Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο λεμφοκυττάρων για αντιπατρικά αντισώματα


cathy

Recommended Posts

ΒΡΕ ΣΥ ΚΟΥΚΛΑ ...ΠΗΓΕΣ ΚΙΟΛΑΣ 14 ΕΒΔΟΜΑΔΩΝ. ΠΩ ΠΩ ΠΕΡΑΣΕ ΓΡΗΓΟΡΑ Ο ΚΑΙΡΟΣ. ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΑΥΧΕΝΙΚΗ. ΞΕΧΑΣΑ ΝΑ ΣΕ ΡΩΤΗΣΩ ΑΝ ΕΙΔΕΣ ΤΟ ΦΥΛΟ. ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΙ ΒΡΗΚΑ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ FORUM. ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΡΩ ΑΛΛΑ ΠΕΡΑΣΕ Η ΩΡΑ ΚΑΙ ΦΟΒΗΘΗΚΑ ΟΤΙ ΚΟΙΜΑΣΣΙ Ή ΕΦΥΓΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ.

Τωρα το ειδα! Κατα 95% ειναι κοριτσακι! Σημερα θα παω να κανω εναν υπερηχο να δω αν ειναι καλα γιατι ο γιατρος επεμενε να με δει 1 μηνα μετα την αυχενικη και δεν εχω υπομονη να περιμενω τοσο. Στις 15 μερες λοιπον εκλεισα ραντεβου και σημερα θα παω να δω αν ειναι καλα το μπεμπεκι!

 

Παρε με οποτε μπορεσεις, εχω αδεια αυτον τον καιρο!

 

Ειδες πως περναει ο καιρος!!! Αν και οταν το σκεφτεσαι σου φαινεται αιωνας!!!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η εξέταση για την ιστοσημβαστότητα του ζευγαριου λεγεται HLA. Την κάναμε και έμεις και ο ανοσολόγος μας είπε ότι είμαστε πανω απο 50% συμβατοι. Που σημαίνει ότι έχουμε ίδια γονίδια σαν αδερφάκια!!! Εκανα τα έμβόλια με το αίμα του συζήγου. Τρία πριν την σύλληψη και ένα κάθε μήνα όταν έμινα έγκυος. Στην δέκατη εβδομάδα είχα πάλι παλλίνδρομη! Αυτό που δεν καταλαβαίνω έιναι πωσ έκανα το γιο μου. Είναι 6 χρονων σήμερα.Αλλο αίμα είχα τότε??? Στην περιπτωση μου μάλλον φταιει το αυτοάνοσο που έχω και όχι η ιστοσημβατότητα. Τα εμβόλια δεν θα τα ξανακάνω... τζάπα λεφτα! Δεν θέλω να αποθαρήνω καμεία. Εμένα πάντως δεν με βοήθησαν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα σε όλες σας. Είμαι νέα στο Forum αυτό αν και διαβάζω τις απόψεις σας εδώ και ένα χρόνο περίπου. το δικό μου θέμα, είναι οι γνωστές καθ' έξιν αποβολές, 3 στο ιστορικό μου. Σήμερα επισκέφτηκα ένα άλλο γιατρό (μετά από περίπου 5), σε δημόσιο μάλιστα νοσοκομείο και μου πρότεινε την εξέταση για τα αντιπατρικά. έχω ακούσει τόσα πολλά που στην κυριολεξία δεν ξέρω τι να κάνω. είμαι τόσο μπερδεμένη. άλλοι λένε να τα κάνω έαν έχω πρόβλημα και άλλοι τόσοι όχι. δεν έκανα την εξέταση τόσο καιρό γιατί φοβόμουν το αποτέλεσμα, καθόσον δεν ήμουν έτοιμη για τη συνέχεια.

Ελπίζω σε ένα καλό αποτέλεσμα, σε όλες εμάς που προσπαθούμε να αποκτήσουμε κάτι που τόσος κόσμος το έχει για πολύ εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

καλωσόρισες Δήμητρα! Θα έχεις διαβάσει την ιστορία μου πιο πάνω! Έχω γυρίσει και εγώ πολλούς γιατρούς στη Θεσ\νίκη. Γνώμη μου είναι να ψαχτείς γενικότερα. Εννοώ με ειδικές εξετάσεις όπως είναι της πήξης, του θυροειδή, αντισώματα κλπ. Η εξέταση με το ΟΓΑ γίνεται δωρεάν σε νοσοκομείο. Για άλλα ταμεία δεν ξέρω. Αργεί να βγει. Μήνα σίγουρα! Να είσαι αισιόδοξη. Ό,τι χρειαστείς στη διαθεσή σου.

