Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο λεμφοκυττάρων για αντιπατρικά αντισώματα


cathy

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες σας! Πήρα το θάρρος να γράψω κι εγώ γιατί νιώθω αβοήθητη και δεν ξέρω ποιον και τι να πιστέψω.Μετά από 2 αυτόματες αποβολές και μία παλίνδρομη κύηση επισκεφθήκαμε ένα κέντρο ανοσολογίας στη Θεσσαλονίκη (μένουμε επαρχία Β. Ελλάδα). Μόλις χτες βγήκαν τα αποτελέσματα και βρήκαμε ασυμβατότητα στο αίμα. Από τη μια χάρηκα που είμαστε απολύτως υγιείς, αλλά από την άλλη σκέφτομαι γιατί να τύχει σε εμάς και να μπούμε σε αυτό το τρυπάκι εμβολίων, δρομολογίων και ψυχοσωματικής κούρασης;Χρειάζονται 9 εμβόλια από 450 ευρώ το ένα και οι πιθανότητες για μια ομαλή κύηση και γέννα θα είναι 65% από 4% που είναι τώρα με σίγουρη σχεδόν την πρόωρη γέννα( 7μήνες), όπως μας εξήγησε ο ανοσολόγος-καθηγητής. Πραγματικά δεν ξέρω τι να κάνω!!! Ο γυναικολόγος μου πάντως συμφωνεί και μου ανέφερε ότι πολλές παρόμοιες περιπτώσεις είχαν επιτυχές αποτέλεσμα. Όλο το καλοκαίρι έτσι θα το περάσουμε; Κι αν όλα γίνονται για τα λεφτά; Σκέφτομαι να ξαναπροσπαθήσουμε και 4η φορά από μόνοι μας, αλλά ποιος αντέχει τις γνωστές συνέπειες;Διαφορετικά το σκεφτόμαστε και ξεκινάμε από Σεπτέμβρη.Καλό καλοκαίρι σε όλες σας! Χάρηκα που μοιράστηκα μαζί σας το πρόβλημά μου.

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γεια σου marlon!Σου εύχομαι να τελειώσει η ταλαιπωρία σου! Καταρχήν, αυτά τα 9 εμβόλια έιναι εμβόλια λεμφοκυττάρων? Εγώ έκανα 3 ,αλλά επειδή είχα κακή εμπειρία μετά, θεωρώ ότι αλο γίνονται δοκιμαστικά και για το κέρδος! Σε άλλες κοπέλες πέτυχαν και έτσι θα τα υποστηρίξουν! Θα δεις ότι οι απόψεις διίστανται επί του θέματος. Εχεις κάνει όλες τις άλλες βασικές εξετάσεις και βρέθηκε μόνο αυτό το θέμα? Αλλά και πάλι 9 εμβόλια, πρώτη φορά το ακούω! Κάθε πότε θα γίνονται δηλαδή? Είναι δική σου η απόφαση, σου λέω τη γνώμη μου και εύχομαι η επόμενη προσπάθεια να στεφθεί με επιτυχία:-D!!!

Μην απελπίζεσαι, τα περάσαμε πολλές τελικά , αλλά έχουμε το/α μωράκι/α μας τώρα!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!! Είναι 4 εμβόλια λεμφοκυττάρων πριν τις προσπάθειες σύλληψης και μετά ένα το μήνα ως τον 6ο μήνα! προφανώς παίζει ρόλο το κατά πόσο δεν ταιριάζεις με τον άντρα σου.Ναι κάναμε όλο το πακετάκι εξετάσεων και αυτό βρέθηκε μόνο. 1500 ευρώ σκάσαμε σε ιδιωτικό κέντρο! Κι έχουμε ακόμα!!!!!

UUAmp2.png
Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα ενα εμβολιο τον δεκεμβρη που μας περασε.......το εμβολιο ''κραταει ''για 6 μηνες...εαν δεν εμενα εγκυος σε αυτο το διαστημα ...τοτε θα ξαναεκανα.....ευτυχως μενω εγκυος σχετικα ευκολα ,οποτε δεν το επανελαβα.

γιατρος δεν ειμαι αλλα για πιο λογο τοσο πολλα εμβολια???????

παρε και μια δευτερη γνωμη απο εναν αλλο ανοσολογο..........

εγω μενω επαρχια αλλα ο ανοσολογος που με εξετασε ειναι στην αθηνα ....εαν βολευει σου στελνω στοιχεια..........

εγω εκανα τις εξετασεις μου το 2009 κα9ι πληρωσα 350 ευρω...θεωρω τα 1500 παρα πολλα.......

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση!!! Είναι 4 εμβόλια λεμφοκυττάρων πριν τις προσπάθειες σύλληψης και μετά ένα το μήνα ως τον 6ο μήνα! προφανώς παίζει ρόλο το κατά πόσο δεν ταιριάζεις με τον άντρα σου.Ναι κάναμε όλο το πακετάκι εξετάσεων και αυτό βρέθηκε μόνο. 1500 ευρώ σκάσαμε σε ιδιωτικό κέντρο! Κι έχουμε ακόμα!!!!!

