Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο λεμφοκυττάρων για αντιπατρικά αντισώματα


cathy

Recommended Posts

ενα εικονοδιο χαριτωμενο του τυπου και τωρα τι κανουμε;για μενα ηταν,οχι για σενα προς θεου.ισα ισα το εκτιμω αφανταστα που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.μην το βλεπεις στραβα.απελπισμενη ειμαι,οποια εμπειρια θα με οδηγηση κοντα στο ονειρο δεκτη.και παλι συγγνωμη αν εκανα κατι αθελα μου που σε πειραξε.κι ευχαριστω για την ευχη σου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ενα εικονοδιο χαριτωμενο του τυπου και τωρα τι κανουμε;για μενα ηταν,οχι για σενα προς θεου.ισα ισα το εκτιμω αφανταστα που μπηκες στον κοπο να μου απαντησεις.μην το βλεπεις στραβα.απελπισμενη ειμαι,οποια εμπειρια θα με οδηγηση κοντα στο ονειρο δεκτη.και παλι συγγνωμη αν εκανα κατι αθελα μου που σε πειραξε.κι ευχαριστω για την ευχη σου.

απλά το εικονίδιο που χρησιμοποίησες είναι για όταν θέλουμε να σαρκάσουμε και να ειρωνευτούμε κάτι (roll eyes, sarcastic). τέλος πάντων, η γνώμη μου είναι να τα κάνεις γιατί δεν έχεις τίποτα να χάσεις. να ξέρεις όμως ότι η θεραπεία διαρκεί τουλάχιστον 1 τρίμηνο. μετά πρέπει να μείνεις έγκυος, όχι πιό πριν.

εγώ είχα ήδη 1 παιδάκι. μετά είχα μια παλλίνδρομη κι ο τότε γιατρός μου, που εννοείται ότι έψαξε τα πάντα, απεφάνθη πιθανή θρομβοφιλία. έκανα τη θεραπεία με salospir και clexane αλλά και πάλι 2η παλλίνδρομη. μου έκανε την εξέταση για τα αντιπατρικά, αλλά δεν τα πολυπίστευε είπε. τότε πήγα στο ιατρείο καθ'έξιν αποβολών δημόσιου νοσοκομείου κι εκεί (μετά από πολλές εξετάσεις) μου είπαν να κάνω τα εμβόλια. σκέφτηκα να τα κάνω, ως τελευταία απόπειρα να αποκτήσω 2ο παιδί. αν δεν πετύχαινε, θα σταματούσα τις προσπάθειες. απλά θα έλεγα ότι τα δοκίμασα όλα, χωρίς να έχω τύψεις ότι κάτι δεν προσπάθησα να κάνω. τελικά, όλα πήγαν καλά κι απέκτησα 2ο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως σ αυτη τη φαση ειμαι.δε θελω να περασει ο καιρος και να λεω στον εαυτο μου οτι δεν εχω κανει τα παντα.εμενα μου ειπε 4 εμβολια πριν και 5 κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,απλα γιατι καποιοι γιατροι επιμενουν οτι δεν εχουν νοημα τα εμβολια κι οτι οποια εγκυμοσυνη προκυπτει μετα ειναι καθαρα τυχαια;αυτα ειναι που με τρωνε μερα νυχτα.κι απο παρενεργειες;απο οτι εχω διαβασει,κι οτι μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχουν.χαιρομαι που τα καταφερες μου δινεις μεγαλο κουραγιο.και παλι συγγνωμη για πριν,αν και με την τεχνολογια ειμαι μαυρα μεσανυχτα και δεν ξερω τι σημαινουν τα συμβολακια σου στελνω ενα χαμογελακι για να νιωσω οτι δε με παρεξηγησες πριν.:D

Link to comment
Share on other sites

ακριβως σ αυτη τη φαση ειμαι.δε θελω να περασει ο καιρος και να λεω στον εαυτο μου οτι δεν εχω κανει τα παντα.εμενα μου ειπε 4 εμβολια πριν και 5 κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,απλα γιατι καποιοι γιατροι επιμενουν οτι δεν εχουν νοημα τα εμβολια κι οτι οποια εγκυμοσυνη προκυπτει μετα ειναι καθαρα τυχαια;αυτα ειναι που με τρωνε μερα νυχτα.κι απο παρενεργειες;απο οτι εχω διαβασει,κι οτι μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχουν.χαιρομαι που τα καταφερες μου δινεις μεγαλο κουραγιο.και παλι συγγνωμη για πριν,αν και με την τεχνολογια ειμαι μαυρα μεσανυχτα και δεν ξερω τι σημαινουν τα συμβολακια σου στελνω ενα χαμογελακι για να νιωσω οτι δε με παρεξηγησες πριν.:D