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. Ευτυχώς ή δυστυχώς έχω κάνει όλες τις λοιπές εξετάσεις. μάλιστα πριν την πρώτη μου εγκυμοσύνη είχα κάνει εξετάσεις για πήξη, για θρομβοφιλία, και μάλιστα έκανα ενέσεις ηπαρίνης σε όλες τις εγκυμοσύνες, αλλά τίποτα. στην 8η εβδομάδα απέβαλα. κάποιος ενδοκρινολόγος που επισκέφτηκα πρόσφατα, ο οποίος μάλιστα θεωρείται πολύ καλός στα προβλήματα της κύησης, καθόσον έχει σπουδάσει αναπαραγωγική ενδοκρινολογία, και αφού μου έκανε και αυτός ένα σωρό εξετάσεις, μου πρότεινε τη λήψη του Glucophage, το οποίο και παίρνω, χωρίς όμως πρόβλημα ζακχάρου, με λίγο όμως αναβασμένα τα αντισώματα θυροειδούς, μου είπε ότι αυτό θα με βοηθήσει την επόμενη φορά. Αντιλαμβάνεσαι ότι μετά από τρεις αποτυχημένες προσπάθειες, φοβάμαι να ξαναπροσπαθήσω, όμως είναι τέτοια η επιθυμία μου για ένα μωράκι που πραγματικά δεν θέλω να το βάλω κάτω. τα εμβόλια γιατην αντιμετώπιση των αντιπατρικών αντισωμάτων με προβληματίζει πάρα πολύ. Σε ευχαριστώ και πάλι. για ό,τι νεότερη ενημέρωση θα έχω επι του θέματος θα ενημερώσω σχετικά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Dimitra1976 και γω στο κλαμπ τον καθ εξιν ειμαι κ εχω κανει κ εμβολια αλλα τελικα δεν βοηθησαν τωρα τι να πω υπαρχουν κ περιπτωσεις που εχουν βοηθησει εγω δεν ημουν στις επιτυχημενες....

1 εξωμητριο,μια παλινδρομη 8η-11η βδομαδα,3 βιοχημικες

Link to comment
Share on other sites

δημητρα σιγουρα το καλυτερο ειναι να τα ψαξεις ολα.κι εγω τις εκανα αυτες τις εξετασεις μαζι με ολο το πακετο θρομβοφιλιας,κτλ.ειχα τελικα προβλημα.εγω εκανα ενα εμβολιο με αιμα του συζυγου,ειχαμε κανει μια επιπλεον εξεταση γιαυτο το λογο,cross-match,την λενε.βεβαια εμεις τελικα καναμε εξωσωματικη 10 μηνες μετα.και ακνω και προληπτικα ενεσεις αντιπηκτικες.δεν ειχα κανενα προβλημα με το εμβολιο,δεν ξερω αν βοηθησε αλλα τουλαχιστον ειχα την σιγουρια οτι τα ειχα ψαξει ολα.ευχομαι σε ολες σας συντομα με ενα μωρακι στην αγκαλια σας,και να μην εχετε αλλες ταλαιπωριες.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια ευχομαι σε ολες γρηγορα με ενα μωρακι. Εγω προσφατα έκανα τη δευτερη εξωσωματική μου, (και μετά από άλλες δύο σπερματεγχύσεις) που ναι μεν έμεινα έγκυος αλλά δεν μπόρεσα να το κρατήσω δε. Παρόλο που έκανα και αντιπατρικά εμβόλια, διαπιστώσαμε μετά ότι τα ΝΚ μου από 19 ανέβηκαν σε 21. τώρα μου έδωσαν και θεραπεία με γ σφαιρίνη αλλά τα βλέπω όλα βουνό.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια

εγραψα στην iatronet κ ρωτησα εναν γυναικολογο την γνωμη του για τα αντιπατρικα κ οτι οι γνωμες διιστανται απο γιατρο σε γιατρο κ ποια ειναι έιναι η γνωμη του κ με παρεπεμψε στο εξης αρθρο:

