Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εμβόλιο λεμφοκυττάρων για αντιπατρικά αντισώματα


cathy

Recommended Posts

Εμένα για μια δόση μονο μου ειπε. Δε ξέρω τι να πω, εχω ακόμα καιρο για να ξαναπροσπαθήσω και σκεφτηκα ότι τις λεπτομερειες για το εμβολιο θα μου τις ξαναπει τοτε. Στην εγκυμοσυνη που εκανα τον προγεννητικο ανακαλυψα υποθυροειδισμο και εχω και αντισωματα του θυρεοειδη. Ξεκινησα το Τ4 και εχει ρυθμιστει. Οταν εκανα για τα αντιπατρικά εξετασεις εκανα και για ΝΚ και το πορισμα ηταν "αυξηση της συγκεντρωσης των ΝΚ κυτταρων στο περιφερικο αιμα, καθως και ελαττωση της αναλογιας των ενδομητρικών τύπου ΝΚ".

Για αυτο μου ειπε θα κανουμε θεραπεια με κορτιζονη και salospir. Αλλα όλα αυτα όταν ερθει η ώρα θα τα ξαναπουμε. Στην κατασταση που ημουν και εγω και δεν καταλαβαινα πολλα και δεν ειχα διαθεση να ακουσω αλλα. Τωρα ομως που ειμαι καλυτερα ειπα λιγο να το ψαξω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 283
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Εμένα για μια δόση μονο μου ειπε. Δε ξέρω τι να πω, εχω ακόμα καιρο για να ξαναπροσπαθήσω και σκεφτηκα ότι τις λεπτομερειες για το εμβολιο θα μου τις ξαναπει τοτε. Στην εγκυμοσυνη που εκανα τον προγεννητικο ανακαλυψα υποθυροειδισμο και εχω και αντισωματα του θυρεοειδη. Ξεκινησα το Τ4 και εχει ρυθμιστει. Οταν εκανα για τα αντιπατρικά εξετασεις εκανα και για ΝΚ και το πορισμα ηταν "αυξηση της συγκεντρωσης των ΝΚ κυτταρων στο περιφερικο αιμα, καθως και ελαττωση της αναλογιας των ενδομητρικών τύπου ΝΚ".

Για αυτο μου ειπε θα κανουμε θεραπεια με κορτιζονη και salospir. Αλλα όλα αυτα όταν ερθει η ώρα θα τα ξαναπουμε. Στην κατασταση που ημουν και εγω και δεν καταλαβαινα πολλα και δεν ειχα διαθεση να ακουσω αλλα. Τωρα ομως που ειμαι καλυτερα ειπα λιγο να το ψαξω.

 

μετά το 1ο μου παιδάκι, όπου όλα πήγαν τέλεια, είχα 2 παλλίνδρομες κυήσεις στην 10η και στην 8η εβδομάδα, οπότε καταλαβαίνω πολύ καλά την ψυχολογία. μετά την 1η παλλίνδρομη, έκανα όσες εξετάσεις μου είπε ο γιατρός μου, ο οποίος απεφάνθη θρομβοφιλία. έκανα θεραπεία αλλά το αποτέλεσμα ήταν η 2η παλλίνδρομη. με εξέτασε τότε για αντιπατρικά και επειδή ήταν αρνητικά μου είπε να κάνω 1 εμβόλιο, αν και δεν τα πίστευε, και να ξαναπροσπαθήσω για εγκυμοσύνη. επειδή είμαι φαρμακοποιός, ξέρω ότι 1 δόση εμβολίου δεν είναι ποτέ αρκετή. είχα ήδη χάσει την εμπιστοσύνη μου σε αυτό το γιατρό (και για άλλους λόγους) και έτσι ψάχτηκα πολύ μόνη μου. πήγα σε δημόσιο νοσοκομείο που μου σύστησαν, σε τμήμα καθ΄'εξιν αποβολών και αφού έκανα κι άλλες εξετάσεις που μου έγραψαν εκεί, έκανα και τη θεραπεία με τα αντιπατρικά εμβόλια (19 ευρώ το ένα μου στοίχισε) και απέκτησα άλλο ένα παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου! περασες δυσκολες στιγμες και εσυ.