Μarlon, εγώ έκανα 3 εμβόλια(1 κάθε μήνα) και μου είχε πει ότι κρατούσαν 6 μήνες και όταν θα έμενα έγγυος, θα ξαναέκανα άλλα 3! Εμεινα έγγυος τον επόμενο μηνα(όχι φυσικά λόγω των εμβολιων, το θετικο στην περιπτωση μου ήταν ότι έμενα σχετικά γρήγορα) και είχα μία περίεργη εγκυμοσύνη με πάρα πολυ αίμα για 20μέρες(το έχω ξαναγράψει εδώ). Κάθε φορά πλήρωνα στο γιατρό 450 ευρώ για επίσκεψη και εμβόλια.Κοίταζε καθαρά την τσέπη μας, αλλά δεν ήξερα από που αλλού να πιαστώ για να γεννήσω ένα μωρό. Θα σου πρότεινα να το ψάξεις και σε ένα αλλο γιατρό.Διάβασε όλη την ενότητα, αν δεν το έχεις ήδη κάνει, να δεις πώς διίστανται οι απόψεις.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια σορρυ αλλα που βασιζετε τις αρνητικες σας αποψεις καποιες? θεωρω οτι ειναι αυθαιρετο να αποδοκιμαζετε νεες μεθοδους ετσι απλα... εγω εχασα 2 μωρα...ακριβως με τον ιδιο τροπο στην ιδια χρονικη στιγμη....κανω εξετσεις βρισκω διαφορους πιθανους παραγοντες που προκαλεσαν την αποβολες...εννοω και αυξημενα ΝΚ και θρομβοφιλια...ειστε σιγουρες οτι κανατε ολοκληρωμενη ερευνα οπως εγω? λοιπον μια αποβολη μπορει να προκυπτει απο δυο η περισσοτερα αιτια το εχετε σκεφτει? εγω ειχα και θρομβοφιλια...και ανεπαρκεια τραχηλου=πρωοροι τοκετοι....επειδη ο γιατρος μου ειναι συνετος με προφυλαξε απο ολους τους κινδυνους ...εκανα συνδυαστικη θεραπεια...εκανα και 3 εμβολια πριν και ενα μετα κατα την κυηση και καποιες αλλες ενεργειες εκανε ο γιατρος και το ειδα στην πραξη πως ειχα επιτυχια...πηγε να ξεκινησει αποβολη ακριβως με τον ιδιο τροπο ιδια ακριβως πορεια και την σωσαμε....δοξα το θεο το ηπαρ μου ειναι μια χαρα δυο χρονια μετα και δεν υποφερω...και ειμαι μαμα κοριτσιου 2 ετων. μαλλον οσες κανατε εμβολιο και χασατε το παιδι ειχατε και καποια αλλη αιτια που δεν ανακαλυψε ο γιατρος σας....ο δικος μου ποτε δε μου ειπε οτι κινδυνευω απο τα εμβολια...μια πελατισσα του μετα απο 6 αποβολες εκανε παιδι με αυτος με αυτα τα εμβολια ...αλλα ειπαμε το ψαχνει το θεμα δεν τα αρκειται μονο σε αυτα....λοιπον ψαχτειτε καλυτερα στις εξετασεις σας.

αngelina

Link to comment
Share on other sites

επισης ενα ποσο απο το κοστος του εμβολιου περιπου τα μισα μου τα επεστρεψε το ταμειο μου...εκαναν 600 ευρω.βεβαια αν ο γιατρος ειναι σε δημοσιο μηπως δεν πληρωνεις και τιποτα?αυτο δεν το ξερω ο δικος μου ειναι στο μητερα. αν κανω δευτερο θε χρειαστει μονο 1 εμβολιο προληπτικα....sorry ο δικος μου ειναι ψαγνενος και εχει κανει εξειδικευση στο εξωτερικο ειναι καθηγητης στο αρεταιειο και εχει πορεια χρονων στην ερευνα καθως διδασκει σε φοιτητες για αποβολες και θα τα χρησιμοποιουσε για πλακα η αν ηταν επικυνδινα?..