παρεξήγηση τέλος!!!:lol:

συνήθως είναι 3 δόσεις πριν μείνεις έγκυος και 1-2 δόσεις μετά. εξαρτάται και από το ποσοστό των αντιπατρικών που βρίσκουν στο αίμα. εμένα ήταν στο 20% (οριακό). μετά τα εμβόλια ήταν 40%. υπάρχει επίσης περίπτωση να μην ανταποκριθεί ο οργανισμός σου. εγώ πάντως προτείνω να τα κάνεις γιατί δεν υπάρχουν παρενέργειες και γιατί έτσι δε θα λες ότι ίσως δεν έκανες κάτι που θα σε οδηγούσε στο επιθυμητό αποτέλεσμα.

Link to comment
Share on other sites

ακριβως σ αυτη τη φαση ειμαι.δε θελω να περασει ο καιρος και να λεω στον εαυτο μου οτι δεν εχω κανει τα παντα.εμενα μου ειπε 4 εμβολια πριν και 5 κατα τη διαρκεια της εγκυμοσυνης,απλα γιατι καποιοι γιατροι επιμενουν οτι δεν εχουν νοημα τα εμβολια κι οτι οποια εγκυμοσυνη προκυπτει μετα ειναι καθαρα τυχαια;αυτα ειναι που με τρωνε μερα νυχτα.κι απο παρενεργειες;απο οτι εχω διαβασει,κι οτι μου ειπε ο γιατρος δεν υπαρχουν.χαιρομαι που τα καταφερες μου δινεις μεγαλο κουραγιο.και παλι συγγνωμη για πριν,αν και με την τεχνολογια ειμαι μαυρα μεσανυχτα και δεν ξερω τι σημαινουν τα συμβολακια σου στελνω ενα χαμογελακι για να νιωσω οτι δε με παρεξηγησες πριν.:D[/quote

 

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΠΕΜΒΑΙΝΩ ΣΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΟΥΛΑ ΣΑΣ. ΗΘΕΛΕ ΑΠΛΑ ΝΑ ΠΩ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΛΕΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΕΙ Η ΣΟΦΗ

(ΤΟΝ ΙΔΙΟ ΓΙΑΤΡΟ ΕΙΧΑΜΕ). ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΗΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΧΩ ΠΕΡΑΣΕΙ, ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΑΛΛΑ ΚΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΕΠΙΕΔΗ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΚΑΝΩ.

ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ !!!

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπερα. Θα ηθελα να παραθεσω και γω τη δικη μου προσωπικη ιστορια.