Σε ευχαριστω πολύ, μου δινεις κουραγιο.

 

Υ.Γ. 19 ευρω? τζαμπα. Εμενα 450 μου ειπε. Χαλαλι τα λεφτα αρκει να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα.

Link to comment
Share on other sites

Να χαιρεσαι τα παιδακια σου! περασες δυσκολες στιγμες και εσυ.

Σε ευχαριστω πολύ, μου δινεις κουραγιο.

 

Υ.Γ. 19 ευρω? τζαμπα. Εμενα 450 μου ειπε. Χαλαλι τα λεφτα αρκει να εχει το επιθυμητο αποτελεσμα.

190 είχε το κάθε εμβόλιο, αλλά με το ταμείο μου είχα μόνο 10% συμμετοχή. και δεν τα έκανα στο ιδιωτικό ιατρείο του γιατρού, αλλά στο δημόσιο νοσοκομείο, μου τα έκανε ο ίδιος.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 240 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΝΑ. ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 250.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 3 ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΒΟΛΕΣ. ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΞΑΝΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ ΜΟΥ. ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ. ΚΑΝΩ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ.

ΠΑΝΤΩΣ MATHO ΑΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ. ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Η ΣΟΦΗ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΣΟΦΙ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ. ΕΓΩ ΤΑ ΠΛΗΡΩΣΑ 240 ΕΥΡΩ ΤΟ ΕΝΑ. ΚΑΙ ΤΑ 2 ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ 250.

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΕΓΩ ΕΚΑΝΑ 3 ΕΜΒΟΛΙΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 3 ΑΠΟΒΟΛΕΣ. ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΑΛΛΟ ΕΝΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΕ ΠΕΡΑΣΕΙ ΠΟΛΥΣ ΚΑΙΡΟΣ ΑΠΟ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΕΜΒΟΛΙΟ. ΞΑΝΑ ΑΠΟΒΟΛΗ ΧΩΡΙΣ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟΝ ΝΙΚΟΛΑ ΜΟΥ. ΠΡΙΝ 3 ΜΗΝΕΣ ΜΕΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΞΑΝΑ. ΚΑΝΩ ΑΛΛΟΝ ΕΝΑ ΕΜΒΟΛΙΟ ΚΑΙ ΞΑΝΑ ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΗΣΕ. ΤΩΡΑ ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΛΛΟΥΣ ΔΥΟ ΚΥΚΛΟΥΣ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΞΑΝΑΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΑΝΑΚΑΝΩ ΕΜΒΟΛΙΟ.

ΠΑΝΤΩΣ MATHO ΑΝ ΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΤΑ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ. ΚΑΙ Ο ΔΙΚΟΣ ΜΟΥ ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΤΑ ΕΚΑΝΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Η ΣΟΦΗ.

και ξαναλέω....πήγα στον υπεύθυνο του τμήματος καθ'έξιν αποβολών δημοσίου νοσοκομείου της Αθήνας. όλες τις εξετάσεις και τα εμβόλια τα έκανα στο νοσοκομείο (πολύ χαμηλό κόστος). όταν έμεινα έγκυος ζήτησα από το γιατρό να με αναλάβει και με παρακολουθούσε στο ιδιωτικό του ιατρείο. αυτός με ξεγέννησε κιόλας (σε ιδιωτικό μαιευτήριο). κάνει γέννες και στο δημόσιο.

Link to comment
Share on other sites

εγω εκανα ενα εμβολιο.......

ο γιατρος που εκανα τις εξετασεις για καθ'εξιν μου ειπε οτι δρουν για 6 μηνες......δηλαδη κανω το εμβολιο και εαν δεν μεινω εγκυος μεσα στο τριμηνο τουλαχιστον ...θα ξανακανα...........

για το εμβολιο ππληρωσα 500 πριν απο εναν χρονο......