PostHeaderIcon.pngΝΚ Cells & Εμβόλια Λεμφοκυττάρων

 

 

pdf_button.png printButton.png emailButton.png

Υπογονιμότητα - Γυναικεία Υπογονιμότητα

NK cells -Κύτταρα Φονείς & Εμβόλιο Λεμφοκυττάρων

 

Τα κύτταρα ΝΚ αποτελούν ένα φυσικό τρόπο άμυνας του οργανισμού απέναντι σε εξωγενείς παράγοντες-λοιμώξεις, μικριοργανισμούς κλπ.

  • Ανιχνεύονται όχι μόνο στο αίμα, αλλά οπουδήποτε στο ανθρώπινο σώμα. Για την παρουσία τους στο αίμα υπάρχουν διεθνώς αναγνωρισμένες φυσιολογικές τιμές.

 

  • Εδώ και μερικά χρόνια αρκετοί πιστεύουν πως οι επαναλαμβανόμενες αποβολές και αποτυχημένες προσπάθειες εξωσωματικής γονιμοποίησης οφείλονται σε κάποιο βαθμό στην αυξημένη παρουσία ΝΚ κυττάρων στη μήτρα και ότι αυτά καταστρέφουν τα έμβρυα θεωρώντας τα ξένο σώμα.

 

  • Η αλήθεια είναι ότι αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί ο οργανισμός της γυναίκας «ρίχνει» αυτόματα το επίπεδο άμυνάς του με την έναρξη της εγκυμοσύνης προκειμένου να μην έχουμε αποβολές. Έτσι εξηγείται η μεγαλύτερη ευπάθεια που έχουν οι έγκυες σε λοιμώξεις -ουρολοίμωξη, κολπίτιδα κλπ.

 

  • Επιπλέον δεν υπάρχουν διεθνώς αναγνωρισμένες φυσιολογικές τιμές για τα κύτταρα ΝΚ στη μήτρα. Είναι λάθος λοιπόν να συλλέγεται το αίμα της περιόδου για να προσδιορίζονται τα κύτταρα ΝΚ σε αυτό. Δεν υπάρχει καμία αντιστοιχία με το φλεβικό αίμα και οι μετρήσεις είναι αυθαίρετες.

 

  • Με βάση τις αυθαίρετες αυτές μετρήσεις διάφοροι «ειδικοί» συνιστούν στην ασθενή θεραπείες που τις περισσότερες φορές δεν έχουν επαρκή επιστημονική βάση. Η πιο συχνή από αυτές είναι τα «εμβόλια λεμφοκυττάρων».

 

  • Τα εμβόλια αυτά -που μόνο εμβόλια δεν είναι- αποτελούνται από ορό και λεμφοκύτταρα του αίματος του συζύγου για να επιτευχθεί δήθεν ανοσοποίηση της γυναίκας στα έμβρυα που προέρχονται από το σπέρμα του.

 

  • Εάν αυτό δεν πετύχει μερικοί προχωρούν ακόμα παραπέρα χρησιμοποιώντας αίμα άλλων γυναικών ή και άλλων ανδρών!

Η παρασκευή και χρήση των ορών αυτών:

 

  1. Δεν έχει επαρκή επιστημονική βάση
  2. Δεν είναι πιστοποιημένη διεθνώς
  3. Δεν έχει στατιστικά αποδεδειγμένα αποτελέσματα
  4. Είναι επικίνδυνη για την ασθενή με βαρειές πιθανές επιπλοκές (οξεία ηπατική ανεπάρκεια) που μπορεί ακόμα και να απειλήσουν τη ζωή της
  5. Είναι απαγορευμένη από το Αμερικανικό και το Βρετανικό Κολλέγιο Μαιευτήρων Γυναικολόγων - ACOG & MRCOG
  6. Επιτρέπεται μόνο στα πλαίσια πιστοποιημένων ερευνητικών πρωτοκόλλων -όπως με όλα τα πειραματικά φάρμακα που δεν έχουν έγκριση- όπου οι ασθενείς ενημερώνονται για τους κινδύνους και υπογράφουν επίσημη συγκατάθεση αναλαμβάνοντας την ευθύνη για πιθανές παρενέργειες.