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Αλίκη γεια σου! Επειδή είμαι και εγώ κατά των εμβολίων, λέω απλά στις κοπέλες να ψαχτούν καλά και να μην καταφύγουν στα εμβόλια αν δεν είναι σίγουρο ότι έχουν αυτό το πρόβλημα. Ο γιατρός μου μετά απο 4 αποβολές μέ έστειλε στην Αθήνα σε ένα γιατρό που άκουσε ότι είχε καλό όνομα! Οταν μου είπε το όνομα, το έψαξα εδώ. Ετυχε λοιπόν τότε και βρήκα μία κοπέλα να τον αναφέρει και να λέει τα καλύτερα λόγια και πήρα θάρρος! Η κοπέλα αυτή ήσουν εσύ:)! Ετσι, ήρθα Αθήνα με μία σιγουρια ότι θα κάνω όλες τις άλλες εξετάσεις που χρειάζονται για να μην αποβάλλω ξανά. Οταν αυτός ο γιατρός έβλεπε τις πρώτες σελίδες από τις εξετάσεις μου, σταμάτησε και μάρκαρε με μαρκαδόρο την εξεταση ότι δεν φέρω αντιπατρικά αντισώματα έναντι του συζύγου! Ξαφνικά, όλες οι άλλες σελίδες ως δια μαγείας εξαφανίστηκαν!! Δεν έδωσε βάση ούτε στην ήπια θρομβοφιλία που έιχα. Αρχισε λοιπόν, να μου μιλάει ονομαστικά για γυναικολόγο στην κρήτη(από κει είμαι και φυσικά τον ξέρω, καθότι γνωστός) που δεν μπόρεσε να βρει το πρόβλημα στην αδερφή του για να κάνει παιδί, αλλά το βρήκε αυτός!! Πάει αρχικά το ιατρικο απόρρητο! Μου είπε και για άλλον έναν,αν τον ξέρω(:shock:) ότι τον βοήθησε κι αυτόν!! Μου έδειξε ΟΛΕς τις αποδείξεις με τα εμβόλια των λεμφοκυττάρων που έχει κάνει από το 1991 και μάλιστα του έπεσαν κιόλας κάποιες , τόσες πολλές που ήταν! Ολα αυτά τα έκανε γιατί δεν μπορούσε να με πείσει να κάνω τα εμβόλια, δεν ήθελα με τίποτα!! Μου λέει για υπέρηχο, μου έκανε έναν της κακιάς ώρας(του μισού λεπτού συγκεκριμένα) και με τα πολλά με έπεισε να μου πάρουν αίμα!

Κάνω τα εμβόλια(3) και στον 1ο μήνα μένω έγγυος! Η χοριακή μου αυξανόταν κάθε 4 μέρες, είχα 21 μέρες πάρα πολύ αίμα και όταν τον πήρα να του πω ότι έχω μόνο 75 χοριακή, ξέρεις τι μου έιπε?? Οτι έιναι εξωμήτριο:shock:! Εγώ να έχω το άγχος μου να μην έχω τίποτα και όταν τον ρώτησα αν υπάρχει έστω και μία ελπίδα να πάει καλά, η απάντηση του ήταν: "Μόνο με θαύμα, είναι σαν να λέμε ότι θα βγει ο Καραμανλής στις εκλογές". Αυτή ήταν η απάντηση ενός επαγγελματία γιατρού! Και θα ναφέρω κα ιτο τελευταίο, αν και δεν είναι σωστό, αλλά έτυχε την επόμενη μέρα από την πρώτη επίσκεψη να τον δούμε ξανά κάτω στην είσοδο, αφού θα του πηγαίναμε το χαρτί θεωρημένο. Και επαιδή , εκτός των άλλων, ήθελε να με πείσει να κάνω και υστεροσκόπηση ,αλλά εγώ δεν ήθελα, έπιασε τον άντρα μου και άκουσα να του λέει: "Τι έγινε??Την έψησες τη μικρή"??? Και καλά για να κάνω υστεροσκόπηση!!

Καταλαβαίνω λοιπόν ,ότι εσύ τον έχεις ψηλά και καλά κανεις, αφού σε βοήθησε! Εγώ όμως, βλέποντας το πόσο μας εκμεταλλεύτηκε επειδή ήρθαμε από μακριά και δεν ήρθαμε για την πλάκα μας, έχω να πω απλά τα χειρότερα! Δεν μπορεί ο κ΄θε γιατρός να έινα ιτέλειος για όλες, έτσι δεν είναι??

Και όσο για την επιστροφή χρημάτων, πήρα πίσω 190ευρώ για κάθε ένα, αλλά δεν ήταν τα χρήματα το πρόβλημα. Να σημειώσω κάτι που ξέχασα, ότι και στις άλλες 2 επισκέψεις μας πήρε επιδεικτικά τηλέφωνα 2 άντρες, των οποίων οι γυναίκες ήταν ασθενείς τους και έκανα παιδιά!

Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα, αλλά μιλάω βάσει της δικής μου κακής εμπειρίας. Μακάρι όλες οι υπόλοιπες εμπειρίες στο συγκεκριμένο γιατρό να ήταν καλύτερες!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

ψαγμενος εννοουσα αλλα συγχιζομαι οταν αποθαρρυνουμε με αρνητικες κρισεις ανθρωπους ετσι απλα....εξαλλου η επιστημη προχωρα....

Για να θεωρείται κατι αμφιλεγόμενο, υπάρχει λόγος! Αλλιώς, θα το πρότειναν όλοι! μετά από τα αντιπατρικά, μία βιολόγος μου ειπε ότι η τελευταια μου λύση ήταν η γ-σφαιρίνη! Ούτε σε αυτήν κατέφυγα, διότι ήταν πάλι αμφιλεγόμενη!