παρενεργεις δεν εχουν το μονο που μου ειπε ο γιατρος ηταν :εαν ειναι αρρωστος ο αντρουλης,το πολυ-πολυ να παρεις την ιωση του........και ετσι εγινε:-)

 

ευτυχως εμεια εγκυος τον επομενο μηνα και εχω αλλη μια κορουλα 4 μηνων τωρα.....

 

στοχος μας ηταν το εμβολιο λεμφοκυτταρων να με καλυπτε το πρωτο τριμηνο.....

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΣΟΦΗ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΧΕΙ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ.

ΧΕΝΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΙΠΕΣ ΣΟΦΗ ΜΟΥ. ΚΙ ΕΓΩ ΑΥΤΟΝ ΕΧΩ ΑΛΛΑ ΤΑ ΕΜΒΟΛΙΑ ΤΑ ΕΚΑΝΑ ΣΤΟ ΙΑΤΡΕΙΟ ΤΟΥ. ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ. ΕΧΕΙ ΧΑΡΗ ΠΟΥ ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ.

ΧΕΝΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ.

είχα δει κι εγώ κοπέλες που τα έκαναν στο ιατρείο του κι είχα παραξενευτεί. εγώ τον γνώρισα στο Αλεξάνδρας. αφού έμεινα έγκυος του ζήτησα να με αναλάβει και ως προσωπικός γιατρός.

Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΗ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑΜΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕ ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΙΚΑ.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΚΟΜΗ.

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΤΥΧΙΕΣ ΣΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕΣ ΗΔΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΓΩ ΠΑΙΔΕΤΥΗΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙ.

ΣΤΟΝ ΔΡΑΚΑΚΗ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites

ΣΟΦΗ ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΤΑΜΕΙΟ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΚΑΙ ΣΟΥ ΤΑ ΚΑΛΥΨΕ ? ΓΙΑΤΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΙΚΑ.

ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΑΝΤΩΣ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΓΙΑΤΡΟΣ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΜΕΝΑ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΗΘΑΕΙ ΑΚΟΜΗ.

ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΣΟΥΝ ΚΙ ΕΣΕΝΑ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΟΥ. ΕΙΣΑΙ ΤΥΧΕΡΗ ΠΟΥ ΟΙ ΑΤΥΧΙΕΣ ΣΟΥ ΑΡΧΙΣΑΝ ΑΦΟΥ ΕΙΧΕΣ ΗΔΗ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ. ΕΓΩ ΠΑΙΔΕΤΥΗΚΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΝΑ ΠΑΙΔΕΥΟΜΑΙ ΣΤΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΝΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙ.

ΣΤΟΝ ΔΡΑΚΑΚΗ ΚΑΤΕΛΗΞΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΠΟΛΛΟΥΣ ΓΙΑΤΡΟΥΣ. ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΠΟΥ ΜΕ ΒΟΗΘΗΣΕ ΝΑ ΤΟ ΨΑΞΟΥΜΕ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΩ.

εχω ΤΣΑΥ που κάλυπτε το 90%. δεν είχα συζητήσει το θέμα να τα κάνω στο ιατρείο του. μου τον σύστησαν σαν ειδικό και πήγα κατ ευθείαν στο νοσοκομείο. αργότερα εμαθα ότι έχει και δικό του ιατρείο. ούτε εγώ τον αλλάζω. από την αρχή μου ενέπνευσε εμπιστοσύνη ότι ξέρει πολύ καλά τί κάνει. ήταν φανταστική και η εμπειρία της γέννας στο ΜΗΤΕΡΑ με τη μαία που συνεργάζεται. να είναι καλά και οι δυό τους γιατί και γω θεωρώ ότι χάρη σε αυτούς απέκτησα την κορούλα μου. είχα πει ότι θα ήταν η τελευταία μου προσπάθεια, ακριβώς γιατί είχα ήδη 1 παιδάκι και δεν ήθελα να ξαναπεράσω το "κόστος" της παλλίνδρομης...

σου εύχομαι να αποκτήσεις γρήγορα άλλο ένα παιδάκι!!!