Εχω 2 παιδακια, ενα αγορακι 13 ετων και ενα κοριτσακι 10 ετων. Οταν το 1998 μετα απο 2 παλινδρομες κυησεις σε ηλικια 28 ετων αρχισα να ψαχνω τα αιτα βρεθηκα μπροστα σε μια λιστα απο εξετασεις . Τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειχα υψηλο αριθμο ΝΚ κυτταρων και επισης οτι ο οργανισμος μου δεν φτιαχνει τα λεγομενα δεσμευτικα αντισωματα για να προστατεψει το εμβρυο. Ο γιατρος μου που ασχολειτο με τις καθ' εξιν αποβολες μου συνεστισε να κανω το εμβολιο των αντιπατρικων αντισωματων. Ρωτησα λεπτομερειες και μου ειπε οτι υπαρχει καποιο προβλημα συμβατοτητας μεταξυ εμου και του συζυγου μου και πιθανον με το εμβολιο θα λυνοταν το προβλημα και θα μειωνοταν σημαντικα ο υψηλος αριθμος λεμφοκυτταρων που επιτιθονται στο εμβρυο. Μου εξηγησε οτι δεν υπαρχουν επαρκη στατιστικα δεδομενα για την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου και πως δεν εχουν αναφερθει παρενεργειες απο το εμβολιο για τη μητερα και το παιδι.Αρχισα εκεινη την εποχη να ψαχνω στο διαδικτυο για να βρω στοιχεια για το εμβολιο αλλα ολα οδηγουσαν στο γεγονος οτι η επιτυχια του δεν ειναι αποδεδειγμενη μιας και οι γιατροι γνωριζουν μονο το 5% σ' οτι αφορα την ανοσολογια της κυησης. Τοτε πουθενα δεν αναφερονταν οτι εχει απαγορευτει στο εξωτερικο. Επισης ο γιατρος μου εξηγησε οτι η χορηγηση γ-σφαιρινης εχει καλυτερα αποτελεσματα.Επειτα απο πολλη σκεψη και πολλους ενδοιασμους αποφασισα να κανω το εμβολιο. Εκανα απ' οτι θυμαμαι μια δοση πριν συλλαβω και μια δοση οταν συνελαβα.Ο γιατρος μου με ενημερωσε οτι οσο πιο γρηγορα γινει η συλληψη τοσο το καλυτερο. Εκτος απο το εμβολιο εκανα και τη γ-σφαιρινη. Μεσα σ' ενα μηνα εμεινα εγκυος και ευτυχως αυτη τη φορα ολα πηγαν καλα και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι. Μετα απο 2 χρονια και ενω δεν ειχα στο μυαλο μου να κανω δευτερο παιδι δεν προσεξα και εμεινα εγκυος. Λογω υποχρεωσεων και ενω εχω ακανονιστο κυκλο εμαθα οτι ειμαι εγκυος οταν η β-χοριακη ηταν 3000 μοναδες. Οταν πηρα τηλεφωνο το γιατρο μου μου ειπε οτι η τιμη της β-χοριακης ειναι πολυ καλη και να μην ανησυχω γιατι ο οργανισμος θυμαται απο την πρωτη εγκυμοσυνη και θα θεσει σε εφαρμογη τους καταλληλους μηχανισμους για να προστατεψει το εμβρυο. Καλο ομως ειναι να κανω και μια δοση του εμβολιου για να ειμαστε σιγουροι.Ολα πηγαν καλα. Το ενστικτο μου μου ελεγε οτι η γ-σφαιρινη με βοηθησε στην πρωτη εγκυμοσυνη. Στη δευτερη ομως ειμαι σιγουρη οτι και χωρις το εμβολιο δεν θα υπηρχε προβλημα. Ολα αυτα τα γραφω προσπαθωντας αν ειναι δυνατο να βοηθησω οσες γυναικες νοιωθουν την ιδια θλιψη την ιδια αγωνια και τον ιδιο προβληματισμο που ειχα και εγω τοτε.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπερα!

Εχω ιστορικο δυο εξωμητριων απο φυσιολογικη συλληψη, αρκετων αποτυχημενων εξωσωματικων και μιας προσφατης παλλινδρομης.

Καποια στιγμη πριν 4 χρονια περιπου ειχαμε επισκεφτει παρολο που ο γιατρος δεν το ενεκρινε γνωστο ανοσολογο στο Κολωνακι τον Μ________ο ο οποιος δεν με επεισε περισσοτερο μας φανηκε οτι μας εβλεπε σαν πορτοφολια...και επειδη και αλλοι γυναικολογοι μετα μου ειπαν οτι ειναι ανωφελο να τα διαβαζω αυτα δεν εκανα τιποτα.

Sophie στον Δρακακη πως πηγες? στο δημοσιο εννοω. Μπορει η καθεμια μας να τον δει στο Αλεξανδρα ή εσυ ειχες καποια γνωστη που σε συτησε στον συγκεκριμενο? Δεν ξερω αλλα θα ηθελα να τον επισκεφθω ακουσα και τη Ρενατα που ειπε καλα λογια.

Ενας λογος που θελω να παω στο Αλεξανδρα ειναι γιατι πιστευω οτι στα δημοσια δεν εχουν λογο τουλαχιστον οχι τοσο μεγαλο να σε εκμεταλλευτουν και απο την αλλη με τις εξωσωματικες φευγουν πολλα λεφτα και αποτελεσμα ακομα τιποτα!

Φυσικα δεν το λεω επειδη βαζω τα λεφτα πανω απο το στοχο μου αλλα δεν ειναι και ανεξαντλητα και με αυτη την κριση πιο δυσκολα τα πραγματα...