Απλά, όταν κάποια κοπέλα δε θεωρεί ότι τη βοήθησαν τα αντιπατρικά, τι να πει??Οτι τα προτείνει?? Και το αντίστοιχο, τα προτείνει όταν θεωρεί ότι βοήθησαν! Ο καθένας λέει εδώ την αποψη του και οι υπόλοιποι κρίνουν αν πρέπει να κάνουν κάτι ή όχι.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

sorry ο δικος μου ειναι ψαγνενος και εχει κανει εξειδικευση στο εξωτερικο ειναι καθηγητης στο αρεταιειο και εχει πορεια χρονων στην ερευνα καθως διδασκει σε φοιτητες για αποβολες και θα τα χρησιμοποιουσε για πλακα η αν ηταν επικυνδινα?..

Δεν ξερουμε αν είναι επικίνδυνα ,όπως δεν ξέρουμε και αν πρέπει να παίρνουμε φάρμακα στην εγκυμοσύνη αλλά παίρνουμε! Δεν πρέπει όμως να γίνει μία εξέταση επαναληπτική και να δει ο γιατρός σε ποιο βαθμό έιναι το υποτιθέμενο πρόβλημα και να κρίνει πόσα εμβόλια χρειάζονται? Αυτό τουλάχιστον σε μένα δεν έγινε(δεν ξέρω αν το κάνουν όλοι) και είπε απλά ότι η τρίτη δόση θα είναι η ισχυρότερη και διπλάσια από τις άλλες. Ξέρω λοιπόν αν το χρειάζοταν ο οργανισμός τόσο αίμα?? Πώς εξηγείται αλλιώς η ανώμαλα αυξανόμενη χοριακή , αλλά και οι άλλοι 2 μήνες που ακολούθησαν και υπήρχε πάλι σύλληψη,μόνο μέχρι 25 χοριακή?? Ακόμα δεν έχω μάθει! Το μόνο που με ενδιαφέρει έιναι ότι μετά ξαναέμεινα έγγυος, όλα πήγαν καλα και γέννησα το γιο μου:-D!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εγω στο συγκεκριμενο γιατρο εκανα παιδι ενω με αλλους ειχα αποτυχια οπως καποιες αλλες δυσκολες περιπτωσεις ...δεν μπορω να ξερω τι στραβωσε στην περιπτωση σας. σαφως η σχεση γιατρου και ασθενη ειναι προσωπικη και εσυ επιλεγεις αν θα ρισκαρεις να ακολουθησεις τις συμβουλες καποιου η οχι. χαιρομαι που τα καταφερες να κανεις παιδι. κοιτα οι γιατροι δεν ειναι και θεοι .πιστευω ολοι οι γιατροι εχουν αποτυχια στο ενεργητικο τους γιατι ακριβως πολλα αιτια ειναι αγνωστα. στην δικη μου περιπτωση ειχε αποτελεσμα ο συγκεκριμενος τωρα στην δικη σου μπορει να ειχε καποιος αλλος την λυση. γι αυτο και εγω ειπα να το ψαχνουμε σφαιρικα. εμενα παντως οποτε με βλεπει μου μιλα ωραια απο την πρωτη στιγμη μου μιλουσε πολυ ωραια ...δεν ξερω τι να σου πω...και παλι σου λεω η σχεση με το γιατρο ειναι πολυ προσωπικη. παντως εχει βοηθησει παρα πολυ κοσμο και αυτο το αναγνωριζουν και συναδελφοι μαιευτηρες το εχω τσεκαρει . υπαρχουν γιατροι που τον συστηνουν για δυσκολες περιπτωσεις. παντως εγω τον λατρευω γιατι μου χαρισε την ζωουλα μου.

αngelina

Link to comment
Share on other sites

επισης η μαμα φιλης μου που ειναι 70 ετων συνταξιουχος μαια γνωριζε απο παλια τηνν χρηση των αντιπατρικων και εχει μεγαλη πειρα απο γυναικολογους αφου εργαζοταν στο αλεξανδρα.

αngelina

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ηταν εξωμητρια η κυηση αυτο ειναι κατι αλλο απο τα αντιπατρικα...μηπως η αιτια ηταν αλλη για τις αποβολες και υπηρχε και αλλη αιτια μηπως οι εξετασες ηταν ελλιπεις? εκατσες να τον ακουσεις μεχρι το τελος η σηκωθηκες και εφυγες χωρις να κανεις οτι σου πει...γιατι μπορει να μην προλαβε να εντοπισει την αιτια αν σηκωθηκες και πηγες σε αλλο ..

αngelina

Link to comment
Share on other sites

και πως κρινεις οτι κανει υπερηχο της κακιας ωρας? εμενα με κοιτουσε προσεκτικα και δεν ειχα κανενα παραπονο απο τις κλινικες εξετασεις που μου εκανε.