Με λίγα λόγια η χρήση τους είναι αυθαίρετη.

 

Συμφωνώ με τα παραπάνω.

Το είχα ψάξει ενδελεχώς το 2005. Μίλησα με γιατρούς στη Ελλάδα, Αγγλία και Βέλγιο. Μετά από διάφορες αποβολές (παλύνδρομη) και άλλα προβλήματα κάναμε με τον συζυγο μου εξετάσεις διάφορες και μια από αυτές τα HLA alleles έδειξαν ότι είμαστε ιστοσυμβατοί. Κάποιος γιατρός μας σύστησε να κάνουμε τα εμβόλια. Ο γυναικολόγος μου ήταν αντίθετος, είπε ότι δεν έχουν επιστημονική βάση και δεν θα βοηθήσουν την κατάσταση. Έβαλα μια φιλενάδα μου γιατρό στην Αγγλία να το ψάξει και μου είπε αυτά που λέει το παραπανω άρθρο. Μετά πήγαμε για συμβουλή σε μια κλινική γονιμότητας στο Βέλγιο στο Vrije Univesiteit Brussel (Ελεύθερο Πανεπιστήμιο Βρυξελλών) η οποία ήταν τότε από τις καλύτερες στον κόσμο. Μας είπαν τα ίδια με τα παραπάνω. Έτσι δεν κάναμε τα εμβόλια. Γυρίσαμε στην Ελλάδα. Επειδή είχα και άλλα προβλήματα έκανα ορμονοθεραπεία (με ενέσεις διαδικασία εξωσωματικής χωρίς την εξωσωματική) και με την 2η προσπάθεια έμεινα έγκυος με δίδυμα πού τώρα κοντεύουν να γίνουν 4 χρονών.

Link to comment
Share on other sites

να σου ζησουν τα διδυμακια σου να ναι παντα γερα και ευτυχισμενα.εκανα κι εγω ανοσολογικε εξετασεις.ο γιατρος μου ειπε οτι τα πατρογονα μου(εαν τα θυμαμαι καλα) ειναι πεσμενα με αποτελεσμα εαν ξαναμεινω εγκυος θα αποβαλλω.εχω μια κορη δοξα το θεο αλλα μετα απ αυτην εχωπερασει αλλες 3 εγκυμοσυνες χωρις ευχαριστα αποτελεσματα (γι αυτοεχουν πεσει τα πατρογονα).μου προτεινε το εμβολιο με το αιμα του συζυγου και ημουν ετοιμη να το κανω μεχρι που μπηκα στο φορουμ.τεστ ιστοσυμβατοτητας δεν εχω κανει τι να κανω?????????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σου ζησουν τα διδυμακια σου να ναι παντα γερα και ευτυχισμενα.εκανα κι εγω ανοσολογικε εξετασεις.ο γιατρος μου ειπε οτι τα πατρογονα μου(εαν τα θυμαμαι καλα) ειναι πεσμενα με αποτελεσμα εαν ξαναμεινω εγκυος θα αποβαλλω.εχω μια κορη δοξα το θεο αλλα μετα απ αυτην εχωπερασει αλλες 3 εγκυμοσυνες χωρις ευχαριστα αποτελεσματα (γι αυτοεχουν πεσει τα πατρογονα).μου προτεινε το εμβολιο με το αιμα του συζυγου και ημουν ετοιμη να το κανω μεχρι που μπηκα στο φορουμ.τεστ ιστοσυμβατοτητας δεν εχω κανει τι να κανω?????????????

 

Πληροφορίες σχετικές - δεν ξέρω πόσο έγκυρες (νομίζω ότι είναι υπερ της θεραπείας το συγκεκριμένο site) - μπορείς να βρεις στο:

 

http://www.nikoloudakis.gr/p64.html#84

 

στην ενότητα "Αλλοάνοσα αίτια"

 

Ενολίγης λέει ότι αν το ζευγάρι είναι ιστοσυμβατό τότε δεν δημιουργούνται τα αντιπατρικά, αλλά πρέπει να εξεταστείς για ιστοσυμβατότητα (όχι μόνο αντιπατρικά) γιατί αυτά δημιουργούνται μόνο αν είχες αποβολή κάπως προχωρημένη και όχι από τις πρώτες μέρες. Μήπως όμως έχεις κάνει και το τεστ ιστοσυμβατότητας και δεν σου το εξήγησε ο γιατρός ?