Φιλακια!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια καλησπερα!

Εχω ιστορικο δυο εξωμητριων απο φυσιολογικη συλληψη, αρκετων αποτυχημενων εξωσωματικων και μιας προσφατης παλλινδρομης.

Καποια στιγμη πριν 4 χρονια περιπου ειχαμε επισκεφτει παρολο που ο γιατρος δεν το ενεκρινε γνωστο ανοσολογο στο Κολωνακι τον Μ________ο ο οποιος δεν με επεισε περισσοτερο μας φανηκε οτι μας εβλεπε σαν πορτοφολια...και επειδη και αλλοι γυναικολογοι μετα μου ειπαν οτι ειναι ανωφελο να τα διαβαζω αυτα δεν εκανα τιποτα.

Sophie στον Δρακακη πως πηγες? στο δημοσιο εννοω. Μπορει η καθεμια μας να τον δει στο Αλεξανδρα ή εσυ ειχες καποια γνωστη που σε συτησε στον συγκεκριμενο? Δεν ξερω αλλα θα ηθελα να τον επισκεφθω ακουσα και τη Ρενατα που ειπε καλα λογια.

Ενας λογος που θελω να παω στο Αλεξανδρα ειναι γιατι πιστευω οτι στα δημοσια δεν εχουν λογο τουλαχιστον οχι τοσο μεγαλο να σε εκμεταλλευτουν και απο την αλλη με τις εξωσωματικες φευγουν πολλα λεφτα και αποτελεσμα ακομα τιποτα!

Φυσικα δεν το λεω επειδη βαζω τα λεφτα πανω απο το στοχο μου αλλα δεν ειναι και ανεξαντλητα και με αυτη την κριση πιο δυσκολα τα πραγματα...

Φιλακια!

ακριβώς εκεί πήγα κοπέλα μου και τα εμβόλια τα έκανα στο νοσοσκομείο. έκλεισα ραντεβού στο ιατρείο καθ'έξιν αποβολών.

Link to comment
Share on other sites

Egv ston en logo kyrio eskaka 2500 eyrw gia ta antipatrika! Ayto den legetai ekmetaleysi? Den moy ekane pliri elegxo. afise ap exw ton elegxo sakxaroy poy einai poly simantikos paragontas gia palindromi kyhsh me apotelesma egw na exw provlima me to sakxaro ki aytos na moy kanei ena swro emvolia gia na ploytisei. An synexiza na pigaina se ayton twra den tha eixa to koritsaki moy stin agkalia moy!

sq3Zp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Egv ston en logo kyrio eskaka 2500 eyrw gia ta antipatrika! Ayto den legetai ekmetaleysi? Den moy ekane pliri elegxo. afise ap exw ton elegxo sakxaroy poy einai poly simantikos paragontas gia palindromi kyhsh me apotelesma egw na exw provlima me to sakxaro ki aytos na moy kanei ena swro emvolia gia na ploytisei. An synexiza na pigaina se ayton twra den tha eixa to koritsaki moy stin agkalia moy!

εμένα πάλι μου τα έκανε στο νοσοκομείο και πλήρωνα μόνο τη συμμετοχή μου 16 ευρώ το εμβόλιο (χ 3 εμβόλια). το κοριτσάκι μου κι εγώ σε αυτόν το οφείλω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα κορίτσια,

επεμβαίνω στην κουβέντα σας γιατί χρειάζομαι την γνώμη σας... Μετά από δύο αποβολές στην 6 και 7 εβδομάδα και ένα κάρο εξετάσεις βγήκε ελαφριά θρομβοφιλία μόνο, όλα τα άλλα καθαρά. Αυτό που με προβλημάτισε είναι αυτή η εξέταση με την ιστοσυμβατότητα. Μου την έγραψε να την κάνω ένας γιατρός από όλους που πήγα για γνώμη, από τον οποίο περιμένω τηλεφώνημα εδώ και 2 μήνες να μου την εξηγήσει αλλά άφαντος, τον πήρα πολλές φορές αλλά ακόμη περιμένω. Η εξέταση είναι HLA-DQA1 και τα αποτελέσματα είναι:εμένα 03:01 και 05:05 και του συζύγου μου 05:05. πιστεύετε πως υπάρχει πρόβλημα;Βοηθήστε με κορίτσια...