αngelina

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλικη μου γεια σου!Εγω ειχα 3 αποβολες 1 βιοχημικη και 2 παλλινδρομες!Εκανα εξετασεις και αποτελεσμα μειωμενη αλλοανοσος προστασια (αντιπατρικα).Θα ξεκινησω τα εβμολια και ελπιζω ολα να πανε καλα!Εξαλλου δεν εχω να χασω και τιποτα!Το ιδιο προβλημα ειχε και η αδερφη μου εκανε τα εμβολια και τωρα εχει δυο παιδακια!Ο γυναικολογος μου παντως συμφωνει και ειναι υπερ!Μαλιστα μου ειπε οτι καποιοι γιατροι δεν πιστευουν οτι φταινε αυτα τα αντισωματα αλλα δεν και ξερουν να πουν τι φταιει και γινεται αυτο;;;

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω συμφωνω με την Αλικη!Δεν πρεπει να αποθαρρυνουμε καμια κοπελα!Ισως αυτο να ειναι η τελευταια μας ελπιδα και μονο απο ψυχολογικη αποψη δεν πρεπει να μας απογοητευεται!Εξαλλου εχουν γινει ερευνες τιποτα δεν γινεται στα τυφλα και για να τα υποστηριζουν καποιοι γιατροι (μαλλον ψαγμενοι και χωρις παρωπιδες) κατι θα ξερουν!

The best is yet to come!!!

Link to comment
Share on other sites

εφοσον εγω στο συγκεκριμενο γιατρο εκανα παιδι ενω με αλλους ειχα αποτυχια οπως καποιες αλλες δυσκολες περιπτωσεις ...δεν μπορω να ξερω τι στραβωσε στην περιπτωση σας. σαφως η σχεση γιατρου και ασθενη ειναι προσωπικη και εσυ επιλεγεις αν θα ρισκαρεις να ακολουθησεις τις συμβουλες καποιου η οχι. χαιρομαι που τα καταφερες να κανεις παιδι. κοιτα οι γιατροι δεν ειναι και θεοι .πιστευω ολοι οι γιατροι εχουν αποτυχια στο ενεργητικο τους γιατι ακριβως πολλα αιτια ειναι αγνωστα. στην δικη μου περιπτωση ειχε αποτελεσμα ο συγκεκριμενος τωρα στην δικη σου μπορει να ειχε καποιος αλλος την λυση. γι αυτο και εγω ειπα να το ψαχνουμε σφαιρικα. εμενα παντως οποτε με βλεπει μου μιλα ωραια απο την πρωτη στιγμη μου μιλουσε πολυ ωραια ...δεν ξερω τι να σου πω...και παλι σου λεω η σχεση με το γιατρο ειναι πολυ προσωπικη. παντως εχει βοηθησει παρα πολυ κοσμο και αυτο το αναγνωριζουν και συναδελφοι μαιευτηρες το εχω τσεκαρει . υπαρχουν γιατροι που τον συστηνουν για δυσκολες περιπτωσεις. παντως εγω τον λατρευω γιατι μου χαρισε την ζωουλα μου.

Αλίκα, δεν θα έελγα τόσα πολλά για το συγκεκριμένο γιατρό, αλλά πραγματικά πήρα θάρρος όταν είχα διαβάσει ότι σε βοήθησε, εφόσον μου τον σύστησε και ο γιατρός μου! Δεν είπα ότι δεν μου μίλσε όμορφα, απλώς έκανε τα πάντα για να με πείσει να κάνω τα εμβόλια, αφού έβλεπε ότι εγώ ήμουν δύσπιστη.Του έλεγα δηλαδή ότι έιχα διαβάσει ότι είναι αμφιλεγόμενα, ότι μπορεί να υπάρξουν παρενέργειες κλπ.Απλώς, δεν μου έκανε καθόλου καλή εντύπωση οταν παραβίασε τόσο ασύστολα το ιατρικό απόρρητο και έβγαλε άκυρο τον άλλο γυναικολόγο.Δεν μου άρεσε ο τρόπος του και το δήθεν χιούμορ του!Μακάρι να φέρθηκε μονο σε μένα έτσι, να έτυχε δηλαδή!Σε σχέση με τον δικό μου τελευταίο γιατρό που εμπιστευόμουν απόλυτα, δεν είχε απλά καμία σχέση! Αφού φευγοντας με τον άντρα μου από Αθήνα λέγαμε πόση μεγάλη διαφορά έχει με το δικό μας γιατρό. Μίλησα για προσωπική εμπειρία.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

εφοσον ηταν εξωμητρια η κυηση αυτο ειναι κατι αλλο απο τα αντιπατρικα...μηπως η αιτια ηταν αλλη για τις αποβολες και υπηρχε και αλλη αιτια μηπως οι εξετασες ηταν ελλιπεις? εκατσες να τον ακουσεις μεχρι το τελος η σηκωθηκες και εφυγες χωρις να κανεις οτι σου πει...γιατι μπορει να μην προλαβε να εντοπισει την αιτια αν σηκωθηκες και πηγες σε αλλο ..