Η άποψη μου είναι ότι σε θέματα ιατρικά στα οποία δεν υπάρχει συμφωνία από την ιατρική κοινότητα καλό είναι πριν αποφασίσεις να ζητήσεις απο διαφορετικούς γιατρούς - ειδικούς να σου εξηγήσουν τις απόψεις τους ενδελεχώς και να αντικρούσουν την αντίθετη αποψη. Εσύ τότε καλείσαι να αποφασίσεις τι θα κάνεις και θα πρέπει να κρίνεις με βάση τις πληροφορίες που μάζεψες αλλά και το ένστικτο σου.

 

Καλή επιτυχία σου εύχομαι, και το ίδιο εύχομαι σε όλες σας, έχω περάσει από την αγωνία /στεναχώρια και είχα ευχάριστο τέλος, μην το βάζετε κατω. Ο ψυχολογικός παράγοντας ειδικά μετά από κάποιες "αποτυχίες" είναι πολύ σημαντικός και πολύ πιο σημαντικός από βιολογικά αίτια. Έτσι σας συμβουλεύω να αναζητήσετε βοήθεια και σε αυτό τον τομέα και όταν αποφασίσετε να προσπαθήσετε ξανά να είσαστε ψυχικά ενδυναμωμένες και αποφασισμένες ότι όλα θα πάνε καλά και τίποτα δεν θα σας κάνει να τα βάλετε κάτω!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση τωρα θα μπω να διαβασω.ηθελα μονο να πω οτι σκεφτηκα να παρω αλλες γνωμες ...εαν μου που να μην το κανω και μεινω εγκυος και αποβαλλω????ισως και να εχω ηδη αποφασισει ασυνειδητα.α αποτελεσματα δεν τα εχω παρει ακομη γιατι δεν εχω επισκεφτει τον γιατρο μου (1,5 χρονος)γι αυτο δεν συγκρατησα πολλα.παντως ξανα ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και εγω ειμαι παθουσα ειχα 2 παλλινδρομες και μετα απο εξετασεις βρικαμε οτι δεν εχουμε αντιπατρικα αντισωματα και ειμαστε ιστοσυμβατοι δηλαδη εχουμε τα ιδια λεμφοκυτταρα στο αιμα ειναι σαν να ειμαστε αδερφακια.Ο γιατρος μας μας προτεινε να κανουμε τα εμβολια που ολοι λετε(απο το αιμα του συζηγου)αλλα λογω του οτι και'γω εχω διαβασει οτι αυτα δεν βοηθουνε παντα και πως στο εξωτερικο τα εχουν απαγορευσει,συν οτι μπορει να εχουν ασχημες παρενεργειες...πηραμε λοιπον την αποφαση και θα παρουμε σπερμα απο δοτη...ο γιατρος μας μας ειπε οτι ειναι μια πολυ καλη λυση.Σιγουρα θα προτιμουσα να εκανα ενα παιδι του αντρα μου αλλα δεν αντεχω αλλο εξωσωματικες φαρμακα απογοητευσεις κλαματα ορμονες κ.α οποτε αποφασισαμε απο δοτη και ελπιζω και ευχομαι αυτη τη φορα να πανε ολα μα ολα καλα και για μας δεν θα εχει καμια διαφορα θα ειναι το παιδακι μας που θα το λατρευουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΒΡΕ ΚΟΥΚΛΑ ? ΕΛΠΙΖΩ ΟΛΑ ΝΑ ΠΑΝΕ ΚΑΛΑ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΡΑΤΕ ΤΗΝ ΣΩΣΤΗ ΑΠΟΦΑΣΗ. ΟΥΤΕ ΚΙ ΕΓΩ ΠΙΣΤΕΥΑ ΣΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΑΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΛΥΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΣΠΕΡΜΑ ΔΟΤΗ. ΕΠΙΣΗΣ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΕΝΘΕΤΗ ΜΗΤΕΡΑ Ή ΤΗΝ ΥΙΟΘΕΣΙΑ. ΑΛΛΑ ΕΥΤΥΧΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΣΤΗΚΕ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ. ΜΕΤΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΑΓΟΡΑΚΙ ΜΟΥ !!!

ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΣΟΥ ΠΟΥ ΤΟΣΟ ΕΠΙΘΥΜΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Η εξέταση για την ιστοσημβαστότητα του ζευγαριου λεγεται HLA. Την κάναμε και έμεις και ο ανοσολόγος μας είπε ότι είμαστε πανω απο 50% συμβατοι. Που σημαίνει ότι έχουμε ίδια γονίδια σαν αδερφάκια!!! Εκανα τα έμβόλια με το αίμα του συζήγου. Τρία πριν την σύλληψη και ένα κάθε μήνα όταν έμινα έγκυος. Στην δέκατη εβδομάδα είχα πάλι παλλίνδρομη! Αυτό που δεν καταλαβαίνω έιναι πωσ έκανα το γιο μου. Είναι 6 χρονων σήμερα.Αλλο αίμα είχα τότε??? Στην περιπτωση μου μάλλον φταιει το αυτοάνοσο που έχω και όχι η ιστοσημβατότητα. Τα εμβόλια δεν θα τα ξανακάνω... τζάπα λεφτα! Δεν θέλω να αποθαρήνω καμεία. Εμένα πάντως δεν με βοήθησαν!

ειστε σαν αδερφια και παρολο αυτο σασ εκανε τα εμβολια με το αιμα του αντρα σου?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 εβδομάδες μετά...

εγω εχω μια γνωστη που ειχαν με τον αντρα τησ συμβατο αιμα κ επρεπε να κανουν εμβολια απο καποιον συγγενη πρωτου βαθμου.αφου ειστε σαν αδερφια πιο ειναι το νοημα να κανεισ εμβολια με το αιμα του αντρα σου?:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ο γιατρός έτσι έκρινε στην περίπτωση μου. Πολλές κοπέλες κανουν με το αίμα του άντρα τους. Καποιες άλλες αναγκάζοντε να πάρουν από τρίτο. Δεν προκειτε να τα ξανακάνω και έτσι... έπαψα να ασχολούμε με αυτά. Δεν έχουν επιστημονική βάση. Και αν κάποιες κατάφεραν να γεννήσουν κάνοντας τα, πιστεύω ότι ήταν τυχαίο!!! Κανένας από τους γιατρούς (γυναικολόγοι, αιματολόγοι, ρευματολόγοι) που έχω πάει δεν τα παραδέχοντε. Εκτός απο τον ανοσολόγο που μου τα έκανε!!! Να έχουμε πίστη κορίτσια. Την επόμενη φορά μπορεί να είναι η τυχερή μας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ο γιατρός έτσι έκρινε στην περίπτωση μου. Πολλές κοπέλες κανουν με το αίμα του άντρα τους. Καποιες άλλες αναγκάζοντε να πάρουν από τρίτο. Δεν προκειτε να τα ξανακάνω και έτσι... έπαψα να ασχολούμε με αυτά. Δεν έχουν επιστημονική βάση. Και αν κάποιες κατάφεραν να γεννήσουν κάνοντας τα, πιστεύω ότι ήταν τυχαίο!!! Κανένας από τους γιατρούς (γυναικολόγοι, αιματολόγοι, ρευματολόγοι) που έχω πάει δεν τα παραδέχοντε. Εκτός απο τον ανοσολόγο που μου τα έκανε!!! Να έχουμε πίστη κορίτσια. Την επόμενη φορά μπορεί να είναι η τυχερή μας!

 

Ελένη81 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν υπάρχει τελικά επιστημονική βάση και η θεωρία τους έχει ξεπεραστεί. Μετά από 2 αποβολές στο πρώτο τρίμηνο, ο γιατρός μου είχε "σιγουρευτεί" ότι έφταιγαν αυτά, αλλά για να μην πολυλογώ κιόλας το θέμα αποδείχτηκε "μούφα". Το ίδιο έγινε και με τα ΝΚ και με τον μεγαλοκυτταροϊό στον οποίο είχα αντισώματα με κάποιον δήθεν σούπερ ανοσολόγο που μου προτείνανε και αφού μας έφαγε όλα τα λεφτά στις εξετάσεις και κάνοντας ενέσεις από το αίμα του άντρα μου σε μένα (και άλλα πολλά γλαφυρά), σίγουρος μάλιστα ότι είχε βρει την αιτία των αυτόματων αποβολών, η επόμενη εγκυμοσύνη μου οδηγήθηκε πάλι σε αποβολή. Εκτοτε δεν έδωσα σημασία, παρά μόνο στο γυναικολόγο μου (τον οποίο και άλλαξα) και όλες μου οι εγκυμοσύνες (πέρα από μία αποβολή β' τριμήνου) πήγαν καλά χωρίς να ψάξω και να κάνω τίποτα απολύτως.