V5vWp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Διαφημίσεις

sofi@p esu mipws xereis logo douleias?

 

τελευταία φορά που είχα ρωτησει το γιατρό μου (πριν κάνα 4μηνο) μου είχε πει ότι στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ γίνονται με συμμετοχή 10%, αν έχεις ΕΟΠΥΥ. αλλά καλύτερα πάρε τηλέφωνο να ρωτήσεις στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπερα. Θα ηθελα να παραθεσω και γω τη δικη μου προσωπικη ιστορια.

Εχω 2 παιδακια, ενα αγορακι 13 ετων και ενα κοριτσακι 10 ετων. Οταν το 1998 μετα απο 2 παλινδρομες κυησεις σε ηλικια 28 ετων αρχισα να ψαχνω τα αιτα βρεθηκα μπροστα σε μια λιστα απο εξετασεις . Τα αποτελεσματα εδειξαν οτι ειχα υψηλο αριθμο ΝΚ κυτταρων και επισης οτι ο οργανισμος μου δεν φτιαχνει τα λεγομενα δεσμευτικα αντισωματα για να προστατεψει το εμβρυο. Ο γιατρος μου που ασχολειτο με τις καθ' εξιν αποβολες μου συνεστισε να κανω το εμβολιο των αντιπατρικων αντισωματων. Ρωτησα λεπτομερειες και μου ειπε οτι υπαρχει καποιο προβλημα συμβατοτητας μεταξυ εμου και του συζυγου μου και πιθανον με το εμβολιο θα λυνοταν το προβλημα και θα μειωνοταν σημαντικα ο υψηλος αριθμος λεμφοκυτταρων που επιτιθονται στο εμβρυο. Μου εξηγησε οτι δεν υπαρχουν επαρκη στατιστικα δεδομενα για την αποτελεσματικοτητα του εμβολιου και πως δεν εχουν αναφερθει παρενεργειες απο το εμβολιο για τη μητερα και το παιδι.Αρχισα εκεινη την εποχη να ψαχνω στο διαδικτυο για να βρω στοιχεια για το εμβολιο αλλα ολα οδηγουσαν στο γεγονος οτι η επιτυχια του δεν ειναι αποδεδειγμενη μιας και οι γιατροι γνωριζουν μονο το 5% σ' οτι αφορα την ανοσολογια της κυησης. Τοτε πουθενα δεν αναφερονταν οτι εχει απαγορευτει στο εξωτερικο. Επισης ο γιατρος μου εξηγησε οτι η χορηγηση γ-σφαιρινης εχει καλυτερα αποτελεσματα.Επειτα απο πολλη σκεψη και πολλους ενδοιασμους αποφασισα να κανω το εμβολιο. Εκανα απ' οτι θυμαμαι μια δοση πριν συλλαβω και μια δοση οταν συνελαβα.Ο γιατρος μου με ενημερωσε οτι οσο πιο γρηγορα γινει η συλληψη τοσο το καλυτερο. Εκτος απο το εμβολιο εκανα και τη γ-σφαιρινη. Μεσα σ' ενα μηνα εμεινα εγκυος και ευτυχως αυτη τη φορα ολα πηγαν καλα και γεννησα ενα υγιεστατο αγορακι. Μετα απο 2 χρονια και ενω δεν ειχα στο μυαλο μου να κανω δευτερο παιδι δεν προσεξα και εμεινα εγκυος. Λογω υποχρεωσεων και ενω εχω ακανονιστο κυκλο εμαθα οτι ειμαι εγκυος οταν η β-χοριακη ηταν 3000 μοναδες. Οταν πηρα τηλεφωνο το γιατρο μου μου ειπε οτι η τιμη της β-χοριακης ειναι πολυ καλη και να μην ανησυχω γιατι ο οργανισμος θυμαται απο την πρωτη εγκυμοσυνη και θα θεσει σε εφαρμογη τους καταλληλους μηχανισμους για να προστατεψει το εμβρυο. Καλο ομως ειναι να κανω και μια δοση του εμβολιου για να ειμαστε σιγουροι.Ολα πηγαν καλα. Το ενστικτο μου μου ελεγε οτι η γ-σφαιρινη με βοηθησε στην πρωτη εγκυμοσυνη. Στη δευτερη ομως ειμαι σιγουρη οτι και χωρις το εμβολιο δεν θα υπηρχε προβλημα. Ολα αυτα τα γραφω προσπαθωντας αν ειναι δυνατο να βοηθησω οσες γυναικες νοιωθουν την ιδια θλιψη την ιδια αγωνια και τον ιδιο προβληματισμο που ειχα και εγω τοτε.