Η κύηση με 75 χοριακή δεν ήταν εξωμήτρια! Η διάγνωση έγινε δια τηλεφώνου! Και γι' αυτό πήγα σε αυτόν, για να μου γράψει κι άλλες εξετάσεις αφού υποτίθεται ειδικεύεται στις αποβολές! Εκείνος όμως φαίνεται ότι βρίσκει μόνο αυτή τη λύση, τα εμβόλια λεμφοκυττάρων. Και φυσικά και έκατσα μέχρι τέλους να τον ακούσω, δεν πήγα για την πλάκα μου εκεί! Γιατί υποθέτεις ότι δεν κάθησα να τον ακούσω?? Σου ξαναλέω ότι μόλις είδε τα αντιπατρικά, προσπέρασε τόσο γρήγορα τις υπόλοιπες σημαντικές εξετάσεις και έβγαλε αμέσως το πόρισμα! Και δεν μου είπε να κάνω τίποτα ιδιαίτερο μετά τα εμβόλια, μάλλον τίποτα δεν μου έιπε! Το μόνο πρόβλημα που βρέθηκε στις εξετάσεις μου ήταν η ήπια θρομβοφιλία και το φάρμακο για αυτήν ήταν οι ενέσεις ηπαρίνης, άσχετα να τις έκανα και στην 4η εγκυμοσύνη αλλά δεν πέτυχαν.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

και πως κρινεις οτι κανει υπερηχο της κακιας ωρας? εμενα με κοιτουσε προσεκτικα και δεν ειχα κανενα παραπονο απο τις κλινικες εξετασεις που μου εκανε.

Μου έκανε υπέρηχο για μισό λεπτό ακριβώς! Ούτε μου τον εκτύπωσε ούτε τίποτα! Μου έιπε όλα μια χαρά! Εσενα σε κοιτούσε προσεχτικά, εμένα όμως δεν με κοιταξε έτσι! και ήμουν αρκετά ευγενική μαζί του! Επειδή το θέμα με τα αντιπατρικά πλέον ξέφυγε και μιλάμε για συγκεκριμένο γιατρό, θα ήθελα να το σταματήσω εδώ, όσον τον αφορά! καλά να είναι ο άνθρωπος και μακάρι να βρίσκει την πραγματικά αιτία των αποβολών, αλλά εμένα δεν μου άρεσε ο τρόπος του! Αν είχε καλύτερο τρόπο, μπορεί κα να μην τα ελεγα όλα αυτά.Ολοι οι γιατροί όπως είπες έχουν τις αποτυχίες τους. Και αφού είδα ότι σε μένα δεν πέτυχαν, είπα την εμπειρία, δεν επέβαλλα σε καμία κοπέλα να μην τα κάνει. Απλώς, Αλίκη μου δείχνεις ότι δεν δέχεσαι να μιλήσει κανείς άσχημα για το γιατρό.Ξαναλέω καλά κάνεις και τα υποστηρίζεις! Ούτε ψέματα λέω, αν σου φαίνονται τόσο παράξενα. Να χαίρεσαι το κοριτσάκι σου και να έχετε πάντα υγεία!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Παντως και εγω συμφωνω με την Αλικη!Δεν πρεπει να αποθαρρυνουμε καμια κοπελα!Ισως αυτο να ειναι η τελευταια μας ελπιδα και μονο απο ψυχολογικη αποψη δεν πρεπει να μας απογοητευεται!Εξαλλου εχουν γινει ερευνες τιποτα δεν γινεται στα τυφλα και για να τα υποστηριζουν καποιοι γιατροι (μαλλον ψαγμενοι και χωρις παρωπιδες) κατι θα ξερουν!

Χρύσα μου γεια σου!! Η καθεμία κοπέλα καταθέτει την εμπειρία της και γιάυτό πάντα θα ακούγονται δύο απόψεις! Καλή τύχη να έχεις, έχετε ταλαιπωρηθεί και σεις. Εύχομαι σε λίγο καιρό να μας λες τα ευχάριστα:-D!!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