Γι αυτό ψάξτε το καλά, κορίτσια, πριν πιστέψετε ο,τιδήποτε και πριν δώσετε ένα κάρο λεφτα. Υπάρχουν πολλοί απατεώνες τριγύρω μας.

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ελένη81 συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Δεν υπάρχει τελικά επιστημονική βάση και η θεωρία τους έχει ξεπεραστεί. Μετά από 2 αποβολές στο πρώτο τρίμηνο, ο γιατρός μου είχε "σιγουρευτεί" ότι έφταιγαν αυτά, αλλά για να μην πολυλογώ κιόλας το θέμα αποδείχτηκε "μούφα". Το ίδιο έγινε και με τα ΝΚ και με τον μεγαλοκυτταροϊό στον οποίο είχα αντισώματα με κάποιον δήθεν σούπερ ανοσολόγο που μου προτείνανε και αφού μας έφαγε όλα τα λεφτά στις εξετάσεις και κάνοντας ενέσεις από το αίμα του άντρα μου σε μένα (και άλλα πολλά γλαφυρά), σίγουρος μάλιστα ότι είχε βρει την αιτία των αυτόματων αποβολών, η επόμενη εγκυμοσύνη μου οδηγήθηκε πάλι σε αποβολή. Εκτοτε δεν έδωσα σημασία, παρά μόνο στο γυναικολόγο μου (τον οποίο και άλλαξα) και όλες μου οι εγκυμοσύνες (πέρα από μία αποβολή β' τριμήνου) πήγαν καλά χωρίς να ψάξω και να κάνω τίποτα απολύτως.

Γι αυτό ψάξτε το καλά, κορίτσια, πριν πιστέψετε ο,τιδήποτε και πριν δώσετε ένα κάρο λεφτα. Υπάρχουν πολλοί απατεώνες τριγύρω μας.

 

Πλέον, μετά από αποτυχημένη χρήση των εμβολίων λεμφοκυττάρων και σε μένα, μάλλον αυτό είνα ιτο μόνο που ενδιαφέρει τους περισσότερους γιατρούς που τα προτείνουν. Σε κάποιες κοπέλες πέτυχαν, σε άλλες όχι. Εγώ τα έκανα μετά απο 1 παλίνδρομη 10ης εβδομάδας και 3 βιοχημικές από 5,5 μέχρι 6,5 εβδομάδων και το αποτέλεσμα?Αλλη 1 βιοχημική και μάλιστα με ανώμαλα αυξανόμενη χοριακή και αίμα επί 20 μέρες! Ο γιατρός που μου τα έκανε, θεώρησε ότι έπρεπε να κάνω 3 δόσεις και μάλιστα η 3η πολύ ισχυρή, χωρίς να ελέγξει πόσο και αν τα χρειάζομαι! Ολα στο βωμό του χρήματος:evil:.Γι ' αυτό ψάξτε το καλά πριν αποφασίσετε να μπείτε σε αυτή τη διαδικασία.

Co8Lp3.png

 

 

QkL2p3.png

Link to comment
Share on other sites

μετα απο 2 παλινδρομες εκανα ελεγχο αντιπατρικων και βγηκε χαλια.ευτυχωσ ο γιατρος μου μου ειπε οτι αυτα ειναι κουραφεξαλα.τωρα ειμαι στον 4 μηνα κοντευω να τον κλεισω.αρα δεν εφταιγαν τα αντισωματα αυτα

7Ggjp2.png

 

Link to comment
Share on other sites

εγω ειχα 2 αποβολεσ στην ογδοη εβδομαδα 1 εγκυμοσηνη με τα εμβολια κ ηπαρηνεσ αλλεσ 2 αποβολεσ μονο με τησ ηπαρηνεσ κ μετα αλλη 1 εγκυμοσηνη με τα εμβολια κ ηπαρηνεσ.τοσο τυχη πια??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

