως εξαρτάται από το ζευγάρι κ μόνο. Η τουλάχιστον θα έπρεπε.

Σε καμια περιπτωση δεν ειπα οτι η κοπελα έμεινε εγκυος για να εκβιάσει τον άμοιρο άντρα.

 Ηταν ξεκάθαρο αυτο που έγραψα οτι μια εγκυμοσυνη εκτος γάμου ωθεί στο να παιρνονται αποφάσεις που ισως θα ηταν διαφορετικές αν δεν υπήρχε η εγκυμοσυνη. Προφανώς έχουν απο μισό το μερίδιο ευθύνης.

 Και δεν αναφέρομαι στα ζευγάρια που ειναι χρόνια μαζι και παίρνουν συνειδητά την απόφαση να κανουν μωρο εκτος γάμου για τους δικούς τους λόγους.

 Θεωρω οτι οταν υπάρχουν προβλήματα πχ ο γονέας δεν θελει τον γαμπρό ή την νύφη, ορθώνεις ανάστημα και κανεις ολα τα βήματα με την σειρά τους, για να μην θεωρηθεις καιροσκόπος.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Macgyver είπε:

@ponemeni κι εσυ αγαπητή τι είσαι ; Η εκπρόσωπος του κοριτσιού στο forum ? Που στην τελική αυτό θα μπορούσε να συζητηθεί στο parents cafe?  Αστείο δεν είναι το θέμα , αστείο είναι ότι δεν το ανοίγει αυτός που τον αφορά , αλλά ένας τρίτος ... 

Εσύ πάλι αγαπητή Macgyver τι είσαι; Η αντικαταστάτης του administrator για να υποδεικνύεις που θα δημοσιεύσει το θέμα της; 

Εάν δεν σου αρέσει το θέμα, αν το βρίσκεις χαζό, ρηχό, ανούσιο, πόσο μάλλον όταν αγγίζει και τα όρια του τρολλαρίσματος όπως λες, μην ασχολείσαι. Όταν μπει ένα θέμα που είναι αδιάφορο ή ανούσιο αυτό φαίνεται από την έλλειψη σχολίων. Από την στιγμή που κάποιες κοπέλες μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν και να συζητήσουν το θέμα, μην ακυρώνεις με τα σχόλια σου τον κόπο τους και την διάθεση τους. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 15 λεπτά , elemaxi είπε:

Εσύ πάλι αγαπητή Macgyver τι είσαι; Η αντικαταστάτης του administrator για να υποδεικνύεις που θα δημοσιεύσει το θέμα της; 

Εάν δεν σου αρέσει το θέμα, αν το βρίσκεις χαζό, ρηχό, ανούσιο, πόσο μάλλον όταν αγγίζει και τα όρια του τρολλαρίσματος όπως λες, μην ασχολείσαι. Όταν μπει ένα θέμα που είναι αδιάφορο ή ανούσιο αυτό φαίνεται από την έλλειψη σχολίων. Από την στιγμή που κάποιες κοπέλες μπήκαν στη διαδικασία να απαντήσουν και να συζητήσουν το θέμα, μην ακυρώνεις με τα σχόλια σου τον κόπο τους και την διάθεση τους. 

Είναι χρέος κάθε μέλους να σέβεται τους κανονισμούς του forum. Διάβασέ τους πρώτα και μετά σχολίασε. 

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 21 λεπτά , Macgyver είπε:

Είναι χρέος κάθε μέλους να σέβεται τους κανονισμούς του forum. Διάβασέ τους πρώτα και μετά σχολίασε. 

Και πολύ καλά κάνεις που σέβεσαι και τηρείς τους κανονισμούς του forum. Μπράβο σου. Για όποιον λοιπόν παραβιάζει τους κανονισμούς υπάρχει ο administrator για να επαναφέρει την τάξη.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 5 λεπτά , elemaxi είπε:

Και πολύ καλά κάνεις που σέβεσαι και τηρείς τους κανονισμούς του forum. Μπράβο σου. Για όποιον λοιπόν παραβιάζει τους κανονισμούς υπάρχει ο administrator για να επαναφέρει την τάξη.