απλα τελικα πως λυθηκε το προβλημα? εμαθες ποια ηταν η αιτια? πολυ παραξενο μου φαινεται !!!δηλαδη στην εγκυμοσυνη που πετυχε δεν εκανες τιποτα απολυτως? με τοσα διεγνωσμενα προβληματα ? φιλη μου με ηπια θρομβοφιλια γεννησε το πρωτο καλα ειχε μετα αποβολη και το εχασε το δευτερο λογω της παθησης αυτης...γνωστη μου παλι με θρομβοφιλια το εχασε λογω θρομβου στην 38 εβδομαδα...πως γινεται με ενεσεις αντιθρομβικες να αποτυχεις? ο πλακουντας μου εμενα ειχε παρολες τις ενεσεις που εκανα παθει ζημια λογω της θρομβοφιλιας φαντασου να μην τις εκανα κιολας. δηλαδη σιγουρα και τα αντιπατρικα να μην εκανα θα την παθαινα λογω θρομβου...επισης στις δυο πρωτες εγκυμοσυνες ειχα χαμηλη χοριακη και ανωμαλη. περα απο τα συνηθη φαρμακα που δινουν ολοι οι γιατροι οταν εχεις αιμα δεν μου εκαναν τιποτα και τα εχανα τα μωρα...με προηγουμενους γιατρους....επισης στην σαλπιγγογραφια ειδα οτι ειχα συμφησεις ...παλι αιτια υπογονιμοτητας μετα τις δυο αποβολες ...γιατι αρνεισαι την σαλπιγγογραφια και δεν ηθελες να την κανεις ειναι μια εξεταση καθαρα απεικονιστικη και την κανει καθε κοπελα με θεμα ...που ειναι το παραξενο και αρνηθηκες? οταν εχεις θεμα το ψαχνεις δεν αρνεισαι το ενα και το αλλο....ειναι καποιες εξετασεις βασικες!!!!!!!!παλι οι συμφησεις μπορει να ειναι και αιτια αποβολων...επισης και ο χαλαρος τραχηλος και εγω αυτα τα ανακαλυψα με αυτην την βασικη εξεταση...γιατι αρνηθηκες? απλα δεν καταλαβαινω την τοση αρνηση να υποβληθεις σε εξετασεις απαραιτητες καλα τα αντιπατρικα τα φοβασαι...αλλα θεωρεις αχρηστα και ολα τα υπολοιπα? δηλαδη τις ενεσεις και την σαλπιγγογραφια? ε μετα τι μενει να δεις απο που προκυπτει ενα προβλημα? μαλλον τελικα ο συγκεκριμενος ενιωσε την δικη σου ελλειψη εμπιστοσυνης στις γνωσεις του γι αυτο και δεν τα πηγατε καλα ..εγω ουδεποτε τον αμφισβητησα εκανα οτι μου ειπε και αμεσως εγινα μαμα...παρολα τα προβληματα...καλα εκανες ομως και πηγες σε αλλο αφου αυτη η ελλειψη εμπιστοσυνης δεν θα σου εκανε καλο ουτως η αλλως ...τον γιατρο πρεπει να τον εμπιστευεσαι και οχι να εισαι καχυποπτος αν δεν τον εμπιστευεσαι καλο ειναι να την κανεις καλως επραξες λοιπον...αλλα απο οτι βλεπω εχεις δυσπιστια με ολες τις εξετασεις και ολες τις ιατρικες πρακτικες οι οποιες ειναι διαδεδομενες και τις κανουν ολες οι κοπελες με προβλημα.... υπερασπιζομαι λοιπον το συγκεκριμενο γιατι γυρισα παααααρα πολλους και ξερω να διακρινω. αυτα.

αngelina

Link to comment
Share on other sites

θυμηθηκα λοιπον σε σχεση με τα αντιπατρικα αφου ειναι το θεμα μας για να μην ξεφευγω αλλο οτι καποια γνωστη μου ειχε πει πριν τα κανω εγω πως ενω ειχε αποβολες οταν εκανε τα εμβολια αυτα τα καταφερε με την μια να κανει τα παιδακια της ...αλλη μια εμπειρια θετικη για οσες εχουν δυσπιστια...οσο για το ιατρικο απορρητο δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει γιατρος που να μην σχολιαζει...εδω η παιδιατρος μου συνεχεια λεει για περιπτωσεις αλλες παιδιατρων που ειναι ασχετες με το επαγγελμα...θελετε να σας πω ποσους ασχετους παιδιατρους γνωρισα...? σου κανει καμια φορα τοοοοοσο εντυπωση η αχρηστια και η ασχετοσυνη τους που μια χαρα τους σχολιαζεις ......ανθρωπινο δεν ειναι ειδικα αν αυτοι οι ανθρωποι ειναι υπευθυνοι για ανθρωπινες ζωες και ρισκαρουν . δηλαδη ειναι κατακριτεο που σχολιαζει κανεις την ασχετοσυνη καποιου? αφου στην ελλαδα υπαρχουν ενα καρο γιατροι που παιρνουν διπλωματα επι πληρωμη?