Link to comment
Share on other sites

και εμενα για 1 δοση μου ειπε και οτι ισχυει αυτο για το εξαμηνο. οπως ειπε η xenia:-)

επειδη ειμαι στην επαρχια, ξερει καμια κανενα καλο γιατρο στη Θεσ/νικη να κατεβω εκει τουλαχιστον να παρω και αλλη γνωμη?

Link to comment
Share on other sites

Σ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΣΟΦΗ ΜΟΥ. ΑΠΟ ΤΟ ΣΤΟΜΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΣΤΟΥ ΘΕΟΥ ΤΟ ΑΥΤΙ.

ΚΙ ΕΓΩ ΣΤΟ ΜΗΤΕΡΑ ΕΠΕΛΕΞΑ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ, ΑΛΛΑ ΜΕ ΚΑΙΣΑΡΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΚΙ ΕΝΑ ΙΝΟΜΥΩΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΜΟΥ ΤΟ ΑΦΑΙΡΕΣΕ ΚΙΟΛΑΣ. ΗΜΟΥΝ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟΝ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΤΟΥ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟΥ.

 

MATHO ΣΤΗΝ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΟΜΑΔΑ ΠΟΥ ΕΙΔΙΚΕΥΕΤΑΙ ΣΕ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟΥ ΤΑΡΛΑΤΖΗ. ΙΣΩΣ ΤΟΝ ΕΧΕΙΣ ΑΚΟΥΣΕΙ. ΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΣΤΕΙΛΕ ΜΟΥ ΠΜ ΓΙΑ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ. ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΕΠΙΣΚΕΦΘΕΙ ΚΙ ΕΓΩ. ΣΕ ΑΛΛΗ ΧΩΡΑ ΚΟΝΤΕΨΑ ΝΑ ΠΑΩ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΩ ΜΑΙ ΛΥΣΗ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 months later...

Kalhspera. Hθελα να σας ρωτησω και γω κοριτσια για τα εμβολια.

 

Εν συντομια το ιστορικο μου: αποβολή στις 7 εβδομαδες από ivf. Λιγο αυξημενα ΝΚ 13,8% από 12 που ειναι το ανωτατο φυσιολογικο. Καποιος γνωστος ανοσολογος μου συστησε να κανω το εμβολιο. Εγω θα χρησιμοποιησω δοτη στην επομενη προσπαθεια και μου ειπε ότι παλι μπορω να το κανω έστω και αν δεν χρησιμοποιηθει σπέρμα του συζηγου.

 

Τι γνωμη 'εχετε;

Link to comment
Share on other sites

Kalhspera. Hθελα να σας ρωτησω και γω κοριτσια για τα εμβολια.

 

Εν συντομια το ιστορικο μου: αποβολή στις 7 εβδομαδες από ivf. Λιγο αυξημενα ΝΚ 13,8% από 12 που ειναι το ανωτατο φυσιολογικο. Καποιος γνωστος ανοσολογος μου συστησε να κανω το εμβολιο. Εγω θα χρησιμοποιησω δοτη στην επομενη προσπαθεια και μου ειπε ότι παλι μπορω να το κανω έστω και αν δεν χρησιμοποιηθει σπέρμα του συζηγου.

 

Τι γνωμη 'εχετε;

μιλάμε για αντιπατρικά εμβόλια (από το αίμα του συζύγου) ή για ορό με ανοσοσφαιρίνες ως θεραπεία στα αυξημένα ΝΚ?

Link to comment
Share on other sites

Nomizω ότι στο πρωτο αναφερθηκε (αντιπατρικά). Αν ξερεις όμως πες μου και για τα δυο. Με ενδιαφερει

έχεις κάνει εξέταση για αντιπατρικά? τί έδειξε? αν εκεί είναι το πρόβλημα, συνήθως αντιμετωπίζεται με εμβόλια από το αίμα του συζύγου. τα αντιπατρικά είναι πρόβλημα που οφείλεται στο συνδυασμό του αίματος των 2 συζύγων. αν είναι να χρησιμοποιήσεις άλλο δότη γιατί να κάνεις τα αντιπατρικά??