Προς Μary

 

Επίσης, ποιός είναι ο γιατρός σου που ασχολείται με τις καθ`έξιν αποβολές?? Γιατί όπου βλέπεις υπογονιμότητα, συνεπάγεται εξωσωματική χωρίς ψάξιμο!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Mary

 

Σε ποιόν ανοσολόγο πήγες για τα εμβόλια? Πόσο στοίχισε?

 

καλησπέρα μαρίνα..Από ότι κατάλαβα ρωτάς για τα αντιπατρικά...κ εγώ για αυτα ψάχνω εδώ στο ιντερνετ μιας κ πρόσφατα είχα μια παλίνδρομη στη 8η εβδομάδα(8w 4d) κ χθές βγήκε η βιοψία εμβρύου που έδειξε πολλά νατουραλ κίλερς κύτταρα κ τπτ άλλο.ηταν ένα υγιές έμβρυο,ήταν κοριτσάκι.'εχω τρελαθεί.όποια μπορεί ας μου πει αν ετυχε σε κπ αυτό?νκ στη βιοψία εμβρύου...θα με βοηθησετε πολυ.ευχαριστώ...:?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα μαρίνα..Από ότι κατάλαβα ρωτάς για τα αντιπατρικά...κ εγώ για αυτα ψάχνω εδώ στο ιντερνετ μιας κ πρόσφατα είχα μια παλίνδρομη στη 8η εβδομάδα(8w 4d) κ χθές βγήκε η βιοψία εμβρύου που έδειξε πολλά νατουραλ κίλερς κύτταρα κ τπτ άλλο.ηταν ένα υγιές έμβρυο,ήταν κοριτσάκι.'εχω τρελαθεί.όποια μπορεί ας μου πει αν ετυχε σε κπ αυτό?νκ στη βιοψία εμβρύου...θα με βοηθησετε πολυ.ευχαριστώ...:?

 

Αγαπητή miamia

 

Κατ`αρχήν λυπάμαι πολύ που σου έτυχε αυτό, δεν ξέρω αν σου ξαναέτυχε, αλλά, αν χαλιναγωγήσεις λίγο το μυαλό και την ψυχή σου, θα μπορέσεις να "ανακάμψεις " γρήγορα, μόνο μην σε πάρει από κάτω, γιατί υπάρχουν λύσεις!

Εκανες ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ! που έκανες βιοψία γιατί έτσι οι άσχετοι "οι γιατροί" δεν σου λένε ότι "έτυχε, η φύση το πήρε πίσω κλπ"! ΜΠΟΥΡΔΕΣ!

Αν είσαι από Β. Ελλάδα, κλείσε ένα ραντεβού με την κ Λευκού, στο Ιπποκράτειο, 2313 312643-4, 2310 892 815, να σου γράψει μία σειρά εξετάσεων ανοσολογικών, ορμονικών κλπ και από εκεί και ύστερα, επειδή λογικά θα σου βρει ένα ποσοστό ΝΚ κυττάρων, θα σου δώσουν κάποια θεραπεία! Πες τι βρήκες στη βιοψία! Είναι συμπαθέστατη και συνεργάσιμη! Επίσης στο Παπαγεωργίου υπάρχει τμήμα καθ`έξιν αποβολών, στο οποίο κλείνεις σχετικά σύντομα ραντεβού τηλ 14741, για πρωινό ραντεβού, δεν έχω πάει, όταν πάω θα παραθέσω την εμπειρία μου!

Εδώ όμως στο φόρουμ, έχω ακούσει για θεραπεία αυτών των κυτάρων νομίζω με ανοσοσφαιρίνες, μία άλλη με λιπαρά τυριά κλπ. Σου γράφω και την εμπειρία κάποιας κοπέλας από Αγγλία που απέβαλε 20 φορές γιαυτό το λόγο και την λύση που βρήκαν!! http://www.dailymail.co.uk/news/article-2541355/I-believe-Tyler-Mothers-joy-finally-giving-birth-miracle-son-suffering-20-miscarriages.html#ixzz2ql2i5f3U.