το εκανα το εμβόλιο πριν 5 χρονια μετα απο μια αποβολη στην προσπαθεια μου να κανω 3 παιδι ...χωρις το εμβολειο δεν θα τακαταφερνα να κανω αλλο θα τα εχανα ολα διοτι ειμουν πολυ χαμηλα στα αντιπατρικα ...στις αλλες εγκυμοσυνες δεν ειχα κανενα προβλημα .....μολις το εκανα μετα απο 2μηνε εμεινα εγκυος και εκανα μια κορισταρα τωρα ειναι 4 χρονων ...ναναι καλα ο γιατρος μου .....εσκασα βεβαια 500 για το εμβολειο το οποιο εγινε στο ιατριο του γιατρου απο καποιον αλλο γιατρο απο αθηνα ......

δεν ρισκαρα να ξαναπροσπαθησω και να το χασω παλι αφου ηδη ειχε φανει απο της εξετασεις οτι υπηρχε προβλημα .......τωρα αν δεν ειχα μεινει μεσα στους 6 μηνες αυτους που σου βαζουν οριο δενξερω αν θα το ξανακανα ...ομως το θεμα ειναι οτι την αποβολη την εκανα 2 βδομαδες μετα που εκανα το τεστ εγκυμοσυνης...αν δεν το ειχα κανει θα νομιζα οτι απλα αδιαθετησα ..διοτι ετσι απλα το εχασα χωρις να το καταλαβω ...πολυ γρηγορα και ανωδηνα .....ομως και παλι στενοχωρηθηκα .................

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω να σου απαντήσω. Ο γιατρός έτσι έκρινε στην περίπτωση μου. Πολλές κοπέλες κανουν με το αίμα του άντρα τους. Καποιες άλλες αναγκάζοντε να πάρουν από τρίτο. Δεν προκειτε να τα ξανακάνω και έτσι... έπαψα να ασχολούμε με αυτά. Δεν έχουν επιστημονική βάση. Και αν κάποιες κατάφεραν να γεννήσουν κάνοντας τα, πιστεύω ότι ήταν τυχαίο!!! Κανένας από τους γιατρούς (γυναικολόγοι, αιματολόγοι, ρευματολόγοι) που έχω πάει δεν τα παραδέχοντε. Εκτός απο τον ανοσολόγο που μου τα έκανε!!! Να έχουμε πίστη κορίτσια. Την επόμενη φορά μπορεί να είναι η τυχερή μας!

αν δεν σε πειραζη στειλε μου πμ το ονομα του ανοσολογου που σου εκανε τα εμβολια...μα δεν εχει νοημα αν σου τα εκανε ενο εισται σαν αδερφια.καποια κοπελα πιο πανω εχει ενα site nikoloudaki...αν θυμαμαι σωστα,που τα εξηγει.αν ειναι καποιοσ συμβατοσ κ θελει να κανει μεταμοσχευση θα το δεχτει γιατι ειναι σαν να προερχετε απο αυτον.αλλα στην εγκυμοσηνη αν χρειαζεσε αντιπατρικα κ εισαι με τον αντρα σου συμβατη κ σου εκαναν τα εμβολια με το αιμα του τοτε φυσικα κ δεν επιασε γιατι ηταν σαν να περνανε απο εσενα αιμα κ να σου το ξαναβαζανε παλι σε εσενα..σε αυτη την περιπτωση περνουν αιμα απο τριτο πρωσοπω πρωτου βαθμου συγγενηασ.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, επιμένω! Ψάξτε το λίγο. Τα αντιπατρικά και τα συναφή δεν έχουν καμία βάση. Αν πετύχει η εγκυμοσύνη μετά είναι γιατί απλά έτυχε. Μιλάω εκ πείρας. Ρωτηστε κι άλλους εκτός από τον γιατρό σας για τέτοια σημαντικά θέματα. Δυστυχώς το κέρδος είναι πάνω απ΄όλα και όλα αυτά στοιχίζουν πολύ. Είναι αεριτζήδες οι άνθρωποι, δε θα τολμούσα να το πω αν δεν το πίστευα ακράδαντα.

NEwNp3.pngUnT9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...