για τα ΝΚ υπάρχει θεραπεία με ορό ανοσοσφαιρίνης και δεν έχει να κάνει με το αίμα του δότη σπέρματος. είναι μόνο δικό σου το πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα μου μιλησε ο ανοσολογος για εμβολια λεμφοκυτταρων με αιμα του συζυγου γιατι υπαρχει ομοιοτητα στο dna μας.στο κεντρο υποβοηθουμενης που ειδαν τις εξετασεις μου ειπαν να μην τα δωσω καμια σημασια.ειμαι στα χαμενα.τι να κανω;καμια γνωμη;εχω ταλαιπωρηθει ηδη με 3 αποβολες.τα φοβαμαι λιγο τα εμβολια;καμια γνωμη;ευχαριστω.:confused:αυριο εχω ραντεβου με την αιματολογο να δουμε τι θα μου πει.

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια εμενα μου μιλησε ο ανοσολογος για εμβολια λεμφοκυτταρων με αιμα του συζυγου γιατι υπαρχει ομοιοτητα στο dna μας.στο κεντρο υποβοηθουμενης που ειδαν τις εξετασεις μου ειπαν να μην τα δωσω καμια σημασια.ειμαι στα χαμενα.τι να κανω;καμια γνωμη;εχω ταλαιπωρηθει ηδη με 3 αποβολες.τα φοβαμαι λιγο τα εμβολια;καμια γνωμη;ευχαριστω.:confused:αυριο εχω ραντεβου με την αιματολογο να δουμε τι θα μου πει.

κι εμένα ο γυναικολόγος μου, μετά από 1 παιδάκι και 2 παλλίνδρομες, ήταν κατά των εμβολίων αλλά τελικά πήγα σε ειδικό στις καθ'έξιν αποβολές, που ήταν υπέρ, έκανα τα εμβόλια κι απέκτησα 2ο παιδάκι.

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρο που πηγαμε,πηγαμε γιατι ειναι αργοκινητο το σπερμα μας.γιατι δεν ηθελα να ξεκινησω τα εμβολια και να μας πανε χαμενοι οι μηνες οποτε μιλησαμε για πιθανη σπερματεγχυση κι οταν εφτασε η κουβεντα στα εμβολια,απλα τα προσπερασανε και μου ειπαν ειναι στο χερι σου αν θες τα κανεις,για μας δεν εχουν κανενα νοημα.ε εκει τα πεξα εντελως.τι να κανω;εσυ που τα εκανες ολα καλα;:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

στο κεντρο που πηγαμε,πηγαμε γιατι ειναι αργοκινητο το σπερμα μας.γιατι δεν ηθελα να ξεκινησω τα εμβολια και να μας πανε χαμενοι οι μηνες οποτε μιλησαμε για πιθανη σπερματεγχυση κι οταν εφτασε η κουβεντα στα εμβολια,απλα τα προσπερασανε και μου ειπαν ειναι στο χερι σου αν θες τα κανεις,για μας δεν εχουν κανενα νοημα.ε εκει τα πεξα εντελως.τι να κανω;εσυ που τα εκανες ολα καλα;:rolleyes:

ειλικρινά δεν κατάλαβα την ειρωνία σου...

εγώ απλά σου είπα την περίπτωσή μου, επειδή κι εμένα μου είχαν πει ότι είναι περιττά...

καλή τύχη σου εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για πια ειρωνια μου μιλας;επειδη εχεις γνωμη για το θεμα σε ρωταω;ποιο σημειο σε ενοχλησε;σου ζηταω συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι σε ενοχλησε;βοηθησε με λιγακι.

Link to comment
Share on other sites

συγγνωμη για πια ειρωνια μου μιλας;επειδη εχεις γνωμη για το θεμα σε ρωταω;ποιο σημειο σε ενοχλησε;σου ζηταω συγγνωμη αλλα δεν καταλαβα τι σε ενοχλησε;βοηθησε με λιγακι.

το σαρκαστικό εικονίδιο που χρησιμοποίησες σε συνδυασμό με την πρόταση σε bold.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...