Κ για να συνεχίσω όποιος πιστεύει ότι το θέμα δεν ταιριάζει στο φόρουμ μπορεί πολύ εύκολα να πατήσει το κόκκινο κουμπάκι κ να κάνει αναφορά για να το δουν οι αρμόδιοι κ να κρίνουν αυτοί αν πρέπει να το κλειδώσουν χωρίς να ειρωνευονται τον άλλον.

  • Μου αρέσει 1
  • Ευχαριστώ! 1
Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, mama16 είπε:

Κ για να συνεχίσω όποιος πιστεύει ότι το θέμα δεν ταιριάζει στο φόρουμ μπορεί πολύ εύκολα να πατήσει το κόκκινο κουμπάκι κ να κάνει αναφορά για να το δουν οι αρμόδιοι κ να κρίνουν αυτοί αν πρέπει να το κλειδώσουν χωρίς να ειρωνευονται τον άλλον.

Φυσικά και έχει γίνει αναφορά - εδώ δεν ειρωνευόμαστε κανέναν, με εξαίρεση τους πτυχιούχους και τις ευκατάστατες και μορφωμένες γυναίκες από ό,τι φαίνεται. 

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ @Macgyver μην τα παίρνεις κι εσύ τόσο τοις μετρητοίς. Σε αρκετά σημεία γίνεσαι ερειστικη. Ακόμα κι αν έχεις δίκιο, το χάνεις.

Δυστυχώς, η @ponemeniο, τι κι αν της λένε τα υπόλοιπα μέλη, όσο ευγενικά κι αν το λένε, επιμένει εμμονικα σε κάποιες απόψεις υπεράσπισης της ξαδέρφης της. Ίσως και να εθελοτυφλεί λιγάκι επειδή είναι ξαδέρφη της. Ωστόσο, η πλειοψηφία εδώ συμφωνεί ότι η μέλλουσα πεθερά της έχει δίκιο που είναι επιφυλακτική.

Είναι στο χέρι της κοπέλας να αποδείξει ότι αξίζει να είναι μαζί με αυτόν τον άνθρωπο ο οποίος οφείλει να τη στήριζει και να τη σέβεται. 

Κάποια στιγμή, στην πορεία αυτής της συζήτησης, άρχισα να πιστεύω ότι η @ponemeniμιλάει για τον εαυτό της. Αυτό δεν το λέω για να προσβάλλω κανέναν, το λέω για να δείξω πως καμία φορά όταν, ενώ ζητάμε τις γνώμες των πολλών και μας τις λένε, εμείς επιμένουμε στα ίδια, δίνουμε λάθος εντυπώσεις.

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Macgyver είπε:

Φυσικά και έχει γίνει αναφορά - εδώ δεν ειρωνευόμαστε κανέναν, με εξαίρεση τους πτυχιούχους και τις ευκατάστατες και μορφωμένες γυναίκες από ό,τι φαίνεται. 

@Macgyver είτε ειρωνευομαστε πτυχιούχους κ ευκατάστατους είτε τρολ που ανοίγουν θέματα για να δημιουργείται σουσουρο το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: ειρωνευομαστε. Αν δε θέλεις να μπεις σε διαδικασία συζήτησης απλά μην μπαίνεις, δεν είναι δύσκολο;)

  • Μου αρέσει 1
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Lenia16 είπε:

@Macgyver είτε ειρωνευομαστε πτυχιούχους κ ευκατάστατους είτε τρολ που ανοίγουν θέματα για να δημιουργείται σουσουρο το αποτέλεσμα είναι το ίδιο: ειρωνευομαστε. Αν δε θέλεις να μπεις σε διαδικασία συζήτησης απλά μην μπαίνεις, δεν είναι δύσκολο;)

Δεν θα έμπαινα αν δεν έβγαινε συνέχεια στις νέες δημοσιεύσεις !!! 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...