Μόνο από αυτό θα καταλάβεις πολλά και κυρίως πρέπει να δώσεις μάχη! Οχι με το Θεό, όπως έκανα εγώ, αλλά με τους άσχετους!!

Για Αθήνα είδα στο φόρουμ για κάποιον Δρακάκη στο Αλεξάνδρας.

Οτι λύση βρεις, γράψε την στο φόρουμ για να βοηθηθούν και άλλες και κυρίως μη το βάζεις κάτω!! :-P

Καλή τύχη και μη χαθούμε! :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η αλήθεια,όμως, είναι ότι δεν υπάρχουν επαρκείς αποδείξεις που να στηρίζουν την υπόθεση ότι η παρουσία κοινών αντιγόνων ιστοσυμβατότητας και η απουσία «αντιπατρικών» αντισωμάτων είναι αίτιο αποβολών. Επίσης είναι αλήθεια ότι το FDA, η αυστηρή αμερικανική υπηρεσία τροφίμων και φαρμάκων, απαγόρευσε τη χορήγηση ανοσοθεραπείας (εμβόλια λεμφοκυττάρων, ανοσοσφαιρίνη) για θεραπεία επαναλαμβανόμενων αποβολών ως μη αποτελεσματική. Επιτρέπεται μόνο στο πλαίσιο αυστηρά ερευνητικών προγραμμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ, ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΟΥΝ ΣΤΟ ΜΝΜ ΟΣΕΣ ΕΧΕΤΕ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΛΕΜΦΟΚΥΤΤΑΤΩΝ.

ΕΙΧΑΤΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΑ?

ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΕ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΕΙΧΑΤΕ ΕΓΚΥΜΟΣΙΝΗ?

ΚΑΙ ΟΤΙ ΜΑ ΟΤΙ ΑΛΛΟ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ.

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Λιν, θα σου απαντήσω εκ μέρους μίας φίλης μου που δεν είναι όμως στο φόρουμ! Εχει κάνει εμβόλια λεμφοκυτάρων, εξι ένα κάθε μήνα και έκανε και εξωσωματική και σ`αυτό το διάστημα. Πήρε θετική χοριακή και μετά όμως είχε αυτόματη αποβολή! Και σ`αυτήν βρήκαν πρόβλημα με τα αντιπατρικά, ενώ έχει παιδί, 7 ετών, όμως ο Δαν...δης, δεν της έψαξε και δεν έδωσε θεραπεία στη ρευματοειδή αρθρίτιδα που έχει! Δηλαδή, μόνο με αυτή τη "θεραπεία" δεν λύνονται τα προβλήματα και κυρίως ο γιατρός θα έπρεπε να ήταν πιο προσεκτικός στην διερεύνησή του και οχι να το νιάζει που θα δώσει εμβόλια!

Δεν είχε παρενέργειες και εύχομαι να μην της βγουν στην πορεία!

Ξέρω και δεύτερη κοπέλα (γνωστή μου) που μίλησα μαζί της αρκετή ώρα γιαυτό το θέμα: εχει κάνει δύο παιδιά (με φυσικό τρόπο) σε μεγάλη όμως χρονική απόσταση από τα εμβόλια! Δεν είχε παρενέργειες!

Link to comment
Share on other sites

Aλήθεια όσες σκέφτονται τη συγκεκριμένη θεραπεία αναλογίστηκαν αν υπάρχουν πρόσφατες ξένες μελέτες δημοσιευμένες σε έγκυρα περιοδικά που να την υποστηρίζουν?? Αναρωτήθηκαν αν εφαρμόζεται αυτή η μέθοδος στις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες????? Είναι αναγνωρισμένη η αξία και η ασφάλεια αυτων των εμβολίων από πχ την αμερικάνικη επιστημονική εταιρεια γυναικολογίας-μαιευτικής?? Στη Βρετανία είναι εγκεκριμένη??? Σκεφτείτε αυτά που γράφω και κάντε μια έρευνα στο διαδίκτυο... ή ρωτήστε έναν γυναικολόγο και ζητήστε να σας δείξει ποιες είναι οι οδηγίες που εκδίδονται κάθε χρονιά στην Βρετανία για την αντιμέτωπιση των καθέξιν αποβολών...περιλαμβάνονται αυτές οι μέθοδοι???? μετά αποφασίστε...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...