αngelina

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Αλίκη! Θα σου πω απλά γιατί αρνήθηκα να κάνω υστεροσκόπηση, όχι σαλπιγγογραφία! Ηθελα να κάνω σαλπιγγογραφία, αλλά ο συγκεκριμένος γιατρός(πάλι εκεί καταλήγω δυστυχώς:)!) προσπαθούσε να με πείσει ότι δεν την χρειάζομαι ,αλλά πρέπει να κάνω υστεροσκόπηση.Να σου πω ότι σε καμία από τις 5 αποβολές δεν έκανα απόξεση.Ακόμα και σε εκείνη που κράτησε περισσότερο(10 εβδομάδων) απέβαλλα με χάπια, πολύ πονο και αίμα. Εμπιστευόμουν λοιπόν απλά το ένστικτό μου, ότι δεν είχαν δημιουργηθει συμφύσεις στη μήτρα, αφού είχα γλιτωσει αποξέσεις. Ο δεύτερος λόγος ήταν ότι φοβόμουν τη νάρκωση(μέθη) και για μένα ήταν επίσης σοβαρός λόγος.Θα μου πεις για ένα ένστικτο και ένα φόβο δεν έκανες αυτή τη σημαντική εξέταση?? Και θα σου πω ναι! Θα δοκίμαζα μία τελευταία φορά και αν πάλι απέβαλλα, τότε σίγουρα θα τις έκανα.Ευτυχώς, η τελευταία εγκυμοσύνη πέτυχε!! Εκανα μόνο ενέσεις ηπαρίνης και σαλοσπίρ. Το πιο σημαντικό όμως είναι ότι δεν είχα άγχος, ήταν η ψυχολογία μου διαφορετική.Είχα μία σιγουριά ότι τώρα θα πετύχαινε και δεν διαψεύστηκα! Ενέσεις έκανα μόνο στην 4η και 6η εγκυμοσύνη.Στις 3 πρώτες, ο άλλος γιατρός που πήγαινα μου είχε πει ότι ήταν όλα φυσιολογικά, όπως έγραφε η εξέταση, και δεν μου είπε ότι είχα ήπια θρομβοφιλία. Δεν είπα ότι δεν ήθελα να κάνω ενέσεις.

Πίστεψε με, αν έβλεπα αληθινή τη συμπεριφορά του, θα δεχόμουν ό,τι μου έλεγε.Αλλά έβλεπα πίσω από όλα αυτά να κρύβεται το κέρδος.Ασε που συνέχεια μας τόνιζε ότι δεν το κάνει για το κέρδος και σιγά μη βγάλει λεφτά από τα εμβόλια. Επίσης, εμένα δεν θα με αναλάμβανε μέχρι τέλους, δεν θα ήμουν δηλαδή ασθενής του.Είδε απλά ένα ζευγάρι που έψαχνε την έσχατη λύση, θα έκανε τα εμβόλια και μετά θα έφευγε. Σαν άνθρωπος δεν αρνούμαι νέες τεχνικές κλπ.Τα εμβόλια τα ξέρω απο πολύ παλιά με θεία μου που γέννησε μετά απο αποβολές επίσης. Λέω από την αρχή κάτι που ξέρουν όλες , ότι σε άλλες πέτυχαν σε άλλες όχι!

Και επίσης γύρισα και εγώ πολλούς γιατρούς και κατέληξα στον δικό μου.Δεν έχω δυσπιστία με όλες τις εξετάσεις και όλες τις ιατρικές πρακτικές! Με χαρακτηρίζεις χωρίς να με ξέρεις, γιατί καλέ τι σου έκανα:-D? Το λέω με χιούμορ αυτό, δεν έχω καμία επιθετική διάθεση.Μετά από την τελευταία αποβολή, πήγα σε ανοσολόγο εδώ στην κρήτη , μου έγραψε κι άλλες πιο εξειδικευμένες εξετάσεις, μου έφυγε το άγχος και όλα πήγαν καλά! Ετσι απλά!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

...οσο για το ιατρικο απορρητο δεν μπορω να φανταστω οτι υπαρχει γιατρος που να μην σχολιαζει...εδω η παιδιατρος μου συνεχεια λεει για περιπτωσεις αλλες παιδιατρων που ειναι ασχετες με το επαγγελμα...θελετε να σας πω ποσους ασχετους παιδιατρους γνωρισα...? σου κανει καμια φορα τοοοοοσο εντυπωση η αχρηστια και η ασχετοσυνη τους που μια χαρα τους σχολιαζεις ......ανθρωπινο δεν ειναι ειδικα αν αυτοι οι ανθρωποι ειναι υπευθυνοι για ανθρωπινες ζωες και ρισκαρουν . δηλαδη ειναι κατακριτεο που σχολιαζει κανεις την ασχετοσυνη καποιου? αφου στην ελλαδα υπαρχουν ενα καρο γιατροι που παιρνουν διπλωματα επι πληρωμη?

Ενα τελευταίο και φεύγω! Δεν είνα ικατακριτέο να σχολιάζει κανείς ότι υπάρχουν άσχετοι γιατροί! Οταν όμως κατονομάζει γιατρό με καλή θέση, τον λεει εμμέσως ανίκανο να βοηθήσει την αδερφή του να κάνει παιδί, ε τότε είναι λιγάκι βαρύ! Αλλο να το πει σε καποιον που ξέρει και άλλο σε μένα που με έβλεπε πρώτη φορά! Αυτά, καλά να είμαστε όλοι όσοι θέλουμε παιδάκια και μακάρι να μη χρειάζονταν ούτε ενέσεις, ούτε φάρμακα, ούτε εμβόλια, ούτε χάπια για να γεννήσουμε το παιδί μας! Αλλά τα πράγματα δεν είναι εύκολα στις μέρες μας. Καλή τυχη σε όσες κοπέλες προσπαθουν να κάνουν ένα μωρό, μόνο αυτό!

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...